Beeld van de krijgshistorie Surinaamse kunst biedt vele stijlen Staatssecretaris zegt geld toe voor ZNF en Nieuwe Muziek met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl Westdorpse drankrijder komt goed weg Vestingsteden, forten en linies centraal op Monumentendag lezers schrijven Contactdag voor genealogen Uittreding Diavoorstelling slot Haamstede kunst De Praktijk toont werk van kunstenaars rJfeURSUS STIJL] DANSEN De Halle in Axel OPEN HUIS dinsdag 31 augustus 2004 12 MIDDELBURG - Een 53-jarige drankrijder uit Westdorpe kwam gisteren in Middelburg met de schrik vrij. door Rinus Antonisse Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De beroepschauffeur zat nog in zijn proeftijd toen hij 7 februari in Breskens voor de tweede keer binnen korte tijd werd gepakt wegens drankrijden. Zijn alco holpercentage was ditmaal 535 microgram, tweeënhalf keer zo veel als is toegestaan. Politierechter B. Doorewaard Boekhout legde zes maanden voorwaardelijke rijontzegging op en 550 euro boete. De ver dachte kon door het milde von nis zijn werk als chauffeur be houden. De rechter hield er reke ning mee dat de Westdorpenaar voor zijn alcoholprobleem hulp heeft gezocht. Hij slikt nu spe ciale medicijnen waardoor hij niet makkelijk meer in de fout kan gaan. De man zei dat hij in de periode dat hi] met drank op achter het stuur zat, zwaar de pressief was. „Daar hebben de mensen die u op de weg tegenko men geen boodschap aan", merk te de politierechter op. Officier van justitie H. den Har- tog zat met de zaak in haar maag. Ze stond voor een dilem ma, omdat het rijbewijs in het geding was. Ze kwam uit op twee maanden rijverbod en tien maanden voorwaardelijke rijont zegging plus de boete. KAPELLE - De afdeling Zee land van de Nederlandse Genea logische Vereniging houdt zater dag 4 september de jaarlijkse ge nealogische contactdag in de Vroone in Kapelle. Tijdens de contactdag tonen ver schillende werkgroepen, archie ven en organisaties hun materi aal. De contactdag is bij uitstek geschikt om onderzoek met nieu we gegevens aan te vullen en om informatie uit te wisselen. De Vroone is open van 9.30 tot 17.00 uur. Wie de lunch wil gebruiken, moet zich tevoren opgeven bij Jan Oosthoek, 0113- 342252 of email :jloosthoek@zeelandnet.nl. GOES - 'Merck toch hoe sterck' is dit jaar het thema van de Open Monumentendagen, op 11 en 12 september. De nadruk ligt op vestingsteden, kastelen, li nies, forten en andere verdedi gingswerken. Daarvan zijn in Zeeland nog heel wat sporen te vinden. Deels redelijk compleet bewaard, va ker in de vorm van resten en nauwelijks zichtbare elementen in het landschap. Het thema verdediging is geko zen naar aanleiding van het drie honderdste sterfjaar van vesting bouwer Menno van Coehoorn (1641-1704), die ook in Zeeland veel sporen achterliet. Met na me in Zeeuws-Vlaanderen, waar hij onder meer gouverneur van Sluis was. De titel Merck toch hoe sterck is afkomstig uit Adriaen Valerius7 Gedenckklanck. Het lied han delt over het verzet van de ves ting Bergen op Zoom tegen de 'Spaense Scharen' in de Tachtig jarige Oorlog, ofwel de Opstand. Wie de moeite neemt verschillen de verdedigingswerken te bezoe ken, krijgt als het ware een tocht door de geschiedenis van het gewest Zeeland, die vol mili taire hoogte- en dieptepunten zit. Zeg maar vanaf de komst van de Romeinen tot en met de bezetting door de Duitsers. In de activiteiten die op Open Monumentendag op veel plaat sen in Zeeland worden georgani seerd (de meeste op zaterdag, een enkele ook op zondag), zijn de elementen van de militaire historie vrijwel allemaal terug te vinden. De Staats-Spaanse li nies in Zeeuws-Vlaanderen, de Stads- en Commerciewerf in Zie- rikzee, het slot Haamstede, de bunkerroute langs de Walcherse kust: ze staan alle voor een be paalde periode en gebeurtenis sen. Boerderijen Overigens zijn tijdens Open Mo numentendag ook gebouwen te bezichtigen die niet direct te ma ken hebben met de militaire ge Het bolwerk Generaliteit in Sas van Gent, waar het onderaardse gangenstelsel te bezichtigen is. foto Peter Nicolai schiedenis, zoals bijvoorbeeld de kerk van de doopsgezinde ge meente in Aardenburg en de boerderijen Zonnehoeve in Zon- nemaire (boerderij van het jaar 2003) en Kraaijenstein in Haam stede. Ook de weefdemonstaties die 11 en 12 september tussen 14.00- 15.00 uur in het Zeeuws Mu seum te Middelburg te zien zijn, hebben weinig met verdedigings werken te maken. De Zeeuwse wandtapijten die dan voorlopig voor het laatst in het museum te zien zijn, hebben dat wél: ze beelden enkele (zee)slagen in Zeeland uit. Doorlopend is in het museum de film De slag om Zeeland te zien, er worden geu- zenspelletjes georganiseerd en zaterdag zingt om 11.00 uur het Vlissings Loodsenkoor (uiter aard ook Merck toch hoe Sterck). Het Zeeuws Archief in Middel burg toont zaterdag 11 en 12 sep tember in de studiezaal archief stukken over verdedigingswer ken. Van de grenzen van Zeeuws-Vlaanderen tot de bouw van cellen in fort Ramme- kens. Van schilder Goof Remijn zijn werken te zien (industrie landschappen), die de moderne grenzen aan stad en land ver beelden. Op Noord-Beveland na doen al le Zeeuwse gemeenten in meer of mindere mate mee aan de Open Monumentendag. Ze heb ben allemaal wel verdedigings werken binnen hun grenzen. Vliedbergen Borsele wijst niet alleen op de strijd van mensen, maar ook op die tegen het water: vliedbergen en vele dijken. Van de vesting werken in Goes is niet veel meer over gebleven dan een stukje hersteld bastion, de tot park om gevormde wallen en wat kanon nen op de kaden. Wat dat betreft is Hulst beter be deeld. Er is een speciale wande ling voor kinderen (onder de ti tel 'Koene ridders en schone jonkvrouwen') en er zijn fiets tochten langs liniedijken, for ten, redoutes en schansen. In Kapelle is de Open Monumen tendag gekoppeld aan de Wemel- dingedag, met kramen en de monstraties van oude ambach ten. In Middelburg zijn er diver- se rondleidingen. Die zijn in Rei- merswaal te Yerseke, naar de ka rakteristieke oesterputten. In Sluis. Aardenburg en IJzen- dijke zijn vestingwallen te bekijken, terwijl in Aardenburg het Romeinse castellum bezich tigd kan worden. Speciale aan dacht in Terneuzen voor de Staats-Spaanse linies, met on der meer de resten van de forten Joseph en Jacob, zuidelijk van Axel en Mauritsfort bij Hoek. In Sas van Gent is het onderaardse gangenstelsel open. In de Gast huiskapel te Tholen wordt een expositie ingelicht over het ves tingverleden. Kanonnen Het Bunker-museum in Zoutelan- de vraagt aandacht voor het meer recente verleden. In Vlis- singen schiet vereniging De Fles antieke kanonnen af en zijn er activiteiten in fort Rammekens. De officiële opening van Open Monumentendag is al op 6 sep tember in de kerk te IJzendijke, door gedeputeerde G. van Heu- kelom. Meer informatie is te krijgen bij de gemeenten en via www.open monumentendag.nl. Het is een statistisch gegeven, dat de arbeidsparticipatie van 55-plussers slechts 38 procent is. Bijna tweederde maakt ge bruik van vervroegde uittre ding, WW of WAO. Dit blijkt op termijn niet meer betaalbaar. Hoe is het toch mogelijk, dat zo weinig ouderen nog werkzaam zijn? De oorspronkelijke doel stelling van vervroegde uittre ding, namelijk bestrijding van jeugdwerkloosheid, is nooit ge realiseerd. Vervroegd stoppen met werken werd doel op zich en vakbonden, werkgeversorga nisaties en diverse kabinetten hebben er uit opportunisme aan meegewerkt (het onvolprezen poldermodel). Het financierings probleem werd steeds vooruit ge schoven. Zodoende werd in bijna alle CAO's het perspectief geboden van stoppen met werken vóór je zestigste jaar. Veel ouderen wa ren en zijn daar ook volledig aan toe: moe van herhaalde reor ganisaties, permanente werk druk en gebrek aan op hen ge richt organisatiebeleid. Dat daarvoor financiëel iets wordt ingeleverd lijkt vanzelfspre kend. Werken moet voor oude ren aantrekkelijk zijn door een afnemende werkdruk, deel tijd-pensioen en zo min moge lijk reorganisaties. De regering is op de verkeerde weg, als ze alle wegen om ver vroegd uit te treden blokkeert Dit getuigt van weinig gevoel voor maatschappelijke verhou dingen. Alles pleit voor een ver antwoorde overgangsregeling. Het lijkt erop, dat ze dit alsnog inziet (PZC 26-08). Hopelijk blaast met name ook de FNV wat minder hoog van de toren, zodat hernieuwd overleg alsnog tot oplossingen leidt. Voor alle partijen geldt, dat polarisatie in een tijd van economische reces sie weinig doeltreffend is. Ton Overbeek Voltastraat 10 Terneuzen BURGH-HAAMSTEDE - Na tuurmonumenten houdt op woensdagen in september dia voorstellingen over het slot Haamstede, aanvang 11.30 uur. Na afloop volgt een bezoek aan de Ridderzaal. (Advertentie) Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 01 15-697455 www.cappendijk.nl Tom Cappendijk VOLVO for life Casinobezoekster van Ron Flu. