Academy in vijf jaar op sterkte Bl0f en Iedereen wil Beatrix zien Historisch moment voor Middelburg 15 Optimisme over welslagen Middelburgse bachelor opleiding woensdag 1 september 2004 De koningin overhandigt de sleutel van het oude stadhuis aan N. Ginjaar-Maas, voorzitter van de stich- tingRoosevelt Academy. foto Ruben Oreel Burgemeester Schouwenaar krijgt een nieuwe sleutel voor het stadskantoor aan het Kanaal door Wal cheren. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Roosevelt Acedemy verwacht vijf jaar no dig te hebben om zichzelf te be lwijzen. Dat zei decaan en me de-oprichter H. Adriaansens gis teren bij de officiële opening van de driejarige academische opleiding. De academy heeft een capaciteit van 600 studenten: 200 per jaar. Maandag zijn ongeveer 125 stu denten met de colleges begon nen. In 2006 studeren voor het eerst drie jaargangen. „Ik hoop dat wij de verwachtingen waar- imaken", zei Adriaansens. „Dat heeft tijd nodig. Ik schat zo'n vijfjaar." Volgens de decaan is er weinig reden om te twijfelen aan het van de opleiding. De jRoosevelt Academy is wel liswaar ooit bestempeld als 'het Iwonder van Zeeland', maar zo iwonderlijk is zij volgens hem bok niet. De ontwikkelingen in het univer- isitaire onderwijs, het vrijkomen van het Middelburgse stadhuis en de 'welhaast academische en tourage' van de stad en de regio Ihebben de oprichting in de hand gewerkt. Kort Na de officiële opening in de IBurgerzaal van het stadhuis, het i hoofdgebouw van de Roosevelt [Academy, sprak koningin Bea trix onder anderen met de stu denten Bart Hesseling, Charlot te Blommestijn, Lisalette Dij kers, Gerda Joosse, Shamiso Whitcomb en Jackson Ngalla. „Het was een leuk gesprek, Bestuurders en docenten van de Roosevelt Academy wachten op de komst van de koningin. maar helaas wat kort", zei Bart Hesseling na afloop. „Ze was echt geïnteresseerd en goed op de hoogte. Ze vroeg onder meer naar onze motivatie om hier te komen, de werking van het con cept en het cursusaanbod." Nadat de koningin ook het nieuwe stadskantoor had be zichtigd en met een helikopter vanaf vliegveld Midden-Zee land weer was vertrokken, werd in de Nieuwe Kerk in Middel van de Roosevelt Academy ge opend. Bestuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool Zeeland (HZ), een van de initiatiefne mers van de Roosevelt Aca- foto Ruben Oreel stellingen elkaar uitstekend aan vullen. Dat blijkt al uit de sa menwerking die steeds nauwer wordt. De hogeschool wil het onder wijsconcept van de academy in door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Als Middelburg een feestje viert, is Blof van de partij. Na twee jaar achtereen Koninginnedag te hebben opgeluisterd, speelde de band gisteravond ter gelegenheid van de opening van de Roosevelt Academy op het Abdijplein in Middelburg. Maar dit in samenwerking met het Zeeland Nazomer Festival georgani seerde concert was door de inbreng van de Nigerianen Femi Kuti the Po sitive Force wel van een heel bijzonde re en zeer geslaagde opzet. Blof heeft vorig jaar in Lagos samenge speeld in zijn club The African Shine. Het was toepasselijk hem uit te nodi gen voor een wederbezoek tijdens een feest dat is georganiseerd door een fes tival van nationale allure en een uni versiteit met internationale ambities. Dat Blof het concert opende was niet alleen een kwestie van slimme pro grammering - om acht uur 's avonds stonden vierduizend man op het plein, een uitverkocht huis. Respect Het was van de Nederlandse popgroep ook een gebaar van respect voor een artiest die tegen de klippen op zijn po sitieve boodschap verkondigt. De Ni- geriaanse artiest kreeg de plek die Blof normaalgesproken zou hebben in genomen. Uiteraard kwamen de Middelburgse muzikanten wel op het podium voor een gezamenlijke finale. Blof werkte in een dynamische set ont spannen toe naar de massaal meege zongen toppers 'Omarm', 'Holiday in Spain' - met toetsenist Bas Kennis die bekwaam de rol overnam van Coun ting Crows-zanger Adam Duritz - en 'Hier'. Vervolgens betrad Femi Kuti het podium, met een persuccionist en vijf