Lonink wil feesten beter spreiden je eigen korting! PZC Soms is Hedenesse net een spookstad Belgische woest om uitblijven ambulance SuperSche 11 Westdorpe komt met brandbrief tegen kassen Politie kan in zomer toezicht op evenementen niet garanderen TERNEUZEN - De raadsleden van Terneuzen zouden er ver standig aan doen om op zeer kor te termijn de voor-n nadelen van grootschalige glasuinbouw in de Kanaalzone op een rijtje te zetten. In die inventarisatie moe ten de leden van de diverse frac ties ook het standpunt van het ,gros van de Westdorpenaren meenemen die. zo blijkt uit een brandbrief van de dorpsraad. donderdag 2 september 2004 Hnnr Conny van Gremberghe fel gekant zijn tegen de mogelij ke komst van kassen in de Autri- chepolder noordelijk van West dorpe. De Westdorpse raad toonde zich kort na de presentatie van de lo caties voor de kassen onaange naam verrast. Het bestuur werd overstelpt door telefoontjes van Westdorpenaren die vonden dat de gemeente Terneuzen de kas sencomplexen wel erg dicht bij de kerk van Westdorpe hadden gepland. Volgens die plannen is er in to taal ruim 360 hectare polder land voor de kassen gereser veerd. Een klein deel beslaat de zuidelijke Koegorspolder, de rest van de glazenstad is voor zien in de Smidsschorre-en Au- trichepolder, waarbij het voor behoud gemaakt is dat de vlak bij het kanaal Gent-Terneuzen gelegen gronden in de Autriche- polder voorlopig achter de hand worden gehouden voor haven ontwikkelingen. De rest van de polder, noordelijk van de Graaf- Jansdijk, is voorbestemd voor de glastuinbouw. De Westdorpse raad vindt het belachelijk dat Terneuzen en het havenschap Zeeland Seaports het havengebied Axel- se Vlakte niet vol krijgen met ha vengebonden bedrijvigheid en dat ze nu de rondgebieden vol willen plempen met kassen. Een bedrijfstype waar de bevolking van de buurtschappen Batterij en Zwarten Hoek absoluut niet op zit te wachten. „De bewoners van de GraafJansdijk kunnen straks vanuit hun woning direct op de tuinbouwkassen kijken en ondanks mooie praatjes over ver nieuwde technieken op het ge bied van verlichting wordt het nooit echt meer donker in de pol der", schrijft de raad aan de Ter- neuzense raadsleden. De commissie omgeving buigt zich woensdag 8 september over de glastuinbouwplannen. De vergadering in het Terneuzense stadhuis begint om 19.30 uur. (Advertentie) door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Organisatoren van evenementen zullen eerder bij de gemeente Terneuzen ver gunning moeten aanvragen voor feesten en partijen. Op die ma nier denkt burgemeester J. Lo nink van Terneuzen het groot aantal evenementen in de zomer te kunnen spreiden. De afgelo pen weken is namelijk gebleken dat de politie in Zeeuws- Vlaan deren onvoldoende capaciteit had om het toezicht op evene menten te kunnen garanderen. Het afgelopen weekeinde werd er niet alleen gefeest (in Hulst, Paal, Sluiskil, Philippine, Axel, Sluiskil, Terneuzen en diverse andere plaatsen) er werd ook op verschillende plaatsen gevoch ten. In Axel liep een vechtpartij helemaal uit de klauwen en werd er zelfs geschoten. Lonink: „Op hetzelfde moment werd de politie ook geconfron teerd met een mishandeling in Hulst en waren er niet direct agenten voorhanden om de Axel- se zaak aan te pakken. Nu kun Eje wel zeggen dan moet er meer politie bij, maar dat is wat mak kelijk geredeneerd. Temeer, daar vooral de laatste tijd veel feesten en evenementen zomaar uit de lucht komen vallen. Dat geeft problemen en daar moeten we - het liefst op Zeeuws-Vlaam se schaal - iets aan doen." Lonink zei vorige week bij de opening van de gildefeesten in Sluiskil blij te zijn met veel festi viteiten in de streek en de inzet van veel vrijwilligers. Na het overleg met de politie, gisteren, heeft hij dat standpunt toch iet wat genuanceerd. „Het is een goede zaak dat er dorpsfeesten gehouden worden. Daar blijf ik bij, maar organisatoren van de niet-traditionele festiviteiten moeten toch gaan beseffen dat we niet zomaar voor elke activi teit een vergunning blijven afge ven. Als het politietoezicht daar door in het geding komt, zijn wij - als bestuur - verkeerd be zig. We willen nu door meer greep te houden op de vergun- ningafgifte proberen om het aan tal evenementen beter over de zomermaanden te verspreiden. Dat heeft onmiddellijk tot ge volg dat organisatoren in een vroeger stadium bij de gemeen ten zullen moeten aankloppen voor vergunningen." Lonink sprak met de politie ook over re cente problemen met Antillia- nen. Bij gewelddadige conflic ten de voorbije weken in Den Helder en Terneuzen bleken le den van de Antillaanse gemeen schap betrokken. Volgens Lo nink is er overigens geen sprake van een Den Helderconnectie. „Terneuzense Antillianen zijn niet in grote mate betrokken bij strafbare feiten in Den Helder en andersom is dat ook niet het geval. Het gaat hier echt om inci denten. Wel is het zo dat deze be volkingsgroep erg familiege- richt is. Het valt overigens te be treuren dat deze bevolkinsgroep door incidenten in een kwaad daglicht komt te staan. Juist nu deze mensen in Terneuzen zelf initiatieven hebben genomen om het leefklimaat, bijvoor beeld in de wijk Triniteit, te ver beteren. Denk daarbij maar aan hun zwerfvuilproject", aldus Lo nink. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en solo dansen; BRESKENS Handelshaven. 8.00 en 19.00 uur. Vissen op de Westerschelde; INGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO hobby - handwerk bijeenkomst; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Volks- dpnsen; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 10.00 uur: Gymnastiek; 19.00 uur: Line dance; KAPELLEBRUG Kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Aanbid ding; KOEWACHT Kerklaan 87, 19.00 uur. Creatieve bijeenkomst; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUWVLIET - St.Bavodijk, 19.00 uur: Landschapsexcursie; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie koor; 19.00 uur: Bridge; IJZENDIJKE Hervormde kerk, 20.15 uur: voorstelling De Oranje Kasuaris. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Ruben Linden en Leen Heyne bivakkeerden de afgelopen twee weken in de voormalige receptie van Hedenesse. door Raymond de Frel CAD ZAND - Het contrast met een jaar geleden is enorm. Toen bewoonden hon derden mensen van buitenlandse afkomst het asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand, hopend op bete re tijden. Nu, tien maanden na de slui ting van het centrum, is het stil. Heel stil. Doodstil? Nee, dat ook weer niet. Sterker nog, in Hedenesse 'wonen' nog steeds mensen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) besloot begin vorig jaar tot sluiting van het centrum in Cadzand. In oktober vertrokken de laatste bewo ners, waarna de zes gebouwen op het terrein te koop werden gezet. Inmiddels zijn vier van de zes verplaatsbare pan den verkocht, meldt een woordvoerster van het COA. Twee daarvan zijn be stemd voor studentenhuisvesting, twee voor recreatieve doeleinden. De panden verhuizen op een nog onbekende datum naar elders. Tot die tijd moet er in Cadzand daarom een oogje in het zeil worden gehouden. Lege ruimtes zijn immers meer dan eens een walhalla voor vandalen, daklo zen en rotzooitrappers. De Tilburgers Ruben Linden (18) en Leen Heyne (18) moesten dat soort verloederingspraktij ken de afgelopen twee weken zien te voorkomen. De twee vrienden meldden zich aan bij de Stichting Tijsrust - dat gelieerd is aan de Huis Oppas Dienst Presentie -, die zich richt op het bieden van tijdelijke studieruimtes aan stude renden. Geleerd „Dit is eigenlijk bedoeld om te leren, maar dat hebben wij niet echt gedaan", vertelt Heyne. „Jawel, we hebben voor al veel van elkaar geleerd. En van de te levisie", grinnikt Linden. Linden en Heyne werden gisteren afge lost door twee nieuwe 'Tijsrusters'. „Maar ik had hier best nog twee weken willen blijven. We moesten de boel hier goed in de gaten houden. Zo moest al tijd één van ons op Hedenesse aanwezig zijn. Ook controleerden we het terrein meerdere keren per dag. Maar over het algemeen zag ik dit toch vooral als een mooie vakantie. Een vakantie met een paar taken weliswaar, maar die maak ten het juist leuk. We hadden hier toch niets anders te doen. En de bijverdien sten (450 euro per persoon) zijn natuur lijk ook heel mooi meegenomen." Heyne en Linden vermaakten zich twee weken met een oude televisie, een foto toestel en verfkwasten. „Ook zijn er een paar vrienden op bezoek geweest, maar verder was het heel stil. Er komt hier echt bijna niemand, 's Nachts vond ik het soms op een spookstad lijken, maar bang zijn we nooit geweest. In eerste in stantie dachten we dat we op een leeg hotel in Cadzand moesten passen, maar toen kwamen we opeens hier terecht. Ik heb mij geprobeerd voor te stellen in wat voor onzekerheid de asielzoekers in dit centrum moeten hebben geleefd", zegt Linden. foto Camile Schelstraete Ook de buren van Hedenesse, de familie Jongman, zijn blij met de aanwezigheid van de toezichthouders. De familie wil Hedenesse graag betrekken bij hun boerderij, om zo tot een samenspel van het agrarisch bedrijf, de omliggende na tuur en recreatie te komen. Het gezin streeft naar een zogenaamde 'beleef- boerderij', waar toeristen