Dansen op de vloedlijn PZC 29 Rasti Rostelli 1 is terug in de kleine zalen woensdag 1 september 2004 Reeds op 16-jarige leeftijd wist Rasti Rostelli dat hij anders was dan anderen. Beel- den in zijn gedachten werden immers werkelijkheid. Deze en i andere gaven zal hij ook zater- f dag, na enige tijd van het po- I dium te zijn verdwenen, weer aan het publiek tonen in het Ar- I senaaltheater in Vlissingen, waar hij een try-out geeft van I zijn nieuwe Rasti Rostelli Fami- I ly Show. Ooit trok hij volle I schouwburgen, maar nadat hij in België in opspraak was ge- I raakt, keert hij terug in de klei- ne zalen. I De ontdekking van zijn hypnoti- I sche capaciteiten weerhield I hem er aanvankelijk niet van i een opleiding als radio- en I tv-technicus te volgen en bij Phi- I lips aan de slag te gaan. Hij wil- de echter zelfstandig zijn en zet- I te zijn eigen restaurant-keten op. Na jaren bezocht hij het ei- l land Aruba, waar hij in 1955 in l Oranjestad was geboren als Ro- f land van den Berg. De bevol- king hield zich daar altijd al be- zig met spiritisme en andere oc- culte zaken. Nu kwam hij in con- I tact met de magiër Heroudini, I die hem bewust maakte van de I krachten die er bestaan tussen I hemel en aarde. Eenmaal terug in Europa verkocht hij al zijn ho- I recabedrijven en wendde zich I onder de naam Rasti Rostelli in I de theaters tot het publiek, r Hij behoorde hij tot een van de I' beroemdste hypnotiseurs van Europa en in 1995 werd zijn eer- I ste tv-show uitgezonden bij Ver- onica. Er zouden vele volgen, I ook in België. Maar er kwam I een kink in de kabel, j In 2002 werd Rasti Rostelli door I het Antwerpse hof van beroep I vrijgesproken, nadat hij eerder I door de rechtbank was veroor- I deeld wegens overtreding van I de hypnose wet. Bij deze wet uit i 1892 is in België hypnose voor I publiek verboden. De rechts- I zaak was in eerste instantie aan- I gespannen door Paul Marchal, J de vader van An, die samen met I haar vriendin Eefje slachtoffer werd van Mare Dutroux, Op de I avond dat beide meisjes verdwe- nen, hadden ze meegedaan aan een podiumact van Rostelli. Marchal denkt dat zijn dochter nog onder hypnose was en niet I alert reageerde toen ze werd ont- voert. I Rostelli gelooft niet dat deze zaak hem heeft geschaad. Na vijftien jaar met gemiddeld 280 optredens was hij toe aan een pauze en waren er interne pro blemen met zijn managementbu reau, zo meent hij. Nu hij weer is begonnen, zoekt hij de gemoe delijkheid van zijn eerste optre dens. Geen zes- a zevenhonderd toeschouwers, maar 250 mensen die gezellig aan tafeltjes zitten, met knus zaallicht. Rostelli heeft in België steeds ontkent dat hij mensen hypnoti- seert. Hij houdt vol dat zijn i shows zijn gebaseerd op illusie en amusement. De Rasti Rostelli Family Show I is zaterdag in het Arsenaalthea- ter in Vlissingen (20.15 uur). Scène uit Stranddans, met van links naar rechts Suzana Gomes, Isabel Olie en Irene van Geest. foto Frank Jansen De kostuums van de vijf danseressen zijn trans parant, vrouwelijk en fri vool. Wanneer ze in aanra king zijn geweest met de zee plakt het aan het lichaam en is besmeurd met zand als ze zich rollend over het strand hebben voortbewogen. De kust is in spiratiebron voor een dans voorstelling op de vloedlijn, naar een concept van Hei- ma Klooss van de Stichting Stranddans in Den Haag. Vrijdag en zaterdag is dit spel met de elementen te zien op het strand van Dom burg. De Haagse choreografe Iris van Peppen (1977) is hel der over de voorwaarden die Helma aan de voorstelling stel de: „We moesten echt werken met de natuurlijke elementen en niet komen aanslepen met de cors en noem maar op. Vorig jaar benaderde Helma mij om een dansvoorstelling te maken op het strand, alleen nog in Den Haag, als experiment. Dit jaar zijn we dat uit gaan bouwen naar andere plaatsen aan de kust en met de ervaring van vo rig jaar hoe het beter kan door meer te werken met de vloed lijn, het