Bloedige aanslagen Israël Milosevic begint strijdlustig met zijn eigen verdediging Parijs ontsnapt aan gifgasterreur Moore tart critici met aanwezigheid op show Republikeinen Asielzoekers stromen toe aan grens EU Palestijnen blazen lijnbussen op in Beersheba Nieuwe keuring Pinochet geëist Dodental tyfoon Japan loopt op Radioactieve vervuiling Jakarta Afghanen gedood door bommen VS Iran arresteert spionnen Jordaanse predikers naar Westen Veel ongewenste zwangerschappen Proces terrorist wordt uitgesteld Extremisten in Irak vermoorden Nepalezen Ex-minister Macedonië vast GENEVE - Nieuwe EU-lid- staten aan de nieuwe Euro pese buitengrenzen krijgen steeds meer asielaanvragen te verwerken. Volgens cijfers van de VN-vluchtelingenorganisa tie Unhcr was er in het tweede kwartaal van 2004 een gemiddelde toename van 26 procent in de onder zochte zes van de tien nieu we lidstaten: Cyprus, Hon garije, Polen, Slowakije, Slovenië en Tsjechië. In ab solute aantallen ging het om een krappe 10.000 aan vragen. Tsjechië, dat geen nieuwe Europese buitengrens vormt, kende overigens als enige een daling met 37 pro cent. Cyprus noteerde een toename van liefst 90 pro cent tot 2110, Slowakije re gistreerde een stijging van 52 procent, Polen 34 pro cent. ANP woensdag 1 september 2004 van onze redactie buitenland BEERSHEBA - Na ruim vijf maanden zonder grote Palestijn se aanslagen, is Israël gistermid dag opgeschrikt door twee dode lijke explosies in twee lijnbus sen. De voorlopige balans van de terreur in het Zuid-Israëli sche Beersheba: achttien doden, onder wie de daders, en tiental len gewonden. De radicale Palestijnse groepe ring Harnas eiste enkele uren la ter de verantwoordelijkheid op voor de dubbele zelfmoordaan slag. Het bloedvergieten was be doeld als vergelding voor de Is raëlische liquidatie eerder dit jaar van twee Hamas-kopstuk- ken, sjeik Ahmed Jassin en diens opvolger Abdel Aziz al Rantissi. De bewapende tak van Hamas, die voor het laatst in maart toesloeg, dreigde in de verklaring met meer vergel dingsaanslagen. De aanslagen in Beersheba wer den praktisch gelijktijdig ge pleegd, kort voor 15.00 uur plaatselijke tijd. De twee lijn bussen bevonden zich in de buurt van elkaar bij het stad huis in het centrum van de stad in de Negev-woestijn. Een bus raakte in brand. Beide voertui gen zijn door de aanslagen gro tendeels vernietigd. Veiligheidsmuur De Israëlische premier Sharon zei in een eerste reactie op de Is raëlische legerradio dat de strijd tegen het terrorisme wordt voortgezet. „We moeten de terreur bestrijden; dat is wat mijn regering doet", aldus Sharon. De Palestijnse minister Erekat zei elke aanslag op bur gers te veroordelen, of het nu om Israëliërs of Palestijnen gaat. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Shalom, bena drukte de noodzaak om door te gaan met de bouw van de veilig heidsbarrière tussen Israël en de Palestijnse gebieden. Israël verklaarde de relatieve rust de laatste maanden in het land juist door de muren en hek ken, die zijn bedoeld om aansla gen door zelfmoordenaars te voorkomen. Op 14 maart pleegden Pales tijnen hun laatste grote aanslag in Israël. In de zuidelijke haven stad Ashdod kwamen toen tien mensen om het leven bij een zelf moordaanslag van twee Pales tijnen. Door Palestijnse zelf moordaanslagen zijn sinds het begin van de opstand bijna vier jaar geleden ruim vierhonderd mensen omgekomen. Verijdeld Eerder gisteren konden Israëli sche militairen nog een aanslag voorkomen. Bij een grensover gang met de Gazastrook werd een Palestijn gearresteerd die met een bom een zelfmoordaan slag wilde plegen. Het explosief was in het ondergoed van de man genaaid. Een Israëlische le- gerwoordvoerster sprak van een methode die nog niet eerder was aangetroffen. ANP/AFP/RTR