Hoop op 'één Zeeuws Haltbureau PZC Gouverneur Balthazar slecht grenzen Vers gras voor koninklijk bezoek Zierikzee draait mee in informatieronde Tweede Maasvlakte Streep door forse subsidie voor nierdialysecentrum Van der Zaag wil gesprek Kerncentrale nog veiliger Handtekeningen tegen WCT Academy begint met 125 studenten Uitleg waterschapslasten gevraagd IVlaamse boos op Hulst vanwege parkeerboete Gewonden bij ongeval nazomer fjeótival.nl Schotse doedelzakband speelt in Z-Vlaanderen i- joor Rob Paardekam GOES - Burgemeester D. van der Zaag van Goes hoopt nog ileeds op een fusie van de drie Zeeuwse Haitbureaus. Hij wil daarover binnenkort nog eens een gesprek voeren met het bu reau in Zeeuws-Vlaanderen. De Haltbureaus voor de Ooster- schelderegio en Walcheren fuse ren binnenkort tot het Haltbu- voor Midden- en Voord-Zeeland. Er zijn ook ge- wekken met Zeeuws-Vlaande- ■en gevoerd, maar daar hielden re de boot af. folgens Van der Zaag, voorat- er van Halt boven de Wester- rfielde, moet er haast wel een i- ïieuw gesprek komen nu minis- er Donner van Justitie in lijkt zetten op één bureau voor reel Zeeland. „Er is een brief raarin staat dat het ministerie ren Haltbureau per politieregio nl", zegt hij. „En aangezien Zeeland in zijn geheel zo'n regio vormt, lijkt één groot Haltbu reau onontkoombaar." Goese burgemeester is zelf een groot voorstander van een fusie met Zeeuws-Vlaanderen. Eén groot Zeeuws bureau levert volgens hem grote voordelen op. ,Nu hebben we nog drie coördi natoren. Dat is er straks nog lar één", noemt hij als voor bid. „Verder is het gewoon •oed om met z'n allen één beleid voeren." De coördinator van. het bureau a Zeeuws-Vlaanderen was gis teren niet bereikbaar voor com- itaar. maar een paar maan- ■n geleden zei hij nog dat een ;ie van alle Zeeuwse Haltbu- ;aus geen enkele meerwaarde heeft voor zijn gebied. Hij heeft er moeite mee dat kinderen uit Zeeuws-Vlaanderen straks naar een centraal bureau aan de over kant moeten reizen en boven dien schieten de gemeenten er volgens hem financieel niets mee op. Terneuzen, Hulst en Sluis beta len nu al fors minder geld per in woner om het Haltbureau draaiende te houden dan de ge meenten boven de Westerschel- de. De coördinator voor Zeeuws-Vlaanderen ziet meer in samenwerking met soortgelij ke instanties in Vlaanderen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland draait mee in de infor matieronde over de aanleg van de tweede Maasvlakte. De twee startnotities voor de aan leg van dit nieuwe industriege bied, de daarvoor vereiste zandwinning en de toekomsti ge inrichting van dit nieuwe stukje Nederland liggen tot en met donderdag 23 september ter inzage in het gemeentehuis te Zierikzee. Verder wordt er op woensdag 15 september in het Zierikzeese gemeentehuis een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. De gemeente Rotterdam, de provincie Zuid-Holland en het Rijk sloten in juni dit jaar een overeenkomst over de financie- rig van de tweede Maasvlakte en de 750 hectare nieuwe na tuur rond Rotterdam. Dat nieuwe natuurgebied, aan geduid als Zeereservaat, dient als compensatie voor de na tuur die teloor gaat als gevolg van de tweede Maasvlakte. Voordat met de aanleg van het nieuwe industriegebied kan worden begonnen dienen er zo geheten milieu-effectrappor tages (MER) te worden opge steld. De eerste stap daartoe is de ter visie legging van de startnoti ties. Na afronding van de benodig de procedures zou het werk na verwachting in 2006 kunnen beginnen. Volgens planning zou het eerste deel van de twee de Maasvlakte in 2010 gereed kunnen zijn. De gemeente Schouwen-Duive- land