De Bruijn in tweede ronde WK We zijn na de race toch gaan feesten Biljartdistrict Delta Zuid West oogt massaal Raemon Sluiter uitgeschakeld, Todd Martin sluit loopbaan af Schultz beschikbaar voor Fed Cup-team Hulster biljarter verslaat landgenoot en Japanner in eerste partijen Sportbonden begroeten steeds meer leden Uitstel rentree Ralf Schumacher Belgische renners hangt vier jaar schorsing boven het hoofd Kiplagat jaagt op bonus 24] Annus geeft goud niet terug Nesterenko in ziekenhuis Weersing terug bij volleybalsters Zes dammers naar EK vrouwen Carlsen naar schaakvierkamp door Frits Bakker ANTWERPEN - Voor het WK driebanden, dat van 6 tot en met 10 oktober in Rotterdam wordt gespeeld, hebben vijf Nederland se biljarters een startbewijs ge kregen. Jean Paul de Bruijn, die gisteren in een toernooi om de wereldbeker in Antwerpen de tweede ronde haalde, werd als laatste van die vijf door de bond als deelnemer aangemeld. Hij vervangt de nationale kampioen Frans van Kuyk, die heeft afge zegd voor het toernooi. De Hulstenaar was de eerst aan gewezen invaller, op basis van DEN HAAG - Fitness, golf, voet bal en hockey worden steeds po pulairder. Dit jaar hebben zich meer mensen aangemeld voor de ze sporten. Exacte cijfers heb ben de sportbonden nog niet, maar ze zien al wel een toename in het aantal aanmeldingen voor komend seizoen. In 2003 is het totaal aantal leden met bijna één procent toegenomen tot 4.823.664. NOCNSF venvacht dat de groei dit jaar doorzet. De grootste georganiseerde sport van Nederland is voetbal. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond vernacht dit jaar nog verder boven de miljoen le den te stijgen, maar heeft tot nu toe nog geen cijfers. Ook hockey is een sport in de groei. De Ko ninklijke Nederlandse Hockey- bond, goed voor zo'n 160.000 le den, verwacht dat hockey nog groter wordt. Maar niet alle sporten stijgen. Nevobo, de Ne derlandse Volleybal Bond, ken de in 1991 nog 176.000 leden. Dat aantal is de laatste jaren ge slonken tot 127.000 leden. Ook. schaatsen wordt steeds minder populair. De schaatsbond telt momenteel 180.000 leden en dat aantal neemt langzaam af. ANP BERLIJN - Ralf Schumacher moet zijn terugkeer in de For mule 1 uitstellen. De Duitser had op 12 september in de GP van Italië zijn rentree willen ma ken maar de doktoren weiger den gisteren het groene licht te geven. Schumacher brak in juni twee nerkwervels bij een huive ringwekkende crash in de GP van de Verenigde Staten en mis te de laatste vijf races. Schuma cher had vandaag willen gaan testen voor Williams op het cir cuit van Monza, maar de medici haalden daar een streep door heen. ANP BRUSSEL - De Belgische wielerbond KBWB wil vier prof wielrenners een schorsing van vier jaar opleggen in de do- pingzaak rond de veearts Landuyt. Het gaat om Chris Peers, Jo Planckaert, Chris Pen ney en oud-coureur Johan Mus eeuw. De vier werden gisteren op het hoofdkantoor van de KBWB gehoord. Na afloop gaf niemand enig commentaar. Wat wel naar buiten kwam was het voor nemen van de bond de renners te straffen met vier jaar schor sing. Woordvoerder Van Damme van de KBWB zei: „Op verzoek van de renners is de zaak achter ge sloten deuren behandeld. Wij willen geen enkele procedure fout maken." ANP TILBURG - Lornah Kiplagat staat zondag aan de start van de Tilburg Ladies Run, een weg wedstrijd over 10 kilometer voor vrouwen. De Nederlandse atlete van Keni- aanse komaf, die vijfde werd op de olympische 10 kilometer in Athene, probeert