Onverzekerd en toch gedekt De Eend Variaties zegt heel veel met heel weinig Liefde voor Zeeland centraal in expositie werken Berserik EUCHT 15 kunst Publiek kan met gerust hart naar Abdijplein gaan Waarborgfonds mm Veerse-Meervisie in Streekplan Geld voor sanering wasserij Groen licht voor nieuwe bossen Te laat de parallelweg op Vrouw gewond bij aanrijding WWW. nazomer donderdag 2 september 2004 Werkstraf en voorwaardelijk wegens agressie poor Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel- politierechter J. Hop mans heeft een 32-jarige man uit Kerkwerve voor bedreigin gen en vernielingen veroordeeld ,tot veertig uur werkstraf en jtwec weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. mê verdachte ging 29 juni dit jaar in efen cafetaria in Zierik- kzee tijdens een dronken bui vol ledig door 'het lint. Hij zei last jyan stress en spanningen te heb ben, maar dat alles op een mis verstand berustte. Dat nam niet •weg dat hij verantwoordelijk pas voor het stukgaan van een aantal glazen dat op de bar fetond. Ook bedreigde hij de bar keeper. „Ik trek je ballen eraf en ik heb er geen probleem mee om iemand af te maken", had hij ge roepen. Met de nodige proble men was hij daarna afgevoerd door de politie. Daarbij werd bok een auto beschadigd. Officier van justitie J. Valente meende dat verdachte op zijn tellen moest gaan passen. „Het inoet een keer afgelopen zijn. U Dent rijp voor tbs. Bij een vol gende keer laat ik een psychia ter op u los." De officier vond zestig uur werk straf en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf passend. ^Qok vond hij de schadeclaim van de eigenaar van de auto tot 1349 euro toewijsbaar. Raads vrouw D. Burlet probeerde dui delijk te maken dat haar cliënt een goed hart heeft, maar door zijn taalgebruik bedreigend ■overkomt. Ze vond dat de scha de aan de auto aan het optreden van de agenten lag. „De aanpak -an de politie had anders ge kund." Ze bepleitte een milde straf. „Hij moet daar weg, want iedereen kent hem. Hij wil naar Temeuzen verhuizen", zei de j-aadsvrouw. Haar cliënt heeft na het inci dent in Zierikzee een caféver bod voor een jaar. De politie rechter sprak hem van de be schadiging van de auto vrij en achtte de schadevordering 'niel-ontvankelijk. De strafpleit er had de politierechter over tuigd. „Alleen gaat het soms mis." !door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival presenteert cp het Abdijplein in Middelburg -elk jaar grotere namen. Komend 1 weekeinde staan toppers uit de Belgische popmuziek als Nova star en Hooverphonic op het pro gramma. Leuk, omdat het arties- ten betreft die zelden of nooit li ve in Zeeland te zien zijn ge- preest. Volstrekt onbekend zijn •ze niet. Menig muziekliefhebber heeft van cd's van deze artiesten inde kast staan. Daarom is het programma op doordeweekse dagen misschien hog wel leuker. Dan staan arties ten geprogrammeerd, vaak ook afkomstig uit Vlaanderen, die in Nederland volstrekt onbekend zijn. Zoals gisteravond Gabriel Rios, een in Gent woonachtige Puerto Ricaan met zijn zeskoppi- ,ge begeleidingsband. Zijn al- pum Ghostboy is in België een hit, en zal vanwege de zonnige -.