Borstvergroting uit ziekenfonds Staatssecretaris Rutte zegt trage studenten wacht aan PZC Onzekerheid over borgen van RDM Kamer staat buitenspel bij grote projecten Hoogervorst wil ook correctie flaporen en oogleden schrappen Foute voeding eist per jaar 20.000 levens Nederlandse umc's behoren tot wereldtop Schooljeugd Tiel is creatief met fruit Genieten is... Kamer wil Remigratiewet behouden Giskes (D66) uit Tweede Kamer Verlamde man zit vier dagen alleen Gros droomt van zeker bestaan Dakdekker overleeft val 12 meter Vrouw bekent vierde bankoverval WAZ afgeschaft. WAT nu? GALLSGALL donderdag 2 september 2004 onze redactie binnenland DEN HAAG - Beslissingen over in het zijn genomen topambtenaren zonder dat leden van de Tweede Kamer in zicht hadden in de afwegingen. beeld schetste gisteren D66-Tweede-Kamer- lid Van Walsem, die van 1998 tot 2002 voorzitter was van de Kamercommissie Rijksuitgaven, voor de commissie-Duivesteijn. Die commissie onderzoekt hoe de Tweede Kamer meer greep kan krijgen op overschrijding van kostenramingen bij grote projecten. Zij wil lering trekken uit de ervaringen rond Betuwe lijn en HSL-Zuid en daar haar voordeel mee doen bij besluiten over toekomstige miljardenpro jecten. Het was aan de ICES, delnterde- partementale Commissie Econo mische Structuurversterking, om te selecteren uit de projecten die werden ingediend bij het ver delen van de miljarden uit het Fonds Economische Structuur versterking. Die commissie van topambtenaren adviseerde aan het kabinet zonder tussenkomst van de Tweede Kamer. Van Walsem had het gevoel dat hij als Kamerlid 'machteloos' stond tegenover deze 'hoge he ren', die zichzelf zagen als des kundigen en inmenging van de Tweede Kamer 'vervelend' zou den vinden. Van Walsem pleitte voor een hardere houding van de Kamer tegenover bewindslie den die weigeren verlangde in formatie te verstrekken en voor het rechtstreeks ter verantwoor ding roepen van ambtenaren door de Kamer. ANP doorSaskia Gaster van Eenennaam JEN HAAG - Ziekenfondspa tiënten moetenvanaf volgend laar borstvergrotingen, correc ties van flaporen en herstelope raties na een sterilisatie zelf be talen. Dat vindt minister Hoo gervorst (Volksgezondheid). Ook vrouwen die na een zwan gerschap een buikwandcorrec tie willen, zullen daarvoor een aanvullende verzekering moe ten zoeken. DEN HAAG - Jaarlijks sterven 20.000 mensen door een fout eet patroon. Gemiddeld leven men- twee jaar korter door vet eten en verontreinigende stoffen in voedingsmiddelen. Dat staat in het gisteren verschenen rap port 'Ons eten gemeten' van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). [liet eten is volgens het RIVM wel veiliger geworden. Als ech ter het overgewicht toeneemt en de daling van de consumptie van groenten en fruit doorzet, ,zal onze levensverwachting da- jlen. Overgewicht en ongunstige ivoedingssamenstelling leiden 'elk afzonderlijk tot 40.000 nieu- Iwe gevallen van diabetes, hart- •en vaatziekten en kanker. Een jongunstige voedingssamenstel- iling en overgewicht leiden tot '13.000 respectievelijk 7000 do- jden in Nederland per jaar. ANP 1 'UTRECHT - Wetenschappelijke 1 ^onderzoekers van de acht univer sitair medische centra (umc's) in Nederland behoren tot de we- reldtop. Dat blijkt uit een analy- i se van het Centrum voor Weten- l schap en Technologie Studie (CWTS) en informatie van de in- ternationale organisatie Essen tial Science Indicators (ESI). De umc's produceerden samen [.tussen 1998 en 2002 gemiddeld 6400 publicaties per jaar. Dat is eenderde deel van de tota- wetenschappelijke publica- 'ties in Nederland en internatio- -naai gezien bovengemiddeld veel. Een belangrijk deel van de publicaties is te lezen in interna- tionale topvakbladen als de iNew England Journal of Medici- Ine, de Jama en The Lancet. Arti- j [kelen van Nederlandse onder- jzoekers worden wereldwijd door wetenschappers geciteerd. Op