ardon bewoners vakantiehuis Een straat met veel macht Nazomer toppers! f tj intratuin Vroon weg voor wethouder geen drukmiddel )24 woningen krijgen status permanente bewoning, 160 bewoners gedoogd Containerkade kan stuk korter Slachtoffer rooft auto hulpverlener Aanleg nieuwe rioolpersleiding Man rijdt 95 kilometer te hard Collectie Nieuws zeeuwse almanak Net op tijd WBÊÊÊBm Verwerking ;egevens egraafplaatsen kost veel geld nazomer fjeAtival.nl Dl 7 O n G Z A M V t M Z:7 h GE SlNOS 13 8$ i iactie: 0113-315649 ay.pzc.nl nail:redactie@pzc.nl stbus 31,4460 AA Goes vertentie-exploitatie: ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; >uws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. oensdag 1 september 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jbrMelita Lanting - Honderdzestig ei- paren van vakantiehuizen op gbouwen-Duiveland hebben >n gedoogbeschikking gekre- »n. Zij mogen permanent in an vakantiehuis wonen. Drie &zoeken zijn afgewezen en fie bewoners hebben een half jar de tijd gekregen om te zien aar een ander huis. Als een bewoner besluit het huis te verkopen vervalt de gedoogbe schikking. Ook in geval van overlijden vervalt de beschik king. „Het is een uitsterfbe- leid", zegt Renden. „Uiteinde lijk zullen geen recreatiewonin gen meer permanent bewoond worden." Alle mensen hebben bericht ge had van de gemeente. Renden denkt dat de meeste mensen die recht hebben op een beschik king deze ook hebben aange vraagd. „Maar de regeling is niet aan tijd gebonden, een ge doogbeschikking kan nog aange vraagd worden." De meeste beschikkingen zijn af gegeven in Bruinisse. Achtenvijf tig bewoners van huisjes op Aquadelta, De Plantage en Elf Boompjes hebben een beschik king. In Ouwerkerk (Salvator- hoeve) zijn achtendertig vergun ningen afgegeven en in Scharen- dijke zijn dertig vergunningen verstrekt op De Achthoek, het Baken, Zeeland Village en het zomerhuizenterrein bij de Gre- velingenlaan. De gemeente Schouwen-Duive land gaat vanaf nu streng optre den tegen overtredingen. Bewo ners die nu nog permanent in een recreatiewoning zitten kun nen rekenen op een bevel om te vertrekken. Hoe dat precies wordt vormgegeven is nog niet helemaal bekend. „Over het handhavingstraject wordt nog gestoeid", zegt Renden. „We wil len bijvoorbeeld kijken of we di rect bij de start kunnen ingrij pen. Bijvoorbeeld als mensen zich inschrijven in de gemeente direct zeggen dat ze daar niet mogen wonen." Daarnaast zul len controleurs van de gemeente regelmatig op pad gaan en pro beert de gemeente via contacten met makelaars, notarissen en parken mensen direct te infor meren over de woonbestemming van het huis. MIDDELBURG - De Westerschelde Container Terminal kan toe met een kade van 900 meter voor de 900.000 laad- kisten die een containerhaven moet behandelen om te kunnen concurreren met Rotterdam en Antwerpen. De koppeling tussen 900.000 containers en een kade van 900 meter staat in een van de rapporten die de afgelopen maanden in opdracht van het provinciebestuur zijn ver vaardigd. Adviesbureau Ecorys Transport geeft aan dat de WCT minimaal 900.000 containers moet kunnen over slaan. Het provinciebestuur zet in op een kade van 2 kilo meter, pagina 14 kortere kade volstaat KERKWERVE - Een 42-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is onder bedreiging beroofd van haar auto terwijl zij hulp wilde verlenen bij een ongeval. De beroving vond vrijdagavond plaats, maar is gisteren pas bekendgemaakt. Rond kwart over zeven reed een 30-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn auto de sloot in langs de N59 ter hoogte van Kerkwer- ve. De vrouw zag dit en stopte om eerste hulp te verlenen. Ook een 35-jarige man uit Breda stopte. Het slachtoffer van het ongeval kroop uit zijn auto en probeerde eerst de auto van de man uit Breda te stelen. Dit lukte niet omdat deze auto op slot stond. „Vervolgens rende hij naar de au to van de vrouw en bedreigde haar. Hij duwde de vrouw uit de auto, terwijl die probeerde haar bezit te bescher men", vertelt een woordvoerder van de politie. De man slaagde er in de vrouw uit de auto te krijgen en ging er vandoor. De gestolen auto is later teruggevonden in de Krabstraat in Zierikzee. De man is maandag aangehou den door de politie en zit nog vast. Waarom de man er van door ging is nog niet bekend. