Help, de voeten worden nat 18 Oostburg was na de oorlog niet meer terug te herkennen Nieuwe Raadkaart Dan kan ik es een snippermiddeg neme, di bin'k eêl ard an toe! ONDERWEG <^£E% V dinsdag 31 augustus 2004 Het Verdronken Land van Saefthinge met op de achtergrond poelen en geulen. foto Diny de Putter Wij, de gidsen van Saef- tinghe zijn mensen die hun hobby met groot enthousiasme uitvoeren. In dit enthousiasme prikten we een datum om rond het hele natuurgebied te lopen. Even voor de duidelijkheid, Saeftinghe is een natuurge bied van 3500 hectare groot, ruw geschat 7 km in de breedte en 5 km in de lengte. Wie er ooit op het idee is gekomen? Dat is on bekend. Het zou een flinke tocht wor den, waarbij het getij gun stig moet zijn. En het weer moet een beetje meewerken, want zo veel uur in de stromende regen is niet echt aanlokkelijk, al zijn we natuurlijk wel wat gewend. Excursies doen we ook het hele jaar, door weer en wind. Hoewel het weer heel belangrijk is, blijft dat een onzekere factor tot het laatste uur. Zeker deze zo mer, met al haar buien en zo merstormen... We vertrekken bij het bezoekers centrum, voor kerend tij. Over De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Vandaag wordt er een toeris tische rondvaart gehouden over de mosselcultuur in Yerse- ke. Vertrek om 10.00 uur vanaf de Beatrixhaven, achter het ha venkantoor in de Jachthaven in Yerseke. Kosten: €12,50, kinde ren €9,50. Reserveren bij Sportvisserij Moermond: 0111-414309. Staatsbosbeheer biedt vandaag de mogelijkheid om nachtdieren te kijken bij het Bos van Eras mus en De Knokkert. Vertrek om 21.30 uur vanaf parkeer plaats de Knokkert, Knokkert- weg, Nieuwvliet. Deelname €2,-, kinderen €1,-. Vandaag kan er onder leiding van Staatsbosbeheer een tocht de dijk en de dammen kunnen we een heel eind lopen, zodat we bij afgaand tij het gebied in kunnen. De stemming zit er met een in. Iedereen heeft een flinke rugzak bij zich want hoewel het nog droog is, is de weersver wachting niet echt gunstig. Dus: regenkleding mee, een wanne trui een extra shirt, en vooral eten en drinken. We hebben ook allemaal een verrekijker bij ons en de meesten namen ook hun fototoestel mee. In totaal zijn we met dertien vrolijke mensen, waarvan de oudste deelnemer 74 jaar is. Er is altijd veel te zien, ook op de dijk. Het is aan het eind van de broedtijd, veel vogelzang is er niet meer. In de poeltjes staan een paar kluten, er zitten berg eenden te spetteren en de ture luurs vliegen rond, luidkeels roe pend. Die zullen nog wel jongen hebben. Ook de scholeksters la ten zich goed horen. In deze tijd van het jaar is er oorlog in de lucht. Vooral Zilvermeeuwen gemaakt worden per paarden tram door natuurgebied Ture luur. Vertrek om 18.30 uur vanaf Res taurant Heerenkeet, Kerkwerve. Deelname: €7,50, kinderen: €5,50. Staatsbosbeheer houdt vandaag een wandeling door de bossen van Westerschouwen. Vertrek 19.00 uur vanuit de excursie- schuur, Kraaijensteinweg, Wes- tenschouwen. Deelname: €2,-. Aanmelden bij VW: 0900-2020233. Langs de zuidkust van Schou wen, in natuurontwikkelingsge bied de Prunje houdt Staatsbos beheer morgen een excursie. Ver trek om 13.30 uur vanaf de boer- lusten wel een jonge vogel. Ze doen herhaalde aanvallen op de nesten en jongen van andere vo gels, maar die verdedigen hun kroost fel. Het gaat er hard aan toe. Zelfs kleine zangvogeltjes laten zich niet onbetuigd en pro beren de grote rovers weg te ja gen. Hard piepend vallen ze aan en scheren rakelings langs de grote vijand. Ouderliefde maakt dapper en vaak lukt het wel om de hongerige aanvaller weg te jagen. We komen in het oostelij ke deel. Daar wordt het natuur gebied begraasd door runderen. Begrazing heeft veel invloed op de vegetatie. Midden en weste lijk groeien hoge grassoorten, biezen en Spiesbladige Melde, maar waar de koeien lopen is een zeer uiteenlopende vegeta tie. Allerlei kleine en bijzondere brakwaterplanten zijn daar te zien. Wanneer we het Sieper- daschor voorbij zijn, buigen we af naar de schaapskooi, hele maal in het meest noordoostelij ke puntje van Saeftinghe. Het is derij aan het eind van de Prun- jeweg, Serooskerke. Deelname €2.