water, het mulle zand. de wind, alles wat met het strand te maken heeft. In tegen stelling tot de eerste keer heb ben we alleen op het strand gere peteerd, om conditie op te bou wen en bekend te raken met de elementen." „We hebben veel ge werkt met improvisatie-op- drachten, met wind en heel veel storm. Welke bewegingen ko men daaruit voort, vertraagt het je, worden je bewegingen gro ter, hoe is het met je balans, kortom wat voor dansmateriaal komt daaruit voort. Ook als je in het mulle zand loopt en rent, dat je kan vallen zonder dat je je pijn doet, wat doet het water met je, is het koud, wil je erin, wil je er niet in, daar hebben we echt op ingespeeld. Vorig jaar hadden we als achterliggend the ma de sfeer van de art nouveau. Dat was het eerste wat bij mij opkwam, flaneren langs het strand, gezien worden en tot rust komen. We hebben dat dit jaar vastgehouden, maar meer op de achtergrond." „Het gaat over vijf vrouwen en hun onderlinge verhoudingen op het strand. Vorig jaar was het wat luchtiger en frivoler, dit jaar is het mystieker en zit er een spannender laag onder. Het leuke van zo'n voorstelling is dat zij steeds in ontwikkeling is. We hebben gehad dat het vloed was, zodat er weinig speelvlak overbleef. In Bergen bijvoor beeld was het eb en de zee ik weet niet hoever van ons van daan. Maar we gebruiken de vloedlijn wel, dus moest er wat harder gerend worden. Elke uit voering is anders." De voorstelling wordt gedanst op muziek van de componist Marc Nukoop, met wie Iris al vijf jaar samenwerkt. „Omgang met geluid vind ik erg belang rijk. Er zijn uiteraard de natuur lijke geluiden van het strand, maar die worden iets meer inge vuld. Ik noem het een pallet wat je meer inkleurt, waardoor het iets voller wordt." De danseressen zijn van vijf ver schillende nationaliteiten: Suza na Gomes uit Brazilië, Isabel Ol ie uit Spanje, Kami Keidar uit Israël, Inken Landskröner uit Duitsland en de Nederlandse Re ne van Geest. „Ik heb ze geselec teerd puur op danskwaliteit en persoonlijkheid, niet op af komst. Ze wonen trouwens alle vijf in Amsterdam." Na Den Haag, Bergen, Bloemen- daal en Noordwij k is als laatste Domburg aan de beurt. „We heb ben één voorstelling moeten af zeggen vanwege storm en regen, maar voor de rest hebben we al tijd gespeeld. Het publiek is en thousiast en komt ook bij min der goed weer. Het is leuk om te zien en ook om te doen voor de dansers. Ik maak wel een speel vlak, maar het kan zijn dat er passanten komen. Dat is onder deel van de voorstelling. Je werkt op locatie, een openbare ruimte. Dat is ook de charme: een hond die er doorheen rent of paarden die er langs galoppe ren. Het gebeurt." In Domburg worden de laatste twee voorstelling gegeven van Stranddans, waar men overi gens een jaarlijkse traditie van wil maken. „Ik wil niet in herha ling vallen, maar er zijn steeds weer andere dingen die je ra ken. Ik kan nog wel even voor uit. We hebben de afgelopen twee maanden heel intensief met elkaar gewerkt, dus de laat ste keer in Domburg moet wel een feestje worden." Frans Doeleman Stranddans wordt vrijdag en za terdag uitgevoerd op het strand van Domburg bij De Oase, aan vang 20.30 uur. Het kunstproject Dansende Stoepa's van Ingrid van de Linde, Renee Schouwenberg en als gaste plantaar dig kunstenares Femke Vos de Wael wordt zaterdag (20.00 uur) geopend in Nisse. Bij het vallen van de avond worden de mysteries van de plastisch vormen getoond op de Vaate van het dorpsplein en in de kerk neemt men de toeschouwers mee in een wereld van kosmische bergen van bijenwas om daarna de plantaardige stoepahut te betreden. De opening wordt ver richt door Gerard Smallegange. Ope ningstijden t/m 22 september van dinsdag t/m zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en vrijdag bovendien tot 20.00 uur. Voor de publiekshal van het nieuwe stadskantoor van de gemeente Mid delburg maakte de Rotterdamse me diakunstenaar Geert Mul een nieuw werk, getiteld