PZC Denneboom zit op een roze wolk Met ambitie én realisme in Vuelta S Veel bergen en veel favorieten Jaspers opent WB tegen Burgman Wielrenster Beltman pakt vier tellen terug 19 debuut van NEC-aanvaller in Nederlands elftal is zo goed als zeker llessures blijven )ranje teisteren Van der Sar tweede aanvoerder Engelse scheidsrechter geschorst Thomas Dekker beste in de proloog Lurling voor een seizoen naar NAC Sterke opening Lafeber in masters Rebellin wint de Trofeo Melinda t Brandt maakt zijn rentree in ■Delta Profronde Van Scheppingen uitgeschakeld n 419 León - León (ploegen) S^6 1 vrijdag 3 september 2004 nor Jaap van Essen 100RDWIJK - Romano Den- leboom (23) leeft momenteel op en roze wolk. Zes weken terug verd hij vader, van dochter Joni Jannen. Bij zijn nieuwe club !EC gaat het ook lekker; drie Wedstrijden, evenveel goals. En orige week werd hij opgeroe- |en voor Oranje. Iet kan niet anders, of van- vond maakt hij zijn debuut als peler van Oranje. Tegen Liech- nstein, maar wat maakt dat lit? Bi] een geslaagd optreden bnkt zelfs een heuse wedstrijd egen de Tsjechen. Wat een con- i;ast met twaalf maanden terug, 'oen conflicteerde Denneboom jij Heerenveen met trainer Fop je de Haan. Die verweet hem ge- jrek aan professionaliteit en zet- hem op de bank en de tribu- OORD WIJK - Bondscoach [arco van Basten heeft nog vier tte verdedigers in zijn selectie, liovanni van Bronckhorst, Joh- ïn.v Heitinga, Kevin Hofland en Nigel de Jong zijn alle vier zo ge blesseerd dal ze vanavond zeker niet spelen tegen Liechtenstein. [e .worden vandaag - net als ianvaller Romeo Ca stelen - wel lan een serieuze test onderwor- jen om te kijken of ze tijdig her teld zijn voor het WK-kwalifi- atieduel van woensdag tegen ie Tsjechen. Van Basten sluit liet uit dat hij komend weekein de nieuwe verdedigers oproept. Het duel tegen Liechtenstein wordt een veredeld trainingspar tijtje, al wilde de bondscoach iet zo niet noemen. „We moeten mszelf doelen opleggen. Het is ie bedoeling dat we op de helft van de tegenstander spelen en die geen gelegenheid geven er Uit te komen. Ons baltempo iioet hoog zijn en we gaan oefe- len op wat volgende week even- ;ueel als noodscenario gebruikt ïjioetworden." GPD ne. Denneboom: „Ik zag het niet meer zitten. Ik zat ver weg van vrienden, familie en vriendin. En ik speelde niet. Het was vre selijk. Ik heb serieus overwogen te stoppen. Contract inleveren en naar Rotterdam gaan. Ik zou wel zien wat ik ging doen om aan de kost te komen." Willem II verloste Denneboom. De aanvaller van Surinaams-An- tilliaanse komaf nam sindsdien alleen nog goede besluiten. „Dat mag je wel zeggen. Ergens in de cember ben ik gevraagd of ik voor het nationale team van de Antillen wilde uitkomen, Daar heb ik over nagedacht en toen nee gezegd. Ik wilde de deur naar Oranje openhouden." Geen slecht besluit, hoewel hij destijds in de verste verte niet dacht aan een oproep. Willem II wilde hem graag houden, maar bleek niet bij machte de door Heerenveen gevraagde vergoe ding op te hoesten. Dramatisch NEC wel. Maar de voorberei ding verliep stroef. „Drama tisch, het ging van geen kant. Niet met het elftal, niet met mij. We werden zelfs in de Intertoto uitgeschakeld door Cork City." De ommekeer kwam in de laat ste oefenwedstrijd. De techni sche staf van NEC schakelde over naar drie aanvallers. „Ik was eerst één van