PZC Weer ziekenhuisbacterie in Goes Sport en spel in de gevangenis eo Dracht op de weekmarkt Museumhaven neemt eigen werkplaats aan Vissersdijk in gebruik 'Kijk, je verslaafde oma!' Opnamestop afdeling intensive care na opduiken mrsa $£tival.nl www. nazomer jyeAtival.nl Auto-emblemen gestolen Ontdekt werk Warren in druk Nul op rekest voor paviljoens Bromfietser ontsnapt aan trein Brand in matras door bedlampje Inbreker betrapt Beleefdheid Wedactie: Oil 3-315649 www.pzc.nl :-mail:redactie S pzc.nl 'ostbus 31, 4460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: goord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jationaal: 020-4562500. vrijdag 3 september 2004 waarin opgenomen Vt(irTuf- de Zierikzeesche Nieuwsbode fe r* 1844-1998 tOBa editie Schouwen-Duiveland HnnrMieke van der Jagt I GOES - Op de afdeling Intensi ve Care (IC) van het Oosterschel- Keziekenhuis in Goes is op nieuw de ziekenhuisbacterie mrsa opgedoken. Deze multi- i resistente stafylokok is ongevoe lig voor bijna alle soorten anti biotica. Het ziekenhuis heeft in middels strenge protocollen in gevoerd, te beginnen met een op namestop voor de afdeling inten sive care. (Gistermiddag werd de bacterie gevonden bij één van de patiën ten op de intensive care. Deze patient is vervolgens meteen geï soleerd. Nadat de besmetting bij de In spectie Volksgezondheid en bij de GGD was gemeld, zijn onmid dellijk kweken gemaakt van alle medewerkers en de overige pa tiënten. Daarbij is bij nog een persoon een besmetting gevon den. Volgens woordvoerder A. Hom mel van het ziekenhuis was dat het signaal om de hele afdeling te isoleren. Dat betekent dat patiënten die nu op IC verblijven niet worden overgeplaatst naar gewone ver- Pas nadat van hen twee keer een negatieve kweek is gemaakt, kunnen ze, als hun toestand dat toelaat, naar een andere afde ling terug. Ook de medewerkers moeten twee keer een negatieve uitslag hebben, voordat ze el ders in het ziekenhuis mogen fondlopen. Bezoek Bezoek, wat het ziekenhuis het liefst tot een minimum beperkt ziet, krijgt met speciale voorzorgsmaatregelen te maken en wordt dringend verzocht niet naar andere afdelingen te gaan, na bezoek aan een patiënt die opde intensive care ligt. Me patiënten op andere afdelin gen die kort geleden nog op de afdeling intensive care hebben gelegen, worden ook onderzocht op de aanwezigheid van de mrsa-bacterie. De naaste omgeving van besmet te patiënten en medewerkers wordt eveneens onderworpen aan een onderzoek. Geen enkele nieuwe patiënt wordt voorlopig op de afdeling intensive care op genomen. Pas als deze afdeling helemaal leeg en schoon is, kan het zieken huis weer een rooster opbouwen voor de intensieve verpleging. Tot dat moment zijn mensen die IC-verpleging nodig hebben, aangewezen op andere zieken huizen. Het Goese ziekenhuis heeft al eerder te maken gehad met een mrsa-besmetting: in 2000 en in 2003. Toen waren er ook be smettingen op andere afdelin gen. Bron Volgens Hommel kost het tel kens weer een hoop geld en werk om de zaak mrsa-vrij te krijgen. „We proberen de bron wel te bepalen, maar het kan overal vandaan komen. Als ie mand in een buitenlands zieken huis is geweest waar mrsa is, kan het zo meekomen naar hier. Het is dus ook beter dat mensen die hier op bezoek zijn geweest, niet naar een ziekenhuis elders gaan." Behalve het ziekenhuis, hebben ook het Streeklaboratorium en de GGD handenvol werk aan de besmetting. De mrsa-bacterie is gevaarlijk voor mensen die ernstig ver zwakt zijn. Een gezond mens gaat een besmetting te lijf met zijn eigen afweersysteem. Bij verzwakte patiënten is een anti bioticum nodig om een infectie te genezen. De mrsa-bacterie is resistent voor alle antibioticasoorten, op een enkele na. De ziekenhuiswe reld is doodsbenauwd dat de bacterie ook voor die laatste strohalm een resistentie op bouwt. Folkloregroep Ons Boeregoed zit aan de lunch onder de Beuze tegenover de weekmarkt in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Historische spel letjes, dansvoorstellingen