>zc eer ziekenhuisbacterie in Goes Sport en spel in de gevangenis eo Vliegende wethouder opent sporthal H Westkappels gezin wil niet naast kerkhof wonen 'Kijk, je verslaafde oma!' )pnamestop afdeling intensive care na opduiken mrsa umutf. nazomer k6tival.nl O (CjO Motorrijder botst op auto Auto-emblemen gestolen www. fesUminl Bromfietser ontsnapt aan trein Brand in matras door bedlampje Bon voor rijden zonder helm Vrachtwagen rijdt fietser aan Ontdekt werk Warren in druk zeeuwse almanak Beleefdheid .jctie: 0113-315649 iw.pzc.nl iail:redactie® pzc.nl jstbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; vs-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. irijdag 3 september 2004 Karin Krappen wil vlammen op World Darts Trophy editie Walcheren norMieke van derJaqt JOES - Op de afdeling Intensi- Care (IC) van het Oosterschel- iziekenhuis in Goes is pnieuw de 'ziekenhuisbacterie ïrsa opgedoken. Deze multi- sislente stafylokok is onge- oelig voor bijna alle soorten ïtibiotica. Het ziekenhuis eeft inmiddels strenge protocol- i ingevoerd, te- beginnen met n opnamestop voor de afde- nglC. istermiddag werd de bacterie vonden bij één van de patiën- i op de intensive care, die ver- olgens meteen is geïsoleerd. Na- at de besmetting bij de inspec- e volksgezondheid en bij de IGD was gemeld, zijn onmiddel- jk kweken gemaakt van alle iedewerkers en de overige pa- iënten. Daarbij is bij nog eeh e ersoon een besmetting gevor - en. Volgens A. Hommel va i et ziekenhuis was dat het sit - aal om de hele afdeling te isok - r. )at betekent dat patiënten di e iu op IC verblijven niet worde i e vergeplaatst naar gewone vei - eegafdelingen. Pas nadat var en twee keer een negatieve Advertentie 30 aus t/m «2 aept 2004 bel 0900 33 000 33 theater op locatie in heel Zeeland j BANDA AZUFAIFO ongebruikelijke fanfaremuziek I vanaf kiosken I za4sept 16u00 Markt Tholen 119u00 Dorpsstraat Krabbendijke 122ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis kweek is gemaakt, kunnen ze, als hun toestand dat toelaat, naar een andere afdeling terug. Ook de medewerkers moeten twee keer een negatieve uitslag hebben, voordat ze elders in het ziekenhuis kunnen rondlopen. Bezoek, wat het ziekenhuis het liefst tot een minimum beperkt ziet, krijgt met speciale voor zorgsmaatregelen te maken en wordt dringend verzocht niet naar andere afdelingen te gaan, na bezoek aan een IC-patiënt. Alle patiënten op andere afdelin gen die kort geleden nog op de IC-afdeling hebben gelegen, worden ook onderzocht op de aanwezigheid van de mrsa-bac- terie. De naaste omgeving van besmette patiënten en medewer kers wordt eveneens onderwor pen aan een onderzoek. Geen en kele nieuwe patiënt wordt voor lopig op de IC-afdeling opgeno men. Schoon Pas als de afdeling helemaal leeg en schoon is, kan het zieken huis weer een rooster opbouwen voor de intensieve verpleging. Tot dat moment zijn mensen die IC-verpleging nodig hebben, aangewezen op andere zieken huizen. Het Goese ziekenhuis heeft al eerder te maken gehad met een mrsa-besmetting: in 2000 en in 2003. Toen waren er ook besmet tingen op andere afdelingen. Bron Volgens Hommel kost het tel kens weer een hoop geld en werk om de zaak MRSA-vrij te krijgen. „We proberen de bron wel te bepalen, maar het kan overal vandaan komen. Als ie mand in een buitenlands zieken huis is geweest waar MRSA is, kan het zo meekomen naar hier. Het is dus ook beter dat mensen die hier op bezoek zijn geweest, niet naar een ziekenhuis elders gaan." Behalve het ziekenhuis, hebben ook het Streeklaboratorium en de GGD handenvol werk aan de besmetting. De mrsa-bacterie is gevaarlijk voor mensen die ernstig ver zwakt zijn. Een gezond mens gaat een besmetting te lijf met zijn eigen afweersysteem. Bij verzwakte patiënten is een anti bioticum nodig om een infectie te genezen. De mrsa-bacterie is resistent voor alle antibiotica- soorten, op een enkele na. De zie kenhuiswereld is doodsbe nauwd dat de bacterie ook voor die