het parkoersre cord te verbeteren. Dat staat nu met 31.02 op naam van de Keni- aanse Tegla Loroupe. Wanneer Kiplagat erin slaagt onder die tijd te lopen, ontvangt ze een bonus van 10.000 euro. ANP de zijn tweede plaats op de na tionale ranking. John Tijssens staat in de top 25 van de wereld beker, Raymond Burgman en Ad Koorevaar hebben van de or ganisatie een wildcard gekre gen. De hoogste spelers op de ran king, die automatisch voor het WK zijn geplaatst, komen dit weekeinde eerst nog in actie voor het laatste toernooi in de wereldbeker. Vrijdag begint het hoofdtoernooi in de biljartarena van de Matchroom in Deurne. Vier spelers uit het profcircuit maken nog kans op de eindzege. Semih Sayginer (Turkije), Torbjörn Blomdahl (Zweden), van onze sportredactie NEW YORK - Tennisser Rae- mon Sluiter is in de eerste ronde van de US Open uitgeschakeld. De Rotterdammer moest het in drie sets afleggen tegen de Fransman Paul-Henri Mathieu: 6-2 7-6 7-6. Het was de derde keer dat Slui ter op de US Open, het laatste Grand Slam-toemooi van het jaar, speelde. In de voorgaande twee edities vloog hij er op het Frédéric Caudron (België) en Daniel Sanchez (Spanje) voeren de stand na vier toernooien aan. Dick Jaspers is al op voorhand uitgeschakeld voor de wereldbe ker. De Brabander heeft een ma tige toernooireeks achter de rug: alleen in Barendrecht haalde hij de finale, die door Blomdahl werd gewonnen. De drie andere toernooien, in Byron (Grieken land), Sevilla (Spanje) en Hurg- hada (Egypte) kwamen respec tievelijk op naam van Sayginer, Caudron en Sanchez. Jean Paul de Bruijn kreeg giste ren in de eerste kwalificatieron de van Antwerpen twee tegen standers tegenover zich die hij hardcourt van Flushing Meadows in de tweede ronde uit. De uitschakeling in de eerste ronde betekende een stevigde domper voor Sluiter, die deze maanden worstelt om bij de bes te honderd tennissers van de we reld te blijven. Hij ging 2004 normaal gesproken kan ver slaan. Met de jonge Nederlander Jeffrey Jorissen had hij in de middagsessie na een povere start de grootste moeite, tegen de Japanner Takeshima groeide De Bruijn in de laatste set naar grote hoogte. De openingspartij blonk niet uit door spectaculaire ballen. „Ik was op belangrijke momenten niet bij de les", verklaarde De Bruijn. En ook het materiaal had hij niet snel onder de knie. Na het verlies in de eerste set (15-9 in twaalf beurten) miste De Bruijn zelfs van acquit in de tweede set. Dat had geen verve lende gevolgen, omdat de juist in met als doel een plekje in de topvijftig, maar is inmid dels afgezakt naar de 94e plaats op de wereldranglijst. De favorieten voor de eindzeges wonnen wel hun eerste partij. Bij de mannen bereikten behal ve de als eerste geplaatste Zwit ser Roger Federer ook de Ameri- Zeeuws-Vlaming het setje dank zij twee series van zeven in vijf beurten uitspeelde (15-4). De beslissende kamp werd lang gedirigeerd door De Bruijn. Bij een voorsprong van 14-5 kreeg Jorissen het op zijn heupen. Op drie caramboles van de eind streep, in een serie van zeven, miste hij ongelukkig een rond speelbal. De Bruijn miste nog één keer op een haar, maar maakte de partij uit met een ma gistrale renversé: een bal met maximaal tegeneffect, die lang-kort-lang werd gespeeld en de vast aan de band liggende bal drie mooi vol raakte. De Japanner, die gisteravond kaan Andre Agassi (6) en de Spanjaard Carlos Moya (3) de tweede ronde. Todd Martin verloor van" de Fransman Fabrice Santoro en