Tweede klasse te hoog gegrepen Grote uitdaging voor de Meeuwen Bellen van vast naar mobiel nu nog voordeliger. IRTERSVF G GEEF r Jong Ambon is echte familieclub Pankow vlot klaar in World Cup Eddie Smit voltooit trilogie Nationale skeelertop start in Axel Mol slaat slag in Hengstdijk Leen Koster reëel over de mogelijkheden bij ZSC'62 mi k *1 woensdag 1 september 2004 ANTWERPEN - Rinus Pankow uit Zierikzee is in het World Cup toernooi voor driebanders in Antwerpen al rn de kwalificatieronde uitgeschakeld. Na een 2-0-neder laag tegen de Portugees Jorge Bastos volgde in zijn twee de partij 2-1-verlies tegen de Belg Alex Voets. Onbegrijpelijk was Pankows uitschakeling niet, evenmin als zijn matige spel. Door allerlei beslommeringen speel de de Schouwenaar een maand niet en dat deed zich ge voelen. Pankow: „Ik heb iedereen weer eens gezien en ge proefd van de sfeer en beschouw het maar als een voorbe reiding op de competitie die volgende week begint." Ook Martin Spoormans van Delta/Ockenburgh lag er vlot uit. Na verlies tegen de Koreaan Kyung Min won hij nog van de Italiaan Emilio Sciacci, maar voor een plaats in de volgende ronde was het niet genoeg. ALBLASSERDAM - Atleet Eddie Smit heeft voor de der de opeenvolgende keer de Ronde van Nedstaal gewonnen bij de heren 50+. Deze hardloopwedstrijd over vijf kilome ter ging gedeeltelijk door loodsen van het Nedstaal-be- drijf in Alblasserdam. De loper van Delta Sport liep vrij wel de gehele wedstrijd samen met de nationale topatlete Wilma van Onna en eindigde uiteindelijk in een tijd van 16 minuten en 48 seconden. Dat was 43 seconden sneller dan hij vorig jaar liep. De gehele wedstrijd werd gewon nen door Jan van He teren van AV Papendrecht in 16.03. Smit was overall vierde. AXEL - Skeelerclub Axel is zaterdag gastheer van veel rijders op de snelle wieltjes. Voor de veteranen, vrouwen en C-rijders is het de achtste en laatste bekerwedstrijd. Voor de internationale A-rijders staat de ontmoeting in het teken van de 'world on wheels 2004 competitie'. De A-rijders, waaronder Erik Huizebosch, Paul van Hest, Davy Willems en Andries Minderhoud, gaan met de B-rij ders in de slag. Om 16.30 uur start deze groep voor een strijd over 45 minuten plus drie rondjes van 1900 meter. Vanaf 15.30 uur bezetten de veteranen, vrouwen en C-rij ders het parkoers, dat loopt van de Rooseveltlaan via By- lokestraat, Singelweg en Westsingel terug naar de start. Hun wedstrijd duurt 40 minuten plus drie rondjes. In de ze groep verdedigt Kees Cysouw uit Groede zijn leidende positie bij de veteranen. Thuisrijder Jaap van Tatenhove staat vijfde en heeft nog uitzicht op het podium. Bij de C-rijders leidt Marijn van Marion uit Hellevoetsluis. Om 14.00 uur start de toertocht vpor jeugd en volwassenen HENGSTDIJK - Peter Mol heeft een goede slag geslagen in de Ronde van Zuid-West Nederland, een regelmatig heidscriterium van wedstrijden in Zeeuws-Vlaanderen on der de vlag van de Belgische vrije liefhebbersbond WAOD. In de kermiskoers van Hengstdijk werd de cou reur uit Kapelle tweede. Mol verstevigde zo zijn kopposi tie en met één wedstrijd te gaan, lijkt hij niet te achterha len. In de zeventig kilometer lange wedstrijd was de Beve- landse coureur van de partij toen de beslissende fase aan brak. Uiteindelijk moest Mol alleen de Belg Geert Joos voor laten gaan. Wim de Waal uit Axel werd vierde, ter wijl Fonny Kint uit Driewegen zevende werd. Over drie dagen begint voor de clubs op Schouwen-Duiv eland .de nieuwe voetbalcompetitie in .het amateurvoetbal. In de aan loop naar deze start laat de PZC '.elke dag een speler of trainer