>zc Kant kraakt bezuinigingen zorg Wachten op de lijnbus Weinig bier in de glazen Vijftien ontslagen bij Volmer Transport 15 pessimisme over gevolgen kabinetsbeleid tijdens debat in Vlissingen roductie Volvo els stilgelegd choten na ïokpartij Axel WW. Sa zomer e6tival.nl WW. tazomer te6tival.nl w <p Rotaryclubs zetten studiefonds op Middelburger belandt in sloot LPV tegen strandnota Vlissingen Hulst kort op vergaderkosten Zorgen vissers over mosselzaad in Waddenzee zeeuwse almanak Alarm j I praathuisjes in havens «dag 31 augustus 2004 Amateurs maken zich op voor de competitie editie Walcheren irEdith Ramakers i ISSINGEN - Ziek gaat beta- voor gezond. „Dat is het ge- van de nieuwe kabinets- onen", zei Tweede-Kamerlid Kant van de SP gisteravond flissingen. „De solidariteit in Ierland kalft af en dat komt (er andere door de jongste be- ïigingsvoorstellen die de ge- i iheidszorg treffen. De rege- promoot: kom vooral voor Ifop." NT - De productie bij vracht- ;enfabrikant Volvo Europa ek de Gentse Kanaalzone gisteren grotendeels stil. Zweedse leverancier van on- delen kampte met technische blemen en kon niet op lijd le- Daardoor rolden gisteren 40 in plaats van de ge- ade 148 trucks van de lopen- band. Ruim 700 van de 1300 knemers in de fabriek wer- voor één dag naar huis ge ard. vo Europa Truck in Oostak- bij Gent is een van de groot- vrachtwagenfabrieken ter eld en levert 35 procent van Volvo-trucks. Na een extra stering in de productielij - voor zware vrachtwagens, !aten nu dagelijks 148 wa de fabriek in plaats van de i :die daarvoor iedere dag wer- afgeleverd. De producent [t nauwelijks onderdelen in uTaad en komt dus bij stagne- van de aanvoer al snel in lilijkheden. L - Bij een massale vecht- ij in het centrum van Axel enkele schoten gelost. Daar- raakte niemand gewond. De tkpartij speelde zich af in de it van zaterdag op zondag de Kaaiwal en in de Zee- lat. een ooggetuige was ake van een vrij hectische en imelige toestand. De vecht- iUj tussen een aantal jonge- ontstond rond 3.00 uur in café in de Weststraat. De leiding is niet bekend. De htersbazen werden door het soneel de horecazaak uitge- en vervolgden hun ruzie op lat. Een jongere werd daarbij ieen bierglas in de arm gesto- Er zijn nog geen aanhoudin- verricht. De politie is op snaar getuigen. (Advertentie) o aus t/m (2 Aept 2004 el 0900 33 000 33 Astivalhart Abdij Middelburg JL0FEN FEMI KUTI lederlandstalige pop lafrobeat 31 aug 20u00 tot 23u00 odijplein •M= (Advertentie) [oaug t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 o°°33 Kant debatteerde met L. Pher- nambucq (directeur Zorgstroom Walcheren), G. Bogaerts (direc teur Ziekenhuis Walcheren) en R. Wolf (hoofd dak- en thuislo- zenopvang het Witte Huis in Vlissingen) over de gevolgen van de bezuinigingen van het ka binet. Het Kamerlid vocht de no-claim-regeling in de gezond heidszorg aan. Die houdt in dat iedereen vooraf een bedrag voor zorg betaalt. „Ben je niet ziek, dan krijg je geld terug. Maar wie zijn er juist vaak ziek? De ouderen en de zwakkeren. Dit leidt met alleen tot scheve ver houdingen en een slechte ge zondheidszorg, maar ook tot bu reaucratische, dure romp slomp." Zinloos Phernambucq sloot zich daarbij aan. De directeur Zorgstroom kampt met grote problemen. „Te veel geld, maar ook taken worden aan de thuiszorg ont trokken", zei hij. Het gevolg is dat de thuiszorg moeilijker fi nancieel rond kan komen. Voor dat er één hand aan het bed is, is ongeveer 25 procent van het totale budget van de gezond heidszorg opgegaan aan een zin loze administratie of aan overbo dige toezichthoudende organen. „Waarom mogen wij niet meer zelf indicaties stellen, maar moe ten dat de Regionale Indicatie Organen (RIO's) doen?" Hij mop perde: „Spoel alle RIO's door de wc en laat ons weer zelf toetsen of de cliënten thuiszorg nodig hebben, zoals we tot voor kort nog deden." RIO's, vindt Phernambucq, indi ceren bovendien te zwaar. Hij gaf als voorbeeld vrouwen die met bekkeninstabiliteit te maken krijgen. Voor 1 januari le verde dat 20 tot 30 uur zorg per week op. Dat is teruggebracht tot zo'n 3 uur zorg. „Ik moet personeel ontslaan en het is