speelde daarmee zijn laatste wedstrijd. De 34-jarige Ameri kaan wilde op de US Open met een mooi resultaat zijn loop zijn tweede tegenstander was, leek van een ander niveau, maar bood alleen in de eerste set aar dige tegenstand. De Bruijn keek tegen een 8-4-achterstand aan, die hij wegwerkte met regelmati- fe serietjes (15-10 in vijftien eurten). In het tweede bedrijf sloeg De Bruijn ongenadig hard toe. Bij een 5-0-voorsprong na drie beurten liep hij in één keer naar de einstreep met een reeks van tien: 15-10 in vier beurten. Vandaag begint in Antwerpen de tweede kwalificatieronde. Zo als het er gisteravond laat naar uitzag speelt De Bruijn vanmor gen om elf uur tegen de Span jaard Raul Hernandez. baan afsluiten., maar kreeg dat niet voor elkaar. Martin won in zijn cai*rière acht toernooien en haalde één keer de finale van een Grand Slam (Australian Open, 1994). In het vrouwentoernooi bleven de toptien-speelsters Serena Williams uit de Verenigde Staten, de Francaise Amelie Mauresmo, de Amerikaanse Jen nifer Capriati en Jelena Demen tieva uit Rusland zonder noe menswaardige problemen over eind. ANP door Joop van den Oudenhoven GOES - Het nieuwe biljartsei zoen staat voor de deur en het nieuwe biljartdistrict, voortaan regio Delta Zuid West geheten, wordt operationeel. Bestuurlijk moet er nog wel een hoop gebeu ren, maar de competitie staat op de rails. Wie beweert dat de biljartsport door de vergrijzing niet levens vatbaar meer zou zijn, doet er goed aan de volgende statistie ken eens goed te bekijken. Liefst 153 teams, afkomstig van 48 verenigingen, verspreid over geheel Zeeland en Goeree Overflakkee, nemen deel aan de regionale biljartcompetitie. Het oude district Zeeuws Vlaande ren levert 26 teams, Walcheren/de Bevelanden 95 en Schouwen Duiveland 32. Dat be tekent dat ruim vijfhonderd bil jarters wekelijks hun competitie wedstrijden spelen in de diverse spelsoorten. Er staan de komen de maanden zo'n 1569 teamwed strijden op de agenda die onge veer 5000 partijen beslaan. Daarnaast worden nog eens zes tien Persoonlijke Kampioen schappen verspeeld. van onze verslaggever UTRECHT - Brenda Schultz- McCarthy is beschikbaar voor het Nederlandse Fed Cup-team. De 33-jarige voormalige prof ten nisster gaf dat in New York aan tijdens een gesprek met Hans Fe- lius, coördinator toptennis bij de KNLTB. De kans is zelfs aanwezig dat Schultz volgend jaar april zelf de baan op stapt. Ze is 33, speel de in 1999 voor het laatst een of ficiële wedstrijd door een rug blessure. maar voelt zich fit. „Brenda is ook na haar afscheid blijven tennissen, alleen niet professioneel", vertelt Felius. „Nu voelt ze zich ook weer sterk genoeg voor wedstrijden." Ge zien de abominabele staat van het Nederlandse vrouwentennis, De biljartsport in de nieuwe re gio tiert welig. Aan de voorwed strijden voor het PK driebanden derde klasse namen 81 inschrij vers deel. De tweede klasse in deze spelsoort leverde 77 in schrijvingen op. De eerste klas se 63. In elke spelsoort waaraan meer dan veertig inschrijvers meedoen worden twee regiokam pioenschappen met elk acht fina listen georganiseerd. De finales worden gelijkelijk over de vroe gere districten verdeeld. Bij min der inschrijvingen vindt er één finale plaats met acht deelne mers. Als er minder dan vijftien inschrijvers zijn, krijgt de finale slechts zes deelnemers. De win naars worden afgevaardigd naar de gewestelijke kampioen schappen. Wedstrijdleider Jaap Beenak ker: „We hebben keihard ge