Saeftinge ligt hoger dan polders Hekgolf swaths hindert loodsen Hedendaagse eisen dwingen Emergis tot aanpassen gebouwen Studenten brengen imago Zeeland in Duitsland in beeld Meezweven met de commissaris Motorrijder rijdt 102 km te snel Boete wegens veroorzaken botsing Werkstraffen voor diefstal scooter Stoelen en tafels gestolen Bridge en fietsen www. nazomer tiettival.nl Heikantenaar krijgt boete voor slaan met spade Door eeuwen ongestoorde aanslibbing nu 2,5 meter boven NAP door Rinus Antonisse EMMADORP - In het Verdron ken Land van Saeftinge is een voor Zeeland unieke ontwikke ling aan de gang. Door eeuwen lange opslibbing ligt het buiten- jkse gebied inmiddels aanzien- k hoger dan de omringende achter de zeewering. Jnifhet verleden kregen buiten- rflij'kse schorren nooit de kans !öm hoog op te groeien. Voordat sprake was, werden ze él V ingepolderd, legt Gert-Jan Buth van beheerder Het Zeeuw se Landschap uit. Zo is, op enke le hogere kerngebieden na, Zee land in feite ontstaan. Hét proces van aanslibbing be gon na het verloren gaan van het gebied dat nu het Verdron ken Land van Saeftinge heet, eind 16e eeuw. Het heeft zich on gestoord kunnen voortzetten en |is - met het oog op niet uitge voerde inpolderingsplannen - in 1924 zelfs nog versterkt door de aanplant van Engels slijkgras, ••dat slib goed vasthoudt. Ook de aanleg van een dam in 1938 was daarvoor bedoeld. Momenteel ligt het Verdronken Land van Saeftinge grotendeels hoger dan 2,5 meter boven Nor anaal Amsterdams Peil. De meest oostelijke en laatst inge polderde (1907) Hertogin Hedwi- gépolder komt op ongeveer 2 me ter +NAP, de naastliggende fProsperpolder (bedijkt in 1847) jop 1,5 meter +NAP. Inklinking jOudere polders in de omgeving •liggen nóg lager, afhankelijk van de hoogte van het schor ten Wijde van de inpoldering en de Advertentie 10IMv. nazomer tjC&tivd*" i 30 aug t/m 12 Aept 20°. bel 0900 33 000 33 j festivalhart Abdij Middelburg ZNF-FESTIVALBAND METANGELO DE RIJKEEN ROMAN HUIJBREGHS popmuziek do 2 sept 20u00 Abdijplein gratis ARNEMUEDEN - Ze zijn best een beetje zenuwachtig voor hun eerste vlucht met een motorzweefvliegtuig. „Ik wil geen looping", zegt de tienjarige Renee Louise de Jonge uit Goes. Samen met haar zesjarige plaats- genootje Juliane Strookman innen ze woensdag hun prijs, die ze vorig jaar bij een tekenwedstrijd tijdens de kindervakantieweek in Goes-Oost hebben gewon nen. Ze mogen een zweefvlucht maken, met als piloot niemand minder dan commissaris van de koningin W. van Gelder. Hij neemt vaker prijswinnaars van al lerhande acties en loterijen mee de lucht in. Van Gel der vliegt met een tweezitter, dus Renee Louise gaat eerst en dan Juliane. Vanaf Zeeland Airport bij Arne- muiden stijgen ze op voor een zweefvlucht. Op hoogte gaat de motor uit en dat is best een eng idee, vinden de twee. Uiteindelijk valt het allemaal mee en is het mooi 0111 Zeeland vanuit de lucht te zien. foto Willem Mieras donderdag 2 september 2004 YERSEKE - Een 28-jarige motorrijder uit Yerseke moest gistermiddag zijn rijbewijs bij de politie inleveren omdat hij meer dan honderd kilometer per uur te snel reed. De man scheurde met 182 over de Noordweg in Kapelle. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. MIDDELBURG - Een 44- jarige Duitser uit Solingen is gisteren door de Middelburgse kantonrechter veroordeeld tot een boete van 250 euro. De automobilist veroorzaakte vorig jaar augustus in Kapelle een ongeluk omdat hij geen voorrang gaf aan een bromfietsster. De advocate van de Duitser wees op het feit dat de man ondanks het feit dat hij voorzichtig gereden had, de bromfietser niet had opgemerkt. „Het was elf uur 's avonds, dus het is moge lijk dat de bromfietser geen verlichting voerde", aldus de raadsvrouw. Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout achtte hij het hoogstwaarschijnlijk dat de bromfietsster wel verlichting voerde, omdat ze anders geen steek kon zien. Door de bot sing brak de bromfietsster een been. Officier van justitie L.W. Boogert stelde dat de automobilist een voorrangs- fout had gemaakt en eiste een boete van 250 euro. Die eis werd door de politierechter gevolgd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor- deelde gisteren twee Vlissingers voor de diefstal van een scooter tot werkstraffen van tachtig uur. Een derde ver dachte, een 50-jarige Vlissinger, werd vrijgesproken van heling. De twee mannen zijn al jaren verslaafd aan verdo vende middelen en hebben een aanzienlijk strafblad. De 42-jarige verdachte kwam in de verleiding tot de diefstal toen hij in maart in Vlissingen een scooter in een garage box zag staan. Hij schakelde zijn 49-jarige kompaan in, die een koper wist. Dat de scooter gestolen was bleek uit de sloten die verbroken waren. De eigenaar van de scooter was overle den, zo wisten ze te vertellen. De 50-jarige man kon de scooter kopen voor 350 euro. Hij had eerst gevraagd of het een 'eerlijke' scooter was. Hij kocht de scooter, maar was later ook nog eens ruim vijfhonderd euro aan repara tiekosten kwijt. Officier van justitie G. van der Burg vond de diefstal en de heling bewezen. De officier eiste tegen het stelende duo zes weken gevangenisstraf en tegen de oudste ver dachte wegens heling vier weken cel. De verdediging bepleitte werkstraffen, met uitzondering van raadsman E. Smit. Die vond dat zijn cliënt moest wor den vrijgesproken van heling. „Het was een reëele prijs. Hij was voor de aankoop en de reparatie al negenhonderd euro kwijt." De politierechter was het eens met de raads man. 's-HEER ABTSKERKE - Dieven zijn op een terrein aan de Noordhoekweg bij 's-Heer Abtskerke aan de haal ge gaan met vijfentwintig stoelen en vijf tafels. De stoelen en tafels, die waren gebruikt bij een evenement, stonden in de nacht van maandag op dinsdag klaar om door de ei genaar te worden opgehaald. door Rolf Bosboom KLOETINGE - Vier van de acht tien gebouwen van Emergis, het centrum voor geestelijke gezond heidszorg in Zeeland, voldoen nog niet aan de hedendaagse normen. Dat blijkt uit een onder zoek van het College Bouw Zie kenhuisvoorzieningen. Het bouwcollege heeft samen met brancheorganisatie GGZ Nederland de kwaliteit van de huisvesting in de geestelijke ge zondheidszorg in kaart ge bracht. Het college komt tot de conclusie dat er op dat gebied nog veel werk te verzetten is. Landelijk voldoet de huisves ting van 45 procent van de cliën ten (8500 mensen) in meer of mindere mate niet aan de eisen. Vaak gaat het om onvoldoende sanitair, te grote groepen of te kleine zit-slaapkamers. Dertig procent van alle gebouwen be antwoordt niet aan de minimum eisen. Instellingen die slecht sco ren worden binnenkort gericht benaderd met het dringende ver zoek een plan voor verbetering op te stellen. Beter Emergis scoort wat beter dan het landelijk gemiddelde. Van de achttien gebouwen voldoen er vier niet aan de normen. In één geval is dat op vele onderde len; bij de andere drie op enkele aspecten. In totaal betekent het dat de huisvesting van 162 van de 411 cliënten een onvoldoende scoort. Voor 29 mensen is de si tuatie ernstig. H. Geerse, hoofd technische en terreindiensten bij Emergis, wijst erop dat de uitkomsten van het onderzoek in het juiste verband moeten worden gezien. De gebouwen van Emergis date ren vrijwel allemaal uit de jaren MIDDELBURG - Zaterdag vindt de Walcheren Vijf Dorpen Bridge Fiets Tocht plaats. Deel nemers