■■ritmes deze zomer uit vele luid- Ej;sprekers zijn geschald. Op de Nederlandse radio is Rios niet ite horen. In progressieve pop- kringen wordt hij wel gewaar deerd, gezien het feit dat hij an derhalve week geleden op het festival Lowlands stond. Het Abdij plein kreeg gister avond zowaar een tropisch tint je, door de aanstekelijke Zuid- Amerikaanse ritmes van Rios. _A1 zijn nummers zijn dansbaar, Bpnaar zijn op salsa geënte stijl lïieeft iets lieflijks, door zijn tede- stemgeluid en de betoverende melodietjes die hij door zijn 'mposïties weeft. Zijn flirts met hiphop en dance, vaak aan gehaald om hem wat modieuzer te doen lijken, zijn heel opper vlakkig. Niet meer dan een vleugje peper in de chili. Rios' concert werd goed be zocht, wat bewijst dat de festi valformule steeds beter gaat werken. Staat er iets geprogram meerd in een genre dat aantrek kelijk is, dan kunnen liefheb- >rs met een gerust hart naar •'t Abdijplein gaan, al kennen k de artiest niet. Telkens blij ken de concerten van hoge kwa liteit. Moesten in'voorgaande ja ren uitstekende artiesten als ?iip Kowlier en Admiral Freebee het in Middelburg nog met te weinig bezoekers doen, pos zal tevreden zijn geweest met de opkomst. En het publiek met zijn muzikale prestaties. door Freek Janssen Veel automobilisten zien een autover zekering als een noodzakelijk kwaad. Bovenop de toch al niet geringe kosten voor brandstof, onderhoud en wegenbelasting komt ook nog eens die vervelende verzekeringspremie. Voor die mensen is er goed nieuws en slecht nieuws. Het goede nieuws: je kunt on der een autoverzekering uitkomen. Het slechte nieuws is dat je daar heel veel voor moet doen. Zoals het opzeggen van al je andere verzekeringen. Een mevrouw uit Oud-Vossemeer belde vorige week naar de redactie van deze krant. Een berichtje vermeldde dat een vrouw die met haar auto in de sloot was gereden, bekeurd werd door de politie, omdat haar auto niet was verzekerd. Het ging om de schoondochter van de vrouw. Dat bericht klopte niet, vertelde de Oud-Vossemeerse. De schqondochter was dan wel niet verzekerd, maar dat had ze bewust niet gedaan, om princi- piële redenen. De politie mocht haar niet bekeuren, want de bestuurster was gevrijwaard van verzekering. Hoe kan dat nou? Wie rondrijdt in een auto, motor, of tractor, kan brokken ma ken. Niet alleen bij zichzelf, maar ook bij anderen. Daarom wordt een aanspra kelijkheidsverzekering als een autover zekering verplicht door de overheid. Wie zich bewust niet verzekert, kan ie mand anders duperen. Voor degenen die dat om principiële re denen per se niet willen, bijvoorbeeld vanwege een geloofsovertuiging, is er een andere oplossing: het Waarborg fonds Motorverkeer. Dat is ooit opge richt om mensen die schade lijden en dat op niemand kunnen verhalen, toch te helpen. In de meeste gevallen gaat het om een ongeluk, waarbij de dader doorrijdt. Het fonds biedt de zogeheten gemoeds- Weggebruikers die zich uit principiële overwegingen niet hebben verzekerd, kunnen toch aanspraak maken op een schadever goeding uit het Waarborgfonds. archieffoto Willem Mieras bezwaarden de mogelijkheid onverze kerd rond te rijden. Het gaat om 4300 gevallen in Nederland, voornamelijk om leden van de Gereformeerde Ge meente in Nederland en de Oud-Gere formeerde Gemeente. Zij betalen geen premie, maar alleen 72 euro aan admini stratiekosten aan het fonds. Wie een on geluk krijgt, betaalt in principe alles zelf: de eigen schade en het letsel van een ander. Alleen als iemand dat echt niet kan betalen, springt het Waarborg fonds bij. Het is niet zo dat iedereen zich zomaar kan aansluiten bij het fonds. Je moet daar wel iets voor doen, legt directeur schade M. Schroevers van verzekerings maatschappij ZLM uit: „Je moet je offi cieel laten registreren, het is vrij moei lijk om op die manier onder een autover zekering uit te komen. Zo moet je kun nen aantonen dat je geen enkele andere verzekering hebt. Dus ook geen inboe delverzekering of sociale verzekerin gen. Anders kun je natuurlijk niet vol houden dat je je uit principiële redenen niet wilt verzekeren." Zelfs je loon- strookjes worden