Bioloog leert ibissen migreren PZC r "i -wintercollectie- I Casper Hobbes Uitstervende vogelsoort vliegt jaarlijks per abuis naar het te koude noorden School puzzel Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Zalm op de manier van Marina at O weer Pogingen om de met uitsterven bedreigde heremietibis opnieuw in Europa te introduceren zijn maar in beperkte mate succes vol. In plaats van naar het zui den te vliegen in de herfst, trek ken ze naar het noorden waar ze de koude winters vaak niet over leven. Een Oostenrijkse bioloog wil ze met een ultralicht vliegtuigje de route leren. door Monique Broeshart Het is aandoenlijk om te zien hoe tien ibissen door dalen en over bergketens de piloot en bioloog Johannes Fritz volgen in zijn trike, een lichtgewicht vliegtuigje. Ze zijn vanaf hun geboorte gewend geraakt aan het motorgeluid en weten niet beter dan hun 'pleegvader' op de voet te volgen. (Advertentie) ESPRIT tot maat 86 Babyface new born winterslaapzakken Ducky beau mini rebble pebble nieuw! LPresident Rooseveltlaan 772 Vlissingen "S 0118 449098 ■■■■■i wêêêêêêm m mJt Terwijl hij steeds hun namen roept, antwoorden de drie maan den oude vogels met een hoog en kinderlijk chrupp-chrupp. 's Nachts zet Fritz zijn tentje op vlak voor de volière waar de vo gels veilig en ongestoord kun nen slapen. De Oostenrijkse bioloog is aan zijn tweede poging begonnen om tien heremiet- oftewel kaal kopibissen de weg te wijzen naar hun overwinteringsgebied, het Wereldnatuurfondspark Oasis Laguna di Orbetello in het Italiaanse Toscane. Vorig jaar is het migratie-experiment grotendeels mislukt, omdat de vogels die hooguit 40 kilometer per uur vliegen, het te snelle vliegtuigje niet konden bijhou den. Langzamer Dit jaar vliegt het nog geen hon derd kilogram zware vliegtuigje iets langzamer en zijn de dieren beter getraind. Fritz hoopt half september vliegend in Toscane aan te komen. De Oostenrijkse bioloog, gespe cialiseerd in het sociale gedrag van vogels, is verbonden aan het Konrad Lorenz proefstation in Grünau. Daar wordt getracht de inmiddels uitgestorven ibis opnieuw te introduceren in de Alpen. Deze zwarte trekvogel met kale kop en lange rode sna vel, leefde tot in de Middeleeu wen in Midden-Europa. Maar de jacht en verstedelij king hebben hem ruim 350 jaar geleden verjaagd. Wereldwijd is deze vogelsoort vrijwel uitge storven. alleen in Marokko en Syrië leven nog enkele kolonies. Door een nog onbekende oor zaak vliegen jonge kaalkopibis sen die in parken in Oostenrijk en Turkije zijn gekweekt, in het najaar niet naar het warme zui den, maar naar het koude noor den. Het gevolg is dat ze de win ter niet overleven - enkele hon derden ibissen vriezen jaarlijks dood - en de bedreigde dier soort verder uitsterft. De tien vogels waarmee Fritz dit jaar het migratieproject uit voert, heeft hij vanaf hun ge boorte gevoerd, waardoor ze hem volgen alsof ze hun eigen ouder volgen. Uit liefde voor de Bioloog en piloot Johannes Fritz voert na aankomst zijn heremiet ibissen. Op de achtergrond staan twee ultralichte vliegtuigen. foto Jet Budelman/GPD dieren heeft hij zijn angsten overwonnen en zijn vliegbrevet gehaald. Coördinaten Als aanvoerder van de vogels gaat hij er vanuit dat als ze één keer de route zijn gevlogen, ze belangrijke kenmerken als we gen, rivieren en kustlijnen kun nen onthouden en aan hun nako melingen kunnen doorgeven. Verder oriënteren ze zich via