laatste strohalm een resisten tie opbouwt. door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Met een spec taculaire parachutesprong heeft wethouder A. de Vries van de ge meente Middelburg gisteravond de nieuwe sporthal van Arne- muiden geopend. De Vries ont hulde meteen de naam van het nieuwe sportcomplex: De Blik ken. Half Arnemuiden was gister avond uitgelopen om de vliegen de wethouder te bewonderen. Tegen zeven uur verscheen De Vries, stevig vastgesnoerd aan een instructeur, als een stipje aan de hemel. Enkele minuten later scheerde het tweetal met een paar flinke draaien over het nieuwe sportcomplex om loep zuiver op het modderige veldje bij de nieuwe hal te landen. „Doodeng man!", was de eerste reactie van De Vries toen hij vei lig in de Amemuidse klei was ge land. Het was de eerste keer dat de wethouder met een parachu te uit een vliegtuig sprong. „Maar je moet er toch wat voor over hebben." Even later onthulde de wethou der samen met zes Arnemuiclse kinderen - Ananda (6) Michel (11), Elke (10), Corina (11), Jo- rian (11) en Jurgen (9) - de nieu we naam van de sportfaciliteit: De Blikken. Een naam die zowel vanwege de historie van het ge bied, als vanwege het uiterlijk van het gebouw treffend was ge kozen. De Blikken was via een wedstrijd uitgekozen. Twee Ar- nemuidenaars waren met het idee gekomen, en vielen zodoen de allebei in de prijzen. foto Ruben Oreel ÖZZ3 0ZZ3 OW h N3ZD3NU31 N3Z03N831 N3Zn3NU31 aavA3ino83(n3HDs 93MNVWHWH 1WH1S100HDS SNVX auooN NOllViS 09Z3 N3DNISSI1A iwuisNrns 0933 DHnanos-isoo NI31d3fNVMO Deze zomer volgt de PZC het Wonopoly-spelbord, dat voor [deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. [De dobbelsteen brengt ons [vandaag in gevangenis Toren- tijd in Middelburg. Ga direct naar de gevange nis. U komt niet langs Start en ontvangt geen tweehon derd euro. Dat overkomt me zo- jnaar op een warme donderdag middag. Nou ja overkomt me, ik doe het mezelf natuurlijk aan, maar toch. Zodra ik mijn paspoort en mobiele telefoon heb ingeleverd en mijn tas door een scanner is geweest, zit ik achter de tralies van Peniten tiaire Inrichtingen Zuid-West, locatie Torentijd te Middel burg. En dat voelt, moet ik eerlijk toe leven. toch een beetje ongemak- lelijk. Vanachter dik kogelvrij- 'las neemt de blonde portier me f en toe onderzoekend op, ter pijl ik in de saaie wachtruimte 'rzijg. Hier geen gezellige ta- |el met Story's, Privés of bajes- 'akbladen, maar alleen een ge- iied raam met uitzicht op log meer hekwerk en prikkel- uaad. vier uur is het blijkbaar wis hing van de wacht, want bewa- lers - veel frisse sportschooljon- 'ens - lopen af en aan. Even iet hun hand langs een scan en mp de zon in. 'an meldt zich gelukkig hoofd iucatie vorming Victor Kar- an en gaan sloten Van het slot in deuren open totdat we in een lein kantoortje belanden. Bui- in op de sportvelden stromen ie jovo's (jong volwassenen), ongens van zestien, zeventien aar, naar buiten voor hun dage- [jkse uurtje buitenlucht. Het cellenblok in Torentijd: twee rijen cellen boven elkaar met een galerij erlangs. En dat vier keer ver deeld over vier vleugels. foto Willem Mieras Karman houdt zich bezig met de 'leuke dingen' in Torentijd: sport, onderwijs, de biblio theek, creatieve expressie en het feestdagenprogramma. De bewoners van de inrichting, op dit moment ongeveer 130, heb ben elke week recht op twee keer drie kwartier sport. „Dat is goed voor de beheersbaarheid en de orde en rust", legt Kar man uit. „Het is goed dat de mensen even hun gedachten kunnen verzetten, lekker aan hun conditie kunnen werken of leren hoe ze samen met anderen kunnen sporten. Sport zorgt voor ontspanning en dat komt de sfeer wel ten goede." Strikt genomen is Torentijd geen gevangenis, maar een huis van bewaring. De mannen die er worden vastgehouden zijn nog niet veroordeeld. Sommi gen verblijven een paar maan den in Torentijd; veroordeelden die in hoger beroep of cassatie gaan blijven langer. Als ik Karman beloof