Museum wil depot in kelder UWV PZC deur PZC Als ze liegen, is daar het gat van de College Goes blokkeert bouw appartementen in Westerkerk Pand aan Zusterstraat te klein om bezit op te slaan Brand in matras door bedlampje LR wil subsidie voor vogelopvang Ook voorstanders kassenbouw Nul op rekest voor paviljoens Motorrijder botst op auto Supermarkt Tholen hoopt voor kerst te verhuizen UWV en DLG maken pand van waterschap vol Afvalfietstocht Muziekavond met OKK en Banda Azufaifo Jaarmarkt agenda www. nazomer fceótival.nl 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 3 september 2004 b 13 GOES - De bewoonster van een woning aan de Oude Sin gel in Goes is gistermiddag rond half vijf lichtgewond ge raakt door brand in een matras. Het vuur ontstond waar schijnlijk doordat een brandend bedlampje een tijd op de matras had gelegen. De vrouw heeft de brandende matras de trap afgesleurd en voor de woning op straat gegooid. Ze liep hierbij lichte brandwonden op aan haar hand. KRUININGEN - De fractie van Leefbaar Reimerswaal (LR) is het niet eens met het besluit van burgemeester en wethouders om de Stichting Vogel- en Egelopvang Mid den-Zeeland geen subsidie te geven. Ze vindt dat de orga nisatie ook in Reimerswaal goede dingen doet - bijvoor beeld de opvang van besmeurde vogels - en daarom een klein bedrag verdient. LR doet in één van de komende raadsvergaderingen het voorstel om de stichting duizend euro per jaar te geven. WESTDORPE - Niet alle bewoners van de Graaf Jansdijk in Westdorpe zijn tegen de voorgenomen bouw van kas sen in de Autrichepolder. Dit stelt oud-D66-raadslid M. Weemaes uit Westdorpe. Weemaes vindt dat de dorps raad van Westdorpe zich veel te nadrukkelijk tegen de kassenbouw keert. „Jaren geleden hebben we als bestuur van Sas van Gent geprobeerd om glastuinbouw naar deze streek te krijgen. Dat is eindelijk gelukt. Mensen moeten niet vergeten dat deze activiteit ook veel werk oplevert. Als de kassen goed landschappelijk worden ingepast, dan zal Westdorpe er niet slechter van worden. De lokale eco nomie krijgt er zeker ook een impuls door", aldus dijkbe woner Weemaes, die zegt tal van medestanders te hebben. ZIERIKZEE - De strandpaviljoens De Jutter (bij Elle- meet) en C'est la Vie bij Westenschouwen mogen niet het hele jaar blijven staan. Dat heeft het college van B en W besloten. De twee paviljoens voldoen niet aan alle eisen waar aan een 'jaar-rond-paviljoen moet voldoen. Eige naar C. Verweel van De Jutter heeft eerder al laten weten dat hij de huidige situatie oneerlijke concurrentie vindt. Alle strandpaviljoens bij hem in de buurt mogen wel het hele jaar blijven staan, terwijl hij ieder jaar zijn boeltje moet pakken. Ook de eigenaar van C' est la Vie hikt aan tegen de enorme kosten aan die het jaarlijkse opbouwen en afbreken met zich meebrengt. Bovendien - zo stelt eige naar M. Fennet - is zijn paviljoen het enige in Westen- schouwen dat bereikbaar is voor gehandicapten. Het col lege laat in de afwijzing weten niet gevoelig te zijn voor dit argument. MIDDELBURG - Een 33-jarige motorrijder uit Middel burg en een 35-jarige automobiliste uit Arnemuiden zijn woensdagavond tegen elkaar gebotst op de kruising Ber kenlaan en in Middelburg. De motorrijder kwam daarbij ten val en liep schaafwonden op. Het ongeluk gebeurde doordat de automobiliste op de kruising geen voorrang verleende. dnorMieke van der Jagt GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden wil graag de kel der onder het UWV-gebouw in Goes huren om er een depot te 1 vestigen. Het museum is druk bezig met het opnieuw inrichten van het zojuist gerestaureerde monu- mentale gebouw aan de Zuster straat, maar daarin is geen ruim- I te om het omvangrijke