SANTIAGO - De advocaten van de Chileense oud-dicta tor Augusto Pinochet willen dat hun cliënt opnieuw me disch onderzocht wordt. De 88-jarige ex-president ver loor donderdag zijn juridische onschendbaarheid, waar door hem een nieuw proces wegens de dood van politieke opponenten boven het hoofd hangt. Het Chileense hooggerechtshof oordeelde in 2002 nog dat Pinochet leed aan dementie en te zwak was om zichzelf te verdedigen. Het hoogste rechtscollege herzag dat oordeel echter. ANP/AFP TOKIO - De tyfoon Chaba heeft in Japan aan zeker twaalf mensen het leven gekost. De tropische storm, die sinds maandag vanuit het zuid westen over de Japanse eilanden trekt, heeft al 247 men sen verwond, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Vijf mensen, onder wie drie opvarenden van een Vietnamees vrachtschip, worden nog vermist. De storm bereikte gis terochtend de noordelijkste eilanden. Meer dan 14.000 huizen zijn getroffen door overstromingen. ANP JAKARTA - De meeste rivieren in de Indonesische hoofd stad Jakarta en het westen van Java zijn ernstig vervuild. Ze bevatten onder meer radioactief materiaal en zware metalen. Dat meldde The Jakarta Post gisteren op basis van politieonderzoek. De politie verdenkt fabrieken en ziekenhuizen ervan gro te hoeveelheden chemicaliën en radioactief materiaal te dumpen in de waterwegen. De politie wilde niet zeggen hoe ernstig de geconstateerde vervuiling is en om welke materialen het precies gaat. De autoriteiten overwegen ook in andere provincies on derzoek te gaan doen naar vervuiling van rivieren. ANP KOENAR - Door een Ameri kaanse luchtaanval gisteren in de provincie Koenar in het oos ten van Afghanistan zijn zeker acht burgers om het leven geko men en raakten negen anderen gewond. Dat hebben buitenlandse hulp verleners en de lokale politie meegedeeld. Koenar ligt onge veer 200 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kaboel aan de grens met Pakistan. Het bombardement had nog voor de dageraad plaats en volg de op een aanval van aanhan gers van de Taliban en Al Qaeda op instellingen van de regering in het district Manogi in Koe nar, aldus Nizami. Bij de lucht aanval werden acht huizen ver nietigd. Het Amerikaanse leger onderzoekt het incident. Circa 18.000 buitenlandse militairen en het nieuwe Afghaanse leger maken jacht op de Taliban en Al Qaeda. ANP/RTR/AFP Reddingswerkers ontfermen zich over de slachtoffers in Beersheba. foto Pavel Wolberg/EPA TEHERAN - Iran meldt tientallen spionnen te hebben ge arresteerd. Een aantal van hen zou geheimen over het Iraanse nucleaire programma hebben doorgespeeld aan de vijanden van Teheran, aldus minister Ali Yunesi van Inlichtingendiensten gisteren. Wanneer de arrestaties zijn verricht is niet bekendge maakt. De meeste arrestanten zouden lid zijn van de Peop le's Mujahedin Organisation (MKO), aldus de minister Dat is een Iraanse oppositiegroepering die in Irak is geves tigd en heeft in de afgelopen jaren eerder vertrouwelijke informatie over Teherans nucleaire ambitie naar buiten gebracht. ANP/RTR AMMAN - De Jordaanse koning Abdallah II gaat islamiti sche schriftgeleerden (oelema) naar Europa en de Verenig de Staten sturen om daar de 'ware islam' te verkondigen. Ze zullen de islam voorstellen als 'gematigde en tolerante religie'. Dat heeft de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken Ahmad Heleil gisteren gezegd, meldde het persbureau Pe tra. Het doel van de missie is het 'wegnemen van clichés over de islam', aldus de minister. ANP/AFP Slobodan Milosevic tijdens de door hemzelf gevoerde verdediging voor het Joegoslavië-Tribunaal: „Het Vaticaan en Duitsland zaten achter het uiteenvallen van Joegoslavië". foto Fred Ernst/EPA door Ans Bouwmans NEW YORK - Senator John Mc Cain heeft