Uitvaartbranche staat op zijn kop Verstokte Republikeinen lasteren Over verbod op hoofddoekjes praat in Frankrijk niemand meer PZC PZC Turkije wil overspel strafbaar maken Het stoffelijk overschot gevriesdroogd als een doperwt 2 september 1954 donderdag 2 september 2004 t door Fidan Ekiz Een Turkse vrouw die zich schuldig maakt aan een buitenechtelijk vluggertje ris keerde vijf jaar terug nog een gevangenisstraf van twee jaar. Voor de man ging dat niet op. die pleegde pas over spel als hij voor langere tijd elders sliep. 'Ongelijke behan deling van de seksen' oordeel de de rechter toen. Artikel 411 werd uit het Turks wet boek van strafrecht ge schrapt. De huidige islamiti sche regering wil de straffen op overspel weer invoeren, tot grote woede van Turkse vrouwen. 'Houdt u verre van overspel, de straffen zijn zwaar en er bestaan geen verzachtende omstandigheden', deze waar schuwing in de koran weer houdt moslims niet van over spel. In Turkije wordt over spel (door mannen) zelfs gesti muleerd. Een Turks gezegde luidt: 'Een Turkse man is een geboren rokkenjager en zegt geen 'nee', een vrouw die vreemd gaat is een prosti- tuée'. Vrouwen vrezen dat, zo lang deze gedachte heerst, de nieuwe wetgeving op over spel alleen tegen hen wordt gebruikt. Ook al zegt de rege ring dat er geen sprake is van ongelijke behandeling'. Het woord zina (overspel) is door de Turken weliswaar overgenomen uit het Ara bisch, de sanctie voor dit 'wangedrag', is nooit hetzelf de geweest. Waar in Saoe- di-Arabië de doodstraf op zi na staat, kende Turkije ooit een gevangenisstraf van drie tot 24 maanden. De koran schrijft de celde voor. Een straf die bestaat uit 'lichte' klappen. Een korantekst ver haalt over een vrouw die tot haar borst werd ingegraven en gestenigd in opdracht van de profeet Mohammed, om dat zij overspel had gepleegd en zwanger raakte. De pro feet zou de menigte hebben gemaand zachtmoedig te zijn. „De wetgeving over zina is in 1998 niet buiten werking ge steld", vertelt professor Galip Turcan, verbonden aan de imam-universiteit in Isparta, „Het hooggerechtshof oordeel de,dat de wet moest worden afgeschaft, omdat die vooral tegen vrouwen werd ge bruikt. Vijf jaar lang is er niks mee gedaan en nu is de discussie weer opgelaaid.I Türcan is op zich niet tegen! een wettelijke regeling mits! de straffen voor eenieder ge-I lijk zijn „Wanneer justitiel zich buiten de zaak houdt, be staat het risico dat mensen 'het probleem' Zelf gaan rege len, In een land waar de kuis heid van de vrouw een grote rol speelt en de eer van het ge zin hoog wordt gehouden,! kan zoiets bloedige gevolgen! hebben. Soms moet de vrouw daarvoor boeten met haar le-| ven." De ongelijke behande-| ling van de seksen bij over-l spel ging in Turkije verder dan de strafmaat. Kinderen die uit buitenechtelijke rela ties werden geboren werden i 'niet erkend' volgens de zeden- wetgeving. Na 1992 kwam daar verandering in: alleen bastaardkinderen van ontrou we vrouwen werden niet meer erkend. Kuisheidsgordel „De wetgeving zal nooit van toepassing worden op man nen", zegt Aysel Gürec van het vrouwencentrum Kadin- merkezi. „Om te beginnen be staat het parlement voor een meerderheid uit mannen. In onze cultuur bestaat niet zo iets als het verplicht trouw blijven van een man." Aysel ziet de wet als een 'kuisheids gordel voor vrouwen'. „In wel ke tijd leven we? De staat heeft het recht niet om zich te bemoeien met wat ik in de slaapkamer doe, en met wie.B Dit land heeft genoeg andere problemen. Het levert de maatschappij niets op als een man of vrouw die overspel pleegt achter slot en grendel wordt gezet." GPD ervan uit dat de wetswijziging een formeel peulenschilletje is. „Er moet natuurlijk wel naar ge keken worden. Maar wij vermoe den dat de aanpassing van de wet geen problemen op gaat le veren", aldus de zegsman. Hoofdredacteur Enklaar ziet het minder rooskleurig. „Ik denk