Plan om dorpen droog te houden Goed zoeken naar verdronken land ZOMERACTIE! PZC PZC Wijk praat mee over brede school Benauwd karweitje Waterschap en gemeente tekenen waterbestrijdingsplan Tholen Paardenkeuring keert terug in Sint Philipsland Zes korpsen en een dansgroep bij taptoe Goes agenda Subsidie voor kerkje Ellesdiek Dure aanpassing woning kan ook Schoten na vechtpartij Axel Productie Volvo deels stilgelegd Koor Matthanja houdt in Goes open repetities Adverteerders, let op onze Mar ERDER dinsdag 31 augustus 2004 bil door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - Klimaat verandering is geen fabeltje. Lange perioden van droogte en perioden met extreme neerslag jullen elkaar vaker afwisselen. {Dijkgraaf VV. Gosselaar van wa terschap Zeeuwse Eilanden liet luisteren deze waarschuwing ho ren in Sint-Annaland. Waterschap Zeeuwse Eilanden in de gemeente Tholen hebben de handen ineengeslagen om de gevolgen van de klimaatverande- ien taptoe op de Grote Markt, gratis toegankelijk voor liefheb bers van uiteenlopende muziek stijlen. De korpsen die meedoen rijn het Juliana Drum Bugle lorps, het jeugdcorps Confetti fan Excelsior uit Goes, Blue Phoenix uit Axel, Interscadis Pipes Drums met Showbrass- Sand Thalita, de Deltaband uit flissingen en showkorps Jonge Kracht uit Kapelle. Het spekta- iel vindt plaats tussen 20.30 en 2.30 uur. REDACTIE BEVELAIUDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ring aan te pakken. Gosselaar en de Thoolse wethouder K. Heijboer tekenden in Sint-Anna land een gezamenlijk waterbe strijdingsplan. Alle zwakke pun ten bij overvloedige regenval in Tholen zijn in het plan beschre ven en wat er moet gebeuren om in elk geval de dorpen te vrijwa ren van wateroverlast. Half september 1998 ging het fout. Het had dagenlang gere gend. Akkers stonden blank. Ge wassen dreigden te verrotten. Het waterschap deed wat het moest doen, het overtollige wa ter afvoeren. Maar dat had tot gevolg dat straten in de vrij laag gelegen dorpen Sint-Annaland en Sint-Philipsland onder water kwamen te staan. Neerslagrecord De wateroverlast van bijna zes jaar geleden heeft de ogen van Gosselaar en ook van bestuur ders van de gemeente Tholen ge opend. „We hadden ook al in 1993 en 1995 problemen ge had", riep de dijkgraaf in herin nering, „maar dat dit tekenen van klimaatverandering waren, geloofde ik nog niet zo. Sinds half september 1998 denk ik daar anders over. Ik moet de kli- matologen gelijk geven. Het weer is aan het veranderen. Dat hebben we afgelopen maand, met een neerslagrecord voor au gustus, opnieuw gemerkt. En ook in januari en december 2002 hebben we met extreme re genval te maken gehad." Al direct na het onderlopen van straten in Sint-Annaland en Sint-Philipsland hebben water schap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Tholen de hoofden bij elkaar gestoken. Verschillende maatregelen zijn vrij snel getrof fen. Een probleem half septem ber 1998 was dat het slootwater langs de dorpen werd geleid. Dat kan nu worden voorkomen door duikers in binnendijken af te sluiten, waardoor het water niet verder kan. Om de samenwerking te onder strepen draaiden dijkgraaf Gos selaar en wethouder Heijboer gisteren aan de Stoofweg bij Sint-Annaland zo'n duiker dicht. Voor Sint-Annaland en Sint- Philipsland is het waterbestrij dingsplan volledig uitgewerkt. Voor de andere dorpen in de ge meente Tholen gaat dat nog ge beuren, waarbij voor Oud-Vosse- meer alvast wordt aangegeven dat 'het isoleren van die kern tij dens extreme neerslag moeilijk te realiseren is'. Het afsluiten van duikers, zoals bij Sint-Anna land, kan daar niet. In de dorpen zelf zou het beste meer opvangcapaciteit voor wa ter kunnen komen, maar dat is in bestaande bebouwing vaak niet te doen. SINT PHILIPSLAND - Na vijf- rig jaar beleeft Sint Philipsland neer een paardenkeuring. Die