niet zo dat die vrouwen ineens geen zorg meer nodig hebben." Ze worden aan hun lot overgela ten en mogen hopen op de steun van een familielid. Vanaf januari hebben ongeveer tweehonderd mensen op Wal cheren hun huishoudelijke hulp opgezegd. „Ze hebben nog steeds thuiszorg nodig, maar kunnen de hoge eigen kosten niet meer opbrengen." Ook Bo gaerts voelt zich belemmerd door regelgeving vanuit Den Haag. Ziekenhuisdirecties kre gen recentelijk de boodschap dat ze het verzuim onder het ziekenhuispersoneel moesten te rugbrengen. „We hebben daar hard aan gewerkt. Dat leverde ons een percentage van ander half procent winst op. We kre gen daardoor meer handen aan het bed. Vervolgens zegt het Rijk, dat we met minder geld toe kunnen komen en kort ons weer anderhalf procent. Weg zijn de extra handen aan het bed." Wolf van het Witte Huis kan zijn begroting ook niet meer sluitend krijgen. „We hebben tien opvangplaatsen voor de nacht, maar we hebben er in Vlissingen tenminste twin tig nodig. Ik spreek nog niet over de dagopvang, die door geldgebrek niet van de grond komt." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De oberrace in Vlissingen is de traditionele af sluiting van het hoogseizoen. „Het is het feestje van en voor de horeca. We hoeven even niet te denken aan onze gasten, maar hebben de tijd voor ons zelf", zegt een van de organisato ren Michiel Hardy van café Speyk. Twaalf van de circa twintig Vlis- singse cafés deden gisteren mee aan de oberrace. De obers waag den zich eerst aan een obstakel- parcours, waarbij samenwer king werd verlangd. Dienbladen met volle bierglazen gingen van hand tot hand en bij de estafette werd er snel met de volle dien bladen gerend. Volgens Hardy bleef er maar weinig bier in de glazen bij de snelheidsloop. „Er is zo'n dertig liter bier ge morst." Het team van Café Fraggles won de estafette en obstakelra ce, tweede werd 't Hart van Vlis singen en derde café de Concur rent. Het was niet alleen maar la chen. Obers tappen bier en dat moesten ze laten zien. Bier met een dikke schuimkraag, dat rus tig schuimt en niet sputtert. Ilse van 't Hart van Vlissingen tapte volgens de jury een perfect glas bier en won de wisselbeker. De originaliteitsprijs, het team dat de meest bijzondere kleren droeg, ging naar café Soif Een deelnemer aan de oberrace legt met een vol dienblad het obstakelparcours af. foto Lex de Meester Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Grevelingensluis in Bruinisse. Het algemeen fonds is zo'n plaats op het monopolybord waar het kan vriezen of dooien. Soms heb je geluk, maar vaak ge noeg valt het tegen. Deze keer geeft het kaartje aan dat de Greve lingensluis bij Bruinisse gepas seerd moet worden. Een tegenval ler, want of het nu met de auto of met de boot is, in beide gevallen is het soms lang wachten. Op deze winderige maandagoch tend valt het met de drukte alles zins mee. Sluismeester Van Meurs zit al sinds de vroege ochtend op zijn post, in het zilverkleurige sluismeestershuisje bij d$ brug. Hij heeft het nog niet echt druk ge had. „De windverwachting is zes", verklaart hij de rust. Bovendien zijn de vakanties voor een groot deel van Nederland alweer voorbij en dat is op het water te merken. Ook op de weg is het niet erg druk. Misschien hebben we vandaag toch een beetje geluk met deze kaart. In het sluismeestershuisje is het goed toeven. Door de hoogte heb je een prachtig uitzicht over de Kram mer en het Grevelingenmeer. Het is een heldere dag en in de verte lig gen de Krammersluizen. Op enige afstand passeren met regelmaat binnenschepen. Op weg naar wat? Het blijft gissen. Binnen in het sluismeestershuis hangen beeldschermen waarop al le bewegingen in en rond het slui- zencomplex te volgen zijn. Een groot bedieningspaneel is binnen handbereik om de sluisdeuren en de brug te openen en te sluiten. Veel handelingen gebeuren volau tomatisch. „Als eenmaal de knop pen zijn ingedrukt, kunnen we niets meer doen", vertelt Van Meurs. „De slagbomen van de brug dalen automatisch en dat kun nen we niet stoppen." Hij drukt de knoppen in en de bellen beginnen te rinkelen. Even later dalen de slagbomen en