Kortere kade volstaat voor WCT Euregiotuinen nu echt op slot Boer is geschikte zorgverlener Middelburg in rep en roer door komst anti-abortusgroep Kassenbedrijf wil overleg over radio's Voor verwerken van 900.000 containers is 900 meter genoeg anwb prijst Zeeuwse fietspaden Subsidie voor onderzoek jeugd Schennispleger krijgt werkstraf c Thuis bevallen kan weer op Goeree; 1 Vakbondsacties hinderen maandagochtend verkeer Bijeenkomsten computerclub Inbraak op schip Vlissinger krijgt werkstraf wegens uitdelen kopstoot Op zoek naar een baan PZC Kleintjes_nl j woensdag 1 september 2004 GOES - De kwaliteit van Zeeuwse fietspaden is het bes volgens een onderzoek van de ANWB. Op het meidpui 'fietsroutes' op www.anwb.nl zijn tot nu toe niet mei dan vijf klachten uit Zeeland binnengekomen. Zuid-Ho land scoort het slechtst met ruim honderd op- en aanme kingen op de kwaliteit van fietspaden in die provinci Het meldpunt 'fietspaden' bestaat anderhalf jaar en sindsdien bezocht door ruim 1900 mensen. De mee? klachten gaan over vuil op de paden (glas, zand, afval) e over gaten, hobbels en kuilen in het wegdek. De ANW speelt alle meldingen door aan de wegbeheerders. H meldpunt blijft voorlopig actief. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terne? zen willen ruim 6600 euro subsidie verlenen voor het uit voeren van een jeugdmonitor. Met de deelname aan dj Zeeuwse project, dat wordt uitgevoerd door diverse inste lingen, krijgt de gemeente een goed beeld van de leefsitua tie van de jeugd, de wensen van jongeren en tekortkomii gen in bijvoorbeeld de jeugdhulpverlening. De raaj wordt verzocht het geld - voor een periode van drie jaar beschikbaar te stellen uit het budget voor jeugd-en jongi renwerk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop| mans heeft gisteren een 51-jarige inwoner van Vlissinge wegens schennis van de eerbaarheid veroordeeld tot vijij tig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke gevange|| nisstraf. De Vlissinger had in april in een woning zijn get slachtsdeel laten zien aan kinderen. Volgens de politie rechter was het moeilijk in te schatten hoeveel schade dl kinderen hiervan ondervinden. „Hij heeft er kleineren] over gedaan, maar het is ernstig zat. Het is belangrijk daj het ophoudt", voegde Hopmans eraan toe. De politierecht* ter vond het daarom van belang om de schennispleger ee| voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen om zodoenL de hem ervan te weerhouden dat hij het nog een keer doet. Officier van justitie J. Valente eiste twee weken gek vangenisstraf. L DIRKSLAND - Na een onderbreking van bijna drie jaa| is het sinds vandaag weer mogelijk op Goeree-Overflah kee te kiezen voor een thuisbevalling. Sinds begin dit jaa. konden vrouwen alweer thuis bevallen op werkdagen] maar in weekenden moest worden uitgeweken naar eet, ruimte bij het Van Weel Bethesdaziekenhuis in Dirks j land. Samenwerking tussen zorgverzekeraar OZ en d c Stichting ThuisBevalling Nederland (STBN), en finan t ciële steun van OZ, heeft daarin nu verandering gebracht Tot november 2001 werd de verloskundige hulp op Goe ree-Overflakkee door huisartsen verzorgd, maar daaraai kwam - onder meer door de steeds hogere werkdruk - eei j einde. Door de inbreng van een team verloskundigen vai de STBN was bevallen op Goeree-Overflakkee wel ge- waarborgd. Van begin af aan werd echter naar de terug j keer van thuisbevallingen gestreefd. Om de bereikbaar heid ook in drukke tijden te garanderen wordt gedurend een aantal weken in het hoogseizoen een tweede team op j het eiland gestationeerd. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Wester- sehelde Container Terminal kan veel korter. Bij de 900.000 laad- kisten die een containerhaven moet behandelen om te kunnen concurreren met Rotterdam en Antwerpen, hoort een kadeleng te van 900 meter. Veel minder dan de 2000 meter die het dage lijks provinciebestuur wil. De koppeling tussen 900.000 containers en een kade van 900 meter staat in een. van de rappor ten die de afgelopen maanden in opdracht van het provinciebe stuur zijn vervaardigd. Advies bureau Ecorys Transport geeft in het rapport Ontwikkelingsal ternatieven van de Zeeuwse ha vens aan dat de WCT die het da gelijks provinciebestuur en ha venschap Zeeland Seaports voor ogen staat, minimaal 900.000 containers moet