zorgvuldig bestu deerd, om er zeker van te zijn dat je niet verzekerd bent tegen bijvoorbeeld ziek tekosten of arbeidsongeschiktheid. En wie betaalt dat. als het fonds moet worden aangesproken wanneer de prin cipiële weigeraar geen geld heeft? Schroevers: „Verzekeringsmaatschap pijen dragen een vast bedrag per verze kerd kenteken af aan het Waarborg fonds 'Motorverkeer." De eigenaar van een motorvoertuig dat wél verzekerd is, betaalt dus. De kosten zijn trouwens niet gering: het gaat om 9,40 euro per motorrijtuigenverzekering per jaar. ZLM heeft zo'n 180.000 kentekens in het bestand, dus dat is een enorme jaar lijkse kostenpost voor het bedrijf. Maar slechts een ldein gedeelte van de totale schadeTuitkeringen door het fonds gaat naar slachtoffers van onge lukken die zijn veroorzaakt door princi piële bezwaarden. In. de meeste geval len gaat het om daders die zijn doorgere den, in een gestolen auto, gewoon niet verzekerd waren of om gevallen waarin een verzekeringsmaatschappij op de fles is gegaan. Ter vergelijking: in 2003 betaalde het Waarborgfonds ruim 56 miljoen euro uit aan slachtoffers van on gelukken waarbij de schuldige door reed, tegenover 239.000 euro aan scha de die werd veroorzaakt door gemoeds- bezwaarde weggebruikers. Slechts 0,35 procent van de totale schade-uitkerin gen valt in die laatste categorie. Eigen lijk betaalt iedereen met een verzeke ring voor een auto, motor of tractor 3,3 eurocent per jaar aan het fonds, puur en alleen voor schade die is berokkend door weggebruikers die zich uit princi piële overwegingen niet hebben verze kerd. De politie houdt overigens nog steeds vol dat de Oud-Vossemeerse niet was verzekerd en dus een boete krijgt. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil het Streekplan Zeeland aanpassen, om uitvoering van de ge- bieds visie Rondom het Veerse Meer mogelijk te maken. Een groot deel van Noord-Beveland wordt niet langer aangemerkt als gebied waar alleen agrarische activiteiten mogen. Er komt nu ook ruimte voor plattelandstoerisme. De aan leg van landgoederen nieuwe stijl is volgens het streek plan al mogelijk. Daaraan wordt nu de verplichting toege voegd bij zo'n landgoed te zorgen voor tenminste vijf hec tare bos en natuur. De ontwerp-streekplanherziening ligt tot 4 oktober bij de provincie ter inzage. Burgers kunnen bezwaren indienen. De Statencommissie Ruimte houdt 20 oktober in Wissen- kerke een hoorzitting over de inpassing van de gebieclsvi- TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen trekt 112.000 eu ro uit als bijdrage in de sanering van wasserij De Zon aan de Axelsestraat in Temeuzen. De saneringsoperatie is grotendeels uitgevoerd. Het be drijfspand is inmiddels gesloopt. De grond van het per ceel zal nu tot een diepte van 15 meter worden afgegra ven, omdat gebleken is dat de bodem hoge concentratie gechloreerde koolwaterstoffen bevat. De diepere grondlagen, die lichter vervuild zijn worden met ozon en waterstofperoxyde behandeld. Tevens zal ook het grondwater behandeld worden. De totale saneringsoperatie kost de overheden bijna 1,5 miljoen euro. TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen wil het licht op groen zetten voor de aanleg van driehonderd hectare aan nieuwe bossen in het noordelijke Braakmangebied. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om planologiche medewerking te verlenen aan de aanleg van het nieuwe bos-en natuurge bied. Het college van burgemeester en wethouders verzoekt de raad om het verzoek van de DLG te honoreren. KATS - Een 17-jarige bestuurder van een landbouwvoer tuig is gisteren beboet, omdat hij op de hoofdrijbaan van de N256 (de weg naar de Zeelandbrug) bij Kats reed. Toen de jongen de politie in de gaten kreeg, reed hij snel de parallelweg op, maar dat mocht niet meer baten. De jongen moest 95 euro betalen. RILLAND - Bij een ongeluk op de Oude Rijksweg bij Ril land is gisteren een 56-jarige vrouw uit Tholen gewondge raakt. Zij reed in haar auto op de Oude Rijksweg toen ze geen voorrang kreeg van een 73-jarige automobilist uit Oost-Souburg die van de Valckenisseweg kwam. De vrouw is met nek- en rugklachten naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Bert André (1) en Bram Kwekkeboom tijdens 'De Eend Variaties'. foto Lex de Meester door Marianne van de Polder MIDDELBURG - Liefhebbers van het werk van de bekende kunstenaar Hermanus Berserik (1921-2002) kunnen vanaf vandaag Zeeuwse et sen van zijn hand bewonderen in Galerie T in Mid delburg. Zijn zoon Teun opent de tentoonstelling, die tot en met 25 september te zien is, aanstaande zondag om 14.30 uur. Naast de etsen zijn er ook schilderijen van Jan van den Berg uit Grave en keramische werken van Jan Dekker uit Dokkum in de galerie te bekijken. Berserik is een begrip in Nederland. Zijn doel in de kunst omschreef hij in het boek 'De Haagse Ets club; Fascinatie voor de etskunst' van Ina Ver steeg als volgt: „Het enige wat ik zoek, is rust, evenwicht, een beetje poëzie." Die poëzie vond hij vaak in Zeeland. De etsen die nu te zien zijn, la ten typisch Zeeuwse taferelen zien, maar dat wel met een knipoog. Wie goed kijkt, ontdekt name lijk de subtiele humor die zo kenmerkend is voor zijn werk. De schilderijen van Van den Berg vormen een con trast met de etsen van Berserik, maar galeriehoud ster Lia Hector houdt daar juist van. ,,Ik vind het altijd leuk om twee werelden te brengen", vertelt ze. Opvallend aan het werk van Van den Berg is zijn kleurgebruik. Hector: „Het is net alsof hij inkt gebruikt." De kleuren hebben een soort hyp notische aantrekkingskracht, waardoor de kijker als het ware een schilderij binnen wordt gezogen. De abstract-figuratieve beelden die hij neerzet, maken verhalen los. Hector: „Bij Van den Berg is het zo dat de vormen ontstaan vanuit het abstrac te. Hij begint met het maken van een abstract schilderij en daarna maakt hij er vormen in: mens figuren. Die manier van werken is absoluut geen maniertje. Voor hem is elk schilderij weer een wor steling." Van den Berg stelt dat motief en vormen in zijn werk ontstaan door een samenspel van expressie ve bewegingen en sprekende kleuren. De mensfi guren die in zijn schilderijen opdoemen, zijn mys terieus. Het is aan de kijker wat hij of zij ziet. Een mijmerende vrouw, een echtpaar dat een ruzie uit praat of gewoon een gezellig samenzijn: in het werk van Van den Berg is alles mogelijk. Vazen en schalen vormen het uitgangspunt voor het werk van Dekker. Vorm en kleur zijn belangrijk; dat de objecten ook kunnen dienen als gebruiksvoor werp, is meegenomen. Hector: „Het werk van Dek ker is een typisch voorbeeld van hoe het kunstzin nige samen kan gaan met het ambachtelijke." Galerie T is te vinden aan de Turfkaai 25 in Middel burg en is open op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur en iedere eerste zondag van de maand. Tijdens de opening van de expositie draagt Chawwa Wijnberg gedichten voor. ARNEMUIDEN, Nazomerfestival 'De Eend Variaties', van David Mamet, met Bert André en Bram Kwekkeboom. Kostuums van Anna Seniow, regie van Han Kerckhoffs. door Willem Nijssen Een Zeeuws dorpstafereel: in een praathuisje zoals je die alleen in de dorpen nog kent, zit ten twee oude mannen met el kaar te praten. Het gaat schijn- (Advertentie) fceAtival.ru ,oaust/mi2 sept200< bel 