-. Aanmelden via VW 0900-2020233. In de Scherpenissepolder op Tholen houdt Staatsbosbeheer morgen een excursie. Vertrek om 19.00 uur vanaf het kruis punt Platteweg, Gatweg, Schoondorpseweg achter Scher- penisse. Deelname: €2,-. Aan melden via VW0900-2020233. In de Meeuvvenduinen bij Wes- verboden voor onbevoegden om daar te lopen. Gidsen zijn be voegd, dat geeft altijd weer een speciaal gevoel. Bij de kooi is er koffie. Omdat we nog een poos moeten wach ten tot het water genoeg afge gaan is, gaan de eerste boter hammen naar binnen en rusten we wat uit. Het echte werk gaat beginnen. Geen dijk of verhard pad meer. Het eerste stuk is erg modderig. Daarna volgt een strand, waar het lekker loopt en dan staan we voor een dilemma. Voorzichtig langs de kant, met het risico van natte voeten, of door de rietvel den? Ik ga door het riet met een paar collega's in mijn kielzog. We zien gelijk niets meer. Het riet staat manshoog, en we wor den ook van top tot teen nat, want het heeft geregend. Onder grote hilariteit van de verstandi ge helft van het gezelschap ko men we te voorschijn. Drijfnat, maar wel met droge voeten. Dat hebben zij dan weer niet. tenschouwen houdt Staatsbosbe heer donderdag een excursie. Vertrek om 13.30 uur vanaf de uitkijktoren aan de Weijdeweg, Westenschouwen. Kosten €2,-. Aanmelden bij VW: 0900-2020233. Staatsbosbeheer houdt donder dag een excursie door natuurge bied Dijkwater op Duiveland. Vertrek om 13.30 uur vanaf de Knotwilgendreef, tussen Sirjans- land en Dreischor. Deelname €2,-. Aanmelden via VW: 0900-2020233. Bij Sint-Annaland wordt don derdag een natte laarzentocht gehouden. Vertrek: 13.00 uur aan het eind van de Sluispolderweg, Sint-An- Het is hier zo mooi en ongerept. Er is veel afslag geweest en het riet is bloot gespoeld tot aan de wortels. We komen bij het ver wachte obstakel 'Het Honden gat'. Hier zijn we minstens een uur kwijt, voordat iedereen een plekje heeft gevonden om deze diepe geul te passeren. Het volgende probleem zit in 'de Ijskelder'. Deze geul is veel die per geworden in de loop van de tijd en we zoeken voorzichtig naar een doorwaadbare plaats. Sommigen van ons zijn al zo nat dat ze niet zo hard meer zoeken en lopen tot hun middel door het water. We draaien weer terug langs de westkant naar het bezoekerscen trum. Lepelaars en zilverreigers versieren ons pad. Boven ons cirkelt een kieken dief. Het einde komt in zicht. Al les bij elkaar hebben we zeven uur over deze tocht gedaan. Ver moeid zakken we neer achter een koel biertje. Diny de Putter naland. Kosten €2,-, aanmelden bij WV Tholen: 0166-663771. Staatsbosbeheer houdt vrijdag een excursie door de zuidelijke Braakmanbossen. Vertrek vanaf parkeerterrein Natuurreservaat Braakman-Zuid om 19.00 uur. Deelname: gratis. Onder leiding van Staatsbosbe heer kan er zondag gewandeld worden in natuurgebied Canis- vliet. Na afloop wordt er ge bruncht. Vertrek om 9.30 uur vanaf be zoekerscentrum de Baeckermat, Westdorpe. Deelname wandel tocht: €2.-. kinderen: €1,-, brunch: €13,-, kinderen: €6,50. Aanmelden voor vrijdag 12 uur, via 0115-453832. Ik hae eêl hraog nè strange en omda'k mè vuuf minuten oeve te lopen om d'r te kommen, bin'k er in de zeumer nóha es. Ik kan in 't strandkotje van m'n zwaeher en a'k dan in een strandstoel leie, dan voel ik m'n eihen een helukkig mens. En dan kan'k op 't hemakje men sen han beldeke, kieke oe of ze de uren op strange deubrienge. Mee m'n zunnebril op en schien- baer slaopend, heniet ik vooral van die mensen, die d'r eihen op z'n Predikers 'aftobbe onder de zunne'. Zó kwaeme d'r vorige weeke een vaoder en een moeder mee d'r kind, een joentje. De vaoder bezweek naebie onder z'n zwae- re last. Ik zat, vanwehe de wae- rmte, een bitje verder op 't stran ge en dideu zat ik dicht bie ul- der in de buurte. De rest van de middeg kon'k m'n eihen vermaeke mee aoles wat a'k zag en oorde. En ik kan je wè