tekende eerder dit jaar be zwaar aan tegen de aanleg van specifiek het Zeereservaat. Dat nieuwe natuurgebied zou zich uitstrekken tot onder de Zeeuwse kust en mogelijk in vloed hebben op de Zeeuwse kustwateren en het aangren zende land. Bezwaar De gemeente wilde eerst weten in welke mate het Zeereser vaat de economische en recrea tieve ontwikkeling van Zee land in de weg zou kunnen zit ten. De provincie Zeeland te kende op grond van dezelfde motieven bezwaar aan. Naar aanleiding van de be zwaarschriften hebben de pro vincie Zeeland en de gemeente Schouwen-Duiveland inmid dels overleg gehad met het mi nisterie van Verkeer en Water staat. De partijen zijn daarbij overeen gekomen dat de in het geding zijnde Zeeuwse belan gen zo goed mogelijk behar tigd zullen worden. Voor ge meente en provincie was dat aanleiding de bezwaarschrif ten in te trekken. De twee ter inzage liggende startnotities zijn inmiddels ook op internet te vinden: www.maasvlakte2.com. De in spraaktermijn voor de startno tities eindigt op donderdag 23 september. In de weken daarvoor staan er vier voorlichtingsavonden ge pland. Die worden naast de bijeen komst in Zierikzee gehouden in Oostvoorne (dinsdag 7 sep tember), Hoek van Holland (donderdag 9 september) en Ouddorp (donderdag 15 sep tember). De bijeenkomst op woensdag 15 september in het Zierikzee se gemeentehuis begint om 18.30 uur en duurt tot circa 21.30 uur. dinsdag 31 augustus 2004 13 BORSSELE - De kerncentrale in Borssele wordt nog veili ger dan hij al is. Dat meldt eigenaar EPZ. De komende tien jaar wordt 22 miljoen euro geïnvesteerd in nieuwe werkwijzen en technieken. Het investeringsplan moet waarborgen dat de veiligheid en stralingsbescherming aan de hoogste eisen voldoen. Het biedt ook extra bescherming tegen 'zeer onwaar schijnlijke ongevallen'. Zo wordt extra apparatuur aange bracht voor het signaleren van gaswolken afkomstig van ongevallen op de Westerschei de. Ook de bescherming te gen extreem hoog- of laagwater wordt verbeterd. Datzelf de geldt voor het blussen van kerosinebranden bij vlieg tuigongevallen. Het investeringsplan vloeit voort uit een veiligheidseva luatie die EPZ om de tien jaar moet uitvoeren. Het is ter beoordeling aangeboden aan de Kernfysische Dienst. Daarmee voldoet EPZ aan een wettelijke verplichting. GOES - ZeelandAnders is begonnen met een handtekenin genactie tegen de Westerschelde Container Terminal. De handtekeningen worden ingezameld op de internetsite www.zeelandanders:nl en er zullen lijsten circuleren op openbare plaatsen. ZeelandAnders is geen politieke partijDe beweging ont stond vanuit een groep verontruste Zeeuwen die tegen de aanleg van de WCT zijn. De actie is op touw gezet met het oog op het debat over de Westerschelde Container Termi nal in Provinciale Staten. De Staten praten op 7 oktober over de kwestie. MIDDELBURG - In totaal 125 studenten zijn gisteren be gonnen aan het eerste collegejaar van de Roosevelt Aca demy in Middelburg. Dat zijn er minder dan steeds is aangekondigd. De nieu we universitaire opleiding had het eerste jaar ruimte voor 180 studenten, maar in de loop van dit jaar werden de prognoses geleidelijk verlaagd tot 140. Uiteindelijk zijn dat er nu 125. Er komen nog wel aanmeldingen binnen, onder meer van jongeren die voor andere studies zijn uit geloot. Koningin Beatrix verricht vanmiddag de officiële ope ning van zowel de Roosevelt Academy als het nieuwe stadskantoor van de gemeente Middelburg. MIDDELBURG - GroenLinks-Statenleden L. Harpe en M. Wiersma zijn geschrokken van het voornemen van wa terschap Zeeuwse Eilanden om de waterschapslasten voor