»ZC aan bezwaarschriften Prins van Oranje vindt verzoening Chaos op Ring Antwerpen blijft uit Containerreus eind deze maand op Westerschelde Sober en stijlvol in keramiek en verf 17 Natuurclubs verzetten zich tegen vergunning voor kokkelvissers Open dag over Zwaakse Weel Jorki: als het liet mooi is, het toch hard Uitgave onbekende roman Hans Warren pnrWout Bareman vrijdag 3 september 2004 yjTWERPEN - De chaos op de jtwerpse Ring is uitgebleven, ■rkeersdeskundigen hadden lorspeld dat het fileleed op de rste dagen van het nieuwe booljaar niet te overzien zou n, maar de overlast bleef be- rkt tot een enkele, voorspelba- opstopping. ,or woensdag waren de groot- problemen voorspeld. Aan hand van de verkeerscijfers van de maand augustus - nauwe lijks drie procent minder ver keersaanbod dan diezelfde maand vorig jaar - gingen de specialisten ervan uit dat het aanbod direct na aanvang van het nieuwe schooljaar tot groot leed zou leiden. Gisteren stelden diezelfde des kundigen tevreden vast dat hun waarschuwing aan de wegge bruiker om toch vooral te kie zen voor alternatieve routes, kennelijk niet aan dovemans oren waren gericht. „De mensen hebben die oproep serieus geno men. Nu moeten we hopen dat ze die alternatieve routes ook de komende weken blijven vol gen", zei een woordvoerder van de Beheersmaatschappij Ant werpen Mobiel gisteren. De BAM is verantwoordelijk voor de begeleiding van de ingrijpen de reconstructie van de Ring, één van de belangrijkste knoop punten in het Europese wegen netwerk. Politiewoordvoerder M. De Spie- geleer is er niet van overtuigd dat het leed nu is geleden. Hij had het beperkte verkeersaan bod voorspeld, rekening hou dend met ouders van kinderen, die een dagje vrij namen om hun kroost op de eerste schooldag te begeleiden. Bovendien werden veel weggebruikers afgeschrikt door de onheilstijdingen rond de Ring. De politie verwacht de grootste problemen pas eind deze maand, als de eerste fase van de reconstructie wordt afgerond „Vroeger donker, regen en meer ongevallen. De laatste maand van de werken zou wel eens de moeilijkste kunnen worden." De wegwerken worden in twee fases uitgevoerd. Sinds eind juni (tot eind oktober) wordt het wegdek richting Nederland on derhanden genomen, volgend jaar in ongeveer dezelfde perio de de weg richting Gent. Het wegdek richting Nederland is in middels grotendeels vervangen. De wegwerkers liggen voor op schema. lorHarmen van der Werf SRSEKE - Natuurclubs die al ien te hoop lopen tegen mecha- sche kokkel visserij, hebben lawine aan bezwaren inge- end tegen de visvergunning or dit najaar. Zij willen niet at de kokkelschepen aan het erk gaan in de Waddenzee, k al is dat waarschijnlijk voor it laatst. isteren sloot de termijn waar- nnen bezwaar kon worden ge- aakt tegen de door het ministe- van Landbouw, Natuur en ledselkwaleit (LNV) verleende rgunning. Zoals gebruikelijk achtten de tegenstanders tot it einde Ze hadden de tijd ook (dig. „Als ik alles moet doorle- .n wat zij hebben geschreven, n-ik een week zoet", zegt se- ëtaris J. Holstein van de kok- Ssector. „Een complete biblio- ?ek zit bij enkele bezwaar- iriften." •hade ét alleen natuurclubs, zoals :Waddenvereniging, Vogelbe- ierming, actiegroep Wilde kkels en Faunabescherming, n in de pen geklommen, maar de wetenschappelijk instal ls Nederlands Instituut voor derzoek der Zee (NIOZ) op ixel. Zij zijn van mening dat jchanische kokkelvisserij niet st in een natuurgebied als de iddenzee en te veel schade coorzaakt. Zij voelen zich faiïii gesterkt door het kabi- 'tsbesluit van eind juni om per 1 januari 2005 de mechanische kokkelvisserij te