Terneuzen on Ice uit problemen PZC PZC Geschaakt met een bloemetje en een zak friet Bijenteeltstation wint CDA-prijs 13 College vraagt raad schaatsbaan vijfjaar financieel te steunen Feest rond molen in Kuitaart nazomer jjeótival.nl agenda Slachtoffer rooft auto hulpverlener Haast achter regeling monumenten Camping Het Zuiden mag groeien Auto over de kop bij nader inzien 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 1 september 2004 InorConnyvan Gremberghe - De financiële van de stichting Ter- euzen on Ice lijken achter de ug. Burgemeester en wethou- vinden dat de raad een sub- beschikbaar moet stellen caarmee de stichting de komen- Je vijf jaar uit de brand is. dagelijks bestuur van Ter- stelt de raad voor de ko pende drie jaar telkens 10.000 - Ruim 250 mensen zich ingeschreven voor reünie ter gelegenheid van de Ipening van de gerestaureerde molen in Kuitaart op zaterdag 4 Na een renovatie van zes jaar staat molen Vogelzicht er weer als nieuw bij. Om dit te vieren wordt zaterdag feest gevierd in kuitaart. De familie Van Jole ban de molen benadrukt dat ie- iereen op het feest welkom is. pe festiviteiten worden zater dag om 14.00 uur geopend door wethouder B. Pauwels. De fanfa re uit Lamswaarde zorgt voor inuziek. Advertentie WWW. j'oaust/mTsaeptsoo.S bel 090c 33 «">33 festivalhart Abdij Middelburg LEZING Prof. Dr Johan Callens over David Mamet en De Eend Variaties wol septl9u30 kloostergangen gratis REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl i Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur euro beschikbaar te stellen aan de stichting voor de organisatie van het schaatsfestijn. In het vierde jaar wordt dat bedrag met een kwart teruggebracht en in het vijfde jaar blijft er dan nog de helft over. De stichting kan dan de vijfjari ge periode gebruiken om van het winterevenement op de Ter- neuzense markt een kostendek kend festijn te maken. Terneuzen on Ice. dat de voor bije winter 6000 schaatsliefheb bers trok, worstelt feitelijk al sinds de oprichting met finan ciële problemen. De ijsbaan werd in 2001 voor het eerst op de markt geplaatst, als aanvul ling op de kerstmarkt. De attrac tie sloeg zo aan dat het Coördi natie Management Terneuzen besloot om in 2002 weer een ijs baan op de markt te plaatsen. De toenmalige gemeente Terneu zen verstrekte een subsidie van 30.000 euro, maar verbond daar aan de voorwaarde dat er aan de eenmalige steunbetuiging in financiële zin geen rechten kon den worden ontleend. In 2003 klopte de stichting nog maals bij de gemeente Terneu zen aan, maar het dagelijks be stuur wees, vanwege de slechte financiële positie na de herinde ling, het verzoek om subsidie af. De Terneuzense raad vond dat het college van B en W met dat besluit het boekje te buiten was gegaan en herinnerde het dage lijks bestuur eraan dat niet B en W, maar de raad het laatste woord had over een bijdrage aan de stichting. Na enig politiek gepalaver werd uiteindelijk besloten om de stichting een eenmalige garan tiesubsidie van 10.000 euro te verstrekken. In een overleg met B en W maak te het stichtingsbestuur deze zo mer duidelijk niet jaarlijks te willen worstelen met de finan ciële grondslag voor het evene ment. Terneuzen werd gevraagd voor meerdere jaren steun te ver lenen aan het ijsfestijn. Zo niet, dan zou de organisatie van het evenement het bijltje erbij neer gooien, omdat de financiële risi co's te groot zijn geworden voor het bestuur. Terneuzen vindt het evenement in de kerstperiode echter waar devol en vraagt de raad nu om voor de komende vijf jaar gelde lijke zekerheid aan het stich tingsbestuur te geven. Overi gens valt op dat de begroting voor het festijn voor de komen de winter aanmerkelijk lager uit valt dan de voorbije jaren. Kost te de aanleg van de baan in 2002 nog ruim 53 mille, nu kan de stichting het klaren met 10 mil le minder. Volgens het stichtingsbestuur komt dit omdat men de organisa tie van het evenement beter in de vingers heeft gekregen. De commissie samenleving en mid delen spreken zich volgende week uit over de subsidierege ling. STREEKACTIVITEITEN iXEL - Gregoriuscentrum, 13.45 uur: jietsclub; IRESKENS - Handelshaven, 9.30 uur: mocht naar de Zandplaten; ILINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO oersbal; SRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 KBO handwerken; 14.45 uur: KBO ymnastiek; IEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Schie- ing; IENGSTDIJK Recreatiecentrum de togel. 