De Krekel heeft steeds nieuw doel Rabo's gokken op snelle koers Rudi Kemna ging tijdens zijn vakantie al op verkenning Weken van waarheid voor Stefan van Dijk Bettini met vijf helpers aan de start Museeuw naar Groot-Brittannië Spurtwinst zonder bloemen Australiër Vogels is weer in beeld De onschuld van Jo Planckaert Paolo Bettini, van danser tot olympisch kampioen wielrennen mmr' i1'# vrijdag 3 september 2004 GOES - De ploeg van Quick Step-Davitamon, die morgen naar de Delta Profronde komt met Paolo Bettini als uitge sproken kopman, bestaat uit zes renners. De Spanjaard Mercado heeft zich voor de wielerronde afgemeld vanwe ge ziekte. Ploegleider Wil fried Peeters van Quick Step-Da vitamon heeft twee stagiairs opgeroepen om mee naar Zeeland te komen. De olympische kampioen Paolo Bettini zal tijdens de ronde worden omringd door vier helpers: Wilfried Cretzkens, Dimitri de Fouw en de stagiairs Wijlands en Starven. De Nederlandse wielrenner Servais Knaven, die afgelo pen zomer in de Tour de France veel indruk maakte als su perknecht, mag in de Zeeuwse wielerronde voor zijn ei gen kansen rijden. GOES - Wereldkampioen en wereldbekerwinnaar Johan Museeuw komt morgen niet als toeschouwer naar de Del ta Profronde. Iiij zou meekomen met zijn voormalige mas seur en vriend Dirk Nachtergaele. De Belg is door zijn voormalige ploeg Quick Step-Davitamon echter ingezet als pr-man tijdens de Ronde van Groot Brittannië. MERKSEM - Stefan van Dijk won deze week in de Schaal Seis de sprint voor de vierde plaats. Hij juichte als of hij de koers had gewonnen. „Ik wist niet eens dat er drie man waren weggereden uit het peloton", snauwde hij na afloop. „Niemand uit de ploeg heeft me dat verteld." Het is tekenend voor de sfeer rond Stefan van Dijk, die zijn huidige wielerploeg na dit seizoen gaat verlaten. Ge offrey Demeyere won de Schaal Seis voor Peter Wuyts en Peter van Agtmaal. GOES - Henk Vogels tekent een dezer dagen een contract bij Omega Pharma, de nieuwe sponsor van de huidige Lot to-ploeg. De Australiër van Nederlandse ouders wordt aangetrok ken om de sprints voor wielrenner Robbie McEwen aan te trekken. In zijn beste jaren reed Vogels voor Credit Agri- cole, dat morgen in de Delta Profronde van start gaat. Henk Vogels staat dit jaar onder contract van een klein Amerikaans ploegje. BRUSSEL - Jo Planckaert, die in de spraakmakende do- pingaffaire rond de Belgische veearts Landuyt is verwik keld, gaf deze week zijn eigen uitleg over de zaak. „Ze hebben bij mij thuis alleen het zwangerschapshor moon Pregnyl gevonden, omdat mijn vriendin en ik kinde ren wilden." Volgens dopingkenners is Pregnyl vooral ook een middel om de testosteronproductie aan te wakkeren. De Bel gische wielerbond wil Jo Planckaert en Chris Peers voor vier jaar schorsen. Ook de Belg Johan Museeuw, inmiddels gestopt met wiel rennen, hangt een zware straf boven het hoofd. \De woorden van Erik Dekker waren veelzeggend. „Ik gun hem dit. Aardige \vent De beste van het moment, de beste van de wereld." Onderwerp van ge sprek was Paolo Bettini, die in Athene met de gouden medaille om zijn nek naar het volkslied van zijn Italië stond te luisteren. Rustig genieten kon de kampioen niet van zijn olympische zege, want precies een week later wachtte weer het Kampioenschap van Zurich. En komend weekeinde staat Bettini ook aan de start van de Delta