Hogere kosten WCT afgedekt PZC Ongestoord vissen in akkers op zee Officier eist een jaar gevangenisstraf tegen Rijs wij kse topcrimineel Alles moet glimmen voor het filmfestival Poolse dieven konden niet met lege handen terug naar vaderland Zwaargewond door klap met tros 15 Havenschap verwacht binnenkort contract te sluiten met Hesse-Noord Natie Afscheidstournee gouverneur Verstekeling verwondt zichzelf Expansievat gestolen Studenten bekijken raad Hulst Amerikaanse Burgeroorlog in Wemeldinge Fiat 500-club nazomer fceAtival.1 I Ontmoeting nabestaanden vrijdag 3 september 2004 GENT - Gouverneur H. Balthazar van de provincie- Oost-Vlaanderen, voorvechter van de Euregio Schelde- mond, is gisteren begonnen aan zijn afscheidstournee. Die leidt onder meer langs Middelburg, waar hij woens dag 15 september afscheid neemt van de Euregio. Daarin werken zijn provincie, West-Vlaanderen en Zeeland sa men. In zijn afscheidsrede in de Oost-Vlaamse provin cieraad keek hij terug op 19,5 jaar gouverneurschap en be nadrukte dat die functie nooit mag worden aangetast. De opvatting dat een niet-gekozene niet langer deel kan uit maken van het dagelijks provinciebestuur vervulde hem, naar eigen zeggen, 'met witte woede'. Balthazar gaat op 1 december met pensioen. Na afloop van de zitting van de provincieraad werd hem zijn ambtsportret aangeboden, dat wordt toegevoegd aan de galerie van gouverneurs in het provinciehuis. Voor het eerst is dit, op zijn uitdrukke lijk verzoekt een foto en geen schilderij. TERNEUZEN - De marechaussee heeft gisteren in Ter- neuzen twee verstekelingen van een boot gehaald en over gebracht naar het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Schiphol. Dat gebeurde na controle van een motorschip dat afgemeerd lag aan de Dow Oceansteiger. De kapitein vertelde dat hij uit Algerije kwam en twee verstekelingen aan boord had. Nadat de marechaussee het tweetal ge meld had dat ze niet werden toegelaten tot Nederland en met de kapitein terug moesten naar Algerije, verwondde een van hen zich met een scherp voorwerp. Hij hield hét scherpe voorwerp voor zijn keel en maakte duidelijk dat hij een vluchteling was. De marechaussee kalmeerde de man en bracht hem naar een arts. Die constateerde dat de verwondingen slechts oppervlakkig waren. Beide verste kelingen hebben asiel aangevraagd en zijn overgebracht naar het aanmeldcentrum op Schiphol om daar de asiel procedure in te gaan. SCHORE - Van een erf aan de Hoekseweg in Schore is een expansievat gestolen. Dat gebeurde tussen woensdag ochtend en gisterenmorgen acht uur. De diefstal moet niet eenvoudig zijn geweest: het vat is drie meter hoog en een meter breed. De waarde bedraagt ongeveer duizend euro. HULST - Studenten van de Hogeschool Zeeland onder zoeken dit najaar het functioneren van de Hulster gemeen teraad. Het gaat met name om de volksvertegenwoordi gende rol. Deze opdracht sluit aan bij de intentie van de raad om bestuurlijke vernieuwing permanent op de agen da te houden. De studenten hopen antwoord te krijgen op vragen als 'hoe groot ervaart de Hulstenaar de afstand tot het gemeentebestuur', 'hoe vindt hij hoe die afstand klei ner gemaakt kan worden' en 'hoe zien de raadsleden zelf hun volksvertegenwoordigende rol in de huidige omstan digheden en in de toekomst'. Aan de hand van de resultaten kan worden bekeken hoe de communicatie tussen gemeenteraad en burger aange pakt moet worden. Daarnaast wordt in het onderzoek ge keken hoe en op welk moment de raadsleden signalen uit de samenleving op de politieke agenda