Dorpsraad verzamelt wensen PZC Kleien als uitlaatklep PZC PZC vier maanden celstraf Kerkkoor zoekt zangtalent voor steken naar agent Gemeente wijst plan Jehova's Getuigen voor nieuwbouw af 13 Laatste winkel in Zonnemaire sluit deuren Inwoners Dreischor moeten behoefte aan buurtbus en computers aangeven Start Zeltech 0800 - 0231 231 (GRATIS) Bomen keren terug op plein ROC Geen reglement voor publiek debat LR wil subsidie voor vogelopvang Vrachtwagen rijdt fietser aan Motorrijder botst op auto www nazomer fceótival.nl vrijdag 3 september 2004 dn or Esme Soesman ZONNEMAIRE - Jan-Leendert (84) en Gonnie (83) Smits stop pen met hun kruidenierszaak in Zonnemaire. Daarmee ver dwijnt de laatste levensmidde lenwinkel in het dorp. Het einde van de 57 jaar oude dorpswinkel komt abrupter dan het echtpaar Smits gehoopt had. Nadat mevrouw Smits in maart haar heup heeft gebroken, blijkt het echter niet langer mogelijk de winkel draaiende te houden. We zetten er noodgedwongen een punt achter, zegt Smits des gevraagd. En dat is na al die ja ren helemaal niet zo makkelijk, blijkt alleen al uit de bevlogen heid waarmee Smits over de prij zenslag hedentendage onder de supermarkten spreekt. Sinds 1947 is de winkel aan de Zuidstraat onlosmakelijk ver bonden met het leven van het in Zonnemaire geboren en getogen stel. Na de bevrijding trouwden zij en begonnen zij een winkel. Enigzins tegen heug en meug, vertelden ze een paar jaar gele den in de PZC. Smits kwam uit een verkoopnest en hoopte an der werk te vinden, maar er was weinig keuze. Overigens werkte hij later ook nog jarenlang bij Unilever, maar die dubbele baan kwam in eerste instantie uit pure armoede voort. Toen het echter niet meer nodig was, bleef het echtpaar de winkel toch voortzetten. Bij wijze van hobby. Op de planken in de Zon- nemairse winkel staan nu nog aardig wat producten. De ko mende dagen kunnen mensen 'voormiddags tussen 10.00 en 12.00 uur' nog een boodschapje halen tegen uiterst schappelijke prijzen. Op deze wijze ruimt het echtpaar Smits geleidelijk de winkel leeg. De rest van de voor raad is al teruggehaald door de groothandel. door Ali Pankow DREISCHOR - De dorpsraad Dreischor wil best gaan pleiten voor een buurtbusvoorziening, maar het moet dan wel duide lijk zijn of de bewoners daar echt behoefte aan hebben. Dat geldt ook voor het computerpro ject in het dorpshuis. Voor een goede opzet en de instandhou ding daarvan op langere termijn zijn immers best wat inspannin gen nodig. Om inzicht te krijgen in de be- hoefte aan een buurtbus en com- puters doet de dorpsraad een op roep in dorpskrant De Reise- naer de wensen kenbaar te ma- ken bij het bestuur. Er is in Dreischor al geruime tijd kritiek op het openbaar ver- 1 voer. De lijndienst van Con- i nexxion en de teletaxi blijken niet goed op elkaar aan te slui- i ten" Dorpsraadslid Jaap van We- j zei geeft een voorbeeld: „Als je met een dagkaart van Con- nexxion om zes uur in Zierikzee aankomt, heb je er niets meer aan. Je bent dan aangewezen op I de teletaxi, die drie zones extra kost. Woon je echter in Haamste- de dan heb je geen teletaxi no dig en blijft de dagkaart geldig. Regelrechte discriminatie van de inwoners van Dreischor dus." Populair I Volgens Van Wezel zouden I klantvriendelijkere regelingen j aan deze ongelijkheid een eind 1 kunnen maken. Binnen de dorps raad is gesproken over de moge lijkheid van vervoer met buurt bus dat in Zierikzee en omge- ving zo populair is. De dorps- ZIERIKZEE - Zelfverdedigings- groep Zeltech in Zierikzee be gint vandaag met een nieuwe se rie lessen voor de sporten Wing Chun (Chinese zelfverdedigings kunst) en kickboksen in de zoge- heten Europese stijl. De lessen worden gegeven in i zaal 'De Harmonie' in de Kaerse- makerstraat. I De lessen op