kunnen ken nismaken met streekeigen cultuur en na tuur. Nieuwbouw „Het planologisch traject is daarom in gang gezet, al zijn onze plannen wel enigszins gewijzigd. Eerst wilden we de bestaande gebouwen op Hedenesse over nemen, maar die zijn qua bouwstijl niet naar onze zin. We inventariseren daar om nu wat er op het gebied van een nieuwbouw allemaal mogelijk is", ver telt Petra Jongman. Overigens is de fa milie nog altijd in onderhandeling met het COA over de aanschaf van het He- denesse-terrein. ,;Er zitten nogal wat haken en ogen aan de aankoop van de grond, maar ik denk dat we binnen een maand meer weten. Hoogstwaarschijn lijk komen we er wel uit." door Sheila van Doorsselaer HULST - In een gepeperde brief aan de gemeente Hulst veroor deelt een Belgisch echtpaar het ziekenvervoer in de provincie. De ambulancedienst wordt gro ve nalatigheid en nonchalance verweten. Oorzaak is de handelwijze van de dienst na een ernstige valpar tij in Hulst. De Inspectiedienst van de Gezondheidszorg doet on derzoek. Het echtpaar Schepers uit Kem- zeke bezocht Hulst onlangs op de fiets. Bij het afdalen van de wallen, ter hoogte van de Gent sestraat, kwam de vrouw lelijk ten val en brak hierbij haar schouder, zo bleek later tijdens onderzoek in het ziekenhuis van Sint Niklaas. Getuigen alarmeerden meteen een ambulance, terwijl een om stander eerste hulp toepaste. Ook een toegesnelde huisarts vroeg assistentie van een zieken wagen. „Tot mijn verbijstering werd ge meld dat er geen ambulance beschikbaar was en dat er ook geen moeite gedaan zou worden om er alsnog een naar Hulst te laten komen", zegt H. Schepers, echtgenoot van het slachtoffer. „De arts vermoedde een o- ntwrichtë of een gebroken schouder en heeft meermalen, zonder verdoving, geprobeerd de schouder van mijn vrouw te 'zetten'. Dit lukte niet, maar hij nam door zijn handelswijze wel het risico de breuk te vererge ren." De man die eerste hulp toepaste heeft het echtpaar ruim een uur later zelf naar huis gebracht. Ze zijn toen zelf naar het zieken huis in Sint Niklaas gereden waar een ernstige schouder breuk werd vastgesteld. De vrouw verbleef ruim een week in het ziekenhuis en wacht een revalidatieperiode van zo'n half jaar. Schepers is woedend en richt zijn pijlen op Hulst, in het bij zonder op de burgemeester en de gemeenteraad. „Ik wens als bezoeker van Hulst verzekerd te zijn van hulp als zich een calamiteit voordoet. Wij protesteren dan ook met de grootste nadruk tegen hetgeen ons, door grove nalatigheid, non chalance en zelfbehoud op alle fronten in uw gemeente is overkomen. Hoe de verkeerde or ganisatie van nooddiensten zijn afschuwelijke en ontoelaatbare uitwerking kan hebben op de argeloze burger of een van de talloze grenstoeristen, is in deze gebleken. Welkom in Hulst... Voortaan komen wij met enige achterdocht naar Hulst en ra den dit voorlopig ook anderen aan." Klacht De kwestie is bekend bij de RAV Zeeland, de Regionale Am bulance Voorziening. Directeur J. van der Velde van de RAV heeft echter een andere lezing van het gebeurde. „Er was wel een ambulance beschikbaar, maar die reed in West-Zeeuws- Vlaanderen. Er is gekeken naar de ernst van de situatie en die is niet gekwalificeerd als een nood geval." De familie Schepers heeft geen klacht ingediend bij de RAV, Ga tijdens de Super Scheur Sale naar DA en ontvang tot maar liefst 25% korting op 4 artikelen naar keuze! DA geeft 10,15, 20 en 25% korting op artikelen uit het hele assortiment, zelfs op actieproducten! Scheur de kortings bonnen uit de folder van DA en ontvang direct tot wel 25% korting op 4 artikelen naar keuze. En het leukste van de Super Scheur Sale is, dat je zelf mag bepalen welk product de meeste korting krijgt! Ga dus vóór 13 september naar DA en profiteer van fikse kortingen tijdens de Super Scheur Sale. Deze actie geldt niet voor geneesmiddelen. Lees ook de voorwaarden in de folder maar toch heeft Van der Velde de zaak gemeld aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg. „Wij willen een uitspraak over hoe we gehandeld hebben, of we toch niet verwijtbaar zijn." De Hulster burgemeester J.F. Mulder heeft de brief van het echtpaar Schepers nog niet on der ogen gehad. Toch zegt hij de zaak serieus te willen onderzoe ken „Schepers is dan bij ons weliswaar niet aan het goede adres met zijn klacht, maar me dische zorg aan onze burgers en bezoekers moet wel worden ge garandeerd." Schepers stelt in zijn brief dat het wellicht een goed idee is voortaan ook Belgische ambu lances op Nederlands grondge bied toe te laten. Volgens Mulder is dat al gere-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43