Unie pakt BTW-fraude aan PZC Nederlander verzorgt drinkwater Indonesië Milosevic: Fransen doodden moslims Thatcher betaalt borgsom voor zoon Israël dreigt met wraak IAEA gelooft Iran inzake uranium Lidstaten verplicht elkaar te informeren over knoeierijen Pakistan pakt Al Qaeda-lid Sprinkhanenplaag West-Afrika groeit alarmerend Drie doden bij opening Ikea-winkel Lijfwachten vergeten Sharon Duitser betrapt met opblaaspop Explosie in chemische fabriek Eerste berenjong Pyreneeën gezien Schwarzenegger in de klas Woedende Nepalezen steken moskee in brand donderdag 2 september 2004 JERUZALEM - Israël dreigt voormannen van de militante Palestijnse bewe ging Hamas in zowel de be zette gebieden als het bui tenland te vermoorden. Een Israëlische topfunctio naris heeft dat gisteren ge zegd. Het is een reactie op de twee bomaanslagen op stadsbussen dinsdag in Beersheba. waardoor zes tien mensen werden ge dood. De plegers van deze zelfmoordaanslagen na men volgens Harnas wraak voor de dood van twee poli tieke leiders van Hamas. In maart vermoordden de Is raëli's de invalide sjeik Ah med Jassin en in april Ab- del Aziz al Rantissi. Een regeringswoordvoer derzei gisteren dat de jood se staat de afscheidingen op de bezette Westelijke Jordaanoever versneld af bouwt. ANP/AFP van onze redactie buitenland WENEN - De uitleg van Tehe ran, dat de eerder aangetroffen besmetting van Iraans materi aal met hoogverrijkt uranium af komstig is van geïmporteerde onderdelen, is 'plausibel'. Dat meldde het Internationaal Atoomenergie Agentschap van de Verenigde Naties (IAEA) gis teren in een rapport. Het IAEA ontdekte eind vorig jaar sporen van hoogverrijkt uranium, dat gebruikt kan wor den voor kernwapens, bij een Iraanse elektriciteitscentrale. Begin juni werd opnieuw hoog waardig uranium gevonden bij een andere nucleaire installatie. Volgens Teheran is het besmette materiaal afkomstig uit Paki stan en is dat land ook de bron van de besmetting. De Verenigde Staten zagen de vondst van hoogverrijkt ura nium als bewijs dat Iran er een geheim kernwapenprogramma op na houdt. Teheran spreekt dit ten stelligste tegen en zegt dat zijn nucleaire programma al leen vreedzame doeleinden heeft Volgens het IAEA is de uitleg van Iran geloofwaardig, maar worden ook andere mogelijke verklaringen voor de vondst van de uraniumsporen nog onder zocht. Het. IAEA prees in zijn rapport de bereidheid tot mede werking van Iran, vooral door onderzoekers bij nucleaire in stallaties toe te laten. De atoom waakhond had echter ook kri tiek op Teheran, omdat het lang heeft gewacht andere, gedetai- leerde gegevens te verstrekken. Een diplomaat bij het IAEA meldde gisteren dat Iran op kor te termijn een grootschalige proef wil nemen met de produc tie van uraniumhexafluoride. Hieruit kan door centrifugering hoogverrijkt uranium worden gemaakt. De Amerikaanse on derminister Bolton van Buiten landse Zaken greep deze méde deling aan om te herhalen dat Iran 'een bedreiging voor de we reldvrede' is. ANP/AFP/RTR ISLAMABAD - Pakistan zegt een belangrijk lid van de terro ristische organisatie Al Qaeda te hebben opgepakt. Het is de Egyptenaar Sharif al-Misri, zei minister Sheikh Rashid van In formatie gisteren. AlMisri is zondag samen met de Saoediër Abdul Hakim aange- i houden in de stad Quetta in de I provincie Baluchistan, die aan Afghanistan en Iran grenst, i „Het is een grote vangst en dat is alweer een belangrijk succes i' voor ons veiligheidsapparaat", aldus Rashid. i Waarvan de mannen verdacht worden, is onbekend. Al Misri i behoort volgens de minister tot de 25 meest gezochte terroris- ten. Pakistan heeft de afgelopen tijd meer dan zeventig personen aan gehouden die lid zouden zijn van Al Qaeda. De belangrijkste waren de Pakistaanse computer deskundige Naeem Noor Khan 1 en de Tanzaniaan Ahmed Khalf- anGhailani. ANP/AFP door Cor de Horde BRUSSEL - De landen van de Europese Unie moeten elkaar in formatie verschaffen om de mil jardenfraude met internationale BTW-transacties tegen te gaan. Ook de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, moet op de hoogte worden gebracht van grote zaken. Dat heeft eurocommissaris Schreyer gisteren voorgesteld. In het voorstel van Schreyer zijn lidstaten verplicht om el kaar bijstand te verlenen bij BTW-fraude van meer dan een half