Profronde. Een portret van een wielrenner met een ijzersterke mentaliteit. Hnnr Barry van der Hooft tGOES - Als de man des huizes Giulia- i.no heet en zijn echtgenote Giuliana, j dan moeten daar wel bijzondere kin- deren uit voortkomen. Na Sauro en LKatia kwam op een dag vol grappen (1 april 1974) Paolo ter wereld. En een bijzonder kind zou het worden. „Ik ben uiteindelijk wielrenner ge worden, maar ik had het ook als dan ser kunnen maken", bekende Bettini al eens. In La California, dat aan de westkust van Italië net onder Pisa en Livorno ligt. had de kleine Paolo een rustige jeugd. „Ik was zeven jaar toen in ons dorp een dansschool openging en ben meteen naar de lessen gegaan. De [galavoorstellingen die we ieder jaar [hadden, herinner ik me nog goed, i want ik leefde ernaar toe zoals nu /naar de topkoersen", vertelde hij ooit. „Mijn vader was in die tijd voor zitter van een wielerclub en mijn i broer koerste. Zo kwam ik ook in con tact met het wielrennen en ik was /meteen verkocht. Het dansen liet ik voor wat het was, maar wel met een gevoel van spijt want ik deed het r graag." I Het was 1981 en Paolo Bettini ver scheen dat jaar bij 24 wielerwedstrij den aan de start. Hij won er liefst 23. Het wielrennen kwam op nummer I één en het talent ontluikte zich. Toch i is Bettini ervan overtuigd dat hij het r sowieso gemaakt zou hebben in het le- ven. „Ik heb wel altijd geprobeerd te studeren, ik wilde manager worden. Toch had ik wel eens momenten dat -ik ermee wilde stoppen, maar dan greep mijn vader in. 'Oké, je mag stoppen, maar dan ga je morgen werk i- zoeken', zei hij dan. De volgende dag zat ik terug in de schoolbanken." hAan het WK voor beloften van 1996 kin het Zwitserse Lugano bewaart Pao- felo Bettini warme herinneringen. De /eerste vier plaatsen werden ingeno men door Italianen. Giuliano Fi- gueras won, voor Roberto Sgambellu- ri, Luca Sironi en Paolo Bettini. Net geen medaille dus, maar zijn drie landgenoten wilden hem wel mee heb ben op het podium. „Voor mij waren er alleen de felicitaties van de jury, maar dat vond ik niet erg", zou Betti ni later verklaren. „Het ging om het unieke van de prestatie, vier Italia nen op de eerste vier plaatsen. Ik vind nog altijd dat ik het brons daar zelf heb verprutst, want als je dom sprint, krijg je er van langs." Ferretti Niet veel later werd Bettini prof bij MG-Technogym en zijn baas was Giancarlo Ferretti, die nu manager van Fassa Bortolo is. Bettini: „Het beste wat je als neoprof kan overko men, is werken onder Ferretti. Hij be zit de gave om met jonge profs te pra ten, neemt veel stress weg, gunt je de tijd en geeft je vertrouwen." In de schaduw van zijn ploeggenoot Miche- le Bartoli kon Bettini rustig verder groeien. Via de Asics-ploeg (1998) be landde het tweetal bij Mapei-Quick Step. Daar veranderde de status van Betti ni in het nieuwe millennium, zeker nadat hij in 2000 de wereldbekerwed strijd Luik-Bastenaken-Luik won. „Die zege veranderde mijn carrière. Ik bewees dat ik het waard was om veel vertrouwen en vrijheid te krij gen. Probleem was echter dat de rela tie met Michele Bartoli veranderde. Want twee winnaars samen, dat ging niet." De Krekel („Ik weet eigenlijk niet hoe ik aan die bijnaam kom, waar schijnlijk door mijn ongeduldige fiet sen") begon vervolgens meer en meer naam te maken. Enkele maanden na zijn zege in Luik, schreef