Taferelen Mash in Oranjekamp PZC Dit is toch mooier dan prinsjesdag? Veel verliezers na drukke handelsdag op spelersmarkt H Priester: De Lima krijgt iets mooiers voor goud terug Schleicher wint derde etappe Ladies Tour Negen geblesseerden bij selectie Gerben Löwik wil terug naar Rabobankploeg Juventus betaalt nieuwe spits in vijf termijnen Vertrek Colin naar NAC onzeker Bruggink naar Heerenveen Lurling blijft bij Feyenoord Straf Amerikaanse volleyballer Pennings weer geopereerd donderdag 2 september 2004 door Jaap van Essen KATWIJK - Over een week staat Oranje onder Marco van Basten voor de eerste serieuze krachtproef. Tsjechië komt op bezoek. En juist nu lijkt het keurkorps van de kersverse bondscoach te acteren in een af levering van Mash. Het seizoen 2004-2005 is nog maar nauwelijks begonnen, maar het stikt van de blessurege vallen. Neem de 23-koppige Oranje-selectie. Daarvan train den gisterochtend maar liefst ne gen spelers wegens allerlei fysie ke klachten niet volledig mee: Boulahrouz, Bouma, Van Bron- ckhorst, Castelen, Heitinga, Hof land, Ooijer, Van der Vaart en Van Hooijdonk. En dan te bedenken dat spelers als Seedorf, Robben, Van Nistel- rooij en Cocu al helemaal niet beschikbaar waren voor Marco van Basten vanwege langdurige kwetsuren. Bij de aanvang van een nieuw voetbaljaar verwacht je toch bijna louter fitte spelers, maar niets blijkt minder waar. Oran je-arts Gert-Jan Goudswaard weet wel waar de oorzaak ge zocht moet worden. Maar eerst wil hij het totale aantal blessu res bij Oranje even nuanceren. „Er zijn juist meer spelers opge roepen omdat we wisten dat sommige spelers nog kampten met blessures. Dat geldt bijvoor beeld voor Van der Vaart en Cas telen. Verder zijn er enkele spe lers die afgelopen zondag een blessure hebben opgelopen. Niets ernstigs, maar die moeten nu toch even een paar dagen an ders belast worden." Zonder adempauze Toch ziet Goudswaard ook een structureel probleem voor top- voetballers. „Het vorige seizoen was zeker voor hen die meede den om de Europese prijzen lang en zwaar. Bijna zonder adempauze moesten de spelers zich daarna melden bij hun na tionale teams en hebben tot eind juni door gevoetbald. Dat heeft bij een fiks aantal spelers al tot fysieke klachten geleid." Spelers die wel blessurevrij uit het EK kwamen, hadden weer een ander probleem. „De meeste van die jongens hebben drie we ken vrij gekregen, maar hun clubs waren al met de trainin gen begonnen. Dus toen zij zich meldden hadden ze een achter stand op de rest van de groep die dan geforceerd binnen korte tijd ingehaald moet worden. Dat is alweer een extra belas ting en dat wordt dan vaak te veel." Veel van de blessures bij Oranje zijn 'gewone' contactblessures. Opgelopen in een wedstrijd door een schop, bijvoorbeeld zo- BREDA - Gerben Löwik heeft zijn keuze gemaakt: hij wil graag terug naar Rabobank. „Maar daarmee is de overgang nog niet afgerond", zegt de 27-jarige profwielrenner, die momenteel deel uit maakt van de Vlaamse formatie Chocolade Jacques. De man die in 2001 nog werd af gedankt bij Rabobank, sprak de ze week voor het eerst zelf met de leiding van de Nederlandse wielerploeg. „Er zijn nog wat kleine dinge tjes waarover we het eens moe ten worden", vertelt Löwik. „Daarom heb ik nog even be denktijd gevraagd, maar in prin cipe hoop ik niet dat de zaak nu nog afketst", zegt de renner. GPD als in het geval van Van der Vaart. Goudswaard: „Dat klopt en die blessures heb je altijd. Vaak is het domme pech. Maar tegelijk is het een feit dat er al tijd meer blessures zijn in de be ginfase van een seizoen dan wan neer we alweer een tijd aan de gang zijn." Van Gaal Al met al is Marco van Basten er lekker mee. Hij verkeert in een situatie die Louis van Gaal maar al te goed kent. Toen hij in het najaar van 2000 bondscoach werd, had Oranje ook een EK achter de rug waarin de halve fi nale werd gehaald. Daarvoor werd enkele maanden later de tol