Matig seizoen buitenbaden Scheur je eigen korting! PZC PZC Monumentale schuur blijft een onding Palazzolihuizen in Souburg en Goes bieden creatieve therapie Super Scheur Eigenaar kerk gaat toch voor hangmatten Minder zwemmers door kwakkelzomer Cliënten Arduin maken trip over Veerse Meer Toch rondgang in Hansweert Fruitwandelen in Goes donderdag 2 september 2004 bil YERSEKE - Eigenaar A. Jorrits- ma van de voormalige katholie ke kerk in Yerseke heeft zijn plannen om in het godshuis een bed breakfast te beginnen op ide lange baan geschoven. Wethouder J. Bliek liet de raad dinsdag weten dat de Utrechter nog gewoon voornemens is om in eerste instantie een handel in hangmatten in de kerk te huis vesten. „Die bed breakfast komt dan misschien op een later tijdstip." Raadslid A. Jumelet (Christen- Unie) zei dat te betreuren, om dat meer verblijfsaccommodatie in Yerseke volgens hem gewenst is. Hij betwijfelt verder of een groothandel in hangmatten in Reimerswaal wel veel klanten zal trekken. Dat laatste dacht ook M. Weststrate van Leefbaar Reimerswaal. De raad stemde wel unaniem in met het college voorstel om Jorritsma groen licht te geven voor zijn plannen. agenda REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Advertentie door Frank Balkenende HEINKENSZAND - Het matige weer heeft de openluchtbaden op de Bevelanden en Tholen be zoekers gekost. Er was veel min der aanloop dan vorig jaar, toen de zon van mei tot eind septem ber bijna onophoudelijk scheen. De Stelleplas in Heinkenszand zag vorig jaar 65.000 betalende bezoekers langs de kassa gaan. Dit jaar staat de teller op 48.000. Gemiddeld is De Stelle plas goed voor 50- tot 55.000 badgasten. „Maar ja, vorig jaar hadden we een extreem mooie zomer. Dit jaar valt het weer erg tegen en dat merk je direct in de bezoekersaantallen", zegt Pa trick Moison, hoofd technische dienst en zwemleraar. De schade is beperkt gebleven door de grote animo voor parti culiere zwemlessen. Moison zegt zelfs leerlingen van Walcheren te hebben, omdat de binnenba den daar wachtlijsten voor zwemlessen hanteren. „We heb ben zo'n 350 zwemlesklanten, voor ons is dat veel. We zitten qua capaciteit aan het plafond. We hebben zes zwemonderwij zers en die kunnen het net aan." De Spetter in Tholen en De Hae- stinge in Sint-Maartensdijk moeten ook inleveren. Vorig jaar kwam De Spetter op 38.000 en De Haestinge op een kleine 30.000 bezoekers. Nu is dat res pectievelijk 12.000 en bijna 10.000. „Het weer was niet veel. Het is vooral de plaatselijke be volking die dan nog komt zwem men. Gelukkig lopen de zwem lessen goed. Als je overdekt wilt lessen, moet je van het eiland af. Dat is voor velen een te verre reis", zegt beheerder J. Stoutjes- dijk van de beide Thoolse ge meentelijke baden. Hangplek Rendabel wordt een buitenbad nooit, onderstreept Stoutjes- dijk. Daarvoor zijn de kosten van personeel, techniek en on derhoud te hoog. Hij en zijn col lega's proberen wel zoveel moge lijk jongeren te trekken met spel letjes, wedstrijdjes en een nacht je kamperen op het terrein. „Ik zeg altijd: het zwembad is de beste hangplek." Het zwembad in Kapelle telt een buiten- en binnenbad. Bij goed weer is alleen het buiten bad open, bij regen het binnen bad. Het buitenbad is deze zo mer vaak dicht geweest. Be drijfsleider IT. Braam: „We heb ben globaal de helft van het aan tal recreatieve bezoekers van vo rig jaar. Toen hadden we er 10.000, nu rond de 5000." Den Inkel in Kruiningen telt 16.000 bezoekers minder dan in het warme 2003, toen er 42.000 kaartjes werden verkocht. Het is een stichting die iedere beta lende bezoeker kan gebruiken. K. Weijland: „Als bedrijfsleider zit ik hiermee in mijn maag, maar ik kan het weer niet veran deren." Het Wissebad in Wissenkerke, ook geprivatiseerd, heeft weinig verlies: 8400 tegen 10.000 bezoe kers vorig jaar. B. Gebben is te vreden: „Ons bad is verwarmd, dat scheelt wel. Bovendien krij gen we veel aanloop van cam- pinggasten, die komen naar ons als het geen strandweer is." [STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk. 13.00-16.00 uur: Beklimming Pe perbus; Sint Gertrudiskerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangen poort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; GOES - Beiaardconcert door leerlingen van de Beiaardschool Mechelen; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: »Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, jZwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel J55plussers; 9.15-10.00 en 13.00-13.45 juur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: *5005, biljarten; Sportgebouw Molenva- te, 9.30-11.30 uur: Jeu de boules; KWADENDAMME - Kwekerij HetGroe- _ne Weegje, kwekerijtuin met siergras- sen, bamboes en vele andere planten, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 1 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, beelden van Anton Beijens en Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie SINT-MAARTENSDIJK - Haven, 18.30 jj uur: Fietsmeerdaagse 2004,15 en 25 ki- I lometer; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, j 13.00 uur: Soos, biljarten, kaarten; 13.00 uur: Sjoelen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 113.