dat het lang gaat duren. De Wet op de Lijkbezorging heeft geen hoge prioriteit. Tot nu toe houdt Binnenlandse Za ken zich erg op de vlakte in de discussie rond het vriesdrogen. Als het aan Wim de Wit van de christelijke begrafenisonderne ming Op Doorreis lag, dan was de Begrafeniswet helemaal nooit aangepast. Cremeren en vriesdrogen ziet hij allebei niet zitten. „Er is vanuit ons geloof maar één manier van lijkbezor ging en dat is begraven. Al het andere is vanuit bijbels perspec tief niet juist. De Wit heeft net een gesprek achter de rug met uitvaartonder nemer Yarden. „Het was een aar dig gesprek, we kunnen weer prima door één deur. Maar onze visie komt niet overeen. De Wit is bang dat begraven in de toe komst onmogelijk wordt omdat de overheid geen grond beschik baar wil stellen. „Een begraaf plaats brengt minder op dan een nieuwbouwwijk." Net zoals destijds bij cremeren zijn er ook pioniers voor het vriesdrogen. Er zouden in Zwe den zelfs al enkele overledenen liggen te 'wachteh' op hun lyofi- lisatie. Zoals de schoonmoeder van biologe Wiigh-Masak. 'Maakt niet uit hoe lang het gaat duren', schijnt deze voor haar dood te hebben gezegd. „Ik wil gevriesdroogd worden. Voorkeur Volgens marktonderzoek van Nipo heeft 42 procent van de Ne derlanders een uitgesproken voorkeur voor crematie. Voor een begrafenis kiest 35 procent. En 17 procent van de Nederlan ders weet het nog niet. Slechts 5 procent heeft geen enkele voor keur. Eén procent wil zijn of haar lichaam ter beschikking stellen van de wetenschap. GPD door Floor de Booys Na een leven vol keuzemoge lijkheden, blijft de laatste beslissing beperkt tot begraven of cremeren. Eigenlijk wel zo overzichtelijk, maar dat gaat veranderen. Het vriesdrogen komt eraan. Deze manier van lijkbezorging zit nog in de expe rimentele fase, maar zet de uit- vaartwereld nu al op zijn kop. Bij het vriesdrogen, ook wel lyo- filisatie genoemd, wordt het stof felijk overschot in stikstof ge dompeld. Daardoor wordt het zó broos dat het met geluidssig nalen uit elkaar kan worden ge trild. Nadat het water aan de lichaamsstof is onttrokken blijft er een reukloos poeder over. Het hele proces neemt een dag of tien in beslag. Echt nieuw is de techniek overigens niet. Vries drogen wordt in de voedsel- branche al langer gebruikt. De Zweedse biologe Susanne Wiigh-Masak kwam op het idee om het ook toe te passen als lijk bezorging. In Zweden worden de eerste tests - op dieren - ge- daan. De biologe kwam op het idee om vriesdrogen te gebruiken omdat ze op zoek was naar een metho de die minder belastend is voor het milieu dan begraven of cre meren. In Zweden wordt het daarom ook wel de 'ecologische uitvaart' genoemd. Hoewel criti ci zich afvragen of het echt zo veel beter is dan cremeren of be graven - stikstof is immers ook belastend - spreekt het milieu vriendelijke imago van vriesdro gen wel veel mensen aan. Wie wil kan zelfs een boom op zijn graf laten zetten die het lichaam spoeder als voeding gebruikt. De Zweedse uitvaartonderne mer Promessa Organic AB biedt zelfs makkelijk afbreekbare kis ten van aardappelzetmeel aan. Uitvaartondernemer Yarden wil de nieuwe methode in Neder land introduceren. Op die ma nier heeft de uitvaartonderne mer een belangrijke troef in han den in de strijd om de milieu vriendelijke uitvaartconsument. Jasper Enklaar is hoofdredac- Wim de Wit: „Er is vanuit ons geloof maar één manier van lijkbezorging en dat is begraven." teur van het maandblad Uit vaart en volgt de ontwikkelin gen op de voet. „Het vriesdro gen houdt de gemoederen in de uitvaartbranche behoorlijk be zig. Het is ook de eerste wezenlij ke vernieuwing sinds mensen heugenis. Begraven en cremeren zijn er altijd al geweest." Rituelen Enklaar is een voorzichtige voor stander van de nieuwe methode. „Ik vind het op zichzelf een mooie techniek. Maar het maakt natuurlijk wel uit of je het toe past op een