woningeigenaren, de categorie gebouwd, volgend jaar fors te verhogen. Een stijging met twintig procent wordt in elk geval verwacht. Harpe en Wiersma willen van het dagelijks provinciebe stuur weten of 'dit maatschappelijk en bestuurlijk' wel ac ceptabel is. Het waterschap schuift de lasten door naar de 'de gemak kelijkst te vangen groep belastingbetalers, te weten de burgers', oordelen de GroenLinks-Statenleden. Harpe en Wiersma vinden dat de provincie Zeeland als toezichthou der de begroting van waterschap Zeeuwse Eilanden des noods moet vernietigen. IULST - R. Magniette-Tillcock uit het Belgische Meerdonk is poos op de gemeente Hulst. Zij reeg een parkeerboete die vol gens haar volkomen onterecht is. Hulst is echter niet om te pra len. De Meerdonkse toog naar Hulst om haar inkopen te doen. Ze lalde haar auto op het 's-Gra- enhofplein, maar toen ze een larkeerticket wilde kopen, bleek de automaat buiten ge bruik. Ze ging vervolgens naar le andere automaat op het ilein, maar omstanders vertel len haar dat ook dat apparaat dienst weigerde, i- Ze stapte de supermarkt in om ir daar te vragen wat haar te doen stond. Na een paar minuten iwam ze buiten en trof een bon rader haar ruitenwisser, 38 eu ro. „Ik vind dat onterecht. Kijk, als ik toch stiekem boodschap- r pen was gaan doen, dan had ik die bon verdiend. Maar ik ging enkel vragen of ik misschien er gens anders kon betalen. Ik ben nog geen vijf minuten in die win tel geweest!" Ze schreef een bezwaarschrift naar de gemeente, maar het ant woord beviel haar allerminst. De gemeente was ervan op de hoogte dat de ene automaat de fect was, maar het andere exem plaar was volgens een ambte naar gewoon in werking. Magniette: „Ik had volgens de gemeente de mensen die aanga ven dat ook de tweede automaat met werkte, niet mogen geloven. Maar dan nog vind ik die boete onterecht. Ik vind een dergelijke opstelling niet bepaald klant- mendelijk. Ik wilde mijn par- ieerticket betalen en ging daar om juist informatie vragen. Dat ik in de tussentijd een boete kreeg, vind ik niet netjes." iolgens de gemeente rest de vrouw niets anders dan de zaak voor de rechter te laten komen. Ze moet dan wel bijkomende kosten betalen. BURGH-HAAMSTEDE - Bij oen botsing op de Roterij in Burgh-Haamstede zijn gister morgen een 17-jarige bromfiet ser uit Middelburg en zijn 15-ja- •'ige duopassagiere uit Kerkwer- ve gewond geraakt. Ze kregen op een kruispunt geen voorrang van een Duitse automobilist. door Conny van Gremberghe en Wout Bareman TERNEUZEN - De ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaanderen loopt een Europese subsidie van ruim anderhalf miljoen euro mis voor het in aanbouw zijnde nierdialy secentrum in Terneuzen. De Eu- regio Scheldemond wees de sub sidie-aanvraag van de Zeeuws- Vlaamse instelling af, omdat de ziekenhuisgroep er niet in ge slaagd was het universiteitszie kenhuis Gent (UZ) als een vol waardige partner in het project in te zetten. De ziekenhuisgroep bouwt het centrum wel af. De kosten van de bouw en de toekomstige ex ploitatie zullen deels uit het ei gen budget komen, deels door zorgverzekeraars worden bekos tigd. Directeur Patiëntenzorg J. van der Heide van het Terneuzense ziekenhuis was gisteren slecht te spreken over de Euregio Scheldemond. „Als je zo lang met zo'n project bezig bent, een project dat nota bene aan weers zijden van de grens positief werd ontvangen, en je krijgt dan in het cruciale stadium zo maar te horen: er is geen geld meer voor, dan valt dat bitter te gen." Meningsverschil Volgens Van der Heide is het abosluut niet zo dat het UZ Gent geen volwaardige partner in het project