Veilig op weg naar school PZC Boekpresentatie Van Boxtel opgeluisterd met theaterstuk Fascinerende muziek doet verregende finale 'Sweetheart Come' vergeten ELICHT 17 Uitbreiding van Zeeuwse natuur met vijf gebieden Digitaal lespakket Behoud leerstoel toerisme bepleit Wethouder springt uit vliegtuig Subsidie voor Huisbezoekproject Tekort vrijwilligers hospice Hulst kunst Bijzonder concert tijdens Nacht van de Romantiek Manhuistuin nazomer fieótival.nl woensdag 1 september 2004 1 MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil vijf kleine- re terreinen aanwijzen als na- tuurgebied. Daar is door de landinrichtingscommissie Wal cheren, stichting Het Zeeuwse Landschap en particulieren om gevraagd. Aan het nieuwe natuurgebied Oosternïeuwlandpolder op Wal- cheren wordt een stuk van 3,5 hectare voormalige landbouw- grond toegevoegd. Er kan op die manier een beter waterbeheer worden gevoerd, zonder extra wateroverlast voor aangrenzende landbouwgron- den. Er komen grasland en strui- ken. Stichting Het Zeeuwse Land- 1 schap wil het voormalige kerk- hof van Schoondijke aankopen i en gaan beheren als natuurge- I. bied. Het gaat om 2,8 hectare grasland, met een drinkpoel, dat I omgeven is door een meidoorn- haag. Naast de natuurwaarden is het gebiedje ook van belang uit oogpunt van cultureel erf- j goed. Door middel van particulier na- li tuurbeheer moet de omgeving van de historische buitenplaats t 't Hof Ravenstein op Walcheren i in ere worden hersteld. Onder 1 meer door terugbrengen van de H oude slotgracht en vijver, in 3 combinatie met beplanting en J bloemrijke graslanden. Om in aanmerking te kunnen komen voor natuurbeheer-subsidie, is f het nodig een oppervlakte van r2,5 hectare aan te merken als na- tuurgebied. Streefbeeld Op een stuk slechte landbouw- grond van circa drie hectare in de Van Wyckhuvsepolder bij I Hoek, wil een particulier een leefgebied voor amfibieën aan- jj leggen. Daarvan kan de kamsa- lamander profiteren. Streef beeld is een moerasgebied met gevarieerde begroeiing langs de oevers. Aan het bestaande natuurge bied Groote Gat bij Oostburg wordt een stuk van bijna tien hectare toegevoegd. Het gaat om laaggelegen, drassige perce len. Met de uitbreiding kan het kreekgebied verder hersteld worden. door Rolf Bosboom Ze hebben meer oog voor elkaar dan voor de weg. Er wordt nagepraat over die ene leraar die maar geen orde kan houden, het proefwerk dat zo zwaar tegenviel. Met drie, vier man naast elkaar gaat het huiswaarts. Er wordt gelachen, geduwd, net op het mo ment dat die auto wil inhalen. Vaak gaat het net goed, soms ook loopt het verkeerd af. Voor de scholen zit de vakantie er eind deze week op. Dat betekent dat het weer tijd is voor de gebruikelijke span doekcampagne die automobilisten er aan moet herinneren dat er weer veel kinderen op de weg zijn. Extra aandacht is er dit jaar voor de ver keersveiligheid van leerlingen in de eer ste klassen van de middelbare scholen, de jongeren tussen 12 en 15 jaar. Minis ter Peijs van Verkeer en Waterstaat luidt vandaag in Nieuwegein het pro ject Safety First in, dat vooral is be- doeld om jongeren bewuster te maken van de risico's op de weg tussen school en huis, zodat zij daar in hun gedrag meer rekening mee houden. Volgens het ministerie, dat bij dit pro ject nauw samenwerkt met het departe ment van Onderwijs, fietst de groep twee keer zo veel als de gemiddelde Ne derlander. Voor 89 procent van de jonge ren is de fiets hét vervoermiddel naar school. Vooral in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs zijn fietsende jon geren betrokken bij verkeersongeval len. Gemiddeld komen vijftien jongeren per jaar in het verkeer om het leven en raken er bijna driehonderd zwaarge wond. Doodsoorzaak Cijfers van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ), betrok ken bij de uitvoering van Safety First, Het landelijke project Safety First moet scholieren bewuster maken van de risico's van het verkeer, archieffoto Willem Mieras laten een vergelijkbaar