willen beëindi gen. De kokkelsector is van plan een voorlopig vonnis van de Raad van State aan te vragen over de bezwaren. Holstein heeft goede hoop op een positieve uitspraak. In de Waddenzee liggen zoveel kokkels dat vogels én vissers er ruimschoots genoeg aan heb ben. Volgens de vergunning mag een bijna recordhoeveelheid van acht miljoen kilo kokkelvlees worden gevist. Europees Hof Wanneer de Raad van State de zaak behandelt, is nog niet dui delijk. Volgende week dinsdag doet het Europees Hof van Justi tie een uitspraak in een al lang lopende zaak over de uitleg van de Europese Habitat- en Vogel richtlijnen. Het vonnis zal gaan over de betekenis van de richtlij nen voor bestaande activiteiten, zoals kokkel visserij. De Raad van State heeft die kwestie bij het Hof in Luxemburg aange kaart. Holstein verwacht dat de Raad van State het oordeel uit Luxem burg wil weten, voordat het een zitting belegt over de nieuwe vis vergunning. Bang dat het Luxemburgse vonnis én het ka binetsbesluit tot beëindiging van de mechanische kokkelvisse rij een grote rol gaan spelen voor de Raad van State, is Hol stein niet. „Het ministerie van LNV heeft de strengste eisen ge steld. Onze vergunning voldoet daaraan." Volgens de vergunning mag de kokkelsector acht miljoen kilo kokkelvlees opvissen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen VLISSINGEN - Het bewijs dat de schaalvergroting in het con tainervervoer onverminderd doorzet, vaart eind deze maand de Westerschelde op. De CSCL Europe van rederij China Ship ping, in laadcapaciteit het groot ste containerschip ter wereld, gaat dan naar Antwerpen. De CSCL Europe is met zijn 334 meter niet de langste container boot die ooit op de Westerschel de is geweest. De S-klasse sche pen van Maersk, die bij wijze van proef containers in Antwer pen hebben verladen, meten tot 352 meter. De capaciteit van de ze schepen is 6600 TEU (de standdaard rekeneenheid in het containervervoer, die staat voor een kleine container van 20 voet). De CSCL Europe kan maximaal 8468 TEU meenemen; 3877 in de ruimen en 4591 als deklast. De Zuid-Koreaanse scheepsbouwer Samsung heeft deze week de laatste hand aan de CSCL Europe gelegd. Van daag neemt het schip in Qing- dao in China de eerste contai ners aan boord en zal vervol gens bijladen in Shanghai, Ning- bo. Yantian, Chiwan, Hongkong en Port Kelang. Daarna zet het nieuwe schip voor zijn maiden trip via het Suezkanaal koers naar Europa, waar het zal aanlo pen in Malta, Valencia, Rotter dam, Antwerpen, Felixstowe en Hamburg. De CSCL wordt 27 september in Rotterdam ver wacht en vaart waarschijnlijk twee dagen later over de Wester schelde naar Antwerpen. Containerreuzen China Shipping laat vijf nieuwe containerreuzen bouwen. De eer ste, de CSCL Asia, is begin juli in gebruik genomen. De laatste drie liggen in verschillende bouwstadia op de werf. Het is nog onduidelijk op welke lijn dienst China Shipping de nieu we schepen gaat inzetten. De Chinese export naar Europa ver toont gewoonlijk in het najaar een sterke piek. Daarom maakt de CSCL Europa minimaal één reis naar Europese havens. Voor schepen die langer zijn dan 340 meter stelt de scheepvaartdienst Westerschelde strikte eisen. Voor de CSCL Europa, die net beneden deze lengtemaat blijft, hoeven de voorwaarden niet zo streng te zijn. Toch wil de scheepvaartdienst bijvoorbeeld dat de beoogde afmeerplaats in Antwerpen vrij is om te voorko men dat zo'n groot schip op de Westerschelde moet ankeren. Ook dient sleepboothulp be schikbaar zijn. In aanbouw Ook andere rederijen die West-Europese havens aandoen, zoals Maersk en MSC, hebben onlangs