'olitiek verdeeld over cultuur PZC Papa en mama bouwen fanatiek mee PZC PZC Business Park risicovol project voor gemeente Watersporter gewond in Veere Mleen PvdA zonder reserves voor verhoging budget met 30.000 euro 13 Overval in Oost-Souburg Seniorenraad komt bijeen GS ondernemen niets tegen heffing waterschap www. nazomer fieótival.nl Portugese mosselen scoren het best Mir winnaar zeilrace Pogingen tot diefstal Bezwaar scheepswerf ongegrond Drie inbraken Sint-Annaland 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 1 september 2004 loor Piet Kleemans 5IERIKZEE - De Schou- Len-Duivelandse politieke frac ties zijn verdeeld over de vraag [oeveel geld de gemeente dient investeren in het cultureel po- Sjumaanbod op het eiland. Al leen de PvdA sprake zich onom wonden uit voor verhoging van let budget. Dat werd gisteren- kond duidelijk tijdens de verga dering van de gemeentelijke ad- Hescommissie Samenleving Bestuur. Het dagelijks gemeentebestuur ireeft de politiek de keuze tussen ine varianten: niet investeren, [et huidige budget van 122.000 luro per jaar handhaven of dat krhogen met 30.000 euro. Boor optie één sprak geen enke- I partij zich uit, waarbij wel bngetekend dient te worden jat de kleine christelijke frac- les hun kruit droog hielden en log geen uitspraak deden. (Vethouder W. Renden gaf in sen korte toelichting op de keu- DOST-SOUBURG - Op een win kel in de Kanaalstraat in Oost-Souburg is gistermiddag rond kwart over vijf een gewa pende overval gepleegd. len jongeman bedreigde de fissière met een mes en deed 31 greep in de kassa. Het is on- ekend hoeveel geld de man eeft buitgemaakt. Volgens de olitie is de dader een blanke ngeman van ongeveer 18 jaar ud. hij was ongeveér 1,73 me- r lang en droeg op zijn hoofd in wit petje, hij had een don- irgek leurde jas aan en een varte zonnebril op. eman is weggefietst in de rich- ing van de Karolingenbaan. De politie verzoekt mensen die iets ;ezien hebben wat mogelijk met le overval te maken heeft zich femelden bij de politie in Vlis- iingen. of te bellen met telefoon- iummer 0900-8844. ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland houdt maandagochtend 6 september maf 9.30 uur een openbare ver- idering in kamer 111 van het imeentehuis in Zierikzee. De (enda vermeldt onder meer de pzet van een breed spreekuur I verslagen van de commissies brg, welzijn, wonen- vervoer q sociaal-economische zaken. agenda STREEKACTIVITEITEN REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND [Grachtweg 23a Postbus 80 [4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 [Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur zemogelijkheden aan dat met handhaving van het huidige bud get niet meer dan een minimaal aanbod gegarandeerd kan wor den. Meer investeren zou de gemeen te, schilderde Renden zijn ge hoor voor, meer gemeentelijke grip op het culturele aanbod ge ven. Becijferd is dat voor de ruim anderhalve ton (122.000 plus 30.000 extra) de gemeente zo'n vijftig voorstellingen zou kunnen 'inkopen'. Vrij vertaald zou dat voor de - nog te vinden - exploitant van het theater an nex poppodium inhouden dat hij of zij er zeker van is dat de ruimte minimaal vijftig keer per jaar gehuurd wordt. Waarmee, stelde Renden, een financiële ze kerheid wordt gegeven. Hetgeen onderhandelingen met poten tiële exploitanten mogelijk wat makkelijker maakt. Het CDA liet bij monde van N. de Dan- schutter weten daar niet zo en thousiast over te zijn. Het wordt een mogelijke theaterexploitant iets te makkelijk gemaakt naai de zin van de christen-democra ten. Wat weer tegen het zere been van wethouder Renden was. Hij betoogde dat de gemeente niets meer doet dan een thea ter-exploitant een zekere basis bieden. VVD'er D. Meulblok voerde ter verdediging van in ieder geval handhaving van het huidige bud get aan dat een goed cultureel aanbod de centrumfunctie van Zierikzee ten goede komt. Ver der dan optie 2, handhaving van het huidige budget, wilde de WD echter vooralsnog niet gaan. De PvdA liet weten dat cultuur wat hen betreft een hoge priori teit krijgt.. De socialisten gaan, zei woordvoerder H. Winfield, voor optie 3: 30.000 euro meer voor het culturele aanbod. De fracties Alert!. GroenLinks, Leefbaar Schouwen-Duiveland en Lijst Raats schortten hun oor deel op tot de septembervergade- ring van de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad. IURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste le, 11.30 uur diavoorstelling over het loten de natuur; IEROOSKERKE - Prunjeweg, 13.30 Sir: Excursie olv Staatsbosbeheer door fetgebied Een nieuwe lading hout voor de huttenbouwers. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het sprookjeshuttendorp in Zierikzee is amper geopend of de gro te stapel pallets is al bijna gehalveerd. De deelnemertjes zagen en timmeren dat het een lieve lust is. Voor zover ze tenminste bewegingsvrijheid hebben. Fanatieke papa's en mama's staan bij het hutten bouwen opvallend vaak op de eerste rij. Nog geen half uur na de openingscere monie door wethouder R. van der Wek ken en de in roze tule gehulde prinses Marita (ofwel jongerenwerkster Marita van Prooijen) staan de eerste casco's al op het drassige gras. Veelal niet dankzij de tomeloze kracht en het heldere in zicht van de jeugdige - tussen de zes en twaalf jaar oude - deelnemers. Zij zijn wel enthousiast, maar houden zich ta melijk rustig; ze hebben tenslotte nog vier lange klusdagen te gaan. Hoe anders is dat voor de ouders, die ei genlijk alleen gerechtigd zijn hun kinde ren op het huttendoi pveld bij het par keerterrein aan de Zierikzeese Schelde- straat af te leveren. Bij het 'even' op gang helpen van de kinderen gaat het bloed van vele vaders en moeders ech ter blijkbaar sneller stromen. Even een spijkertje hier en een zeiltje daar. „We gaan ze zo wegjagen hoor", lacht coördi nator Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. En nee, de fanatieke inbreng van papa's en mam ma's betekent niet dat de kinderen zich de rest van de week zullen vervelen. De tweede dag wordt doorgaans gebruikt om de boel - met vloerkleden, gordijn tjes en meubels - verder aan te kleden. Er moeten daarnaast nog vlaggen wor den geknutseld, met het oog op al die hoogste punten die de komende dagen worden bereikt. En kunstwerken gefa briceerd, die in de tweede helft van sep tember in Galerie de Beddeweeg wor den geëxposeerd. Bovendien kunnen de deelnemers aan het sprookjeshutten dorp hun ei nog kwijt op tal van andere fronten. Achter de schermen repeteren dertig kinderen voor de musical 'Het sprookje van de 1001 onzin'. Van de 196 deelnemers staan er zestien te boek als verslaggever. Onder bezie lende leiding - de eerste editie rolde al voor de openingsceremonie van de per sen - van Cor van Zinnen zorgen zij, vanuit een keet. voor de totstandko ming van de sprookjescourant. Zijn vijf jarige dochter Zinzy huppelt elders op het drassige veld als mini-uitvoering van prinses Marita rond. De prinsessen dragen bij aan de fantasiewereld die het sprookjeshuttendorp zijn mag, al zijn de geluiden van tikkende hamers en trekkende zagen vooral erg aards en praktisch van aard. Robbert Tillema (11) en Niels Ritzen (10) jassen fanatiek wat spijkers in het hout. Huttendorp is leuk, stellen ze vast. „Je hebt hier hartstikke veel hout", onthult Robbert de aantrekke- foto Dirk-Jan Gjeltema lijkheid van de formule. Sebastiaan Groen (9) staat een eindje verderop met een pallet tegen zich aan vergeefs op een vriendje te wachten. Hamer in zijn ene hand en een grote doos spijkers („voor mijn verjaardag gekregen") in de andere. Sebastiaan besluit zijn enthousi asme niet langer te beteugelen en instal leert zich met zijn pallet en klusspullen op het grasveld. „Ik begin nu maar ge woon." Had het aan Laura Schouls (10) gelegen, dan had Sebastiaan direct bij haar aan de slag gekund. Met de 9-jari- ge Lisa Horsman („we zijn hartsvrien dinnen, we kennen elkaar al uit het wiegje") doet ze haar best een veel te dikke plank met een roestige zaag door midden te krijgen. „Vorig jaar heb ik nog gewonnen, maar toen was ik met een jongen. Dat was toch wat makkelij ker, want die kunnen het goed." Maar hoe dan ook: het huttendorp is een feest je, zegt Laura enthousiast. „Het is gezel lig, je krijgt hier van alles en iedereen helpt je." Dus al dan niet een hut als een paleisje, de Zierikzeese Laura weet nu al dat ze deze week als een vorstin geniet. