>zc Itaad worstelt met tarief riool Wachten op de lijnbus Kassen leveren 1500 banen op in Kanaalzone Oneigenlijke verschillen op basis van bestemming panden orgen vissers (ver mosselzaad h Waddenzee nazomer (jeótival.nl Grachtweg op de schop voor rioleringswerk Rotaryclubs zétten studiefonds op Website genomineerd voor prijs Vijftien ontslagen bij Volmer festivaS.nl zeeuwse almanak Alarm isdag 31 augustus 2004 Amateurs maken zich op voor de competitie waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland )r Ali Pankow ERIKZEE - De gemeenteraad Schouwen-Duiveland wor- II met de vraag hoe zo eerlijk gelijk de hoogte van de eigen drage voor een aansluiting op drukriolering in het buitenge- id bepaald kan worden. De nmissie Openbare Ruimte ain daar gisteravond niet uit. 1 inwoner van een burger- of reatiewoning in het buitenge- d betaalt een eigen bijdrage 1.081 euro voor aansluiting de riolering. De bezitter van schuur, loods of andersoor- pand dat niet voor bewoning lemd is moet voor die riool- isluiting het dubbele neertel- „In de verordening is be- dd dat de bestemming van pand als uitgangspunt geldt jr het tarief. Daar hebt u als d eerder dit jaar zelf mee in- temd", zegt wethouder W. aden. De fractievertegenwoor- •ers erkennen dat, maar ko- n daarop terug nu ze de be- igen zien. ;ben blij dat de raadsleden blijkbaar beseffen dat hier ake is van rechtsongelijk- d", zegt inspreker P. de Rij- Hij woont in dat buitenge- den heeft 2.164 euro moeten alen. Zijn pand staat als be- jf te boek, terwijl hij met vier appunten volgens hem 'huis- adelijk' gebruik maakt van riolering. „Mijn buurman irentegen heeft zeven aftap- aten en heeft maar net 1000 ra moeten betalen." preker A. van der Stolpe uit emeet adviseert de hoeveel id van waterlozing als uit- ngspunt te nemen. Woordvoer- J. Gaanderse van Agrarisch $RSEKE - De mosselsector lakt zich zorgen over de hoe- slheid mosselzaad in de Wad- |van den Berg, mosselvisser Bruinisse, is deze week in noorden met zijn schip om it deskundigen na te gaan of hoeveel mosselzaad er ligt. In loop van augustus is dat iestal al duidelijk, maar de sig- en zijn tot nu toe niet hoopge- nd. Het ministerie van Land- uw, Natuur en Voedselkwali- t (LNV) heeft inmiddels de ilregels voor de mosselzaad- serij 'dit najaar bekend ge- sakt. Die zijn streng. Alleen in epere delen van de Wadden- mag worden gevist en uit- litend op mosselzaad dat op irmgevoelige plekken ligt. :mosselsector had liever meer imte gehad, maar heeft ook be- p voor de opstelling van IV. In afwachting van een iuw schelpdiervisserijbeleid, larover de Kamer in oktober aat, moest het ministerie met ij stricte tijdelijke beleidsre- Is komen die in een juridische ocedure overeind blijven, liegroep Wilde Kokkels dien- vorig najaar een bezwaar in gen de toen afgegeven vergun- voor mosselzaadvisserij, it gebeurde overigens zonder cces. De visserij liep wel ver- iging op. Of Wilde Kokkels r beroep aantekent, hangt al- woorvoerder M. de Jong af a het nieuwe beleid waarmee BV komt. Hij noemt het posi- f voor vogels dat er niet op oogvallende platen mag wor- n gevist. Voor de continuïteit a de sector is mosselzaad no- Zaad van dit jaar is in 06-'O7 consumptierijp. (Advertentie) umm?. JO aug t/m (2 sept 2004 bel 0900 33 000 33 Schouwen-Duiveland sluit zich daarbij aan. „Je moet een sys teem vinden dat recht doet aan het gebruik van de rioolaanslui ting", draagt inspreker P. Flik- weert op zijn beurt aan. Volgens commissielid J. van den Berge (CU) blijft het ingewikkelde en is de druk op de riolering niet zo maar vast te stellen aan de hand van het watergebruik. „Juist om dat het zo ingewikkeld is, heb ben we in de verordening een simpel uitgangspunt genomen, namelijk de bestemming van de panden ".verklaart wethouder Renden. Hij voert aan dat wijzi ging van een bestemming in de toekomst geen rechtsongelijk heid zal betekenen. „Wie het ho ge tarief heeft betaald, krijgt