Demographics. Het werk is van maandag tot en met vrij dag te zien van 8.00 tot 17.00 uur en donderdag bovendien van 18.00 tot 20.00 uur. De Jan van Leeuwen Stichting toont van zaterdag t/m 9 oktober tekenin gen en schilderijen van Leonard Maas uit Weert in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Hij probeert door het overbodige weg te laten en door vormen te sublimeren tot een aansprekend verhaal te komen. De bi bliotheek is geopend op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag t/m vrij dag van 10.00 tot 21.00 uur en op za terdag van 10.00 tot 13.00 uur. Tot en met zaterdag 25 september toont De Drvkkery in Middelburg een tentoonstelling over de langduri ge relatie tussen de familie Roosevelt en de provincie Zeeland. Informatie over de emigratie van Zeeuwen, de Roosevelts en de Four Freedom Awards geeft vorm aan de lange tradi tie van wederzijdse waardering. Te zien tijdens de openingsuren van De Drvkkery. In Studio Meestoof Drie in Middel burg zijn zaterdag en zondag acryl- schilderijen en aquarellen te zien van Frans Peeters, onder de titel In vogel vlucht. Beide dagen geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag begint de expositie van schilderijen van Lucienne Smit in galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede. Zij maakt reis herinneringen die nagloeien in de geest, herinneringen aan reizen en landen die echt beleefd zijn of ge droomd... T/m 16 oktober te zien van woensdag t/m zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag tot en met 7 oktober ex poseert Martine Knoppert haar glas objecten in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. Het meeste werk kan men omschrijven als gebogen glasvor men met een enkele lijn als accent. Soms is het werk te gebruiken als schaal of vaas, maar dat heeft geen prioriteit. Geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur. Zondag om 14.30 uur opent Teun Ber- serik in galerie 'T' in Middelburg de expositie van zijn vader Hennanus Berserik (1921-2002), voormalig lid van de Nieuwe Haagse School en de Haagse Etsclub. Hij heeft ook veel ge werkt in de Zeeuwse delta. De ten toonstelling van etsen is te zien in de kelder van de galerie. Verder zijn er op de parterre schilderijen van Jan van den Berg en keramiek van Jan Dekker. De expositie is geopend t/m 25 september op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Vrijheid is het thema van de schilde rijen die Wil Versluys-de Vries uit Koudekerke de maand september ex poseert in Onder de Toren in Middel burg. Bij verschillende schilderijen heeft zij gedichten gemaakt. Ge opend van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Zeeuwse vormgevers en het Centrum voor Beeldende Kunst, Vormgeving en Architectuur Zeeland i.o. (CBK Zeeland) presenteren de reizende ex positie Plat Zeeuws. Deze begint van daag in de Balans 17 in Middelburg en wordt zondag (15.00 uur) feeste lijk geopend. De tentoonstelling toont werk van tien vormgevers met verschillende disciplines. T/m 5 okto ber te zien van de maandag t/m don derdag van 9.00 tot 17.00 uur en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Drs. J. H. G. Jacobs, directeur Rijks waterstaat Zeeland, opent zondag om 15.00 uur in GalleryMaritime in Mid delburg de expositie Zee-lucht en hier en daar een bootje, bestaande uit schilderijen van Geer Huybers, Min ne Onnes en Joke Keuning, fotografie van Joop Overkleeft en sculpturen van Hennie de Boer. T/m 31 oktober te zien van donderdag t/m zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Galerie De Vier Gemeten in Middel burg toont van zaterdag tot en met 25 september landschappen en stille vens uit de collectie Van Etsen. Het betreft werk van Claire Bonebakker (1904-1979) uit Veere en Alfred Van Etsen (1882-1966), die na de Eerste Wereldoorlog België ontvluchtte en zich in Middelburg vestigde. Ge opend van donderdag t/m zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur. Vier kunstenaars