lilIICIILE ZEI Tsjetsjenen dreigen met bloedbad Breuk met Wilders kan VVD derde van de aanhang kosten OPRUIMING Bil PRAXIS Troepen blijven in Irak na bedreiging Loodsen breken met werkgeversclub om standpunt vaargeul 15 Gijzelnemers houden 132 scholieren gevangen in Russische deelrepubliek ïchtpaar ruw gewekt door overvaller Negen internationals geblesseerd Met de medailles door Den Haag HR++DUBBELGLflS /y\ Glashandel NX/ MELIESTE Afspraken over hekgolf veren 0Super de Boer (Advertentie) KRANT V O*)0 Rf^Z E E L A N O Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 P2C bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Ir trelt u nadere informatie aan. 711688 555530 J Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) LJ Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 Vrij zonnig i' Vrij zonnig nazomerweer met temperatu- een oplopend naar de 23 graden. Verder een matige zuidoostelijke wind. !46e jaargang no. 207 f jonderdag 2 september 2004 os nummer 1,20 internet: www.pzc.nl Niet verzekerd uit principe van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse troepen in Irak blijven gewoon hun werk doen, ondanks dreige menten namens een Iraakse op standelingenleider. Een woord voerder van de sjiitische leider Muqtada al Sadr waarschuwde gisteren dat de Nederlanders op hun basis in Al Muthanna moe ten blijven als zij niet beschoten willen worden. Minister Bot van Buitenlandse Zaken noemde het in een reactie 'absolute onzin' dat de militai ren na die uitspraken niet meer van de bases zouden komen. „We hebben daar een taak uit te voeren en daar gaan we gewoon mee door." Daarbij nemen de militairen uiteraard wel alle noodzakelijke maatregelen voor hun veiligheid, aldus minister Kamp (Defensie). „We hebben daarover ook nauw overleg met de Iraakse autoriteiten." Defensie had de berichten over de dreigementen alleen gehoord via het Japanse persbureau Kyo- do. Dat meldde dat Ghazi al Zarghani, een vertegenwoordi ger van Al Sadr, de 1300 Neder landse militairen in Irak opriep 'niet naar centraal Samawah te gaan' en niet mee te doen aan het opsporen van opstandelin gen. Volgens minister Kamp staat niet eens vast dat Al Zargani na mens Al Sadr spreekt. Hij pro beert dat nog uit te zoeken via de Iraakse autoriteiten en de Ne derlandse militairen ter plaatse. „We moeten het hoofd koel hou den, wij hebben met de Iraakse autoriteiten te maken", aldus Kamp. De laatste dagen zijn er geen in cidenten gemeld in de provincie AI Muthanna waar de Nederlan ders gelegerd zijn. GPD pagina 4 Fransen praten niet over hoofddoekverbod pagina 5 Nepalezen wreken zich Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Economie: 19 en 21. oorRemco Reidinq 10SKOU - Zwaarbewapen- e rebellen dreigen een loedbad aan te richten op en school in de Russische eelrepubliek Noord-Os- etië. Ze houden sinds gis- erochtend 132 schoolkinde- en en een onbekend aantal mders en leraren in gijze- ng. )e Veiligheidsraad van de Vere- ligde Naties besprak de gijze- ing gisteravond laat na een op- lallende oproep van Rusland, JZENDIJKE - Een echtpaar uit Jzendijke is gistermorgen in al- e vroegte in hun woning door >en gewapende man overvallen. Sen gemaskerde man drong ■ond kwart voor vijf het huis ian de Landpoortstraat binnen terwijl de bewoners sliepen. Hij bedreigde de wakker ge- ichrokken bewoners met een wa pen en eiste geld. Tussen de be- voner en de overvaller ontstond een schermutseling waarbij de lewoner licht gewond raakte aan zijn arm. Toen die kans zag het alarm in te schakelen, sloeg le overvaller zonder buit op de ylucht. De politie zoekt getui gen die omstreeks dat tijdstip Iets hebben gezien. dat altijd buitenlandse bemoeie nis heeft afgewimpeld. Dè gijzelnemers dreigen voor el ke gedode strijder vijftig school kinderen om te brengen. Dat ver telde de minister van Binnen landse Zaken van Noord-Os- setië. De kinderen zijn tussen de zeven en zeventien jaar oud. Ver scheidene scholieren ontsnapten aan het begin van de