EHBO wil oefenpop defibrillator Scheur je eigen korting! I Woensdag is een bijzondere dag PZC PZC Dorpsraad ondervraagt inwoners Kerkwerve Super ScheurS 11 Junior Kamer geeft gehoor aan hartenkreet Open dag school modevormgeving Rijbewijs kwijt Expositie in Kattengalerie Zilveren Boerenboeldag agenda Tentoonstelling over ziekte MS bij nader inzien donderdag 2 september 2004 rinnrAli Pankow ZflSRIKZEE - Schokapparaten oftewel hartdefibrillatoren in dorpshuizen of andere openbare ruimten waar mensen bijeenko men, lijkt een mooie voorzie ning, maar met het ophangen van die apparaten alleen ben je er nog niet, vindt voorzitter Wim de Valk van de EHBO-vere- niging Duiveland. Hij acht het van groot belang dat op brede schaal ook mensen worden opge leid om met die apparaten om te redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl IB Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Het initiatief van de Junior Ka mer Schouwen-Duiveland het hele eiland te voorzien van defi- brillatoren was voor De Valk aanleiding eens aan de bel te trekken bij Steven Marteijn. Hij is nauw bij de zogeheten fun- draising van deze serviceclub. De Junior Kamer wil in samen werking met de Regionale Am bulancevoorziening de schokap paraten verwerven en onderhou den. Een defibrillator kan bij een hartstilstand het hart weer op gang helpen door stroom- schokken. „Maar dan moet er wel altijd iemand ter plekke zijn die weet wat er moet gebeu ren. De EHBO-verenigingen en de Rode Kruis-afdelingen op het eiland willen daar graag de instructies voor verzorgen, maar hebben daar wel een oefen pop bij nodig. En die is voor ons te duur om zomaar te kunnen aanschaffen.", zegt De Valk. Volgens hem kost zo'n pop tus sen de drie- en vierduizend eu ro. „Met een of twee poppen zou den we al heel blij zijn, want met een goede samenwerking kunnen ze natuurlijk rouleren", aldus de EHBO-voorzitter. Hij deed de Junior Kamer der halve het voorstel bij de fonds werving niet alleen te denken aan die schokapparaten, maar ook aan de oefenpoppen. Marte ijn zegt wel begrip te hebben voor de hartenkreet van De Valk. Volgens hem spelen boven dien nog meer belangen op dit gebied die volgens de service club het beste onder één noemer gebracht kunnen worden. Zelfstandig „We nemen als Junior Kamer daarom het initiatief tot oprich ting van een Stichting ter onder steuning van de gezondheids zorg op Schouwen-Duiveland. In het kader van onze fundrai- sing voor de defibrillatoren blij ven we daar drie jaar bij betrok ken. Als de Junior Kamer er daarna uittreedt, kan de stich ting zelfstandig en gedragen door derden worden voortge zet." Marteijn laat weten dat deze stichting binnen twee weken een feit zal zijn en dat vervol gens de plannen voor fondswer ving worden uitgewerkt. De eer ste defibrillator betaalt de Ju nior Kamer uit eigen middelen, evenals het onderhoud daarvan. De kosten bedragen ongeveer vierduizend euro. Volgens Marteijn zal er bij de plaatsing van de schokappara ten worden gelet op de lengte van de aanrijtijden voor de am bulance. De locaties die het ver ste weg liggen, komen als eerste in aanmerking. De Valk heeft inmiddels van al le Rode Kruisafdelingen en EH BO-verenigingen, met uitzonde ring van die in Bruinisse, de be vestiging dat zij graag willen sa menwerken bij de opleidingen voor het omgaan met de hartde fibrillatoren. KERKWERVE - De School voor Modevormgeving Cathy de Vos houdt donderdag 9 september een open dag. ^let deze open dag wordt de af trap gegeven voor een reeks nieuwe cursussen. Maandaga vond 13 september start de vak opleiding tot coupeuse. Ook is tijdens de open dag informatie te krijgen over diverse work- ■s lingerie, die dit jaar weer iworden gegeven. Deze work shops worden altijd op zaterdag gehouden en duren van 10.00 tot 16.00 uur. Ramona de Vos is aanwezig om informatie te ge- *ven over patronen. Meer informatie of een folder is te verkrijgen via e-mail: vos- jesl@zeelandnet.nl met vermel- van de cursus of via tele foonnummer 0111-415792. De open dag wordt gehouden aan de Ring 1 in Kerkwerve, van jlO.OO tot 12.00 uur, 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 VLISSINGEN - Een 49-jarige automobilist uit Ouddorp moest gistermorgen in Vlissingen zijn rijbewijs inleveren omdat hij met een snelheid van meer dan 151 kilometer per uur over de jSloeweg reed. Op de weg mag maximaal hon derd gereden worden. ZIERIKZEE - Leden van de Bel gische kattenvereniging Felis in Arte exposeren tot en met 31 ok tober werk in Kattengalerie Alexandra aan de Lange No- t3 belstraat in