laten zich inspire ren door het thema: De doden begra ven.. Els van Baarle, Miriam Se- verijns, Henny Willems en Rien van Zeist geven daar ieder hun eigen visie op in de Grote of St. Nicolaaskerk in Brouwershaven. Deze is van zaterdag t/m 17 september dagelijks geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Schilderes Marlou Pluymaekers uit Kapelle exposeert deze maand land schappen, zeegezichten en portretten in lunchcafé Het Stadhuis in Goes. Openingstijden dinsdag t/m zaterdag van 9 tot 18 uur en donderdag boven dien tot 21.30 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 7 no vember - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Geweven Goud, tex tiel van Sumatra. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 26 september - Terug uit Kiev; t/m 26 september - Holbein, Baldung en Beham.. Ned. Architectuurinstituut: t/m 26 september - Distributie Postkanto ren; t/m 3 oktober - De Jaren Zeven tig; t/m 3 oktober - Woonerven en Zit- kuilen. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 oktober - Katendrecht: t/m 19 decem ber - Meesters van Middelland; t/m 10 oktober - Kleurrijke Kinderen. Nederlands Fotomuseum: t/m 12 sep tember - Snapshots; t/m 12 septem ber - Gemengd bedrijf. Chabot Museum: t/m 26 september - Villa M üller. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaarten; t/m 7 november - Varen in Indië. ANTWERPEN KMSK: tot 12 september - Copyright Rubens. Rockoxhuis. tot 12 september - Ru bens in zwart en wit. Museum Plantin-Moretus; tot 12 sep tember - Rubens en de boekillustratie Zomer van de Rubens Grafiek. GENT Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 no vember - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. Museum Dr. Guislain: tot 14 septem ber - Art en Marge, de Collectie; tot 27 september - De rest van de wereld; foto's met als thema de waanzin. Museum voor Schone Kunsten: tot 20 september, tentoonstelling: Reizen. Design Museum gent: tot 20 septem ber - Scandinavion Design. MIAT: tot 26 september, De geschie denis van de auto in miniatuur. SMAK: tot 24 oktober: Kunst nu - Mark Outjens. Huis van Alijn: tot 14 november, De ontembare passie voor het circusle ven. BRUGGE Guido Gezelle Museum: tot 12 sep tember - Verbeelde Poëzie II. H. Magdalenakerk: tot 30 september - Hemelse Geuren, geurproject. Stedelijk Museum voor Volkskunde: tot 12 september - Over trekzakken en Lepelkleppen. Oud Sint-Jan: tot 12 september - Da- li, Grafisch werk. Museum O. -L-. Vrouwe ter Potterie: tot 18 oktober - 700 jaar Blindekens- processie. Arentshuis: tot 24 oktober - Te Wa pen! Heraldiek. 01 t/m 07 september WOENSDAG Poppenspeler Poppenspeler Lejo brengt de kindervoorstelling Handwerk. In het kader van het ZNF. •Kloostergangen Abdij, Middelburg, 14.00 en 16.00 uur Festivalband De ZNF-festivalband geeft jongeren de ruimte. Stijn Warendorff (bas) en Alexander van Popta (toetsen) brengen met de band een fusionprogramma gewijd aan Joe Zawinul. Ze spelen in de band Essence. •Abdijplein, Middelburg. 20.00 uur Orgelconcert Pieter Dirksen geeft een orgelconcert. Hij speelt werken van drie componisten: Dietrich Buxtehu- de, Johann Caspar Kerll en Johann Sebastian Bach. •Grote of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur De Oranje Kasuaris De Oranje Kasuaris gaat over Maurits en Oldenbarnevelt. Het Zeeland Nazomer Festival haakt in op het feit dat het 400 jaar geleden is dat IJzendijke door Maurits van Oranje werd bevrijd van de Spanjaarden. Het stuk is van Nirav Christophe en geregisseerd door Vincent van den Elshout. •Markt. IJzendijke, 20.15 uur Brassband Apollo De brassband Apollo geeft een concert. De brassband staat onder leiding van Patricia Geertse. •Dorpskerk, Domburg, 20.30 uur De Eend Variaties De Eend Variaties is een theaterduet bij de praathuisjes. Dit stuk wordt gespeeld door Bert André en Bram Kwekke- boom en is geschreven door de Amerikaanse auteur David Mamet. Regie: Han Kerckhoffs. Prof. dr. Johan