>zc Seen slaaphuisjes op Duinstrand Een straat met veel macht Nazomer toppers! Nieuws! hissings college neemt na felle tegenstand strandnota terug dissinger moet aan vriendin «kopen met verkstraf 4f <2 Slachtoffer rooft auto hulpverlener Man rijdt 95 kilometer te hard Mir winnaar zeilrace Containerkade kan stuk korter Collectie zeeuwse almanak Net op tijd hactie: 0113-315649 Cw.pzc.nl |pail:redactie@pzc.nl ktbus 31, 4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: lord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; |uws-Vlaanderen: 0114-372770; Ejonaal: 020-4562500. oensdag 1 september 2004 Cotjouw Rademaker MERKENDE VERHUIZERS editie Walcheren or Edith Ramakers JSSINGEN - Er komen geen j-strandhuisjes op het Duin- land in Vlissingen. Dat heeft college van B en W gisteren sloten. Het komt daarmee te- op zijn beslissing om het instrand geschikt te maken or circa honderd slaaphuisjes. n van de geïnteresseerde on- nemers L. van den Nieuwen- jzen is teleurgesteld: „Een ge ste kans voor Vlissingen." ;t college heeft de beslissing or de plaatsing van slaap- •andhuisjes teruggedraaid, it plan maakt onderdeel uit n de strandnota 2004. De hele ta wordt teruggenomen, waar een nieuwe inspraakronde Igt. Direct na de presentatie n de strandnota in juli lieten oenLinks, D66, de SP en de (kale Partij Vlissingen blijken m bedenkingen te hebben te il de plaatsing van de strand- 5. Zij vonden dat het niet op die manier geëx- oiteerd moest worden en dat beter naar de Vlissingers ge- isterd moest worden. Vanuit bevolking kwam felle tegen- and op het plan. Badgasten eesden dat het Duinstrand te uk zou worden. ;t college heeft naar aanlei- van de reacties op de randnota besloten het Duin- het stempel 'natuur- rand met dagrecreatie' te ge in. an den Nieuwenhuijzen heeft lim een jaar geleden een aan- aag voor de plaatsing van randhuisjes ingediend bij het llege. lammer dat het niet door lat", zegt hij. „De gemeente fDDELBURG - Een 22-jarige iwoner van Vlissingen vertelde steren aan de Middelburgse olitierechter zonder enige chroom zijn vriendin te hebben eslagen. „Ik heb haar weieens nklap gegeven", zei hij. „Nou at is knap van zo'n grote vent meen meisje te slaan", reageer- politierechter J. Hopmans. verdachte kwam er met veer- uur werkstraf en vier weken oorwaardelijke gevangenis- raf vanaf. fficier van justitie J. Valente ad eveneens een duidelijke me- Hij vond het bespottelijk oe de verdachte zich te buiten gegaan aan huiselijk ge- 'eld. „Dit is machogedrag. Ik ou me verschrikkelijk scha len." Zijn eis werd door politie- chter J. Hopmans overgeno- en. e mishandeling vond 25 juni toen ze thuiskwamen, et meisje ging naast het bed op grond liggen. „Ze durfde niet aast me te liggen, omdat ze ang was van mij. Ik wilde er ;hter komen of ze vreemd was ;gaan", vertelde de Vlissinger. ij had haar geslagen. Verder as haar kleding gescheurd. De olitie trof bij hem ook pepper- >ray aan. Het traangasbusje as bestemd voor de persoon iet wie ze vreemd was gegaan, 'at overigens uit niets bleek. Jij ziet mij als zijn bezit", had et slachtoffer verklaard. De ingdurige relatie is beëindigd. verdachte heeft een straf- lad met diefstallen en vernielin- en. „De jeugdzonde is voorbij", erzekerde hij. De politierech- nam het de man kwalijk dat zijn handen niet thuis had unnen houden. „Huiselijk ge reld is ernstig." Advertentie uiiüiü. nazomer fce4tival.nl 3oaus t/mi2 aept2004 bel 0900 33 00033 had met de strandhuisjes een mooi onderscheidend product aan toeristen en Vlissingers kun nen aanbieden. Het is ideaal om een bezoek aan bijvoorbeeld het Muzeeum te combineren met een bijzondere overnachtings plaats. Dat zouden deze slaap- strandhuisjes zijn geworden. Toeristen komen naar een stad of regio, als je hen een goed to taalproduct aanbiedt." Vlissin gen heeft de zee en het strand, zegt hij. „Die hebben veel aan trekkingskracht, maar we doen daar onvoldoende mee. Als we daar goed over nadenken, kan heel Vlissingen een impuls krij gen." Sinds twee jaar runt Van den Nieuwenhuijzen een aantal daghuisjes en slaapstrandhuis- jes op het Nollestrand in Vlissin gen. „Toeristen zijn er erg en thousiast over en ook de Vlissin gers die weieens in zo'n huisje slapen. Ik doe als ondernemer niet anders dan inspelen op de behoefte die er is om in een mooie verblijfsaccommodatie te kunnen overnachten." Het Duinstrand in Vlissingen krijgt het stempel 'natuurstrand met dagrecreatie'. foto Ruben