de helft van het bedrag terug als ten gevolge van het nieuwe be stemmingsplan buitengebied de ZIERIKZEE - De Grachtweg aan de rand van Zierikzee gaat op de schop. Gisteren is een be gin gemaakt met de aanleg van riolering. Dit ten behoeve van een nog uit te voeren nieuw bouwproject op de hoek van Grachtweg en Scheepstimmer- dijk. De rioleringswerkzaamheden worden uitgevoerd op het stuk Grachtweg tussen de kruising met de Caustraaten die met de Scheepstimmerdijk. Dat deel is vier weken lang afgesloten voor alle verkeer. De huizen aan Grachtwegen Caustraatblijven via de trottoirs bereikbaar. Vandaag en morgen is niet al leen het genoemde weggedeel te, maar ook de kruising van de Grachtweg met de Caustraat compleet afgesloten. Het ver keer wordt met borden omge leid. Het Multifunctioneel Cen trum (MFCfelij ft gewoon bereik baar. De gemeente Schouwen-Duive land adviseert hen die per auto vanuit de aan de Grachtweg grenzende buitenwijk Malta naar het centrum van Zierikzee willen dat te doen via het Janne- wekken of de Laanvan SaintHi- laire. Het gaat bij dit gedeelte van de Grachtweg niet om vervanging van bestaande riolering. Die ont breekt namelijk op dat geheel. De huizen aan dat gedeelte van de Grachtweg zijn aangesloten op de riolering van Caustraatof de parallel aan de Grachtweglo pen Mulockstraat.Geziende om vang van het nieuwbouwpro ject, het gaat om enkele tiental len huizen, is het niet haalbaar ook deze op de riolering van Caustraat of Mulockstraat aan te sluiten. Daarom is er voor ge- Scheele van de afdeling openba- kozen een compleet nieuw riole- re werken van de gemeente uit. ringsstelselaan te leggen, legt J. foto Dirk-Jan Gjeltema Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelborddat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons vandaag öp de Grevelingensluis in Bruinisse. Het algemeen fonds is zo'n plaats op het monopolybord waar het kan vriezen of dooien. Soms heb je geluk, maar vaak ge noeg valt het tegen. Deze keer geeft het kaartje aan dat de Greve lingensluis bij Bruinisse gepas seerd moet worden. Een tegenval ler, want of het nu met de auto of met de boot is, in beide gevallen is het soms lang wachten. Op deze winderige maandagoch tend valt het met de drukte alles zins mee. Sluismeester Van Meurs zit al sinds de vroege ochtend op zijn post, in het zilverkleurige sluismeestershuisje bij de brug. Hij heeft het nog niet echt druk ge had. „De windverwachting is zes", verklaart hij de rust. Bovendien zijn de vakanties voor een groot deel van Nederland alweer voorbij en dat is op het water te merken. Ook op de weg is het niet erg druk. Misschien hebben we vandaag toch een beetje geluk met deze kaart. In het sluismeestershuisje is het goed toeven. Door de hoogte heb je een prachtig uitzicht over de Kram mer en het Grevelingenmeer. Het is een heldere dag en in de verte lig gen de Krammersluizen. Op enige afstand passeren met regelmaat binnenschepen. Op weg naar wat? Het blijft gissen. Binnen in het sluismeestershuis hangen beeldschermen waarop al le bewegingen in en rond het slui- zencomplex te volgen zijn. Een groot bedieningspaneel is binnen handbereik om de sluisdeuren en de brug te openen en te sluiten. Veel handelingen gebeuren volau tomatisch. „Als eenmaal de knop pen zijn ingedrukt, kunnen we niets meer doen", vertelt Van Meurs. „De slagbomen van de brug dalen automatisch en dat kun nen we niet stoppen." Hij drukt de knoppen in en de bellen beginnen te rinkelen. Even later dalen de slagbomen en de brug gaat lang zaam omhoog. De Grevelingensluis is een van de drukste sluizen in Nederland. Deze maand zijn er meer dan 13.000 geschut. foto Dirk-Jan Gjeltema Aan de steiger voor de sluis liggen twee boten te wachten om geschut te worden. Van Meurs kondigt al vast via de luidsprekers aan dat ze weldra kunnen gaan varen. Het helpt niet echt. Pas als het licht op groen springt, komt er wat bewe ging op het