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde. Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljar- ten in de hal;14.30 uur: Welfare. KAMPERLAND - Voor de 32e keer verzorgt Stichting Arduin een vaartocht voor haar cliënten over het Veerse Meer. Zaterdag 4 september om 13.30 uur vertrekken ongeveer 160 deelnemers op vijftig plezier jachten vanuit de Landbouwha- ven in Kamperland. Stichting Arduin organiseert de jaarlijkse boottocht in samenwerking met leden van de watersportvereni gingen De Arne, Arnemuiden en Kamperland. De Scheepsvaart- dienst Oosterschelde, de rijkspo litie te water, de havenmeester van Kamperland en de gemeen te Wissenkerke nemen vrijwillig de veiligheid onder hun hoede. Copper Brass uit Oost-Sou burg zorgt voor muziek. Het nieuwe rieten dak van Bouw- en Plantlust heeft zo'n 130.000 euro gekost. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - Nog een dag werken en dan zit het erop voor de Bergam- bachtse rietdekker Jan van der Ende. Het dak van de boerenschuur van hoeve Bouw- en Plantlust bij Kamperland kan er voor tientallen jaren weer tegen aan. Akkerbouwer Frans Pijnenburg prijst zich gelukkig. „Ik hoef dit karwei nooit meer uit te laten voeren, als het goed is." Voor wie niet beter weet, nadert een prachtig werk het einde. Riet dekken is een vak apart, zeker als het om een ko lossale oppervlakte gaat. Speciaal voor een fietstocht over Noord-Beveland heeft Pijnenburg in de schuur een proef opstelling gemaakt van een stuk dak. Het riet ligt er in lagen op, tot een dikte van zo'n dertig centimeter. Zo zit het ook op de schuur, riet afkomstig uit Tur kije. Nederlands riet is te slecht van kwaliteit, breekt gemakkelijk. „En af stand speelt geen rol", zegt Pijnenburg. „Transport kost niets. Arbeidsloon maakt het duur." Pijnenburg maakt er geen geheim van hoeveel het kostte de schuur bijna volle dig van een nieuw rieten dak te voor zien. Twee jaar geleden heeft hij een eer ste stuk laten doen. Vanaf mei dit jaar is aan het laatste gedeelte gewerkt, door twee man. Meer dan duizend vier kante meter dak is aangepakt voor 130.000 euro. „Veel mensen denken dan 'dat is mooi geregeld voor die boer'. Bouw-en Plantlust is een rijksmonu ment uit 1823. Die zal wel veel subsidie gekregen hebben. Ja, twintig procent. Voor het bedrag dat ik er zelf aan moet meebetalen, had ik de helft van alle Kamperlandse boerderijen van golfpla ten daken kunnen voorzien. Twintig procent subsidie, dat is toch een lacher tje. En waarom is het zo laag? Omdat een rieten dak vernieuwen onder houdswerk is volgens Monumentenzorg en geen restauratie." Niet alleen de subsidie viel tegen, ook de papierwinkel die vastzit aan het ver krijgen van de subsidie is Pijnenburg zwaar gevallen. De gemeente Noord-Be veland, de provincie en Monumenten zorg, met die drie instanties is de akker bouwer in de weer geweest om alles te regelen. Hij heeft alweer vier jaar gele den gemerkt dat de ambtelijke molens langzaam draaien. Vooi'dat de eindbe slissing over zijn subsidie-aanvraag viel, was er een jaar voorbij. „Waren ze maar iets sneller geweest, dan had ik een minder groot stuk van het dak moe ten vernieuwen. De oostkant was nog goed, maar omdat er gaten zaten in het andere deel, is dat vlug achteruitge gaan. Toen moest dat ook worden aange pakt." Het was veel beter geweest, denkt Pij nenburg, als hij met de overheidsinstan ties en de aannemer 'gewoon' rond de tafel had kunnen plaatsnemen. Dat zij samen een plan de campagne hadden kunnen maken, gericht op één doel: een snelle en voor hem als landbouwer ook efficiënte werkwijze. Dankzij een dit jaar uitgevoerd voorbeeldproject van de provincie heeft hij al die kritiek in een mooie brochure kunnen uiten. Zodat Zeeuwse boeren niet (nog meer) worden ontmoedigd hun monumentale boeren bedrijven in stand te houden. Dat zij wellicht worden aangemoedigd het erf goed te bewaren. Hoe dan ook, een monumentale boeren schuur blijft een onding. Landbouw- foto Willem Mieras technisch onhandig en duur. De pijn wordt voor Pijnenburg