zou zijn. „Daar over verschillen we van mening met de Euregio Scheldemond." Secretaris A. van Trigt van de Euregio voerde gisteren aan dat het de bedoeling was dat de Ter neuzense instelling samen met het UZ een specialist zou benoe men, die zijn tijd zou verdelen tussen Gent en Terneuzen. Juist op dat punt is het in de optiek van de secretaris misgegaan. „Het UZ wilde enkel een deel van het salaris voor de specia list inbrengen als een soort co-fi- nanciering en dat hebben we bij de beoordeling van de aanvraag afgewezen. Gent zou ook daad werkelijk tot co-financiering moeten overgaan. Simpel ge zegd: meer inbreng moeten heb ben, meer geld moet inbrengen. Toen dat werd geweigerd, viel voor ons de grensoverschrijden de waarde van het project weg. Want het is wel de bedoeling dat partners aan weerszijden van de grens financieel partici peren", benadrukt Van Trigt. De ziekenhuisdirecteur be strijdt dat het UZ slechts een halve specialist in te brengen had. „Dat verhaal klopt niet. Het UZ tekende voor het advi seurschap, voor de projectlei ding, voor de inbreng van de ex pertise en voor de scholing van acht van onze medewerkers, die het centrum gaan bemensen. Nogmaals, we zijn niet blij met de wijze waarop de besluitvor ming over dit project verlopen is. Voor ons is het onbegrijpe lijk. Temeer, daar kort geleden een soortgelijk project voor tandartsenhulp voor gehnadi- capten en angstpatiënten, dat sa men het het Regionaal Orgaan Zwakzinnigenzorg was opgezet, wél voor subsidie van de Eure gio in aanmerking kwam." Volgens Van der Heide is het goede nieuws voor de 700 nier patiënten in Zeeuws- Vlaande ren dat het nierdialysecentrum naast ziekenhuis De Honte in ja nuari 2005 wel open gaat en dat zij dan voortaan in eigen streek kunnen spoelen, in plaats van in Gent of Brugge. Het ziekenhuis gaat gewoon door met de bouw en de zorginhoudelijke voorbei- dingen. „Het is alleen buitenge woon jammer dat we nu als zie kenhuis opdraaien voor de hoge aanloopkosten en ook nog eens een forse subsidie mislopen." (Advertentie) Www» 30 aug t/m t2 icpt 2004 bel 090033 000 33 MIDDELBURG - Het nieuwe stadskantoor in Middelburg wordt van binnen en van buiten opgepoetst voor de komst van koningin Beatrix. Zij opent vandaag zowel de Roosevelt Academy als het nieuwe gemeentehuis. Hoveniers leggen graszoden op het laatste stukje braakliggende grond rond het kantoor. Tot vorige week stonden hier nog containers. Op de hellingbaan aan de andere kant van het gebouw zijn bloembak ken geplaatst. De koningin zal vandaag via deze ingang het stadskantoor binnen lo pen. Wie Beatrix wil zien, kan het beste op de Markt gaan staan, laat de gemeente weten. Daar vindt om twee uur 's middags in de burgerzaal van het oude stadhuis de offi ciële opening plaats. Tegen drie uur vertrekt de koningin naar de Kanaalweg. Daar wordt ze voorgesteld aan het college van B en W en aan de fractievoorzitters van de partijen uit de gemeenteraad. Vervolgens krijgt ze een rondleiding door het stadhuis. Alle activiteiten zijn vanaf de Markt te volgen. Daar staan schermen waarop te zien is wat zich binnen afspeelt. Bovendien is er een aantal theater- en muziekvoorstellin- gen. Het concert van Blofdat 's avonds van acht tot elf wordt gehouden op het Abdij plein, is ook op het beeldscherm op de Markt te zien. Koningin Beatrix vertrekt ver moedelijk rond half vier weer uit Middelburg. Het stadskantoor is vanmiddag vanaf twaalf uur gesloten voor alle andere zaken. foto Lex de Meester door Wout Bareman GENT - Provinciegouverneur Herman Balthazar van Oost- Vlaanderen neemt over twee we ken afscheid van de