containerschepen in ge bruik genomen of in aanbouw die 8000 TEU of meer kunnen meenemen. Schepen met een ca paciteit tot 10.000 TEU zijn in bestelling. Er wordt rekening mee gehouden dat over tien jaar containerschepen met een capa citeit van 12.500 TEU zullen va ren. KWADENDAMME - Gedepu teerde M. Kramer (natuur en wa ter) geeft morgen het startsein voor de Zwaakse Weeldag. Dat doet hij om 10.30 uur bij de werkboerderij van de Vereni ging Natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk nabij Kwaden- damme. Tijdens deze dag worden de plannen voor natuurherstel en uitbreiding van het Zwaakse Weelgebied officieel gespresen- teerd. De gedeputeerde gaat daarbij in op het belang van een goed contact tussen plannenma kers en de inwoners van de streek. Bezoekers wordt ge vraagd om een reactie op de plannen, die zijn voorbereid door de werkgroep Natuuront wikkeling van de provincie en Natuurmonumenten. kunst 3or Ernst Jan Rozendaal HDDELBURG - De Belgische opgroep Gorki, gisteravond oofdact van het Zeeland Nazo- aer Festival op het Middelburg- Abdijplein, wordt vaak verge- iken met Blof. Die vergelijking aat mank. Er kan slechts wor- en vastgesteld dat Gorki de pccesvolste Nederlandstalige and is van België en in Neder- and geen poot aan de grond rijgt, terwijl voor Blof precies et omgekeerde geldt. Maar dan og is Gorki in België niet 'net (succesvol als Blof'. want de roep verkoopt bij lange na niet •veel platen. lp het Abdijplein werd duide- jk dat de verschillen veel gro- ff zijn dan de overeenkomsten, aiders dan de Middelburgers eemt voorman Luc De Vos (in laanderen tevens een bekende ilumnist en tv-persoonlijk- eid) van Gorki zichzelf nauwe- jks serieus. Dat is zijn makke n zijn kracht. Zijn band is niet (11 zo professioneel als Blof, (aar wel ongedwongener en on- orspelbaar. Terwijl Blof ?eeft naar de perfectie van een adionband, wil Gorki liever de iaos en anarchie van een gara- band. Niet alleen verraden éel van De Vos' teksten dat hij et liefst een jongen zou zijn ge leven. zo speelt hij ook gitaar, ekker rauzen. Met een onge- )ord hoog volume als gevolg, et was alsof De Vos in het feede nummer van de set zijn edo zong: „Jongens en meis- wat dacht je hiervan? Is het iet mooi dan is het toch nog ü'd. Het moet hard zijn. Daar 'ói'd ik geil van. Dat vind ik lek- er" Ihimer alleen dat het keiharde l'ume de prachtige liedjes van fork. dat zijn ze, luister naar tl cd's - te vaak om zeep pt. Anderzijds is het ronduit rfrissend als De Vos een num- ier inleidt met: „We gaan weer en fantastisch liedje spelen van nze nieuwe cd die u zo kunt wnloaden van het internet mder in de platenwinkel twin- g euro te betalen." Ironie of kt, Paskal Jakobsen zou zoiets en zijn leven niet zéggen. Net 1 niin als hij vals en melig «tap kindje slaap' zou inzet je Of tot slot op zijn gitaar zou ean stampen. De een vindt het luk, de ander onprofessioneel, jietzal De Vos worst zijn. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een vriend van de schemering, een van de twee romans die onlangs zijn ontdekt in de nalatenschap van schrijver en PZC-criticus Hans Warren (1921-2001), verschijnt begin volgend jaar in druk. Het manuscript werd ongeveer vijf tig jaar geleden geschreven. In de nalatenschap bleken zich nog een roman (Om het behoud der eenzaamheid) en een verha lenbundel (Narcissus Bifrons) te bevinden, rond dezelfde tijd ge schreven. Mario Molegraaf, poë ziecriticus van de PZC en 23 jaar lang de levenspartner van Warren, draagt vrijdag 17 sep tember de literaire nalaten schap over aan de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Een collectie