aan het woord over de naderen de balomwentelingen. Op zater dag worden van alle dertien clubs tegelijk de verwachtingen verwoord. Vandaag: Leen Kos- I ter, de nieuwe trainer van ZSC'62. •door Ben van den Aarssen ZIERIKZEE Als voetballer bij Zierikzee en Goes streefde hij het allerhoogste na. Zijn ambi ties als trainer laat Leen Koster voorlopig in het ongewisse. Dit seizoen maakt de 37-jarige Kos- ter zijn debuut als hoofdtrainer. I Bij derdeklasser ZSC'62 uit j Scharendijke gaat hij blanco aan de slag. „Ik laat het allemaal op me af komen. Voorlopig vind ik het leuk. Aan het eind van het sei zoen kijken we wel verder. Ik ben in ieder geval niet het type dat iets tegen zijn zin gaat doen." Verwacht bij Leen Kos ter geen ronkende volzinnen over hoe hij het voetbal ziet. Of hoe hij zijn stempel op ZSC gaat drukken. Daar is Koster, in het dagelijks leven timmerman, de .persoon niet naar. Gewoon doen is voor hem al gek genoeg. Een spijker jas je in het hout, rechttoe rechtaan, daar moet je niet moeilijk over doen. i Dat hij de broer is van VW-trai- ner en ex-profvoetballer Adrie Koster doet er evenmin toe. Na tuurlijk praten ze wel eens sa men over het trainerschap. Ze ker toen Leen zijn best deed om het papiertje te halen. Maar toch, het zijn werelden van ver schil, het betaalde voetbal en de derde klasse zaterdag. Veel valt er over en weer ook ■niet over te zeggen. En trou wens, het broertje van, dat wil hij helemaal niet zijn. Leen Kos jer is wie hij is, zichzelf, punt uit. Bovenal is Leen Koster op -dit moment blij met ZSC. „Het is toch een mooie opstap voor een trainer die net op eigen be nen staat. Een goede derdeklas ser, vorig seizoen stevig in de middenmoot geëindigd. En een groep die zichzelf een redelijke prestatiedwang oplegt." Presteren. Het maximale nastre ven. Het werd Koster zelf met de paplepel ingegoten. Hij maak te als actief voetballer deel uit van de gouden generatie die des tijds met Zierikzee de tweede klasse bereikte. Mannen als Kees Verkaart, Ronald van Oeve- ren, Martin Quist en Peter Noor- dijke, oudere supporters spre ken hun namen nog altijd met ontzag uit. Ook Koster hoort bij dat in de monumentenstad bijna heilige rijtje. Toch werd het hem niet in dank afgenomen dat hij het nog hoger op zocht. In Goes, in de eerste klasse. Vijf jaar speelde hij er, tot een beenbreuk het einde van zijn carrière inluidde. Een loop baan die hem ook tot in het Zeeuwse elftal voerde. Krak, meteen was het voorbij. Nog an derhalf jaar probeerde hij terug te komen, maar het oude niveau werd nooit meer bereikt. Als voetballer terugkeren naar het inmiddels danig afgezakte Zie rikzee was geen optie. Op zijn dertigste stopte Leen Koster. „Een beetje meehobbelen is niets voor mij." Primitieve emotie Nooit heeft Koster de kritiek begrepen op jongens die elders hun voetbalgeluk zochten. „Spe lers hebben het recht om zich individueel te ontplooien. Een echte voetballer wil weten tot waar zijn mogelijkheden reiken, ook als hij bij een dorpsclub speelt. Het is misschien niet leuk voor zo'n clubje dat een ta lent vertrekt. Maar op termijn kunnen ze er hun voordeel mee doen. Ze keren vaak als betere voetballers terug. Kijk naar Zie rikzee, naar jongens als Rutger Kooman, Niels Lodewijk of Ser ge Berrevoets. Die zijn in den vreemde echt niet slechter ge worden en hun oude club profi teert er van. Te vaak overheerst bij dat soort zaken de primitie ve emotie boven het verstand, ook hier op Schouwen-Duive- land. Mede daarom is deze regio qua voetbal redelijk achtergeble ven." Voetballers kunnen ook naar hun voormalige vereniging te