werkt om alles op tijd te organi seren en het zoveel mogelijk naar ieders zin te maken. Of dat is gelukt, moet uiteraard nog blijken, We hebben getracht de reisafstanden zo veel mogelijk te beperken, maar waar weinig teams in een klasse uitkomen (vooral in de hogere klassen zo als de libre Cl) ontkom je niet aan een grotere spreiding." is de kans behoorlijk groot dat Schultz daadwerkelijk op de baan verschijnt. Jaarlijks had Felius contact met Schultz, die tot de toptien van de wereld behoorde. „Het is mijn taak om oud-profs bij het Nederlandse tennis betrokken te houden. Haar ervaring is voor ons van grote waarde. Alleen Brenda Schultz en Betty Stöve hebben als Nederlandse vrou wen ooit de toptien gehaald. Een paar maanden terug belde Brenda dat ze zich fit voelde en graag iets wilde betekenen voor het Fed Cup- team." Het is met de bedoeling van Schultz, die in Amerika zomerse sportkampen organiseert met haar man, om weer deel te gaan uitmaken van het prof circuit. „Ze wil alleen tennissen in de Fed Cup", stelt Felius. GPD woensdag 1 september 2004 Daniel Ward was gisteren na zijn olympisch avontuur één dagje in Hulst. Vandaag vliegt hij weer naar Amerika. foto Camile Schelstraete Sprinter Daniel Ward genoot van zijn bijrol in Athene door Roeland van Vliet sprintlanden gaat het er ook om om in zat zo in elkaar dat er in elke wisselzo- den genieten, moesten we snel zi de series gelijk goed te lopen en de fina- ne hooguit twee pogingen gedaan kon- ze wedstrijd was namelijk op HULST - Op de laatste dag van het trai ningskamp in het Italiaanse Grosseto riep estafettebondscoach Wigert Thun- nissen zijn sprinters bij zich en zei: 'We gaan met zes man naar Athene'. Dat hield in dat Daniel Ward, die zijn kof fers al klaar had staan voor de terug vlucht naar Nederland, ineens toch mee- mocht naar de Olympische Spelen. „Daar zijn is voor een atleet het hoogst haalbare", weet de Hulstenaar. Dat hij niet in actie kwam en de estafette op een drama uitliep, kon de pret nauwe lijks drukken. De twintigjarige Ward (startnummer 2583) was in Athene één van de twee re serves. Guus Hoogmoed was de andere. Ward zou, zo had hij van Thunnissen te horen gekregen, de eerste vervanger zijn voor de twee startlopers (Timothy Beck en Troy Douglas) en Hoogmoed zou de plaats Patrick van Balkom inne men als die geblesseerd raakte. Wan neer slotloper Caimin Douglas onver hoopt nog zou uitvallen, zou Thunnis sen wat met de poppetjes gaan schui ven. Het basisviertal bleef echter fit en Ward en Hoogmoed hoefden dus niet in actie te komen. Wel trainden ze op de dagen voor de wedstrijd gewoon mee en deden ze ook vlak voordat de series van de 4x100 meter estafette gelopen wer den mee aan de warming-up. „Toen begonnen die Amerikanen ons al te intimideren", herinnert Ward zich. „We're gonna heat you"riepen ze. Ze deden nogal luidruchtig, een beetje op gefokt. De Engelsen trouwens ook. De Nigerianen waren juist zenuwachtig, net als wij. Maar ja, bij de kleinere sprintlanden gaat het er ook om om in de series gelijk goed te lopen en de fina le te halen. De Amerikanen maken zich om die series niet druk. Die gaan er ge woon vanuit dat ze de finale halen. Ze hebben dus alle tijd voor grapjes. Zelfs tijdens de races - als ze door hadden dat ze zich voor de volgende ronde zouden plaatsen - maakten ze er een show van." De Amerikanen kwamen op hun sloffen de series door en werden tweede in de fi nale. Groot-Brittannië won. De missie van de Nederlanders liep