dat ik geen namen van gedetineerden opschrijf, mag ik wel even de in terne kabelkrant lezen. Die wordt door de leden van de ge- deco (gedetineerdencommissie) gevuld. Nadat Karman de bij dragen heeft gecensureerd, kun nen alle bewoners het krantje op de (gehuurde) televisie in hun cel lezen. Een serie nogal plastische mop pen ('stuur eens een leuke mop naar West 308') wordt gevolgd door een oproep aan de gevange nen om zuiniger te zijn met hun 'weekverstrekking'. „Boter, broodbeleg en dergelijke krij gen ze per week verstrekt", licht Karman toe. „Dan kun je natuurlijk gaan graaien, maar dan moeten we aan het eind van de week heel veel weggooien." Al het geld dat de gedetineer den weten te bezuinigen mogen ze zelf opmaken aan de jaarlijk se barbecue. Behalve sport, biedt de inrich ting ook onderwijs. Nederland se les, maar ook eenvoudige be roepsopleidingen als bijvoor beeld een certificaat sociale hy giëne. Op naar de bibliotheek. Een ruime zaal vol romans, strips, cd's en een uitgebreide collectie wetboeken en jurispru dentie. Eén keer per week mo gen de gedetineerden er een uur doorbrengen. „We hebben boeken en kranten in allerlei talen en als we iets niet hebben, dan kunnen we bij andere penitentiaire inrichtin gen boeken opvragen", vertelt Karman. Iedere inrichting heeft een eigen specialisatie, in de bieb van Torentijd staat daar om een collectie boeken in Farsi en Hongaars. „En als we veel Polen of Chinezen hebben, dan koopt de bibliothecaresse elke week een Poolse of een Chinese krant." En dan de bonus: een toer langs de cellen. Het valt een beetje te gen. Ze zien er precies zo uit als op de foto's in de krant of op de televisie. Twee rijen cellen boven elkaar met een galerij erlangs. En dat vier keer verdeeld over vier. vleugels. In het midden een ta felvoetbalspel en wat stoelen. Langs de muur twee telefoons waarmee contact met het thuis front wordt onderhouden. Les ruimtes, een bibliotheek, sport velden, tv's in de cellen, elke dag een gehaktballetje, karbo- naadje of een lekker bord nasi: het is er allemaal. Je kunt in To rentijd een vak leren, jezelf nut tig maken, of een balletje trap pen met medegedetineerden. En toch ben ik blij dat ik na inleve ring van de feloranje bezoekers pas weer in mijn eigen auto kan stappen. Gaan en staan waar ik wil, al is het maar naar de Mc Donald's (lekker dichtbij) voor een ijsje. Gelukkig betekent 'Ga direct naar de gevangenis' voor mij niet dat ik er ook moet blijven. Ingrid Huibers MIDDELBURG - Een 33-jarige motorrijder uit Middelburg en een 35-jarige automobiliste uit Arnemuiden zijn woensdaga vond tegen elkaar gebotst op de kruising Berkenlaan en in Mid delburg. De motorrijder kwam daarbij ten val en liep schaafwonden op. Het ongeluk gebeurde doordat de automobiliste op de kruising geen voorrang verleende. DOMBURG - Drie Duitse jon geren, een meisje van 16 en twee jongens van 17 jaar, zijn gisteren in Domburg aangehou den wegens diefstal en vernie- ling. Het trio had in de nacht van woensdag op donderdag in Domburg ongeveer dertig em blemen van auto's gestolen, een plantenbak vermeld en enkele terrasstoelen weggenomen en die ergens anders neergezet. Alle auto-emblemen zijn terug gevonden. (Advertentie) 30 aus t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg NOVASTAR pop vr 3 sept 21u30 Abdijplein €7,50 's-HEER ARENDSKERKE - Een 16-jarige bromfietser uit de gemeente Borsele is donderdagmiddag aan een ern stig ongeval ontsnapt. Hij kon op de Nieuwe Rijksweg tus sen Lewedorp en 's-Heer Arendskerke nog net voor een passerende goederentrein van zijn brommer springen. Hij viel op de grond. Zijn bromfiets gleed door, kwam onder de trein, is meegesleurd en zwaar beschadigd. De spoor wegovergang in de Nieuwe Rijksweg is beveiligd met ver keerslichten en waarschuwingsbellen. Pas toen de trein machinist een geluidssignaal gaf, merkte de bromfietser de trein op, waarna hij stevig in de remmen kneep en van zijn brommer sprong. Hij kwam er