Oreel Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag naar de Spanjaardstraat. De Middelburgse Spanjaard straat ademt nog een beetje de sfeer van het VOC-tijdperk. De monumentale golvende gevels langs een smalle klinkerstraat met stoepen die bijna per huis verschil len. De deuren zijn zowat allemaal geschilderd in een kleur die be kend staat als monumentengroen. Hier en daar wordt die regelmaat onderbroken door een donkerblau we of donkerrode deur. De kozij nen zijn veelal wit met groene roe den. De straat glooit lichtjes en boven de huizen uit torent de indrukwek- kenden koepel van de Oostkerk. Bovenaan de straat staan de grote re huizen, onderaan de wat kleine re en aan het begin de nieuwbouw ter vervanging van de huizen die in 1940 werden weggebombar deerd door de Duitse Luftwaffe. Een groepje toeristen loopt door de straat en staat stil voor het 't Huis op de Spuibrug, een van de grootste in de straat, en kijkt met een mengeling van eerbied, bewon dering en afgunst naar het impo sante gebouw en de mooie gevel. „Moet je eens kijken, wat een uit zicht", zegt Heieen de Bruijne uit Enschede tegen haar partner In- grid de Vries. Ze wijst naar de an dere kant van de Spuibrug, waar nu een mooie stadstuin ligt. „Mid den in de stad en dan toch zo'n uit zicht." Ook haar broer Mare de Bruijne is onder de indruk, in te genstelling tot zijn zoontje Joachim. Die kijkt vooral naar de mogelijkheden om te skaten en die zijn volgens hem niet echt je-van-het. „Geen asfalt hè." De Spanjaardstraat is volgens veel makelaars dé woonstraat van Middelburg; de populairste en dus ook meest prijzige straat. Bert Din- gemanse noemt ook de Prooijense- weg een goede kandidaat als hem wordt gevraagd de duurste woonstraat van Middelburg te noe men. Vooral omdat daar villa's en landhuizen op percelen van mini- Een modaal salaris is volstrekt onvoldoende om in het bovenste gedeelte van de Spanjaardstraat te wonen. foto Lex de Meester maal twee hectare staan. Monu mentenmakelaar Dolf van Dijke twijfelt ook een beetje en vertelt dat de Rouaansekaai en de Lon- densekaai ook wel kunnen worden aangemerkt als de hotspots van de Zeeuwse hoofdstad. Het meren deel van hun collega's vindt echter dat de Spanjaardstraat toch de Kalverstraat van Middelburg is. De straat is zo in trek omdat ach ter het merendeel van de volledig gerestaureerde woningen een fikse tuin ligt. Soms is er ook nog een achterom. Dat zijn volgens P. Ver burg van Orisant Makelaardij fac toren die de prijs van de woningen in die straat tot grote hoogte op drijven. De woningen zijn zelfs zo geliefd dat er in de regel geen makelaar aan te pas komt als een van de ei genaren plannen heeft om te ver huizen. Binnen de kennissenkring gaan er dan genoeg vingers van po tentiële belangstellenden de lucht in als zo'n eigenaar zelfs maar laat doorschemeren te willen verhui zen. Omdat de huizen uit de Span jaardstraat bijna nooit de websi tes van de makelaars halen, wordt er in het Middelburgse flink ge smoesd over de verkoopprijzen, weet Verburg. Uit gegevens van het Kadaster blijkt trouwens dat een modaal salaris volstrekt onvol doende is om in het bovenste ge deelte van de Spanjaardstraat te wonen. De Spanjaardstraat is niet alleen een sfeervolle straat. Het is er ook een met macht. Dat bleek wel toen de bouwplannen voor het nieuw- bouwwijkje Hof van Sint Pieter werden gepresenteerd. Vooral door het verzet van een aantal be woners van de Spanjaardstraat liep dat project minimaal twee jaar vertraging op. Protestbrieven van die klagende bewoners richting de projectont wikkelaars begonnen steevast met 'amice'. Verburg kan daar nu wel om lachen maar geeft direct aan dat dat 'amice' niet kan worden uitgelegd als 'vriend' maar eerder een juridisch karakter had. In het midden van de vijftiende eeuw was de Spanjaardstraat al lerminst een regentenstraat. De magistraten kwamen er wel, maar dan om heimelijk de dames van plezier te bezoeken, weet Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. Vanaf 1460 was de Spanjaard straat namelijk de officiële rosse buurt van Middelburg en moesten 'alle vrouwen die zich om geld la ten kussen' daar wonen, citeert hij een oude akte. Nog heel lang bleef die straat een hoerenstraat en een straat waar de Middelburgers ook op andere manieren hun beurs konden legen; er mocht namelijk ook worden gegokt. De oorsprong van de naam van de Spanjaardstraat is niet geheel dui delijk. Hoogstwaarschijnlijk ver wijst de naam naar Spaanse