zeie: de middeg hieng nie onhemerrekt vöbie. Moeder ao d'r eihen voorhenome om lekker te leie zunnen. Vaoder oopte, da Pimmetje henoeg bie z'n ao om z'n eihen te vermaeken en Pim metje zelf leefde nog bie de mi nuut... Ie wou eest nè 't waeter, natuur lijk mee z'n opblaeskrokodil. Vaoder behon dat beêst avast op te blaezen, en onderwiele smeer de moeder d'r eihen en Pimme tje in winae ze de boel de boel liet. Noe bleef de krokodil zó plat as een cent, a zat vaoder z'n eihen 't aopezuur te blaezen. Mee een rood oód en sterren vö z'n ohen, docht t'n toch ten einde d'r mè beter mee te stoppen. Di zat na tuurlijk een lek in. Pimmetje zet- te't op een brullen en di waere nóha wat woorden en een rolle tje snoep vö nódig om 'm wi een bitje tot bedaoren te briengen. Neê, zonder krokodil oefde'n nie nè de zeê. Ie hieng mè liever vliehere. 't Kleurige doek mee bamboe stokjes wier noe tevoorschien haele. Ie zou ophooie, papa moest sture. Eihenlijk was't vee- ste druk op strange en di was nie vee wind, mè Pimmetje bleef aolmè anouwe, dat de 'veuhel' de lucht in moest. 't Wier hin succes. Vaoder liep z'n eihen verlore, mè de vlieher viel aolmè op 't strange trug. Eén hezin ao de thermoskanne mee koffie vö niks meehenome, toen a de vlieher di percies op landde en bie een volhende po- hieng sloeg de vlieher in op de rik van een slaopende vrouwe Pimmetje wier 't eeste beu en be hon bie z'n moeder om chips te zeuren. Vaoder hieng een ènde verder op strange en probeerde't alleên. 't Leek even rustig t'oren, wan Pim wou een hróte pit han hraeve. Moeder dommel de zówaer een bitje weg en zodoende aode ze aolebei nie in de haoten, dat vaoder 't vó me- kaore ao. De vlieher stoeng in de lucht en stikke hroös hieng 'n eèl voorzichtig op z'n meehe- brochte visstoeltje zitte mee 't stokje in z'n anden. 't Viel 'm wè tegen da ze hlad hin aandacht aode vó z'n prestatie. Toch sloeg 't noodlot even laeter a toe, in de vurm van een joen. die achter een wulpse meid aanliep en 't touwe rocht. De vlieher behon te draoien en as een roofveuhel op z'n prooi dook 'n nè benee. En natuurlijk wi nie op een on- beweund stikje strange. Een kwartier laeter zat 'n wi op z'n visstoeltje: excuses, knopen in 't touwe, en een paer bamboe stokjes, die a nie mi te hebruken waere. „Papa, kom je mien pit hröter maeke" was de wens van de 'drie turven ohe'. Dus vaoder an 't hraeven, anhemoedigd deu z'n rustende zeuntje, henietend van een hróte Bob de Bouwer koeke. Di kwam een bekenden van vao der langs: „J'eit wè druk, Karei, wat een pit. Je liekt wè een Duit ser". „Je moe toch wat doe, ao je mee een kind op strange bin", was 't antwoord van vaoder. Het zweêt liep over eêl z'n lief. Ie eit 't nog druk haod, eêl de middeg. Nè de consumptietente om ijs, nè de wc omdat Pim een 'hróte booschap' moest doe en toch nog. nè 't waeter, omdat 't zó waerem wier. Alleên schelpen zoeke dee Pim mee moeder, toen ao d'n even rust. Toen a ze 't kampement afhebro- ken aode om nè ruus te haen, oórde'k 'm nog zeie: „Nou, Jan- nie, vódat ik noe nog es een snip permiddeg neme. „En ik za blie weze a t'un wi nè schole kan. Dan kunne ze'm di wi een bitje in 't hareêl pobere te kriehen. En dan kan ik es een keer een snippermiddeg neme, wan di bin'k ard an toe!" De rest van 't hesprek kon 'k nie mi vollehe. Ik rekte m'n eihen nog mè es flienk uut en een bitje beschaemd docht ik bie m'n ei hen: di is toch hin mooier ver- maek dan leedvermaek..! Frans van der Heijde De prentbriefkaart van vori ge week heeft een stroom reacties opgeroepen. Deze werd begin juli 1943 verzonden door ene Jacob aan de familie Renes te Hattem. Hij k'oos de kaart van de Langestraat in Oostburg, met rechts het Sint-Antoniusge- sticht, bewust uit, want hij was er in de kost bij de familie Vers prille (twee eerste ramen links) en onder het dakvenster is zijn kamer. „Uit dat venster kijk ik 's nachts nog wel eens als de Tommies overkomen." Ruim één jaar later veranderde het beeld drastisch, door de ge volgen van de slag om West-Zeeuws-Vlaanderen. In