al na 300 me ter op z'n eind. Het overgeven van het stokje van Patrick van Balkom aan Cai min Douglas ging hopeloos de mist in. Daniel Ward, die samen met Guus Hoog moed en Wigert Thunnissen op de eer ste rij van het stadion zat, zag het van dichtbij gebeuren en voelde met de twee lopers mee. „In de Verenigde Sta ten gaat het met mij ook vaak genoeg nog mis en in zo'n kleine wedstrijd is het dan al balen. Maar dit waren wel de Spelen!" Risico's Na afloop reageerden de Nederlandse sprinters nogal verschillend. Van Bal kom zat er helemaal doorheen, teiwijl veteraan Troy Douglas het 'part of the game' noemde. Ward was het met zijn leermeester eens „Wij hebben in Ne derland geen snelle sprinters. Dus wil je de finale op een groot toernooi halen, dan moet je risico's nemen. Dan moet je heel snel wisselen en maar hopen dat alles goed gaat. Het is alles of niets. Je kunt wel op safe gaan lopen en het stokje helemaal rond laten gaan, maar dan kom je ook niet verder in het toer nooi." De wedstrijd van de Nederlandse ploeg zat zo in elkaar dat er in elke wisselzo ne hooguit twee pogingen gedaan kon den worden om het stokje over te geven. Immers, er werd laat in de wisselzone gewisseld omdat de lopers al op volle snelheid moesten zijn. De Amerikanen hadden het wat dat betreft makkelij ker. Ward: „Die lopen in de rest van de wedstrijd zo hard, dat ze in het wissel vak juist wat langzamer hoeven te lo pen en daardoor zo'n zes wisselpogin gen kunnen doen. Uit z'n dak „Zo'n wissel is ook heel moeilijk", ver volgt de Zeeuws-Vlaming. „Zeker als je de laatste loper bent. Dan komen er acht lopers de bocht uit en die sta je dan met nog zeven anderen op te wach ten. Iedereen roept naar zijn landge noot dat-ie het stokje moet aanpakken, terwijl ook het hele stadion uit z'n dak gaat. Nou, dan kan ik me heel goed voor stellen dat er iets misgaat." Vorig jaar ging het tijdens de wereld kampioenschappen atletiek in Parijs wel goed met de Oranje-ploeg. Neder land werd vierde en kreeg een paar maanden later de bronzen plak nadat Dwain Chambers op doping was be trapt en het resultaat van de Britse ploeg was geschrapt. Ward: „Toen ging het wel goed, zowel in de series als de fi nale. Als het gaat zoals we willen, komt de ploeg ook gelijk ver." Na de dramatisch verlopen race in Athe ne was het uren stil bij de Nederlandse ploeg. „Het was voor iedereen nogal pijnlijk, iedereen wilde het zelf verwer ken." Maar daarna ging het zestal los. Ward: „Je kunt wel de hele tijd in je ap partementje gaan zitten huilen, maar daar schiet je toch niets mee op. En als we nog van de Olympisch Spelen wil den genieten, moesten we snel zijn. On ze wedstrijd was namelijk op vrijdag. Daarvóór hadden we nog niets van de stad gezien en waren we ook niet in het Holland Heineken House geweest. We zijn dus toch maar gaan feesten." Ward maakte het zaterdag en zondag (na de sluitingsceremonie die hij niet zo spectaculair vond) bijzonder laat. Tot drie uur 's nachts bleef de sprintploeg in het Holland Heineken House en daar na trokken ze een lokale club in. „We la gen rond tien uur 's ochtends pas in ons bed"i lacht hij. „We hadden dan ook nog wat in te halen. Veel sporters wa ren al aan het feesten, toen wij nog hard trainden." Vliegvelden Maandagavond vloog Ward met de olympische ploeg mee naar Amsterdam, waar met name de medaillewinnaars feestelijk werden onthaald. Gisteren was hij één volledige dag thuis in Hulst bij zijn ouders. Even kon hij uitblazen en over