koop lieden die zich rond de veertiende eeuw in Middelburg vestigden om vanuit die plaats handel te drijven met het thuisland. Emile Calon g 1° 2 8 5 0= verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransportantiekvervoer Middelburg meubelopslag, overzeeverpakkingen Tel. 0118 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mail: info@caljouw-rademaker.nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 I KERKWERVE - Een 42-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is onder bedreiging beroofd van haar auto terwijl zij hulp wilde verlenen bij een ongeval. De beroving heeft vrijdagavond plaatsgevonden, maar is gisteren pas bekendgemaakt. Rond kwart over zeven vrijdagavond reed een 30-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn auto in de sloot langs de N59 ter hoogte van Kerkwerve. De vrouw zag het ongeluk gebeuren en stopte om eerste hulp te verlenen. Ook een 35-jarige man uit Breda stopte bij het ongeluk. Het slachtoffer van het ongeval kroop uit zijn auto en pro beerde eerst de auto van de man uit Breda te stelen. Dit lukte niet omdat deze auto op slot stond. „Vervolgens ren de hij naar de auto van de vrouw en bedreigde haar. Hij duwde de vrouw uit de auto, terwijl die probeerde haar bezit te beschermen", vertelt een woordvoerder van de po litie. De man slaagde er in de vrouw uit de auto te krijgen en ging er vandoor. De gestolen auto is later teruggevonden in de Krabstraat in Zierikzee. De man is maandag aange houden door de politie en zit nog vast. Waarom de man er vandoor ging is nog niet bekend. „Hij heeft nog geen ver klaring afgelegd", aldus de woordvoerder. De politie heeft de beroving stilgehouden tot de man was aangehou den. SINT-ANN AL AND - Een 42-jarige automobilist uit Tho- len is gisterochtend zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Op de Langeweg in Sint-Annaland reed hij 175 kilometer per uur, terwijl daar slechts 80 is toegestaan. ANTWERPEN - Het Russische zeilschip Mir heeft uitein delijk de Tall Ships' Race 2004 gewonnen. Het schip be haalde de beste resultaten in de race die eind juli na een driedaags internationaal zeilfestijn uit Antwerpen ver trok. De race leidde vervolgens via het Deense Aalborg en het Noorse Stavanger naar de finish in het Duitse Cuxha- ven. Het winnende schip doet in februari Antwerpen opnieuw aan. Daar zal het gedurende enkele maanden aangemeerd liggen. Behalve de eerste prijs sleepte het Russische zeil schip nog een andere prijs in de wacht. De Mir werd ook uitgeroepen tot het meest collegiale schip. MIDDELBURG - De Westerschelde Container Terminal kan toe met een kade van 900 meter voor de 900.000 laad- kisten die een containerhaven moet behandelen om te kunnen concurreren met Rotterdam en Antwerpen. Het provinciebestuur zet in op een kade van 2 kilometer. De koppeling tussen 900.000 containers en een kade van 900 meter staat in een van de rapporten die de afgelopen maanden in opdracht van het provinciebestuur zijn ver vaardigd. Adviesbureau Ecorys Transport geeft aan dat de WCT minimaal 900.000 containers moet kunnen over slaan, pagina 14 kortere kade volstaat (Advertentie) tg intratuin WHET GROENE WARENHUIS Aanbiedingen met een zonnig prijsje Zie onze advertentie verderop in deze krant. (Advertentie) Dat klassiek nog altijd zeer actueel kan zijn bewijst Baan met de 'Cayenne'in rode stof. Mooie ingetogen styling met een vorstelijk zitcomfort. Eén van de vele nieuwkomers bij Paauwe. Meer collectie-nieuws is te zien op www.interieur-paauwe.nl! OA ZONNEMAIRE. 0111-401318. Met een grijns op de lippen de poneerde de man de krant op zijn bureau. „Zo", sprak hij triomfante lijk, „ik weet al op wie ik bij de volgende verkiezingen ga stemmen." De collega's keken hem met vragende blik aan en hoefden niet lang op een nadere ver klaring te wachten. „Die Zalm is zó'n vent. Die schrapt de fiscale voordeel tjes bij de aanschaf van een nieuwe pc, maar wie heeft er net op tijd een nieuw laptopje gekocht?" Hij natuurlijk'. „En", ging hij zuigend ver der, „die Zalm heeft ook aan gekondigd, dat iedereen die op 1 januari 2005 57 jaar is de vut-regeling behoudt. En wie wordt", riep hij in een ge slaagde poging nog meer ja loezie los te weken, „net op tijd 57?" Hij natuurlijk! De collega's hopen slechts een ding: Dat hij zo snel mogelijk met pensioen mag. festivalhart Abdij Middelburg GABRIEL RIOS latin pop wo 1 sept 21u30 Abdijplein gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11