WCT geen dwingende noodzaak PZC Moskou sluit geweld uit in N-Ossetië É2 r Auto PZC Geert Wilders stapt uit fractie van VVD 26° 41b" deskundigen: terminal levert beperkte bijdrage aan versterking economie België denkt weer na over kernenergie Zeer zeldzame orchidee op Hompelvoet ACTIEWEEKEND 3 4 SEPTEMBER Schuurbiers De allergoedkoopste geeft vanaf 9 september opnieuw de richting aan! JUMBO supermarkten i 22 en 23 Rutte werkt student tegen Fileleed Antwerpen valt mee Weening in vrije rol naar Vuelta li ZW 3 Veel zon £erst een oplossende mistbank en daarna veel zon. Middagtemperatuur rond 26 gra- den bij weinig wind. 46e jaargang no. 208 rijdag 3 september 2004 os nummer 1,20 PZC www.raymondo.nl raymoh'do tel: (0118) 441 441 Vooraf stukjes gegrilde kip met salade Gevolgd door een heerlijke zalmfilet met een romige vissaus En als afsluiting tiramisu maandmenu 23,50 loor Rinus Antonisse flIDDELBURG - Voor aan eg van de Westerschelde Container Terminal bestaat een 'dwingende noodzaak'. Sen WCT levert maar een geperkte bijdrage aan het >plossen van de problemen an de kwakkelende Zeeuw- e economie. 'ot deze conclusie komen gere- iommeerde deskundigen, die iet nieuwe plan voor een (ver- tortel containerterminal bestu- eerden. Het gaat om deskundi- >en op het gebied van economie, mgevingsrecht, civiele tech- iiek en transport van de univer- iteiten van Utrecht, Amster- ,am. Rotterdam Delft en Ant- verpen en een zelfstandig eco- 'oog Ze bekeken het WCT-pro- eet op verzoek van provinciaal idviseur F. ten Thij. De Raad an State heeft eerder aangege ven dat voor de aanleg van de Containerterminal op de Kaloot Sprake moet zijn van 'een dwin gende reden van groot openbaar dit vanwege de Europe- Vogel- en Habitatrichtlijnen. Kansen JDe deskundigen erkennen dat .Zeeland met een economische dip kampt, maar ze vinden ook dat niet is aangetoond dat voor behoud en versterking van de van de economie, de WCT per se loet. De deskundigen zijn het irmee eens dat alle kansen moe ien worden aangegrepen in alle tonomische sectoren. door Wout Bareman sDOEL - De sluiting van de ze- ven kerncentrales in België staat ter discussie. Twee jaar ge- leden besloot de Belgische rege- ring dat de centrales in Doel en 5 Tihange tussen 2015 en 2025 moeten sluiten. Maar minister Verwilghen van Economie en Energie wil een nieuw onder- zoek. u De vorige regering besloot dat in de periode 2015-2025 moet zijn overgeschakeld op altema- ■Bieve energiebronnen. De oudste centrales - Doel 1 en 2 en Tihan- .j ge 1- zouden rond 2015 dicht- !i gaan. „We moeten nagaan of we wel de juiste beslissing hebben genomen", zegt Verwilghen. 3 Dat kan alleen blijken uit 1 nieuw, gedegen onderzoek naar alle energievoorzieningen. „Er is destijds wel wat studiewerk verricht, maar een onderzoek naar de energiebehoeften op lan- jge termijn heb ik nooit gezien." ;De minister beseft dat de zaak jpolitiek gevoelig ligt, maar ver wijst naar Scandinavië, waar de beslissing om te stoppen met [kernenergie ook werd terugge draaid. Verwilghen: „Als blijkt dat ons land door de afbouw van kernenergie in moeilijkhe den komtmoeten we de politie ke moed hebben de discussie te jj heropenen." Stroomleverancier Electrabel voorziet grote problemen bij het vinden van voldoende alternatie ve energiebronnen, die pas om streeks 2020 zo'n tien procent Van de wegvallende kernenergie zouden kunnen opvangen. De f kerncentrales - vier in Doel, niet ver van de grens met Zeeuws-Vlaanderen, en drie in Tihange bij Luik - leveren bijna zestig procent van de energie in België. Er zijn minstens vijftien nieuwe gasgestookte centrales en tientallen grote windmolen parken nodig om de elektrici teitsproductie op peil te houden. Electrabel-directeur L. Mam- paey van het kerncentralepark in Doel is er vast van overtuigd dat de oudste centrales (econo misch) onmisbaar zijn en boven dien veel langer mee kunnen dan 2015. Onlangs zei hij dat de politieke wind bij een nieuwe re gering al snel uit een andere hoek zou waaien. „De realiteit zal de wet achterhalen", voor