bezit van GOES - Het pand van het Water schap Zeeuwse Eilanden, dat binnenkort leegkomt vanwege de verhuizing van het schap naar Middelburg, is alweer hele maal verhuurd. Al eerder wist de toekomstige beheerder, makelaar Schul- ting&Partners. de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) te strikken voor de tweede en derde verdie ping; nu heeft UWV definitief gekozen voor de twee onderste verdiepingen. UWV heeft ook al een flinke ruimte gehuurd voor een callcen- trum in de Stadspoort. Of de uit keringsorganisatie helemaal weggaat uit het huidige pand aan het Schuttershof, is nog niet- duidelijk. GOES - Leerlingen van de twee deklas van het Buys-Ballot Col lege in Goes fietsen woensdag en donderdag een afvalfiets- tocht. Het doel van de tocht is de leer lingen een indruk te geven van de afvalstromen in de maat schappij en ze de problemen te laten zien die de lokale afval berg met zich meebrengt. De ..tocht voert langs 21 bedrijven 'en instellingen, waaronder Mc Donald's en het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. WEMELDINGE - Muziekvereni ging OKK uit Wemeldinge geeft vanavond, in het kader van het Zeeland Nazomerfestival, vanaf negen uur een concert in een mu ziektent aan de Kerkweg in We meldinge. OKK speelt in het voorprogram ma van Banda Azufaifo. Het op treden van deze 33-koppige Gentse fanfare begint om kwart over tien. Banda Azufaifo, opge- ncht door muzikant Dick van der Harst na een compositie-op dracht van de provincie Oost- Vlaanderen, maakt gebruik van Spaanse dubbelriet-instrumen- ten, gemaakt van een mediterra ne houtsoort die in het Cata laans azufaifo heet. het museum veilig op te slaan. Volgens directeur G. Heerebout van het Bevelandse museum is al in juni contact gezocht met UWV om te informeren naar de mogelijkheid. „Telkens is de medewerker die erover gaat, met vakantie, of even van zijn plek. We krijgen altijd te horen dat we worden te ruggebeld, maar dat is nog nooit gebeurd. We blijven het probe ren, al is nog geenszins zeker of de kelder wel geschikt is. Daar- KRABBENDIJKE - Zorgcen trum Ter Weel in Krabbendijke houdt zaterdag 18 september een jaarmarkt. De opbrengst wordt gebruikt om activiteiten voor de bewo ners te organiseren. De markt duurt van 10.00 tot 16.30 uur. voor moet je de luchtvochtig heid meten, want onze spullen hebben een stabiel, droog kli maat nodig. Ik heb wel begre pen dat het UWV zelf ook archie ven in de kelder bewaart, dus er is een goede kans dat" het er ge schikt is." Afstand Volgens Heerebout ligt het UWV-gebouw, in de volksmond nog aangeduid als het GAK, op een ideale afstand van het mu- GOES - De Samen-op-Weg-ge- meente in Goes krijgt geen toe stemming om appartementen te bouwen in de Westerkerk aan de Westwal. Het college van bur gemeester en wethouder weigert daaraan mee te werken. Het kerkgebouw, oorspronke lijk van de Gereformeerde Kerk, stamt uit 1929 en is een rijksmo nument. De SOW-gemeente heeft de kerk niet meer nodig en diende samen met een bouw bedrijf/projectontwikkelaar en een architectenbureau een plan in om minimaal zes tot acht ap partementen in de kerk onder te brengen. De gemeente wil de kerk echter laten zoals hij is. Een woonbe stemming vindt het college van seum. „We hebben ten minste driehonderd vierkante meter no dig, maar meer is ook niet erg. Inmiddels wordt er in de provin cie nagedacht over samenwer king tussen verschillende musea op het gebied van opslag. Depot ruimte is voor de meeste musea een probleem." Het UWV huurt het pand aan het Schuttershof van Zadelvast, maar is inmiddels druk bezig met een heroriëntering op de wo ningmarkt. Voor de 250 mensen B en W een te ingrijpende veran dering. „De bestemming blijft maatschappelijke doeleinden, wat betekent dat er ook andere functies mogelijk zijn, maar in elk geval geen bewoning", licht wethouder M. 