en pre sentaties van mannen en vrou wen in dracht. De hele dag door kregen bezoekers van de week markt in Zierikzee gisteren een folkoristisch programma voorge schoteld. Een heerlijk zonnetje maakte het aangenaam toeven op de markt. Terwijl bij de groente- kraam klanten onverstoorbaar hun pondje pruimen bestellen staat vier meter verderop een lid van Ons Boeregoed uit te leg gen hoe twee vrouwen in dracht uit Axel en Hulst er uit zien. „En als de muts dan zwart was moest deze gewassen worden. Dat is niet zo erg maar weet u wel hoeveel werk het is om al die spelden in de muts weer te rug te steken. Dat vindt de vrouw niet leuk en dan prikt ze zich nog eens. Dan ging je als man toch liever een pilsje drin ken bij de buren." Het publiek' heeft er aardigheid in en blijft vol belangstelling kij ken. Terwijl de 'stadsomroeper' met een enorme koperen bel de aandacht trekt scharrelen kinde ren en volwassenen rondom de historische spelletjes. Op de markt is ook een oude bekende te vinden. Voor deze speciale ge legenheid staat voormalig vis boer Adrie de Ridder - met zijn blauwe coltrui en visserspetje - 011} N3ZD3NU31 D3MNVH8WH 0>Z 3 N3Zf)3NH3i iWMSIOOHDS 9M8nOS-iSOO NI31d3fNV80 Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag in gevangenis Toren- lijd in Middelburg. Ga direct naar de gevange nis. U komt niet langs Start en ontvangt geen tweehon derd euro. Dat overkomt me zo maar op een warme donderdag middag. Nou ja overkomt me, ik doe het mezelf natuurlijk aan, maar toch. Zodra ik mijn paspoort en mobiele telefoon heb ingeleverd en mijn tas door een scanner is geweest, zit ik achter de tralies van Peniten tiaire Inrichtingen Zuid-West, locatie Torentijd te Middel burg. En dat voelt, moet ik eerlijk toe geven. toch een beetje ongemak kelijk. Vanachter dik kogelvrij glas neemt de blonde portier me af en toe onderzoekend op, ter wijl ik in de saaie wachtruimte neerzijg. Hier geen gezellige ta fel met Story's. Privés of bajes- fikbladen, maar alleen een ge tralied raam met uitzicht op nog meer hekwerk en prikkel draad. Om vier uur is het blijkbaar wis seling van de wacht, want bewa kers - veel frisse sportschooljon gens - lopen af en aan. Even ®et hun hand langs een scan en bup de zon in. Dan meldt zich gelukkig hoofd educatie vorming Victor Kar man en gaan sloten van het slot endeuren open totdat we in een klein kantoortje belanden. Bui ten op de sportvelden stromen de jovo's (jong volwassenen), jongens van zestien, zeventien jaar, naar buiten voor hun dage lijkse uurtje buitenlucht. Het cellenblok in Torentijd: twee rijen cellen boven elkaar met een galerij erlangs. En dat vier keer ver deeld over vier vleugels. foto Willem Mieras Karman houdt zich bezig met de 'leuke dingen' in Torentijd: sport, onderwijs, de biblio theek, creatieve expressie en het feestdagenprogramma. De bewoners van de inrichting, op dit moment ongeveer 130, heb ben elke week recht op twee keer drie kwartier sport. „Dat is goed voor de beheersbaarheid en de orde en rust", legt Kar man uit. „Het is goed dat de mensen even hun gedachten kunnen verzetten, lekker aan hun conditie kunnen werken of leren hoe ze samen met anderen kunnen sporten. Sport zorgt voor ontspanning en dat komt de sfeer wel ten goede." Strikt genomen is Torentijd geen gevangenis, maar een huis van bewaring. De mannen die er worden vastgehouden zijn nog niet veroordeeld. Sommi gen verblijven een paar maan den in Torentijd; veroordeelden die in hoger beroep of cassatie gaan blijven langer. Als ik Karman beloof dat ik geen namen van gedetineerden opschrijf, mag ik wel even de in terne kabelkrant lezen. Die wordt door de leden van de ge- deco (gedetineerdencommissie) gevuld. Nadat Karman de bij dragen heeft gecensureerd, kun nen alle bewoners het krantje op de (gehuurde) televisie in hun cel lezen. Een serie nogal plastische mop pen ('stuur eens een leuke mop naar West 308') wordt gevolgd door een oproep aan de gevange nen om zuiniger te zijn met hun 'weekverstrekking'. „Boter, broodbeleg en dergelijke