kunnen overslaan. Daarvoor is een kade lengte van 900 meter noodzake lijk. Zo'n terminal is groot ge noeg om te kunnen concurreren met Rotterdam en Antwerpen en. om de nadelen van Vlissin gen als beginnende containerha ven te kunnen compenseren. Ecorys Transport tekent hierbij aan dat de capaciteit van 900.000 containers geldt als startpunt voor de ontwikkeling van nieuwe containerterminals, niet als einddoel. Als de uitba ter van de terminal uit commer ciële overwegingen een grotere minimum capaciteit noodzake lijk acht, dan is ook meer kade lengte nodig. Concentratie Dat is bij de WCT ook het geval. De beoogde exploitant, Hes- se-Noord Natie, wil liever met een een kade van 2000 meter, omdat dan twee scheepvaart- groepen als vaste klant kunnen worden aangetrokken. Dat wordt wenselijk geacht met het oog op de steeds verdergaande concentratie van containerrede rijen. Statenlid H. Smits (Zeeuws Be lang) wil van het dagelijks pro vinciebestuur weten waarop de keus voor een kade van 2000 me ter in plaats van 900 meter is ge baseerd. Ze is ook benieuwd of Hesse-Noord Natie meebetaalt aan de hogere kosten van een ka de van 2000 meter en wie de fi nanciële risico's draagt bij tegen vallende resultaten. door Henk Postma GOES - Automobilisten in Zee land moeten komende maandag rekening houden met enige ver traging. Vakbondsleden van FNV en CNV vatten tijdens de ochtenduren post op vijf drukbe- reden rotondes om 'iedereen die maar langs komt' te informeren over de ingrepen van de rege ring. Actiecoördinator Albert van Damme van het CNV zegt dat het niet de bedoeling is het ver keer expres op te houden, maar bevestigt dat de actie 'ongetwij feld' hinder met zich mee zal bréngen. De actievoerders vatten post op de drie belangrijkste rotondes bij het industriegebied Vlissin- gen-Oost, en in Zeeuws-Vlaan deren op de rotondes naar de Westerschelde-tunnel en de Fin landweg bij Terneuzenen. Er lig gen 10.000 nieuwsbrieven klaar om te worden uitgedeeld. 's Middags spreekt de voorzitter van de CNV-bedrijvenbond, Jaap Jongejan, belangstellenden toe vanaf een vrachtwagen op de parkeerplaats bij het rangeer terrein van de NS aan de Lich- tensteinweg in het Sloegebied. Dat gebeurt omstreeks 13 uur. Hij zal oproepen tot deelname aan de actiedag op 20 septem ber in Rotterdam De Euregiotuinen in Oostburg waren gisteren voor het laatst toegankelijk voor het publiek. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel OOSTBURG - Heel erg diep van binnen heb ben de medewerkers van de Euregiotuinen in Oostburg het gevoel dat het tuinencom- plex nog potentie heeft. Dat het nog een kans verdient. Gisteren waren de proeftui nen echter voor het laatst toegankelijk voor publiek. Vanaf vandaag blijft de poort tot dat wat iets moois had moeten worden op slot. De Euregiotuinen hadden moeten uitgroeien tot een toeristische trekpleister, maar het stichtingsbestuur gooide amper een jaar na de opening de handdoek in de ring. Het be zoekersaantal liet immers flink te wensen over, waardoor de kans om het park en het bijbehorende futuristische gebouw exploita bel te maken steeds meer afnam. De gemeen teraad van Sluis eist een onderzoek naar de gemaakte fouten in de aanloop naar en na de opening. Een commissie van wijze mannen van de provincie, Rabobank Zeeuws-Vlaanderen, het demissionaire bestuur en de gemeente Sluis buigt zich over de toekomst van het complex. In afwachting van die beraadsla ging is het gebouw bij de tuinen nog wel te huur voor evenementen van bedrijven of particulieren. Tenminste, als die geld opleve ren voor de Euregiotuinen. „Denk bijvoor beeld aan afscheidsfeestjes, kaartavonden en diners. Dat kan allemaal, zolang het ons maar geen geld kost. Natuurlijk hebben wij als team tranen gehad om de sluiting, maar wij zijn er van overtuigd dat het complex nog een kans verdient. Zo niet, dan kunnen wij toch met opgeheven hoofd vertrekken", legde medewerkster D. van Bendegem van de Euregiotuinen op de laatste openingsdag uit. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Help! De christelijke anti-abortusbewe ging Schreeuw om leven onder leiding van de omstreden voor zitter L. Dorenbos komt naar Middelburg. Precies op het mo ment dat koningin Beatrix de Roosevelt Academy opent, wil de groep gaan demonstreren. Middelburg is in rep en roer. Al vroeg in de ochtend worden Dorenbos en consorten ontbo den bij de Zeeuwse politie. Die wil niet dat de groep demon streert op de Markt. De an ti-abortusbeweging wil precies op hetzelfde tijdstip dat Beatrix op de Markt aankomt, haar ge luid laten horen. Maar daar steekt de politie een stokje voor. „We hebben afgesproken dat de groep niet op de Markt, maar op het Zusterplein actie mag voe ren", verduidelijk politiewoord voerder J. van Mourick. En als de groep toch op de Markt stam pij gaat maken? „Dan zullen we TERNEUZEN - De afdeling Zee land van de Hobby Computer Club houdt deze maand weer een aantal bijeenkomsten. Dinsdagavond 7 september ko men de leden bijeen in Hotel Goes te Goes. Twee dagen later, donderdag 9 september is Ter- neuzen aan de beurt eh in het Churchill Hotel. Maandag 20 september komt de club bijeen in Wijkcentrum Open Hof te Vlissingen. De laatste bijeen komst is op dinsdag 28 septem ber in het MFC te Zierikzee. Op alle avonden wordt een vi deo impressie getoond van de Open Dag die de afdeling on langs heeft gehouden. Op de bij eenkomst in Terneuzen 9 sep tember) wordt tevens door Co- rien de Witte een presentatie verzorgd met het fotobewer kingsprogramma PaintShop Pro. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De zalen zijn open vanaf 19.30 uur en de toe gang is gratis. de mensen herinneren aan de af spraak", aldus Van Mourick veelbetekenend. Even na tweeën verschijnt inder daad de actiegroep op de hoek van de Zusterstraat en het Zus terplein: een club van in totaal negen man. De meeste demon stranten zijn al behoorlijk op leeftijd. Dorenbos steekt mid den op straat van wal. Hij ver telt hoe de groep in de ochtend op bezoek is gegaan bij de poli tie. „Want de burgemeester werd een beetje zenuwachtig van ons. Maar ik vertelde de po litie: als mensen zelfs niet veilig zijn in het veiligste plekje op aarde, de moederschoot, hoe kunnen mensen zich dan veilig voelen in de maatschappij? Want als je de nieuwste foto's bekijkt, zijn ongeboren kinde ren net mensen." Ondertussen legt hij de komst naar Middelburg uit. Op dit mo ment heeft het Zeeuws Archief een tentoonstelling over slaver nij. „De prachtige gebouwen in Middelburg zijn betaald uit winst van de slavernij. En abor tus, dat is de moderne pendant van slavernij", zegt Dorenbos. Dat de groep juist naar Middel burg komt op het moment dat de stad door het koninklijk be zoek in het nieuws staat, is echt niet zo geepland en berust op louter toeval, beklemtoont Do renbos. „Wereldwijd worden elk jaar vijftig miljoen kinderen in de moederschoot vermoord", aldus Dorenbos. Verder signa leert hij een groeiende vraag naar boeken waarin kritisch over abortus wordt geschreven, zoals die van de christelijke schrijfster Lynn Austin. Na het voorlezen van een proclamaitie vertrekt de groep naar het Zeeuws Archief om alles over die oude pendant van arbortus, slavernij, te weten te komen. BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh Haamstede, op de Rogge- plaat, is vannacht ingebroken op een schip. Vanmorgen om streeks 09.00 uur ontdekte de ei genaar van het schip dat het was doorzocht en er een grote wanorde was gemaakt op het schip. Het is nog onbekend of er goederen worden vermist. Minister Veerman helpt op zorgboerderij Pitteperk de kalveren te voeren. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse KOUDEKERKE - Het boerenbe drijf kan heel goed samengaan met zorgverlening aan gehandi capte mensen. Voor deze groep zijn op de boerderij zinvolle werkzaamheden te verrichten. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg voor het uit delen van een kopstoot veroor deeld tot honderd uur werkstraf en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man gaf toe 25 juni in Vlis singen een kopstoot te hebben gegeven toen hij dacht te wor den aangevallen door een groep jongeren. Een van de jongens werd op een kopstoot getrak teerd. Volgens de Vlissinger had een en ander te maken met een inci- De boer is trouwens van nature een 'zorgverlener': aan natuur, dieren en planten. Zorg en agra rische activiteiten zijn derhalve een combinatie die de boer wel ligt. Deze boodschap kreeg minister Veerman van Landbouw, Na- dent op 20 februari, toen hij zelf het ziekenhuis was ingeslagen. Dat vroeg om een reactie van de Officer van justitie. „U bent zelf