Tijdelijke brug weggegooid geld Vinium beschuldigt gemeente PZC De Schelde bepaalde het dagritme PZC Watersporter gewond in Veere LPVpleit voor permanente oplossing 13 Goese Golf eist geld van gemeente Winkeliers verhuren etages Portugese mosselen scoren het best Pijn in nek na botsing GS ondernemen niets tegen heffing waterschap Vlissinger krijgt werkstraf voor woede-uitbarsting Gewapende overval in Oost-Souburg Aanrijding 0800 - 0231 231 (GRATIS) agenda irtvtv. nazomer lyeAtival.nl woensdag 1 september 2004 VEERE - Een 51-jarige Vlissinger is gister avond ernstig gewond geraakt aan armen en rug toen zijn boot in Veere vlam vatte. Zijn schip lag op dat moment afgemeerd aan de stei ger nabij de Campveerse Toren. Waarschijnlijk heeft de boot tijdens het koken vlam gevat. De man wist de verwondingen be perkt te houden door snel in het water te sprin gen. Omstanders hebben zich over de man ont fermd. Ambulancepersoneel vroeg om een trau mahelikopter, maar die mocht 's avonds niet meer uitvliegen. Het slachtoffer is met de ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd en later over gebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam. Me dewerkers van de Campveerse Toren hebben met een brandblusser het scheepje weten te blussen. foto Roland de Jong Jan de Quelery bij zijn schilderij van de Kungsholm. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Kungsholm staat op het punt te vertrekken uit Vlissingen. De vlaggen hangen in top, het is 1953. De zeeverkenners kijken vol bewonde ring naar het schip, terwijl sleepboten het passagiersschip aan banden hebben gelegd. De loods is aan boord. „Dit schilderij is een ode aan al die wer kers van de Schelde die weer een magni fiek schip hadden afgeleverd", zegt Jan de Quelery uit Vlissingen. De Schelde, nog een paar jaar en dan is de werf bijna volledig verdwenen uit de binnenstad. De verhuizing van de werf naar Vlissingen-Oost is ingezet. „Het Scheldegevoel mag niet zomaar verlo ren gaan. Oude Vlissingers zullen in de Kungsholm het Scheldegevoel herken nen. Het was een populair schip, de vak lieden waren er trots op toen hij van sta pel liep." De Quelery heeft een band met de werf. Zijn opa was klinker bij de Schelde, zijn vader ijzerwerker en hijzelf bank werker. „Wij woonden in de Flessen- straat. Hele families uit ons buurtje werkten bij de Schelde, de werf was de bindende factor, of anders gezegd: Vlis singen was de Schelde." In 1986 vertrok De Quelery voor een paar jaar naar Nieuw-Zeeland. „Toen we terugkwamen, wist ik dat ik mari tiem schilder wilde worden. Ik hou van boten en het leven rond de schepen. Dat wil ik vastleggen. Vanuit ons huis zien we de kranen en hoor ik nog elke dag de Scheldetoeter. Ik wil alles van de Schel de vastleggen, zolang het nog kan." Als zeeverkenner probeerde hij 's zater dags al dicht bij de kade in de dokha ven te komen, waar, als hij geluk had, een schip in aanbouw lag. „Dan keek ik, net als de zeeverkenners in dit schil derij, omhoog naar de stalen massa en voelde me heerlijk." Archief In het archief van Vlissingen kwam hij de foto van de Kungsholm tegen. Hij was meteen verkocht, wist meteen dat foto Lex de Meester hij dit afscheid of nieuwe begin wilde vastleggen. „Ongeveer twee keer per jaar liep er een schip van stapel. Ik was nog niet geboren toen de Kungsholm ge doopt werd, maar van mijn vader heb ik gehoord dat het een prachtig moment is geweest. 