beeld zien. In de categorie fietsers van 13 tot 15 jaar vie len in de periode 1999-2003 in totaal 31 zwaargewonden en 97 lichtgewonden. Eén fietser kwam om het leven. „Ver keersonveiligheid is onder scholieren een van de belangrijkste doodsoorza ken", zegt M. Huysse van het ROVZ. „Het kan niet zo zijn dat je dat ne geert." Dat gebeurt dan ook niet. Het ROVZ zou het liefst zien dat verkeerseducatie een verplicht vak is in het voortgezet on derwijs. Het belangrijkste is, zegt Huys se, is dat er voortdurend aandacht voor is. „Het mag niet iets eenmaligs zijn. Het moet een terugkerend verhaal zijn." In Zeeland gebeurt dat al. Onder de noe mer Vevo, verkeerkeerseducatie in het voortgezet onderwijs, worden al gerui me tijd allerlei activiteiten ontwikkeld, onder meer in samenwerking met ver keersveiligheidsorganisatie 3VO. Bijna alle scholen doen er inmiddels aan mee. „We zijn een van de weinige provincies met zo'n breed netwerk", zegt Huysse. Initiatieven die onder de Vevo-vlag val len zijn onder meer de cursus Veilig Brommen, bestemd voor onervaren bromfietsers, en de brief die eindexa menkandidaten krijgen met het dringen de verzoek in de feestperiode alcohol niet te combineren met deelname aan het verkeer. Extra aandacht In de brugklassen is vaak extra aan dacht voor de fietsroute tussen huis en school. Huysse: „De kinderen moeten in eens een grotere afstand naar school af leggen, over wegen die doorgaans ge vaarlijker zijn. Soms waren ze gewend naar school te lopen en dan moeten ze fietsen. Door al die factoren neemt de kans op ongelukken flink toe." Slachtofferhulp verzorgt, ondersteund door het ROVZ, sinds kort gastlessen op scholen, waarin iemand die gewond is geraakt bij een ongeval of een nabe staande vertelt over zijn ervaringen. „Zo'n les heeft veel meer impact dan een brochure", is de ervaring van Huys se. „Die persoonlijke noot is heel belang rijk." Het project dat minister Peijs van daag lanceert, is wat het ROVZ betreft een welkome aanvulling op het bestaan de aanbod. Het verkeersorgaan brengt het daarom onder de aandacht van de Zeeuwse scho len, die vervolgens zelf bepalen of ze er mee aan de slag gaan. Safety First be staat uit een lespakket dat is onderge bracht bij de digitale leeromgeving Workspace die een groot aantal scholen al gebruikt. Het is een dossier verkeers veiligheid waarmee leerlingen groten deels zelfstandig aan de slag kunnen gaan. Als afsluiting van het digitale lespakket moeten de scholieren een actieplan ma ken voor een verkeersveiligheidscam- pagne, die is gericht op het verbeteren van het verkeersgedrag van hun leeftijd genoten. Scholen die meedoen wordt ge vraagd uiterlijk 1 maart volgend jaar ten minste drie actieplannen in te zen den voor een landelijke wedstrijd. Een vak-, een leerlingen- en een prominen- tenjury beoordelen de ontvangen inzen dingen. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur van Zee land vindt dat de leerstoel Toerisme en Management aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam behouden moet blij ven. De financiering van deze leerstoel, bezet door hoogleraar F. Go, loopt dit jaar af en een verlenging staat ter discus sie. Het dagelijks provinciebestuur hecht aan de leerstoel: kennis van de toeristische markt is voor Zeeland belang rijk. Niet voor niets is daarom voor Zuid-Nederland een kenniscentrum toerisme en recreatie opgericht. Boven dien is de provincie in gesprek met de Hogeschool Zee land over samenwerking met Go. De hoogleraar werkt mee aan een aantal Zeeuwse recrea tieve projecten en hij adviseert de gemeente Schou- wen-Duiveland bij een studie naar invoering van een toe ristenpas. Sluis maakte van zijn kennis gebruik bij opzet van het project Vredesvlam. Of de provincie ook gaat mee betalen aan instandhouding van de leerstoel is nog niet duidelijk. ARNEMUIDEN - De Middelburgse wethouder van sport A. de Vries maakt donderdagavond een parachutesprong boven Arnemuiclen. Hij landt voor de nieuwe sporthal in het dorp. De