bereiken hun vijf bridge- locaties door middel van fiets tochten. De wedstrijden worden gespeeld in Koudekerke, Zoute- lande, Westkapelle, Domburg en Meliskerke. Ruim 160 paren hebben zich aangemeld. tachtig, toen er heel andere nor men golden. De afgelopen tijd zijn al veel gebouwen aangepast aan de hedendaagse eisen. „De afgelopen vier jaar hebben we ongeveer de helft van ons ter rein gerenoveerd." Het gebouw dat in het onder zoek een zware onvoldoende scoort, is dat aan de Koepoort straat in Middelburg. Vervan gende nieuwbouw aan de Sint Pieterstraat is echter in volle gang en wordt volgend jaar op geleverd, waarmee de situatie is opgelost. Op het terrein in Kloetinge be schikt het centrum over vier ge bouwen die nog moeten worden aangepast. Het voornaamste pro bleem vormen de meerpersoons- kamers en de klimaatbeheer sing. Het gaat om gebouwen voor volwassenenzorg en lang durige zorg en wonen. „Voor twee gebouwen hebben we een haalbaarheidsstudie uit- gevoerd", zegt Geerse. „Voor een gebouw voor volwassenen- zorg is inmiddels een aanvraag' voor vervangende nieuwbouw gedaan. Bij een gebouw voor langdurige zorg en wonen moe ten we nog kiezen tussen renove ren of nieuwbouw." De andere twee problematische panden zijn in het huisvestings plan van Emergis opgenomen en komen binnen afzienbare ter mijn aan bod. Geerse vernacht dat het Zeeuwse centrum bin nen enkele jaren op alle fronten aan de huidige normen voldoet. (Advertentie) fo aus t/m 12 MP»200"* bel 0900 33 000 33 jfnnr Aector Dooms - Een 31-jarige uit Heikant is gisteren voor poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ver oordeeld tot 1200 euro boete en pier weken voorwaardelijke ge verdachte had op 6 mei zijn buurman met een spade had ge slagen. Het slachtoffer had de slag nog enigszins kunnen afwe ren, zodat de spade alleen zijn schouder raakte. De klap was behoorlijk aangekomen. „Als de spade was uitgeschoten naar zijn hals dan was het veel erger geweest. Dat had u dit jaren ge vangenisstraf kunnen kosten", verzekerde de Middelburgse po litierechter G. van Unnik. Het incident was het gevolg van een ruzie. De man zei de slaap niet te kunnen vatten, omdat de buurman een buitenlamp laat branden. „Daar heb ik last van, maar hij wil de lamp niet uit doen. Dat begin ik een beetje beu te geraken." Met de spade had hij ook de buitenlamp ver nield en de auto van het slachtof fer beschadigd. De Heikante naar is bereid om die schade te vergoeden. Officier van justitie G. van der Burg achtte poging tot doodslag bewezen en eiste 1500 euro boete en vier weken voorwaardlijke gevangenisstraf. Hij liet in zijn eis meewegen dat de buurman met zijn scheldpar tijen ook een rol in het conflict had. Raadsman R. van Voorst Vader vroeg de boete te beper ken tot 500 euro. „Mijn cliënt ge raakte gefrustreerd, omdat hij niet kan slapen. Hij klaagde bij de woningbouwvereniging maar heeft nog niets gehoord." De ad vocaat noemde het blanco straf blad ter verdediging en vond dat hooguit sprake was van po ging tot zware mishandeling. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Studenten van I de Hogeschool Zeeland in Vlis singen maken een videofilm Over het imago van Zeeland bij Duitsers. De groep vertrok daar voor gisteren naar Düsseldorf in de deelstaat Nordrhein-Westfa- |en. Het initiatief is afkomstig van jhet Bureau voor Toerisme Zeeland, dat maandag 13 sep tember zijn kenniscentrum opent. Dat legt zich toe op het Ibundelen van gegevens over ont wikkelingen in de sector, het ge- !yen van opleidingen op het ge- ped van recreatie en toerisme kn het verrichten van onder hoek. Ter gelegenheid van de opening pyordt in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een