miljoen euro. Binnen zes weken moet de gevraagde infor matie worden verstrekt. Of het voorstel het haalt, is nog onduidelijk, liet Schreyer al we ten. Lidstaten staan huiverig te genover Europese samenwer king bij belastingzaken. Vol gens de Europese Commissie is bij dit voorstel echter geen una nimiteit nodig omdat het gaat om bestrijding van grensover schrijdende fraude. Fraude met BTW vindt onder meer plaats in zogenaamde car rousels. Ondernemingen hebben recht op terugbetaling van BTW die in rekening wordt gebracht. Het is de bedoeling dat de verko pende partij de BTW afdraagt aan de staat, maar dat gebeurt niet. Eer de zaak ontdekt wordt, is het bv'tje al failliet en de frau deur onvindbaar. Vaak is de car rousel grensoverschrijdend, waardoor de louche bedrijven ook nog gebruikmaken van het nultarief dat geldt voor interna tionale handel. De schade dooi de knoeierijen is enorm. Het Duitse instituut IFO denkt dat Duitsland 17 miljard euro per jaar misloopt, waarvan 1 mil jard euro door carrousels. Ande re instanties hanteren zelfs nog hogere schaderamingen. Niet al leen bij geknoei met de BTW, maar ook bij andere grensover schrijdende fraudes zoals mis bruik van EU-geld en witwas sen van geld moeten de lidsta ten informatie uitwisselen. In dat geval is de grens 100.000 eu ro. Schreyer presenteerde giste ren ook het jaarlijkse frauderap port van de Europese Commis sie. Het aantal gemelde gevallen van onregelmatigheden lag in 2003 lager dan in 2002. Dat komt deels doordat in 2002 een malig extra veel zaken waren aangemeld omdat dat het laat ste jaar was voor controle van de periode 1994 tot 1999. Voor de komende jaren wil de Commissie de strijd tegen mis bruik van EU-geld opvoeren door betere informatie-uitwisse ling met het antifraudebureau van de EU, Olaf. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De voormalige Brit se premier Margaret Thatcher betaalt de borgsom van ruim 250.000 euro die nodig is om haar zoon Mark te verlossen van het huisarrest waaronder hij in Zuid-Afrika geplaatst is. Dat meldde de Britse krant The Ti mes gisteren. Margaret Thatcher zou volgens de krant na een 'lang telefoonge- I sprek' met haar zoon hebben be loofd voor de betaling te zorgen. De 51-jarige rijke zakenman Mark Thatcher is vorige week in Kaapstad aangehouden omdat hij betrokken zou zijn bij de fi- J nanciering van een - overigens 1 mislukte - staatsgreep in het olierijke Equatoriaal-Guinea. Hij ontkent op wat voor manier I dan ook betrokken te zijn ge weest bij de coupplannen. Sinds zijn arrestatie moet Mark Thatcher in zijn woning blijven. Zijn echtgenote Diane en hun twee kinderen hebben Zuid-Afrika inmiddels verlaten. Zij zijn via Londen naar Dallas in de Verenigde Staten gereisd, waar de vijftienjarige Michael en de elfjarige Amanda zijn inge schreven op een school. De onthulling van The Times dat Mark Thatcher financiële steun nodig heeft om meer bewe gingsvrijheid te krijgen, ver klaart waarom hij nog steeds on der huisarrest zit. Zijn vermogen wordt geschat op 60 miljoen pond (ruim 90 mil joen euro). Zijn vrienden zeggen echter dat dat schromelijk over dreven is. Ex-premier Thatcher (78) bezit miljoenen ponden sinds zij haar memoires schreef. Bovendien kreeg zij na de dood van haar echtgenoot Denis de beschikking over een vermogen van 2 miljoen pond. Mark Thatcher kan tot vijftien jaar celstraf krijgen als hij schul dig wordt bevonden. ANP DAKAR - Senegalese kinderen rennen door een wolk van sprinkhanen in de hoofdstad Dakar. Slechts een grootschalige operatie in heel West-Afrika kan de ergste sprinkhanenplaag sinds vijftien jaar tot staan brengen, zo heeft de Senegalese president Abdoulaye Wade eer der deze week gezegd. De Voedsel en Landbouw Organisatie van de Verenigde Naties heeft vorige week al gewaarschuwd, dat de zwerm kan uitgroeien in een enorme plaag als buitenlandse hulp uitblijft. De sprinkhanen zwermen inmiddels uit van Mauritanië tot Tsjaad. foto Pierre Holtz/EPA door Step Vaessen JAKARTA - Al tien jaar voert hij in Indonesië een gevecht te gen de bierkaai, de 54-jarige di recteur van Waterleidingmaat schappij Drenthe, Karst Hoog- steen. Zijn naam stond deze week in een Indonesische krant, nadat een eerder gesloten ak koord over watervoorziening in Manado op de helling was ko men staan. Naar