20.30 uur; Bingo; IOOFDPLAAT Schapenboerderij Joede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - De Lieve. 10.30 uur: Biblio- heek; 11.30 uur: Senior diner; (OEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; UIEUW-NAMEN - Cafe St.Cecilia, 9.30 uur: Bingo; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: luiltpatchwork, haken, borduren en fri- 'olité voor dames, biljart en spelletjes; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 r: Bloemschikken; 19.30 uur: Vergade- ing Parkieten Speciaal Club; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 ur: Volkdansen; 13,30 uur: Biljarten; 'ortaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding. Wim Cevaal en zijn vaste bijrijder van de Truckroll, Pol Puype junior, door Gino van den Broecke SLUISKIL - Ze zijn met recht een 'vrachtwagencombinatie'. Wim als chauffeur en Pol als passagier. Al vijf tien jaar rijden ze samen de Truckroll en hun vriendschap behelst meer dan de gezamenlijke liefde voor de dertig tonner diesel. De Truckroll is het jaarlijkse evene ment waarbij verstandelijk gehandicap ten die buitenshuis wonen, meeliften tij dens een rit in een vrachtwagen of op een motor. In een grote colonne rijden elk jaar zo'n tweehonderd truckers en vijftig motorrijders door Zeeuws-Vlaan deren. Niet alleen de gehandicapten kij ken elk jaar reikhalzend uit naar het evenement, ook de chauffeurs leven naar de Truckroll toe. Voor Wim Cevaal (52) uit Sluiskil en zijn vaste passagier Pol Puype junior (30) uit Schoondijke is Truckroll meer dan een dagje rijden. Pol woont in woonvoorziening De Okkernoot. Ze hou den elkaar al vijftien jaar trouw gezel schap tijdens de Truckroll. „En daar door is in mijn ogen een bijzondere vriendschap ontstaan die ik voor geen goud meer zou willen missen", zegt Ce vaal. Slechts twee keer zaten ze niet sa men in de cabine. Tijdens de eerste Truckroll, zeventien jaar geleden, woon de Pol nog thuis en mocht hij dus nog niet meerijden. Tijdens een andere edi tie zat Wim vast in een Franse file, dus moest Pol met een andere chauffeur meerijden. Het warme contact tussen de twee gezin nen ontstond toen de moeder van Pol op zoek ging naar een chauffeur voor haar zoon. „Hij wilde per se mee met een vrachtwagen van Verbrugge, dus ging ik op zoek", zegt Mirjam Puype. „Zo kwamen we bij Wim terecht en dat klik te zo goed dat die vriendschap al die tijd is blijven bestaan." Anderhalve week na de eerste rit zaten Pol jr. en Wim al gezamenlijk aan de pannenkoeken. Wim en diens vrouw Hannie gaan af en toe bij Pol op bezoek en de wederzijdse verjaardagen zijn voor hen vaste prik. „Doordeweeks ben ik altijd de baan op als internationaal chauffeur en ben ik nooit thuis, maar we zoeken elkaar regelmatig op. Ook met de ouders van Pol hebben we vrij regelmatig contact. Pol en ik begrijpen elkaar. In de loop der tijd leer je hem kennen en je leert begrijpen wat hij be doelt. Ik heb het gevoel dat we bij el kaar passen." Dat Wim in het leven van Pol een voor name rol inneemt, blijkt ook uit het feit, dat Pols hele kamer zowat behan gen is met foto's van vrachtwagens en van 'zijn' Wim. „Toen ik het voor de eer ste keer zag, kon ik het niet geloven. Dat ik zo'n grote rol in zijn leven speel, vind ik echt heerlijk en ik zou het ook niet meer willen missen." In de huiskamer van het echtpaar Ce vaal neemt een door Pol gemaakt schil- foto Wim Kooyman derij een prominente plaats in. Het kunstwerk hangt aan de muur tussen de foto's van de kinderen Cevaal. „Dat is het eerste schilderij dat Pol op de dagbe steding heeft gemaakt", zegt Mirjam Puype. „Wij wilden het kopen maar dat mocht absolüüt niet van Pol. Het schil derij was voor Wim! Dat zegt wel ge noeg, denk ik." Pol heeft een droomwens: Ooit een vrachtwagen kopen, een Scania, en sa men met Wim voor Verbrugge gaan rij den. Pol kan met zijn verstandelijke be perking nooit zijn rijbewijs halen, maar dat belet