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur zal geen stokje steken voor de verhoging van de waterschapslasten voor de inwo ners van Noord- en Midden-Zee land. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil de 20 procent hoge re opbrengst van de belasting in de categorie gebouwd volledig incasseren. Er is volgend jaar sprake van Advertentie 3caust/mi2»ept2O04 bel oqoc 33 ooc 33 festivalhart Abdij Middelburg LEZING Prof. Dr Johan Callens over David Mamet en De Eend Variaties wolseptl9u30 kloostergangen gratis zo'n forse extra opbrengst om dat de waarde van onroerend goed de afgelopen vijf jaar ge middeld met dat percentage is gestegen. De gemeenten, die hun onroeren- de-zaakbelasting baseren op dezelfde taxaties, strijken de ho gere opbrengsten door de geste gen waarde van woningen en dergelijke niet volledig op. Zij kiezen ervoor het tarief van hun heffing te verlagen, zodat hun inwoners wat de onroerende zaak belasting betreft in elk ge val niet 20 procent duurder uit zijn. Onaanvaardbaar De Statenfractie van Groen Links vindt het bestuurlijk en maatschappelijk onaanvaard baar dat Zeeuwse Eilanden de verwachte meeropbrengst volle dig wil opstrijken en niet - zoals de gemeenten - kiest voor een la ger tarief. Gedeputeerde Staten, aan wie GroenLinks deze opvatting ken baar heeft gemaakt, zijn van me ning dat het waterschap ge bruik maakt van de mogelijkhe den die de wet biedt, zodat de voorgenomen verhoging van de waterschapslasten niet als onac ceptabel kan worden be schouwd. VEERE - Een watersporter is gisteravond ernstig gewond geraakt aan armen en rug toen zijn boot in Veere vlam vatte. Zijn schip lag op dat moment afgemeerd aan de steiger nabij de Campveerse To ren. Waarschijnlijk heeft de boot tijdens het ko ken vlam gevat. De man wist de verwondingen be perkt te houden door Snel in het water te sprin gen. Omstanders hebben zich over de man ont- ZIERIKZEE - Bij de mosselkookwedstrijd voor leerlin gen van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee is Quintin Meulblok winnaar geworden met zijn recept voor Portugese mosselen. Hij heeft daarvoor een gouden mossel in ontvangst mogen nemen. Mariëlle van Oosten werd tweede met haar 'Eureka' mosselen en Marc van der Linde behaalde de derde prijs met zijn Thai se mosselen, Zij kregen beiden een zilveren mossel over handigd. ANTWERPEN - Het Russische zeilschip de Mir heeft uit eindelijk de Tall Ships" Race 2004 gewonnen. Het schip behaalde de beste resultaten in de race die eind juli na een driedaags internationaal zeilfestijn uit Antwerpen vertrok. De race leidde vervolgens via het Deense Aal- borg en het Noorse Stavanger naar de finish in het Duitse Cuxhaven. Het winnende schip doet in februari Antwer pen opnieuw aan. Daar zal het gedurende enkele maan den aangemeerd liggen. Behalve de eerste prijs sleepte het Russische zeilschip nog een andere prijs in de wacht. De Mir werd ook uitgeroepen tot het meest collegiale schip. BURGH-HAAMSTEDE - Twee pogingen tot het stelen van personenauto's in Burgh-Haamstede zijn mislukt. De pogingen werden ondernomen in de nacht van maandag op dinsdag. Bij beide auto's werden de sloten geforceerd. Onbekend is waarom de pogingen mislukten. Ook de slag boom, die toegang geeft tot de parkeerplaats waar de au- tos stonden, werd vernield. Het schadebedrag is onbe kend. HANSWEERT - De gemeenten Reimerswaal en Kapelle hebben Scheepswerf Reimerswaal terecht een gedoogbe- schikking verleend voor het gebruik van een torenkraan en een deel van de loswal. Dat stellen Gedeputeerde Sta ten (GS). Het gebruik van een deel van de loswal past niet in het bestemmingsplan en ook de torenkraan is illegaal gebouwd. De twee gemeenten willen beide zaken legalise ren en tot het zover is, worden ze gedoogd. Een bewoner van de Zandweg in Schore heeft daar bezwaar tegen