Buurt vreest overlast sportterrein Het roer om voor een molen in Kortgene PZC PZC Prikkel gemeente werpt vruchten af 13 Gemeenteraad ondanks bezwaren toch akkoord met kunstgrasveld GS blij met nieuw Cederhof in Kapelle Bondenberaad licht ouderen voor over zorg agenda testival.nl GS ondernemen niets tegen heffing waterschap Gewapende overval Oost-Souburg Watersporter gewond in Veere Mir winnaar zeilrace Pijn in nek na botsing Drie inbraken Sint-Annaland Portugese mosselen het beste ■W1MWI 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 1 september 2004 door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Omwonen den van het tweede veld van voetbalvereniging Krabbendij- ke hebben grote bezwaren tegen de aanleg van kunstgras op dat veld. Desondanks stemde een meerderheid van de gemeente raad daar gisteren mee in. De voetbalvereniging levert haar oefenveld in voor de uit breiding van het Calvijn Colle ge. In eerste instantie zou de KAPELLE - Gedeputeerde Sta ten geven van harte hun fiat aan het plan om het verzorgingste huis Cederhof in Kapelle te reno- jveren. Vooral het plan om van de 75 verzorgingsplaatsen die er nu zijn, veertig verblijfsplaatsen en twee logeerplaatsen te maken, valt bij de provincie bijzonder 1 in de smaak. Op die ma nier blijft namelijk tijd en geld over om in de bejaardenwonin- gen rond Cederhof de zorg te bie den die mensen ook in een ver zorgingshuis zouden krijgen. j:0p die manier ontstaat in Kapel le een zorgzöne zoals die in het ideaalbeeld van de provincie, de nota Zeeland Woonzorgland, is beschreven. Het college van GS heeft eerst advies gevraagd aan het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen, dat ook alleen maar geestdrift voor het plan heeft. Cederhof houdt met de renova tie veertig verzorgingshuisplaat sen, omdat er altijd mensen zul len blijven die voor zorg èn wo nen op een centrum zijn aange wezen. Al eerder had Cederhof twintig verpleeghuisplaatsen ge realiseerd. Met de zorg die het centrum nog naar buiten draagt, kunnen veel meer men sen dan vroeger profiteren van de zorg die voorhanden is. - GOES - Het Bondenberaad Groot Goes, waarin alle lokale ouderenbonden deelnemen, houdt maandag 13 september voorlichtingsbijeenkomst over veranderingen in ziektekos tenregelingen. Volgens het Bondenberaad zijn de regelingen er niet eenvoudi ger op geworden. Drie vertegen woordigers van het Zorgkan- toor zullen veranderingen in de AWBZ, Persoonsgebonden Bud get en Eigen Bijdrageregelingen toelichten. Ook opname in een instelling en hulp van de thuis zorg komen aan de orde. De voorlichtingsbijeenkomst be gint om 14 uur in het Gasthuis aan de Kievitlaan. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur club een nieuw veld krijgen op het veilingterrein, maar dat kan niet doorgaan vanwege het ge steggel over de eigendomssitua tie daarvan. De vereniging is nu bereid ge vonden het oefenveld in te leve ren en in ruil daarvoor willen burgemeester en wethouders kunstgras aanleggen op het tweede veld. Daar kan dan veel meer uren op gespeeld worden. Een woordvoerder van de omwo nenden zei gisteren dat hij daar helemaal niet blij mee is. Hij vreest extra overlast, ook omdat de gemeente lichtmasten bij het tweede veld wil plaatsen. De be woners maken ook bezwaar te gen het kappen van tientallen bomen, die volgens hen een soort geluidsscherm vormen te gen het treinlawaai. De omwonenden stelden voor het eerste veld van kunstgras te voorzien, maar daar zag burge meester Verbree niet veel in. Hij stelde dat ook rond dat veld mensen wonen en dat het twee de veld, ook al zou het kunst gras op het eerste veld komen, sowieso gerenoveerd moet wor den. Het zou dus alleen maar duurder worden, omdat er dan twee velden aangepakt dienen te worden. Een meerderheid van SGP, Pv dA en CDA stemde uiteindelijk in met het voorstel. Sommige partijen zeiden wel bang te zijn dat een club als Hansweertse Boys straks op zondag op het kunstgras in Krabbendijke gaat spelen als hun eigen veld onbe speelbaar is, maar daar zei Ver bree niet bang voor te zijn. „Daar zal de gemeente toestem ming voor moeten geven", zei hij. „En ik denk niet dat we dat doen." George en Lisa de Boer zien het werken aan de molen als een hobby. door Freek Janssen