ochtend, een aantal had zich verstopt. Vijf uur na de overval lieten de gijzelnemers vijftien kinderen vrij. Contacten met de terroristen verlopen moeizaam. Gister avond pas startten de eerste on derhandelingen. Over de inhoud van de gesprekken zijn geen me dedelingen gedaan. Eerder meldden Russische me dia dat de overvallers eisen dat Rusland zijn troepen uit de op standige deelrepubliek Tsjetsje nië terugtrekt. Ook vragen de re bellen om vrijlating van 24 me destrijders die in juni tientallen mensen vermoordden bij een aanval op een politiepost; Zij zit ten gevangen in het naburige Ingoesjetië. De rebellen maak ten hun eisen kenbaar via een briefje, dat ze aan een vrouw ga ven die de school mocht verla ten. Ze willen alleen praten met de presidenten van Noord- Ossetië en Ingoesjetië en met een arts, die in 2002 gijzelaars in een theater in Moskou hielp. Explosieven De rebellen overmeesterden gis teren eerst een politiebeambte. Met de agent als gijzelaar be stormden ze de school, even na het begin van de eerste school dag. Die wordt in Rusland in aanwezigheid van ouders ge vierd met bloemen en cadeau tjes voor de leraren. Ongeveer twintig gemaskerde mannen en vrouwen in zwarte pakken, som migen met explosieven om hun middel, veranderden het feest in een drama. Tijdens beschietingen bij het be gin van de actie, zouden zeven mensen zijn omgekomen, onder wie ouders van leerlingen, do centen en één rebel. Een woord voerder van de Noord-Osseti- sche president Aleksandr Dzaso- chov zei dat de gijzelnemers scholieren als levende schilden voor de ramen hebben gezet. Het gebouw is omringd door mij nen. Rond het schoolcomplex staan veiligheidstroepen en poli tiemensen klaar om in te grij pen. Bij een bestorming wordt het gebouw tot ontploffing ge bracht, zo hebben de gijzelne mers laten weten. GPD door Ben Jansen VLISSINGEN - Het Nederlands Loodswezen in de regio Schelde- monden stapt uit de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). Aanleiding: het stand punt dat de ondernemersclub vo rige week heeft ingenomen over een volgende verdieping van de Westerschelde. Bij monde van [secretaris A. Saman verwierp de BZW een nieuwe aanpassing van de vaargeul, omdat die slecht zou zijn voor de Zeeuwse economie. ,'Voorzitter G. van Rooij van de doodsenmaatschap in de Schel- Jdemonden heeft met verbijste- Iring kennisgenomen van de op- jvatting van de BZW. Hij is er van overtuigd dat een verdere [verdieping niet alleen in Antwer- 'pen maar ook in Zeeland en West- Brabant een impuls voor het bedrijfsleven in de sectoren transport, distributie, opslag en dienstverlening zal opleveren. In een brief aan de BZW waarin fhij laat weten dat het Loodswe zen zijn lidmaatschap opzegt, wijst Van Rooij erop dat de ge plande verdieping - grotendeels (stroomopwaarts van Vlissingen Ij de nautische veiligheid en de [doorstroming bevordert en dat is een regelrecht belang voor de j havens van Vlissingen en Ter- neuzen. !Ook de door het Zeeuwse be drijfsleven vurig verlangde Wes- terschelde Containerterminal is gebaat bij de verdieping. Van Rooij: „De WCT is pas optimaal bereikbaar voor schepen met een diepgang van 16,50 meter als de drempels verder zee waarts in de monding van de Westerschelde worden aange pakt. Die liggen op Vlaams grondgebied en spelen geen rol in de huidige discussie over een verdieping. Vlaanderen zal die drempels, waar de WCT en dus Zeeland een direct belang bij hebben, pas aanpakken als de vaargeul stroomopwaarts beter geschikt is gemaakt voor grote schepen." Van Rooij erkent dat zijn kri tiek op de stellingname van de BZW mede wordt ingegeven door de goede relatie die het Nederlands Loodswezen heeft met de Vlaamse loodsdienst, de haven van Antwerpen en met Vlaamse klanten. De beide loodsdiensten werken steeds meer samen. Van Rooij: „Wij kunnen het niet hebben dat dit proces wordt verstoord door een club waar wij lid van zijn." Het steekt het Loodswezen dat secretaris Saman van de BZW verklaarde dat het