work shop gehouden over het imago Van Zeeland bij toeristen. Aan leiding daarvoor is het onder zoek dat het Amsterdamse ad viesbureau LA-group vorig jaar •uitvoerde naar het beeld dat Duitsers hebben van de Neder landse kust. Dat gebeurde in de jvorm van een telefonische en quête onder 567 inwoners van Nordrhein-Westfalen en Nie- dersachsen. Vriendelijk Daaruit kwam naar voren dat het Duitse beeld van de Neder landse kustregio's in het al- ■gemeen en Zeeland in het bijzon der duidelijk positief is, posi tiever dan vergelijkbare gebie den in België, Denemarken en Duitsland zelf. Genoemd en ge roemd worden de vriendelijke bevolking, de brede en uitge strekte stranden, de kindvrien delijkheid en de bereikbaar heid. Een discussie op basis van al leen het rapport zou wellicht wat saai zijn. „Het is veel leuker als je het onderwerp ook wat vi sualiseert", zegt G. van Keken van het Bureau voor Toerisme Zeeland. De Hogeschool Zee land bleek bereid daaraan mee te werken. Ander beeld Tijdens hun introductieweek maken 21 eerstejaars studenten International Business Lan guages een videofilm in Duits land zelf. „Als je jonge mensen zoiets laat doen, krijg je waar schijnlijk een heel ander beeld dan uit het onderzoek blijkt", zegt Van Keken. „Het is aardig om die twee naast elkaar te kun nen leggen." De studenten hebben de op dracht gekregen in vijf groepen te werken. Elke groep legt zich toe op één aspect, zoals het weer geven van Duitse clichés en het laten zien hoe Duitsers wonen en werken. Het is de bedoeling dat zij ook, in afwijking van het onderzoek van de LA-group, mensen inter viewen die nog nooit in Zeeland zijn geweest. De komende dagen worden de resultaten samen met een erva ren editor samengesmeed tot één film van ongeveer twintig minuten die op 13 september wordt vertoond. mate van inklinking van de bo dem. Ter vergelijking: de Prunje aan de zuidkust van Schouwen ligt circa 1,5 meter ónder NAP, de Poortvliet- en Mallandpolder op Tholen rond 1 meter -NAP. Buth heeft de indruk dat het al lang plaatsvindende proces van verlanding van het schor in Saef tinge, opgejaagd wordt door bag- gerwerken voor het op diepte houden van de vaargeul in de Westerschei de. „Ophoging en verlanding zijn er van nature, maar er is een klapje bovenop gedaan door de verdiepingswer- ken, al is dat moeilijk aan te to nen." Door de aanslibbing groeien de kenmerkende grote kreken die door het verdronken land slinge ren, dicht. De oeverwallen langs deze kreken worden hoger. Hier door wordt de invloed van het brakke getijdewater kleiner, ter wijl die van het zoete regenwa ter groter wordt, stelt Buth. „De ophoging gaat gepaard met ver zoeting. Misschien zie je over veertig, vijftig jaar wel boom pjes groeien." Riet De veranderingen hebben ook gevolgen voor de flora. De varia tie aan plantengemeenschappen vermindert. De oppervlakte slijkgras, een echte zoutplant, neemt af, het riet rukt op. Buth: „Het riet is een zorgenkindje, het kan zich massaal uitbreiden en dat willen we liever niet. Op zich heeft riet ook z'n waar de, bijvoorbeeld voor vogels als bruine kiekendief en waterral, erkent hij. „Maar we willen Saeftinge niet tot één wuivend rietveld maken." Begrazing door runderen van ongeveer eenderde van het begroeide ge bied van 2000 hectare, moet ervoor zorgen dat de ver scheidenheid aan planten zo groot mogelijk blijft. Bedoeling is het aantal runderen uit te brei den. Het Zeeuwse Landschap laat het verlandingsproces gewoon doorgaan. „Het is een natuurlijk gebeuren", vindt Buth. Er ligt een voorstel om de geulen uit te baggeren. „Daar hikken we een beetje tegenaan. De rest van het schor blijft dan toch hoog en je bent wel erg kunstmatig