KORTGENE - Je moet er maar aan gaan staan. Alles wat je hebt in Vlaar- dingen - je huis, je baan - opgeven om een vervallen molen in Kortgene op te gaan knappen. George en Lisa de Boer namen dit voorjaar de stap. Weg uit de stad. „We voelen ons hier gewoon beter dan in de stad. We kiezen bewust voor het platteland en een moestuintje om niet naar de Albert Heijn te hoeven." Het eerste wat je je afvraagt als je de De Korenbloem van dichtbij en van bin nen ziet, is: hoe gaan ze zo'n molen in vredesnaam zelf opknappen? Het voeg werk in de gevel is rot, om van het hout aan de binnenkant nog maar te zwijgen. In de bovenste verdieping zit zelfs een gat in de vloer, je kunt bijna nergens meer veilig staan. Het werk van de hout worm. Als je aan het echtpaar vraagt hoe lang ze bezig denkt te zijn, krijg je meteen een vraag terug. „Met wat?" Goede vraag. Met de restauratie? Het is maar hoe ver je daarin wilt gaan. „We zijn be reid mee te werken aan volledige restau ratie." Maar dat kunnen ze niet uit eigen zak betalen. De molen krijgt geen subsidie, noch van de gemeente, noch van de pro vincie, noch van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. „Kijk, eerst willen we het hout in de mo len hard maken", legt George uit. „Het ongedierte, de houtworm moet eruit. Zestig procent van de kopstukken moet worden vervangen." Als dat karwei af is, kunnen ze gaan denken aan het voeg werk in de gevel, het plaatsen van een nieuw dak en noem maar op. Om nog maar te zwijgen van het plaatsen van de kap en de wieken. Die werden eraf gehaald door de vorige eigenaar, die de molen begin jaren ze ventig kocht. Hij heeft tot drie keer toe een restauratieplan gemaakt, dat is drie keer mislukt. Hij had de subsidie hele maal rond, onttakelde de molen (de kap en de wieken gingen eraf) en toen kwam een recessie. De subsidie werd in getrokken. De laatste tijd kon de molenaar door zijn hoge leeftijd niet meer de trappen op en af. „Zijn zoon is een vriend van me", legt George uit. „Hij vroeg of die molen niks voor ons zou zijn. Bouwen is mijn hobby, ik ben altijd bezig met op knappen van huizen." Ze grepen hun kans. George woont al sinds april in Kortgene, Lisa volgde hem in juli. Hij zegde zijn baan in het onderwijs op en werkt nu deeltijd bij een rozenkweker in Kats. Zij gaat aan de slag in de gehan dicaptenzorg in Goes. Inmiddels is al heel wat werk verzet. „We hebben opgeruimd, een bouwteke ning gemaakt, de inventaris opgemaakt en tweehonderd vierkante meter braam struiken weggekapt rondom de molen. Daar hebben we trouwens nog heel wat blikjes bier in gevonden", lacht George. „De molen is door de jaren heen een so ciale ontmoetingsplek in het dorp ge worden. Van de jeugd, maar ook van ouderen die aan de voorkant met elkaar staan te kletsen en van voorbijkomende foto's Willem Mieras fietsers. Dat willen we erg graag zo hou den." De twee zijn toch al zeer te spreken over de medewerking die ze krijgen van het dorp en van de gemeente. „Heel wat mensen in Kortgene waren bang voor wat met de molen ging gebeuren. Maar nu krijgen we eigenlijk alleen nog maar positieve reacties, ze zijn hartstikke blij dat er weer eens iets aan die molen wordt gedaan. De gemeente Noord-Be veland heeft ons ontzettend geholpen, door het mogelijk te maken in de molen te wonen. Daardoor kunnen we dit doen, doordat we hier heel goedkoop kunnen wonen." Hoewel ze toestemming hebben om zo wel de begane grond als de eerste ver dieping te gebruiken als woonruimte, richten ze maar een gedeelte in als wo ning. „We willen de inrichting zo laten, zoals die onder de vorige bewoner was." Dat wil zeggen dat ze alleen de achterste helft van de begane grond en de aanbouw aan de achterzijde (het mo torkot, waar vroeger de dieselmotor stond, die de molen aandreef) betrek ken. „Als we dertig procent van de woonruimte gebruiken die we mogen ge bruiken, is dat veel. Waar zijn we eigen lijk mee bezig?", lacht George. Toch zijn ze niet bang dat ze zich ooit écht gaan afvragen waar ze mee bezig zijn. „Weet je, wij zijn het soort mensen dat zich door niemand aan de kant laat zetten. Heel veel mensen hebben ons af geraden dit te gaan doen, maar we de den het toch. Er is een gezegde: werk wordt pas werk, als je eigenlijk iets an ders wilt doen. Zo voelt het ook, het is gewoon een hobby. Al hebben we er een hele hoop zekerheid voor op moeten ge ven. De banen opgezegd, we moeten nu op een lager pitje leven dan eerst. We kiezen echt voor het platteland en het moestuintje, om niet naar de Albert Heyn te hoeven." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; Bureau Toerisme aan de Grote Markt, 14.00 uur: Stadswandeling olv een gids; GOES Bibliotheek, Oostwal 34, 12.00-16.00 uur: Gratis taxatiedag voor munten, postzegels, bankbiljetten en an sichtkaarten, Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demon stratie oude ambachten. Nieuwe wijkge- bouw Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlo pende activiteiten voor alle WAO-ers; Bi bliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kin deren van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur; Ouderenkoor; 13,30 uur: Koersbal (gym zaal); KORTGENE Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00-21.00 uur: Skeeleren IJs-skeeler- vereniging; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor Advertentie WWW. nazomer 5,o<iust/mi2»epf2°0'< belogoo 33 00033 festivalhart Abdij Middelburg LEZING Prof. Dr Johan Callens over David Mamet en De Eend Variaties wol sept!9u30 kloostergangen gratis WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, kwekerijtuin met siergras- sen, bamboes en vele andere planten, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens Wan- deltuinen met Orangerieplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; WOLPHAARTSDIJK Speeltuin De Mallemolen, Kindervakantieweek; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur- Ver trek rondvaart op de Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gymnastiekvereniging VZOS. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur zal geen stokje steken voor de verhoging van de waterschapslasten voor de inwo ners van Noord- en Midden-Zee land. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil de 20 procent hoge re opbrengst van de belasting in de categorie gebouwd volledig incasseren. Er is volgend jaar sprake van zo'n forse extra opbrengst om dat de waarde van onroerend goed de afgelopen vijf jaar ge middeld met dat percentage is gestegen. De gemeenten, die hun onroerende-zaakbelasting baseren op dezelfde taxaties, strijken de hogere opbrengsten door de gestegen waarde van wo ningen en dergelijke niet volle- OOST-SOUBURG - Op een winkel in de Kanaalstraat in Oost-Souburg is gistermiddag rond kwart over vijf een ge wapende overval gepleegd. Een jongeman bedreigde de caissière met een mes en deed een greep in de kassa. Het is onbekend hoeveel geld de man heeft buitgemaakt. Volgens de politie is de dader een blanke jongeman van ongeveer 18 jaar oud, hij was onge veer 1,73 meter lang en droeg op zijn hoofd een wit petje, hij had een donkergekleurde jas aan en een zwarte zonne bril op. De man is weggefietst in de richting van de Karolingen- baan. De politie verzoekt mensen die iets gezien hebben wat mogelijk met de overval te maken heeft zich te mel den bij de politie in Vlissingen, of te bellen met telefoon nummer 0900-8844. VEERE - Een 51-jarige Vlissinger is gisteravond ernstig gewond geraakt aan armen en rug toen zijn boot in Veere vlam vatte. Zijn schip lag op dat moment afgemeerd aan de steiger nabij de Campveerse toren. Waarschijnlijk heeft de boot tijdens het koken vlam gevat. De man wist de verwondingen beperkt te houden door snel in het wa ter te springen. Omstanders hebben zich over de man ont fermd. Het slachtoffer is met de ambulance naar het zie kenhuis in Vlissingen vervoerd en later overgebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam. Medewerkers van de Campveerse toren hebben met een brandblusser het scheepje weten te blussen. ANTWERPEN - Het Russische zeilschip de Mir heeft uit eindelijk de Tall Ships' Race 2004 gewonnen. Plet schip behaalde de beste resultaten in de race die eind juli na een driedaags internationaal zeilfestijn uit Antwerpen vertrok. De race leidde vervolgens via het Deense Aal- borg en het Noorse Stavanger naar de finish in het Duitse Cuxhaven. Het winnende schip doet in februari Antwer pen opnieuw aan. Daar zal het gedurende enkele maan den aangemeerd