't Hart het college- besluit toe. Signalen De beslissing valt de SOW-ge meente rauw op het dak. „Dit is teleurstellend", zegt voorzitter A. van Noord van het college van kerkelijke rentmeesters, dat de gebouwen van de kerkelijke gemeente beheert. Van Noord is verbaasd dat het college de aan vraag zonder meer afwijst, te meer 'omdat vooraf overleg is ge voerd met de gemeente en er geen signalen waren dat het plan volstrekt geen kans zou ma ken'. die een callcentrum moeten gaan bevolken, huurt het UWV al ruimte in de Stadspoort, te genover het huidige gebouw. Ook voor een deel van het water schapskantoor, Magnolia, aan de Piet Heinstraat, heeft UWV belangstelling getoond. Kooprecht Een horeca-ondernemer heeft in middels afspraken gemaakt over een eventuele verkoop van het GAK. Hij krijgt het eerste „Er is de indruk gewekt dat het mogelijk was. In ons plan hou den we rekening met het karak teristieke gebouw. De bedoeling was om ook weer met glas-in-lood-ramen te werken. Het is ook een mooie locatie aan het water en dichtbij het cen trum." Van Noord wil binnenkort een toelichting van het college van B en W op de afwijzing. Hij wil zich nog niet bij het besluit neer leggen. Sinds het samengaan van drie grote protestantse kerkgenoot schappen in de SOW-gemeente zat de Goese fusiekerk met te weinig mensen in te veel gebou wen. Bovendien pakten zich don kere financiële wolken samen boven de nieuwe gemeente. Be sloten werd niet langer ruimte te huren in De Spinne in de Goe- kooprecht om het tot hotel te verbouwen. De horeca-ondeme- mer wil wel samenwerken met het museum. Zo ver is het echter nog lang niet. De toekomst van het GAK-gebouw is nog onze ker. Het Historisch Museum wil echter weten op welke paarden er gewed kan worden. Mocht uit metingen blijken dat het kli maat in de kelder de ruimte on geschikt maakt voor een depot, kan de directie naar iets anders uit gaan kijken. se Polder en de Westerkerk te verhuren aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, die in de Noordhoek te weinig ruimte heeft. De SOW-gemeente gebruikt voor erediensten de Grote Kerk (huur), de Oosterkerk en De Hoogte (beide eigendom). Verbouwen Volgens Van Noord is het finan ciële doemscenario meegevallen en draait de SOW-gemeente momenteel vrijwel quitte. Een directe noodzaak om de Wes terkerk te verkopen, bijvoor beeld aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, is er dan ook niet. „Het blijft natuurlijk een moge lijkheid, maar we kiezen in eer ste instantie voor verbouw tot appartementen." door Mariëtte den Engelse THOLEN - Supermarkt C1000 hoopt voor de kerstdagen te ver huizen naar de tijdelijke plek aan de Postweg. Parkeerproble men moeten dan tot het verle den behoren. De C1000 huist nu nog aan de Eendrachtsweg in het centrum van Tholen. De supermarkt kan daar niet uitbreiden en wil dat wel graag. Bovendien is aan de Eendrachtsweg een groot tekort aan parkeerplaatsen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de supermarkt verhuist naar bedrijventerrein Noord. Daar zijn al jaren plannen voor in de maak. Tot uitvoering is het tot dusver nooit gekomen. Onder tussen wil Schuitema Vastgoed, waar de ClOOO onder valt, wel uitbreiden in Tholen. Een tussenoplossing is gevon den aan de Postweg. Daar kan Schuitema een loods huren van Dorst Transport BV. Al meer dan een jaar geleden diende die mogelijkheid zich aan. Nu pas is alles rond met de gemeente Tho- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, 13.00-16.00 uur: Beklimming Pe perbus; Sint Gertrudiskerk, voormalige Synagoge en Gevangenpoort, 