de twee spit sen, maar vind mezelf beter als ik van rechts kom. Dat heb ik aangegeven en op een gegeven ogenblik gingen we naar drie aanvallers. Dat pakte goed uit." Wat heet. NEC begon goed aan de competitie. Denneboom zelfs uitstekend. Hij scoorde tot dus verre in iedere wedstrijd. Maar Oranje, daar had hij niet aan ge dacht. Toch was de selectie vori ge week een feit. Dinsdag reed Denneboom naar Noordwijk. „Idioot om mee te maken. Tot nu toe keek ik altijd naar het Oranjejournaal, zag je die spe lers arriveren bij Huis ter Duin. Nu kwam ik zelf met mijn tasje aanlopen. Prachtig gewoon." Wat er ook te zeggen valt van het beleid waarbij spelers van modale eredivisieclubs bij Oran je worden gehaald, Denneboom liet de voorbije dagen zien dat hij zijn kans wil grijpen. Waar enkele andere nieuwkomers zich schuchter opstellen, heeft de Rotterdammer het doel een visitekaartje af te geven. „Klopt. Ik wil niet dat ik mezelf straks iets kan verwijten. Ik ga er vol voor. Het is bijzonder hier bij te zijn, ik wil er bij blijven. Daarom wil ik iedere training knallen. Ik train me steeds leeg en pak verder mijn rust om me op te laden. Of ik speeltijd krijg, weet ik niet, maar ik doe er mijn best in ieder geval voor." Van Basten liet zich eerder deze week al lovend uit over Denne boom. Aangezien Romeo Caste- len geblesseerd is en vanavond zeker niet speelt, heeft de NEC' er alleen concurrentie van Co- lins John. Inmiddels liet Van Basten weten dat hij in de rust tegen Liechtenstein vijf of zes spelers vervangt. Aangezien er van de 23 geselecteerden vijf niet inzetbaar zijn, leert een klein rekensommetje dat het wel gek moet lopen, wil Denne boom geen traditioneel 'haasje' gaan scoren. „Ik hoop het na tuurlijk, maar ga er niet op reke nen. Dan kan het alleen maar een teleurstelling worden. En daar heb ik geen zin. Ik geniet nu juist zo van alles." GPD Dirk Kuijt heeft handen en voeten nodig om Romano Denneboom tijdens de training van Oranje af te stoppen. foto Marcel Antonisse/ANP NOORDWIJK - Bondscoach Marco van Basten heeft Edwin van der Sar tot tweede aanvoerder van het Neder lands elftal benoemd. De 33-jaiïge doelman treedt op als vervanger van middenvelder Edgar Davids, die eerder al tot aanvoerder werd gebombardeerd. Van der Sar speelde negentig interlands. Alleen Frank de Boer kwam vaker voor Oranje uit (112 keer). Van der Sar debuteerde op 7 juni 1995 met een 1-0-nederlaag tegen Wit-Rusland. ANP LONDEN - De Engelse voetbalscheidsrechter Andy D'Ur- so mag 28 dagen lang geen wedstrijden in de Premier Lea gue fluiten. De arbiter blunderde tijdens het duel tussen Blackburn en Southampton. Hij vergat Barry Ferguson (Blackburn) weg te sturen nadat hij hem twee keer geel had getoond. Blackburn verloor met 3-2. ANP FORT-MAHON-PLAGE - Thomas Dekker gaat aan de lei ding in de Ronde van de Toekomst. Het Rabotalent was de beste in een tijdrit over 12,2 kilometer in het Franse Fort-Mahon-Plage. Hij bleef de Spanjaard César Veloso en de Duitser Christan Muller voor. Dekker legde de af stand af in de gemiddelde snelheid van 51,3 kilometer per uur. Hij finishte na 14 minuten en 16 seconden. Eelke van de Wal werd vijfde, Koen de Kort negende. ANP BREDA - Anthony Lurling gaat voor een seizoen naar NAC Breda. De voetballer van Feyenoord leek eerder de ze week naar Vitesse te verkassen, maar die transfer ket ste