geen lieverdje." Valente wees de verdachte op een eerdere veroor deling voor een mishandeling in oktober 2002, waarvan hij nog in de proeftijd zat. Politierechter J. Hopmans stel de vast dat het geven van een kopstoot een van de ernstigste vormen van mishandeling is. „Er was helemaal geen aanlei ding voor. U bent notabene zelf slachtoffer geweest, terwijl u ook wist dat u nog in een proef tijd zat", meende de politierech ter. tuur en Voedselkwaliteit (LNV) gisteren mee tijdens een werkbe zoek - op uitnodiging van het CDA Zeeland - aan boerderij Pitteperk bij Koudekerke. Boer P. Dreessen en regiomanager P. Kemp van Philadelphia Zorg Zeeland gaven een toelichting. Voorzitter L. Coppoolse van het Zeeuwse CDA zag het bezoek van de minister als een goede ge legenheid om de 'verbrede land bouw' voor het voetlicht te ha len. Hij onderstreepte dat neven activiteiten op het kleinere boe renbedrijf - zoals er in Zeeland nog vele zijn - noodzakelijk zijn. Hoeve Pitteperk noemde Coppoolse een uitgelezen voor beeld van verbrede landbouw. Activiteiten Boer Dreessen vertelde dat met veehouderij als basis voor het bedrijf, vier andere activiteiten worden uitgeoefénd: kaasmake rij, minicamping, agrarisch na tuurbeheer en de zorgboerderij, waar twaalf mensen met een ver standelijke handicap dagbeste ding krijgen. Dreessen zei dat Pitteperk de mensen'een basis wil bieden, opdat ze een stap verder kunnen doen in de maat schappij. Daartoe is het nodig dat de te verrichten werkzaam heden goed worden afgestemd op de mogelijkheden van de ver standelijk gehandicapten, stelde regiomanager Kemp. Het voor Pitteperk opgezette project 'Le ren werken' is erop gericht dat de deelnemers uiteindelijk zelf standig werkzaamheden op een boerderij kunnen uitvoeren, zo als dierverzorging, tuinbouw, gastvrouw of -heer bij het ont vangen van bezoekers en schoon maakwerk. Hobbels In de praktijk zijn er voor het la ten draaien van een zorgboerde rij nog wel diverse hobbels te ne men, merkte Kemp op: het finan cieren van de voorzieningen, het cultuurverschil tussen zorg en landbouw en het verkrijgen van voldoende steun van gemeenten, die in de toekomst een belangrij ke stem krijgen in de dagbeste ding van mensen met een handi cap. Minister Veerman maakte een rondleiding op Pitteperk en be zocht ook het nieuwe landschap Tuin van Zeeland rond land goed Ter Hooge. DEN HAAG - Glastuinbouwbe drijf VES Agro is bereid met de gemeente te overleggen over het terugdringen van herrie veroor zaakt door radio's en de signaal hoorn van het bedrijf in de Eer ste Bathpolder in Reimerswaal. Dat zei een woordvoerder van VES Agro gisteren voor de Raad van State. Die behandelde de be zwaren van VES Agro tegen een aantal milieueisen van de ge meente Reimerswaal. Na veel klachten van omwonenden eist de gemeente dat de radio niet meer buiten de kassen te horen is. Ook moet iets aan de overlast van de signaalhoorn worden ge daan. Met de signaalzoemer stelt het bedrijf zijn werkne mers op de hoogte van de pau zes en het eind van de werkdag. Aanvankelijk noemde de woord voerder van het glastuinbedrijf de eisen onzinnig en onmogelijk om uit te voeren. „De gemeente geeft niet aan hoeveel geluid we mogen.maken en doet net alsof we met een scheepshoorn toete ren", zei de woordvoerder. Maar staatsraad H. Beekhuis vroeg waarom het zo moeilijk is om er voor te zorgen dat omwonende! geen last van het bedrijf heb ben. „Je kunt toch zorgen dat dt radio en de signaalhoorn niet tt hard staan", zei de staatsraad die eraan toevoegde dat de ge meente en het bedrijf donder dag tijdens de hoorzitting vai de bezwarencommissie maai een oplossing moesten zoeken De staatsraad vond het niet no- dig de gemeentelijke eisen nu in de ijskast te zetten. Een gemeentewoordvoerde wees erop dat de bezwaren, van de glastuinbouwbedrijven uit de lucht zijn komen vallen. „W< hebben met de zes tuinbouwbe drijven in de Bathpolder over legd en toen had niemand er eer. probleem mee", zei hij. De woordvoerder van VES ontken de dat de gemeente met het be drijf had gesproken en zei dat meer bedrijven bezwaren had den tegen de radiostilte. De ge meentewoordvoerder zei daarop dat de woordvoerder van VES zat te liegen. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. (Advertentie) Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14