24.000 Ton werd te water ge laten toen de keggenrammen werden weggeslagen." Eten De toeter voor de werknemers klinkt nog altijd tien keer per dag. „De Schel de bepaalde het dagritme. We speelden lang geleden soldaatje in de duinen bij Dishoek. We waren de tijd vergeten, maar hoorden de toeter. Dan weet je dat het kwart voor vijf is. We moesten haasten om thuis te komen. Want een kwartier later zou pa thuis zijn. Dan stond het eten op tafel." Middelburg zou gelogen hebben bij rechtszaak GOES - De Exploitatiemaatschappij Goese Golf BV spant een civiele procedure aan tegen de gemeente Goes. De Goese Golf eist een schadevergoeding van 70.000 euro voor verlies aan inkomsten tijdens het mimen van muni tie op het golfterrein in het Goese Meer. Het Goese colle ge van burgemeester en wethouders heeft gisteren een schadeclaim van de Goese Golf opnieuw afgewezen. Dat deed het in februari al, waarna het golfbedrijf een be zwaarschrift indiende. Volgens directeur G. Rutjes van de Goese Golf zit er nu niets anders op dan een gang naar de rechter. De crux van het conflict is de duur van de munitierui ming. Op het golfterrein werd medio vorig jaar tijdens graafwerkzaamheden een oude munitiedepot van de Duit sers aangetroffen. Rutjes zegt er niet op gerekend te heb ben dat de ruiming twee maanden extra zou duren. „Met ons is destijds vier weken afgesproken. Onze omzetscha- de is daardoor fors opgelopen, want we liepen een hoop klanten mis. Ik vind het reëel dat de gemeente Goes ons daarvoor schadeloos stelt. GOES - Het wonen boven winkels in Goes komt lang zaam maar zeker van de grond. De gemeente heeft al ze ven eigenaren van winkels in de binnenstad bereid gevon den hun bovenverdiepingen om te laten bouwen tot woon ruimte. En er zitten er nog meer in het vat. De gemeente Goes is al jaren bezig met het plan de ruimtes boven win kels in het centrum bewoond te krijgen. Als 's avonds en op zondag de winkels dicht zijn, verandert de binnenstad in een spookstad. Wethouder C. Linssen: „Dat is zonde. In het centrum liggen prachtige panden met mooie gevels. Maar als je twee meter omhoog kijkt, springen de tranen je in de ogen. De meeste etages staan gewoon leeg." De ge meente besloot de winkeleigenaren te stimuleren hun bo venverdiepingen te verhuren. Ze bood aan onderzoek te doen naar de kosten en opbrengsten van verhuur. De grootste kostenpost is het verbouwen van de panden. Veel bovenwoningen beschikken nog niet over een eigen in gang. Twaalf winkeleigenaren gingen in op het aanbod. Na het onderzoek bleven er zeven over, die meedoen a'an het project. ZIERIKZEE - Bij de mosselkookwedstrijd voor leerlin gen van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee is Quintin Meulblok winnaar geworden met zijn recept voor Portugese mosselen. Hij heeft daarvoor een gouden mossel in ontvangst mogen nemen. Mariëlle van Oosten werd tweede met haar 'Eureka' mosselen en Marc van der Linde behaalde de derde prijs met zijn Thai se mosselen. Zij kregen beiden een zilveren mossel over handigd. GOES - Een 44-jarige vrouw uit Middelburg is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding in Goes. De vrouw reed rond half zes op de Livingstoneweg en moest plotse ling remmen. Een 51-jarige man uit de gemeente Goes had dit niet op tijd in de gaten en reed achterop haar wa gen. De vrouw klaagde over pijn in haar rug en nek en is door ambulancepersoneel onderzocht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) vindt het on begrijpelijk dat de gemeente Vlissingen een tijdelijke brug over het dok op het voomalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) aanlegt. „Dat is weggegooid geld", stelt W. Hirdes van de LPV. „Het zou de Vlissingse bevol king vele miljoenen euro's winst opleveren, als we in een keer een definitieve brug over dat wa ter aanleggen." OOST-SOUBURG - Op een winkel in de Kanaal straat in Oost-Souburg is gistermiddag rond kwart over vijf een gewapende overval gepleegd. Een jongeman bedreigde de caissière met een mes en deed een greep in de kassa. Het is onbekend hoeveel geld de man heeft buitge maakt. Volgens de politie is de dader een blanke jon geman van ongeveer 18 jaar oud, hij was ongeveer 1,73 meter lang en droeg op zijn hoofd een wit petje, hij had een donkergekleur de jas aan en een zwarte zonnebril op. De man is weggefietst in de richting van de Karolingenbaan. De politie verzoekt mensen die iets gezien hebben wat mo gelijk met de overval