standpunt over de verdieping van de Wes terschelde was afgestemd met de achterban. Van Rooij: „Ons is niets bekend van een raadple ging onder de leden." Saman wilde gisteravond niet reageren. „Wij discussiëren niet met onze leden via de krant", zei hij. Omstanders troosten een huilende vrouw bij het schoolgebouw in Beslan waar de rebellen hun gijzelingsactie uitvoeren. foto Ramazan Lagkoejev/EPA Het Nederlands voetbalelftal bereidt zich voor op het oe fenduel met Liechtenstein (morgen) en de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Tsjechië (9 september), maar traint in compleet. Momenteel zijn er in de selectie van Marco van Basten negen geblesseerden: Boulahrouz, Bou- ma, Van Bronckhorst, Castelen, Heitinga, Hof- CJ land, Ooijer, Van der Vaart en Van Hooijdonk. De Nederlandse medaille winnaars op de Olympi sche Spelen gingen giste ren op de koffie bij konin gin Beatrix en maakten een rijtoer door Den Haag. Lintjes werden er dit keer niet uitgereikt. (Advertentie) door Hans van Soest DEN HAAG - Als Tweede-Ka merlid Geert Wilders uit de VVD stapt en met een andere partij de Kamerverkiezingen in gaat, kan hij eenderde van de 28 zetels inpikken die de WD nu heeft. Dat blijkt uit onderzoek van opiniepeiler Maurice de Hond. De politieke toekomst van Wilders is nog steeds onge wis. Een gesprek met fractie voorzitter Jozias van Aartsen gistermiddag leverde niets op. Vandaag' praten de twee verder in de hoop hun geschil bij te leg gen. Geen van beiden kon na af het gesprek van gisteren voor spellen of dat zal lukken. Volgens sommige prominente WD'ers zou Wilders een ultima tum zijn gesteld: vandaag moet hij door de bocht, anders wordt hij er uitgezet. Volgens anderen klopt daar echter niets van en zijn 'enkele Wilders-haters in de fractie' bezig een breuk te force ren. De ruzie draait om de uitgespro ken standpunten van Wilders. gen daarop te stemmen." De Hond zegt dat veel burgers aan de rechterkant van het electo raat zich niet meer vertegen woordigd voelen door de WD. Hoewel nog niet zeker is wat hij zal doen, wordt er al volop ge flirt met Wilders. De LPF zou hem graag opnemen. Een nog op te richten partij van de conser vatieve Edmund Burke Stich ting wil hem eveneens inlijven, net als Nieuw Rechts van het Rotterdamse raadslid Michiel Smit. Als Wilders de fractie verlaat, zou het de eerste keer zijn in de historie van de WD dat een Kamerlid zich afscheidt. GPD (Advertentie) j Super isolerend! i Vakkundige montage Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113] 227854 Hij dreigt de WD te verlaten, omdat hij van Van Aartsen niet de vrijheid krijgt tegen de toetre ding van Turkije tot de EU te stemmen. Intussen wordt grote druk uitge oefend op het Kamerlid om in de fractie te blijven. WD-minis- ter Kamp (Defensie) deed gister ochtend in een persoonlijk ge sprek een klemmend beroep op hem. „Wilders is een maatje van me. Als er plooien zijn in de WD, moeten die intern worden gladgestreken", zei hij. Ook mi nister Zalm (Financiën) wil dat het dissidente Kamerlid blijft. Volgens onderzoeker De Hond zou een breuk erg nadelig zijn voor de VVD. „Hoewel de mees te mensen vinden dat een fractie voorzitter een Kamerlid tot de orde kan roepen, is een deel van de WD-achterban het wel met de ideeën van Wilders eens. Als individu heeft hij geen electora le aantrekkingskracht. Maar als hij een partij om zich heen heeft, geeft .dertig procent van de WD-kiezers aan te overwe- Advertentie Door schepen die van loods wisselen met een ruimere bocht en langza mer te passeren zullen de hekgolven van de veren tussen Vlissingen en Bres- kens minder hinder ver oorzaken. De hoge golven leiden tot irri tatie op het O water. Het verliesgevende super marktconcern Laurus voert een reorganisatie door bij de keten Super de Boer. Die ingreep moet zes miljoen euro aan besparin gen opleveren. Laurus heeft veel hinder van de prijzenoorlog on der de super- marktketens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1