spelde hij. Wel onderschrijven ze de nood zaak om de Zeeuwse havens completer en daarmee sterker te maken. Dan is de aanleg van een containeroverslag toch wen selijk. Als zodanig staat het openbaar belang van een WCT wel vast. Er zijn duidelijk posi tieve effecten verbonden aan de komst van een WCT, menen de deskundigen. Die moet dan 'klein van omvang' zijn. En er moet meer gebeuren dan alleen een containerterminal maken. In dit verband stellen de deskun digen dat de afgeleide gevolgen die de WCT voor de economie kan hebben, beter in beeld moe ten worden gebracht. Het gaat daarbij om (distributie)activitei- ten, waardoor Zeeland zoveel mogelijk profijt kan halen uit de containerstroom. Daarvoor is een maatschappelijk kosten- en batenonderzoek wenselijk. De deskundigen zetten vraagte kens bij de grootte van de WCT. Ze gaan uit van een ondergrens van één miljoen kleine contai ners als begin, maar vinden wel dat beoogd exploitant Hes- se-Noord Natie helder moet aan geven waarom een kadelengte van tenminste 2000 meter nodig is. Zelf hebben ze een voorkeur voor ten hoogste 1800 meter, wat al als groot wordt omschre ven. Ook moet duidelijker wor den onderbouwd dat niet met een kadelengte van 900 meter kan worden volstaan. Er is ook gekeken naar het verlies aan natuurwaarden. Betwijfeld wordt of de aantas ting van jonge duintjes op de Ka- loot door de kadeaanleg, wel zul ke ingrijpende gevolgen heeft voor de speciale beschermings zone Westerschelde. Onderzocht moet worden of elders in de Wes terschelde een vervangende loca tie beschikbaar is waar ook Een Russische commando draagt een net vrijgelaten baby weg van de school in het Noord-Ossetische Beslan, waar nog altijd honderden mensen door onder meer Tsjetsjeense rebellen in gijzeling worden gehouden. foto Viktor Korotajev/RTR van onze redactie buitenland BESLAN - Gijzelnemers in de school in Beslan (Noord-Os- setië) hebben gisteren elf vrou wen en vijftien kinderen, waar onder peuters en een baby, vrij gelaten. Ze deden dat na onder handelingen met oud-president Aoesjev van Ingoesetië. De Tsjetsjeense rebellenleider Maschadov liet gisteren weten op verzoek van Aoesjev te wil len bemiddelen. Aoesjev, die in de school was, sprak van 'een eerste groep' gegijzelden die vrij kwam. Verder lieten de gijzelne mers echter niemand meer gaan. Op een lijst die de autoriteiten verspreidden stonden maar 23 namen. Het hoofd van de veiligheids dienst FSB, Valeri Andrejev, sloot gebruik van geweld voor alsnog uit. Hij voorzag lange en moeizame onderhandelingen met de overvallers. Volgens de FSB gaat het om Tsjetsjenen, Ossetiërs en mensen uit 'enkele andere landen'. Welke landen dat zijn, werd niet gezegd. Volgens de autoriteiten zitten er nog 354 mensen in de school. Be woners van Beslan spreken ech ter van minstens 1000, waaron- BOMMENEDE - Op het eiland Hompelvoet in de Grevelingen is onlangs de uiterst zeldzame herfstschroeforchis ontdekt. Er werden enkele honderden bloeiende planten gevonden. Van deze orchidee waren tot nu toe in Nederland maar twee vindplaatsen bekend: Zuid-Lim burg en de Westduinen op Goe- ree. De wind heeft er waar schijnlijk voor gezorgd dat zaad jes op de Hompel voet terecht kwamen. De herfstschroeforchis is een kleine plant, die eind augustus/ begin september wit bloeit. De bloemen staan in een spiraal langs de stengel, van daar de wetenschappelijke naam Spiranthes Spirales. De plant houdt van zonnige, schra le grond, met een niet te dichte grasmat. De orchis is bestand te gen lichte beweiding en bemes ting. Het zijn voorwaarden die op de Hompelvoet aanwezig zijn. Volgens vogel wachter Kees de Kraker is met name het grote aantal planten dat ineens is aan getroffen, heel bijzonder. Het zijn meer dan op de kwijnende groeiplaats in Limburg. Hon derd jaar geleden groeide de herfstschroeforchis op veel meer plaatsen, pagina 16: Hompelvoet blijft verrassen Advertentie KEUKEN EN SANITAIRCENTRUM SCHUURBIERS presenteert vol trots de compleet vernieuwde showroom waarin Siemens kookdemonstraties zol geven. Bij aanschaf van een complete keuken of badkamer kennen we meerdere actie's. INSTALLATIETECHNIEK KEUKEN- EN SANITAIR CENTRUM Oonkenweg 23 4724 SN Wouw Tel. 0! 