de annalen van de Tweede Wereld oorlog is de strijd tussen gealli eerden en Duitsers om de zuide lijke boorden van de Wester- schelde wat in de vergetelheid geraakt. Maar het zorgde voor enorme verwoestingen in de streek. Nu, zestig jaar later, wordt daar nog eens wat uitge breider bij stil gestaan en veel inzenders doen dat ook. A.A. Masseilje uit Oostburg noemt de namen van de mensen, in Cadzandse klederdracht, links op de foto. „Voor de huisjes staan van links naar rechts de dames Provo-van de Walle en Lanse-Masseilje met dochtertje Lien op haar arm, dè oude mevrouw Lanse en mevrouw Masseilje-van der Wal le. Deze personen zijn allemaal familieleden van mij." J. Locht uit Middelburg weet de namen van twee mannen rechts voor het gesticht: met witte schort bakker J. L. Versprille en links J. Lanse. De bakkerij is moeilijk te zien, verscholen achter de vrachtauto, de winkel zit links in het pand met de hoge kap en uithangbord. Volgens deze inzender horen de eerste ramen links tot de wo ning van slager Jannis Verspril le (de kostbaas van Jacob) en staat de winkel zelf er net niet op. Recht achterin de katholieke Sint-Eligiuskerk, die de oorlogs handelingen niet overleefde, schrijft C. Bliek-Geensen uit Vlissingen. „Na het bombarde ment van de Canadezen op 23 september en 18 oktober 1944, is tachtig procent van het stadje verwoest. Op de plaats van de rechterhuisjes zijn bij de weder opbouw het kantoor van de be lastingdienst en het kantonge recht gebouwd." R. L. van Pamelen uit Breskens geeft aan dat in het pand met plat dak achter de vrachtauto, de kleuterschool van zuster Bea- tha was, met op de bovenverdie ping de naaischool van zuster Scholastica. „Beide zusters be hoorden tot de congregatie Cari tas uit Roosendaal. Heel vroeger stond op deze plaats het estami- net De Ster. Naast de school was de ingang van de Raam straat, de enige toegangsweg naar het Sint-Antoniuszieken- huis." In de huizen naast slager Versprille woonden destijds J. Boone en O. Robesin, dan de winkel van bakker Versprille en de zaak van schoenhandelaar P. van Hal. Van Pamelen meldt nog dat de Langestraat oor spronkelijk de Zuidstraat of Lange Zuidstraat heette. Tot 1853 stond op de plaats van het gesticht de katholieke pasto rie; op initiatief van pastoor Van Genk kwam er daarna een tehuis voor ouden van dagen. A. Boidin uit Oostburg merkt op dat in 1910 nieuwbouw begon, die in 1911 klaar was. Pastoor Luykx zorgde ervoor dat er toen ook een compleet ziekenhuis kwam, waarin chirurg A. Sta ver man in 1912 de eerste operatie verrichtte. „Het gebouw is in middels afgebroken en op deze plaats staat nu Sociaal Cultu reel Centrum Den Hoekzak. Het hoge huis tegenover het gesticht staat er nog steeds herkenbaar." Uit de reactie van A. Bronne- berg-Riemens te Oostburg, die tot circa 1930 in het tweede huis links woonde, blijkt dat er in de straat veel neringdoenden geves tigd waren. Naast de al genoem de middenstanders hadden on der anderen Verstraeten (kruide nier), Gransaert, Van Houte, Ego (slager), Van Gorsel (manu facturen) en Smit (bakker) zich hier gevestigd. J. C. Dees-Leen- houts uit Schoondijke herinnert zich dat het ziekenhuis om streeks 1932 is vernieuwd; het deel op de foto werd verpleeg huis. Opmerkelijk is dat vier in zenders als plaats Groenendijk bij Kloosterzande noemden, waar ook een Sint-Antoniusge- bouw stond. Ook Hulst en Goes werden genoemd. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. C. Quist, Oostburg, F.G. van de Plassche, Breskens en A.J. Kareis-Versprille, Hoek van Hol land. De molen op de nieuwe raadkaart is, als zovele, verdwenen. De kaart is ook al ruim tachtig jaar geleden uitgegeven. Vraag is: om welk dorpje gaat het? Nadere bijzonderheden zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 4 september worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes: per fax 0113-315669; per e-mail redactie@pzc.nl. Drie waardebonnen gaan naar inzenders van een goe de oplossing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18