PZC Ontmoeting van ontwerpers Expositie Plat Zeeuws Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 1 september 2004 26De verzinsels van Boudewijn Büch 27 Anouk licht een tip van de sluier op 29 Dansen op de vloedlijn Zeeuwse vormgevers heb ben elkaar gevonden. Onder de naam Plat Zeeuws is een collectief tot stand gekomen, dat de on derlinge contacten en die met opdrachtgevers moet bevorderen. Als visitekaart je is, door een onafhankelij ke jury, een selectie van hun kunnen gemaakt die als reizende tentoonstelling door de provincie trekt. Het vertrekpunt is Middelburg. Een soort ligfiets staat te glim men naast striptekeningen, een raadselachtig filmpje wordt vertoond in de nabijheid van een verzameling logo's die voor be drijven en instellingen zijn ont worpen. De bontheid van de ver zameling illustreert de veelzijdig heid van het vak van vormgever. Het initiatief voor een platform van Zeeuwse ontwerpers is tot stand gekomen onder de hoede van de opvolger van Kunstuit leen Zeeland: het Centrum voor Beeldende Kunst, Vormgeving en Architectuur Zeeland (CBK Zee land). Dat wil zich, zoals de naam al zegt, behalve op kunste naars en architecten ook nadruk kelijk richten op vormgevers. „Het is de bedoeling de groep dui delijk op de kaart zetten", zegt directeur Kathrin Ginsberg. „Het gaat ons om productpresen tatie: laten zien waar iedereen mee bezig is. Het bevordert ook de onderlinge contacten. Ontwer pers kunnen van elkaar leren, za ken op elkaar afstemmen." Een belangrijke reden om de be roepsgroep nadrukkelijker te pre senteren is ook zakelijk: poten tiële opdrachtgevers, van binnen én buiten de provincie, kunnen beter worden bereikt. Er is een inventarisatie gemaakt van alle bureaus en zelfstandi gen die in Zeeland vormgevend actief zijn. Dat bleken er uitein delijk ruim tweehonderd te zijn. Een commissie van ontwerpers werd gevormd om een expositie te organiseren. Daarin namen Er- win Polderman, Jeroen van 't Le ven en Berith Keiser, bijgestaan door Paul Dirks, zitting. Alle ontwerpers die meewerkten aan de inventarisatie werden ook uitgenodigd om een bijdrage in te zenden. Dat leverde 55 reacties op, te veel om allemaal te exposeren. „Je kunt alles laten zien, maar dan krijg je alleen maar lange ta fels met allemaal portfolio's", zegt Ginsberg. „Dat wilden we niet." Er moest worden geselecteerd. Daarvoor werd de hulp van een onafhankelijke jury ingeroepen, met Natasche Drabbe van de stichting voor Nederlandse vorm- Slibreeksdeeltjes onworpen door Stichting Zout. Op de achtergrond roeifiets van Derk Thijs. foto's Lex de Meester geving Premsela, hoofd Julius Vermeulen van de afdeling Kunst Vormgeving bij TPG Post en hoofd atelier Bernardine Walrecht van de Design Aca demy Eindhoven. „Je moet el kaar niet onderling gaan beoorde len. Wij kijken toch gekleurd", verklaart Ginsberg de keuze voor mensen van buiten Zeeland. „Deze jury stond volledig neu traal tegenover de inzendingen. Dat levert soms verrassende re sultaten op." Gevarieerd beeld Tien ontwerpers werden geko zen, waarbij de jury ook telkens nauwkeurig aangaf welk ont werp zij op de expositie wenste te zien. De gebundelde selectie levert een uiterst gevarieerd beeld op, zoals vanaf vandaag on der de naam Plat Zeeuws valt te zien in het CBK-gebouw in Mid delburg. Van industrieel vorm geefster Marloes Bouman bijvoor beeld, die de afgelopen maanden bij het CBK haar 'zomeratelier' had, hangen twee opvallende ont werpen. De eerste is een cellojas, een jas die zo is vormgegeven dat er op de rug ruimte is voor een cello. Het andere ontwerp is een lamp, waarbij de lange doorzich tige elektriciteitsdraad zo is ge wikkeld dat die tegelijk de kap vormt. Van een geheel andere orde is de roeifiets van Derk Thijs uit Mid delburg. Thijs