danseressen/zangeressen, om Blof bij te staan in de nummers 'Anders' en 'Meer van jou'. Onmiddellijk was dui- Blof en Femi Kuti the Positive Force zorgen voor een spetterende finale. delijk dat er iets speciaals gebeurde. Beide liedjes werden compleet overge nomen door de Afrikaanse muzikan ten. Zodoende werd een prachtige brug ge legd tussen de rockmuziek van Blof en de afrobeat van Femi Kuti. Het con cert was geen botsing van muziekstij len, maar een synthese. Geheel in de geest van Kuti's woorden: It's time to unite (het is tijd om ons te verenigen). Nadat saxofonist/toetsenist/ zanger Kuti zijn twaalfkoppige groep vervol gens een uur lang opzweepte tot ener verend ritmisch ensemblespel, volgde foto Lex de Meester nog een gezamenlijke finale met com posities van beide artiesten. Hoe kon die beter beginnen dan met het door Blof in Afrika gemaakte nieuwe liedje 'Binnenstebuiten'? hoop dat de staatssecretaris van Onderwijs ons daarvoor de kans geeft", zei Mandos, indirect ook verwijzend naar de miljoenen euro's die de HZ dreigt te moeten terugbetalen vanwege de affaire rond de bekostiging van buitenlandse studenten. Kritiek Rector magnificus W. Gispen van de Universiteit Utrecht, een andere partner bij de totstand koming van de Roosevelt Aca demy, hield een oratie. Daarin weerlegde hij de kritiek dat ba cheloropleidingen zoals die in Middelburg zo breed georiën teerd zijn, dat de studenten er na drie jaar weinig mee kunnen. Volgens Gispen draait een aca demische opleiding niet zozeer om het vergaren van feitenken nis, maar om het verwerven van inzichten. Op opleidingen zoals de Roosevelt Academy wordt jongeren vooral academische vaardigheid geleerd: het stellen van de juiste vragen, het analy seren van problemen en het zien van bredere verbanden. „Ze wor den aangemoedigd om over de grenzen van hun vakgebied te kijken." Datzelfde geldt voor de landsgrenzen. Na drie jaar, bij afronding van het bachelorgedeelte, kan de keuze voor verdieping worden gemaakt in een masteroplei- ding. „Ik ben ervan overtuigd dat dat het juiste moment voor de student is om belangrijke keuzes te maken", zei Gispen. „Een prestigieus instituut als de Roosevelt Academy sluit perfect aan op de huidige, beweeglijke wereld van internationaal hoger onderwijs." door Ron Maqnée MIDDELBURG - De koningin komt naar Middelburg. En dus trekken hordes oranjefans naar de provinciehoofdstad om een glimp van Beatrix op te vangen. Zelfs van de kant van onze oos terburen blijkt interesse voor de vorstin te bestaan. Alleen, waar zijn nou de oranje klompen, vlaggen en toeters? Ruim voor de komst van de ko ningin staat M. Botz uit Duits land langs de dranghekken op de Markt om maar niets van het schouwspel te missen, Hij komt uit Düren, tussen Keulenn en Aken. „Speciaal voor de konin gin gekomen", zegt hij lachend. Maar dan komt de aap uit de mouw: hij logeert in een hotelle tje in Domburg en vandaag stond een bezoek aan Middel burg op het programma. Bij toe val kwam hij ook bij de opening van de Roosevelt Academy te recht. Botz vindt het niet jam mer dat Duitsland geen konings huis heeft. .,Nee hoor", zegt hij lachend. „Wij hebben een kei zer." Even verderop staat B. Aarn- outs uit Vlissingen achter de dranghekken. Al anderhalf uur staat zij te wachten. Alleen blijkt ze het verkeerde plekje te hebben uitgekozen, net achter het vak met de mensen van de pers. „Ik kan zo niks zien! Goh, wat jammer nou." Hetzelfde geldt voor N. de Vlieger uit Vlis singen die trouw elk koninklijk bezoek komt bekijken. „Bij Wil- lem-Alexander en Maxima was ik er ook al bij", zegt ze vol trots. Ook Eline van Belzen, een van de jongere toeschouwers, is uit Arnemuiden met drie vriendin nen naar de Markt in Middel burg gekomen. Een half uurtje staat ze te wachten. Beatrix-is sympathiek en gezellig, weet ze. Eline is dan ook zeker oranjege zind, zegt ze vol trots. Allen haar oranje outfit heeft ze thuis- gelaten. „Nee die bewaar ik voor Maxima. Dat is iets voor de jongere generatie." Dan veert het publiek op. Aan de andere kant van het bordes komen enkele motoragenten