af. Lurling gaat in Breda op hum-basis aan de slag. „Ik lever graag in, want ik wil spelen. Nu kan ik eindelijk la ten zien wat Feyenoord laat gaan", zei Lurling. Lurling, wil vandaag al bij NAC meetrainen, maar is nog herstellende van een scheurtje in de binnenband van zijn knie. „Er zit nog wat littekenweefsel, maar de artsen van Feyenoord zeggen dat ik er doorheen moet." GPD CRANS MONTANA - Golfer Maarten Lafeber is sterk be gonnen aan de Europese Masters. Hij sloeg gisteren in Zwitserland een eerste ronde van 68, drie onder par. De Nederlander kwam daarmee op de gedeelde dertiende plaats. De Spanjaard Miguel Angel Jiménez had de min ste slagen nodig voor de achttien holes. Hij voert het veld aan met 65 slagen, zes onder par. Robert-Jan Derksen en Rolf Muntz eindigden na de eerste ronde in de midden moot. Derksen staat gedeeld 52e met 71 slagen en Muntz gedeeld 71e met 72 slagen. ANP VAL Dl NON - Davide Rebellin heeft de 13e editie van de Trofeo Melinda gewonnen. De Italiaanse wielrenner, rij dend voor de Duitse formatie Gerolsteiner, had na ruim vijf uur koers op de eindstreep een paar meter voorsprong op landgenoot Paolo Tiralongo. Dario Frigo werd derde vóór de locale held Leonardo Bertagnolli. ANP/AFP BRUSSEL - De Belg Christophe ■Brandt keert terug bij zijn ploeg 'Lotto. De Belgische wielerunie 'sprak de renner eerder deze i maand vrij van doping, waarna i Lotto zijn ontslag ongedaan imaakte. Zaterdag maakt Brandt 'zijn rentree in het wielerpeloton :in de Delta Profronde. Brandt werd in juli betrapt in de tweede etappe van de Ronde kran Frankrijk en uit de koers ge- ïomen. Lotto ontsloeg hem op staande voet. )c- Belgische wielrenunie schors- Brandt voor twee jaar. Een veek geleden werd de straf on gedaan gemaakt, omdat er spra- ?e was van een onvrijwillige laad. Brandt had om toegestane bedingssupplementen ge jaagd. In de capsules die hij leg, bevond zich echter het Iboden methadon, tandt is blij met het besluit m Lotto. „Ik ben professioneel Iwil dus rijden." ANP/AFP Voor actuele startlijst zie www.deltaprofronde.nl few YORK - Dennis van Scheppingen is in de eerste ron- ?dc van het US Open in New York uitgeschakeld. De 29-jari- ge tennisser uit Wilnis verloor van de Argentijn David Nalban- dian: 4-6 6-7 (5-7) en 3-6. r Federer bereikte de derde bnde. De nummer één van de wereld versloeg de Cypriotische [ualifier Marcos Baghdatis in vier sets, 6-2 6-7 6-3 6-1. Bij de vrouwen stuntte Angela lavnes. De 19-jarige Ameri kaanse, nummer 221 op de we reldranglijst, sloeg de als 22e ge kaatste Magdalena Maleeva uit toernooi, 6-3, 6-2. Jennifer -'apnati was in 52 minuten 'laar met de Spaanse Magui Ser- 13 (6-0, 6-2) en Amelie Mau- esmo won van de Oekrainse [akoelenko. 3-6, 6-2, 6-2. 'erena Williams trok met haar 'otpants meer bekijks dan met iaarspel tegen Lindsay Lee-Wa- ers' 6-4. 6-3. Lindsay Daven- °rt haalde de derde ronde via e Spaanse Arantxa Parra San- Dnja (6-4, 6-2). Justine Henin fon met moeite van de Israëli- "he Tzipora Obziler (6-2, 5-7, -2), Anastasia Miskina werd ge- lopt door qualifier Anna Tsjak- ftadze: 6-7 (3-7) 3-6. ANP Raborenner Pieter Weening krijgt vrije rol in Spanje door Harm Vonk HARKEMA - Langer dan tien dagen achtereen zat wielrenner Pieter Weening nooit in koers. Venvacht van Rabo's klimtalent dus geen wonderen in zijn eer ste grote ronde, de Ronde van Spanje