rugkeren als jeugdtrainer en op die manier hun ervaring delen. Koster was zo iemand. Bij Zie rikzee had hij de B-junioren en de laatste jaren de A-jeugd on der zijn hoede. Benjamin Ver west is de meest bekende naam van de huidige lichting die nu bij Zierikzee in het eerste speelt en van Koster de fijne kneepjes leerde. Met coördinator Gerard Olijhoek en hoofdtrainer John de Frel vormde hij een leuk drie hoekje dat de vereniging in tech nisch opzicht omhoog stuwde. Ook is Koster de man van het Schouws elftal onder de 23 jaar. Vorig jaar had hij zijn entree als hoofdtrainer kunnen maken. „Maar ik had mijn woord al aan Zierikzee gegeven toen de clubs begonnen te bellen. En als ik mijn woord heb gegeven, hou ik me daar ook aan." Gereed Het voorbije seizoen informeer de SKNWK naar zijn interesse, zonder dat het tot daadwerke lijke gesprekken leidde. Toch voelde Koster dat hij gereed was voor de overstap naar het hoofdtrainerschap. Bij ZSC klik te het meteen. Eerst met een af vaardiging van het bestuur en la ter in een tweede gesprek met de spelersraad. In de voorberei ding experimenteerde Koster met het in Scharendijke onge bruikelijke drie-spitsensysteem. „Dat vind ik nog altijd de mooi ste manier van voetballen. Als speler heb ik nooit een ander sys teem meegemaakt." De resultaten in de oefenwed strijden stemden echter niet hoopgevend. „Ik wil het nog en kele wedstrijden bekijken. Maar als de aanpassing te langzaam verloopt, moeten we terug naar de voor de jongens vertrouwde speelwijze. Als trainer kun je wel zoveel willen. Het is echter altijd de groep die een beslis sing moet dragen." Trainers zijn bij Koster ook nooit veldheren, wonderdokters of verlossers. „Als trainer ben je altijd afhankelijk van het talent dat je tot je beschikking hebt. Eén van mijn doelstellingen in Scharendijke is wel om de jonge spelers beter te maken. De tijd zal leren of die jongens het op pikken of niet." Leuk meedoen in de derde klasse is volgens Koster voor ZSC het maximaal haalbare. „De tweede klasse is te hoog gegrepen. Daar is het dorpje te klein voor." Leen Koster: „Eén van mijn doelstellingen in Scharendijke is wel om de jonge spelers beter te maken." foto Marijke Folkertsma 'door Ron de Waal ZOUTELANDE - Na jarenlang in de derde klasse gespeeld te hebben, staan de voetballers van de Meeuwen voor een nieu we uitdaging. Volgens Wilco Dingemanse kwam de promotie naar de tweede klasse precies op tijd. „Als vereniging en als team waren we hieraan toe." ■Steevast hikten ze er tegenaan, maar telkens werd er op het al lerlaatste moment naast de fel begeerde promotie gegrepen. „Daarom was de ontlading het afgelopen seizoen supergroot. Het kwam precies op het goede moment", weet Wilco Dinge- manse, die al ruim tien jaar deel "uitmaakt van de eerste selectie :van de ploeg uit Zoutelande. Reikhalzend kijkt de aanvallen de middenvelder uit naar de start van de nieuwe competitie. Dingemanse: „Het mooie is dat je veel nieuwe tegenstanders treft. Met enkele Brabantse en Zuid-Hollandse ploegen erbij denk ik dat het niveau vrij hoog is. Ik verwacht veel ploegen die aan elkaar gewaagd zijn en denk dat het verschil in voetbal lend vermogen groot zal zijn in vergelijking met de derde klas se. Iedereen bij ons ziet dat als een geweldige uitdaging." Bij de les Dingemanse denkt dat zijn ploeg vooral in de eerste wed strijden bij de les zal moeten zijn. „Bij de start wordt het klas sement vaak al gemaakt. Ik voor zie dat op dit niveau fouten snel ler afgestraft zullen worden. In de dérde klasse was een goede keeper en een sterke spits vaak al genoeg om ver te komen. Nu is een uitgebalanceerde ploeg noodzaak." Reëel uitgangspunt voor de Meeuwen lijkt dan ook handha ving. „Blijven we ver van de on derste plaatsen verwijderd dan kunnen we ons uitgangspunt in de winterstop altijd nog bijstel len", zegt de 29-jarige Dinge manse, die denkt te weten welke ploegen gaan strijden om het kampioenschap. .