13.00- 16.30 uur: Open voor bezichtiging, COC-cafe De Soos, 20.00-22.00 uur: Dubbel apart, soos voor mensen met een verstandelijke beperking; 22.00 uur: Vrijdagavondcafé. GOES - Kantine ZLM. 13.30-16.30 uur: Biljart ouderen, buurtwerk Goese Pol der; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Parkeerterrein van De Jonge Hoek aan de Stenevate, 17.30-18.00 uur: Inschrijven voor Friday Night Skate, start 19.00 uur; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur. Soos, biljarten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis. 13.00- len. De bestemming van de loods aan de Postweg staat het vestigen van een supermarkt niet toe. „We hebben nu een vrij stelling gekregen", vertelt eige naar J. Stroot van de C1000. Die vrijstelling is voor vijf jaar. „En die kan ook niet verlengd wor den", zegt een woordvoerster van de gemeente Tholen. „Na vijf jaar moet de C1000 weer ver huizen." Schuitema liet eerder al weten zekerheid te willen hebben waar de supermarkt over vijf jaar naartoe kan. Maar volgens Stroot is die duidelijkheid er nog steeds niet. De gemeente Tholen wil daar ook geen garan ties voor geven omdat de ge meente niet weet hoe snel de plannen voor Noord zich ontwik kelen. Wel zeker is de verhuizing van De C1000 naar de Postweg. „Ze zijn al begonnen met het ver plaatsen van de inrit", zegt Stroot. „Volgende week wordt begonnen met de verbouwing." Vooral in de loods moet heel wat gebeuren voordat de super markt erin kan. 17.00 uur: Biljartclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00-17.00 uur: open voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin geopend; LEWEDORP - Café De goede verwach ting, 18.30 uur: Avondruilbeurs; OUDELANDE In de Theetuin, 20 00 uur: Nazomerfeest, Live muziek; SINT-MAARTENSDIJK - Schelde-Rijn kanaal, 20.00-23.00 uur: Palingwedstrijd Oosterscheldevissers; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18 00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur Soos, biljarten, kaarten; YERSEKE Dreef en Kerkplein. 8.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Bea- trixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; Zorgcentrum Vredelust, 14.30 uur. Bingo. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 --mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Frank Balkenende (Advertentie) 3oaugt/mi2sept 200< bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg LEZING dramaturge Ellen Stijnen over Eric De Volder, Dick van der Harst en Diep in het Bos vr3septl9u30 kloostergangen gratis (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Lidi en Albert van Zeist uit Kruiningen zetten hun deur open voor jonge mensen die het even niet redden in hun eentje. door Rob Paardekam KRUININGEN - Al zes jaar lang stellen Albert en Lidi van Zeist van stichting 't Nest in Kruiningen hun huis open voor jonge mensen die een woonplek met begeleiding nodig hebben. Tijde lijk, want zoals de naam al zegt: het is de bedoeling dat ze ook weer uitvliegen. Albert en Lidi verhuisden acht jaar gele den naar hun huidige woning in Krui ningen, nadat ze jaren in een woonge meenschap hadden geleefd. Al snel kwa men ze op het idee van stichting 't Nest. „Je zou kunnen zeggen dat wij er zijn voor jonge mensen die tussen wal en schip belanden", zegt Albert. „Mensen die uit de psychiatrie of een verslavings kliniek komen, maar nog niet op zich zelf kunnen wonen bijvoorbeeld. Maar ook scheiding, financiële problemen of conflicten thuis kunnen redenen zijn om tijdelijk bij ons te komen wonen." Het Kruiningse echtpaar biedt opvang aan mensen van achttien tot pak 'm beet dertig jaar. Albert: „Op die leeftijd kun je ze nog sturen." Momenteel ver toeven acht jonge mensen