magnetische velden. „Het lijkt erop dat ze die wel kunnen waarnemen, maar de coördina ten met elkaar verwisselen en het noorden daarom voor het zuiden aanzien", vermoedt de wetenschapper. Een bijkomend voordeel van de gezamenlijke tocht is dat Fritz en zijn teamleden de vogels da gelijks kunnen observeren, we gen en hun uitwerpselen onder zoeken om meer te weten te ko men over het trekinstinct en hun gedrag onderweg. Als alle vogels heelhuids aankomen in Toscane en de winter daar goed doorkomen, dan wordt het span nend of ze uit eigen initiatief in het voorjaar de weg weer kun nen terugvinden naar de Alpen. Fritz- „Anders moet ik ze ha len." GPD Onze dochter beleefde onlangs haar eerste schooldag. Ze is al zes, dus voor Nederland se begrippen is dat veel te oud. Maar Duitsers vinden dat 'Bildung' nooit te laat kan beginnen. Anders ontneem je de kinderen te vroeg het recht op tekenfilms kijken en zich vervelen. 'Moeten we de zwangerschap soms ook nog ver korten?', bitste een Duitse als reactie op de ver meende prestatiedruk op kinderen in het buiten land. Schrijven en lezen leren kan altijd nog, me nen ze hier. eerst maar wat jaartjes aanfröbelen in de Kindergarten." Ouders die zo ambitieus zijn om hun kinderen thuis alvast een beetje te onderwijzen, worden met een scheef oog aangekeken: veel te competi tief. Gevolg: veel Duitse kinderen kunnen op zes jarige leeftijd niet eens hun eigen naam lezen of schrijven. Maar rennen en kladderen kunnen ze als de beste. Nu herinner ik mij van mijn eerste schooldag, op een dorpsschool in Öomburg, niet veel meer dan de doperwten van Johan Janse. Johan zat naast mij en hij was van alle spanning kennelijk be standplaats Berlijn hoorlijk misselijk geworden. We zaten nog geen tien minuten in die krappe schoolbankjes, de ar men stijf over elkaar, toen hij onverhoeds mijn groene Tekenschrift onder kotste. Het kaft zat onder de doperwten en ik moest het de rest van het jaar doen met een schrift met een halve kaft. De andere helft werd, inclusief Johans doperw ten, door de meester afgeknipt en in de prullen bak gegooid. Duitse kinderen hebben heel andere herinnerin gen aan hun eerste schooldag. Dat is namelijk een heuse feestdag. Familieleden, vrienden, bu ren: iedereen deelt mee in de vreugde. Als be langrijk attribuut krijgen de kinderen een 'Schultüte', een reusachtige, kleurrijke puntzak boordevol cadeautjes: een etui, schoolschriften, en ook veel snoepgoed. De Schultüte is ofwel zelfgemaakt - grootouders knutselen er weken aan - of wordt met de andere schoolspullen ge kocht in een warenhuis. Onontbeerlijk is ook de rugzak: die moet even eens groot zijn en vierkant en al even kleurrijk. Bovendien - we zijn immers in Duitsland waar iedere fietser een helm draagt - moet de rugzak reflecterend zijn anders gebeuren er ongeluk ken. Zo zie je dan 's ochtends vroeg honderden kleine kinderen met puntzak en reflecterende rugzak - in enkele gevallen zowaar geëscorteerd door poli tie - uitzwermen over de straten van Berlijn. Wildvreemden feliciteren hen glimlachend en ontroerde opa's en oma's halen herinneringen op aan hun eerste schooldag. In de sportzaal van haar nieuwe school wachtte onze dochter een heel programma. Het school hoofd hield een toespraak, tweedeklassers zon gen een welkomstlied en de evangelische domi nee (in toga) uitte de wens 'dat alle kinderen vriendschappelijk en hulpvaardig met elkaar om zullen