het gebied van klinisch on- derzoek neemt Nederland, na de !VS de tweede plaats in. GPD Eerder al werd bekend dat Hoo gervorst esthetische operaties als ooglidcorrecties en de behan delingen tegen snurken en zwe ten uit het pakket wilde halen. Tot nu toe konden patiënten die door hun uiterlijk psychische klachten hebben zulke ingrepen vergoed krijgen. Door ze te schrappen hoopt de minister en kele tientallen miljoenen euro te bezuinigen, bevestigen bronnen rond het kabinet. Overigens maakt hij een uitzondering voor vrouwen met borstkanker die een borstoperatie willen. Hoo gervorst haalde vorig jaar al een groot aantal voorzieningen uit het ziekenfonds. Het ging onder meer om taxivervoer voor chro nisch zieken, de vergoeding voor medicijnen die zonder re cept verkrijgbaar zijn en behan delingen bij de tandarts en fy- sio- en psychotherapeut. De mi nister zei dat er niet verder be zuinigd zou worden op het zie kenfondspakket. De extra maat regelen die hij nu voorstelt, zijn volgens hem niet ingrijpend. De PvdA is op voorhand niet te gen de nieuwe voorstellen. „Cor recties aan oren, borst en buik kunnen te maken hebben met leefstijl", zegt Tweede-Kamer lid Smits. „Je zou kunnen over wegen om die ingrepen uit het fonds te halen, maar dan moe ten andere zaken er weer in te rug." Smits noemt als voorbeeld de bezuinigingen op het taxiver voer voor zieken en de medicij nen zonder recept. „De gevolgen van die ingrepen zijn heel schrij nend voor grote groepen chro nisch zieken." Als de minister in grijpt bij de cosmetische opera ties, moet dat volgens de PvdA met beleid gebeuren. „Als het op de typische Hoogervorst-ma- nier gebeurt, zo denigrerend van: alle flapooroperaties zijn onzin, dan zijn we tegen." Hapsnapbeleid De Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie (NPCF) spreekt van een hapsnapbeleid. „De minister komt steeds op nieuw geld tekort, en haalt dan, hups, weer een voorziening uit het ziekenfonds", zegt een woordvoerder. Volgens de NP CF wordt er veel geld verspild in ziekenhuizen en verpleegin stellingen. Bovendien werken artsen niet altijd efficiënt. Zo be sluit de ene veel sneller tot ope reren dan de andere, patiënten moeten bij de ene dokter veel va ker terugkomen voor behande ling dan bij de andere. „De mi nister moet daar ingrijpen. Daar valt ook het meeste geld te ha len." ANP TIEL - In Tiel zijn tientallen instellingen, organisaties en scholen begonnen met het leggen van fruitmozaïeken langs de grachten van de binnenstad. Het maken van de mozaïeken, die morgenavond klaar moeten zijn, luidt het begin in van de corsoweek in het Betuwse fruitcentrum. Zaterdag worden de fruitcomposities beoordeeld door een jury. Behalve fruit wordt er ook gebruikgemaakt van diverse soorten groenten. Een week later, zaterdag 11 september, wordt het jaarlijkse fruitcorso gehouden. foto ANP (Advertentie) Word Bachelor of International Logistics (avondopleiding) NOG 3 PLAATSEN BESCHIKBAAR www.hz.nl tel: 0118 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen, e-mail: mgeilen@mail.hzeeland.nl Hogeschool door Guus Mater ZWOLLE - Studenten moeten sneller studeren. Veel meer stu denten dan nu moeten hun diplo ma binnen de gestelde termijn behalen. Staatssecretaiïs Rutte (Onder wijs) heeft dat gisteren in Zwol le gezegd bij de opening van het studiejaar aan Hogeschool Win- desheim. De bewindsman, die in juni aan trad, zei geschokt te zijn door het feit dat niet meer dan 10 pro cent van de universitaire studen ten een vierjarige studie daad werkelijk in vier jaar voltooit. Voor het hoger beroepsonder wijs ligt dat veel hoger, maar nog steeds minder dan de helft: 40 procent. Rutte zei de kwaliteit te willen verhogen zonder het budget (2,7 miljard voor hoger onderwijs) te verruimen. Hij vindt het niet prettig dat ook de trage studen ten consumeren uit de gezamen lijke pot. „Dat lijkt me niet wijs, dat is verdunning van