doperwt of een stof felijk overschot. Ik ben erg be nieuwd met welke rituelen bij deze vorm van uitvaart omge ven gaat worden. Daar wordt bij Yarden ook over nagedacht. „Natuurlijk, een nieuwe methode vraagt om een nieuwe vorm. Maar het belang rijkste is toch of het technisch gezien allemaal mogelijk is op een manier die ethisch ook nog verantwoord is", aldus een zegs man van de uitvaartonderne ming. Half september komt Yar den met een grote publiekscam pagne over vriesdrogen. De Zweedse biologe Wiigh-Masak helpt de uitvaartondernemer bij het 'rijp' maken van de Neder landse markt. Uit een recente Nipo-enquête blijkt dat vijftig procent van de Nederlanders in teresse heeft. Hoe duur een vries- drooguitvaart wordt, is overi gens nog niet bekend. Zeker is in elk geval dat vóórdat de nieuwe methode kan worden toegepast, de Wet op de Lijkbe zorging moet worden aange past. Net zoals dat bij de intro ductie van cremeren is gebeurd. Belangrijke vraag is bijvoor beeld of het lichaamspoeder dat overblijft na het vriesdrogen, de zelfde juridische status heeft als de crematieas. Als de aanpas sing van de wet net zo langzaam foto Henk Glimmerveen/GPD verloopt als destijds, dan kan het nog wel een paar jaar duren voordat vriesdrogen als lijkbe zorging tot de mogelijkheden be hoort. Cremeren was zó omstreden dat er in 1949 een speciale commis sie werd aangesteld voor het wij zigen van de Begrafeniswet. In deze commissie zaten zowel voor- als tegenstanders van lijk verbranding. Zij ontwierpen een wetsvoorstel met crematie als legale mogelijkheid. Deze 'Wet op de Lijkbezorging' werd in 1955 aangenomen. Yarden, destijds een van de eer sten die cremeren toepaste, gaat Minister De Villepin en moslimleiders hebben zondag eensgezind de Iraakse ontvoerders van de twee Franse journalisten opgeroepen hen vrij te laten. foto RTR door Henk Glimmerveen Als vandaag de deuren van de Franse col leges en lycea weer opengaan voor het nieuwe schooljaar, dan zullen er naar ver wachting weinig moslimmeisjes zijn die een hoofddoek dragen. Het hele jaar is er inten sief gediscussieerd over en geprotesteerd te gen de nieuwe wet die het dragen van al te uitbundige religieuze uitingen op de openba re school moet tegengaan, maar de ontvoe ring van de Franse journalisten Christian Chesnot en Georges Malbrunot heeft daar een radicaal einde aan gemaakt. De moslimorganisaties in Frankrijk hebben zich vanaf het begin krachtig verzet tegen de eis van de ontvoerders dat de 'hoofddoek jeswet' moet worden ingetrokken. Zelfs de radicale Unie van Franse Moslim Organisa ties, die een paar dagen geleden nog acties bij de scholen had aangekondigd, wees in felle bewoordingen de ontvoering af. Woordvoerders van de moslimorganisaties hebben de afgelopen dagen onderstreept dat de hele Franse samenleving in gijzeling is genomen, inclusief de miljoenen moslims die er wonen. Geestelijk leiders zijn woe dend dat de ontvoerders hun daad recht vaardigen met een verwijzing naar de ko ran. Het doden van onschuldigen heeft niets te maken met de islamitische schrift, zo hou den zij hun geloofsgenoten voor. Rector Boubakeur van de Grote Moskee van Parijs, tevens voorzitter van de overkoepe lende raad van moslimorganisaties in Frank rijk, sprak tijdens een openbaar gebed op de binnenplaats van zijn moskee zijn 'diepe verbondenheid met Frankrijk, ons vader land' uit. De twee ontvoerde journalisten noemde hij 'onze broeders'. De plechtigheid tegen de ontvoering van de beide journalisten groei de uit tot een uniek evenement. Ze werd bij gewoond door zowel politici als minister De Villepin van Binnenlandse Zaken en burge meester Delanoë van Parijs bijgewoond als door tientallen imams die uit alle delen van het land speciaal naar Parijs waren geko men. Keerpunt Politieke waarnemers spreken al van een keerpunt in de verhoudingen in Frankrijk. De gerenommeerde arabist Fethi Benslama van