krijgen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 29-jarige verdachte uit Rijswijk ontkende gisteren bij de rechtbank in Mid delburg maar iets te maken te hebben met de diefstal van een auto en twee bedrijfsinbraken. Daar keek officier van justitie A. Flikweert niet van op. „Deze man is een professionele inbre ker. Hij heeft een zeer omvang rijk strafblad aan vermogensde licten. Hij behoort tot de topcri minelen in Zeeland, terwijl hij notabene buiten de provincie woont." De officier achtte dan ook alle feiten bewezen en eiste een jaar cel. De man werd 29 mei 's ochtends in Biervliet aangehouden in een Duitse auto, die kort daarvoor was gestolen op een vakantie- WEMELDINGE - Een levens echte nabootsing van een kamp in de Amerikaanse Burgeroor log slaat de tenten op tijdens de Wemeldingedag. Zeventig mensen, onder leiding van Kortgenenaar Kees Sluyter, spelen het leven in en rond een legerkamp uit die tijd na. Ze ge ven demonstraties en leggen uit hoe de soldaten leefden. Het kamp duurt van vrijdagavond 10 tot zaterdagavond 11 septem ber aan de Wemeldingse Zand weg. Op vrijdagavond geeft OKK een concert op het Dorps plein. Zaterdag zijn er dansgroe pen, springkussens, een rodeo stier en een rommelmarkt. Om 18 uur begint de dorpsbarbecue, 's avonds is er een feest. WESTDORPE - De Antwerpse Fiat 500-club Belgio toert zon dag 12 september door Zeeuws- Vlaanderen. Om 11.00 uur begin nen de Fiatrijders bij 't Delikaa- tje aan de Graafjansdijk B37 in Westdorpe aan een zestig kilo meter lange poldertocht. Vanaf 16.00 uur zijn de auto's weer te bezichtigen bij 't Delikaatje. park in Breskens. De verdachte zei dat hij de Audi met open por tier en de sleutels nog in het con tact had zien staan bij een super markt. Hij had de verleiding niet kunnen weerstaan. „Ik wil de alleen een stukje rijden. Ik had niet de bedoeling om de au to te stelen", beweerde hij. De officier was niet onder de in druk. „Dit is een onzinnig ver haal." In de auto werden hand schoenen en een koevoet gevon den, die dezelfde nacht was ge bruikt bij een bedrijfsinbraak in Breskens. „Die koevoet is niet van mij", was het verweer. De Rijswijker zou 1 mei in Kamperland ook be trokken zijn geweest bij een in braak in het kantoor van Noord - zeeresidence De Banjaard, waar een bedrag van duizend euro was ontvreemd. Uit de telefoon tjes en de geurproef leidde de of ficier af dat verdachte de dader was geweest. Hij zei wel in Goes Koninginne dag te hebben gevierd en daar na met een vriend op de cam ping De Roompot, niet ver van De Banjaard, te hebben over nacht. „Maar ik heb niet inge broken." Sinds 1988 heeft de man een fors strafblad opge bouwd. Onlangs is hij in Oosten rijk nog veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf voor diefstallen met braak. De reclas sering voelt zich al jaren voor de gek gehouden. Raadsman A. Bals vroeg zijn cliënt vrij te spreken. „Er is wel sprake van joyriding, maar dat wordt hem niet ten laste ge legd", zei hij. De rechtbank doet 15 september uitspraak. (Advertentie) WWW. 5o aug t/m 12 acpt 200. bel 0900 33 00033 VLISSINGEN - In Cinecity in Vlissingen wordt druk gepoetst. Volgende week vrijdag is de opening van de zesde editie van Film by the Sea. Vlissingen bereidt zich voor op het naderende filmfestival. „Het festivals feertje is er al", zegt festivaldirecteur L. Hannewijk. Gisteren ging ook de website van Film by the Sea in de lucht, waarop onder andere het programma te vin den is. In Cinecity zelf komt de kaartverkoop op gang en worden de films afgeleverd. Het festival, dat in Vlissingen van 10 