aordt zaterdag 11 september vanaf 10 uur gehouden. Heemkundekring Philippus- jndt organiseert het evene ment, met behulp van een aan- :al sponsors. !n de jaren vijftig van de vorige *uw was de paardenkeuring aog een jaarlijks terugkerende gebeurtenis in het dorp. Trek paarden die vrijdag nog dam pend en zwetend op het land zwoegden, mochten zaterdag op hun paasbest, dus met gevloch- :en manen en staarten, opdra ven. I- Jatzelfde tafereel is 11 septem- >er te zien in de Voorstraat en an de Kerkring. [eurmeèsters zullen zo'n vijfen- eventig paarden kritisch bekij- ien. Er wordt ook een travalje zeergezet, waarin een hoefsmid paarden van nieuwe ijzers zal ;oorzien. Een paardentandarts gaat na hoe het is gesteld met de ;oestand van het paardengebit een zadelmaker toont zijn am bacht. Bezoekers kunnen daar naast een rondrit maken met paard en wagen. Ook kan het ge wicht van een paard worden ge raden. Voor kinderen staat een springkussen klaar. GOES - Zes regionale korpsen m de Goese dansschool Studio Free verzorgen vrijdag 10 sep- ember een taptoe tegen het his- orische decor van het Goese stadhuis. Saeftinghe, het grootste schorrregebied van Europa, is mooi maar verradelijk. door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - Wie op de kaart van Zeeuws-Vlaanderen kijkt, kan het Ver dronken Land van Saeftinghe niet mis sen. De enorme vlakte van bijna 3500 hectare met schorplanten, zandplaten, slikken en geulenstelsels neemt een aan zienlijk deel van de kaart in beslag. Het achter de dijk gelegen bezoekerscen trum is het begin- en eindpunt van ex cursies en het middelpunt van allerhan de activiteiten. Maar dan moet men het wel weten te vinden. Frank Debree uit Zelzate zocht zo aan het eind van de zomervakantie nog een bestemming voor een dagje uit met zijn zoon van negen. Om de overstap van luieren naar school kleiner te maken, moest het uitje ook leerzaam zijn en zo kwam hij uit op het Verdronken Land. „Ik was er nog nooit geweest, schanda lig eigenlijk, want het is niet eens zo ver weg." Hij had voor zichzelf de dag al in gepland; over de dijk kijken, beetje wan delen en daarna naar het bezoekerscen trum. Daar staat een veelvoud aan leu ke en leerzame opstellingen voor de kin deren, en wie weet steekt hij er zelf ook nog wat van op. Zijn zoontje had er zin in. Papa had immers gezegd dat er in het bezoekerscentrum een echt skelet te zien was. Vol goede moet stapten ze in de auto, maar eenmaal bij Nieuw Na men was Debree de weg kwijt. Hij dool de een half uur rond in de polder („in de rimboe, mevrouw!maar vond als nog Emmadorp. Het bleef echter bij wat over de dijk kijken en wandelen. Het bezoekerscentrum was dicht. Op maandag altijd. Hij kon na een klein uurtje met een dreinende zoon naar huis. Vanuit het bezoekerscentrum worden het hele jaar door verschillende activi teiten georganiseerd die het Verdron ken Lahd op diverse manieren belich ten. Saeftinghe Culinair bijvoorbeeld, waarbij deelnemers schorregroenten kunnen proeven, de Middeleeuwse Dag en het verkennen van de onbekende we reld van de kleine diertjes die zich graag in Saeftinghe laten zien. Scholen en groepen kunnen meedoen aan diver se spelletjes om zo dieper te duiken in de materie van het Verdronken Land, een voor 1570 zeer vruchtbaar polderge bied. Ook het zintuigenspel is zo'n activiteit. In een trektocht door Saeftinghe kan zo wel jong als oud het landschap op aller lei mogelijke manieren leren kennen. Helaas waren er onlangs slechts vier deelnemers. Een tegenvaller. Een excursie door Saeftinghe is iets wat elke rechtgeaarde (Oost) Zeeuws-Vla ming toch minimaal eens in zijn of haar leven moet meemaken. Ken uw gebied. Al jaren verkennen honderden mensen per jaar Saeftinghe, natuurlijk in gezel schap van een gids. Het landschap is verraderlijk, het tij voor leken onvoor spelbaar en het is niet