bij de stich ting van Albert en Lidi. De opvang van 't Nest verloopt in drie fasen, Allereerst komen de jongeren in één van de twee kamers in het huis van Albert en Lidi terecht. Ze draaien mee in het gezin. Daarna volgt een periode in het apparte ment op de bovenverdieping van hun woning aan de Voorhoute. Iets zelfstan diger dus. De laatste stap is het zelfstan dig wonen in een pand aan de Markt. Natuurlijk is er ook dan nog begelei ding. „Maar dan is het meer op afroep", zegt Lidi. Al met al is het de bedoeling dan de jongeren na een jaartje of twee weer uitvliegen. Als dat nog even niet kan, is er altijd nog een noodoplossing, want in het pand aan de Markt werkt Albert, met behulp van enkele bewoners, momen teel druk aan een derde studio op de be nedenverdieping. Daarin kunnen men sen die in principe niet meer onder de hoede van Albert en Lidi vallen, maar nog geen woonruimte hebben gevon den, tijdelijk verblijven. Albert hecht er sowieso veel waarde aan dat het huis wordt opgeknapt. „De bewoners heb ben net zoveel recht op een mooie ka mer als wij." Bankafschrift Albert vertelt dat veel mensen die bij hem en zijn vrouw komen wonen geen werk hebben. En dan vangt de lijdens weg aan. „We hadden een jongen in huis die geen werk had", begint hij. „Dus wij gingen naar het CWI, maar hij had geen identiteitskaart en dus kon den ze niets voor hem doen. Wij naar het gemeentehuis om zo'n kaart. Terug bij het CWI wilden ze opeens een bank afschrift hebben. Je begrijpt het: dat had hij niet. Enfin, zo ben je al snel twee maanden verder en krijgt zo'n jon gen het gevoel dat hij alleen maar ver der in de problemen raakt. Heel veel van dat soort mensen redden het niet zonder steun, omdat ze zich van het kastje naar de muur laten sturen." Lidi: „Mensen met een grote mond krij gen veel voor elkaar, maar wie wat min der goed voor zichzelf op komt, raakt in de problemen." Omdat het begeleiden van de jongeren steeds meer tijd vergt, en Albert ook nog een fulltime baan heeft, zoeken hij en Lidi vrijwilligers, die af en toe kunnen bijspringen. De jonge mensen waarvoor Albert en Li di hun huis open stellen, genieten een grote mate van vrijheid. Ze zullen niet snel te horen krijgen dat ze te laat thuis zijn of hun afwas nog moeten doen. „Ze moeten het heel bont maken, willen we optreden", zegt Albert. „Gemeenschap pelijk huisregels hebben we nauwe lijks." Omdat 't Nest een christelijke foto Willem Mieras stichting is, wordt vloeken en tieren niet gewaardeerd. „En liegen, want daar kan ik niet tegen", zegt Albert. „Als onze gasten dat doen, is daar het gat van de deur." Lidi valt hem bij: „We stellen ons huis open voor vreemden. Dus moeten we ze wel kunnen vertrou wen. Dat gaat eigenlijk altijd goed, want als je vertrouwen geeft, krijg je het ook terug." Zieltjes Overigens is iedereen welkom in Krui ningen, christelijk of niet. „Als ze maar respecteren dat wij het wel zijn", zegt Albert. „Het gaat ons absoluut niet om het winnen van zieltjes", vervolgt Lidi. Dat er grote behoefte is aan het soort op vang dat de Kruiningers bieden, blijkt uit het feit dat Albert elke week wel een keer 'nee' moet verkopen. „En dat doet telkens weer pijn." Omdat veel bewoners geen werk of uit kering hebben, draaien Albert en Lidi de eerste maanden meestal voor de kos ten op. Daardoor zijn ze na zes jaar aan het einde van hun financiële reserves. Ze hebben kerken in de regio aange schreven met het verzoek de kosten van één of meer bewoners te dragen. Samen met de giften van particulieren moet dat er toe leiden dat de stichting een warm nest kan blijven bieden aan jonge mensen die het even niet redden in hun eentje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33