Roken aan de toog aan banden Illegale export veroorzaakt pillentekort in Nederland tl Ondernemer Handelssancties EU tegen VS mogelijk Beatrix opent universiteit en stadskantoor Acht doden door bomaanslag in Moskou M Afspraken horeca en Hoogervorst voorzien niet in algeheel verbod Kamer weert te zware leden Drukke handel internationale transfermarkt Michael Moore in hol van de leeuw Boer geschikte zorgverlener Beltman wil zich revancheren 21 Nieuwe boekentas? 20° Daniel Ward één dagje thuis Beter Perioden met zon, ook stapelwolken en droog. Zwakke tot matige zuidwestenwind en maxima rond 20 graden. 246e jaargang no. 206 woensdag 1 september 2004 los nummer 1,20 poor Ap van den Berg DEN HAAG - Roken aan de toog en het eettafeltje wordt vanaf volgend jaar Stelselmatig teruggedron gen. Dat hebben de horeca ondernemers vastgelegd in een overeenkomst met hel ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. Van een algeheel rookverbod is vooralsnog geen sprake. De meerjarenafspraak wordt DEN HAAG - Zwaarlijvige Tweede-Kamerleden zullen moe ten lijnen als ze probleemloos het parlementsgebouw in Den Haag willen binnenkomen. De nieuwe beveiligingspoortjes die onlangs voor vele miljoenen zijn geïnstalleerd in het ge bouw, weren personen die meer dan 120 kilo wegen. CDA'er Ren- dert Algra was de eerste die - nu de Kamer terug is van reces - bleef steken in de nieuwe sluis deuren. Algra weegt 103 kilo en had twee zware tassen bij zich. Tijdens het zomerreces is extra beveiliging aangebracht in het Kamergebouw. Om te verhinde ren dat bezoekers met een pasje een met-geregistreerde gast mee Smokkelen, blokkeert de deur bij het overschrijden van 120 ki lo in de sluis. GPD morgen in Den Haag officieel on dertekend door het hoofdbe stuur van de Koninklijke Hore ca Nederland en minister Hoo gervorst. Beide partijen hebben specifie ke afspraken gemaakt voor de diverse branches in het uitgaans leven. Restaurants worden krachtens het convenant ver plicht de komende vier jaar steeds meer rookvrije tafeltjes aan te bieden. De grootte van de rookvrije hoek is mede afhanke lijk van de omvang van het eta blissement. Voor cafés en bruine kroegen geldt dan een wat min der streng regime. In ijssalons en andere bedrijven waar rela tief veel kinderen en tieners over de vloer komen, wordt de rookvrije afdeling, zoals die van af 1 januari wordt ingericht, ver sneld uitgebreid. Het is de bedoeling dat gasten straks op een overzichtelijk in formatiebordje aan de gevel van een etablissement kunnen lezen in hoeverre het rookvrij is. Het stappenplan van horeca en ministerie vloeit voort uit de nieuwe Tabakswet. Op grond daarvan hebben alle werkne mers in ons land recht op een rookvrije werkplek. Behalve de horeca zijn ook de psychiatri sche ziekenhuizen en de verzor- gings- en verpleeghuizen nog tot 1 januari uitgezonderd van de wet. V erzorgingshuizen De horeca mocht die tijd van mi nister en Tweede Kamer benut ten om via een stappenplan het roken in fasen terug te dringen. van onze redactie buitenland GENEVE - De wereldhandelsor ganisatie WTO heeft de Europe se Unie toestemming gegeven voor sancties tegen de Verenig de Staten in het conflict over het zogenoemde Byrd-amende- ment. Dat is gisteren vernomen van handelsdiplomaten in Genève. AMSTERDAM - De trans fermarkt van het interna tionale profvoetbal sloot vannacht om twaalf uur, vandaar dat er gisteren nog druk gehandeld werd. Aja- cied Zlatan Ibrahimovic maakte de opmerkelijkste overgang. Ibrahimovic, de Zweeds in ternational, speelt de rest van het seizoen bij het Itali aanse Juventus, uitgere kend de eerste tegenstan der van Ajax in de Cham pions League. De 22-jarige spits heeft getekend voor vier seizoenen en met zijn overgang is naar verluidt vijftien miljoen euro ge moeid. Als vervanger van de spits had de Amsterdam se club Roda JC-speler Aru- na Kone op het oog, maar de transfer van de Ivoriaan ketste gisteravond af. PSV'er Mark van Bommel had ook gehoopt op een nieuwe club, maar Borus- sia Dortmund - zijn droom- club - toonde gisteren geen interesse meer. Everton-spits Wayne Rooney, net als Ibrahimo vic één van de stervoetbal lers op het afgelopen Euro pees kampioenschap in Por tugal, kreeg weer wel zijn zin Hij maakt het seizoen af bij Manchester United, de enige club waar hij heen wilde. Daar komt hi] sa men te spelen, met Ruud van Nistelrooij. pagina 21 Ajax van probleem verlost De zorginstellingen hebben uit stel gekregen om de benodigde bouwkundige