verzacht door dat hij in het achterste deel van de schuur vijf appartementen mag realise ren. Gecombineerd met een paardenstal- li ng moet dat voldoende klanten trek ken, verwacht hij, speciaal senioren op zoek naar rust en ruimte. „Als je niets probeert, kun je net zo goed stoppen." Hij heeft al een mini-camping, waar de ze week nog wat Duitse gezinnen met caravans staan. Pijnenburg komt oorspronkelijk uit Midden-Brabant. Zijn bedrijf is daar ge saneerd voor natuurontwikkeling. Elf jaar geleden is hij met zijn broer op de hoeve Plant- en Bouwlust aan de Kam perlandse Oosthavendijk neergestre ken. „Natuurlijk wisten we toen dat het een rijksmonument was, maar dat daar zoveel aan vasthing, dat wisten we ze ker niet. Neem de verbouwing voor die appartementen. Normaal moet je bij een bouwvergunning tekeningen inleve ren in drievoud. Wij moesten dat in achtvoud doen." Hij loopt door de boerenschuur. De spanten waarop de kapconstructie rust, staan nog altijd netjes in gelid, signa leert hijzelf, ,,'t Is natuurlijk toch een schitterende schuur, maar niet meer van deze tijd." door Rob Paardekam GOES - Het palazzolihuis in Goes biedt vanaf oktober crea tieve therapie aan. Mensen met kanker kunnen, eventueel sa men met familieleden, deelne men aan sessies met kunstena res Marlies Dijkstra uit Middel burg. Dijkstra werkt al lange tijd in het palazzolihuis in Oost-Sou burg, waar ze de creatieve thera pie sinds twee jaar met succes aanbiedt. Zelf spreekt ze overi gens liever over creatieve activi teiten. „Omdat het woord thera pie veel mensen afschrikt." De palazzolihuizen zijn inloop huizen voor mensen met kanker en hun naaste familieleden. „Bij sommige mensen komen we ver baal niet ver", zegt Dijkstra. „Als we dan vastlopen met pra ten, is creatief bezig zijn een mooie manier om weer contact met mensen te krijgen. En voor hen een goede weg om weer emo ties te uiten." Onderdelen Het creatieve aanbod van de pa lazzolihuizen bestaat de komen de maanden uit twee onderde len. In de zogeheten 'creatieve expressie' worden beeldende ma terialen en technieken als thera peutisch medium gebruikt. Het gaat niet zozeer om het maken van kunst, maar meer om de emotionele expressie. Mensen werken aan de hand van een the ma en aan het eind van de bij eenkomst kunnen ze daar, als ze willen, met elkaar over praten. Het tweede onderdeel is 'spelen met kleur'. Dat is minder thera peutisch van aard en dus min der gericht op de kanker. Dijks tra: „Hierbij gaat het om de ont spanning. Mensen moeten weer plezier in het leven krijgen. De ze activiteit kan goed gedaan worden door mensen die net che- mokuren of een chirurgische in greep hebben ondergaan. 'Ik ben weer iemand en ik doe' weer wat' moeten ze gaan denken." Het onderdeel spelen met kleur geeft Dijkstra al ruim twee jaar in het palazzolihuis in Oost-Sou burg. De meer therapeutische creatieve expressie is ook daar helemaal nieuw. Die wordt van af oktober elke even week gege ven. 's Ochtends in Oost-Sou burg en 's middags in Goes. Spe len met kleuren vindt in de one ven weken plaats. Percentage Volgens de kunstenares, die eer der in een psychotherapeutisch centrum in Halsteren werkte, liep het de afgelopen jaren nog niet echt storm in Oost-Sou burg. Slechts een klein percenta ge van de bezoekers van het pa lazzolihuis stelde zich open voor de creatieve therapie. „Mensen denken kennelijk 'wat moet ik daar mee'. Maar als ze meedoen, bevalt het ze meestal prima." Ga tijdens de SuperScheurSale naar DA en ontvang tot maar liefst 25% korting op 4 artikelen naar keuze! DA geeft 10,15, 20 en 25% korting op artikelen uit het hele assortiment, zelfs op actieproducten! Scheur de kortings bonnen uit de folder van DA en ontvang direct tot wel 25% korting op 4 artikelen naar keuze. En het leukste van de Super Scheur Sale is, dat je zelf mag bepalen welk product de meeste korting krijgt! Ga dus vóór 13 september naar DA en profiteer van fikse kortingen tijdens de Super Scheur Sale. HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm uit Hans- weert verzorgt woensdag 8 sep tember een zomeravondrond gang. Om 19.30 uur vertrekken harmo nie en drumband vanaf het vere nigingsgebouw aan de Boom- dijk in Hansweert. Een eerder geplande rondgang in juli ging niet door. GOES - Het Comité Fruitwande len houdt dit jaar voor de 45e maal de Fruitwandeltochten. Op zaterdag 11 september be gint de tocht vanaf het Startbu reau, gevestigd in Sportpunt Zeeland aan de Zwembadweg 1-5 in Goes. Er kan gewandeld worden over afstanden van 5, 10,15 en 30 kilometer. doet je goed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29