vrijdag beginnen om 19.30 uur en op maandag om 20.30 uur. agenda REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur raad overweegt de mogelijkheid te bezien of de buurtbus op de donderdagen een extra rit kan maken voor de inwoners van Dreischor. Er wordt gedacht aan vertrek om 09.00 uur bij se niorenwooncomplex Staepelhof en terugkomst rond 12.00 uur. „Het zou echter jammer zijn als de bus zou moeten vertrekken zonder dat er gebruik van wordt gemaakt", zegt Van Wezel ter verklaring van de behoeftepei ling. Verder wil de dorpsraad inzicht in het nut van de plaatsing van een of meer computers in het dorpshuis in Dreischor. De ge meente hoopt met die digitalise ring vooral bij ouderen het com putergebruik te stimuleren. Ver der kunnen ook dorpsverenigin gen er hun administratie op in voeren en kunnen dorpsbewo ners van jong tot oud informatie via internet inwinnen of er spel letjes op doen. De gemeente heeft geld beschik baar gesteld voor de exploitatie gedurende de eerste drie jaren. Er zijn vooral in de beginperio de echter wel deskundige bege leiders nodig, die zich als vrij willigers willen inzetten. Vol gens de dorpsraad kan ook de beheerster van het dorpshuis niet pro deo aanwezig zijn voor alleen het computergebruik als er verder geen activiteiten in de ze accommodatie plaatsvinden. De dorpsraad wil zich inzetten om dit soort zaken geregeld te krijgen, maar acht dat alleen zinnig als blijkt dat er onder de bevolking echt behoefte bestaat aan deze voorziening. In de eerstvolgende vergadering van de dorpsraad worden de re sultaten van deze behoeftepeilin gen besproken. STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - Restaurant De Vierban- nen. 20,00 - 24.00 uur: Receptie annex feestavond 50 jaar HV Oosterschelde; ZIERIKZEE - Veld achter PK-plaats ÏScheldestraat, 19.00 uur: Opvoering mu sical Huttendorp; Het hoofd van haar partner Frans (op tafel) is een van de vele portretten die Claudia Friederich-Pelk heeft geboetseerd. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Haar eerste pak klei pak te Claudia Friederich-Pelk uit Zierik zee tamelijk abrupt op. Het geven van cursussen portretboetseren doet ze ech ter weloverwogen. Het is niet meer dan logisch dat je de kennis die je hebt met anderen deelt, vindt zij. Die kennis be helst nu nog het boetseren. Haar doel is het oprichten van een groeicentrum. Dat groeicentrum moet een plek zijn - liefst op de grens van bos en strand - waar mensen bezig kunnen zijn met hun persoonlijke ontwikkeling. Dat kan op heel veel manieren, weet Claudia Friederich. Door met kunst bezig te zijn, bijvoorbeeld, of door in een moes tuin te werken. Door een dansprogram- ma te volgen of een massage te genie ten. Wellicht zou zij zelf wat met boetse ren kunnen doen. Of met neuro-linguïs- tisch programmeren (NLP); een metho de waarmee innerlijke ervaring en com municatie positief kan worden beïn vloed. Friederich volgde hierin het afgelopen jaar een studie. Haar partner Frans - muzikant en muziekleraar - verdiept zich in de therapeutische mogelijkhe den die muziek biedt. „Ik wil daar eigenlijk alles aanbieden, behalve prostitutie", vat ze bondig sa men. Een beautylijn, aerobics en die ren; het hoort er wat Friederich betreft allemaal bij. Een plek waar ook mensen met een kleine beurs tot rust kunnen ko men, al zal dat dan niet dankzij liefda digheid zijn. „Want of je nu in valuta of natura betaalt, er wordt hoe dan ook iets gerekend. Dat houdt mensen gemo tiveerd." Er is zoveel ellende op de we reld, constateert de in Duitsland gebo ren en deels in Limburg en Brabant ge togen Friederich. „Dan kan het geen kwaad als er een paar plekken zijn waar je tegenwicht vindt." Want ja, ze wil mensen helpen. „Daar komt het eigenlijk wel op neer." Al is dat