schip. Tergend lang zaam loopt iemand naar het voor dek om de lijnen los te maken, tot ergenis van Van Meurs. „Er staan auto's voor de brug op u te wach ten", schalt het door de luidspre kers. Dat heeft effect. Een flinke dot gas en het bootje vaart de sluis binnen, direct gevolgd door een an dere schipper die zich zichtbaar moet bedwingen om niet in te ha len. Na een minuutje of tien is het waterpeil gelijk en vaart de schip per, overigens met dezelfde trage startsnelheid, de sluis weer uit. Zich ogenschijnlijk van geen kwaad bewust. De Grevelingensluis is een van de drukste sluizen in Nederland. In de maand augustus zijn tot gister ochtend 13.318 schepen de sluizen gepasseerd. Dat is in deze vakantie maand gemiddeld 444 schepen per dag, zowel vrachtvaart als plezier- vaart. De brug is voor die schepen 592 keren open geweest. Dat verklaart waarom de sluis meester soms wat vermanende woorden spreekt in de richting van een trage vakantieganger. De wachttijden kunnen op een drukke dag behoorlijk oplopen voor de au tomobilist. De sluiswachters houden met het openen van de brug zoveel moge lijk rekening met de bussen. Boten moeten soms wat langer wachten omdat de bus er aan komt. „Kijk, daar komt de interliner", zegt Van Meurs. „Nu moet de gewone lijn dienst nog komen. Daarna kan de brug weer omhoog." In de sluis ligt de ZL35, Adriana. „ZL staat voor Lage Zwaluwe", vertelt Jaqueline van der Graaf. Samen met haar man vaart ze op de historische zeeschouw, die ze nu zo'n drie jaar bezitten. „We heb ben vakantie en gaan nu naar Brui nisse om boodschappen te doen." De sluisdeuren zijn goed beveiligd, vertelt Van Meurs. „De deuren gaan niet open als het waterpeil niet gelijk is. Dan kan je op knop pen drukken wat je wilt. maar er gebeurt helemaal niets." In de sluis ligt inmiddels een Duits gezin op de Aeolus uit Lemmer. Aan de manier waarop de sluis wordt ingevaren is al te zien dat er weinig ervaring is aan boord. Als de deuren weer opengaan is het hommeles. Zoonlief - in de puber leeftijd - laat in ronde bewoordin gen weten wat hij van de stuur manskunsten van vader vindt. Dat wordt niet op prijs gesteld en de sfeer aan boord is om te snijden. Rond het middaguur wordt het ronduit stil in de sluis. Een enkele kijker staat langs de kant en hele maal alleen ligt in de kolk een klein bootje met drie mannen aan boord. Het zijn drie vrienden („tot nog toe wel") op weg naar huis. „Kan ik de groeten doen", vraagt Joost de Koeijer alsof het om een radioprogramma gaat. „Aan mijn ouders in Wolphaartsdijk." Melita Lanting bestemming van zijn pand wij zigt." Wat de zoektocht van de raad naar een eerlijker verde ling van de tarieven oplevert, moet blijken in de raadsvergade ring van 30 september. MIDDELBURG - De drie Rotaryclubs op Walcheren zet ten een fonds op voor studenten aan de Roosevelt Aca demy. Het studiefonds moet buitenlandse jongeren in staat stel len in Middelburg te studeren ook als zij in eigen land on voldoende of geen studiefinanciering ontvangen en hun ouders niet kunnen bijspringen. De Stichting Vrienden van de Roosevelt Academy probeert ten minste 200.000 euro bij elkaar te krijgen. Het doel is honderd bedrijven te werven die drie jaar lang jaarlijks vijfhonderd euro schenken en honderd particulie ren die vijf jaar lang honderd euro bijdragen. De netto-op brengst gaat naar de Stichting Roosevelt Scholarship, die erop toeziet dat het geld uitsluitend wordt besteed aan studiekosten. De actie is op touw gezet ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Rotary, volgend jaar. De eerste beurs wordt vanmiddag aangeboden tijdens de officiële opening van het eerste academisch jaar van de Roosevelt Academy. VLISSINGEN - De website Goetfoud.nl is genomineerd voor de Nederlandse designprijs, in de categorie interac tief ontwerpen. De internetpagina gaat over huiselijk geweld en is be doeld voor kinderen. Goetfoud is gemaakt naar aanlei ding van het 