voorrijden, gevolgd door de gro te, blauwe, koninklijke limousi ne. In de verte is een glimp van de vorstin te zien. Het publiek achter het persvak kan nauwelijks iets zien. En dus worden de journalisten door de toeschouwers vriendelijk doch dringend gevraagd plaats te ma ken. „Hee jongens, ga eens op zij." Even later, als het journail le geen krimp geeft: „Zijn jullie doof of zo?" Ondertussen beklimt Beatrix het bordes van het stadhuis. „Ja, ze ziet er mooi uit", klinkt er uit het publiek. Even lijkt het alsof de voi'stin linea recta naar binnen wil wandelen. Dan her denkt ze zich, komt achter het bordes te voorschijn en wuift naar het publiek. Een luid ge juich weerklinkt. Dan keert de vorstin zich om en schrijdt naar binnen. De toeschouwers zijn niet voor niks gekomen. „Inder daad", zegt Eline. En dat de ko ningin nog een extra op het bor des wuifde is aan haar en haar vriendinnen te danken, dat weet ze zeker. „Wij riepen nog: 'Kom nou!' En dat hoorde ze." Koningin Beatrix wuift naar de medewerkers op de hogere verdie pingen van het stadskantoor. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het bezoek van koningin Beatrix maakte van de opening van de Roose velt Academy en het nieuwe stadskantoor van Middelburg een historisch moment, vond burgemeester Koos Schouwe naar. Middelburg wilde in de zeven tiende eeuw al een universiteit en heeft die nu alsnog gekregen. „Wij verwachten dat de Roose velt Academy een succes zal worden", zei Schouwenaar in zijn toespraak voor de opening. „Het mooie huis waar ze in wo nen, zal ongetwijfeld bijdragen tot dat succes. Maar het blijft wel stadhuis heten." Het oude stadhuis was dan wel mooi, maar het gebouw was niet erg praktisch, merkte Schouwe naar op. „In het nieuwe kantoor zitten we in één gebouw, dat werkt be ter. Het komt de service aan on ze inwoners ten goede." Kritiek op het nieuwe stadskantoor wuifde hij met een grap weg. „Over de vormgeving horen we met waardering zeggen dat het gebouw de schoonheid heeft van een containerschip, hoe para doxaal dat ook klinkt. Zo vaak gebeurt het niet dat wij als over heid lof krijgen toegezwaaid. Wij staan daar wat onwennig te genover." Sleutels Koningin Beatrix had een druk programma, ze was maar ander half uur in de stad. Na de aan komst op de Markt eerst wat toe spraken in het oude stadhuis, een mini-concert van Blof, het overhandigen van de sleutels en een gesprekje met betrokken bij de Roosevelt Academy en een groepje studenten. Na de ope ning kreeg ze een rondleiding door het nieuwé stadskantoor langs het Kanaal door Walche ren. Daar sprak Beatrix ook met medewerkers van de gemeente. De bus met gemeenteraadsleden en wethouders werd onder escor te van motoragenten vlotjes naar de andere kant van het ka naal gereden. „Een beetje over dreven", vond Ria van den Boo- gaart van Middelburgse Belan gen. De raadsleden waren in elk geval ruim op tijd om de konin gin te verwelkomen. Op de hel- lingbaan die naar de ingang van het stadskantoor loopt, zwaaide de koningin vrolijk naar de amb tenaren die uit het raam van de kantoortoren hingen om haar te begroeten. Een groepje Duitse kinderen bungelde over de bal- lustrade om de bijzondere gast te kunnen zien, daarna vergaap ten ze zich aan de uitrusting van een motoragent. Fan Binnen werden de leden van het college van burgemeester en wet houders aan de koningin voorge steld en maakte ze kort kennis met de fractievoorzitters van de gemeenteraad. „Ze is heel com municatief", vond wethouder Al- bert de Vries. „En ze is fan van Riek Bakker." Volgens Jo Kod de (CDA) beperkte hét gesprek zich tot algemeenheden. „Het ging over hoe mooi de stad en het stadskantoor waren. En over het dualisme We hebben het ook nog even gehad over het slechte geluid in de raadzaal." Speciale aandacht was er voor de knaloranje handtas van de fractievoorzitter van de PvdA. „Ze wil er ook zo één", meldde Saskia Szarafinski na afloop. „Ik heb hem inderdaad speciaal voor de gelegenheid gekocht, want ik had helemaal geen hand tas."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15