aanpassingen te treffen. Zij moeten, in tegenstel ling tot de horeca, vanaf 2005 voldoen aan de Tabakswet. Dan mogen verstokte rokers onder psychiatrische patiënten en be woners van verpleeg- en verzor gingshuizen enkel nog in specia le rookruimten en in de buiten lucht roken. Kantines, eetzalen en privé-ruimten, waarin perso neel actief is, zijn dan voor hen verboden gebied. De koepelorga nisaties Arcares (verpleegzorg) en Geestelijke Gezondheids- Zorg Nederland konden giste ren niet aangeven in hoeverre de aangesloten instellingen zijn gevorderd met de verbouwingen en het vastleggen van afspraken tussen bewoners en personeel. „Onze impressie is dat instellin gen er druk mee bezig zijn. Een duidelijk overzicht hebben we echter niet", zegt een woordvoer ster van Arcares. GPD Het Byrd-amendement, in 2000 aanvaard door het Amerikaanse Congres, laat de opbrengst van antidumpingheffingen op bui tenlandse producten naar bedrij ven in de VS vloeien. De WTO heeft het herhaaldelijk veroor deeld als strijdig met de interna tionale handelsregels. De Ameri kanen kregen tot 27 december vong jaar de tijd het amende ment in te trekken, maar dat is nog steeds niet gebeurd omdat het Congres er fel op tegen is. De EU had bij de klacht de steun van Canada, Japan, Brazi lië, Chili, Mexico, India en Zuid-Korea. Ook deze landen mogen nu sancties treffen in de vorm van strafheffingen op Ame rikaanse producten. De WTO heeft bepaald dat die 72 procent mogen belopen van het geld dat op basis van het Byrd-amende ment naar Amerikaanse bedrij ven is gegaan. Tot nu toe is dat omstreeks 700 miljoen dollar (580 miljoen euro). De EU had voor het volle bedrag terug wil len slaan. Europees commissaris Pascal Lamy (Handel) zei gisteren dat het besluit van de WTO was ver wacht. De EU heeft volgens hem nog niet beslist of daadwer kelijk tot sancties wordt overge gaan. Vorig jaar gaf de WTO de EU in twee andere conflicten met de VS toestemming voor sancties. RTR/ANP door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Door symbolisch sleutels te overhandigen, heeft koningin Beatrix gis teren het nieuwe stadskantoor in Middel burg en de Roosevelt Academy geopend. De gemeente Middelburg verlaat na 456 jaar het stadhuis aan de Markt. Het oude ge bouw heeft een nieuwe bewoner: de Roose velt Academy. Op de Markt in Middelburg stonden enkele honderden mensen klaar om de koningin te begroeten. Zij konden de opening, die plaatsvond in de burgerzaal, volgen op een groot videoscherm. Op het scherm was ook het mini-concert te zien dat Bief gaf voor de koningin. De band speelde een akoestische versie van het nummer Watermakers. De opening werd voorafgegaan door een filmpje waarin een in een pij gehulde ruiter als personificatie van het stadhuis door de Middelburgse geschiedenis reed. Na afloop van het filmpje kwam de ruiter de burger zaal van het stadhuis binnen. door Marloes de Koning DEN HAAG - Een deel van de Nederlandse apothekers expor teert illegaal medicijnen. De pil len die voor Nederlandse patiën ten zijn bestemd gaan voor meer geld naar het buitenland. Daar door zijn voor een twintigtal ge neesmiddelen tekorten op de Ne derlandse markt ontstaan. Apo thekersorganisatie KNMP dreigt de namen van de bewuste apothekers openbaar te maken als ze er niet mee stoppen. Efexor, een antidepressivum, is in Engeland duurder dan in Ne derland. De afgelopen tijd kost het Nederlandse apothekers steeds meer moeite het middel voor hun patiënten te krijgen. Dat komt doordat een deel van hun collega's de groothandels leeg koopt en de pillen expor teert. Apothekers die het voor hun patiënt proberen te kopen krijgen te horen dat de voorraad op is. Bij wijze van uitzondering mogen ze het rechtstreeks bij de fabrikant bestellen. Het verhaal geldt voor twintig tot dertig middelen, waaronder van onze redactie buitenland MOSKOU - Bij een bomaanslag in Moskou zijn gisteravond ze ker acht doden en dertig gewon den gevallen. Zeker twaalf men sen zijn in kritieke toestand overgebracht naar een zieken huis. Onder de gewonden zou den ook kinderen zijn. Het was gisteravond nog onduidelijk wie verantwoordelijk zijn voor de aanslag. Op internet verscheen gister avond een verklaring van een is lamitische groepering zijn, die claimt verantwoordelijk te zijn voor de bomexplosie. De tekst zou geschreven zijn door de Is- lambouli Brigades, die vorige week al de verantwoordelijk heid opeisten voor de aanslagen op twee Russsische passagiers vliegtuigen. De