actie van de wethouder is bedoeld om de opening van de sporthal op te luisteren. De landing van de wethouder staat gepland tussen half zeven en zeven uur. Bij de ope ning van de hal wordt ook de nieuwe naam bekend ge maakt. AXEL - Het bestuur van de Stichting Welzijn voor Oude ren Axel kan een provinciale subsidie van maximaal 23.450 euro tegemoet zien voor het project Informatief Huisbezoek bij 75-plussers. Dat project heeft als doel een zaamheid van ouderen te verminderen en voorkomen. Gedeputeerde Staten vindt dat de huisbezoeken een bij drage leveren aan de versterking van de positie van de ouderen in de samenleving. De provinciebestuurders wil len daarom maximaal 23.450 euro bijdragen aan het pro ject. Blijken de daadwerkelijke kosten minder te zijn dan dit bedrag, dan blijft het restbedrag in de knip van de provin cie Zeeland. HULST - De Vrijwillige Terminale Zorg (VTZ) zoekt vrij willigers voor hospice De Meander in Hulst. Het stervens begeleidingshuis is gevestigd in De Blaauwe Hoeve. In De Meander wordt de sfeer van thuis zoveel mogelijk bena derd en ontvangt de zieke dag en nacht alle steun, verzor ging en begeleiding die gewenst is. Deze ondersteuning wordt gegeven door een team van medewerkers. VTZ zoekt dringend nieuwe vrijwilligers. Zij dienen evenwichtig en flexibel te zijn, eigen verlieser- varingen verwerkt te hebben en moeten minimaal 8 uur per week beschikbaar zijn. Daar tegenover staat dat ze in zicht krijgen over zorg in de laatste levensfase, uitgebrei de trainingen en een goede onkostenvergoeding. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij M. Weber van de VTZ op 06-53488744. door Ernst Jan Rozendaal I VLISSINGEN - Niet eerder is E de presentatie van een deeltje uit de Zeeuwse Slibreeks zo aan- gekleed. Ter gelegenheid van de verschijning van De roep van de II papegaai in een lege wereld van 'r H. van Boxtel voeren de auteur i en kunstenaar Loek Grootjans morgenavond eenmalig een thea- j tervoorstelling op, getiteld De J laatste levens van Vincent. Van Boxtel (schrijver, filosoof, beeldend kunstenaar en kenner van papegaaien) en de in Arne- j muiden geboren Grootjans wer- ken de laatste jaren vaak sa- men. Aan boeken, exposities en performances. Een van hun eer- s ste gezamenlijke performances, 4 twee jaar geleden in galerie Van den Berge in Goes, blijkt nu een ij bijna letterlijke verbeelding te j zijn geweest van een zinsnede uit De roep van de papegaai in een lege wereld. Over de pape gaai wordt opgemerkt: 'Hij doet geen inbreuk op het territorium, op de wereld van die ander, en die waant zich acuut aangespro ken en begrepen. Door een raar verenpak weliswaar, en door een grote bek, maar met een hem of haar vertrouwd stemge luid, het eigen stemgeluid name lijk.' Iemand aanspreken in een raar Verenpak, eventueel met een gro te bek, dat is niet zo'n gekke om schrijving van de performance die Van Boxtel en Grootjans des tijds gaven. De verenpakken met pek maken deel uit van de expositie van Van Boxtel en Grootjans die nog tot en met zondag te zien is in kunstcentrum deWillem3 in Vlissingen. Met de theatervoor stelling, die plaatsvindt in het in hetzelfde pand gelegen Vest zaktheater, wordt dus niet al leen de presentatie van het Slib- Ter gelegenheid van de verschijning van De roep van de papegaai in. een lege wereld van H. van Boxtel voeren de auteur en kunste naar Loek Grootjans morgenavond eenmalig een theatervoorstel ling op, getiteld De laatste levens van Vincent, foto Lex de Meester reeksdeeltje opgeluisterd, ook de expositie wordt feestelijk af gesloten. Behalve door Van Boxtel en Grootjans (die worden omschre ven als tweederangs Van Gogh-auteurs) worden in De laatste levens van Vincent ook rollen vertolkt door Jan de Nijs (als Vincent van Gogh), Koos Dalstra (Antonin Artaud), Paul van 't Huilenaar (commentator) en Stijn Koek (soundfreak en sampler). Grote kans dat het theaterstuk net zo hilarisch uitpakt als Van Boxtels boekje. Daarin onder zoekt hij de roep van de