gaan'. Dat laatste drong al niet meer tot de nieuwelingen door omdat de meesten het te druk hadden met de inspectie van hun Schultütes. Als apotheose volgt dan de Eerste Les, die niet veel meer inhoudt dan een half uur durende ken nismaking met het klaslokaal en met de nieuwe onderwijzeres. De volwassenen nuttigen in de tussentijd op het schoolplein 'Kaffee und Ku chen' en schaffen voor de kinderen T-shirts en sweaters aan met het opschrift van de school. Onze dochter kwam, net als alle andere eerste klassers, haar leslokaal uit met rode konen en op het hoofd een kanariegele baseballcap met het opschrift van Ford. Dat was het laatste cadeau van die opwindende dag. Hoe was het? 'Hartstik ke leuk, pap'. Een stuk leuker, dacht ik, dan die doperwten op mijn Hollandse Tekenschrift. Wierd Duk Horizontaal: 1. Luchtstroming; 4. vraag- en antwoordspel; 8. Engels tel woord; 10. Noach; 11. sporen- plantje; 13. wettelijke aanspra kelijkheid; 15. voorvoegsel; 16. onderofficier; 17. deel van een badkamer; 20. vruchtbaar oord; 21. Russisch-orthodox priester; 22. opwekkend bestanddeel in koffie; 24 bevel; 25. Duitse omroep; 26. antwoord betaald (Fr.); 28. dicht; 29. berg op Mindanao; 32. vierhandig zoog dier; 34. alcoholische drank; 35. bloem. Verticaal: 1 Dagroofvogel; 2. voorzetsel; 3. deel van een Franse ontkenning: 5. Frans lid woord; 6. geliefde van Zeus; 7. Griekse filosoof; 9. vuurspat; 11. modegek; 12. stom; 14. manillahennep; 16. mijt; 18. eenheid van lichtgevoeligheid; 19. elektrisch geladen deeltje; 23. bijwoord; 24. goed gekookt; 27. bleek; 30. nachtspiegel; 31. rund; 32. soort slee; 33. tande loos zoogdier. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Betalen voor opium (8); Man die met zichzelf te koop loopt (4); 6. Heeft betrekking op brieven (4); Winderige aanvallen (7); 7. Tegen een slons van stand (4); Kies voor deze smaak! (8); 8. Deze baai bestaat niet uit vlees (5); Het eerste voorstel voor ontslag (6). Verticaal: 1. Deze vis is nog niet ontdooid (5); Leeg object van de zaak (4); 2. Zakgeld (4); Met geweld blussen (8); 3. Beest dat in Engeland blijft (4); Sortering die op grote afstand knalt (8); 4. Alleen om te tennissen (5); Verhouding zonder 'r vervoerd te worden (6). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het volgende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Lichtkring rond zon of maan; 2. oudachtig; 3. Israëlisch parlement; 4. herberg; 5. bijwoord. Oplossingen van gisteren: Citaat: Zwart, sport, prooi, regel, slot, boter, krat, klant, wals, regen, preek, stap, klaar, glad. Het citaat is van P. Valéry: "Wie een kleur krijgt, weet iets meer dan hij zou moeten weten." Cryptogram: Horizontaal: 1. Oplage; 7. reeds; 8. trace; 9. noria; 10. raad; 11. cadeau; 12. oeroud. Verticaal: 2. Pasta; 3. alpaca; 4. engerd; 5. oren; 6. verrader; 10. rund; 11. cao. Toevoegen: Sesamolie. Kraak de Code: 0 2 1 0 5 -2 Toonder Studio's Die muur was intussen klaargekomen en kronkelde over de heuvels om de Stuipendrechtse heide heen. Aan de zuidzij de zaten er twee sjofele figuren tegenaan, in wie trouwe le zertjes zonder twijfel Super en Hieper zullen herkennen. Verarmd door de energiecrisis en de belastingen zaten ze daar van de zon te genieten, terwijl ze hun blikken over'het landschap lieten glijden. „Nieuw metselwerk, dit muurtje", sprak Bui Super. „Dat was hier vorig jaar nog niet." „Wie zo'n muur bouwt, heeft iets te