filmmaker Michael Moore, op de Republikeinse con ventie in New York aanwezig met een perskaart van de krant USA Today, een veeg uit de pan gegeven. Moore schilderde in zijn film Fahrenheit 9/11 het Irak van Saddam Hoessein af „als een oase van vrede, terwijl het in werkelijkheid een plek van onbeschrijflijke wreedheid, martelkamers en massagraven was", aldus McCain, die jaren lang in Vietnam vastzat als krijgsgevangene. De senator hoefde de naam van Moore niet eens te noemen in zijn speech op de conventie. Zo bekend is de liberale propagan- LONDEN - Elke minuut raken in de wereld 190 vrouwen onge wenst zwanger. Elke minuut sterft er ook een vrouw aan de complicaties van haar zwanger schap of tijdens cfe geboorte van haar kind. Dat staat in een giste ren verschenen verklaring van een internationale conferentie in Londen over de groei van de wereldbevolking. De bijeenkomst van zevenhon derd vertegenwoordigers van 109 landen en organisaties poogt een balans op te maken van de tien jaren die volgden op de grote VN-conferentie in Cai ro over de groei van de wereldbe volking. Tijdens die bijeen komst werd een actieplan aange nomen dat betrokken landen op riep meer te doen aan geboorte beperking en aan het verbeteren van de rechten van vrouwen. Een positieve balans is er overi gens niet, aldus de conferentie gangers in Londen. De beschik baarheid van voorbehoedsmid delen in vooral de armere lan den is toegenomen, maar nog volstrekt onvoldoende. Het aan tal zwangere minderjarigen in de wereld is nog net zo hoog als in 1994. De medische verzorging van zwangere vrouwen is slechts in een paar landen verbe terd. ANP/DPA damaker, ook in Republikeinse kringen. Gehaat is misschien een beter woord, want Fahren heit 9/11 is één lange aanklacht tegen Bush. Bovendien zat Moore in conven tiecentrum Madison Square Gar den, iets dat bij een aantal aan wezigen niet erg best is geval len. Al was het maar omdat hij zoals gebruikelijk werd om ringd door journalisten op zoek naar een relletje of een verhaal. McCains bestraffende woorden werden door de zaal met gejuich begroet en al snel gevolgd door de Republikeinse strijdkreet 'nog vier jaar'. Moore hoorde het glimlachend aan. Bedankt John McCain, zo tekende de Washington Post op uit zijn mond. Want nog meer aandacht, nog meer dollars. Fahrenheit 9/11 was al een bioscoophit en de dvd komt nog voor de verkie zingen uit. USA Today verdedigde gisteren zijn besluit om Moore als gast-columnist naar de Republi keinse conventie te sturen. Waarom laat het dagblad hem aan het woord, zo hadden lezers bezorgd gevraagd. Het is een kwestie van balans, legde redac teur Brian Gallagher van de opi niepagina uit. De conventies zijn slechts reclamecampagnes van de partijen, en tijdens de De mocratische conventie in juli had een rechtse commentator da gelijks ruimte gekregen voor een gevat stukje. Dat Moore zo veel aandacht zou wekken tij dens een 'onopvallend' bezoek aan de conventie, had USA To day overigens niet gedacht. In zijn eerste column verwel komde Moore alle Republikei nen in zijn thuisstad New York. „Jullie denken misschien dat je omringd wordt door verwijfde li beralen met een voorliefde voor koffie verkeerd, maar toevallig is New York dé zetel van be drijfsleven en de conservatieve media", aldus Moore. Hij loofde de vasthoudendheid van Repu blikeinen. „Jullie staan al voor het ochtendgloren op om te be denken welke minderheid van daag verboden kan worden te trouwen. Wij moeten het doen met allemaal watjes die liever compromissen sluiten dan vech ten." GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Na maanden ver traging is Slobodan Milosevic (63) gisteren voor het Joegosla vië-Tribunaal begonnen aan zijn verdediging. Na herhaalde lijk uitstel wegens ziekte (hoge bloeddruk) oogde de ex-presi dent van achtereenvolgens Ser vië en Joegoslavië uitgerust, in goede conditie en strijdvaardig. Een van zijn juridisch advi seurs, Zdenko Tomanovic, beves tigde na de zitting in de wandel gangen van het VN-hof in Den Haag het 'goede humeur' van de verdachte. Op zijn openingsplei dooi heeft Milosevic immers drie jaar gewacht. De afgezette president was op 28 juni 2001 door de toenmaligie Servische premier Djindjic naar Den Haag gestuurd. De met een stropdas in de kleuren van de Servische vlag getooide Milosevic ging in zijn openingspleidooi amper in op het bewijs dat de aanklagers sinds het begin van het proces op 12 februari 2002 hebben ge presenteerd. Carla Del Ponte en haar medewerkers probeerden aan de hand van bijna driehon derd getuigen te bewijzen dat Milosevic zich schuldig heeft ge maakt aan genocide, misdaden tegen de menselijkheid en oor logsmisdaden, gepleegd tijdens de balkanoorlogen in de jaren negentig. In plaats daarvan herhaalde Mi losevic eerder geuite verwijten en complottheorieën. Het tribu naal is illegaal en dient alleen maar om van de misdaden af te leiden die de Navo in 1999 pleeg de tijdens de bombardementen van onze redactie buitenland SKOPJE - De Kroatische politie heeft gisteren de Macedonische ex-minister van Binnenlandse Zaken Ljube Boskovski gearres teerd. Boskovski is hoofdver dachte in een moordzaak uit 2002. Hij zou opdracht hebben gegeven zeven illegalen te ver moorden. De immigranten, zes Pakistani en een Indiër, werden in maart 2002 in het dorp Rastanski Loz- ja doodgeschoten. Boskovski maakte toen, als minister, be- op Joegoslavië. Volgens een oude Servische traditie presen teerde hij het Servische volk vooral als slachtoffer. Het uit eenvallen van Joegoslavië is te wijten aan buitenlandse steun aan separatistische elementen in Slovenië, Kroatië, Bosnië en Kosovo. Met name het Vaticaan en Duits land moesten het ontgelden. Mi losevic ziet paus Johannes Pau- lus II en de achtereenvolgende kend dat de zeven islamitische extremisten waren die aansla gen wilden plegen. Westerse di plomaten betwijfelden dat met een en uit onderzoek bleek dat ze gewone illegalen waren, op weg naar West-Europa. Het vermoeden rees dat Boskovs ki ze via Bulgarije heeft laten binnensmokkelen, speciaal met het doel hen te vermoorden en het zo te laten lijken alsof de Ma cedonische autoriteiten erg alert waren in de strijd tegen het terrorisme. De ex-bewinds man heeft ook de Kroatische na tionaliteit- ANP/DPA/RTR HAMBURG - Het proces tegen de Marokkaans-Duitse Al Qae- da-verdachte Mounir al Motas- sadeq is verdaagd tot 7 septem ber. Dat heeft de rechtbank in Hamburg gisteren besloten. De man staat terecht wegens be trokkenheid bij de aanslagen van 11 september 2001. De verdediging van A Motassa- deq had gevraagd het proces uit te stellen, omdat de belangrijk ste advocaat na een motoronge luk in het ziekenhuis ligt. De man staat, voor de tweede maal, terecht wegens medeplichtig heid aan moord en lidmaat schap van een terreurbeweging. Het hooggerechtshof in Karlsru he verwierp dit voorjaar een eer dere veroordeling tot vijftien jaar celstraf en gelastte een nieuw proces. Het hof vond dat enkele belangrijke getuigen moesten worden gehoord. Bij de aanslagen in de VS vonden 3000 mensen de dood. ANP/DPA Duitse ministers van Buiten landse Zaken Genscher en Kin kel als kwade geniën achter de afscheiding van de Joegoslavi sche deelrepublieken Slovenië en Kroatië. Bij het Vaticaan ziet Milosevic 'diepe wortels' van anti-Ser visch beleid: de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk zou al in de Eerste Wereldoorlog de vernietiging van het orthodoxe Servië hebben gewild om het ka tholieke Oostenrijks-Hongaarse Rijk te versterken. En Hit- ler-Duitsland maakte met zijn steun aan het (fascistische) usta- sa-bewind de Kroatische genoci de op de Serviërs tijdens WO II mogelijk. Vaticaan en Duitsland handelden in de jaren negentig uit 'geostrategische' overwegin gen toen zij het uiteenvallen van het oude, multiculturele Joego slavië bevorderden. Lubbers Milosevic haalde een uitspraak van oud-premier Lubbers aan over de 'druk' die Duitsland uit oefende om de erkenning van Slovenië en Kroatië af te dwin gen. Eerder had de EU nog de territoriale integriteit van Joego slavië verdedigd. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Parijs is in december 2002 ontsnapt aan een terroris tische aanslag met gifgas. Dit onthulde gisteren Jean-Louis Bruguière op een studiebijeen komst van de Franse werkgever sorganisatie Medef. Hij is in Frankrijk de bekendste magis traat die zich bezighoudt met terreurbestrijding. Volgens Bruguière moest de aanslag met een tot dusver onbekend che misch middel worden uitge voerd. „Als wij niet hadden ingegrepen en dit netwerk niet was ontman teld, zouden er in Frankrijk meer doden zijn gevallen dan op 11 maart 2004 in Madrid", zo verklaarde Bruguière. De bo mexplosies in de Spaanse hoofd stad hebben aan 191 mensen het leven gekost. Imam Het is de eerste keer dat van offi ciële zijde wordt toegegeven dat de Parijse metro doelwit van een terroristische organisatie is geweest. Bij het ontmantelen van het net werk werd meegedeeld dat de terreurgroep 'Russische doelen' in de Franse hoofdstad op het oog had. De groep had zijn basis in een voorstad van Lyon. Tot de vijf tien gearresteerden behoorde een Algerijnse imam, Chellali ben Chellali, diens echtgenote en twee van zijn zonen. Een van die twee, Menad ben Chellali, geldt als de hoofdver dachte. Hij zou samen met Mourad Me- rabet, een scheikundige, in de Kaukasus proeven met het nieu we chemische middel hebben uitgevoerd. Volgens Bruguière is de Kauka sus, samen met Pakistan, een 'grijze zone' waar terreurgroe pen vrij spel hebben en over be langrijke bases beschikken. „De Kaukasus is de enige regio op de hele wereld waar tot op de dag van vandaag ongehinderd proeven met chemische en biolo gische wapens worden gehou den", zo verklaarde Bruguière. Onschadelijk De Franse anti-terreurrechter noemde het geen toeval dat er sinds 1996 geen terroristische aanslagen in Frankrijk meer zijn uitgevoerd. „Ik kan u zeggen dat we sinds dien elk jaar netwerken onscha delijk hebben gemaakt, waar van het voor meer dan 90 pro cent vaststond dat ze op het punt stonden tot actie over te gaan", zo hield Bruguière zijn gehoor gisteren voor. GPD van onze redactie buitenland DUBAI - Als autoriteiten de berichten bevestigen, gaat het om de grootste slachtpar tij onder ontvoerde buiten landse burgers in Irak. Een extremistische groepering deelde gisteren op internet mee dat zij twaalf Nepalezen heeft vermoord. Het was gisteravond nog on duidelijk of de claim van het Islamitische Leger van Ansar al Sunna op waarheid berust. De website verspreidde foto's bij de mededeling waarop lij ken zijn te zien met schijn baar kogelwonden in de rug. Op een aantal foto's is te zien hoe twee gemaskerde mannen de keel van een gijzelaar door snijden en daarna het hoofd van het slachtoffer in de lucht houden. De Nepalezen waren eerder deze maand ont voerd toen zij Irak binnen kwamen. De twaalf Nepale zen stonden op een zaterdag opgedoken videotape. Zij wa ren als koks en schoonmakers in dienst van een Jordaans be drijf. Frankrijk is met man en macht bezig om twee Franse journalisten vrij te krijgen. De kidnappers willen dat Frankrijk afziet van een wet tegen religieuze symbolen (zo als hoofddoekjes) op openba re scholen. ANP/AFP/RTR Koffie verkeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5