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland legt een nieuwe rioolpersleiding aan van industrieteiTein De Zuidhoek naar het gemaal van het waterschap aan de Boe- renweg in Zierikzee. De persleiding meet bijna twee kilo meter. Deze voorziening maakt een einde aan de omweg die nu wordt gemaakt door het rioolwater van industrie terrein De Zuidhoek. Dit water wordt eerst in het idool- stelsel van de wijk Malta gepompt om daarna door het ge maal aan de Grachtweg te worden verpompt naar de loca tie Boerenweg. Dat leidt tot zware belasting van het stel sel in Malta en stankoverlast in de buurt van het lozings- punt bij de Scheepstimmerdijk. De werkzaamheden zijn vorig week begonnen, in de buurt van de nieuw aangeleg de rotonde op de kruising Haringvlietstraat met de Greve- lingenstraat. Gisteren wei'd de Mierenweg bereikt. Bijzon der is dat de aanleg deels wordt bewerkstelligd door com putergestuurde boring, onder het havenkanaal door. Het gaat om een boring met een lengte van zo'n 250 meter, tus sen het industrieterrein en de Hoofdpoortstraat. SINT-ANNALAND - Een 42-jarige automobilist uit Tho- len is gisterochtend zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Op de Langeweg in Sint-Annaland reed hij 175 kilometer per uur, terwijl daar slechts 80 is toegestaan. (Advertentie) WIHET GROENE WARENHUIS Aanbiedingen met een zonnig prijsje Zie onze advertentie verderop in deze krant. (Advertentie) Dat klassiek nog altijd zeer actueel kan zijn bewijst Baan met de 'Cayenne' in rode stof. Mooie ingetogen styling met een vorstelijk zitcomfort. Eén van de vele nieuwkomers bij Paauwe. Meer collectie-nieuws is te zien op www.interieur-paauwe.nl! Met een grijns op de lippen de poneerde de man de krant op zijn bureau. „Zo", sprak hij triomfante lijk, „ik weet al op wie ik bij de volgende verkiezingen ga stemmen. De collega's keken hem met vragende blik aan en hoefden niet lang op een nadere ver klaring te wachten. „Die Zalm is zó'n vent. Die schrapt de fiscale voordeel tjes bij de aanschaf van een nieuwe pc, maar wie heeft er net op tijd een nieuw laptopje gekocht?" Hij natuurlijk! „En", ging hij zuigend ver der, „die Zalm heeft ook aan gekondigd, dat iedereen die op 1 januari 2005 57 jaar is de vut-regeling behoudt. En wie wordt", riep hij in een ge slaagde poging nog meer ja loezie los te weken, „net op tijd 57?" Hij natuurlijk! De collega's hopen slechts een ding: Dat hij zo snel moge lijk met pensioen mag. Cdfpuw Rodemoker K3 ERKENDE VERHUIZERS Middelburg Tel. 0118-626 649 E-mail: lnfo@caljouw-rademaker.nl verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport, antiekvervoer meubelopslag, overzeeverpakkingen Goes 0113-227 062 Burgh-Haamstede Tel. 0111 -650 165 bast de 160 gedoogbeschikkin- jn wil de gemeente nog eens $4 recreatiewoningen omgezet- >n naar permanente woonbe- Imming. Dat zijn huizen in de ingeving van' de Grevelingen- (an in Burgh-Haamstede, de Hiolderlaan en omstreken in enesse en huizen in het buiten- gbied. Voor zestig van deze wo- ingen heeft de gemeente inmid- els toestemming van de provin ce. De rest moet nog geregeld, nder meer door wijziging van i j? bestemmi ngsplannen leze woningen staan allemaal jgebieden waar permanent en creatief gebruik door elkaar ppt". legt Renden uit. „Aan ongelijkheid willen we een nde aan maken." jhouwen-Duiveland heeft K)0 vakantiewoningen binnen aar grenzen. Een deel daarvan ördt illegaal als permanente oning gebruikt. Om daar een nde aan te maken is een rege- Sg getroffen. Inwoners die kun- en aantonen dat ze voor 28 mei D03 permanent in een vakantie- 'óning verblijven hebben recht een gedoogbeschikking. le ieen die dat niet kan aanto- tn of die later een vakantiewo- Ing heeft betrokken moet weg. beschikking is strikt persoon- jk en aan het huis verbonden. j^IERIKZEE - Het op orde bren- jen van de