ondenkbaar dat men verdwaalt. Wie de stoute schoenen (nooit laarzen, want stap in een moddergeul en je bent ze kwijt) aantrekt, wacht een onvergete lijke ervaring. Een uniek landschap, on gerept, wat voelen we ons klein en hoe is het mogelijk dat dit gebied bijna in onze achtertuin ligt zonder dat we het wisten. foto Peter Nicolai Het was voor K. Das uit Hulst en een twintigtal vrienden zondag de eerste keer dat ze Saeftinghe bezocht. Een tocht van vier uur. „Het was heerlijk! Het was vooral heel bijzonder om al die geulen te zien. Die zie je niet als je ge woon over de dijk kijkt." Waarom ze nooit eerder Saeftinghe bezocht? „Om dat het toch het leukste is met een grote groep en we kregen het eerder nooit voor elkaar om samen te komen." Ook zij bezochten het bezoekerscentrum niet, want ook zondag was het gesloten. Ze zal echter niet terugkomen voor een tweede bezoek. „Als je het een keer hebt gedaan, dan is dat genoeg. Wij had den toevallig prachtig weer, maar als het hard regent en je loopt in de mod der, dan is het volgens mij minder leuk." Een ontdekkingstocht door Saeftinghe hoort afgesloten te worden met een be zoek aan café Het Verdronken Land. En dan niet met een pintje, maar met een echte heksenborrel. Jenever op smaak gebracht met zeealsem, een plantje wat in Saeftinghe groeit. Alleen daarom al zou je je best doen om Saeftinghe te vinden, pagina 18 help, de voeten worden nat 's-HEER ARENDSKERKE - Monteurs zaten in een benarde positie toen ze gistermiddag in 's-Heer Arendskerke het hydraulisch systeem van een oplegger moesten repareren. Op de Noordzakweg, ter hoogte van de afslag naar Goes, merkte de chauffeur dat zijn aanhanger, met daarop een mobiele kraan, te ver doorzakte. Na anderhalf uur was het mankement verholpen. foto Cees Kruithof STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13.00-16.30 uur. Opengesteld voor bezichtiging; FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbon den FNV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen; Maria Magdalenakerk, 11.00-12.00 uur: Zomerconcert Zeeuwse Koorschool; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KLOETINGE Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Open voor bezoekers; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin geopend voor publiek; SINT-MAARTENSDIJK Haven, 18.30 uur: Fietsmeerdaagse 2004; ELLEWOUTSDIJK - De gemeente Borsele wil vijfdui zend euro meebetalen aan een toiletgroep en een nooduit gang in 't Kerkje van Ellesdiek. De stichting die in het voormalige hervormde kerkje van Ellewoutsdijk bijeen komsten organiseert, krijgt het kerkje zo dikwijls hele maal vol, dat extra voorzieningen noodzakelijk zijn. Een extra toiletgroep en een vluchtweg kosten 20.000 euro als het tot de materiaalkosten beperkt blijft en de vrijwilli gers het werk zelf doen. De stichting kwam daarvan nog vijfduizend euro tekort. De gemeente Borsele is nu van plan die bij te passen. HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele behan delt volgende week een voorstel om een hardheidsclausu le op te nemen in de verordening voor de Wet voorzienin gen gehandicapten (WVG). Daarmee kan een woning on der strenge voorwaarden worden aangepast, ook als de aanpassing meer dan 45.380 euro kost. De AWBZ schrijft voor dat een bouwkundige aanpassing die meer kost tot weigering, en derhalve verhuizing moet leiden. In Borsele kan dat problemen veroorzaken voor mensen wier belang juist door de WVG beschermd moet worden. AXEL - Bij een massale vechtpartij in het centrum van Axel zijn enkele schoten gelost. Daarbij raakte niemand gewond. De knokpartij speelde zich af in de nacht van za terdag op zondag op de Kaaiwal en in de Zeestraat. De vechtpartij tussen een aantal jongeren ontstond rond drie uur in een café in de Weststraat. De aanleiding is niet be kend. De vechtersbazen werden