fossiele schelpen, ge vonden in natuurgebied de Ka- loot bij Borssele, wordt geschon ken aan het Koninklijk Zeeuw- sch Genootschap der Weten schappen. De overdracht in de Zeeuwse Bibliotheek wordt aan gekleed met een aantal toespra ken. Molegraaf zal zelf een toe lichting geven op de twee ro mans en de verhalenbundel. Conservator F. van Nieulande van het Zeeuwsch Genootschap geeft een toelichting op de col lectie schelpen. Uit beide verza melingen stelt de bibliotheek voorwerpen tentoon. De middag wordt ingeleid door R. Rijkse, conservator oud bezit en bijzon dere collecties van de Zeeuwse Bibliotheek, en afgesloten door commissaris van de koningin W. van Gelder. Aanvang: 16 uur. IJZENDIJKE, Nazoraerfestival 'De Oranje Kasuaris', van Nirav Christophe, met Jakob Beks, Herman Verbeek en Amber Goet- hals. Vormgeving van Kris Van Oudenhoven, regie van Vincent van den Elshout. door Willem Nijssen Prins Maurits (en meer nog zijn vader Willem van Oran je) is een nationaal bezit. Maar hoewel ik meen dat ik vroeger toch altijd goed heb opgelet op school, weet ik kennelijk toch niet zo veel over die 'nationale helden'. Dat Maurits IJzendijke heeft be vrijd van de Spanjaarden, was voor mij bijvoorbeeld totaal nieuw. Het wordt dit jaar her dacht, omdat het precies vier honderd jaar geleden gebeurde. Zonder twijfel is dat voor het Nazomerfestival de aanleiding geweest om de opdracht te ge ven (aan Nirav Christophe) om daarover een toneelstuk te schrijven. Historische tonelen lopen ge makkelijk het risico uit te draaien op een draak van een stuk. De feiten worden te mooi (of te eenvoudig) voorgesteld. Of er gaat te veel energie zitten in de historische juistheid, ook die van kleding, decor en dergelij ke. Het resultaat is altijd gebrek aan dramatische spanning. In 'De Oranje Kasuaris' worden veel van die risico's weggeno men door een interessant en 'sur realistisch' vertrekpunt: wat we te zien krijgen, speelt zich af in het dodenrijk. Er is daar niet zo heel duidelijk sprake van een oordeel, dat geveld zal worden. Geen kwestie van goed en kwaad, geen sprake van hemel of hel. Maar wel word je er pas echt toegelaten, als je er samen met iemand anders kunt binnen gaan. Op het moment dat prins Mau rits van Oranje er binnentreedt, wachten daar al enkele mensen: een vrouw, een man en een jon getje. Van de vrouw wordt al snel dui delijk dat het zijn moeder Anna van Saksen is, de man is zijn leermeester en latere tegenstan der Johan van Oldenbarnevelt, door Maurits' toedoen ter dood veroordeeld. Wie het jongetje is, blijft lang onduidelijk, maar de eerste twee zijn zeker geen vanzelfspre kende personen om samen mee door de deur naar de eeuwig heid te gaan. In de confrontatie tussen die mensen wordt wel duidelijk waarom. Zijn moeder was geen gemakkelijke vrouw, meer in mannen geïnteresseerd (pleegde onder anderen overspel met de Antwerpse schepen Jan Rubens, de vader van de schilder) dan in kinderen. Later is ze krankzin nig geworden, wat zich in de ja ren daarvoor al aankondigde: zij sprak bijvoorbeeld altijd in rijm. Een detail dat hier heel dankbaar wordt verwerkt in het spel. Van Oldenbarnevelt werd van leermeester - één om naar op te zien - een rivaal op politiek, mo reel en intellectueel vlak. In het dodenrijk voeren de twee oppo nenten dat steekspel nog één keer op. Wat hen uit elkaar drijft, is een debat op het scherp van de snede. Knap in woorden gegoten: 'strijd en keuze is de leuze' versus 'strijd en leuze is de keuze'. Maar ze komen er op nieuw niet uit. Johan van Olden barnevelt verdwijnt tenslotte met Maurits' moeder in het do denrijk. Abstract