betaald. Thuis tegen Ierland en Portugal leverde het Neder lands elftal maar liefst vijf pun ten in, waardoor de WK-kwalifi- catie al bijna tot mislukken ge doemd was. Geen wonder, want tegen de Ieren moest Van Gaal het doen zonder spelers als Van Nistelrooij, Ronald de Boer, Ma- kaay, Stam, Davids en Over- mars. Mede daardoor stonden voetballers als Jeffrey Talan (wie kent hem nog?), Bert Kon terman, debutant Wilfried Bou ma, Arnold Bruggink Paul Bosvelt en de tijdelijk terugge keerde Richard Witschge in het veld. Tegen Ierland werd het 2-2. Enkele weken later won Portugal met 0-2 van het geam puteerde Oranje waarbij toen zelfs Jan Vennegoor of Hesse- link zijn opwachting maakte. Bondscoach Marco van Basten wilde gisteren niets zeggen over de aard van de diverse blessures in zijn selectie. „Daarvoor zijn er echt nog te veel onduidelijk heden", vertelde persman Kees Jansma. In de avondsessie trainden Van Hooijdonk, Bouma en Boulah rouz wel weer met de groep mee, dus zij lijken morgen inzet baar in het oefenpotje tegen Liechtenstein. GPD door André Hoogeboom AMSTERDAM - Nu de rook van het Nederlandse transferslag veld is opgetrokken, kan de ba lans worden opgemaakt. Een ba lans die niet al te positief is. Gis termorgen waren er meer verlie zers dan winnaars. Arouna Koné bijvoorbeeld, die zijn droomtransfer zag mislukken. Roda JC, dat 9,5 miljoen euro misliep. Hatem Trabelsi, die bij Ajax moet blijven omdat de Am sterdamse club en Arsenal er op het laatste moment niet uitkwa men. En Ajax dat uiteindelijk 'gewoon' een hele goede spits kwijtraakte en er niets dan geld voor terugkreeg. Het spel is dit jaar bijzonder hard gespeeld. Vooral de tijds druk heeft voor ogenschijnlijk chaotische taferelen gezorgd. Pas tegen middernacht op dins dagavond werden nog enkele be sluiten genomen, waaronder bij Ajax. De Amsterdamse club had de buik vol van alle nieuwe voor waarden die Arsenal stelde rond de koop van Trabelsi en staakte de onderhandelingen. Waarmee een hoop geld aan de neus van de club voorbij ging, net als aan de zaakwaarnemers van de Tu nesische voetballer. Vooral die laatsten hebben ervoor gezorgd dat het uiteindelijk allemaal misging. Ajax en Arsenal waren in een vroeg stadium al ak koord, maar de Engelsen schrok ken terug van alle persoonlijke eisen van Trabelsi, gevoed door zaakwaarnemer Franklin Se- doc. Tot laat dinsdagavond hing des ondanks een oplossing in de lucht, maar vervolgens ging Ar senal dwarsliggen. Onder druk van de tijd meende de Engelse club Ajax ook onder druk te kunnen zetten. De Amsterdam mers bezweken niet en lieten de transfer niet doorgaan Verlie zers alom. Trabelsi zal met han gende pootjes terug moeten ke ren in de selectie, Koeman moet de aanwezigheid van zijn afge schreven verdediger gedogen en door Peter van Duyl AMSTERDAM - Juventus be taalt Ajax precies zestien mil joen euro voor Zlatan Ibrahimo- vic. Het bedrag zal in vijf termij nen worden afgelost aan de Am sterdamse club. Dat hebben de Italianen gisteren bekend ge maakt. Ajax en Juventus kwamen dins dagavond laat tot een akkoord over de transfer van de spits naar Turijn. Ibrahimovic tekent bij Juventus een contract voor vier seizoenen. Juventus heeft in middels drie miljoen euro over gemaakt op de bankrekening van de Amsterdammers. De ko mende drie jaar wordt jaarlijks nog een drie miljoen afgelost. De resterende vier miljoen moe ten voor 31 augustus 2008 zijn betaald. Volgens Ajax is een dergelijke overeenkomst met ongebruike lijk. ,.De transfers van Edwin van der Sar (in 1999 naar Juven tus) en Cristian Chivu (vorig jaar naar AS Roma) zijn in het verleden ook zo geregeld", zegt voorzitter John Jaakke. „Dat het vaak gebeurt zeg ik niet, maar het is zeker niet onge woon." Door de gespreide betaling heeft Ajax in elk geval niet de mogelijkheid het volledige be drag direct te herinvesteren. Als de komst van Arouna Koné van Roda JC - de aanvaller kwam niet door