te ma ken heeft zich te melden bij de politie in Vlissingen, of te bellen met telefoon- REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 j Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET j www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur De gemeente wil een tijdelijke pontonbrug over het dok aanleg gen, die in het verlengde van de Koningsweg moet komen. De kosten voor de aanleg daarvan worden niet prijsgegeven. Aan de andere kant van de brug komt een groot parkeerterrein. Het centrum wordt van daaruit via de Commandoweg bereik baar. Over deze tweede ontslui- tingsweg wordt al jaren gespro ken. Een deel van het KSG-ter- rein, zo'n 30 hectare, is begin dit GOES - Een 62-jarige automobi list uit Terneuzen had gistermid dag een aanrijding met een auto met aanhanger. Op de Deltaweg in Goes veranderde hij van baan en zag de auto van een 34-jarige man uit Deurne over het hoofd. De laatste reed door de aanrij ding met zijn auto en aanhanger in de sloot. Beide auto's en de aanhanger hepen schade op. door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De voormalige directeur van projectontwikkelaar Vinium BV beschuldigt de gemeente Middel burg van valsheid in geschrifte en oplichting. De directeur is met de gemeente verwikkeld in een conflict over een partij ver vuilde grond die aan de Lange- weg bij Nieuw- en Sint Joos- land ligt. Volgens oud-directeur P. Bosma heeft de gemeente oneigenlijke argumenten gebruikt in diverse rechtszaken tegen het bedrijf. „Ze hebben de bestuursrechter een case voorgelegd die niet klopt." Bosma beschuldigt de ge- jaar door de gemeente van de KSG gekocht. De werf verhuist naar Vlissingen-Oost. De LPV stelt voor om direct voor een per manente ontsluitingsweg en brug te kiezen. „En zolang geen duidelijkheid bestaat over de de finitieve plaats van die weg en brug, kunnen we om het dok heenrijden naar de Oude Stad." De gemeente zegt dat zij inder daad geld over heeft voor een goede tijdelijke ontsluiting. „Maar tijdelijk kan wel vijf jaar betekenen of zelfs nog langer", zegt R. de Witte namens de ge meente. Bovendien wil de KSG een onbelemmerde doorgang hebben naar de loodsen op het Eiland, waar de KSG nog jach ten blijft bouwen. „En het ver keer kunnen we niet om het dok sturen, als we dat gebied aan het water willen ontwikkelen." Het plan van de tweede binnen stadsontsluiting ligt zes weken ter inzage bij de afdeling Burger zaken aan de Coosje Busken- straat in Vlissingen. meente van valsheid in geschrif te en oplichting. Wat er niet klopte in het betoog van de ge meente wil hij niet zeggen. Het college van B en W besloot maandag om Bosma een dwang som van 225.000 euro op te leg gen. Als hij de met lood, koper en asbest vervuilde grond niet voor het eind van het jaar op ruimt, gaat de gemeente de dwangsom innen. De gemeente legde het bedrijf vier jaar geleden ook al een dwangsom op, omdat het geen vergunning had voor het op slaan van vervuilde grond. Die was nodig omdat er sprake zou zijn van een inrichting voor het storten van afvalstoffen. Door een uitspraak van de Raad van State in een vergelijkbare zaak eerder dit jaar vervalt dat argu ment. De dwangsom wordt nu opgelegd op basis van een over treding van de wet Milieube heer. Aanvaring Vinium was de projectontwikke laar van het winkelcentrum Ach ter de Houttuinen in Middel burg. Tijdens de bouw kwam de projectontwikkelaar een aantal keer hard in aanvaring met de gemeente. Zo was er naast de vervuilde-grondaffaire een con flict over een laad- en losplat- form bij het centrum. De bouw werd vertraagd toen de project ontwikkelaar failliet ging. Door het faillissement was de gemeen te niet in staat om de dwangsom voor de vervuiling van het per ceel in Nieuwland te innen. Bosma bestrijdt nog steeds dat de vervuilde grond bij Nieuw en Sint Joosland afkomstig is van de bouwlocatie van het win kelcentrum Achter de Houttui nen. „Er ligt nu tien keer zoveel