liggen. Behalve de eerste prijs sleepte het Russische zeilschip nog een andere prijs in de wacht. De Mir werd ook uitgeroepen tot het meest collegiale schip. GOES - Een 44-jarige vrouw uit Middelburg is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding in Goes. De wouw reed rond half zes op de Livingstoneweg en moest plotse ling remmen. Een 51-jarige man uit de gemeente Goes had dit niet op tijd in de gaten en reed achter op haar wa gen. De wouw klaagde over pijn in haar rug en nek en is door ambulancepersoneel onderzocht. SINT-ANNALAND - In drie woningen in Sint-Annaland is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Uit een woning aan de Schoolstraat werd een mobiele tele foon en computerapparatuur gestolen. In de Bierenstraat werd geld en bankpasjes meegenomen. Uit een woning aan de Tuinstraat zijn honderden euro's ontvreemd. dig op. Zij kiezen ervoor het ta rief van hun heffing te verlagen, zodat hun inwoners wat de on roerende zaak belasting betreft in elk geval niet 20 procent duur der uit zijn. De Statenfractie van Groen- Links vindt het bestuurlijk en maatschappelijk onaanvaard baar dat Zeeuwse Eilanden de verwachte meeropbrengst volle dig wil opstrijken en niet - zoals de gemeenten - kiest voor een la ger tarief. Gedeputeerde Staten, aan wie GroenLinks deze opvatting ken baar heeft gemaakt, zijn van me ning dat het waterschap ge bruik maakt van de mogelijkhe den die de wet biedt, zodat de voorgenomen verhoging van de waterschapslasten niet als onac ceptabel kan worden be schouwd. door Freek Janssen GOES - Het wonen boven win kels in Goes komt langzaam maar zeker van de grond. De ge meente heeft al zeven eigenaren van winkels in de binnenstad be reid gevonden hun bovenverdie pingen om te laten bouwen tot woonruimte. En er zitten er nog meer in het vat. De gemeente Goes is al jaren be zig met het plan de ruimtes bo ven winkels in het centrum be woond te krijgen. Als 's avonds en op zondag de winkels dicht zijn, verandert de binnenstad in een spookstad. Wethouder C. Linssen: „Dat is zonde. In het centrum liggen prachtige pan den met mooie gevels. Maar als je twee meter omhoog kijkt, springen de tranen je in de ogen. De meeste etages staan gewoon leeg." De gemeente besloot de winkel eigenaren te stimuleren hun bo venverdiepingen te verhuren. Ze bood aan onderzoek te doen naar de kosten en opbrengsten van verhuur. De grootste kosten post is het verbouwen van de panden. Veel bovenwoningen be schikken nog niet over een eigen ingang en winkeliers hebben lie ver niet dat de toekomstige be woners via hun winkel naar bo ven moeten. Huurders Twaalf winkeleigenaren gingen in op het aanbod, Na het onder zoek bleven er zeven over, die meedoen aan het project. Om welke panden het gaat, wil de gemeente niet zeggen, wel dat ze liggen aan de Ganzenpoort- straat, de Gasthuisstraat en de Lange Vorststraat. Volgens Linssen had de gemeen te de bovenwoningen het liefst zelf opgekocht en vervolgens verhuurd, naar Maastrichts voorbeeld. „Maar dat zou han denvol geld kosten en dat heb ben we niet." Nu moeten de eige naren zelf zorgen voor huur ders. Als ze niemand kunnen vinden, brengt Goes hen in con tact met woningbouwcorpora ties. Een specifieke doelgroep voor de woningen heeft de wethou der niet voor ogen. „Dat is ook niet belangrijk, als die verdie pingen maar bewoond worden. Maar het ligt voor de hand, dat het in veel gevallen om starters en studenten gaat, vooral voor de wat kleinere etages." De kos ten van de verbouwingen ver schillen nogal: die liggen tussen de 50.000 en 250.000 euro. De gemeente is inmiddels al weer bezig met onderzoek naar nog meer winkelpanden, nadat de eigenaren te kennen had gege ven alsnog brood te zien in het plan. ZIERIKZEE - Bij de mos- selkookwedstrijd voor leer lingen van de Pontes Scho- lengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee is Quintin Meul- blok winnaar geworden met zijn recept voor Portugese mos selen. Hij heeft daarvoor een gouden mossel in ontvangst mogen ne men. Mariëlle van Oosten werd tweede met haar 'Eureka' mosse len en Marc van der Linde be haalde de derde prijs met zijn Thaise mosselen. Zij kregen bei den een zilveren mossel overhan digd. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35