de brug gaat lang zaam omhoog. De Grevelingensluis is een van de drukste sluizen in Nederland. Deze maand zijn er meer dan 13.000 geschut. foto Dirk-Jan Gjeltema Aan de steiger voor de sluis liggen twee boten te wachten om geschut te worden. Van Meurs kondigt al vast via de luidsprekers aan dat ze weldra kunnen gaan varen. Het helpt niet echt. Pas als het licht op groen springt, komt er wat bewe ging op het schip. Tergend lang zaam loopt iemand naar het voor dek om de lijnen los te maken, tot ergenis van Van Meurs. „Er staan auto's voor de brug op u te wach ten", schalt het door de luidspre kers. Dat heeft effect. Een flinke dot gas en het bootje vaart de sluis binnen, direct gevolgd door een an dere schipper die zich zichtbaar moet bedwingen om niet in te ha len. Na een minuutje of tien is het waterpeil gelijk en vaart de schip per, overigens met dezelfde trage startsnelheid, de sluis weer uit. Zich ogenschijnlijk van geen kwaad bewust. De Grevelingensluis is een van de drukste sluizen in Nederland. In de maand augustus zijn tot gister ochtend 13.318 schepen de sluizen gepasseerd. Dat is in deze vakantie maand gemiddeld 444 schepen per dag, zowel vrachtvaart als plezier- vaart. De brug is voor die schepen 592 keren open geweest. Dat verklaart waarom de sluis meester soms wat vermanende woorden spreekt in de richting van een trage vakantieganger. De wachttijden kunnen op een drukke dag behoorlijk oplopen voor de au tomobilist. De sluiswachters houden met het openen van de brug zoveel moge lijk rekening met de bussen. Boten moeten soms wat langer wachten omdat de bus er aan komt. „Kijk, daar komt de interliner", zegt Van Meurs. „Nu moet de gewone lijn dienst nog komen. Daarna kan de brug weer omhoog." In de sluis ligt de ZL35, Adriana. „ZL staat voor Lage Zwaluwe", vertelt Jaqueline van der Graaf. Samen met haar man vaart ze op de historische zeeschouw, die ze nu zo'n drie jaar bezitten. „We heb ben vakantie en gaan nu naar Brui nisse om boodschappen te doen." De sluisdeuren zijn goed beveiligd. vertelt Van Meurs. „De deuren gaan niet open als het waterpeil niet gelijk is. Dan kan je op knop pen drukken wat je wilt, maar er gebeurt helemaal niets." In de sluis ligt inmiddels een Duits gezin op de Aeolus uit Lemmer. Aan de manier waarop de sluis wordt ingevaren is al te zien dat er weinig ervaring is aan boord. Als de deuren weer opengaan is het hommeles. Zoonlief - in de puber leeftijd - laat in ronde bewoordin gen weten wat hij van de stuur manskunsten van vader vindt. Dat wordt niet op prijs gesteld en de sfeer aan boord is om te snijden. Rond het middaguur wordt het ronduit stil in de sluis. Een enkele kijker staat langs de kant en hele maal alleen ligt in de kolk een klein bootje met drie mannen aan boord. Het zijn drie vrienden („tot nog toe wel") op weg naar huis. „Kan ik de groeten doen", vraagt Joost de Koeijer alsof het om een radioprogramma gaat. „Aan mijn ouders in Wolphaartsdijk." Melita Lanting O =d MIDDELBURG - De drie Rotaryclubs op Walcheren zet ten een fonds op voor studenten aan de Roosevelt Aca demy. Het studiefonds moet buitenlandse jongeren in staat stellen in Middelburg te studeren ook als zij in eigen land onvoldoende of geen studiefinanciering ontvangen en hun ouders niet kunnen bijspringen. De Stichting Vrienden van de Roosevelt Academy probeert ten minste 200.000 euro bij elkaar te krijgen. Het doel is honderd be drijven te werven die drie jaar lang jaarlijks 500 euro schenken en honderd particulieren die vijf jaar lang 100 euro bijdragen. De netto-opbrengst gaat naar de Stich ting Roosevelt Scholarship, die erop toeziet dat het geld uitsluitend wordt besteed aan studiekosten. De actie is op touw gezet ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Rotary, volgend jaar. De eerste beurs wordt vanmiddag aangeboden tijdens de officiële opening van het eerste academisch jaar van de Roosevelt Academy. MIDDELBURG - Een 32-jarige Middelburger is gister ochtend op de A58 ter hoogte van Middelburg met zijn au to in een sloot beland. De man zocht een andere zender op de radio en daardoor reed hij bij een bocht rechtdoor. Hij is