verbergen", zei Hieper dromerig. „Hier moeten zaken te doen zijn, baas." Super wilde antwoorden, maar in plaats daarvan schoot hij overeind en staarde met grote ogen naar Joost, die op de achtergrond te voorschijn kwam, met het glazen kastje in de armen. Hij verspreidde een schittering van edelgesteente en het is dan ook geen wonder, dat de beide zakenlieden zijn nadering met ontroering gadesloegen. „Daar komen zaken aan, jongen", mompelde Super met rau we stem. „Superzaken. Zorg dat je niet opvalt." De trouwe bediende was echter te zeer verdiept in zijn vrachtje om aandacht aan de omgeving te besteden. „Ach, wat een verleiding voor een eenvoudig persoon met beperkte middelen", prevelde hij met bevende mond. „Hier loop ik nu onbespied met een kleinood, waar de grote heren blijkbaar geen prijs op stellen." door Bill Watterson I n de jaren zeventig was Marina 'wereld- Ib 1 beroemd' in haar eigen streek, in haar ei gen dorp en bovenal in haar eigen restau rant. Zoals zij Aguglia kon bereiden deed niemand haar na. De geep wordt in de Adriatische Zee steeds minder vaak ge vangen en maakt er in de keukens van veel restaurants plaats voor gekweekte zalm uit Noorwegen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 2 grote of 4 kleinere moten (Noorse) zalm, samen ca. 400 gram; zout; wit te peper uit de molen; 4 bleekselderij- stengels; 1 gesnipperde kleine ui of sjalot; 3 el. olijfolie; 3 eetl. grof ge hakte (blad)peterselie; 3 dl droge wit te wijn, zoals Verdicchio dei Castelli di Jesi D.O.C.; 1 grote rijpe tomaat, ontveld, vruchtvlees in kleine blokjes gesneden; 1 eetl. fijngesneden bies look. Spoel de moten af. Maak ze daarna droog met keukenpapier en wrijf ze in met wat zout en peper. Maak de bleekselderijstengels schoon en snijd de stengels in boogjes. Verhit de olie in een pan met dikke bodem en voeg ui en bleekselderijboogjes toe. Schep en kele malen om en laat alles 2 minuten zachtjes fruiten. Schep de peterselie er door en voeg de wijn toe. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Leg de zalmmo- L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig matige sneeuw mis I Koufront richt bewolkt zware sneeuw lichte regen 9 ™1 Warmtefront matige regen Samengesteld front **5êl zwaarbewolkt zware regen Isobaar Europa: Nazomer Hans Belterman ten op de groenten in de pan. Sluit de pan met het deksel en temper de warmte bron. Laat alles 8-10 minuten zachtjes stoven. Neem de zalmmoten voorzichtig uit de pan en houd ze warm. Stort de gehele in houd van de pan op een zeef. Voeg een beetje zout aan het stoofvocht toe. Presentatie: schep bleekselderij met ui of sjalot en peterselie in het midden op voorverwarmde borden. Leg de zalmmo ten er bovenop. Schep er een of meer eet lepels van het stoofvocht over en verdeel de tomatenblokjes over de gerechten en strooi er bieslook over. Geef er in repen gesneden ciabattabrood bij. Ijjf 4, O VERWACHTING VOOR DONDERDAGMIDDAG 2 SEPTEMBER 2W Hogedrukgebieden brengen mooi weer naar met name Engeland, Frankrijk, de Benelux, Duitsland en ook Denemarken en Zweden. De temperaturen lopen er geleidelijk op tot nazomerse waarden van 20 tot 25 graden. In het zuiden van Frankrijk ontwikkelt een onopvallende storing vandaag tot een gebied met regen- en onweersbuien. De Alpen liggen er overwegend zonnig bij. In Noordoost-Spanje en mogelijk ook voor de Portugese kust kan een bui langs komen. In het binnenland van Spanje