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal WISSENKERKE - Surinaamse kunst bestaat niet, vindt eigena resse Ariane van Arkel van gale rie De Praktijk in Wissenkerke. Er is niet één stijlkenmerk aan te wijzen. Vandaar dat ze de ex positie van zes Surinaamse kun stenaars die op het ogenblik in haar galerie te zien is bewust 'Kunst uit Suriname' heeft ge noemd. Ze is zelf nog nooit in Suriname geweest. De tentoonstelling is tot stand gekomen door bemid deling van Henk van Bastelaar, een oud-Goesenaar die zich in Suriname heeft gevestigd. „Hij werd geraakt door het werk van Surinaamse kunstenaars", ver telt Van Arkel. „Een aantal van (Advertentie) Wij starten op 19 septem ber. De cursus vindt plaats op dinsdagen, zaterdagen en zondagen in voor beginners en ;vorderden. VOORAL MANNELIJKE »AN S PARTN ERS REAGEER NU!! Tevens organiseren wij een Op zaterdag 4 september Zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur De toegang is gratis! U kunt een kijkje komen nemen, een dansje doen en eventueel inschrijven voor een danscursus. Ook privéles- sen op afspraak en openingsdans voor bruidsparen. Ook gaan we korte cursussen Mambo, Salsa, Merenque, Disco Swing en Swing organiseren. hen heeft hij min of meer onder zijn hoede genomen. Hij kent mijn galerie en weet wat voor werk ik hier wil exposeren. 'Voel je niet iets voor een exposi tie met werk van Surinaamse kunstenaars?', vroeg hij mij. We hebben contact gehouden en dit is het resultaat." Galerie De Praktijk toont werk van vijf schilders en een beeld houwer. Dorette Oehlers maakt grote schilderijen in helle kleu ren. Daarvoor gebruikt ze verschil lende technieken door elkaar. Met zand en textiel brengt ze re liëf aan in de voorstellingen die grotendeels abstract zijn. Een uitzondering is het werk 'Salsa fever'Met textiel zijn daarop de vormen van menselijke kle dingstukken gesuggereerd. De wirwar van lijnen en de vaart van de penseelstreek zorgen er voor dat het een dansportret vol actie is geworden. De schilderijen van Humphrey Tawjoeram en Soeki Irodikro- mo combineren abstractie en fi guratie. Herkenbare beelden zijn gefragmenteerd, waarbij in het werk van Tawjoeram de na druk ligt op de verf. Die is dik op de doeken gesmeerd. Irodik- romo laat zich vooral leiden door kleur. De tropische sfeer- straalt van zijn schilderijen af. Tropische variant Anand Binda en Ron Flu wer ken realistischer. Binda schil dert landschappen en buitenta ferelen. Stijlen als de Haagse school en het Franse impressionisme zijn duidelijk van invloed, maar ook hier in een tropische variant. Flu schildert scènes uit het dage lijks leven, soms uiterst realis tisch, dan weer bijna karikatu raal. Zijn baadster is een liefdevol portret, de speelster in het casi no is bijna een cartoon. Het werk van de vijf schilders is gecombineerd met beelden die Jhunry Udenhout heeft gesne den uit mahoniehout. Zijn vor men zijn sierlijk en vol symbo liek. „Het werk is niet onder één noemer te vatten, behalve dan dat alle kunstenaars in Surina me wonen", verklaart Van Ar kel. „De meesten van hen heb ben hun opleiding in Nederland genoten. Ze hebben allemaal een verschillende culturele ach tergrond. Dat maakt de tentoon stelling zeer divers. Als geheel zegt de expositie natuurlijk wel iets over wat de mensen in Suri name beweegt en hoe ze zich ui ten. Het is hedendaagse kunst uit Suriname. Wat de kunste naars gemeen hebben is de moei te die ze moeten doen om hun werk in Nederland onder de aan dacht te brengen. Daaraan hoop in een steentje bij te dragen." De expositie brengt nieuw pu bliek naar galerie De Praktijk, heeft Van Arkel gemerkt. „Deze kunstenaars hebben allemaal fa milie en kennissen in Neder land. Uit het hele land komen ze op bezoek om de expositie te be kijken." Uit enthousiasme voor het werk heeft Van Arkel inmidels beslo ten een reis naar Suriname te maken. „Ik wil met eigen ogen zien hoe het er daar aan toe gaat." Expositie: Kunst uit Suriname, tot eind september in galerie De Prak tijk in Wissenkerke, open do t/m za van 14-17 uur en op afspraak (0113-373535). Staatssecretaris Medy van der Laan, onder de paraplu met cultuur-gedeputeerde Van Waveren, open de gisteren op het Abdijplein het Zeeland Nazomer Festival. foto Lex de Meester Hel mahoniehouten beeld Een blik in het volgende millennium van Jhunry Udenhout is te zien in Wissenkerke. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Rijk trekt extra geld uit voor het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) en Nieuwe Muziek Zeeland. Dat heeft staatssecretaris Medy van der Laan (D66, cultuur) gisteren bevestigd na de opening van het Zeeland Nazomer Festival op het Abdijplein in Middelburg. Ze wilde niet zeggen hoeveel geld erbij komt. Op prinsjesdag wordt bekend welke culturele instanties door- het Rijk worden gesteund en met hoeveel. De landelijke Raad voor Cultuur heeft in april gead viseerd het ZNF jaarlijks te on dersteunen met 200.000 euro. Nieuwe Muziek zou 75.000 euro per jaar moeten krijgen. In de conceptcultuurnota die twee maanden geleden werd gepre senteerd stelt het dagelijks pro vinciebestuur voor daar voor het ZNF twee ton bij te doen en voor Nieuwe Muziek honderd duizend euro. De laatstgenoem de organisatie, die onlangs is verhuisd naar de Grote Kerk van Veere, dreigt daardoor ern stig in de problemen te komen. Ook het ZNF heeft aangegeven het ambitieuze beleidsplan dat voor de periode 2005-2008 is op gesteld met jaarlijks vier ton van Rijk en provincie niet te kunnen uitvoeren. „Dat is reden voor grote be zorgdheid", aldus voorzitter Mi- neke van Gelder van de Raad van Toezicht van het ZNF giste ren, tijdens de openingsplechtig heid op het Abdijplein. Volgens haar is het veelgeprezen ZNF geen 'Rupsje Nooitgenoeg'. Toch ging ze door op die beeld spraak. Ze richtte zich recht streeks tot de staatssecretaris met het verzoek wat extra groe ne blaadjes beschikbaar te stel len, zodat het ZNF zich kan ont poppen tot een mooie vlinder. Ook gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) sprak de hoop uit dat het Rijk met meer geld over de brug komt, zo wel voor het ZNF als voor Nieu we Muziek. Van der Laan hield zich op de vlakte. „Volgens mij bent u al lang een vlinder", besloot ze haar toespraak. Toneelstukje Na afloop was ze concreter. Te genover de PZC gaf ze aan 'ze ker meer geld voor cultuur in Zeeland uit te trekken' dan haar door de landelijke Raad voor Cultuur is geadviseerd. Ze wilde niet bevestigen dat het gaat om 75.000 euro voor het ZNF en 75.000 euro voor Nieuwe Mu ziek Zeeland. Die bedragen zijn door de provincie al gematched in de bijdrage die in de concept- cultuurnota is voorzien. De staatssecretaris kon dan ook wel glimlachen om de vaststel ling dat bij de opening van het festival een toneelstukje was op gevoerd. „Ik zeg niets over be dragen", zei Van der Laan des ondanks. „In grote lijnen zijn we er met het provinciebestuur uit. Het gaat alleen nog om de tails. Maar er wordt door het Rijk extra geïnvesteerd in Zee land." Van der Laan gaf aan dat kunst en erfgoed evenredig moeten worden verdeeld over de men sen in Nederland. Vandaar dat ze extra wil investeren in de re gio. „Mits daar iets wordt toege voegd aan het landelijke aan bod", verduidelijkte ze. „Het is niet de bedoeling dat in alle re gio's hetzelfde gebeurt. Daarom vind ik dat het Zeeland Nazo mer Festival zo'n prestatie van formaat levert." Volgens directeur Ruud van Me- ijel van het ZNF is 475.000 euro van Rijk en provincie nog niet voldoende. „We zullen nog ver der moeten praten met de pro vincie." Vóór de opening van het festival bracht Van der Laan gisteren in Middelburg een bezoek aan de Vleeshal, het Centrum voor Beel dende Kunst Zeeland en het Zeeuws Museum. Ze was onder de indruk van wat ze had ge zien. „Dit zijn zelfbewuste orga nisaties die duidelijke keuzes durven maken. Precies waar on ze geldstromen voor zijn be doeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36