zelf ongedeerd uit de auto gekomen en is naar huis gelo pen. De auto raakte beschadigd. VLISSINGEN - Na GroenLinks Vlissingen heeft ook de Lokale Partij Vlissingen zich gekeerd tegen de komst van honderd slaaphuisjes op het Duinstrand in Vlissingen. De partijen reageren op de nota Stranden 2004, die het ge meentebestuur in juli presenteerde. Het college van B en W vindt dat er op het gedeelte tussen het Nollestrand en het Westduinstrand honderd strand huisjes kunnen komen. De LPV stelt dat een grote meer derheid van de Vlissingse bevolking niet wil dat het Vlis- singse vrije Duinstrand wordt opgeofferd voor de plaat sing van honderd extra slaaphuisjes voor toeristen. Zij vindt dat het plaatsen van de slaaphuisjes geen enkel nut heeft voor de Vlissingse burger en daardoor geen toege voegde waarde voor Vlissingen. HULST - De raad van Hulst zet het mes in de eigen verga derkosten. In het vervolg laat de Hulster gemeenteraad de beraadslagingen niet meer woordelijk vastleggen op pa pier. Er wordt alleen nog gewerkt met besluitenlijsten. De bezuiniging op de papierwinkel levert de gemeente in totaal 20.400 euro op. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij Volmer Transport in Middelburg zijn vijftien van de 55 medewerkers ontslagen. De directie van het in ternationale transportbedrijf geeft als verklaring dat het transport naar Frankrijk is stop gezet en dat het ferry-vervoer is ingekrompen. Volmer Transport is gevestigd op het bedrijventerrein Ar- nestein en bestaat al tachtig jaar. Volgens het transportbe drijf zijn de prijzen voor diesel olie sterk gestegen. Ook daar door moest het bedrijf reorgani seren. Dit jaar is de prijs van die selolie met gemiddeld 7,5 pro cent gestegen ten opzichte van de gemiddelde prijs over 2003. De directie zegt pogingen te heb ben gedaan om de prijsstijging in de vervoerstarieven door te berekenen. Maar. de aanpassin gen zijn onvoldoende om een rendabel bedrijf te runnen. Over het vervoersaanbod heeft de directie niet te klagen. „Maar dat kan niet worden uitgevoerd tegen kostendekkende tarie ven." De medewerkers zijn zaterdag op de hoogte gesteld. door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselsector maakt zich zorgen over de hoe veelheid mosselzaad in de Wad denzee. W. van den Berg, mosselvisser uit Bruinisse, is deze week in het noorden met zijn schip om met deskundigen na te gaan of en hoeveel mosselzaad er ligt. In de loop van augustus is dat meestal al duidelijk, maar de signalen zijn tot nu toe niet hoopgevend. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) heeft inmid dels de spelregels voor de mosselzaadvisserij voor dit na jaar bekendgemaakt. Die zijn streng. Alleen in diepere delen van de Waddenzee mag worden gevist en uitsluitend op mossel zaad dat op stormgevoelige plek ken ligt. Dat verdwijnt anders toch. De mosselsector had liever meer ruimte gehad, maar heeft ook be grip voor de opstelling van LNV. In afwachting van een nieuw schelpdiervisserijbeleid, waarover de Tweede Kamer in oktober praat, moest het minis terie met vrij stricte tijdelijke beleidsregels komen die in een juridische procedure overeind blijven. Bezwaar Actiegroep Wilde Kokkels dien de vorig najaar een bezwaar in tegen de toen afgegeven vergun ning voor mosselzaadvisserij. Dit gebeurde overigens zonder succes. De visserij liep wel ver traging op. Of Wilde Kokkels weer beroep aantekent, hangt aldus woor- voerder M. de Jong af van het nieuwe beleid waarmee LNV komt. Hij noemt het positief voor vogels dat er niet op droog vallende platen mag worden ge vist. Voor de continuïteit van de sector is mosselzaad nodig. Zaad van dit jaar is in 2006-'07 consumptierijp. de Onlangs gehoord op Zeeuwse politieradio: „Brandalarm, brandalarm. Aan de rand van Goes staat een auto in brand. Het voertuig is vanzelf aan het rollen gegaan. De brand weer is gealarmeerd en gaat nu proberen de auto in te ha len. I neater op locatie in Zeeland I «aterduet l'ï EEND VARIATIES I 'j31 aug t/m za4sept I 3u30 Arnemuiden I "a6t/m wo8sept I Ai30 Bruinisse 1^9 t/m zall sept I Ou30 Paal 1=15,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9