Zierikzee. Zaterdag wordt de expositie geopend. Dat gebeurt door middel van een openingsreceptie tussen fcH.OO en 17.00 uur. De deelne- aan de expositie zijn Paula Verdun, Martine Coppens, Min- ouk, Catherine Noyer, Laurence Candido, Chantal de Schauwer, Sus en Hilde Rommelaere. Zij brengen onder meer olieverf, grafiek, keramiek en pastels mee. De galerie annex tapijt- handweverij is geopend van don derdag tot en met zondag tussen 11.00 en 17.00 uur. Op donderda gen is Alexandra ook geopend tussen 18.30 en 21.00 uur. De nu 63-jarige mevrouw W. Franken werkt al vanaf haar 15e met breimachines, door Piet Kleemans BRUINISSE - Het is klein maar fijn. En de gasten worden er - tegen betaling - vergast op versgebakken bolussen of ter plaatse bereide mosselen. Voeg daarbij demonstraties van houtsnijwerk of -zo- als gisteren - een ruim 100 jaar oude breimachine en je hebt het recept van Oudheidkamer en Visserijmuseum in Bruinisse. In deze 'Brusea' is altijd wat te doen. In de Oudheidkamer - gevestigd in een 18e eeuws pandje waar ooit een mossel visser woonde - maakt de bezoeker ken nis met Bruse klederdracht. Hij kan een kijkje nemen in de Pronkkamer, een rie deltje spelen op het harmonium en van alles te weten komen over de meekrap teelt. In het aangrenzende Visserijmu seum vertellen de vrijwillige suppoos ten - gepokt en gemazeld in de visserij geschiedenis - met smaak over de mos selcultuur, hoe de vissers vroeger met houten hoogaarzen het zilte sop kozen en het verschil tussen bodemcultuur en hangcultuur. De museum vrijwilligers vertellen met liefde en trots over 'hun' museum. En over wat er eigenlijk zou moeten gebeu ren om het allemaal nog mooier te ma ken. Zo zou, zegt vrijwilligster R. Bod bijl-van der Have van de Oudheidka mer, de houten lambrisering hoognodig gerestaureerd moeten worden. En de raampartijen opgeknapt. Maar dan wel zonder dat de authenticiteit aangetast wordt, want juist het feit dat het oude vissershuisje nog vrijwel authentiek is, maakt het zo uniek. Met gepaste trots toont Bodbijl-Van der Have het fraaie Petrus Regout-servies, het mooi geres taureerde kinderstoeltje en het aandoen lijke oude kinderspeelgoed. In de tuin achter het oude pandje staat 'mosselman' L. Ottens mosselen te berei den. Naast de klassieke gekookte mos sel biedt Ottens zijn klanten ook 'gewok- te' mosselen volgens speciaal - en ge heim - recept. Ottens is op woensdagen één van de vas te 'attracties' van Oudheidkamer en Vis serijmuseum. Samen met bolusbakker 'Jewannes de KapperOm de Brusea nog aantrekkelijker te maken, is naast bolusbakker of mosselman ook elke woensdag een speciale gast present. Thuiswerkers Gisteren was dat W. Franken en zij liet zien hoe je op een breimachine uit be gin 1900 - een ingewikkeld uitziend ap paraat met allerlei bewegende penne tjes en palletjes - in korte tijd een sok kunt breien. „Deze machines werden vroeger veel door thuiswerkers ge bruikt. Geoefende breisters kunnen op deze machine een sok per kwartier breien. En die verkocht je dan vroeger voor 3.50 gulden per twaalf paar. Ik haal dat niet meer hoor. Krijg ik last van mijn polsen. Want het is best zwaar werk." foto Dirk-Jan Gjeltema Bodbijl -van der Have probeert zoveel mogelijk variatie te brengen in de de monstraties. Valt met meer, maar het loont wel. „Je ziet toch dat de toeloop op die woensdagen in het seizoen grote re is dan op de andere dagen. Mensen weten dat woensdag een bijzondere dag is." Het seizoen 2004 heeft Visserij museum en Oudheidkamer nog geen topdrukte gebracht. Maar september, stelt Bod bijl, kan best nog veel goedmaken. Zij had gehoopt dat het zou lukken om de oude veerpont, waarmee vroeger de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder werd onderhouden, naar Bruinisse te halen. „Ja, het was heel leuk geweest als dat gelukt was. Maar helaas. Bodbijl telt haar zegeningen. De trap- lift is er gekomen, de rest - extra ruimte voor het Visserijmuseum zou zeer wel kom zijn - komt op den duur ook wel. „Er is nu even geen geld voor, maar de plannen liggen klaar. Als het geld er eenmaal is kunnen we ook meteen be ginnen." Visserijmuseum en oudheidka mer aan de Oudestraat in Bruinisse zijn nog tot begin oktober open. KERKWERVE - De dorpsraad Kerkwerve gaat de mening van de dorpsbewoners peilen. Ko mende week worden huis-aan- huis enquêtes verspreid. De dorpsraad wil weten wat de inwoners vinden van onderwer pen als woningbouw, vervoer, en voorzieningen. „Wij willen graag weten hoe de inwoners over verschillende zaken denken om een volwaardi ge gesprekpartner te kunnen