Bettini de negende etappe van de Tour de Fran ce op zijn naam. Een jaar later won hij het Kampioenschap van Zürich en 2002 werd een mooi jaar met op nieuw de eindzege in Luik-Bastena ken-Luik. Aan het einde van dat sei zoen mocht hij de wereldbeker in zijn prijzenkast zetten en dat kunstje her haalde de kleine Italiaan in het daar opvolgende seizoen. De renner van Quick-Step Davitamon kwam als winnaar over de streep bij Mil- aan-Sanremo, was de beste in de HEW Cyclassics in Hamburg en won de Clasica San Sebastian. Dat hij weer als eerste eindigde in de stand om de wereldbeker was dan ook geen verrassing. Het was een topjaar voor Bettini. Ook omdat zijn vrouw Moni ca hem enkele weken na een teleur stellend verlopen Delta Profronde een dochter schonk, Veronica. „Dit is de mooiste overwinning van het jaar", zei de trotse vader toen. Veel wensen kon Paolo Bettini aan het begin van dit jaar dus eigenlijk niet meer hebben. Of toch wel? „Ik wil nog'een keer een etappe in de Gi ro d'Italia winnen. Voor een Italiaan is dat het mooiste wat er is. In 1997 was ik er dichtbij, maar kreeg ik een lekke band. Ik was net prof en het zou een regelrechte sensatie zijn ge weest." Tijdens de Tour de France van dit jaar viel hij als vanouds aan, reed een paar dagen rond in de bolle tjestrui en eindigde op de 58e plaats in het eindklassement. Het volgende doel zat toen al gerui- me tijd in zijn hoofd: olympisch goud op de Spelen in Athene. En wat velen verwachtten, gebeurde ook. Bettini kreeg de Portugees Paolini mee en plaatste vlak voor de finish een ge slaagde aanval. Eeuwige roem viel hem opnieuw ten deel en nu wil Betti ni de mensen laten zien dat hij de olympisch kampioen is. Volgend sei zoen wil hij graag in een speciaal shirt met olympische ringen rondrij den. De internationale wielrenunie (UCI) lijkt daar echter een stokje voor te steken. „En toch wil ik met de mensen van het UCI praten over een speciale trui voor de olympisch kampioen in de wegrace", zei hij al. Bettini vindt het namelijk een gemis dat een dergelijk tricot in het internationale profpelo ton ontbreekt. Boete Ondanks het tegenwerken van de UCI zou Bettini binnenkort best in zo'n shirt rond kunnen rijden, wel licht morgen in de Delta Profronde. Het kost hem misschien een boete, maar als de Italiaan iets in zijn hoofd heeft, dan gaat dat er ook moeilijk uit. Paolo Bettini won op de eerste dag van de Olympische Spelen goud in de wegwedstrijd. foto Reuters Rabo-renners Steven de Jongh (links) en Bram de Groot hebben baat bij een harde koers. hdoor Frits Bakker GOES - Het was voor Leon van Bon, toen nog in de Rabo-kleu- ren, zijn laatste jaar bij de ban kier en voor de Rabo's de laatste en ook enige keer dat ze won nen. De Zeeuwse profronde van 2000 was het. Frans Maassen, morgen als ploegleider bij Rabo in de wedstrijd, geeft toe: „Ik dacht dat het nóg langer gele den was dat we hier wonnen." Maar het blijft natuurlijk een magere score voor Rabo: één winnaar in tien jaar. En hoe zijn de kansen voor dit jaar? Frans Maassen: „We moeten hopen op een snelle, zware koers, dan zul len we zonder twijfel meedoen." Het is een mix van snelle jon gens en ervaren renners die voor Rabobank van start gaat. Ste ven de Jongh, Roy Sentjens en Bobbie Traksel hebben als gang makers Mare Wauters, Mare Lotz, Mathew Hayman en Bram de Groot. „Het zijn