krij gen ze per week verstrekt", licht Karman toe. „Dan kun je natuurlijk gaan graaien, maar dan moeten we aan het eind van de week heel veel weggooien." Al het geld dat de gedetineer den weten te bezuinigen mogen ze zelf opmaken aan de jaarlijk se barbecue. Behalve sport, biedt de inrich ting ook onderwijs. Nederland se les, maar ook eenvoudige be roepsopleidingen als bijvoor beeld een certificaat sociale hy giëne. Op naar de bibliotheek. Een ruime zaal vol romans, strips, cd's en een uitgebreide collectie wetboeken en jurispru dentie. Eén keer per week mo gen de gedetineerden er een uur doorbrengen. „We hebben boeken en kranten in allerlei talen en als we iets niet hebben, dan kunnen we bij andere penitentiaire inrichtin gen boeken opvragen", vertelt Karman. Iedere inrichting heeft een eigen specialisatie, in de bieb van Torentijd staat daar om een collectie boeken in Farsi en Hongaars. „En als we veel Polen of Chinezen hebben, dan koopt de bibliothecaresse elke week een Poolse of een Chinese krant." En dan de bonus: een toer langs de cellen. Het valt een beetje te gen. Ze zien er precies zo uit als op de foto's in de krant of op de televisie. Twee rijen cellen boven elkaar met een galerij erlangs. En dat vier keer verdeeld over vier vleugels. In het midden een ta felvoetbalspel en wat stoelen. Langs de muur twee telefoons waarmee contact met het thuis front wordt onderhouden. Les ruimtes, een bibliotheek, sport velden, tv's in de cellen, elke dag een gehaktballetje, karbo- naadje of een lekker bord nasi; het is er allemaal. Je kunt in To rentijd een vak leren, jezelf nut tig maken, of een balletje trap pen met medegedetineerden. En toch ben ik blij dat ik na inleve ring van de feloranje bezoekers pas weer in mijn eigen auto kan stappen. Gaan en staan waar ik wil, al is het maar naar de Mc Donald's (lekker dichtbij) voor een ijsje. Gelukkig betekent 'Ga direct naar de gevangenis' voor mij niet dat ik er ook moet blijven. Ingrid Huibers (Advertentie) WWW. 30 aug t/m >2 sept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg NOVASTAR pop vr 3 sept 21u30 Abdijplein €7,50 (Advertentie) roaust/mi24ept2004 bel 0900 33 000 33 theater op locatie in heel Zeeland BANDA AZUFAIFO ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sept 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis Karin Krappen wil vlammen op World Darts Trophy achter de zoute haringen. „Dit is leuk. Ik heb toen ik weg ging geen afscheid kunnen nemen want het waren sneeuwdagen. Ik had mensen graag persoon lijk de hand willen drukken." De folkloristische dag is georga niseerd door de marktkooplui zelf, als een soort 'afscheid' van de schoolvakanties. De dag is af gesloten met presentaties door Ons Boeregoed in verzorgings centrum De Wieken in Zierik- DOMBURG - Drie Duitse jonge ren, een meisje van 16 en twee jongens van 17 jaar, zijn giste ren in Domburg aangehouden wegens diefstal en vernieling. Het trio had in de nacht van woensdag op donderdag in Dom burg ongeveer 30 emblemen van auto's gestolen, een plantenbak vernield en enkele terrasstoelen weggenomen en die ergens an ders neergezet. Alle auto-emble men zijn teruggevonden. MIDDELBURG - Begin volgend jaar verschijnt de roman Een vriend van de schemering van Hans Warren (1921-2001) in druk. Het is een van de twee romans die on langs zijn ontdekt in de nalatenschap van de schrijver en PZC-criticus. Het manuscript werd ongeveer vijftig jaar geleden geschreven, pagina 17 uitgave onbekende roman ZIERIKZEE - De strandpaviljoens De Jutter (bij Elle- meet) en C'est la Vie bij Westenschouwen mogen met het hele jaar blijven staan. Dat heeft het college van burge meester en wethouders besloten. De twee paviljoens vol doen niet aan alle eisen waar aan een 'jaar-rond'paviljoen moet voldoen. Eigenaar C. Verweel van De Jutter heeft eerder al laten weten dat hij de huidige situatie oneerlijke concurrentie vindt. Alle strandpaviljoens bij hem in de buurt mogen wel het hele jaar blijven staan, terwijl hij ie der jaar zijn boeltje moet oppakken. Ook de eigenaar van C'est la Vie hikt tegen de enorme kosten aan die het jaar lijkse opbouwen en afbreken met zich meebrengt. Boven dien - zo stelt eigenaar M. Fennet - is zijn paviljoen het enige paviljoen in Westenschouwen wat bereikbaar is voor gehandicapten. Het college laat in de afwijzing we ten niet gevoelig te zijn voor dit argument. „Uit de strand- folder 2004 blijkt dat er zes overgangen rolstoeltoeganke lijk zijn", zo schrijft het college. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 16-jarige bromfietser is gistermiddag aan een ernstig ongeval ontsnapt. Hij kon op de Nieuwe Rijksweg tussen Lewedorp en 's-Heer Arendskerke nog net voor een passerende goederentrein van zijn brommer springen. Hij viel op de grond. Zijn bromfiets gleed door en kwam onder de trein. De spoor wegovergang is beveiligd met verkeerslichten en waar schuwingsbellen. Pas toen de treinmachinist een geluids signaal gaf, merkte de bromfietser de trein op, waarna hij in de remmen kneep en van de brommer sprong. Hij kwam er vanaf met wat schaafwonden. GOES - De bewoonster van een woning aan de Oude Sin gel in Goes is gistermiddag lichtgewond geraakt door brand in een matras. Het vuur ontstond waarschijnlijk doordat een brandend bedlampje een tijd op de matras had gelegen. De bewoonster heeft de brandende matras de trap afgesleurd en voor de woning op straat gegooid. Ze liep hierbij lichte brandwonden op aan haar hand. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Mu seumhaven Zeeland in Zierik zee neemt op de Open Monumen tendag, zaterdag 11 september, de restauratiewerkplaats 'Stads- en Commerciewerf' aan de Vissersdijk officieel in ge bruik. De gerestaureerde werkplaats is het resultaat van vele jaren voor bereiding. Volgens het bestuur van de Stichting Museumhaven voorziet deze nostalgische scheepswerf in een grote behoef te als locatie voor het restaure ren van haar eigen schepen, maar ook die van derden. De bouwers en herstellers kunnen nu volop gebruik maken van de ze fraaie, overdekte locatie die voldoet aan alle eisen van deze tijd. De Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland, ressorte rend onder de Stichting Renes- se, levert een belangrijke bijdra ge aan het bestaan van deze Stads- en Commerciewerf. Deze stichting kocht de voormalige houtloodsen aan van de gemeen te en zorgde voor een ingrijpen de restauratie waarbij het uiter lijk van het monumentale ge bouw onaangetast bleef. De Mu seumhaven huurt het pand nu van de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland. De officiële openingshandeling wordt verricht door gedeputeer de G van Heukelom. Vooraf gaand daaraan wordt het woord gevoerd door Interreg-secretaris A. van Trigt van de Euregio Scheldemond, burgemeester J. Asselbergs, voorzitter R. Erenst van de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland en voorzit ter P. Huijbrecht van de Stich ting Museumhaven Zeeland. RENESSE - Een negentienjari ge man is woendagavond rond elf uur betrapt bij inbraak in een woning aan de Mauritsweg in Renesse. De inbreker werd door de bewoonster betrapt. Zij kon beletten dat de man er snel vandoorging en belde de politie. De inbreker werd verhoord en ingesloten. zeeuwse almanak Zo drie als hij is, probeert Julius de voornaamste be leefdheidsvormen onder de knie te krijgen, daartoe fana tiek aangespoord door zijn ouders. Op het moment dat, bijvoorbeeld, zijn gebedel om een koekje wordt gehono reerd, dient een krachtig 'dankjewel' te worden uitge sproken, wat in toenemende mate ook gebeurt. Het is een proces met vallen en opstaan. De diverse hoofd stukken van de leerstof willen in de jonge doch eigenzinnige geest nog wel eens door el kaar lopen. Zoals laatst, toen hij aan tafel hoor- en ruik baar een rijke hoeveelheid darmgas liet ontsnappen. „Wat zeg je dan?", luidde de opvoedende standaardvraag. „Alsjeblieft." (Advertentie) De Vrouwengevangenis, vanavond 22.30 u ned. 1 horen zien gelouen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35