tot 19 september duurt, wordt zichtbaar in de stad. Een aantal taxi's rijdt rond met het logo van het festival, dat ook op vlaggen aan de Spuikomweg te zien is. Maandag wor den de paviljoens op het plein geplaatst waarin gasten worden ontvangen. De Vlissingse horeca speelt ook in op het festival. Negen kroegen en brasseries passen hun gevels en interieur aan de filmwereld aan. foto Lex de Meester rioorRinus Antonisse TERNEUZEN - Hogere aanleg- kosten voor de Westerschelde Container Terminal worden vol- iedig gedekt door hogere inkom- sten. Dit verzekert directeur J, van der Hart van havenschap Zeeland Seaports. Hij verwacht binnen één maand een nieuw contract te sluiten met de beoogde exploitant van de WCT, het Antwerpse over slagbedrijf Hesse-Noord Natie. Daarin wordt onder meer de ver rekening van de kosten vastge- legd. Van der Hart geeft aan dat het oorspronkelijke plan voor de WCT, met een kade van circa 2600 meter, een investering vergt van 316 miljoen euro, prijs peil 2002 (het jaar waarin Zee land Seaports hoopte met de bouw te kunnen beginnen). Aan nieuwe kosten komt daar 22 mil joen euro bij, de helft hogere kosten voor het natuurcompen satieplan, de andere helft voor onderzoek en begeleiding. Het bedrag van 338 miljoen eu ro moet worden verhoogd met 13 miljoen euro voor inbreng van eigen grond door Zeeland Seaports en aan kosten voor de verwerving van de slikken voor deKaloot, waar de kade komt te liggen. Dat 'slikken-geld' moet aan het Rijk (Dienst der Domei nen betaald worden). Deze uit gaaf is met nieuw, maar steeds voorzien. Onderhandelen De circa 10 miljoen euro die het Rijk voor de winning van zand in de Noordzee (21 miljoen ku bieke meter) aan rechten vraagt, zit al in het totale investerings bedrag van 316 miljoen gulden. Van der Hart is niet gelukkig met het bedrag dat aan het Rijk voor ondiep water en zandrech- ten betaald moet worden. Hij wil daarover met de Rijksover heid onderhandelen. Lukt het de rekening van het Rijk omlaag te krijgen, clan drukt dat uiter aard de totale kosten. Als het plan voor de WCT door- I gaat kan op zijn vroegst eind TERNEUZEN - Het Palazzoli Huis in Terneuzen houdt maan- dag 13 september een ontmoe- I tingsdag voor nabestaanden. I Palazzoli is het steunpunt voor mensen met kanker en hun naas ten. Wat tijdens de ontmoetingsdag wordt besproken, is afhankelijk van de deelnemers. Er zal wor den gesproken over belevingen rondom het ziekteproces van de gene die is overleden en over hoe ze met het verlies proberen om te gaan. Beacties en medeleven van de jamgeving kunnen bijvoorbeeld jaanbod komen. •En wat mensen verder tegen ïcunnen komen door het verlies Van een dierbare, zoals bijvoor beeld lichamelijke klachten, ver moeidheid, spanning, verdriet, boosheid en andere emoties. De ontmoetingsmiddag is van '14 00 tot 15.30 uur in het Palaz zoli Huis dat te vinden is aan de iChurchilllaan 1200 in Terneu zen. 2006 met de aanleg begonnen worden. Het betekent dat ten op zichte van de oorspronkelijke kostenraming vier jaar aan geld ontwaarding bijgeteld moet wor den. Dat komt neer op ongeveer 50 miljoen euro. Alles bij elkaar moet rekening worden gehouden met een inves tering van ongeveer 401 miljoen euro (prijspeil 2006). Directeur Van der Hart vindt de kostenstij ging niet leuk, maar is er ook niet ongerust over, omdat er ho gere baten tegenover staan. Zeeland Seaports en het Haven bedrijf Rotterdam vormen sa men de Exploitatiemaalschap- pij Schelde Maas (ESM). Die gaat formeel het geld voor de WCT op tafel leggen. Uit eigen vermogen leveren