„Amemuiden maakt een sterke indruk, maar ik zie ook Terneuzense Boys, de Zwerver en 's-Gravendeel hoge ogen gooien." Dingemanse hoopt dat bij zijn eigen ploeg het verlies van enke le belangrijke steunpilaren niet al te zwaar zal doorwegen. „Ons probleem zou misschien wei eens kunnen worden dat we in de breedte niet al te sterk zijn", voorziet hij. Aan het einde van vorig seizoen maakte keeper Danny de Vries de overstap naar eersteklasser Kloetinge. Spits Patrick Koppejan kondig de aan een stapje lager te willen voetballen. Als vervanger voor De Vries werd op het allerlaat ste moment Dennie Oosse (ex-Bevelanders) aan de selectie toegevoegd. „Tot nu toe maakt hij een goede indruk", meent Wilco Dingemanse. Middenvelders Om het scorend vermogen op peil te houden werd Robbert van de Graaf vanuit het tweede overgeheveld. „Hij zou weieens onze spits kunnen worden", al dus Dingemanse. „Maar geluk kig beschikken we ook over en kele makkelijk scorende midden velders", voegt hij eraan toe. Ook van Wilco Dingemanse zelf wordt op dat vlak het nodige vernacht. „Ik zal naast het spel- verdelen meer voor de goal van de tegenstander moeten verschij nen". beseft de speler die al van af zijn zeventiende jaar in het eerste van de Meeuwen speelt. Na het afhaken van Patrick Kop pejan, een leeftijdgenoot van Dingemanse, speelde hij even met de gedachte om het ook rus tiger aan te gaan doen. „Ik sukkel af en toe met mijn ge zondheid, dus dat speelde ook mee. Toch was de twijfel die ik had meteen weg toen we promo tie afdwongen. De tweede klas se is een uitdaging, dat wil ik ab soluut nog een keer uitmaken." Een goede start zal moeten uit monden in een positie boven de gevarenzone. „Natuurlijk heb ben we het dan aan het einde van de rit goed gedaan. Lijfsbe houd is het uitgangspunt, maar eigenlijk willen we meer. We willen aanvallend spelen en vooral in de thuiswedstrijden ons eigen publiek wat laten zien. Die mensen hebben jaren lang als één blok achter ons ge staan, dus die willen we iets bie den. Dat zijn we wel aan hun verplicht." doorEuqènede Kok MIDDELBURG - Wat hem be treft, hoeft geen andere club meer bij hem aan te kloppen. Bert Pentury (56) zit na vele om zwervingen bij Zeeuwse clubs sinds twee jaar weer op zijn plek bij Jong Ambon, de club waarmee hij vorig jaar kam pioen werd in de vijfde klasse van het zondagvoetbal. Dat hij zich thuis voelt bij Jong Ambon is geen wonder. Pentury kent alles en iedereen die ook maar iets met de Middelburgse club te maken heeft. Hij hielp mee de club in 1970 te heroprich ten (nadat deze in 1968 na één decennium ter ziele was gegaan) en zorgde er als speler/trainer voor dat de hoofdmacht in korte tijd opstoomde naar de derde klasse van het zondagvoetbal. Na de daaropvolgende, jarenlan ge sportieve terugval lijkt de club onder zijn leiding de weg naar boven weer te hebben ge vonden. Jong Ambon werd vorig jaar op overtuigende wijze kampioen (55 punten uit 22 wedstrijden, 102 doelpunten voor) en promo veerde naar de vierde klasse van het zondagvoetbal. Misschien is het toeval, maar de ploeg waarmee hij aan de op mars werkt, telt niet minder dan zeven neven en één stief zoon van de doorgewinterde trai ner. Het aantal familieleden in de hoofdmacht mag indrukwek kend zijn, Pentury laat er