die morgen begint. Weening start met ambitie én realisme. „Drie weken voor het klassement gaan, zal lastig wor den. Eén slechte dag en de goe de klassering is om zeep. En één dag in drie weken is niet veel. Ik probeer enkele etappes uit te zoeken waarin ik het de klim mers moeilijk kan maken." Wie weet wat voor superbenen Weening in de Ronde van Duits land had, mag best iets verwach ten van de noorderling. In de ko- ninginnerit klom de Fries met de besten omhoog. Weening schaarde zich tussen renners als Mancebo en Ullrich. Het was voor velen weer aanleiding hem tot toekomstig Tourwinnaar te bombarderen. „Het is niet de ge makkelijkste opgave, maar ik hoop dat ze gelijk krijgen", lacht Weening. „Ach, het is alle maal leuk en aardig dat ze dat soort dingen over me zeggen en schrijven, maar ik word er warm nog koud van." Tourwinnaar „Ik zou de Tour van 2008 moe ten winnen. Zou kunnen, maar het kan net zo goed dat ik in 2008 niet meer fiets. In elk geval hoef ik in deze Vuelta nog niet te bewijzen dat ik toekomstig Tourwinnaar ben. Zo werkt het ook niet. Er gaat veel tijd over heen. Mensen in het fietswereld- je begrijpen dat, anderen niet." De Ronde van Duitsland was een van de schaarse momenten dat Weening zijn talent kon la ten zien. Voor de rest werd zijn eerste jaar als professional ge kenmerkt door een knieblessu re. Het hield hem het hele voor seizoen aan de kant. Pas in de Ronde van Drenthe, begin april, hervatte Weening de competitie. „En ook nu ben ik niet helemaal fit", zegt Weening. In een Fran se etappekoers liep hij voedsel vergiftiging op. „Drie, vier da gen had ik last van diarree. Nu 59e Ronde van Spanje 4 t/m 26 september 2004 totaal: 3.033 km ETAPPE KM 28 207 157 167 186 157 170 FRANKRIJK Wi 5/9 León - Burgos 6/9 Burgos - Soria 11 7/9 Sona - Zaragoza ■3 8/9 Zaragoza - Morella n 9/9 Benicarló - Castellón ¥1 10/9 Castellón - Valencia 71/9 Fordfabriek - Fordfabriek 40 E 72/9 Xativa - Alto de Aitana 162 BTH 13/9 Alcoi - Xorret de Cati a 174 til 14/9 San Vicente - Caravaca 166 15/9 RUSTDAG OlivenzaCT*' IB 16/9 Almeria 2005 - Calar Allo 145 |B 17/9 El Ejido - Malaga 172 IQ 18/9 Malaga - Granada a 167 19/9 Granada - Sierra Nevada A 30 20/9 RUSTDAG mm Olivenza - Caceres190 ÏÏI22/9 Plasencia - La Covatilla A 170 IB 23/9 Béiar-Avila a 197 IB 24/9 Avila - Collado Villalba 142 VFÏ25/9 Alcobendas - Navacerrada a 178 BB 26/9 Madrid - Madrid 28 1. iSQs o Burgos eón Puerto de Navacerrada a i Soria Béjar 20. LaVega 17 tg. Madrid SPANJE Zaragoza 5. de Alcobendas Morella Collado Villalba ^R/Benicarló ^^QCastellón de la Plana fej Valencia Almusafes (Fordfabriek) 5. 10. /n de Aitana |i y- San Vicente del Raspeig 15. 12. Caravacji.de la Cruz Observatorium Calar Alto Profiel bergetappes ™|t0 Altode Altode 2160m Altana 151 Om Xorret 1090m Obser- Alto de los vatorium Bermejales Calar Alto 1150m Al,„ 2090m I fife* Sierra Puerto de Nevada Honduras 2100m 1430m anp - bron: sgn vuelta gaat het wel beter." Zijn voorbe reiding is reden de etappekoers rustig in te gaan. „De eerste an derhalve week moet ik proberen aan te klampen. Als de kop eraf is, kan ik wat proberen. Rij je rond de vijftiende plek in het klassement, dan krijg je weinig ruimte. Maar sta ik op een half uur, dan kan ik voor een etappe gaan." Superdag Falen kan Weening amper, voor zichzelf althans. „Ik trek mijn ei gen plan. Mensen die