administratie van de begraafplaatsen op Schou wen-Duiveland kost de gemeen- eeen aardige duit. Voor de digi talisering van de begraafplaats- is al ruim 158.000 Juro uitgegeven en om goed te gaan werken met het tieuwe systeem is nogeens 31.655 euro nodig. $e fracties in de gemeenteraad lebben het er behoorlijk moei- ijk mee zo bleek deze week tij- lens de vergadering van de com missie Openbare Ruimte. Zij :ijn het met wethouder W. Ren- len eens dat het systeem opera- meel gemaakt moet worden, lar zee hikken wel tegen de isten aan. inden acht het van groot be- ïg dat er straks werkelijk ge- irkt kan worden met de gedigi- liseerde administratie, digitalisering en inventarise ring zijn gereed, maar inmiddels p ook het beschikbaar gestelde trediet van 158.000 euro al over schreden met 16.000 euro. Om jebruik te kunnen maken van «gegevens is meer geld nodig. ;We hadden als raad eerder op le hoogte gesteld moeten wol len", vindt B. Flach-de Geus CDA). J. Schoneman (Alert!) is iel daar mee eens. Hij ergert |jch bovendien aan het feit dat li" al 16.000 euro meer is uitgege- gn, inden verwerpt die verwijten. verwijst naar een raadsbe sluit van 27 juni 2002 waarin is jle raad akkoord gegaan met het borstel in eerste instantie {58.000 euro beschikbaar te stel- uit de algemene middelen en jvens de verdere benodigde fi- inciële middelen daaruit te ikken. (Advertentie) 30 aug t/m 12 aept 200.4 bel 0900 33 000 33 Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag naar de Spanjaardstraat. De Middelburgse Spanjaard- straat ademt nog een beetje de sfeer van het VOC-tijdperk. De monumentale golvende gevels langs een smalle klinkerstraat met stoepen die bijna per huis verschil len. De deuren zijn zowat allemaal geschilderd in een kleur die be kend staat als monumentengroen. Hier en daar wordt die regelmaat onderbroken door een donkerblau we of donkerrode deur. De kozij nen zijn veelal wit met groene roe den. De straat glooit lichtjes en boven de huizen uit torent de indrukwek- kenden koepel van de Oostkerk. Bovenaan de straat staan de grote re huizen, onderaan de wat kleine re en aan het begin de nieuwbouw ter vervanging van de huizen die in 1940 werden weggebombar deerd door de Duitse Luftwaffe. Een groepje toeristen loopt door de straat en staat stil voor het 't Huis op de Spuibrug, een van de grootste in de straat, en kijkt met een mengeling van eerbied, bewon dering en afgunst naar het impo sante gebouw en de mooie gevel. „Moet je eens kijken, wat een uit zicht", zegt Heieen de Bruijne uit Enschede tegen haar partner In- grid de Vries. Ze wijst naar de an dere kant van de Spuibrug, waar nu een mooie stadstuin ligt. „Mid den in de stad en dan toch zo'n uit zicht." Ook haar bi'oer Mare de Bruijne is onder de indnik, in te genstelling tot zijn zoontje Joachim. Die kijkt vooral naar de mogelijkheden om te skaten en die zijn volgens hem niet echt je-van-het. „Geen asfalt hè." De Spanjaardstraat is volgens veel makelaars dé woonsti'aat van Middelburg; de populairste en dus ook meest prijzige straat. Bert Din- gemanse noemt ook de Prooijense- weg een goede kandidaat als hem wordt gevraagd de duurste woonstraat van Middelburg te noe men. Vooral omdat daar villa's en landhuizen op percelen van mini- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gemeenteraads lid R. Raats (lijst Raats) vindt dat de gemeente best eens wat meer druk mag uitoefenen op de provincie ten behoeve van de aanleg van het noordelijk tracé van de Recreatieverdeelweg (RVW). Een modaal salaris is volstrekt onvoldoende om in het bovenste gedeelte van de Spanjaardstraat te wonen. foto Lex de Meester maal twee hectare staan. Monu mentenmakelaar Dolf van Dijke twijfelt ook een beetje en vertelt dat de Rouaansekaai en de Lon- densekaai ook wel kunnen worden aangemerkt als de hotspots van de Zeeuwse hoofdstad. Het meren deel van hun collega's vindt echter dat de Spanjaardstraat toch de Kalverstraat van Middelburg is. De straat is zo in trek omdat ach ter het merendeel van de volledig gerestaureerde woningen een fikse tuin ligt. Soms is er ook nog een