ge maakt. Onder meer omdat de kraan ernstige horizonver vuiling zou zijn en er bovendien geen onderzoek zou zijn gedaan naar het geluid dat hij produceert. De omwonen de maakt verder bezwaar tegen de aanwezigheid van gro te hoeveelheden brandbare, explosieve en giftige stoffen dichtbij een woongebied. GS hebben de bezwaren onge grond verklaard, omdat beide zaken in oktober worden gelegaliseerd, waarmee het gedogen voorbij is. SINT-ANNALAND - In drie woningen in Sint-Annaland is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Uit een woning aan de Schoolstraat wei'd een mobiele tele foon en computerapparatuur gestolen. In de Bierenstraat werd geld en bankpasjes meegenomen. Uit een woning aan de Tuinstraat zijn honderden euro's ontvreemd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij de politieke fracties leven nog heel wat twij fels over de haalbaarheid van het Business Park langs de Weg naar de Val in Zierikzee. De fractie van Leefbaar Schou wen-Duiveland kenmerkt het deze week in de commissie Openbare Ruimte als een 'risi covol' project. Wethouder A. Croné is optimisti scher. Volgens hem is er in elk geval voldoende behoefte het eerste deel van dit luxe opgezet te bedrijventerrein gerealiseerd te krijgen. Hij acht het echter wel van belang dat het Business Park in onderdelen wordt uitge voerd en derhalve zonodig tus sentijds kan worden stopgezet. „Er moet dan toch een afgerond geheel van te maken zijn", zegt Croné. De raadsleden willen graag weten hoe groot de concre te vraag naar bedrijfsruimte op het Business Park nu is en of er al overeenkomsten met toekom stige ondernemers zijn gesloten. De wethouder komt echter niet verder dan signalen die hij in de wandelgangen heeft vernomen. Volgens hem is het ook nog te vroeg om concrete overeenkom sten aan te gaan met bedrijven die zich hier straks willen vesti gen. Ambtenaar P. van Tuil vult hem aan: „De houdbaarheid van een marktbehoefte-onderzoek is ook zeer beperkt." Te vroeg Volgens Van Tuil is het daar nu bij de vaststelling van het plan van aanpak voor het Business Park nog te vroeg voor. De werk groep parkmanagement binnen de opzet van dit nieuwe bedrij venterrein zal zich gaan bezig houden met een marktbehoef te-onderzoek. Wethouder Croné hecht extra belang aan het Business Park omdat het geldt als de laatste lo catie waar nog een nieuw bedrij venterrein kan worden opgezet. B. Flach-de Geus (CDA) deelt die mening niet. Volgens haar kunnen belangstellende bedrij ven ook altijd nog naar het ter rein in Bruinisse worden door verwezen. Volgens Croné zal dat in voorkomende gevallen ook wel gebeuren, „Het laatste wat we doen is 'nee' verkopen", al dus de wethouder. J. van den Berge (CU) vindt dat wel dapper gezegd, maar niet zo reëel omdat voor het bedrijven terrein in Bruinisse diverse be perkingen gelden. Volgens Van den Berge zijn daardoor in het recente verleden wel degelijk be drijven vanuit deze regio naar el ders vertrokken. H. Winfield (PvdA) zou graag zien dat het plan van aanpak voor het Busi ness Park in veel bredere kring gepresenteerd wordt dan uitslui tend aan de direct omwonenden en belanghebbenden. Volgens hem dient de bevolking goed op de hoogte te worden gesteld dat het Business Park een behoorlij ke invloed zal hebben op de aan blik van Zierikzee. Mocht de raad uiteindelijk be sluiten de aanleg van het Busi ness Park af te blazen dan zul len de tot dan toe gemaakte kos ten, inclusief de aankoop van de grond, gedekt worden uit een re serve van 1,9 miljoen euro van het gemeentelijk ontwikkelings bedrijf. De raad neemt op 30 sep tember een besluit over het plan van aanpak voor het Business Park. (Advertentie) fermd. Ambulancepersoneel vroeg om een trauma- helikopter, maar die mocht 's avonds niet meer uitvliegen. Het slachtoffer is met de ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd en la ter overgebracht naar het ziekenhuis in Rotter dam. Medewerkers van de Campveerse Toren heb ben met een brandblusser het scheepje weten te blussen. foto Roland de Jong Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41