pape gaai. Zijn stelling is dat de pape gaai altijd geluiden imiteert. Daarvan geeft hij prachtige voorbeelden, zoals de Grijze Roodstaarten in de dierentuin van Berlijn, die nog aan de na zi's hebben toebehoord. „Zo lang het daar licht is vliegen de nazi-groeten alle kanten uit", al dus Van Boxtel. Imitatie Hij redeneert door en door. Zo doende komt hij bij de vaststel ling dat niemand weet wat het authentieke geluid van de pape gaai is. Als ze immers jaren na dato geluiden haarscherp kun nen reproduceren, hoe is dan vast te stellen dat niet elk geluid wat ze maken een imitatie is? Het verhaal, dat soms een weten schappelijk essay lijkt en dan weer een gedicht, is bij vlagen kolderiek. Maar het is geen com plete onzin. Daarvoor is de sym boliek te duidelijk. Het is heel goed mogelijk een link te leggen naar wereld van de beeldende kunst, waarin het altijd draait om de vraag wat echt is en wat namaak. Hoe origineel kun je zijn? Niet voor niets zal hoofdredac teur Aemout de Bruyne van de Slibreeks de presentatie van het honderdnegende deeltje kracht bijzetten met een lezing over au thenticiteit. Voorstelling: De laatste levens van Vincent, donderdag in theater Vestzak 99 in Vlissingen. Aan vang: 20 uur. Reserveren noodzake lijk via 0118-415505 of kunstuitleen@zeelandnet.nl. Publi catie: H. van BoxtelDe roep van de papegaai in een lege wereld, Uit gave Stichting Kunstuitleen Mid delburg, prijs: 9,-. De expositie in deWillem3 is nog te zien van don t/m zo, van 12-17 uur. Scène uit 'Sweetheart Come', met rechts knielend hoofdrolspeler Jack Vecht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Liederen, piano spel, orgelmuziek, gedichten en een vertelling. Dat zijn de ingre diënten van de Nacht van de Ro mantiek, donderdag 9 septem ber in de Nieuwe Kerk in Zierik- zee. Centraal staat werk van Duitse kunstenaars uit de tijd van de Romantiek. In het Zierikzeese kerkgebouw werd eerder een muzikale nacht gewijd aan Bach. Daarbij nam het orgel een belangrijke plaats in, maar nu ligt het accent op piano en solozang. Concertzan geres Marijke Nieuwenweg uit Numansdorp vertolkt samen met musicus Mar van der Veer aan de piano liederen van com ponisten als Schubert, Schuman en Mendelssohn. foto Lex de Meester WESTKAPELLE, Nazomerfestival 'Sweetheart Come', 'maritieme' opera van Mariecke van der Linden naar het libretto van Marjolein Bierens, met Jack Vecht, Ste- faan Degand, Annique Burms, Inga Schnei der. Muzikale begeleiding van het Albatros Ensemble. Muziek en regie van Mariecke van der Linden. door Willem Nijssen Langzamerhand raakt Zeeland bedekt met plaatsen waar ik ooit een voorstel ling van het Nazomerfestival heb meege maakt. Een kas in Kapelle-Biezelinge, een voetbalveld in Tholen, een fort, een super markt, een café. Een eiland in het Veerse meer als speelplek, een hele polder ergens achter Kamperland als decor... Hoe meer ik ervan meemaak, hoe sterker ik ga hech ten aan locatietheater. Omdat zomaar een plaats waar eens een stuk toneel buiten de muren van de schouwburg is getreden, daar na nooit meer zomaar een plaats zal zijn. Dit jaar - een beetje laat misschien - is de zee aan de beurt. Nooit meer zal ik tussen Domburg en Westkapelle over het strand kunnen lopen zonder te denken: „Hier was het." En wat 'het' dan was, is niet eens een duidelijk verhaal. 'Sweetheart Come' is wel iswaar gebaseerd op het relaas van 'The An cient Mariner', dus ergens zal er een dwaze kapitein in voorkomen, die een albatros neerschiet. Met rampzalige gevolgen, want de albatros is de beschermer van zeelui, een heilig dier dus. Een grens wordt overschre den,.. Een man (of een vrouw, waarom niet) die om wat voor duistere reden dan ook zélf probeert in te grijpen in eigen lot... en die dat lot er niet mooier op maakt, integendee- 1... en die dan hardnekkig koppig tot op de bodem van de bittere beker gaat... dat is van alle tijden, dus van toen (Coleridge, 1798) en ook van nu. Dat kan heel boeiend zijn, maar hoewel ik dat verhaal in 