aanslagen zou den uit solidariteit met de Tsjets jeense moslims zijn gepleegd. In de tekst worden meer aanslagen tegen het 'ongelovige' Rusland aangekondigd. De ontploffing deed zich voor bij het drukke metrostation Rizjskaja en naast een winkelcentrum, in het noor den van Moskou. Volgens de Russische inlichtingendienst FSB blies een vrouwelijke zelf moordterrorist zich op. De vrouw had de ondergrondse wil len gebruiken, maar keerde om, nadat ze zag dat bi] de ingang streng werd gecontroleerd. Het is de tweede keer in een week dat Rusland wordt opge schrikt door aanslagen. Vorige week dinsdag vielen 89 doden bij de ontploffing van twee Rus sische passagiersvliegtuigen. GPD/ANP/RTR/AFP Ontmoeting van ontwerpers Geliefd bij het Republikeinse volksdeel was cineast en schrijver Michael Moore al allerminst. En zijn aanwezig heid op de Republikeinse conventie als columinst voor het dagblad USA Today zal het er alleen maar erger op hebben gemaakt. Ex-presidentskandi daat McCain maakte de kachel met hem aan. Het boerenbedrijf gaat goed samen met de zorg voor mensen met een handi cap. Die boodschap kreeg landbouwminister Veer man mee in Koudekerke waar hij boerderij Pitte- perk bezocht. Op deze zorg boerderij leren verstande lijk gehandicapten dierver zorging en an dere werkzaam- J\ heden. Wielrenster Chantal Belt man mocht niet mee naar de Olympische Spelen, om dat Leontien van Moorsel haar niet als knecht wilde. Nu wil ze zich in de Hol land Ladies Tour revanche ren. Ze wilde gisteren Mir jam Melchers al de loef af steken en de leiding pak ken, maar slaagde daar nog niet in. Koningin Beatrix zwaait naar de toeschouwers op de Middelburgse Markt. Achter haar burgemeester Schouwenaar. foto Lex de Meester Uit de zwarte pij kwam Sanne de Regt te voorschijn, de uit Goes afkomstige miss Ne derland, als symbool voor de jeugd die van af nu in het stadhuis studeert. De koningin overhandigde een oude sleutel voor het stadhuis aan N. Ginjaar-Maas, voorzitter van de stichting Roosevelt Aca demy. Burgemeester Schouwenaar kreeg een nieuwe sleutel, voor het stadskantoor aan het Kanaal door Walcheren, pagina 15: Roosevelt Academy over vijf jaar op sterkte Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 21, 22, 23 en 24; Kunst: 25, 26 en 27; Uit: 29, 30 en 31 (Advertentie) SCHOLIER,KENNISNET,HL (Advertentie) Woensdag 8 september a.s. verschijnt WKWAATlfBLAD VOOR OMOfRNtWRS IN ZUIDWEST-NEOERCAZID met onder meer de volgende onderwerpen: - Vlissingen heeft iets pittigs; - Schoonheid van de provincie; - Contacta wordt weer mooie Beurs Gewonden van de aanslag worden buiten het getroffen metrosta tion opgevangen voor eerste hulp in een ambulance. foto Viktor Vasenin/EPA Seretide, voor mensen met lucht wegproblemen en bloeddrukver- lager Coversyl. Apothekers ko pen meer pillen dan ze voor hun klanten nodig hebben. Ze expor teren wat ze over hebben of ver kopen de medicijnen aan een an dere groothandel. Onderzoek De inspectie voor de gezond heidszorg (IGZ) is naar aanlei ding van twee klachten een on derzoek begonnen naar apothe kers die op deze manier bijver dienen en betrokken groothan dels. „Het gaat niet aan dat je over de rug van de patiënt geld verdient aan geneesmiddelen", zegt inspecteur Marcel Moester van de IGZ. Apothekers mogen zonder groothandelsvergunning geen partijen medicijnen door verkopen. Zonder recept aan een andere groothandel verko pen mag volgens de inspectie ook niet Onacceptabel', noemt Martin Fa- vié, voorzitter van apothekersor ganisatie KNMP de handelwijze van zijn collega's. „Ik gun ieder een een voordeeltje als het le gaal is, maar hiermee dupeer je gewoon patiënten." Hij ver wacht dat de apothekers om wie het gaat schrikken nu hun han del in de openbaarheid komt en ermee stoppen. „Ze weten wat de volgende stap is. Dan maken we hun namen bekend." GPD ftfUUUf M K RANT VOOR Z 6 ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 voorletters M/V straat: m postcode. plaats, telefoon e-mail: Voor automatische incassi stem ik toe in afschrijving van mijn 1post (bankrekeningnummer 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Handtekening PZC tM gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan 711688"555530" l 1 Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toeslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45) per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis r. 0800 - 0 231 231 8»HHHn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1