stuk voor stuk jongens die met veel ambi tie aan de start staan." Twee van die acht rijden hun laatste jaar bij Rabo. Bobbie Traksel en Mare Lotz hebben voor volgend jaar elders onder dak. Roy Sentjens is pas her steld van een zware val in de Ronde van Nederland. Schorsing Het deelnemersveld van de Prof ronde heeft één winnaar van een Touretappe in de gelede ren. Thor Hushovd, van Credit Agricole, won de etappe naar Quimper. Andere renners van naam in de Delta Profronde zijn Ludovic Capelle (oud-Belgisch kampioen en dit jaar winnaar van Dwars door Vlaanderen), Geoffrey Demeyre (woensdag winnaar van de Schaal Seis), Matthew Gilmore (vooral be kend als baanrenner) en Ludo Dierckxsens, de eeuwige vluch- foto's ANP ter. Jo Planckaert (op de deelne merslijst bij Mr Bookmaker) en Chris Peers (bij Chocolade Jac ques) hebben een bewogen week je achter de rug-. Het parket van de wielerbond vroeg dinsdag een schorsing van vier jaar voor de twee renners. Ze zouden be trokken zijn geweest in de zaak met de veearts José Landuyt, waarin ook Johan Museeuw een van de verdachten is. Planck aert en Peers kunnen voorlopig gewoon fietsen. Er is nog geen uitspraak in deze zaak. door Frits Bakker DEURNINGEN - Het zijn we ken van nu of nooit voor de vrij buiters van Bankgiro. Rudi Kemna (36), de sprinter, komt naar de Delta Profronde met de ambitie van een jonge prof. Het voortbestaan van de ploeg hangt af van de komst van een nieuwe geldschieter. Elke aan sprekende overwinning telt nu dubbel. De tijd begint wel te dringen, maar er is nog hoop voor het kleine broertje van de Rabo bank. „Voor mij nog niet zo zeer, wel voor de jonge renners in de ploeg", beseft Kemna. „Ik wil nog graag een jaartje door gaan, omdat ik me nog goed voel. Maar het einde van mijn carrière is in zicht. Ik heb geen zin meer in een buitenlands avontuur. Als ik doorga als prof, dan is het met deze ploeg. Het mooiste zou zijn dat ik op de fiets nog iets kan betekenen in de opleiding van jonge profs." Kemna weet dat elke vorm van publiciteit in de nadagen van het seizoen van levensbelang is voor de ploeg. De Zeeuwse profronde is zo'n wedstrijd die de nationale kampioen van vo rig jaar moet aankunnen. „Ik ben in Zeeland op vakantie ge weest en heb het parkoers een paar keer verkend. Vooral de fi nale, met de bruggen. Met een beetje geluk kan ik meesprin ten en heb ik kansen om te win nen." Het zou zijn eerste van dit jaar zijn, want de teller staat nog op nul. Kemna was er wel een paar keer heel dichtbij. Robbie McEwen klopte hem vroeg in het jaar in de Tour Down Un der, Jaan Kirsipuu in de Drie daagse van De Panne en Max van Heeswijk in Nokere. Maar Kemna, met 34 overwinningen in zeven profjaren, heeft de moed nog niet opgegeven. Het heeft ook te maken met te genslagen die hem dit jaar ach tervolgen. „Na de Ronde van Drenthe ben ik er een tijdje uit geweest. Ik had een schaaf- wondje onder de knie. Daar is een bacterie in gekomen, waar door ik wondkoorts kreeg. Ik werd ziek en heb er nog een paar maanden last van gehad. Maar de laatste weken voel ik dat de vorm terugkomt." Aan stoppen denkt hij niet, ook als de zo begeerde sponsor zich niet aandient. Dah keert Kem na voor één of twee jaar terug naar de amateurs. „Ik voel wel dat het moeilijker wordt onriop hoog niveau te blijven. Al die ja ren leef ik al op de grens van mijn