Indonesisch gebruik wilde de directeur van het Indonesi sche waterleidingbedrijf smeer geld. Hoogsteen weigerde over de brug te komen. „Het kost veel energie en zonder smeer geld duurt het jaren langer", ver zucht hij. „Maar uiteindelijk komt het allemaal goed." Het desbetreffende waterleidingbe drijf wil overigens geen commen taar geven op de aantijgingen van Hoogsteen. De man uit Gasselte begon in 1994 vol enthousiasme in Am- bon. Dat lag vanwege de grote Molukse gemeenschap in Dren the voor de hand. Net als op veel plaatsen in Indonesië was de watervoorziening een war boel. Niet meer dan eenderde van Oost-Indonesië is aangeslo ten op het waterleidingnet. Waterleidingmaatschappij Dren the heeft zich de nobele taak ge steld om binnen 15 jaar, 3 mil joen Indonesiërs aan drinkwa ter te helpen, een 'bescheiden po ging' om de globale watercrisis aan te pakken. Het Indonesische waterleidingbedrijf functio neert op veel plaatsen niet of nauwelijks. Schulden „De boel is helemaal uitge woond." Toch gelooft Hoog steen heilig in zijn missie. Deze week heeft hij contracten gete kend in Papua voor de water voorziening in Sorong en Biak. In Sorong komt al zes maanden geen druppel water meer uit de kraan, het waterleidingbedrijf is gesloten vanwege torenhoge schulden. „We sturen eerst tankwagens die kant op, want mensen beta len nu gigantische bedragen voor water op de commerciële markt." Hoogsteen streeft er naar om de mensen in Papoea, Ambon en Manado niet méér voor water te laten betalen dan vijf procent van hun inkomen. Voor de echte armen komen er drinkwaterpalen. Winst hoeft er niet te worden gemaakt. Maai de valkuilen zijn enorm. In de Engelstalige Indonesische krant, Jakarta Post, zegt de di recteur van het waterleidingbe drijf in Manado dat Waterlei dingmaatschappij Drenthe zich niet aan de wet heeft gehouden. Er had een openbare aanbeste ding moeten worden gedaan. Volgens Hoogsteen zeggen zijn adviseurs dat dit niet nodig is. Daarnaast zijn er problemen met de eigendomsoverdracht van de waterleidingbedrijven en het meerderheidsaandeel dat de Drentse waterleidingmaatschap pij nastreeft. „Soms denk ik, waarom ben ik niet gewoon gaan golfen. Mis schien ben ik inderdaad een beetje een Don Quichot." GPD JEDDAH - Zeker drie mensen zijn gisteren in de Saoedi- sche stad Jeddah doodgetrapt tijdens de opening van een winkel van de Zweedse meubelgigant Ikea. Zeker zestien mensen raakten gewond. Nog eens twintig mensen raak ten bewusteloos in het gedrang. De belangstelling was groot nadat de winkel in de lokale media had gezegd dat de eerste vijftig klanten een waar debon ter waarde van 150 dollar zouden krijgen. Volgens een medewerker van Ikea waren zeventigduizend mensen naar de winkel gekomen om dit voordeeltje in de wacht te slepen. ANP/RTR TEL AVIV - De lijfwachten van de Israëlische premier Sharon hebben hun beschermeling vergeten en zijn zon der hem weggereden toen ze hem van huis kwamen opha len. Dat heeft de Israëlische radio gisteren bericht. Een streng bewaakt konvooi arriveerde bij Sharons wo ning om hem naar het parlement te brengen. Toen de vei ligheidsagenten dachten dat de premier in een van de au to's was gestapt, reden ze weg. Pas toen de agenten van de veiligheidsdienst Shin Bet bij het parlement arriveerden, bemerkten ze hun fout. De pre mier zat nog met zijn persoonlijke lijfwacht thuis. De Shin Bet, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de premier, onderzoekt de zaak. Sharon zou een van de best beschermde personen ter we reld zijn. ANP/DPA BERLIJN - Een 38-jarige man is in een drukke winkel straat in het Duitse Stuttgart opgepakt, omdat hij in het openbaar seks had met een opblaaspop. Dat maakte een politiewoordvoerster gisteren bekend. Het winkelend publiek had de politie gewaarschuwd. Het kostte de agenten de nodige moeite om de man, die over duidelijk veel te diep in het glaasje had gekeken, te schei den van zijn rubberen minnares. ANP/RTR JOHANNESBURG - Door een explosie in een enorm che misch complex in Zuid-Afrika zijn gisteren zeker vijf mensen omgekomen en 142 mensen gewond geraakt. Dat zei een woordvoerder van het getroffen bedrijf Sasol. De fabriek ligt in Secunda ten oosten van Johannesburg. Volgens de woordvoerder ontplofte 'een gaswolk tijdens reguliere onderhoudswerkzaamheden'. Op