niet direct haar uitgangspunt bij de cursussen portretboetseren, waar ze bin nenkort mee gaat beginnen. Dat kleien heeft ze zich in relatief korte tijd aardig eigen gemaakt. Toen mensen om haar heen lieten doorschemeren ook wel zo iets te willen, maar dachten het zelf niet te kunnen, besloot ze vorig jaar cur sussen te gaan geven. Want je kunt ei genlijk alles wat je wilt, is de overtui ging die de Zierikzeese heeft. Haar mot to ontleent ze aan schrijver Mark Twain. Hij waarschuwde voor 'kleine mensen' die altijd hun best doen je idea len te bagatelliseren. 'Maar de echte gro ten geven je het gevoel dat ook jij groot kunt worden.' Afreageren In 1999 heeft Claudia Friederich haar eerste pak klei gekocht. Ze deed dat bij wijze van stresstherapie, na haar schei ding. Stampen, schreeuwen of wegren nen waren - met twee kleine kinderen thuis - voor haar geen optie. Claudia vond in klei een spirituelere weg. Een manier om zich af te zonderen en haar foto Marijke Folkertsma frustraties af te reageren. Haar eerste creatie is een opengewerkte schedel, waarin vele krachten zich lijken te ver zamelen. Mond en neus stralen sterkte uit. het opgeheven hoofd de wil om door te zetten. De ogen drukken berus ting uit. Kracht en tegelijkertijd verge ving in één gezicht samengesmolten. Sinds dat moment heeft ze vele portret ten en lichamen geproduceerd. De men selijke anatomie is 'haar ding', de per fectie van Michelangelo's realisme een groot voorbeeld. Ze brengt cursisten de basisbeginselen van het portret boetse ren bij. Zonder therapeutisch te zijn? „Ach, dat gebeurt toch al. Er zit energie in klei. Ben je triest dan is dat trieste energie. Ben je blij dan is het blije. Je hersenen doen zo veel, eigenlijk veel meer dan je denkt." De cuVsussen worden gegeven op maan dag van 20.00 tot 22.00 uur (vanaf 20 september) en op donderdag (vanaf 23 september) van 9.00 tot 11.00 uur in de Keetenstraat in Zierikzee. Meer informatie is te krijgen via 0111-411723 of Claudia, friederichpelk- ©hetnet.nl. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Philippine is voor het met een stanleymes maken van stekende bewegingen naar een politieman veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk en 180 uur werkstraf. Daar als voorwaarde reclasseringstoe- zicht aan verbonden. Volgens de psychiater en de psy choloog moet de man in een kli niek worden behandeld, anders blijft de kans op herhaling aan wezig. Zij concludeerden dat de verdachte verminderd toereke ningsvatbaar moet zijn geweest. De Philippinenaar kreeg 25 mei inzie met een portier van het zie kenhuis De Honte in Terneuzen, toen hij zijn vriendin kwam op halen. Toen de gealarmeerde politie ter plaatse kwam, stak de man met een stanleymes vanuit zijn auto in de richting van de hoofd agent, die het mes maar net kon ontwijken. Bij de aanhouding stribbelde hij flink tegen. De po litie moest een wapen trekken om hem te kunnen afvoeren. De verdachte heeft al jaren psy chische problemen. „Ik hoor stemmen in mijn hoofd", zei hij. Daarvoor krijgt hij" medicijnen. Volgens zijn vriendin had hij die op de bewuste dag niet inge nomen. De Zeeuws-Vlaming zit inmid dels ruim drie maanden vast. De rechtbank doet uitspraak op 15 september. door Esme Soesman DREISCHOR - Het Nederlands Hervormd Kerkkoor Dreischor zoekt nieuwe zangers en zange ressen. Onder leiding van de nieuwe dirigente Irina Zhynki- na uit Haamstede werkt het koor enthousiast aan vernieu wing van het repertoire. Dat repertoire is breder dan al leen kerkmuziek, zegt algemeen bestuurslid Mia van de Wel. Zo wordt weieens een musicalnum mer ingestudeerd of een Engels- dan wel Duitstalig lied Het kerkkoor streeft geen professio naliteit na, maar probeert juist een mogelijkheid te bieden aan een brede groep mensen om ge woon gezellig te zingen. Er zijn sopranen, alten, tenoren en bas sen nodig. Niet alleen inwoners van Dreischor en omgeving zijn welkom. Ook mensen uit andere dorpen als bijvoorbeeld Bruinis- se en Oosterland zijn lid van het koor. Het Nederlands Hervormd Kerk- Advertentie geslaagd Jeroen Dudok uit Amstelveen is afgestu deerd aan de faculteit Aard- en Levens wetenschappen van de Vrije Universi teit in Amsterdam als Master of Neuro- science. Dudok is oud-leerling van 't Staepel'of in Renesse en het Buys Bal lot College in Goes. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen koor is een actief koor, dat ge middeld tien keer per jaar optre dens verzorgt in kerken en ver zorgingshuizen. Ook kent de club jaarlijks diverse nevenacti viteiten zoals een koorstudie dag, een concertavond met zus terverenigingen en een uitje. Het aantal leden bedraagt momenteel vierentwintig maar zou, als het aan Van de Wel ligt, zo tot veertig mogen door groeien. Bovendien ligt de gemiddelde leeftijd van de koorleden van het 64 jaar oude koor tamelijk hoog. Dus jonge mensen zijn ze ker welkom, aldus het bestuurs lid. Gerepeteerd wordt elke donder dag in de Winterkerk van Dreischor van 19.15 tot 21.15 uur. Belangstellenden kunnen langskomen om te luisteren. Het eerstvolgende optreden staat zondag te gebeuren. Dan werkt het koor uit Dreischor mee aan de dienst in de gereformeerde kerk in Bruinisse. Die dienst be gint om 10.00 uur. GOES - Het ROC moet nieuwe bomen planten voor de exemplaren die zijn gekapt tijdens de inrichting van het terrein rond de nieuwbouw aan de Bessestraat in Goes. Dat antwoordt het Goese college van burgemeester en wethouders op vragen van GroenLinks. Die fractie kreeg recent telefoontjes van verontruste be woners van de Bessestraat dat er gezonde bomen werden gerooid zonder kap vergunning. Volgens het college werd tijdens de inrichting pas duidelijk dat de bomen verhar ding van een deel van het schoolplein in de weg stonden. Het ROC is gesommeerd alsnog een kapvergunning aan te vragen en bomen terug te planten. GOES - Politieke partijen en raadsfracties mogen publie ke debatten op touw zetten, de gemeente Goes gaat daar echter geen reglement voor maken. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders deze week besloten. De PvdA-fractie kwam in juni met een initiatief-voorstel om publieke debatten te houden over belangrijke onderwer pen, zoals de plannen voor het havengebied, de master- plannen voor de wijken West en Oost, de problemen rond het toegenomen goederenvervoer en het verkeers- en ver voersplan. Een aantal fracties (CDA en VVD) vindt het idee sympathiek, maar zien ook bezwaren, zoals verwach tingen die worden gewekt bij deelnemers aan debatten. Volgen de PvdA zou een publiek debat kunnen plaatsvin den als honderd Goesenaren daarom -vragen. Het college wil daar echter geen procedure voor maken, het onder steunt wel initiatieven van partijen om met de bevolking in debat te gaan. KRUININGEN - De fractie van Leefbaar Reimerswaal (LR) is het niet eens met het besluit van burgemeester en wethouders om de Stichting Vogel- en Egelopvang Mid den-Zeeland geen subsidie te geven. Ze vindt dat de orga nisatie ook in Reimerswaal goede dingen doet - bijvoor beeld de opvang van besmeurde vogels - en daarom een klein bedrag verdient. LR doet in één van de komende raadsvergaderingen het voorstel om de stichting duizend euro per jaar te geven. KAPELLE - Een 45-jarige Ierse vrachtwagenchauffeur heeft gisterochtend een 69-jarige fietsster uit de gemeen te Reimerswaal aangereden, op het Jufferwegje in Kapel- Ie. De chauffeur verzuimde voorrang te verlenen toen hij afsloeg. De vrouw liep verwondingen aan haar enkel op. Na behandeling van ambulancepersoneel hoefde ze niet naar het ziekenhuis. Haar fiets is helemaal vernield. MIDDELBURG - Een 33-jarige motorrijder uit Middel burg en een 35-jarige automobiliste uit Arnemuiden zijn woensdagavond tegen elkaar gebotst op de kruising Ber kenlaan en in Middelburg. De motorrijder kwam daarbij ten val en liep schaafwonden op. Het ongeluk gebeurde doordat de automobiliste op de kruising geen voorrang verleende. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Jehova's Ge tuigen in Zierikzee hebben be hoefte aan een nieuwe konink rijkszaal. Zij hebben hun oog la ten vallen op een perceel aan de Mierevveg 1, maar de gemeente wil daar geen medewerking aan verlenen omdat een dergelijke accommodatie niet zou passen in de centrumschil van Zierik zee. B. de Gardeijn reageert gelaten op die afwijzing van het princi peverzoek om medewerking in de vorm van een vrijstelling op het bestemmingsplan. De Gardeijn is de presiderend opziener' binnen de Zierikzeese gemeenschap van Jehova's Ge tuigen. „We zullen ons nu eerst binnen de eigen geledingen moe ten beraden, maar ik denk dat we niet een artikel 19 procedure om vrijstelling gaan afdwin gen." Het lijkt de woordvoerder niet verstandig in een conflictsi tuatie met de gemeente te gera ken. De Jehova's Getuigen in Zierik zee beschikken sinds 1982 over de eigen koninkrijkszaal in de Zuidwellestraat. Door toename van het bezoekersaantal op de vergaderingen op zondagoch tend en dinsdagavond is dit pand te klein geworden. „We kunnen niet alle gewenste faciliteiten bieden", zegt De Gardeijn. Hij doelt op aparte ruimtes om baby's te verscho nen en te voeden, een invalide toilet, kleinere vergaderzalen en studieruimtes. Hij geeft aan dat de vergaderingen gemiddeld door ruim honderd mensen wor den bezocht Ze komen hoofdza kelijk van Schouwen-Duiveland en voor een deel van Noord-Be veland. Met de mogelijkheid een perceel grond aan te kopen in de Miere- weg zien de Jevoha's Getuigen een mooie gelegenheid hier een nieuwe en ruimer opgezette ko ninkrijkszaal te bouwen. Het be treffende perceel heeft echter een agrarische bestemming en het dagelijks gemeentebestuur voelt er niks voor daar verande ring in te brengen. Het college van burgemeester en wethouder voert als argument aan dat het hier gaat om de zoge heten centrumschil waarvan het open en groene karakter behou den moet blijven. Het college erkent dat het gebied tussen de Boerenweg en de Miereweg in de structuur- visie Zierikzee als stedelijke campus wordt gekarakteriseerd. In vergelijking met andere delen van de centrumschil is dit gebied relatief dicht bebouwd. De bouw van een koninkrijks zaal ten zuiden van de Miere weg zou echter een nog verdere verdichting tot gevolg hebben. B en W vinden dat dit te veel ten koste zou gaan van de kwaliteit van de openheid van dit gebied. Het college verwijst in dit ver band verder naar het nieuw- bouwplan Poortambacht 11 dat ook nog eens een extra verdich ting van de bebouwing tot ge volg zal hebben. In de optiek van B en W kan er dan niet ook nog eens een koninkrijkszaal bij. Zoeken De Gardeijn zegt dat de Jeho va's Getuigen nu verder gaan zoeken naar een geschikte loca tie in of aan de rand van Zierik zee voor de bouw van een nieu we koninkrijkszaal„De huidi ge huisvesting aan de Zuidwel lestraat begint dan wel te klein te worden, het is niet zo dat we morgenavond op straat staan. Als dat wel zo was, gingen we huis-aan-huis vragen of iemand een oplossing zou weten. We hebben tenslotte veel ervaring met het aankloppen aan elke deur." (Advertentie) 30OUS t/m 12 4ept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg LEZING dramaturge Ellen Stijnen over Eric De Volder, Dick van der Harst en Diep in het Bos vr 3 sept 19u30 kloostergangen gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37