weerstand, dat maakt me ook kwetsbaar. Het houdt een keer op. dat realiseer ik me, maar ik beleef mijn sport nu nog altijd optimaal." Telekom En al die jaren als prof waren al een belevenis op zich. Kem na was ooit gedoemd om altijd een gevreesde sprinter bij de amateurs te blijven. „Tot ik tien jaar geleden, toen ik 26 was, van Hennie Kuiper de kans kreeg om stage te lopen bij Telekom. Jammer genoeg was dat. net het jaar dat de Ne derlanders geen contract meer krijgen, omdat Telekom op een andere toer ging. Het was een mooie ervaring, maar ik ging even vrolijk weer terug naar de amateurs. Drie jaar later kwam Bankgiro en zo kon ik toch nog een mooie profloopbaan opbou wen." Met als hoogtepunt de kampioenstrui van vorig jaar, tegen een overmacht van Rabo- renners en sprinters als Max van Heeswijk en Stefan van Dijk. Rudi Kemna heeft in elk geval het rood-wit-blauw met gepas te trots gedragen. Waar hij vol gend jaar ook rijdt, hij zal dat ene moment van glorie altijd blijven koesteren. door Frits Bakker OUD-TURNHOUT - Drie op drie loopt de ploeg van Lot to-Domo in de Delta Profronde. Nico Eeckhout, Robbie McEwen en Stefan van Dijk waren de laatste drie winnaars van de Zeeuwse profkoers. De Lotto's hebben dus iets met Zeeland. Stefan van Dijk: „Ik rijd er altijd goed, maar we heb ben meer potentiële winnaars in de ploeg." Voor de 28-jarige Van Dijk wordt het vooral nu heel belang rijk om te scoren. De voormali ge nationale kampioen kijkt al een tijdje uit naar een nieuwe sponsor. „Ik heb zelf aangege ven dat ik niet bij Lotto wilde blijven", zegt hij, hoewel er van uit de ploegleiding zelf andere verhalen zijn verspreid: dat Van Dijk moest vertrekken, vooral omdat zijn relatie met Robbie McEwen sterk vertroebeld was. De breuk is definitief, want de nieuwe ploeg voor volgend jaar staat al bijna vast. „We gaan zeker uit elkaar", ver zekert ploegleider Hendrik Re- dant. Lotto-Domo stopt als sponsor, de nieuwe geldschieter heet Omega-Pharma. Maar de kem van de ploeg, met Mc Ewen, Van Petegem, Van Bon, Baguet en Van Sevenant wordt ook de basis voor het nieuwe team. Voor Van Dijk was daar geen plaats meer. Hij won er tot nu toe vier dit jaar, waarvan de mooiste in de Tour de Picardie. Daar gaf Van Dijk vermaarde sprinters als Kirsipuu, Planckaert, Hushovd en Boonen het nakijken. Zijn tweede piek lag in de Ronde van België, maar in een van de etap pes ging hij daar in winnende positie in de sprint onderuit. „Ik had overal kneuzingen en heb er drie weken over gedaan om weer terug te komen. Toen de Tour bezig was, ben ik op trainingskamp gegaan", vertelt hij. „Ik heb contacten met andere, buitenlandse ploegen, maar in de eerste plaats wil ik presteren. Op het NK was ik al heel goed, in de Ronde van Nederland ook, maar ik was misschien wel te goed. Ik kwam twee keer te vroeg op kop in een sprint, omdat ik me sterk voelde. Van Heeswijk kwam er elke keer nog overheen met een de marrage." Dan moet het dus maar in de Zeeuwse profronde gebeuren Het is een wedstrijd die Van Dijk wel ligt, vooral in zijn laat ste twee jaar bij Lotto. En het zou hem eerlijk gezegd ook niet slecht uitkomen. „Ik maak me geen zorgen over een nieuwe ploeg, maar het wordt wel tijd dat ik zekerheid krijg voor vol gend jaar." Stefan van Dijk won de editie 2003 van de Profronde. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23