de Sorbonne-universiteit zegt zelfs: „De moslims in Frankrijk laten op dit moei lijke moment zien dat ze het gebruik van ge weld in naam van de islam afwijzen, dat ze solidair zijn met hun nationale gemeen schap en dat ze inmenging van buitenaf af wijzen." Anderen wijzen erop dat de huidi ge ontwikkelingen laten zien dat de mosli morganisaties, ook de conservatieve groe pen, in toenemende mate geïntegreerd ra ken in het democratische systeem en dat ac ties als ontvoeringen alleen maar hun eigen positie ondermijnen. Maar Benslama is voor zichtiger. Alles hangt volgens hem af van de afloop van het gijzelingsdrama. Komen de journalisten vrij, dan zal niemand de inzet van de moslims vergeten. Kent de affaire evenwel een tragisch eind, dan vreest hij een toenemende anti-moslimstemming. De overkoepelende raad van moslimorgani saties is zich eveneens bewust van dit dilem ma. De raad heeft aangekondigd dat hij een delegatie naar Bagdad wil sturen om ter plekke te pleiten voor vrijlating van de jour nalisten. Vice-voorzitter Mohammed Bechari zei dat de missie een tweeledig doel heeft: „De ont voerders duidelijk maken dat deze barbaar se daad geen goed doet aan de Iraakse zaak noch aan de moslim-gemeenschap in Frank rijk en duidelijk maken dat wij een Franse gemeenschap vormen." GPD In de zomer van 1988 raakte George Bush senior in ernstige politieke pro blemen. Hij lag in de opiniepeilingen meer dan vijftien procent achter op zijn Democratische rivaal Dukakis. Enigszins tegen zijn zin besloot Bush, op advies van zijn campagneteam, zijn toevlucht te nemen tot een volkomen negatieve verkiezingsstrategie. Door middel van een reeks van loze verdacht makingen moest de politieke reputatie van Dukakis vernietigd worden. Duka kis vond het beneden zijn waardigheid op deze laster te antwoorden en verloor in november de verkiezingen. Toen George Bush junior in de Republi keinse voorverkiezingen van 2000 in het nauw werd gebracht door John Mc Cain werd deze effectieve strategie op nieuw gebruikt In een schandalige las- tercampage werd de integriteit en emo tionele stabiliteit van McCain in twijfel getrokken. De effecten waren opnieuw naar verwachting. In de afgelopen weken hebben we op nieuw kennis gemaakt met het meedo genloze onfatsoen van de familie Bush. Een aantal yietnamveteranen van Re publikeinse signatuur heeft het heldhaf tige optreden van de Democratische kandidaat John Kerry in Vietnam in een aantal televisiespotjes ter discussie gesteld. Er volgde een verward debat waarin het enige tijd duurde voordat duidelijk werd dat de verdachtmakin gen aan het adres van Kerry nergens op waren gebaseerd. De politieke schade voor Kerry blijkt aanzienlijk. De presi dent beweerde natuurlijk dat hij er niets mee te maken had, maar de hele zaak was evident het werk van de Bush-campagne. De lastercampage tegen Kerry maakt ook duidelijk waarom dit soort acties vrijwel altijd resultaat heeft. Je begint met een flinke, voor iedereen begrijpe lijke leugen. Om die leugen effectief te ontzenuwen is echter een vrij grote hoe veelheid complexe informatie nodig. De gemiddelde televisiekijker is niet voldoende geïnteresseerd en geconcen treerd op het politieke debat om al die informatie te verwerken en voor zich zelf te constateren dat de aanvankelij ke leugen inderdaad een leugen is. Wat blijft hangen is de beschuldiging en de impressie van een daar op volgend inge wikkeld en verward debat. De modale kiezer denkt dan al gauw: Waar rook is, is vuur, al is het wellicht een vuurtje van niks. Mocht de leugen snel ontmaskerd wor den, dan wordt er een nieuwe leugen gelanceerd. Wezenlijk voor de werking van dit type politieke laster is de neiging van de me dia om 'objectief' te berichten. Daar door krijgt de laster aanvankelijk al tijd aandacht In de volgende dagen ko men de media wel geleidelijk tot de con clusie dat het allemaal onzin is, maar dan