ontwierp, introdu ceerde en promootte het rijwiel dat roeien en fietsen op effectie ve wijze combineert. In een ver stilde omgeving van een exposi- tieruimte wordt pas goed duide lijk hoe ingenieus het ontwerp is en kan de schoonheid van een fiets worden ervaren. Een opvallende bijdrage is de vi deo van Sela. De film toont een in het donker geklede vrouw op een dijktrap, die blijkbaar is ge vallen, getuige de ladder in haar kous en het vuil op haar kleding. Het is een beeld van nervositeit, ingehouden wanhoop soms, die wordt versterkt door de muziek. De toeschouwer mag gissen wat er is precies is gebeurd. De Slibreeks, de literaire boeken serie die door de Kunstuitleen werd uitgegeven, keert op meer dere plaatsen terug. Stichting Zout, die de afgelopen jaren vrij wel alle boekjes ontwierp, laat enkele resultaten zien. Ook de Middelburgse tekenaar en schrij ver Markus (Mark van der Graaffook werkzaam voor de PZC) werd gekozen. Van hem zijn onder meer de schaakdia grammen te zien uit De mug, het meer en de olifant, het Slib reeks-deel dat enkele maanden geleden verscheen. Mede-organisator Jeroen van 't Leven werd met zijn Zierikzeese ontwerpbureau Life Design ook als vormgever geselecteerd. De jury koos de logo's die het bu reau in opdracht van bedrijven en instellingen maakt. In Middel burg worden deze gepresenteerd in de vorm van een veld zonne bloemen, zonder de originele kleuren. „Het beeld moet voor zich spreken", zegt Van 't Leven zelf over de logo's. „Het dienen krachtige visuele magneten te zijn." Van striptekenaar Benno Vran- ken uit Oost-Souburg is onder meer het originele omslag van zijn debuutalbum Kustbewoners, in 2002 beloond met de VPRO- stripprijs, tentoongesteld. Een sterk Zeeuwse inslag hebben de sieraden van Bert van Wijk uit Middelburg, die zich laat inspire ren door onder meer garnalen, krabbensehaartjes en mosselen. Raven Korfker uit Terneuzen is present met vier, pictogramach tige campagneposters. Hans Bom- meljé uit Vlissingen toont (foto's van) grafische ontwerpen, zoals de levensgroot aangebrachte tekst 'Geef ons heden ons dage lijks brood' bij een bakker in Vlis singen. De tentoonstelling is voor CBK Zeeland aanleiding om diverse activiteiten voor de beroeps groep te organiseren. Zo krijgen ontwerpers die buiten de selectie vielen op een 'terugkomdag' uit leg over de keuze van de jury. Ook wordt een bijeenkomst voor jonge ontwerpers belegd. Verge lijkbare activiteiten zijn voor zien op de andere locaties die de expositie aandoet. „Het houdt niet op met de tentoonstelling", zegt Ginsberg. „Dit is een ijk- punt, vanwaaruit je verder kunt gaan." Jeroen van 't Leven en Er- win Polderman hebben bij de tot standkoming van Plat Zeeuws al gemerkt dat het heil- en leer zaam kan zijn om met vakgeno ten in contact te komen. „Er is op ontwerpgebied veel meer kwa liteit dicht bij huis dan je aanvan kelijk zou denken", zegt Van 't Leven. „Het is heel inspirerend om te zien wat bijvoorbeeld een sieradenontwerper of een stripte kenaar doet. Ik geloof zonder meer dat daardoor een kruisbe stuiving kan ontstaan, maar ik ben verbaasd dat je dat zo snel merkt. In dat opzicht is dit initia tief nu al geslaagd." Rolf Bosboom Expositie 'Plat Zeeuws', tot en met 5 oktober bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Officiële opening zondag 5 september, 15.00 uur, met dj Spritl. De reizende tentoonstelling is de ko mende tijd (data worden nog bekend gemaakt) ook te bezoeken in achter eenvolgens Terneuzen, Retranche- ment, Zierikzee en Goes Vervolgens elders in het land. Logos's van bedrijven en instellingen, weergegeven in zonnebloemen. Ontwerpen van Life Design. Cellojas en lamp. Ontwerpen van Marloes Bouman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25