25-jarig jubileum van de Stichting Blijf van m'n Lijf. De illustraties zijn gemaakt door Vlissinger Wim Hofman. De website is sinds 1 december vorig jaar te raadplegen. De winnaars van de Nederlandse Designprijzen worden op 9 september bekend gemaakt. MIDDELBURG - Bij Volmer Transport in Middelburg zijn vijftien van de 55 medewerkers ontslagen. De direc tie van het internationale transportbedrijf geeft als ver klaring dat het transport naar Frankrijk is stopgezet en dat het ferry-vervoer is ingekrompen. Volmer Transport is gevestigd op het bedrijventerrein Arnestein en bestaat tachtig jaar. Volgens het transportbedrijf zijn de prijzen voor diesel olie sterk gestegen. Ook daardoor moest het bedrijf reor ganiseren. Dit jaar is de prijs van dieselolie met gemid deld 7,5 procent gestegen ten opzichte van de gemiddelde prijs over 2003. De directie zegt pogingen te hebben ge daan om de prijsstijging in de vervoerstarieven door te be rekenen. Maar de aanpassingen zijn onvoldoende om een rendabel bedrijf te runnen. Over het vervoersaanbod heeft de direc tie niet te klagen. „Maar dat kan niet worden uitgevoerd' tegen kostendekkende tarieven." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Smidschor- repolder, de Koegorspolder en de Autrichepolder zijn in de Ka naalzone de beste locaties voor grootschalige glastuinbouw. De komst van kassen op driehon derd hectare grond levert 1500 banen op, waarvan de helft sei zoensgebonden is. Dit zijn de voornaamste conclu sies van een onderzoek naar glastuinbouw in de Kanaalzone, dat het havenschap Zeeland Seaports op verzoek van de ge meente Terneuzen het uitvoeren door het bureau Witteveen en Bos uit Deventer. De raadsleden van Terneuzen kregen gisteren in het havenschapskantoor uit leg over de uitkomsten van het onderzoek. In de Koegorspolder is zestig hectare voor glastuinbouw voor zien. Daar zouden met name kleinere bedrijven zich kunnen vestigen. De 'grote jongens' moe ten worden gesitueerd in de Smidschorrepolder. „De invul ling van deze locatie zien wij als fase één. Daarna komt de Autri chepolder in beeld. Tussen de kassen en de bestaan de woningen in Westdorpe is een overgangsgebied met water en groen voorzien. Het natuurge bied Westdorpe-Noord wordt met een ecologische zone verbon den met de Zwartenhoekse kreek ten oosten van de Trac- taatweg. Waardevolle dijken en karakte ristieke boerderijen worden zo veel mogelijk ontzien. Lichthin der moet worden tegengegaan met behulp van de nieuwste technische mogelijkheden. Het is nu aan de gemeenteraad om wel of niet akkoord te gaan met de startnotitie. In het vervolgtra ject krijgen burgers nog vier keer de kans om hun visie op de plannen kenbaar te maken. „In het gunstigste geval is alles eind volgend jaar gereed voor de bouw van de kassen. In het slechtste geval -rekening hou dend met eventuele bezwaarpro cedures- kan het nog twee jaar duren, voordat de spa de grond ingaat", aldus F. de Bruijne van Zeeland Seaports. Belangstelling is er genoeg voor het gebied weten. „Er is al veel gebeld, door zowel grote als klei ne bedrijven. -Maar wij hebben de geïnteresseerden bewust nog afgehouden, want eerst is aan de gemeenteraad om een besluit over de plannen te nemen." Dat doet de raad op 23 september. (Advertentie) WWW. 30 aug t/m «2 iept 2004 bel 0900 33 000 33 theater op locatie in Zeeland theaterduet DE EEND VARIATIES bij praathuisjes in havens di 31 aug t/m za 4 sept 20u30Arnemuiden ma 6 t/m wo 8 sept 20u30 Bruinisse do 9 t/m za 11 sept 20u30 Paal 15,00 de Onlangs gehoord op Zeeuwse politieradio Brandalarmbrandalarm. Aan de rand van Goes staat een auto in brand. Het voertuig is vanzelf aan het rollen gegaan. De brand weer is gealarmeerd en gaat nu proberen de auto in te ha len." 'estivalhart Abdij Middelburg 5L0F EN FEMI KUTI 'lederlandstalige pop sn afrobeat di31 aug 20u00 tot 23u00 todijplein €10,=

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25