Euregio Scheldemond en de Schelde- mondraad. Dat gebeurt in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Hij gaat op 1 december als gou verneur met pensioen. Vorig jaar ging hij al met emeritaat als professor. Op 4 maart volgend jaar wordt Balthazar 67, de maximumleef tijd voor een gouverneur. Dat was althans tot begin dit jaar zo. De Vlaamse regering besloot in januari echter plotseling de pensioengerechtigde leeftijd van gouverneurs terug te bren gen tot 65. „Maar omdat hij die kaap al gerond had, kon hij min of meer zelf bepalen wanneer hij met pensioen ging", legt een woordvoerder van de provincie uit. De socialist Herman Balthazar werd in 1985 gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen. Hij ontpopte zich door de jaren heen als één van de belangrijk ste voorvechters van grensover schrijdende samenwerking tus sen de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland Bovendien stimuleerde hij het' Rijn-Schelde-Delta-beraad. Els Piqueur van het secretariaat van de Euregio in Gent: „Hij stond niet alleen aan de wieg deren. Omstreeks 13.30 uur pre senteren de doedelzakspelers in kilt zich op de Sterrefeesten in Clinge. Rond 17.00 uur reist het gezélschap naar Zandberg. Dit buurtschap tussen Hulst en Graauw viert dan haar jaarlijk se kermis. Na Zandberg begeeft de band zich naar Hulst. Hier wordt de opening van het Schar nier aan het Stationsplein inge vuld met de in ere herstelde Sta tiefeesten. De band speelt hier vanaf 20.00 uur. HULST - De Schotse doedelzak band 'the Central Band of the Royal British Legion Scotland' doet het komende weekeinde Zeeuws - Vlaanderen aan. De ruim veertig leden tellende groep is op rondreis door Euro pa. Vrijdagavond blazen de pi- pers tijdens de grote internatio nale taptoe op de Grote Markt in Antwerpen. Zaterdag vond de groep nog een gaatje in het drukke programma voor drie op tredens in Oost-Zeeuws - Vlaan- van de Euregio, maar hij bleef zich ook in de jaren erna enorm inzetten voor die samenwer king. Je merkte het direct als hij periodiek optrad als voorzitter. Dan gaf hij ons werk enorme im pulsen. Volgens hem moest de samenwerking zó solide zijn, dat de drie provincies ook na het wegvallen van de Europese subsidies blijven samenwerken. Er is inmiddels, mede dankzij hem, zo'n stevige structuur ge creëerd, dat dat geen probleem lijkt." In de nieuwe situatie, die mogelijk na een volgende subsi dieronde (Interreg IV, tot 2013) ontstaat, is een uiterst belangrij ke rol weggelegd voor de Schel- demondraad, waarin ook de ge meenten (de basis) nadrukkelij ker meedoen. De raad moet uit eindelijk de bindende factor worden. De gouverneur van Oost-Vlaan deren hamert er sinds jaar en dag op dat grensoverschrijden de samenwerking staat of valt met, de inzet van 'mensen die el kaar vinden, leren kennen en vertrouwen, informatie uitwisse len en van elkaar leren'. Men sen, die grensoverschrijdende sa menwerking niet alleen nuttig, maar ook nodig vinden. „Valt deze categorie mensen weg, dan zal de samenwerking al snel ver vagen." De drie provincies bieden hem bij zijn afscheid op woensdag 15 september in Middelburg een de bat aan over de samenwerking. De Oost-Vlaamse gouverneur Balthazar (hier tijdens een brand weeroefening in maart) is een belangrijk voorvechter van samenwer king tussen Vlaanderen en Zeeland. foto Peter Nicolai festivalhart Abdij Middelburg FESTIVALCAFE maaltijd hapje drankje dagelijks van 17u00 tot 24u00 zo 5 en zo 6 sept van 14u00 tot 18u00 wo 1, do 2 en vr 3 sept van 14u00 tot 24u00 Abdijplein reserveren 10118) 681100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13