dan wat ik er ooit gestort heb. Boven dien strookt de vervuiling van de grond niet met de aard van de vervuiling die onder het win kelcentrum zat. Ik heb getuigen die willen bevestigen dat derden daar vuil hebben gestort. Het gaat om een aanzienlijke hoe veelheid." Volgens milieu wethouder A. van 't Westeinde is Vinium wel degelijk verantwoordelijk voor de vervuiling. „Dat heeft de rechter bepaald." De gemeente heeft volgens de wethouder ge wacht met optreden tegen Bos ma om het strafproces in dezelf de zaak niet te doorkruisen. Vi nium en de voormalig directeur werden in het najaar van 2002 veroordeeld tot een boete van 25.000 euro. die deels voorwaar delijk was. De proeftijd van die straf loopt binnenkort af. „Als hij de boete betaalt, is hij van strafvervolging af", aldus Van 't Westeinde. „Maar het is in ons belang dat hij die grond weg haalt." De vervuiling levert vol gens de gemeente geen direct ge vaar op voor de volksgezond heid. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur zal geen stokje steken voor de verhoging van de waterschapslasten voor de inwo ners van Noord- en Midden-Zee land. Het waterschap Zeeuwse Eilan den wil de 20 procent hogere op brengst van de belasting in de categorie gebouwd volledig in casseren. Er is volgend jaar sprake van zo'n forse extra opbrengst om dat de waarde van onroerend goed de afgelopen rijf jaar ge middeld met dat percentage is gestegen. Opbrengsten De gemeenten, die hun onroeren- de-zaakbelasting baseren op de zelfde taxaties, strijken de hoge re opbrengsten door de gestegen door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een twintig jarige inwoner van Vlissingen voor poging tot zware mishande ling en het plegen van verzet te gen de politie veroordeeld tot veertig uur werkstraf en vier we ken voorwaardelijke gevangenis straf. De man was 29 juni in Vlissin gen in alle staten toen zijn vrien din een krat bier uit haar han den liet vallen. Verzet Hij pakte een vol flesje bier uit de krat en gooide het in de rich ting van zijn vriendin. Ook ver nielde hij een ruit van de voor waarde van woningen en derge lijke niet volledig op. Zij kiezen ervoor het tarief van hun heffing te verlagen, zodat hun inwoners wat de onroeren de zaak belasting betreft in elk geval niet 20 procent duurder uit zijn. De Statenfractie van Groen- Links vindt het bestuurlijk en maatschappelijk onaanvaard baar dat Zeeuwse Eilanden de verwachte meeropbrengst volle dig wil opstrijken en niet - zoals de gemeenten - kiest voor een la ger tarief. Gedeputeerde Staten, aan wie GroenLinks deze opvatting ken baar heeft gemaakt, zijn van me ning dat het waterschap ge bruik maakt van de mogelijkhe den die de wet biedt, zodat de voorgenomen verhoging van de waterschapslasten niet als onac ceptabel kan worden be schouwd. deur van de woning. Bij zijn aan houding had hij zich verzet door wild om zich heen te slaan en te schoppen. Hij had zoveel alcohol gedron ken dat hij zich niet meer alles herinnerde. Tegen de achtergrond van de de licten speelde mee dat verdach te na een moeilijke jeugd op straat heeft gezworven. Daarbij maakte hij zich schul dig aan overmatig drankge bruik. Ook is hij verslaafd geweest aan harddrugs. De politierechter vonniste con form de eis. Tijdens zijn proef tijd moet de Vlissinger contact houden met het ZCAD en zich houden aan de aanwijzingen van het Vlissingse opvanghuis voor jongeren. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen nummer 0900-8844. DOMBURG - Dorpskerk, 20.30 uur: Con certdoor brassband Apollo; OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum, 10.00-11.30 uur: Strandjutten; ZOUTELANDE - Muziektent, 19.00 uur: Kindertheater Indiaan. (Advertentie) 5caust/mi2KP'200< bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg LEZING Prof. Dr Johan Callens over David Mamet en De Eend Variaties wo 1 sept 19u30 kloostergangen gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13