hem niet toch te hopen. Mir jam Puype: „De vraag om zijn rijbewijs te kunnen halen heeft Pol écht een keer tje gesteld aan de politie. Over samen werken met Wim heeft Pol het zeer re gelmatig." Op zaterdag 11 september neemt Pol zijn vaste plaats weer in op de passa giersstoel van Wims truck en verschij nen ze samen aan de start van de zeven tiende editie van Truckroll. Pol mag dan misschien niet zelf rijden, de claxon bedienen (vaak en hard) mag hij natuurlijk wel. door Gino van den Broecke TERNEUZEN- Het was een feestelijke dag gisteren in de ge meente Terneuzen. Daar vier den twee echtparen hun zestig jarig huwelijksfeest. De beide paren kregen naast de gelukwen sen van familie, vrienden en ken nissen ook felicitaties en een bloemetje van de gemeente. In verpleegtehuis Ter Schorre vierde het echtpaar Van de Graaf-Willemstein de huwelijks dag. Joost (86) bezoekt daar zijn vrouw Johanna Jacoba (81) sinds haar verblijf daar, meestal twee tot drie keer per dag. Het echtpaar trouwde tijdens de oor log op de verjaardag van Wilhel- mina onder bewaking van de Duitsers. „Mijn vrouw heeft Joods bloed, maar is gelukkig nooit weg gemoeten. Anders had ik sandalen gekocht en was met haar meegegaan", zegt Van de Graaf. Zijn vrouw woont nu tien jaar in Ter Schorre. Van contact met haar is geen sprake meer. „Ze herkent wel mijn stem, maar echt contact zit er jammer genoeg niet meer in." De oud-politieman en medewer ker buitendienst van de gemeen te Terneuzen is geboren in Sliedrecht. Hij leerde zijn wouw kennen in Hansweert, al moest ze in het begin niets van hem weten. „Toen heb ik een bloemetje gekocht en er de tekst 'Ik zal je h'en en zal jou krieg'. En ik heb haar uiteindelijk dan toch mooi gekregen!" Het stel heeft twee dochters, zes klein en vijf achterkleinkinderen. Frederik de Bree (86) en diens vrouw Christina Hamelink (82) waren de laatste twee mensen in Terneuzen die tijdens de bezet ting in het huwelijksbootje stap ten. Van 31 augustus 1944 tot 27 september werden er geen huwe lijken meer gesloten. „Dit was vanwege onrust die ontstond met al die terugtrekkende troe pen enzovoorts en wij waren de allerlaatsten", aldus Hoekenaar De Bree. De eerste kennismaking met haar man zal Christina nooit vergeten. „Ik kreeg in de Terneu zense Noordstraat een zakje friet van hem en dat was rij- ke-mensen-eten in die tijd. Ik dacht, die heb geld. Dat bleek heel veel mee te vallen, maar daar kwam ik later pas achter," Mevrouw De Bree is geboren in wat vroeger Zoute Spui heette, tussen Zaamslag en Axel. „Ze was een Spuihaas en je moet eens weten hoe hard ik heb moe ten rennen om die te vangen. Met dat zakje friet is me dat uit eindelijk toch gelukt", vertelt Frederik de Bree vol trots. Up J a j*."' Joost en Johanna Jacoba van de Graaf-Willemstein. KERKWERVE - Een 42-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is onder bedreiging beroofd van haar auto, terwijl zij hulp wilde verlenen bij een ongeval. De beroving heeft vrijdagavond plaatsgevonden, maar is gisteren pas bekendgemaakt. Rond kwart over zeven vrij dagavond reed een 30-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland met zijn auto in de sloot langs de N59 ter hoogte van Kerkwerve. De vrouw zag het ongeluk gebeu ren en stopte om eerste hulp te verlenen. Ook een 35-jari ge man uit Breda stopte bij het ongeluk. Het slachtoffer van het ongeval kroop uit zijn auto en probeerde eerst de auto van cle man uit Breda te stelen. Dit lukte niet omdat deze op slot zat. „Vervolgens rende hij naar de auto van de vrouw en bedreigde haar. Hij duwde de haar uit de au to terwijl ze probeerde haar bezit te beschermen", aldus de politie. De man slaagde erin de vrouw uit de auto te krijgen en ging er vandoor. De gestolen auto is later terug gevonden in de Krabstraat in Zierikzee. De man is maan dag aangehouden en zit nog vast. De politie heeft de bero ving stilgehouden tot hij was aangehouden. HULST - De gemeente Hulst moet nog dit jaar een nieu we monumentenverordening vaststellen. Het uitblijven van een nieuwe verordening zou ingrijpende gevolgen hebben. De monumentencommissie zou dan niet meer be voegd zijn het college te adviseren op het gebied van mo