de medische keuring - wel was doorgegaan, had de landskampioen de speler dus deels uit eigen middelen moeten betalen. Dat is, zegt Jaakke, ook geen probleem. „We zouden het geld niet nodig hebben om iets te kopen, we zitten goed bij kas. We zijn, zoals dat heet, zeer li quide", weet de voorzitter. Die uitspraak staat haaks op de situatie van vorig seizoen, toen Ajax keer op keer benadrukte dat het pas kon aankopen als er eerst verkocht werd. „Dat had niet zo zeer met onze financiële positie te maken", legt Jaakke uit. „Dat had het aantal spelers als achtergrond. Als je niemand verkoopt en wel aankoopt, krijg je veel te veel contractspelers. Daar hebben we in het verleden mee te maken gehad, dat willen we niet meer." GPD waar mogelijk de relatie herstel len. Trabelsi staat op de spe lerslijst van de Champions Lea gue en kan zo mogelijk worden opgesteld. Oneffenheden Verliezer is ook Arouna Koné. De Ivoriaan is voor zijn leven be schadigd, nu niet precies duide lijk is wat hem mankeert. De eer ste keuring in Amsterdam bracht oneffenheden aan het licht, waardoor een herkeuring nodig was. Ajax eiste voor 9,5 miljoen euro in ieder geval fysie ke zekerheid. Die kon niet meer gegarandeerd worden, onder druk van de tijd. Wellicht is er met Koné niets meer aan de hand dan een verrekt spiertje, maar de beursgenoteerde onder neming AFC Ajax kon geen en kel risico nemen. Ronald Koeman is ook verliezer, hoewel de transfer van Ibrahi movic met zijn volledige toe stemming werd uitgevoerd, moet de trainer nu met een enigszins gemankeerde selectie Europa in. Koeman zei na de wedstrijd tegen Utrecht dat bij vertrek van een van zijn sleutel spelers de doelstelling bijge steld dient te worden. Van Eij- den gisteren: „Laten we dat nu even rustig aan de toekomst overlaten." De algemeen directeur kijkt op merkelijk rustig terug op een ui terst hectisch etmaal, waarin zich veel zaken in de donkere uren afspeelden. „Wij zijn geen moment de controle kwijtge raakt", zei Van Eijden stellig. Onder tafel Dinsdagmorgen werd Koné in Amsterdam gekeurd, waarbij een blessure werd aangetroffen die nader onderzoek behoefde. Of het een grote of een kleine kwetsuur betrof, is niet bekend gemaakt omdat een herkeuring onder druk van de tijd niet meer kon plaatsvinden. Overigens was in het transfercircus overal rekening mee gehouden. Als de transfer met Zlatan en Juventus met door kon gaan, zou Ajax het medisch rapport van Kone onder tafel houden. De deal met Juventus ging door, waardoor de gegevens van Kone ook in eens op straat lagen. Roda is ook verliezer. Niet alleen vanwe ge het mislopen van een grote som geld. maar ook omdat ster speler Koné beschadigd en te leurgesteld is. GPD Hockeysters kruipen nog snel even op de troon in de Ridderzaal. foto Phil Nijhuis/GPD Op het bordes met koningin Beatrix. foto Robin Utrecht/ANP En de afsluitende rijtour, met Cor en Dennis van der Geest op de bok. foto Ed Oudenaarden/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Een geblindeer de limousine arriveert. Handle- keningenjagers stormen er meteen op af. Inge? Pieter? Nee, een groep 'zilveren' hock eyers van de club Den Bosch stapt uit, zichtbaar genietend van de aandacht. „Gaaf, we re den zelfs over de vluchtstrook om files te ontwijken", zegt Mijntje Donners, aanvoerster van het hockeyteam. Zwemmer Pieter van den Hoo- genband spoedt zich richting zaal. Hij mag, net als de drie andere gouden-medaillewin naars, plaatsnemen op de eer ste rij. Hij ziet er nog fris uit voor iemand die de avond er voor tot in de late uurtjes een huldiging in Eindhoven heeft gevierd. ..Ik ben altijd in staat om een feestje te vieren." Staatssecretaris van sport Clé- mence Ross-van Dorp heeft ditmaal geen zak lintjes meege bracht. De traditie luidt dat de nummers één van de Olym pische Spelen een koninklijke onderscheiding krijgen, maar die hebben ze allemaal al na Sydney gehad, vier jaar gele den. Wel is