Rotterdam en Zeeland Seaports elk 50 miljoen euro. De rest van het investe ringsbedrag, circa 300 miljoen euro, wordt geleend op de kapi taalmarkt. Daar is geen garantstelling voor nodig, stelt Van der Hart. Vol gens de gemeenschappelijke re geling voor Zeeland Seaports zijn de deelnemers (provincie en gemeenten Borsele, Terneuzen en Vlissingen), aanspreekbaar als het havenschap de financiële verplichtingen niet kan nako men. Zover komt het nooit, on derstreept Van der Hart. „Er is geen enorm financieel verlies te verwachten." De uitgaven zijn afgedekt door verwachte inkom sten. Die zijn tweeledig: de ha vengelden die rederijen betalen en het bedrag per vierkante me ter WCT-ruimte dat exploitant Hesse-Noord Natie via de erf pachtcanon betaalt. De bedra gen worden gebaseerd op de werkelijke uitgaven en steeds aangepast aan inflatie. Gekoppeld Directeur Van der Hart merkt op dat het WCT-project finan cieel heel anders wordt ingevuld dan bijvoorbeeld bij het bouw rijp maken van gronden voor be drijfsvestigingen. Daar stopt Zeeland Seaports wel tevoren geld in, zonder dat er al zeker heid is over de inkomsten. „Het WCT-project is direct gekop peld aan een exploitant. Doet die niet mee, dan gaat het niet door." Overigens heeft Zeeland Seaports aan de inkomstenkant een post geboekt voor de ver koop van 30 hectare bedrijf ster- rein aan een distributiebedrijf. De verkoop gaat alleen door als de bouwvergunning voor de WCT wordt afgegeven. Zo niet, dan vervalt de transactie. De huidige afspraken met Hes se-Noord Natie zijn afgestemd op komst eerste containerschip in 2006. Nu er vertraging op treedt moeten nieuwe worden gemaakt; in elk geval verandert de looptijd van het contract. Van der Hart is daar positief over. „Hesse-Noord Natie is ab soluut nog aan de bak voor de door Harmen van der Werf YERSEKE - Vissers laten zich te veel ringeloren. Ze moeten zelf met initiatieven komen en bijvoorbeeld pleiten voor de aan wijzing van visakkers in de Noordzee. Volgens medewerkster E. Lui ten van milieuorganisatie stich ting De Noordzee is dat het logi sche antwoord op de roep om zeereservaten in de Noordzee. Vissers moeten voorstellen de beste visplekken voor hen te re serveren als visakkers, zei Lui ten gisteren op een bijeenkomst van de Universiteit Wageningen in Yerseke. Quotasysteem Vissers kunnen ongestoord vis sen op die akkers. Het in visserij kringen vaak bekritiseerde quo tasysteem kan dan wellicht ook van tafel. En omdat vissers we ten waar zij mogen komen, hoe ven zij niet overal achter vis te jagen. Dat scheelt brandstof en vissers kunnen zich toeleggen op de vangst van vis van de bes te kwaliteit. Luiten reageerde op felle acties van Greenpeace de afgelopen weken voor aanwijzing van zee reservaten in de Noordzee. De milieuorganisatie bood gisteren de Tweede Kamer een grote hoe veelheid bijvangst - krabben, te kleine platvissen en duizenden zeesterren - aan. In twee uur tijd opgevist door een boomkor- visser, beweerde Noordzee- actieleider J. van den Broek van Greenpeace. Averechts Stichting De Noordzee heeft zich eerder gedistantieerd van de campagne van Greenpeace, omdat die averechts werkt in de exploitatie. Het is hun hartstoch telijke wens dat voor eind 2006 met het werk begonnen kan wor den." Het investeringsbedrag veran dert wanneer de WCT met een korte kade wordt uitgevoerd. Hoe precies, wordt nog becij ferd. In elk geval is meer geld no dig voor natuurcompensatie (aanleg stuif duincomplex). Met de combinatie Westerschel de Container Terminal (Vol- kers-Wessels van Van Hat- tum-Blankevoort) is