De ruimte waar dit alles zich af speelt, is al even abstract als het idee, en heel strak vormgegeven in zwart en wit, een 'onwezen lijk' speelvlak, zichtbaar tijde lijk, met op de achtergrond een symbool van eeuwigheid, en iets wat er ondertussen al vierhon derd jaar staat, op Maurits' ini tiatief nota bene: de kerk van IJ zendijke. Dat toneelbeeld, en de confron tatie tussen die drie volwasse nen (hoofdzakelijk verbaal, maar wel heel sterk, en knap ge speeld), zorgt al voor een zeer be vredigend dramatisch span ningsveld. Maar het dramati sche hoogtepunt moet nog ko men. Maurits zal ook moeten binnengeraken in het dodenrijk. Dan zal er iets in de onverzette lijke moeten breken. Maar wat? Het onwaarschijnlijke gebeurt, als hij tenslotte oog krijgt voor het jongetje, en herkent wie er al die tijd daar op hem heeft ge wacht. Nu nog maar in heel wei nig woorden, en met een ontroe rend oer-vadergebaar, wordt Maurits de man die zich 'daar achter' - in het dodenrijk - zal kunnen verzoenen met die ande ren en vooral: met zichzelf. De Oranje Kasuaris' is nog te zien op 3, 4, en 8 t/m 11 septem ber op de Markt in IJzendijke De Oranje Kasuaris wordt opgevoerd in IJzendijke, met op de achtergrond de kerk die vierhonderd jaar geleden op initiatief van prins Maurits werd gebouwd. foto Lex de Meester Schilderij Reverie van Chris Vandenheede met daarvoor kera miek van Lieve Baert. foto Camile Schelstraete door Anita Tournois SINT ANNA TER MUIDEN - De schilderijen van Chris Van denheede en de keramiek van Lieve Baert gaan wonder schoon in elkaar op. De sere niteit en volmaakte harmonie die de gezamenlijke presenta tie uitstraalt, wordt nog ver sterkt door de expositieplek: het oude raadhuisje in Sint Anna ter Muiden. „Je komt hier compleet in een andere wereld", vinden Baert en Vandenheede. „Je waant je terug in de tijd. Stilte krijgt vorm en wordt voelbaar." Enthousiaste opmerkingen van twee Belgische kunstena ressen, die twee jaar geleden al eens op deze plek exposeer den, toen echter afzonderlijk en nu dus gezamenlijk. Dat sa mengaan blijkt succesvol. De werken vullen elkaar aan, qua tinten, maar ook qua uit straling: sober en stijlvol. Baerts vazen, schalen, doos jes en kastjes, sterk geënt op de Chinese oudheid, ademen een oosterse, soms wat mystie ke sfeer. Tekeningen als een lotusbloem dragen bij aan dit effect. Dieprood en zacht groen zijn haar favoriete tin- ten.Baert creëert duidelijk een eigen wereld. „In mijn doosjes - soms met laatjes - verstop ik dromen", deelt ze mee. Recent werk, grotere en kleinere keramische cirkels op stalen pinnen, is bewerkt met celadon, een op jade gelij kende tint. „Jade was echter zeer kostbaar en daarom von den de Chinezen celadon uit, dat jade zeer goed benadert", vertelt Baert. Kleur is ook belangrijk voor Vandenheede, die zelf haar verven maakt. „Ik werk niet graag met verf uit tubes, vind het fijner om met pigmenten, eidooier en water in de weer te zijn en mijn eigen kleuren samen te stellen." Met deze tempera in voorna melijk diepe warme aardetin- ten bouwt zij haar doeken op. Laag voor laag, waarbij don kere en lichte delen elkaar af wisselen. Met gescheurd zijde papier wordt structuur aange bracht, wat sommige werken een verweerde aanblik geeft. Door de fronsen en plooien van het materiaal ontstaat een lichtglooiend reliëf, waar in rechte vormen en lijnen be palend zijn, maar ook cirkels en eivormen zijn toegepast. Tentoonstelling t/m 13 sep tember, Oude Raadhuis, Markt, St. Anna ter Muiden. Openingstijden: dagelijks van 13.00 - 18.00 uur. Dinsdag ge sloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17