stijgt het kwik nog tot een graad of 30. In Italië is de komende dagen zonnig met op de meeste plaatsen tropische temperaturen. Ook in Griekenlanc en Turkije gaat de zomer ongehinderd door met veel zon en ruim 30 graden op de thermometer. September gaat voorlopig op de Door: Klaas Drr, 1 nazomerse toer. Het blijft de hele ra' periode droog, de zon maakt veel uren en de temperaturen lopen ril verder op. Het wordt overdag gemiddeld een graad of 24 en dat ge: ligt ruim boven de norm die voor deze tijd van het jaar geldt. Het 0c verschil met de afgelopen dagen is groot, omdat de laatste ander „e halve week van augustus koel verliep. Toch was augustus in zijn jf. geheel warm, mede door de hittegolf. Veel is ook geschreven ove de neerslaghoeveelheden. In Clinge is bijvoorbeeld, afgerond op aa tientallen, 180 millimeter gevallen. Vandaag blijft het dus droog tel met veel zon. De ochtend start weliswaar frisjes met langs de grer met Noord-Brabant temperaturen van 9 graden. In Vlissingen, nat de grootte relatieve warme zee, is het met 14 graden minder kouo ■»- Door de vele zon loopt de temperatuur echter snel omhoog en ooi r een eventuele ontstane mistbank lost rap op. Het wordt vanmidds 22 graden op strand tot rond 24 graden dieper de regio in. De wint 0 ten slotte is zuidoostelijk en matig, kracht 3. Het nazomerse 2 weer wordt 'verzorgd' door de aanwezigheid van hogedruk- Veel zon H 221 gebieden. Hierdoor blijven sto ringen op een veilige afstand. Alleen morgen schampt een uitloper de regio, maar waar schijnlijk blijft de schade be perkt tot een uurtje minder zon. Desondanks wordt het met een gemiddeld maximum van 24 graden een graadje 203 P' warmer. Ook in het weekeinde 23°. "V. R schijnt de zon meer dan gere- 413° ht geld, waarvan de meeste uren in de ochtend. Vooral 's mid dags ontstaan er namelijk ook stapelwolken of trekken er een mnmuuuibeiiipci«iuui ,uv uoumcugcuflui paar wolkenvelden over. vtmwcMnNGvoc» rte di Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag max. 24° 24° 24° 24° min. 14° 14° 15° 15° wind W 3 NW 3 03 NO 3 Zon O Maan vandaag op 6.58 onder 20.21 vandaag op 21.40 onder 10.51 Nautisch bericht Er waait een matige zuidoostenwind, 3 Beaufort. Het zeewater ii 20 graden en het zicht is goed, hoewel 's ochtends kans is op 1 een mistbank.' j Waterstanden donderdag Hoog water Laag water 2 september uur cm uur cm uur cm uur M Vlissingen 4.56 257 17.09 253 11.08 174 23.42 2 Terneuzen 5.12 280 17.26 276 11.38 184 Cadzand 4.25 253 16.42 247 10.46 169 23.15 Roompot Buiten 4.47 195 17.05 188 10.45 109 23.21 Ij Roompot Binnen 6.30 155 18.38 151 0.14 142 12.24 Zierikzee 6.48 182 18.55 175 0.35 163 12.30 r Krammersl. West 7.06 198 19.16 185 0.19 166 12.30 r Hansweert 5.56 287 18.06 279 12.06 201 Stavenisse/Yers. 6.51 187 18.56 179 0.26 162 12.35 is vrijdag Hoog water Laag water 3 september uur cm uur cm uur cm uur Cl Vlissingen 5.36 244 17.47 245 11.46 169 if. Terneuzen 5.52 267 18.06 269 0.07 230 12.15 Cadzand. 5.06 239 17.20 240 11.19 165 23.52 11; Roompot Buiten 5.28 184 17.46 184 11.24 110 - Roompot Binnen 7.06 145 19.16 148 1.05 138 13.05 Zierikzee 7.25 172 19.28 174 1.10 158 13.00 ifc Krammersl. West 7.41 185 19.45 181 1.00 161 13.06 ll; Hansweert 6.27 276 18.39 274 0.35 245 12.40 10 Stavenisse/Yers. 7.25 177 19.31 178 0.59 157 13.06 1! donderdag 2 september 2004 Zeeland: Warme toer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2