een con tract voor de bouw afgesloten. Dat blijft overeind staan, zegt Van der Hart. Uiteraard worden de prijsafspraken aangepast aan de stijging van lonen en prij zen. richting van de vissers. De rijks overheid heeft ook al voorge steld in de Nota Ruimte om een aantal beschermde gebieden in de Noordzee aan te wijzen. En ter compensatie van de aanleg van de Tweede Maasvlakte is een zeereservaat gepland voor de Goereese kust. Om die ideeën een kans te geven, is het aldus stichting De Noordzee beter in gesprek te blijven met visserijor ganisaties. Het slachtoffer wordt op de kade gehesen. foto Willem Woznitza NIEUWDORP - Een 27-jarige man uit Brugge is gistermorgen ernstig gewond geraakt tijdens werkzaamheden op een schip in het Sloegebied. Rond tien uur was het slachtof fer bezig met het schoonmaken van het voordek van het schip dat aan de kade bij de Estland- werd gelost, toen een losgespron gen tros tegen zijn hoofd sloeg. De man werd in zorgwekkende toestand per ambulance overge bracht naar een ziekenhuis in Antwerpen. Twee ambulances, de traumaheli en de brandweer kwamen voor hulpverlening ter plaatse. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. door Aector Dooms middelburg - Wat hadden ze te verliezen. In Polen woon den ze in een van de armste stre ken. De verhalen in hun land de den de ronde dat er in Neder land veel te verdienen viel met het stelen van dure spullen uit vakantiewoningen. Dus reden de drie mannen, twee van 29 jaar en een van 36 jaar, als pas sagiers in de auto van een 34-ja- rige kompaan naar Nederland. Walcheren werd in de nacht van 24 mei het terrein van tien wo ninginbraken. „Een rooftocht in eén nacht", zei officier van justi tie A. Flikweert gisteren in Mid delburg. Hij eiste tegen elk twee jaar gevangenisstraf. De inbraken werden gepleegd in vakantiewoningen in Kamper land, Domburg. Vrouwenpolder an Zoutelande. Ook in Scharen- dijke en Brouwershaven was er 'n woningen ingebroken. Een dag eerder hadden ze slachtof fers gemaakt in Den Helder, waar ze in een hotel verbleven. De buit bestond uit dure siera den, mobiele telefoons, geld, om zo snel mogelijk rijk te wor den." Die bewering werd dooi de 29-jarige verdachte uit Gor- no genuanceerd. „We wilden eerst werk zoeken. Omdat dit niet lukte zijn we gaan inbre ken. We konden het tegenover onze families niet maken met le ge handen terug in Polen te ko men", verzekerde hij. Hij beken de, evenals zijn 36-jarige vriend uit Gorno de inbraken. De derde verdachte uit Kielce zei geen rol van betekenis te heb ben gespeeld. Hij vertelde te zijn meegegaan om een auto, die in Nederland werd gekocht, te rug naar Polen te rijden. Slechts één keer had hij bij een inbraak in Zoutelande op de uitkijk ge staan, maar verder was hij in de auto blijven zitten. Ook zou hij niets van de buit krijgen. Zijn verhaal werd door de ande re verdachten tegengesproken. De buit werd achterin de auto te ruggevonden. De vierde verdach te, een 34-jarige man uit Kielce, moet in oktober voor de recht bank verschijnen. Zijn raads man was gisteren verhinderd we gens vakantie. De rechtbank doet 15 september uitspraak. bankpasjes, creditcards, een computer en een fotocamera. Volgens de officier van justitie hadden de mannen het vooral op de sieraden gemunt. „Ze zijn speciaal van Polen naar hier ge- komen voor een korte rooftocht (Advertentie) -3 J aï óe \aQ0ï festivalhart Abdij Middelburg HOU JE VAST muziek en theater voor kinderen van 2 tot 6 jr vr 3 sept 15u00 Abdijplein €5,=

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15