geen misverstand over bestaan: „Of het nou familie is of niet, ik trek één lijn", zegt hij. „Ze moeten presteren om in de basis te staan. Het zou ook niet anders kunnen. Als ik daarmee zou mar chanderen, dan waren de pop pen heel snel aanjiet dansen." Het zijn duidelijke woorden aan het adres van Romano Waisapy, topscorer Martin Waisapy (vo rig jaar 45 doelpunten) en zijn broer Lew. Eldridge Pentury, Ri- vellinho Pentury en zijn van de Middelburgse A-junioren over gekomen broertje Alfaro, Mar- ley Mual en Pentury's stiefzoon Marsal Ririhena. Zij hoeven niet op de onvoorwaardelijke steun van hun oom en stiefvader te re kenen. Aan vriendjespolitiek wordt aan de Kruitmolenlaan niet gedaan. „Iedereen moet al tijd scherp zijn, ook tijdens de training. Die afspraak maak ik met al mijn spelers." Zijn fami lieleden beamen de woorden van hun oom en oefenmeester. „Hij behandelt ons net als ieder een", zegt de 17-jarige jongeling Alfaro Pentury, voor de trainer nog een onbeschreven blad- „Soms maken we wel eens gein tjes dat wij bijvoorbeeld wel te laat mogen komen, maar verder maakt het geen verschil", lacht topscorer Martin Waisapy, doör Pentury beschreven als een spits die nooit opgeeft en altijd oog voor het doel houdt. „Je moet ge woon je taak uitvoeren. Doen wat je moet doen", voegt mid denvelder Marley Mual („Een werker, geen prater", volgens de trainer) toe. Rustige man „Hij denkt volgens mij 24 uur per dag aan voetbal", zegt de 22-jarige Waisapy verder over zijn oom. „Het is een rustige man", aldus de vier jaar oudere Mual. „Hij praat niet zoveel, maar zegt waar het op' staat." Trotse uitweidingen over zijn ei gen roemruchte voetbalverleden en bijvoorbeeld de twee goals die hij voor Middelburg maakte in de finale van het Nederlands amateurkampioenschap in 1967 zullen de neefjes niet van hun oom horen. „Die verhalen over vroeger horen we meer van ande ren, maar iedereen weet wat hij vroeger heeft gedaan en heeft daarom ook respect voor hem", aldus Waisapy. Bert Pentury begint in zijn tweê- de termijn als trainer van Jorïg Ambon aan zijn derde seizoen. Hij kijkt met gemengde gevoe lens terug op de eerste twee. „Ik vond dat we het eerste seizoen beter voetbalden. Wij zijn altijd gedreven, 'maar we waren in het eerste jaar scherper." Dit jaar zal de Middelburgse ver eniging zich staande moeten houden in de vierde klasse, na dat het met overmacht kam pioen werd in de vijfde. De oe fenmeester ziet het seizoen met vertrouwen tegemoet, maar houdt een slag om de arm. ,.Qüö voetbal hoeven we niet onder te doen voor andere teams, maar er komt meer bij kijken. We zul len moeten zien of de ploeg ook met tegenslagen om kan gaan. Ik overdrijf misschien, maar in de vijfde klasse waren we heer en meester. De spelers moeten niet denken dat het nu weer van een leien dakje zal gaan." (Advertentie) Van je 10 VoordeelNummers Nederland'mogen er nu namelijk 3 een mobiel nummer zijn. Wijzig je VoordeelNummers of stel ze gemakkelijk en gratis in via de ZelfServiceLijn: 0800-0429. Kijk op www.kpn.com voor de voorwaarden. Je kunt 10 nummers (waarvan er 3 een mobiel nummer mogen zijn) binnen Nederland instellen als VoordeelNummers Nederland. Je krijgt 10% korting op VoordeelNummers binnen je regio en op je 3 mobiele VoordeelNummers en 20% korting op VoordeelNummers buiten je regio. Deze VoordeelNummer korting komt overigens boven op de BelPlus korting. Van Wilco Dingemanse wordt bij De Meeuwen het nodige venvacht. „Ik zal naast het spel verdelen meer voor de goal van de tegenstander moeten verschijnen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45