65 30 38 34 www.schuurbiers.nl (Advertentie) VACATURES Bent u de administratief juridisch medewerker die Gemeente Schouwen Duiveland zoekt? Kijk morgen in de De herfstschroeforchis en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Mitsubishi Grandis, een elegante mpv duinvorming kan ontstaan. De deskundigen raden de provincie aan om samen met het Rijk een standpunt te bepalen over de compensatie van het verlies aan natuurwaarden. Vervolgens is het verstandig overleg te voeren met de Europese Commissie, die toeziet op de uitvoering van de Vogel- en Habitatrichtlijnen, pagina 15 hogere kosten WCT afgedekt Profronde krijgt ster aan de start der 600 kinderen. De ongeveer 20 overvallers willen niet dat de gegijzelden voedsel, water en medicijnen van buiten krijgen. De gegijzelden zouden eten krij gen uit de kantine van de school. Ze mogen ook water uit de kraan drinken. Een aanbod van de autoriteiten om volwasse nen de plaats in te laten nemen van de kinderen, werd afgewe zen. Rond de school is een veilig heidszone van 100 meter inge richt. Daarbuiten zijn honder den militairen, politie- en veilig heidstroepen samengetrokken met zwaar materieel zoals tanks en pantserwagens. Volgens ooggetuigen hebben vrouwelijke gijzelnemers explo sieven rond hun middel. Verder zouden zij explosieven in de school hebben gelegd. De rebel len dreigen voor elke medestrij der die omkomt bij een aanval, 50 kinderen te doden. De gijzelnemers eisen dat Rus land zijn troepen uit de opstan dige deelrepubliek Tsjetsjenië te rugtrekt, en de vrijlating van 24 medestrijders die in juni tiental len mensen vermoordden bij een aanval op een politiepost.GPD pagina 5 vader raakt zoontje kwijt Nederland wil als kennis economie voorop lopen. Te gelijkertijd kleedt staats secretaris Rutte van Onder wijs de studiefinanciering verder uit. Volgens critici maakt Rutte de ontwik keling van de student onmoge- Jt lijk. Hh De verwachte onoverzienbare chaos op de wegen in en rond Antwerpen is tot nu toe uitgebleven. Verkeersdes- kundigen voorspelden groot fileleed ten gevolge van de werkzaamheden aan de Antwerpse ringweg. De politie vindt het echter te vroeg om te juichen. Slecht weer en vroeg invallende duisternis kunnen la- ^9 ter nog voor problemen zorgen. B m Kenners zien hem als toe komstig winnaar van de Tour de France. Maar voor alsnog is Pieter Weening (23) niet meer dan een ta lent. De Rabowielrenner heeft in de Ronde van Spanje, die mor gen begint, een vrije rol. I **3 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio en Televisie: 9; Redac tie Reactie: 10; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20, 21, 22 en 23; Auto: 25 en 27. van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD-Kamerlid Wilders heeft gisteravond beslo ten de WD-fractie te verlaten. Fractieleider Van Aartsen heeft dat gezegd na een urenlang over leg met Wilders waaraan ook vi ce-premier Zalm en partijvoor zitter Van Zanen deelnamen. Wilders stapt uit de WD-frac- tie, omdat hij weigert in te stem men met een eventueel lidmaat schap van Turkije van de Euro pese Unie. Wilders neemt zijn Kamerzetel mee. Eerder kondig de hij aan dat hij een eenmans fractie zou beginnen als hij de WD zou verlaten. Van Aartsen zei 'alles te hebben gedaan om Wilders binnenboord te hou den'. Hij ontkende dat hij Wil ders een ultimatum heeft ge steld om zijn Turkije-standpunt te wijzigen. Volgens de WD-fractieleider was Turkije zelfs niet de kem van de zaak. „Het gaat erom dat de fractie als team kan functioneren." Wil ders wekte de afgelopen maan den voortdurend ergernis bij zijn fractie met uitspraken die afweken van de partijlijn. ANP (Advertentie) rtwnmmRMHHu KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 -j Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geel daarbij éénmalig toestem- I I I I 71168811555530" Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1