zijn ervaringen vertellen. ..De Olympische Spelen zijn echt een feest. Dit smaakt naar meer. Ik stel elk jaar weeï nieuwe doelen en ga dus nog niet zeggen dat ik er in 2008 in Peking bij moet zijn. Maar ik ben er in mijn achter hoofd al wel mee bezig." Vanochtend vliegt hij weer - via New York en Atlanta - naar El Paso, Texas. Daar begint hij gelijk aan zijn tweede jaar aan de plaatselijke universiteit. De snelle Zeeuws-Vlaming ziet momenteel dus meer vliegvelden dan atletiekba nen) maar maalt daar niet om. „Ik heb de komende vier maanden rust. Pas in januari, als het indoorseizoen begint, wordt het weer hectisch. Dan vliegen we met het universiteitsteam weer door het hele land." SZOMBATHELY - De Hongaarse kogelslingeraar Adriai Annus weigert zijn olympisch goud terug te geven. „Ik be schouw mezelf als olympisch kampioen en geef de medail le niet terug", zei hij gisteren in zijn woonplaats Szomba- thely tegen het Hongaarse persbureau MTI. Annus werd door het IOC gediskwalificeerd omdat hij weigerde een derde dopingtest te ondergaan. De Hongaar (31) werd tijdens de Spelen twee keer gecontroleerd, één keer onaangekondigd en de tweede keer na zijn overwin ning bij het kogelslingeren. Beide testen vielen negatief uit. Toch wenste het IOC' een derde controle omdat het vermoeden bestond dat Annus de controles gemanipu leerd had. „Analyse van de twee urinestalen bewijst dat er sprake is van urine van twee verschillende personen", aldus het IOC. Annus kondigde na zijn overwinning aan zich terug te trekken uit de atletiek. ANP MINSK - Olympisch kampioene op de 100 meter Joelija Nesterenko is gisteren opgenomen in een ziekenhuis in haar woonplaats Brest in het westen van Wit-Rusland. De sprintster klaagde over maagklachten en stress. De 25-jax-ige Wit-Russin zal enkele dagen in het zieken huis moeten blijven. De atlete werd als een heldin ontvan gen in haar woonplaats bij de Poolse gi'ens. President Loe- kasjerxko beloonde haar met een lintje. ANP RIJSWIJK - Henriette Weersing is terug bij de nationale vrouwenvolleybalploeg'. Ze is door bondscoach Avital Se- linger aangesteld als assistent-trainer en teammanager. De oud-international (39) stond internationaal bekend als 'Dirty Harx-y' wegens haar ongekende smashkracht, Ze nam in 2001 afscheid van Oranje na 293 interlands. De vrouwenselectie bereidt zich voor op het Europese kwalificatietoernooi in september voor deelneming aan de Gx*and Prix. In het kader daarvan oefent Oranje op 4 september in Amstelveen tegen Spanje. ANP RIJSWIJK - Nederland zal op het EK dammen voor vrou wen door zes speelstei's zijn vertegenwoordigd. Tanja Chub verdedigt van 19 tot met 27 september in het Poolse Mwala. 100 kilometer ten noordwesten van Warschau, haar Europese titel. Ze wordt vergezeld door Nina Hoekman, Vitalia Dou- mesh, Iepie Poepjes, Astrid van der Stelt en Sarah Reij- gersbei-g. Het EK in Mwala gaat over negen ronden vol gens het Zwitsers systeem. ANP HOOGEVEEN - Magnus Cax'lsen is een van de vier deelne mers in de achtste Essent-schaakvierkamp in Hoogeveen. De dei'tienjarige Noor behaalde dit jaar de gx-ootmeester- nonn. Carlsen bindt tussen 17 en 24 oktober de strijd aan met de zeventienjarige Daniel Stellwagen (Nederlands jongste grootmeester ooit), Ivan Sokolov (36) en de Engels man Nigel Short (39). De Hongaarse Judit Polgar ont breekt voor de eerste keer in Hoogeveen. Zij beviel in au gustus van haar eex-ste kind. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46