een goed klassement van mij verwachten, hebben geen verstand van wiel rennen. Als het hen tegenvalt, hebben ze pech. Ik fiets voor me zelf, niet voor anderen. Ik pro beer drie, vier dagen goed te zijn en als ik een superdag heb, kan ik het de betere klimmers lastig maken. Maar drie, vier da gen is iets anders dan drie we ken honderd procent zijn." „De klassementsrenners hebben meer inhoud. Voor mij is dit een leerjaar. Ervaring met zulke ron des heb ik niet. Als ik hoge ver wachtingen zou hebben en ik word elke dag 120ste, dan zou het tegenvallen. Ik weet gewoon niet wat ik kan verwachten." Dat Rabobank met een vrijbui- tersploeg, dus zonder echte kop man naar Spanje gaat, is in Wee- nings voordeel. „Ik krijg, net als in Duitsland en Zwitserland, een vrije rol. Ploeggenoten hoe ven niet voor mij te werken. Dat moet ik nog bewijzen. Het zou wat zijn: drie man rijden hard op kop en Weening rijdt geen deuk in een pakje boter." GPD door Edward Swier DEN HAAG - De Pyreneeën worden overgeslagen en Lance Armstrong is er niet bij. Maar de Vuelta is dan ook wat anders dan de Tour de France. Gelukkig maar. Waar het in Frankrijk slechts de vraag was waar Armstrong zou toeslaan, is in Spanje vanaf morgen alles ongewis. Waar liggen de zwaartepunten? En voor al, met een fiks stel op revanche beluste renners aan de start, wie wint? De Vuelta start met een ploegentijdrit. In Léon rij den 21 ploegen 28 kilometer tegen het uurwerk. Vervolgens volgt een tocht van vijf dagen door het vlakke noord-Spaan se land, waarna de klimmetjes net achter de oostkust worden opgezocht. Op 11 sep tember is de eerste van drie individuele tijdritten, de dagen ervoor en erna is al flink geklommen. Eenmaal in het zuiden volgt nog een tocht naar het observatorium op de Ca lar Alto. Een nieuwe klim in de ronde, volgens kenners zwaarder dan de beruch te Angliru. De vijftiende etappe is een klim tijdrit in de Sierra Nevada. Ook in de laatste week kunnen klimmers hun lol op. Niettemin bestaat de kans dat de be slissing valt in de afsluitende tijdrit in de straten van Madrid. Er zijn heel veel kanshebbers op de eind zege. De nummers één en twee van vorig jaar, Roberto Heras en Isidro Nozal, zijn dit jaar ploeggenoten bij Liberty Segu- ros. Ze krijgen veel concurrentie. Tal van Spanjaarden zullen wringen om een plek in de spotlights. Alejandro Valverde (Kei- me) mag aantonen dat hij meer kan dan kleine ronden winnen. Francisco Mance bo (Illes Baleares) aast met ploegmaat Denis Menchov op het ereschavot. Zubel- dia verdedigt de Baskische eer bij Euskal- tel, wereldkampioen Igor Astarloa kan met Lampre toch een grote ronde rijden. Aitor Gonzalez (Fassa Bortolo) is sinds zijn Vuelta-zege van 2002 telkens een vraagteken. Saunier Duval brengt negen gelijkwaar dige renners, met Joseba Beloki als kop man. Van buitenlandse bodem komt Phonak met de sterkste ploeg: Tyler Ha milton, Oscar Sevilla en José Enrique Gu- door Frits Bakker ANTWERPEN - Dick Jaspers zal dit weekeinde in Antwerpen, op het vijfde en laatste toernooi voor de wereldbeker, zijn beste vorm moeten halen om tot de eindronden door te dringen. In de opening van het hoofd toernooi treft de Nederlandse nummer één vanmiddag om drie uur zijn landgenoot Raimond Burgman en bij winst zal hij twee ronden later vermoede lijk op Torbjörn Blomdahl stui ten. Jean Paul de Bruijn behoort