midde len." De opvolger van staatssecre taris Nijs streeft er bovendien naar de keuzevrijheid van studenten te stimuleren. Zo krijgen studenten de mogelijk heid zich per halfjaar in te schrijven. Rutte wil studenten die niet binnen de gestelde termijn af studeren, voor de resterende tijd een veel hoger collegegeld laten betalen. Volgens hem valt dat te verdedigen door te wijzen naar de gemiddelde kosten van een studie (6500 euro per jaar). „Vijf duizend euro betaalt de over heid en studenten op dit mo ment zo'n 1500 euro. Dat is min der dan 25 procent." Hoger collegegeld Rutte is verder van plan het col legegeld met 100 euro te verho gen. Wel kunnen studenten straks dat collegegeld lenen en na hun studie terugbetalen. De overheid is volgens Rutte niet verantwoordelijk voor men sen die op latere leeftijd gaan studeren en bollebozen die meer dan een studie aankunnen. Vooral een leeftijdsgrens stuit bij de hogescholen op verzet. De dértigplussers zijn hard nodig om het dreigende tekort aan hoogopgeleiden niet groter te la ten worden, betoogde in Utrecht collegevoorzitter G. Bomhof van de plaatselijke hogeschool. N. Verbraak van Fontys, een groep hogescholen in het zuiden van het land, zei in Eindhoven te vrezen voor privatisering van het hoger onderwijs. Rutte gaat er echter vanuit dat dertigplussers een baan hebben en dus, samen met hun werkge ver, een hoger collegegeld kun nen betalen. Bovendien bestaan er voor werk nemers fiscale mogelijkheden als tegemoetkoming in de studie kosten. ANP Advertentie i-E-FFtRVl£S, HÊ door Yvonne Hamar DEN HAAG - Het ziet er niet naar uit dat de Tweede Kamer instemt met de afschaffing van de Remigratiewet. Via de ze wet kunnen migranten en vluchtelingen onder voorwaar den met financiële steun terug keren naar hun herkomstland. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) wil er van af. Dat is ook afgesproken in het hoofdlijnenakkoord. In de Kamer is echter grote twijfel ontstaan, omdat bereke ningen aangeven dat het veel duurder uitpakt als de Remi gratiewet verdwijnt dan als die blijft bestaan. D66 en Pv dA zijn tegen de afschaffing. Ook het CDA twijfelt sterk en neigt naar handhaving nu blijkt dat er geen bezuiniging wordt gehaald. Volgende week behandelt de Kamer het wets voorstel tot afschaffing. Uit berekeningen blijkt dat het de overheid zeker 40 mil joen euro per jaar kost als de regeling wordt afgeschaft. Dat komt doordat per jaar honder den mensen minder terugke ren en dan in Nederland afhan kelijk blijven van een duurde re uitkering. Ook maken zij hier vaak extra kosten voor ge zondheidszorg en huursubsi die, die de overheid niet be spaart als zij hier blijven. Ver donk zegt dat het bij de af schaffing niet draait om de be zuiniging maar dat het een ei gen verantwoordelijkheid is om terug te keren. Minderhedenorganisaties ver zetten zich fel tegen de afschaf fing, omdat het oudere migran ten helpt die anders weinig perspectief hebben. ANP DEN HAAG - D66-Kamerlid Francine Giskes verlaat per 8 september de Tweede Kamer. De D66-fractie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Giskes verlaat de politiek voor lopig om persoonlijke redenen. Vorig jaar werd haar 18-jarige dochter vermoord. Giskes (53) zat sinds 1994 in de Tweede Kamer. Zij was onder anderen woordvoerster financiën, ruimtelijke orde ning en verkeer. Ook is zij lid geweest van het presidium (bestuur) van de Kamer. Zij wordt opgevolgd door Fatma Koser Kaya (36). De in Turkije geboren Koser Kaya is ju riste. ANP TILBURG - Een 49-jarige Tilburger heeft vier dagen in zijn woning op de grond gezeten. De man was volgens de politie getroffen door een verlamming waardoor in de rechterzijde van zijn lichaam geen beweging meer zat. Hierdoor kon hij niet meer opstaan. Zijn moeder sloeg alarm toen hij daar al vijf dagen niet was geweest, terwijl het gebruikelijk is dat hij daar dage lijks komt. De