Callens houdt vanavond (19.30 uur) in de kloostergangen van de Ab dij een lezing over dit stuk. •Haven, Arnemuiden, 20.30 uur Sweetheart Come De opera Sweetheart Come is een ode aan de oceaan. Het libretto is gebaseerd op het gedicht The Rhyme of the Ancient Mariner van Samuel T. Coleridge. Marjolein Bie- rens maakte een tekstbewerking. De lyrische muziek is van de jonge componiste Mariecke van der Linden, die ook regis seert. De hoofdrol wordt gespeeld door Jack Vecht. •Zeedijk, Westkapelle, 20.30 uur Gabriel Kios Gabriel Rios brengt latin pop. Deze jonge Porto Ricaanse zanger en songwriter woont in Gent. In zijn muziek zijn salsa-invloeden prominent aanwe zig, maar hij is ook beïnvloed door dance, hiphop en techno. •Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur DONDERDAG Jip en Janneke Jip en Janneke spelen samen is een kindervoorstelling. De illustraties van Fiep Westendorp geven Jip en Janneke een eigen gezicht. •Kloostergang Abdij, Middelburg, 14.00, 15.00 en 16.00 uur Lange Jan Project Een miniconcert past in 't kader van het Lange Jan Project. Deze keer komt dat van de sopraan Gerda Schraven, die aan de piano begeleid wordt door Marian Beinema. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Carillonconcert Leerlingen van de Beiaardschool Mechelen (B) geven een ca rillonconcert. Het programma is tijdens het concert beschikbaar. •Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur Festivalband De ZNF-festivalband geeft jongeren de ruimte. Angelo de Rijke (zang) en Roman Huijbreghs (gitaar) spelen met de band een Engelstalige rockset. Ze zijn afkomstig uit de Nederlandstalige popband Scwar. •Abdijplein, Middelburg, 20.00 uur Vincent H. van Boxtel brengt De laatste levens van Vincent. Deze eenmalige voorstellingj doet hij met Loek Grootjans en vrienden. Het is een hilarische collage van tweederangs Van Gogh-auteurs. De bijeenkomst begint met de presentatie van de Slibreeks nr 109, met tekst en werken van Van Boxel. •Vestzak'99, Vlissingen, 20.00 uur Diep in het Bos Het muziek Lod brengt de voorstelling Diep in het Bos. Diep in het Bos wordt is een hedendaags sprookje over angst en pijn in extreme vorm. Zeven jonge vrouwen zingen a ca- pella over alle mogelijke gruwel. Tekst en regie van Eric De Volder, compositie en muzikale leiding Dick van der Harst. •Poelbos, Goes, 20.15 uur De Oranje Kasuaris Het toneelstuk De Oranje Kasuaris gaat over Maurits en Ol denbarnevelt. Zie woensdag. Prof. dr. A. Th. van Deursen houdt vanavond om 19.30 uur een lezing over Maurits en De Oranje Kasuaris in de kloostergangen van de Abdij in Middelburg. •Markt, IJzendijke, 20.15 uur De Eend Variaties De Eend Variaties is een theaterduet bij de praathuisjes. Zie woensdag. •Haven, Arnemuiden, 20.30 uur Gorki Gorki is een Nederlandstalige popgroep uit Vlaanderen. Zanger-tekstschrijver Luc De Vos bewijst al jaren dat pitti ge rock net zo goed in het Nederlands kan. Zijn teksten zijn gelardeerd met een flinke dosis hilariteit en zelfspot. •Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur VRIJDAG Henk G. van Putten Henk G, van Putten verzorgt een orgelbespeling. De organist uit Nieuw-Beijerland begon op 9-jarige leeftijd met orgellessen bij zijn vader en behaalde in 1971 het diplo ma Uitvoerend Musicus aan het Rotterdams Conservato rium. Hij speelt werken van Couperin, Bach en Rheinberger. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Hou je vast Hou je vast is een kindervoorstelling in het kader van ZNF. Ageeth de Haan neemt het publiek zingend en vertellend mee naar oma's feest. •Abdijplein, Middelburg, 15.00 uur Banda Azufaifo Banda Azufaifo trekt door de provincie. Deze 33-koppige fanfare van Dick van der Harst is aange vuld met 'Spaans riet'. Soms klinkt Banda Azufaifo serieus, dan weer luchtig. •Oude Markt, Vlissingen, 16.00 uur •Dorpsplein, Nisse, 19.00 uur •Kerkweg, Wemeldinge, 22.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29