het complex wordt onder meer teer, nitraten en poly meer gemaakt. Sasol is de grootste producent ter wereld van synthetische brandstof gewonnen uit kolen. ANP/AFP/RTR OLORON-SAINTE-MARIE - In de Franse Pyreneeën is voor het eerst in vier jaar weer een berenjong waargeno men. Het dier werd samen met een volwassen beer aange troffen aan de rand van een nationaal park in de Pyrenee ën, zo hebben de lokale autoriteiten gisteren gemeld. Er zijn vermoedelijk minstens vijf volwassen bex*en in de regio. ANP/AFP door Thomas Verfuss DEN HAAG - Slobodan Milose vic zal getuigen oproepen die de waarheid over 'Srebrenica' aan het licht zullen brengen. Dat kondigde de ex-president van Servië gisteren aan tijdens de tweede dag van het openings pleidooi van zijn verdediging voor het Joegoslavië-Tribunaal. Milosevic zei dat hij zich niet kan voorstellen dat de Bosnisch-Servische legerleider Mladic bevel gaf om 7000 mos lims te doden. Volgens hem is het in het belang van iedereen dat de waarheid over Srebreni ca aan het licht komt: dan kun nen onschuldigen worden vrijge laten en de ware schuldigen wor den gestraft. Twee jaar geleden omschreef Milosevic de massa slachting na de val van de mos limenclave in juli 1995 al als een samenzwering van de Franse ge heime dienst. Die zou 'extremis tische huurlingen' hebben inge zet voor het bloedbad, die welis waar tot het Bosnisch-Servische leger behoorden, maar onder Frans commando stonden. De 'waanzinnige misdaad' zou zijn bedoeld om Navo-ingrijpen te rechtvaardigen. Na het pleidooi van Milosevic kwam het opnieuw tot geharre war over de gezondheid van de verdachte en het toewijzen van een advocaat. Milosevic, die op 28 juni 2001 door de Servische premier Djindjic naar Den Haag is gestuurd, hamert op zijn recht zich zelf te verdedigen. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte vindt dat de rechters een advocaat moeten toewijzen. Als de werkdruk afneemt, is Milose vic minder vaak ziek, luidt de re denatie. Het proces is al zeven tien keer geschorst of uitgesteld wegens ziekte van Milosevic. Hij heeft geregeld last van hoge bloeddruk en/of griep en/of uit puttingsverschijnselen. De aanklagers voelen zich ge steund door de arts professor Ta- vernier die zegt dat Milosevic niet gezond genoeg is om zich zelf te verdedigen Milosevic vocht dat aan: Tavermer komt uit België, het land waar de Na- vo haar hoofdkwartier heeft. Dat bondgenootschap voerde in 1999 bombardementen uit op Joegoslavië. Milosevic wil een te genonderzoek door een arts uit Servië, Rusland of Griekenland. De eveneens orthodoxe Russen en Grieken hebben goede ban den met de Serviërs. ANP NEW YORK - De Californische gouverneur Arnold Schwarzenegger bemoeit zich met de leerlingen van een naschools opvangprogramma in Harlem, New York. De voormalige acteur, die grondlegger is van een van de opvangprogramma's, is in New York voor de Republikeinse conventie, waarvoor hij dinsdagnacht een toespraak hield. foto Jacqueline Larma/RTR van onze redactie buitenland KATHMANDU - Een woeden de menigte heeft gisteren de grootste moskee van de Nepa- lese hoofdstad Kathmandu ge plunderd en in brand gesto ken. Meubels en andere inboe del van het gebouw gingen op straat in vlammen op. De aanval is een reactie op de moord op twaalf ontvoerde Nepalese gijzelaars door mos limextremisten in Irak. De au toriteiten hebben een avond klok ingesteld. De menigte plunderde ook het kantoor van de Qatarese luchtvaartmaatschappij en staken het in brand. Qatar Airways is een van de belang rijkste maatschappijen voor het vervoer van Nepalezen die werk zoeken in het Mid den-Oosten. Ook een arbeids bemiddelingskantoor viel aan brandstichters ten prooi. De bewaking van de moskee, die slechts enkele honderden meters van het koninklijk pa leis verwijderd is, was dins dag al versterkt, maar duide lijk onvoldoende om de dui zenden woedende mensen op afstand te houden Ook de be veiliging van de Amerikaanse ambassade is uitgebreid. In Nepal zijn hindoes in de meerderheid. Moslims vor men een kleine minderheid. De Nepalese kranten bericht ten uitgebreid over de moord op de gijzelaars. De Nepalese televisie beschreef tot in de tail de beelden van de moord die op internet waren gepubli ceerd. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39