gewaarschuwde politie forceerde de deur van de woning van de Tilburger en trof hem zittend op de grond aan. ANP GENEVE Een economisch veilig bestaan is wereldwijd gezien maar voor weinigen weggelegd. Uit een rapport van de Internationale Arbeids Organisatie (ILO) blijkt dat het gros van de mensen alle reden heeft om zich zor gen te maken. Het rapport Economische Veiligheid voor een Betere We reld heeft betrekking op onderzoek in meer dan negentig landen, die samen 86 procent van de wereldbevolking her bergen. Volgens de onderzoekers is het belangrijker dat mensen zeker zijn van een inkomen dan de hoogte van dat inkomen. Nederland komt in dat opzicht als een van de ideaalste landen uit de verf, samen met Noorwegen, Frankrijk en Zweden. Nog geen een op de tien mensen woont in een land waar het begrip economische veilig heid serieus wordt genomen. ANP AMSTERDAM - Een twintigjarige dakdekker heeft gister ochtend een val van twaalf meter overleefd. De man ver loor door nog onbekende oorzaak zijn evenwicht tijdens werkzaamheden aan een dak in de Amsterdamse Hemo- nylaan. Hij viel en kwam ongeveer twaalf meter lager op de stoep terecht. De man raakte ernstig gewond aan zijn benen en voeten. ANP HAARLEM - De 42-jarige Haarlemse vrouw, die de poli tie dinsdag oppakte op verdenking van drie bankoverval len, heeft een vierde overval op een bank bekend. Zij vertelde de politie gisteren dat ze in februari dit jaar op dezelfde wijze een overval pleegde op een bank aan het Houtplein in Haarlem. De vrouw werd al verdacht van drie bankovervallen op 24 en 25 augustus in Haar lem. ANP vertrek van havenwethouder Van der Sluis. „Laat de PvdA het dan eerlijk zeggen en een mo tie van wantrouwen indienen", aldus Van der Heijden. De CDA' er vindt juist dat er voor Van der Sluis een belangrijke rol is weggelegd in de komende onder handelingen met het Rijk over onder meer de Tweede Maas vlakte. Minister Zalm van Financiën en voormalig minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken ontken nen intussen dat het kabinet in 2002 compensatieorders heeft beloofd aan RDM als het Rotter damse bedrijf zou afzien van de levering van duikboten aan Tai wan. „Hier is mij niets van be kend", zei Zalm gisteren. „Non sens", aldus Van Aartsen, nu fractievoorzitter van de VVD. De bewering dat er compensa tieorders zouden zijn toegezegd komt van RDM-eigenaar Van den Nieuwenhuyzen. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het is nog maar de vraag of de RDM-onderpan- den die overgingen naar het Ha venbedrijf Rotterdam voldoen de zijn om het bedrijf schade loos te stellen. Dat zei gisteren het Rotterdams gemeenteraads lid F. van der Heijden (CDA), voorzitter van de Havencommis sie van de gemeenteraad. Joep van den Nieuwenhuyzen zei dinsdag dat hij op aandrin gen van het havenbedrijf extra zekerheden beschikbaar stelde: het voormalig cruiseschip SS Rotterdam en een dataverwer kingscentrum in Frankfurt. „Daarmee zijn de door het ha venbedrijf gestelde garanties ge dekt", zei de ondernemer. De Rotterdamse gemeenteraad buigt zich vandaag over de ont wikkelingen rond het havenbe drijf. De PvdA dringt aan op het (Advertentie) ,SZWnl Dan weet u het snel (Advertentie) NIEUWE ABONNEMENTSPRIJZEN Mede als gevolg van gestegen productie- en distributie- kosten is een aanpassing van de abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. In verband hiermee zijn de abonnementstarieven per 1 oktober 2004 als volgt vastgesteld. Betaling abonnement per maand per kwartaal per halfjaar per jaar automatisch 19,95 58,00 112,75 222,50 acceptgiro n.v.t. 60,25 117,25 226,50 Genieten Genieten Aanbieding geldt t/r Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van PZC. Indien u PZC per post ontvangt, worden de portokosten doorberekend. Wij vertrouwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Directie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3