er een cadeautje voor de zwangere Anky: een houten hobbelpaard, Dan kan de kleine dadelijk meteen be ginnen met oefenen. Na de loftuitingen haasten de sporters zich naar buiten voor de fotosessie. Een bont gezel schap van witte pakken, oran je stropdassen en oranje schoe nen schuifelt net zolang heen en weer totdat ze keurig op een rijtje staan. De medaille winnaars moeten daarna bij koningin Beatrix op de thee, de overigen moeten het doen met een lunch in het hotel. Anky van Grunsven is voor de tweede keer bij de koningin. Volgens de winnares van het goud op de dressuur in Sydney en Athene went dat nooit. „Ze is over sport heel enthousiast. Ze weet dat Salinero nog een jong paard is Na de bitterbal len en kaassoufflés op paleis Noordeinde wacht de officiële huldiging in de Ridderzaal, aan het Binnenhof. Premier Balkenende is tevre den. „We hebben 22 medailles gehaald. Ik kan met opgehe ven hoofd naar de volgende vergadering van de Europese Unie." Dan worden de cheques uitgedeeld. Een 'bron zen judoka' als Mark Huizinga krijgt 10.000 euro op zijn reke ning bijgeschreven, voor zwemster Inge de Bruijn is er een cheque van 40.000 euro. Tijd voor champagne, vinden de sporters. In de Ridderzaal springt hockeyster Sylvia Kar- res samen met twee teamleden over een afzetting. Snel wordt er een kiekje van de drie mei den op de troon gemaakt. „La chen toch? Die kans krijg je niet zo snel." Als de laatste fo tosessie achter de rug is, staan de koetsen klaar om de spor ters door het centrum van de Hofstad te vervoeren. Duizen den fans klappen zodra de kar met de feestband in zicht komt. Erica Terpstra, voorzit ter van sportkoepel NOCNSF, kijkt tevreden toe. „Zeg nou zelf, dit is toch mooier dan prinsjesdag?" GPD N EINDHOVEN - Het vertrek van PSV'er Jürgen Colifi naar NAC is nog allerminst zeker. Dinsdag meldde dj club uit Breda dat het de verdediger voor een seizoen zol huren, maar volgens PSV is alleen een verkoop bespreekp baar. Algemeen directeur Theo Mommers van NAC is te Eindhoven om over de overgang van de voetballer te pr» ten. Colin speelde in het seizoen 2002/2003 al voor NA([ Breda. ANP SI ROTTERDAM - Anthony Lurling blijft bij Feyenoord. Dy aanvaller zou voor de rest van het seizoen worden ver? huurd aan Vitesse, maar de Arnhemse club ziet om finan ciële redenen af van de overgang. Dat meldt Feyenooi op zijn website. Lurling, die eerder van de nieuwe trainj Ruud Gullit vernam dat hij niet in aanmerking komt v<x een basisplaats, trainde woensdagochtend alweer me- met de Feyenoord-selectie. GPD I RIJSWIJK - Arnold Bruggink keert terug in de Neder landse eredivisie van het betaald voetbal. De spits verlaad het Spaanse Real Mallorca en gaat spelen bij SC Heeren? veen. De 27-jarige Tukker heeft getekend voor twee jaaF bij de Friese club, bevestigde woensdag zijn zaakwaamel mer. Heerenveen gaat ervan uit dat Bruggink ook speelge? rechtigd is in de UEFA Beker. Bruggink had zes seizoenen PSV achter de rug toen hij vet rig jaar de overstap naar de Spaanse competitie maakt^ Hij speelde 26 wedstrijden voor Real Mallorca en maakt! zeven doelpunten. Hij kreeg dit seizoen echter geen basisï plaats en mocht transfervrij vertrekken. ANP ATHENE - De Amerikaanse volleyballer Clayton Stanlen is door een Griekse rechtbank in Athene veroordeeld tJ een gevangenisstraf van vijftien maanden. Stanley kwair op de Olympische Spelen uit voor het nationale team vat", de Verenigde Staten. De volleyballer mishandelde een acht maanden zwangere vrouw en verzette zich daarnjï bij zijn arrestatie. Stanley gaat in beroep tegen de straft In de tussentijd is hij op vrije voeten gesteld. Mogelijr hoeft hij helemaal de gevangenis niet in omdat de Grieks? wet het toestaat om een gevangenisstraf te vervangej door een geldstraf. ANP/AFP ROTTERDAM - Meervoudig Nederlands kampioea hoogspringen Wilbert Pennings is maandag in Rotterdan geopereerd aan zijn achillespees. Er zat een scheur in. Di ingreep werd uitgevoerd door dr. Heijboer in het Erasmui MC. Pennings had maandenlang last van een achillespees blessure. De kwetsuur verhinderde hem deel te nemei aan wedstrijden. Hij kon zich ook niet kwalificeren vooi de Olympische Spelen in Athene. Eerder onderging Pen nings, die beroepsmilitair is, een operatie aan een knie pees. Pennings hoorde van de chirurg dat de operatii goed was geslaagd en dat hij binnen afzienbare tijd dl training kan hervatten en zijn rentree in het wedstrijden circuit kan maken. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - „Christus zal hem iets veel mooiers schenken, dan de gouden medaille die ik hem ontnomen heb." Dit heeft de Ierse ex-priester Cornelius Horan verklaard tegenover de Braziliaanse krant Folha de Sao Paulo over het incident dat hij zondag tijdens de olympische marathon veroorzaakte. Horan, die doorgaat voor ver minderd toerekeningsvatbaar, greep luttele kilometers voor de eindstreep de Braziliaan Vander- lei Cordeiro de Lima vast. De Li ma had op dat moment achttien seconden voorsprong op de num mer twee, de Italiaan Stefano Baldini die de marathon zou winnen. Het slachtoffer raakte door het voorval uit zijn ritme en eindigde als derde. De Griekse justitie veroordeelde Horan maandag tot een jaar voorwaardelijke gevangenis straf, maar intussen is hij weer thuis in Londen. De ex-priester - die vorig jaar al de wereldpers haalde met het betreden van het racecircuit tijdens de Grand Prix in het Engelse Silverstone - betreurt dat de Braziliaan het slachtoffer is geworden. Maar hij zegt geen spijt te hebben van zijn daad. „Het had net zo goed een Italiaan, een Duister of een Argentijn kunnen zijn. Ik had het op de leider van de maraf thon voorzien. Met mijn act» heb ik bereikt wat ik voor ogei had. Ik heb mijn boodschap overgebracht, dat de tweeaj komst van Christus op aarde otf het punt van gebeuren staat", al dus Horan, die drie publicatie»; op zijn naam heeft staan oven dit onderwerp. Tegenover de krant verklaardf! hij voorts dat hij Vanderlei dtt Lima eigenlijk niet had willen vastgrijpen. „Maar dat gebeur]' de om onverklaarbare redenen! toch. Ik was nerveus en gespan! nen. De bedoeling was alleens maar om hem enkele seconde! af te remmen door voor hem ttl springen." De Lima keerde gisteren teruj in Brazilië, waar hij in zijl woonplaats Maringa uitbundij gehuldigd werd voor het beha len van de 'gouden plak'. On danks zijn bronzen medaille heb ben de sponsors toegezegd her- te eren met het prijzenpakke alsof hij goud had gewonnen De Lima kan een prijzengeli van 50.000 euro en een staaf var een kilo goud tegemoet zien. Maandag kende het IOC hem aj de fair play medaille toe voor dij bewonderenswaardige wijza waarop hij Horan vergaf. De Li ma zei geen wrok te koesteres omdat hij tegen zijn verwach ting zolang op kop had gelegen GPD van onze sportredactie SCHEVENINGEN - Regina Schleicher heeft de derde etap pe van de Expert Holland La- dies Tour op haar naam ge bracht. De dertigjarige Duitse vvielrenster uit de formatie Sa- fi-Pasta Zara bleek in de etappe van Zoeterwoude naar Scheven- ingen de snelste van een vrijwel compleet peloton. Schleicher bleef Debby Mans veld en de Italiaanse Katia Longhin voor op de Schevening- se Boulevard. Klassementsleid ster Mirjam Melchers werd vier de en breidde dankzij bonifica ties haar voorsprong op runt ner-up Chantal Beltman uit val? drie naar zes seconden. De kopvrouw van Farm Frite kreeg een nieuwe oranje leider strui uitgereikt door haai oud-ploeggenote Leontien va) Moorsel, olympisch kampioen tijdrijden. Voor Regina Schleicher was d ritwinst in de Ladies Tour eer opsteker. „Ik heb de afgelopei twee dagen in regen en wio enorm afgezien, maar ben blij ven hopen dat er een dag bij zot zitten dat ik mijn slag kol slaan. Toen het op een sprint uit liep, liet ik me deze kans dal ook niet ontnemen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18