zijn voor de gemeente", legt J. Tieben, secretaris van de dorps raad uit. „Wat leeft in het dorp. STREEKACTIVITEITEN RENESSE Jacobuskerk, 20.00 uur: Concert Henk Franken met Fountain; WESTENSCHOUWEN Uitkijktoren Weijdeweg, 13.30 uur: Excursie olv Staatsbosbeheer; ZIERIKZEE - Folkloristische dag en weekmarkt. Wat wil iedereen, huurwonin gen, koopwoningen, hoe zit het met de leefbaarheid." De dorpsraad houdt de enquête omdat de leefbaarheid onder druk staat. De gemeente moet miljoenen bezuinigen en de dorpsraad vreest daarvan de ge volgen te merken. „We maken ons zorgen over de woningbouw", vertelt Tieben. „In het oude bestemmingsplan staan huizen ingetekend die nog steeds niet zijn ingevuld." De in woners krijgen ook vragen over eventuele verhuisplannen, over het functioneren van de dorps raad en ze kunnen suggesties le veren waaraan het leefbaar heidsbudget moet worden be steed. De dorpsraad maakt ook zorgen over het onderhoud en de aan kleding van het dorp. „Neem nu het onderhoud van de begraaf plaats. Zoals die er bij ligt ziet er niet uit. En in Scharendijke struikel je over de aanwijsbord - jes, die aangeven waar je naar toe moet. In Kerkwerve staat he lemaal niets." Tieben pleit er voor dat de gemeente meer aan dacht krijgt voor de dorpen „Er zit een zeker spanningsveld tussen de centrumfunctie van Zierikzee en de dorpen." De resultaten van de vragenlijst worden in november bekend gê- maakt. VLISSINGEN - De Vlissingse bi bliotheek aan de Spuistraat toont deze maand een expositie over de ziekte multiple sclerose (MS). De tentoonstelling geeft inzicht in de verschillende vormen van MS en gevolgen voor de patiënt. Bezoekers kunnen in de biblio theek kunst kopen, waarvan de opbrengst voor een groot deel ten goede komt aan onderzoek. Op maandagavonden van 19:00 tot 21:00 en zaterdagmiddagen van 12:00 tot 14:00 is er een erva ringsdeskundige aanwezig, die vragen kan beantwoorden. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De Boe renboeldag in Brouwershaven gaat zaterdag 18 september zijn vijfentwintigste editie beleven. Wat ooit begon als een aardige markt op initiatief van de chris telijke basisschool De Schouw, is uitgegroeid tot een groot scheepse jaarlijkse manifestatie. De Boerenboeldag is een over dekte kringloopmarkt die be kend staat om het grote aanbod aan boeken, curiosa, kleding, huishoudelijke artikelen en elek trische apparaten. Verder ne men zelfbereide producten als boerencake en jam een belangrij ke plaats in. Tevens kan het pu bliek hier terecht voor groenten en bloemen. Verder zijn er olie bollen en paling verkrijgbaar. Ook het rad van avontuur en de veiling van antiek en curiosa zijn vaste onderdelen van de Boerenboeldag. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum wordt er een extra stunt op touw ge zet. Na de veiling begint de ver koop van plastic tassen voor één euro. Die tassen mogen gratis ge vuld worden met de overgeble ven artikelen uit de kramen voorhoeken, elektra, huishoude- Advertentie m Ga tijdens de Super Scheur Sale naar DA en ontvang tot maar liefst 25% korting op 4 artikelen naar keuze! DA geeft 10,15, 20 en 25% korting op artikelen uit het hele assortiment, zelfs op actieproducten! Scheur de kortings bonnen uit de folder van DA en ontvang direct tot wel 25% korting op 4 artikelen naar keuze. En het leukste van de Super Scheur Sale is, dat je zelf mag bepalen welk product de meeste korting krijgt! Ga dus vóór 13 september naar DA en profiteer van fikse kortingen tijdens de Super Scheur Sale. lijke artikelen, speelgoed, com puters, platen en curiosa. Wie even wil uitrusten, kan te recht op het terras in het mid den van de markt. Daar zijn kof fie, thee en soep verkrijgbaar. Bij de Boerenboeldag zijn onge veer zeventig vrijwilligers be trokken. Ze zijn allen herken baar aan hun traditionele boe renkleding. Van de opbrengst van de markt is veertig procent voor de school. Christelijke ba sisschool De Schouw betaalt hiervan onder de kosten voor twee adoptiekinderen in de Der de Wereld. De overige zestig pro cent wordt verdeeld over ver schillende goede doelen. De Boerenboeldag wordt gehou den in de grote hallen van jacht- winterberging van de gebroe ders van Ast aan de Oude Schouwsedijk in Brouwersha ven van 9.00 tot 16.00 uur. In het artikel over een tekort aan vrijwil ligers bij hospice De Meander in Hulst (PZC, 1 september) is een fout geslopen in het telefoonnummer waarop nieuwe vrijwilligers zich kunnen melden. Het juiste telefoonnummer is 06 54388744.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35