numentenzorg. Het dagelijks gemeentebestuur kan dan geen monumentenvergunningen verlenen of weigeren. De beslissingsbevoegdheid gaat. dan over naar het Rijk. Het college stelt de raad daarom voor een nieuwe monumen- tenverordëning vast te stellen. Om wat aan de monumen ten te mogen veranderen, is een monumentenvergunning nodig. Het dagelijks gemeentebestuur kan pas over zo'n vergunning beslissen na advies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de monumentencommissie. De basis voor deze commissieis de monumentenverordening. NIEUWVLIET - Camping Het Zuiden aan de Barendijk in Nieuwvliet mag van Gedeputeerde Staten met 1,5 hec tare uitbreiden zonder daarbij aan het zogenaamde rood-voor-groen-principe te voldoen. Het streekplan ver plicht bedrijven bij uitbreiding ook te voorzien in de aan leg van recreatienatuur in de kustzone. Tijdens de voorbe reiding van het gebiedsplan Natuurlijk Vitaal maakte de Gebiedscommissie de afspraak dat alleen camping Het Zuiden als een uitzondering wordt beschouwd. Dit gezien de verregaande staat van voorbereiding van de uitbrei dingsplannen van de camping, al voordat het rood-voor- groen-principe in het leven werd geroepen. HULST - Bij een eenzijdig ongeval op de N60 in Hulst is gisterochtend een 22-jarige vrouw uit Hulst gewond ge raakt. De vrouw reed rond kwart over zeven over de N60 en raakte door onbekende oorzaak in de berm. Zij maakte een stuurcorrectie, waarna zij met haar auto over de kop sloeg en op de Parallelweg West tot stilstand kwam. Tij dens de manoeuvre raakte ze in de berm een boom. De vrouw heeft een hersenschudding en blauwe plekken. CDA voorman L. Coppoolse (links) en burgemeester J.F. Mulder hebben een cheque voor het bestuur van de vereniging Rassenverbe- tering van Kleine Huisdieren. foto Camile Schelstraete Beiden zijn afkomstig uit grote gezinnen. Frederik was thuis met twaalf broers en zussen. Christina met dertien. Zelf heb ben ze vier kinderen. Twee zoons en twee dochters, waar van de oudste acht jaar geleden is gestorven. Bovendien zijn ze de trotse grootouders van drie kleinzoons. „Ik had graag een kleindochter gehad, maar dat is er helaas nooit van gekomen", aldus me vrouw De Bree. door Edy de Witte OSSENISSE - Het bijenteeltsta tion Kreverhille bij Ossenisse heeft de tweede prijs gewonnen in een door het CDA in het kader van de Europese verkie zingen uitgeschreven prijsvraag voor Europese projecten. Burgemeester J.F. Mulder van Hulst overhandigde gistermid dag op het Camica-bevruch- tingsstation de CDA E- prize van 100 euro aan voorzitter C. Dewindt van de vereniging Ras sen verbetering van Kleine Huis dieren. L. Coppoolse, voorzitter van het CDA Zeeland, deed na mens de Europarlementariërs nog een extra duit van 300 euro in het zakje. Ook deze bestuur ders waren zeer gecharmeerd van het project. Het project heeft zich ontwik keld binnen het kader van het Euregio Scheldemond project 'Over de grens van mens tot mens'. Zonder deze Europese context was dit station op deze geografisch gezien unieke loca tie niet tot stand gekomen. Se cretaris A. van Trigt van de Eu regio Scheldemond vond het één van de meest geslaagde projec ten waar hij tot toe nu toe mee te maken heeft gekregen. Het unieke van de prijsvraag lag er volgens Coppoolse in dat het bij de nominatie om projec ten ging die op een constructie ve wijze Europa in contact bren gen met burgers in hun dage lijks doen en laten. Dus geen eli taire projecten van grote onder nemers maar projecten voor de gewone man. Voor burgemeester Mulder past het bijenteeltstation uitstekend in de initiatieven die de gemeen te gaat ontplooien om de kop van Hontenisse leefbaar te hou den. „Als bezoekerscentrum kan het zeker als meerwaarde in het toeristisch kadertje ge plaatst worden. Er is door het station namelijk veel geïnves teerd in natuureducatie." In het artikel in de krant van gisteren over de massale vechtpartij in Axel staat dat de vechtpartij in een horecage legenheid in de Zeestraat is begonnen Dit moet een horecagelegenheid in de Weststraat in Axel zijn. (Advertentie) Frederik en Christina de Bree-IIamelink. foto's Camile Schelstraete Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51