niet tot de laatste 32 spelers. De Hulstenaar sneuvelde in de laat ste kwalificatieronde door een nederlaag tegen de Oostenrijker Efler. In de poule van drie werd De Bruijn laatste met een moyenne van 1,130. Zijn zege op Burgman kon de uitschakeling niet verhinderen. Burgman won wel van Efler en plaatste zich daardoor voor het hoofdtoer nooi, dat vandaag, morgen en zondag wordt gespeeld in de Matchroom in Deurne. Torbjörn Blomdahl, de leider in de stand om de wereldbeker, begint vanavond tegen de Duit ser Christian Rudolph. Voor de eindzege in de cyclus van vijf wedstrijden komen nog vier spelers in aanmerking: Blomda hl, Caudroh, Sayginer en Sanchez. Het toernooi in Antwerpen is de laatste op de kalender van dit jaar. Volgend jaar is Sluiskil de eerste in de nieuwe cyclus, waar voor zich ook organisaties in Egypte, Amerika, Portugal en België hebben gemeld. Met die vijf zou de internationale kalen der vol zijn, want de UMB (we reldbond) streeft naar een cy clus van vijf toernooien. In het hoofdtoernooi in Ant werpen zijn Jaspers en Burg man de enige twee Nederlan ders. In de laatste kwalificaties werden De Bruijn, Tijssens, Van Erp en Koorevaar uitgescha keld. Ad Koorevaar haalde van die vier het hoogste moyenne: 1.341. De loting voor de vier leiders in de wereldbeker: Torbjörn Blomda- hl-Christian Rudolph, Daniel Sanchez-Fernandas Alipio Jorge (Portugal), Frédéric Caudron-Arai Tasuo (Japan), Semih Saygi- ner-Kim Kyung Roul (Korea). tierrez. Saeco-kopman Damiano Cunego mag laten zien dat hij na de Giro ook in een andere grote ronde kan excelleren. Stefano Garzelli is de troef van Vini Cal- dirola. De grootste favoriet rijdt voor T-Mobile. Alexander Vinokoerov miste de Tour en wil nu het podium halen. De Rabo's rijden niet voor het klasse ment. Levi Leipheimer en Michael Ras mussen staan op rust, de ploeg die start is een mengeling van spurters (Oscar Freire en Robert Hunter), routiniers (Jan Boven, Maarten den Bakker) en jongelin gen (Kevin de Weert, Pieter Weening, Ro nald Mutsaars, Joost Posthuma en Thor- wald Veneberg). Ook Quick Step-renner Bram Tankink en Max van Heeswijk (US Postal) starten in Spanje. GPD van onze sportredactie LEENDE - De wielrensters Mirjam Melchers en Chantal Beltman zijn in een felle strijd verwikkeld om de oran je leiderstrui in de Holland Ladies Tour. Nadat Melchers woensdag drie tellen uitliep op haar con currente, pakte Beltman giste ren vier seconden op de klas- sementsleidster terug. Het tweetal gaat vandaag de ko- ninginnerit door Limburg in met een onderlinge marge van twee seconden in het voordeel van Melchers. Massasprint De vierde etappe (met start en finish in Leende) werd gisteren gewonnen door de Duitse Trixi Worrack, die haar landgenote Angela Brodtka en Chantal Beltman kansloos liet in de mas sasprint. Kort daarvoor was het trio Missbach, Gunnewijk en Verstraten ingerekend door de ploegen van de sprin ters. Beltman (Vrienden van het Platteland) zei er voor de etappe van vandaag het beste van te hopen. „Ik weet zeker dat ik een heel zware dobber krijg aan Mirjam, omdat ze in de heuvels toch in het voordeel is. Bovendien lig gen ook de rensters van Num- berg en Nicole Cooke op de loer. Het devies is zo lang mogelijk aanklampen in het wiel van Melchers. Als dat lukt, zijn er kansen voor mij." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19