vanaf met schaafwon den aan een arm en een hand. GOES - De bewoonster van een woning aan de Oude Sin gel in Goes is gistermiddag rond half vijf lichtgewond ge raakt door brand in een matras. Het vuur ontstond waar schijnlijk doordat een brandend bedlampje een tijd op de matras had gelegen. De vrouw heeft de brandende matras de trap afgesleurd en voor de woning op straat gegooid. Ze liep hierbij lichte brandwonden op aan haar hand. MIDDELBURG - Op de Kanaalweg in Middelburg zijn gisteren twee inwoonsters van die stad bekeurd omdat zij zonder helm op een bromfiets reden. Een bromfietser uit Bergen op Zoom, ging er bij het zien van de politie van door, maar kon even later worden aangehouden. Hij droeg geen helm en reed op een onverzekerde brommer. KAPELLE - Een 45-jarige Ierse vrachtwagenchauffeur heeft gisterochtend een 69-jarige fietsster uit de gemeen te Reimerswaal aangereden op het Jufferwegje in Kapel- Ie. De chauffeur verzuimde voorrang te verlenen toen hij afsloeg. De vrouw liep verwondingen aan haar enkel op. Haar fiets is helemaal vernield. MIDDELBURG - Begin volgend jaar verschijnt de roman Een vriend van de schemering van Hans Warren (1921-2001) in druk. Het is een van de twee romans die on langs zijn ontdekt in de nalatenschap van de schrijver en PZC-criticus. Het manuscript werd ongeveer vijftig jaar geleden geschreven, pagina 17 uitgave onbekende roman door Jelmer Oskam WESTKAPELLE - Het college van B en W van Veere ziet niets in het plan om de begraafplaats in Westkapelle uit te breiden op een andere plek dan bij de Ker- keweg. Een bewoner van de Ker- keweg had dat voorgesteld. Hij is tegen de uitbreiding achter zijn huis. Veere heeft het ver zoek afgewezen. De familie wil niet direct aan een begraafplaats wonen. De emotionele confrontatie lijkt ze te belastend. De kinderen kij ken later vanuit hun slaapka mers op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats. De familie was oorspronkelijk berekend op de komst van een hofstedecam ping achter hun woning. Zo stond die locatie te boek in de Structuurvisie Westkapelle. Daar had het gezin geen proble men mee. Maar een begraaf plaats grenzend aan de tuin, is voor hen een heel ander verhaal. Daarom kwamen zij met het voorstel om de uitbreiding vijf tig meter naar het oosten op te schuiven. Dat vinden B en W niet wenselijk. Door het opschui ven, sluit het nieuwe gedeelte van de begraafplaats niet meer direct aan op het oude gedeelte. De gemeente wil dat juist wel, zodat het idee van het begraven worden 'onder de toren' - zoals de inwoners van Westkapelle dat zeggen - behouden blijft. Daarnaast vinden B en W dat het voorstel van de familie nage noeg gelijkstaat aan een uitbrei ding op een geheel andere loca tie. Vertraging De bewoners hebben al aange kondigd dat zij zich tot het uiter ste zullen verzetten tegen de uit breiding achter hun huis. Een vertraging van de uitbreiding is dan niet te voorkomen. Tot een tekort aan begraafruimte zal dat waarschijnlijk niet leiden, verwacht het gemeentebestuur. De huidige begraafplaats heeft namelijk nog wat ruimte over. De gemeente houdt dit wel goed in de gaten, zodat ze niet voor onaangename verrassingen komt te staan. Zo drie als hij is, probeert Julius de voornaamste be leefdheidsvormen onder de knie te krijgen, daartoe fana tiek aangespoord door zijn ouders. Op het moment dat, bijvoorbeeld, zijn gebedel om een koekje wordt gehono reerd, dient een krachtig 'dankjewel' te worden uitge sproken, wat in toenemende mate ook gebeurt. Het is een proces met vallen en opstaan. De diverse hoofd stukken van de leerstof willen in de jonge doch eigenzinnige geest nog wel eens door el kaar lopen. Zoals laatst, toen hij aan tafel hoor- en ruik baar een rijke hoeveelheid darmgas liet ontsnappen. „Wat zeg je dan?", luidde de opvoedende standaardvraag. „Alsjeblieft." Advertentie De Vrouwengevangenis, vanavond 22.30 u ned. 1 horen zien geloven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11