0900 33 00033 festivalhart Abdij Middelburg JIP EN JANNEKE SPELEN SAMEN voorleesmiddag voor kinderen vanaf 3 jr do 2 sept 14u00( 15u00 en 16u00 kloostergangen €5,= baar over niks belangrijks. Hoe kan dat ook anders in een dorp waar nooit iets gebeurt, tussen twee mannen die niets bijzon ders meer beleven. Maar waar twee mensen samen zijn, is er altijd meer aan de hand dan wat aan de oppervlak te komt. Macht bij voorbeeld. De ze twee mannen zijn misschien te oud voor een openlijke machtsstrijd, te zeer bevriend ook, maar dat wil niet zeggen dat ze daarom eikaars gelijke zouden zijn. Integendeel. Schijnbaar gaat hun gesprek over niks belangrijks. Het enige wat er tot aan de horizon te zien is (behalve heel ver weg een boot misschien, als dat tenmin ste geen pomphuis blijkt te zijn), zijn eenden. Eenden om sloom en quasi onverschillig te voederen. Eenden om dom over te kletsen. Eenden om redetwistend over te filosoferen. Eenden om je achter te verstoppen. Want alles wat die twee oude mannen over een den zeggen, gaat eigenlijk over iets anders. Over altijd weten, wat je moet doen (de zin van het leven zien). Over dan toch ooit niet langer de leider te kunnen zijn, afgelost te moeten worden (maar het woord 'dood' zal angstvallig worden gemeden). Op één enkel moment spelen de twee oude makkers even geen verstoppertje met taal. Hoe ze erop komen, weet ik niet meer, maar ineens hebben ze het even heel rechtstreeks over vriend schap. „Een mens kan niet leven zonder vrienden", stellen ze sa men vast. Eensgezind, jawel, dat nog net wel, maar dan ko men de verschillen: „O, een vriend te hebben..." zegt de een verlangend. „O, een vriend te zijn..." zegt de ander hunke rend. Twee bijna identieke zin netjes - één woordje slechts is anders - maken een wereld van verschil En 'zijn' lijkt dan zo veel nobeler dan het hebberige 'hebben', maar volgens mij is het dat nu juist niet het geval.. Ik kan er al enorm van genieten als een schrijver met zo weinig zo véél kan zeggen. Ik kan nog meer genieten als twee acteurs een dergelijke nuance in hun spel kunnen integreren. Acteren op de vierkante millimeter, noem ik dat. En daar zit deze 'Eend Variaties' vol mee, prach tig om naar te kijken, zo mooi dat zelfs het meest eenvoudige toneelbeeld - een onnozel praat huisje tegen een grauwe beton nen schutting - op het netvlies wordt gebrand. De tekst van de Amerikaanse schrijver David Mamet - met zijn continu subtiele hide and seek achter die eenden - is prachtig, hoewel soms iets min der naturel in de mond -geno men. Het spel van de twee ac teurs - met name dat van Beid; André - is ronduit schitterend. In de gebaren net dat beetje uit gezakte, net dat vermoeide ver- sletene, net dat laatste sprankje manmoedig verzet tegen het on ontkoombare.En anderzijds, in al het fysieke - de blik, het ge baar, de toon - het afhankelijk zijn van elkaar uitdrukken, het terug open gaan staan na weer eens een botsinkje, het laatste geloof in eigen gelijk en dan toch het respect voor de ander, de vriend... Het niet wijken en het toch toegeven... Een Griekse tragedie is het. op Zeeuwse bo dem. Geen wonder dat die twee ouwetjes in hun bijna oeverloze gesprek tenslotte dan ook uitko men bij die oude Grieken. Dan is alles gezegd. Twee Zeeuwse 'Socrati' die bereid zijn de be ker te ledigen. Echt een pareltje. 'De Eend Variaties' is nog te zien op 2,3 en 4 september in Arnemui- den (haven), op 6, 7 en 8 september in Bruinisse (haven) en op 9,10 en 11 september in Paal (haven). 'Zelfportret, tussen de boeien', van Hermanus Berserik, te zien in Galerie T in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37