achterom. Dat zijn volgens P. Ver burg van Orisant Makelaardij fac toren die de prijs van de woningen in die straat tot grote hoogte op drijven. De woningen zijn zelfs zo geliefd dat er in de regel geen makelaar aan te pas komt als een van de ei genaren plannen heeft om te ver huizen. Binnen de kennissenkring gaan er dan genoeg vingers van po tentiële belangstellenden de lucht in als zo'n eigenaar zelfs maar laat doorschemeren te willen verhui zen. Omdat de huizen uit de Span jaardstraat bijna nooit de websi tes van de makelaars halen, wordt er in het Middelburgse flink ge smoesd over de verkooppx-ijzen, weet Verburg. Uit gegevens van het Kadaster blijkt trouwens dat een modaal salaris volstrekt onvol doende is om in het bovenste ge deelte van de Spanjaardstraat te wonen. De Spanjaax-dstraat is niet alleen een sfeervolle straat. Het is er ook een met macht. Dat bleek wel toen de bouwplannen voor het nieuw- bouwwijkje Hof van Sint Pieter werden gepresenteerd. Vooral door het verzet van een aantal be woners van de Spanjaardstraat liep dat project minimaal twee jaar vertraging op. Pi'otestbrieven van die klagende bewoners richting de projectont wikkelaars begonnen steevast met 'amice'. Vex'burg kan daar nu wel om lachen maar geeft direct aan dat dat 'amice' niet kan worden uitgelegd als 'vriend' maar eerder een juridisch karakter had. In het midden van de vijftiende eeuw was de Spanjaardstraat al lerminst een regentensti'aat. De magistraten kwamen er wel, maar dan om heimelijk de dames van plezier te bezoeken, weet Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. Vanaf 1460 was de Spanjaard straat namelijk de officiële rosse buurt van Middelburg en moesten 'alle vrouwen die zich om geld la ten kussen' daar wonen, citeert hij een oude akte. Nog heel lang bleef die sti'aat een hoerenstraat en een straat waar de Middelburgex*s ook op andere manieren hun beurs konden legen: er mocht namelijk ook worden gegokt. De oorsprong van de naam van de Spanjaardstraat is niet geheel dui delijk. Hoogstwaai'schijnlijk ver wijst de naam naar Spaanse koop lieden die zich rond de veei*tiende eeuw in Middelburg vestigden om vanuit die plaats handel te drijven met het thuisland. Emile Galon Hij stelt voor daartoe de Vroon- weg tussen Renesse en Burgh-Haamstede als pressie middel te gebruiken. Wethouder W. Renden toont zich daar be slist geen voorstander van. WD' er H. Coomans werpt zich al ja- ren op als pleitbezorger voor het doortrekken van de RVW tot Schai-endijke met aansluitend een rondweg om het dorp heen. Nu het zuidelijk tracé van de RVW gerealiseerd is, lijkt het veel langer te gaan duren dan ge hoopt vooi'dat het zuidelijk tra cé en die rondweg er komen. Coomans betreurt het zeer dat de provincie zich niet aan de af spraken hierover houdt en spreekt zelfs over 'onbetrouwba re ovex'heid'. Volgens wethouder Renden be roept de provincie zich op geld gebrek. Zijn overleg met gedepu- teei'de T. Poppelaars heeft tot nu toe niet meer opgeleverd dan de constatering dat er de komen de jaren geen geld is voor aanleg van het noordelijk tracé van de RVW. De Vroonweg is nu afgesloten voor het doorgaande verkeer. „Volgens de provincie zou er nooit over bepaalde jaren voor de aanleg van de weg zijn gespi'oken", aldus de wethou der. Hij acht het aannemelijk dat het uieindelijk 2009 wordt voordat die ï-ondweg rond Seharendijke wordt aangelegd. „Doe dan de Vroonweg weer open. Daar zijn afspraken over gemaakt met de provincie, maar als die zich daar niet aan houdt, moeten we als gemeente wat te gendruk uitoefenen. En dat is niet als geintje bedoeld", voert Raats aan. Hij vindt dat de wet houder niet alles zomaar moet pikken van de provincie. De reactie van de wethouder: „We kunnen de Vroonweg niet foto Dirk-Jan Gjeltema als pressiemiddel gebruiken. Die weg is helemaal niet van ons." Renden zegt zeker niet alles zo maar 'te pikken' en zal binnen kort nogmaals belet vragen bij de gedeputeerde. festivalhart Abdij Middelburg GABRIEL RIOS latin pop wo 1 sept 21u30 Abdijplein gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39