>zc dwangsom voor vervuiler grond Op slag verliefd tijdens fietstocht ZOMERACTIE! PZC Veilig adres voor scholieren met pech Kassen leveren 1500 banen op in Kanaalzone Hrecteur failliet bedrijf Vinium moet terrein Nieuwland opruimen -11 [agenpreek i Middelburg ies korpsen bij iptoe Goes Adverteerders, let op onze ERDERSVOORDEEL agenda Man bestraft voor mishandeling Bedreiging leidt tot boete Boete voor heling aanhangwagens Website genomineerd voor prijs Subsidie voor kerkje Ellesdiek dinsdag 31 augustus 2004 orNadia Berkelder EUW - EN SINT JOOSLAND De voormalige eigenaar van failliete bedrijf Vinium BV jjgt nog tot eind van het jaar tijd om de vervuilde grond d de Langeweg in Nieuw- en it Joosland op te ruimen. Als grond niet weg is, legt de ge- lente Middelburg hem een angsom van 225.000 euro op. it de grond vervuild is met as- st, koper en lood, werd ruim er jaar geleden vastgesteld. De ond, drieduizend kuub, is af- unstig van de bouwlocatie van winkelcentrum Achter de luttuinen in Middelburg. De iuw van het centrum had een moerig verloop, compleet met ridische procedures en een illissement. De bouw lag lan- tijd stil, waarna de gemeente iloot om de parkeergarage te an exploiteren om uit de im- sse te komen. Uiteindelijk ig het centrum in 2002 open, ee jaar later dan gepland, toenmalige directeur van Vi- REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 5800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur nium, P.J. Bosma, heeft altijd ontkend dat hij het asbest op het terrein had gestort. De Raad van State oordeelde dat de pro jectontwikkelaar hoe dan ook verantwoordelijk is voor de vui le grond. De gemeente legde het bedrijf een dwangsom op om hem te dwingen de grond op te ruimen. De dwangsom is echter nooit geïnd omdat het bedrijf failliet ging. De economische po litierechter legde Bosma in 2002 een boete op van 25.000 euro, waarvan twintigduizend voor waardelijk, maar de grond bleef gewoon liggen. Waarom er na 2001 niets is on dernomen door de gemeente is niet duidelijk. Noch de behande lend ambtenaar noch verant woordelijk wethouder A. van 't Westeinde kon daar gisteren ant woord op geven. De juridische basis voor de actie tegen Bosma is anders dan vier jaar geleden. Toen werd hij aangepakt omdat hij geen vergunning had, nu om dat hij de wet Milieubeheer zou overtreden. De hoogte van de nieuwe dwangsom is vergelijk baar met de kosten die Bosma zou moeten maken om de ver vuilde grond af te voeren. Als het perceel op 1 januari 2005 niet schoon is, gaat de gemeente over tot het innen van de dwang som. Daarnaast wordt onder zocht in hoeverre de eigenaar van het perceel aansprakelijk is voor de vervuiling. Vinium kwam niet alleen in Mid delburg in de problemen met bouwprojecten. Het bedrijf was ook betrokken bij de ontwikke ling van het terrein van autobe drijf Pik in Goes. Dat terrein ligt nog steeds braak, in het na jaar wordt er een tijdelijk par keerterrein aangelegd. Vinium bemoeide zich verder met de bouw van twintig appartemen ten op de plaats van toeristen kerk De Ark in Renesse. Het ge bouw is inmiddels door een an dere projectontwikkelaar ge kocht, maar staat er nog steeds vervallen bij. Bosma was gisteren niet bereik baar voor commentaar. DDELBURG - De Zuidelijke ind- en Tuinbouw Organisatie LTO) houdt op zondag 12 sep- mber samen met de Morgen- r-gemeente een hagenpreek Middelburg. n hagenpreek werd in de en lucht gehouden in de tijd de hervorming, toen protes ten werden vervolgd. De ZL- op Walcheren houdt elk jaar moderne hagenpreek op een erderij. keer wordt hij gehouden de boerderij van de familie deman aan de Abeelseweg in Middelburg. De preek gint om 14.00 uur. Er is voor aderen een apart programma. slecht weer wordt de preek men gehouden. De preek ij ordt geleid door Theo van Tey- >gen uit Goes. Gospelkoor ound of Hope' zorgt voor de uzikale begeleiding. OES - Zes regionale korpsen de Goese danssschool Studio verzorgen vrijdag 10 sep- nber een taptoe tegen het his- rische decor van het Goese idhuis. n taptoe op de Grote Markt s, gratis toegankelijk voor lief- óbers van uiteenlopende mu- skstijlen. korpsen die meedoen zijn Juliana Drum Bugle arps, het jeugdcorps Confetti n Excelsior uit Goes, Blue loenix uit Axel, Interscadis Drums met Showbrass- ind Thalita, de Deltaband uit j issingen en showkorps Jonge acht uit Kapelle. t spektakel vindt plaats tus- 120.30 en 22.30 uur. Fietsende scholieren uit de gemeente Veere kunnen binnenkort bij pech terecht bij een hulppost onderweg. door Miriam van den Broek DOMBURG - Scholieren uit de gemeen te Veere kunnen met ingang van het nieuwe schooljaar veilig naar school fietsen. Negen bewoners langs de route staan klaar om de jongeren op te van gen als ze een lekke band of andere pro blemen hebben. Veilig Honk heet het project dat het Steunpunt Vrijwilligerswerk Veere na mens de gemeente heeft opgezet. Het idee is dat de 1400 scholieren die iedere dag naar Vlissingen en Middelburg fiet sen, verzekerd zijn van een hulppost als ze met pech staan. De negen deelnemers aan het project zijn elke dag