door het personeel de zaak uitgezet en vervolgden hun ruzie op straat. Volgens de ooggetuige werd daarbij een jongere met een bierglas in de arm gestoken. De ambulance was snel ter plaatse en behandelde het slachttoffer ter plekke. De groep vechten de jongeren splitste zich vervolgens. Een deel liep de Zee straat in. Toen heeft een persoon met vermoedelijk een alarmpistool enkele schoten gelost. De politie was snel ter plekke. Er zijn nog geen aanhou dingen verricht. De politie vraagt eventuele getuigen van de vecht- dan wel schietpartij zich te melden bij de poli tie in Axel of zich telefonisch te melden op nummer 0900-8844. GENT - De productie bij vrachtwagenfabrikant Volvo Eu ropa Truck in de Gentse Kanaalzone lag gisteren groten deels stil. Een Zweedse leverancier van onderdelen kamp te met technische problemen en kon niet op tijd leveren. Daardoor rolden gisteren maar 40 in plaats van de ge plande 148 trucks van de lopende band. Ruim 700 van de 1300 werknemers in de fabriek werden voor één dag naar huis gestuurd. Volvo Europa Truck in Oostakker bij Gent is een van de grootste vracht wagenfabrieken ter wereld en levert 35 procent van de Volvo-trucks. Na een extra investering in de productielijnen voor zware vrachtwagens, verlaten nu dagelijks 148 wagens de fabriek in plaats van de 132 die daarvoor iedere dag werden afgeleverd. De producent heeft nauwelijks onderdelen in voorraad en komt dus bij stagneren van de aanvoer al snel in moeilijkheden. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes peilt bij inwoners van de wijk Goese Polder welke voorzieningen zij graag zien in de toekomstige bre de school in De Spinne. De gemeente heeft huis aan huis enquêteformulieren verspreid. Wijkbewoners kunnen twee wa gen beantwoorden: welke voor zieningen in de brede school in elk geval onderdak moeten krij gen en van welke voorzieningen zij gebruik zullen maken. De lijst van mogelijkheden is lang. Die varieert van peuterspeel zaal, wijkinfowinkel, consulta tiebureau tot spreekuren van po litie, opvoebureau en vrijwilli- gersorganisatie 't Gilde. Het college van burgemeester en wethouders zal de resultaten van de enquête, die in oktober bekend zijn, meewegen in zijn besluit. Overigens ligt een aantal zaken al vast. De gemeenteraad be sloot in mei dat in de brede school in elk geval de Holtkamp- school en basisschool 't Noorder licht, een wijkgebouw en een jongerencentrum komen. Een vestiging van kinderopvang De Bevelanden wordt onderge bracht in de basisschool De Tweemaster aan de Kuyperlaan, maar wordt wel beschouwd als onderdeel van de brede school. De keuzemogelijkheden zijn dus niet meer zo groot als het enquêteformulier suggereert. Volgens wethouder M. 't Hart is het toch goed om na te gaan wat de wensen van de bevolking zijn en of instellingen nog steeds ruimte in de brede school willen huren. Brand Die moet in 2007 klaar zijn 'en komt op de plaats waar pp nieuwjaarsdag 2003 twee scho len en het wijkcentrum door brandstichting verloren gingen. Wijkbewoners vonden dat de scholen en het wijkcentrum in De Spinne moeten terugkeren, zo gaven ze in maart aan in een enquête die Gi'oenLinks had op gezet. (Advertentie) VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart op Oosterschelde; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus; GOES - Het Zeeuws christelijk jongerenkoor Matthanja uit Goes houdt op de woensdagen 8,15 en 22 september open repe- ties voor jongeren. Van 20.00 tot 21.45 kunnen jon geren die voelen voor koormu ziek terecht in het Calvijncolle- ge in Goes, waar Matthanja het hele jaar door elke week oefent. Het jongerenkoor verzorgt regel matig optredens op verschillen de plaatsen in Zeeland. De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: 0113-315520 Tel.: 0114-372772

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23