is zoals gezegd, de schade al aange richt. Het klassieke antwoord op bovenstaan de redenering is tweeledig: in de poli tiek is net als in de liefde en in de oor- W%r log alles geoorloofd en: iedereen doet het, ook de Democraten, zodat het uit eindelijke effect neutraal is. Dat ant woord heeft ook de schijn van afstande lijkheid en objectiviteit, maar juist is het niet. Ongetwijfeld kunnen voorbeel den gevonden worden van minder fat soenlijke Democratische campagnes. Dat neemt echter niet weg dat de over tuiging dat alles mag om het eigen ideo logische gelijk te halen en aan de macht te raken, vooral karakteristiek is voor de conservatieven die nu al een jaar of twintig de dienst uitmaken in de Republikeinse partij. De scherpe po larisatie en daaruit voortvloeiende on aangename toon van de Amerikaanse politiek is bovenal het gevolg van de sterke radicalisering van de Republi keinse partij Dat wordt zeer overtuigend beargumen teerd in een recent nummer van de Was hington Monthly. Ook hier zijn het de media die. omdat zij geen partij willen kiezen, de indruk wekken dat de polari sering in feite door beide partijen wordt bevorderd. In de Democratische partij is echter geen sprake van een ra dicalisering. De belangrijkse politicus en ideoloog van de Democratische par tij, Bill Clinton, was en is politiek ge zien een uiterst gematigde figuur. Des ondanks hebben de Republikeinen van af het begin geweigerd met hem samen ORKAAN - Een orkaan die gis teren de Amerikaanse oostkust teisterde, heeft minstens 48 mensenlevens geëist en voor honderden miljoenen dollars schade aangericht. De staten Rhode Island, Massachusetts en Connecticut zijn het zwaarst getroffen. DOCENTEN - De onderwijs sector luidt de noodklok over het nijpende tekort aan onder wijzers. Vorig jaar was gemi- deld 17 procent van het aantal mensen dat voor de klas stond onbevoegd. Dat zegt P. van Houte, voorzitter van de Alge mene Vereniging van Leraren. Naar schatting zijn ongeveer duizend leraren overbelast. I WINKELCENTRUM - Er is een beslissing gevallen over de sanering van de Middelburgse Segeerstraat. Er komt een nieu we straatwand aan de westzij de van deze toegangsweg naai het centrum. Verder zal he! door aannemersbedrijf R. J; Jansen en Broek ingediende ontwerp worden uitgevoerd Dat voorziet in de bouw van 8 winkels met daarboven zestien woningen. De straat wordt 8 meter breed. Wanneer met de uitvoering wordt begonnen is nog niet bekend. te werken en alles in het werk gesteld om zijn presidentschap te laten misluk ken. Zij hebben welbewust de traditio neel redelijke samenwerking tussen de twee partijen getorpedeerd. Sedert de Republikeinen ook de macht in het Huis van Afgevaardigden hebben, heb ben zij daar de Democraten systema tisch buitengesloten. De conservatieve Republikeinen polariseren zelfs in ei gen kring. Gematigde Republikeinen worden zonder mededogen wegge werkt. Wie niet zuiver in de leer is, mag niet meedoen. De vraag is natuurlijk waarom de con servatieve Republikeinen deze koers va ren. Dat is in de eerste plaats omdat het hier gaat om fundamentalisten, zo wel in religieuze als politiek-ideologi- sche zin. In de tweede plaats geloven de conservatieve Republikeinen dat na een totale polarisering van het Ameri kaanse politieke systeem meer Ameri kanen voor de conservatieve dan voor de gematigd progressieve richting zul len kiezen. De polarisering is dus ook een welbewuste machtsstrategie. Of de conservatieven hun droom zullen ver wezenlijken is de vraag. Ondertussen hebben zij al enorme politieke schade aangericht. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag. tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www pzc.nl/adverteren Auteursrechten vr Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Oe door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. Ie X, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4