bezig." door Ben Jansen VLISSINGEN - Het Loodswe zen en de exploitant van het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens hebben afspraken gemaakt om overlast door de hoge hek- golf van de nieuwe veerboten te voorkomen. De boten passeren schepen die van loods wisselen met een ruimere bocht en met la gere snelheid. Bovendien zijn ze uitgerust met apparatuur om de communicatie te kunnen volgen tussen de loodstenders en de schepen die ze bedienen. Al meteen na de ingebruikname van de Prinses Maxima en de Prins Willem-Alexander werd duidelijk dat deze schepen een aanzienlijk hogere hekgolf heb ben dan de PSD-dubbeldekkers die jarenlang de monding van de Westerschelde hebben ge kruist. Loodsvaartuigen, binnen vaartschepen en jachten onder vonden daar hinder van. Dat leidde tot klachten en af en toe vielen op de marifoon krachttermen te beluisteren wanneer een schipper onver hoeds met het golvenspoor van een van de twee veerboten werd geconfronteerd. Vooral bij het Loodswezen nam de ergernis toe. Onverwachtse golven kunnen gevaarlijke situa ties opleveren wanneer een loods een touwladder op of af klimt. „We hebben op de Rede van Vlissingen op jaarbasis 100.000 loodswissels en zo'n 20.000 vaarten van het fiets-voetveer. Dat betekent dat er sprake is van duidelijke riso- co's", zegt G. van Rooij, voorzit ter van het Nederlands Loods wezen Scheldemonden. Exploitant BBA erkende dit en zegde alle medewerking om de Hekgolven achter de veerboot. hinder voor de loodsdiensten zo gering mogelijk te maken. Vol gens de provincie, die het uitba ten van het fietsvoetveer aan BBA heeft opgedragen, kan met een ruimere bocht - eventueel met lagere snelheid - om loods- wisselende schepen worden ge varen zonder dat dit gevolgen heeft voor de dienstregeling. De forse hekgolf van de Maxima en de Willem-Alexander heeft Van Rooij en de zijnen aan het denken gezet. Het Nederlandse Loodswezen in de Zeeuwse wa teren en de Vlaamse loodsdienst gaan de komende jaren hun vloot vervangen door schepen van hetzelfde type: de swath (small waterplane area twin hull) - een vaartuig dat op twee torpedevormige drijvers rust, waarin de voortstuwing is on dergebracht. Het Nederlands Loodswezen heeft inmiddels twee van die swaths besteld. De Nederlandse en Vlaamse lood sen hebben niet gekozen voor de leverancier van de fietsvoetveer- boten, Schelde/Damen in Vlis singen, maar voor de Duitse werf Abeking Rasmussen. Dit bedrijf heeft swath-loodsboten gebouwd die in de monding van de Elbe dienst doen. Van Rooij: „We hebben onze le verancier gevraagd of zijn sche pen ook zo'n hoge hekgolf ver oorzaken. Die heeft verzekerd dat dit niet het geval is." Snelheid H. van Herwijnen van Damen Shipyards in Gorinchem - hij was projectleider bij de bouw van de Maxima en de Wil- foto Roland den Dekker lem-Alexander - waagt dat te betwijfelen. „Die hekgolf is inhe rent aan de swath-technologie. Het gewicht van het schip en de snelheid zijn de bepalende facto ren, waarbij het gewicht de be langrijkste rol speelt. Het is ge woon een kwestie van hydrome- chanica." Dat de swaths die het Loodswe zen heeft besteld minder golven veroorzaken, kan Van Herwij nen zich voorstellen. „Die sche pen wegen 100 ton. Die van ons zijn tien keer zo zwaar. Logisch dat de hekgolf dan ook hoger is." Van Rooij houdt het erop dat de swaths van Abeking Rasmus sen beduidend minder golfslag veroorzaken, dankzij een iets an der ontwerp. „We zullen het eind volgend jaar wel zien." theater op locatie in Zeeland muziektheater DIEP IN HET BOS in het Poelbos bij Goes do 2 t/m za 4 sept ma 6 en di 7 sept do 9 t/m za 11 sept 20ul5 Poelbos Goes €20,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13