'Sweetheart Come' herken, beleef ik er niet veel aan. Er is geen spanningsboog die de adem beneemt, er is geen tragiek die naar het hart grijpt. Is dat de schuld van toen, de schuld van nu? Schip Anderzijds... zo'n verhaal uit de tijd van de Romantiek draait toch eerder om emotie dan om inhoud. En om emotie over te bren gen, kan je op nog zoveel andere middelen terugvallen. Om te beginnen is er de locatie. Schitterend om uit te kijken over de zee, om je door de vorm en opbouw van het podium vanaf de eerste seconde op een schip te wa nen. Dan de donkerende avond, waarin de belichting (zo anders dan je van het licht op deze plek gewend bent) het toneelbeeld be gint te 'schilderen', alles steeds duidelijker gaat inkleuren. Allerbelangrijkste in deze voorstelling is echter de muziek, drager bij uitstek van emotie. 'Sweetheart Come' is namelijk een opera, 'een geheel gezongen dramatische handeling met begeleiding van een instru mentaal ensemble'. Er is dramatische hande ling in 'Sweetheart Come' - niet zo'n bijzon dere dus, niet meer dan een kapstok -, er wórdt gezongen - zelden aangrijpend of ont roerend, geen hogeschool-zang, zelfs niet al tijd verstaanbaar -, maar de muziek, die is van begin tot eind werkelijk fascinerend. Ik kan daar alleen maar over spreken met le- kenverstand. Wat ik hoor in de muziek, is louter emotie. Gespannenheid, nervositeit, dreiging, angst, woede, gemis - het zijn geen 'mooie' emoties die componiste Mariecke van der Linden heeft willen verklanken. Zel den is haar muziek dus mooi of gemakkelijk in de klassieke zin (maar soms ook weer wel). Ik hoor veel onrust en spanning in ak koorden, flarden, snippers, flitsen. En dan weer een mooie ronde boog, een vogel vlucht. In het slagwerk ratelende dynamiek, maar ook de dreun van een voldongen feit. Het ensemble bestaat uit zes, waarvan vier (koperblazers, een slagwerker en een bas. Die laatste geeft met een prachtige heldere baslijn vaak een heerlijk houvast in de volle hectiek van koperklanken. Nee, die muziek is niet te beschrijven. Op sommige momenten is hij misschien zelfs niet altijd meteen toegankelijk. Maar zeker is het wel het meest boeiende van de voor stelling, dat wat geen moment verveelt en wat je zelfs al gauw doet vergeten hoe jam merlijk de finale van de premièrevoorstel ling door een felle regenbui van de planken wordt gespoeld. 'Sweetheart Come' is nog te zien op 1, 3 en 4, 7 en 8, 10 en 11 september aan de Weslkappelse Zeedijk tussen Domburg en Westkapelle Gids door de tijd van de Roman tiek is oud-leraar Duits Hans Er- brink. Hij stelde het literaire ge deelte van de avond samen. Ri- nus Verhage bespeelt het orgel en Jeroen van der Laan en Joran Looij verzorgen samen een pre sentatie waarbij onder meer wer ken van de Duitse schilder Caspar David Friedrich worden geprojecteerd. De werken pas sen bij de liederen die worden gezongen en gedichten die wor den gedeclameerd. Het programma is opgezet aan de hand van kenmerkende the ma's uit de Romantiek. Het voert via de beginnende Roman tiek en de Hoog- tot de Laatro mantiek. Van der Veer onderbreekt het verhaal van Erbrink drie keer om een beeld te geven van ach tereenvolgens het leven van Schuman, Schubert en Mendels sohn. Organist Rinus Verhage speelt als uitsmijter het Preludium en Fuga van Franz Liszt over de naam B-A-C-H. Tijdens de uitvoering van dit werk worden op een groot scherm beelden vertoond van het binnenwerk van het orgel. De Nacht van de Romantiek be gint om 22.00 uur. GOES - De Oosterlandse fanfa re trapt zondag 5 september het nieuwe seizoen van de Manhuis- tuinconcerten in Goes af. Van 12.30 tot 13.30 uur speelt de fan fare muziek van onder anderen Phil Collins. Bij slecht weer wijkt het concert uit naar de Rooms-Katholieke kerk in Goes. (Advertentie) WWW. 5o aug t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg HANDWERK poppentheater voor kinderen vanaf 6 jr wo 1 sept 14u00 en lóuOO kloostergangen €5.=

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17