rond schooltijd thuis. Ze krijgen een EH- BO-doos, een bandenplakset en een fietspomp. De adressen zijn herkenbaar door een bord in de tuin of bij de deur. Alle deelnemers hebben een 'verklaring van goed gedrag' overlegd. „We hebben eerst gekeken hoe de scho lieren vanuit alle dorpen naar school fietsen", vertelt Henny van Os van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Veere. „Daarna zijn we op zoek gegaan naar mensen die op ongeveer de helft van die routes wonen. Veel mensen reageerden gelijk positief. Alleen tussen Oostkapel- le en Middelburg hebben we nog nie mand gevonden, maar we zijn met een bewoner in gesprek. Alle andere routes, dus vanuit Veere, Domburg, Westkapel- le en Zoutelande, zijn voorzien van een Veilig-Honk-adres. Lekke band Een van de deelnemers aan het project is familie Van Eenennaam aan de Hoge- landseweg. „Het steunpunt heeft ons ge vraagd of we wilden meedoen", vertelt Jomien van Eenennaam. „Dat wilden we wel. Scholieren stoppen al jaren bij ons als ze een lekke band hebben. Dat gebeurt echt ontzettend vaak. Vooral aan het begin van het schooljaar. Ik weet niet waardoor dat komt." Meestal vragen de kinderen of ze naar huis mogen bellen. „Ze laten dan de fiets hier staan en gaan bij een vriendje achterop, 's Avonds halen ze met hun ouders de fiets op. Maar we hebben ook onze eigen fiets al eens uitgeleend. Die kregen we gewoon terug hoor. Dat gaat allemaal prima. Eén keer hadden we iemand die naar Westkapelle moest. Het stormde toen. Het kind was helemaal kapot. Het kon niet meer verder. De ouders waren niet thuis. We hebben die scholier toen met de au to naar huis gebracht. Vroeger gingen wij zelf ook met de fiets naar school. Ik heb ook een keer bij een huis moeten aanbellen omdat ik een lekke band had. foto Ruben Oreel Wij weten dus hoe het is om op het plat teland met pech te staan." Van Eenennaam weet nog niet wat ze van het project moet vinden. „Ik heb geen flauw idee hoe het uitpakt. Mis schien verandert er voor ons niet veel. We zullen zien." Kaart Om er voor te zorgen dat de scholieren bekend zijn met de adressen, heeft het Steunpunt Vrijwilligerswerk de scholen benaderd. Ook is er contact gezocht met de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. „We hebben samen de actie Doe Mee op gezet. Alle scholieren uit Veere krijgen een kaart waarop ze moeten invullen of er op de route naar school gevaarlijke of onduidelijke verkeerssituaties zijn. Ze moeten die kaart afgeven bij een Vei lig-Honk-adres. De kinderen kunnen daar een prijs mee winnen." Het project Veilig Honk gaat 16 septem ber officieel van start. Aan het einde van het schooljaar wordt bekeken of het een vervolg krijgt. Advertentie door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Het was een blind-date avant-la-lettre. Mien Lous uit Oostkapelle had in de oorlog, met Pasen, een afspraak je. Haar vriendin had dat gere geld. Ze gingen fietsen met een groepje. Mien viel direct voor Kees van Sluijs uit Amemuiden. Gisteren waren ze zestig jaar ge trouwd. „Het was oorlog, dus we hadden niks in die tijd", herinnert Kees zich die eerste ontmoeting.' „Maar Mien had in haar fietstas krentenbrood met roomboter. Dat wilde ik wel", zegt hij ruim zestig jaar later met een vette knipoog. Na hun bruiloft in 1944 trok het echtpaar in bij de vader van Kees in Amemuiden. Acht jaar later verhuisde het stel naar Oostkapelle om de melkwinkel van Miens ouders over te ne men. Drieëntwintig jaar lang stond Mien in de winkel in de Dorpstraat en deed Kees de ron de in de wijk. „Toen ik begon reed ik nog met paard en wa- Het echtpaar Van Sluijs uit Oostkapelle. foto Lex de Meester gen", vertelt hij. „Dat wilde ik eigenlijk niet. Ik ben geen paar denman. Ik was altijd meer de knecht van mijn paard. Maar de ouders van Mien waren nog in de zaak betrokken, dus ik kon het paard niet zomaar wegdoen. Later ben ik overgestapt op een driewieler-motorbakfiets. Daar na kwam de melkauto. Toen de melkauto met aanhanger en uit eindelijk de melkauto met aan hanger en imperiaal. In 1973 zijn we gestopt. Het werd te zwaar. We werkten zeven dagen in de week van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Mijn kinderen zeiden: als je hiermee doorgaat, word je niet oud. En gelukkig kreeg ik een baan bij de technische dienst van Zonne veld." Het was wel wennen om na al die jaren geen winkel meer te hebben. Vooral voor Mien. „In eens hoorde ik de winkelbel niet meer. Dat was een hele rare ge waarwording. Daarbij had ik moeite met het thuiszitten. Ik heb daarom ook nog even bij Zonneveld gewerkt als inval kracht." Het echtpaar heeft twee kinde ren, vier kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. De vierde is op komst. De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: 0113-315520 Tel.: 0114-372772 MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissin gen moet veertig uur werkstraf verrichten voor het plegen van een mishandeling. Dat heeft de Middelburgse politie rechter gisteren bepaald. De Vlissinger was 14 januari in Middelburg tot actie overgegaan toen iemand naar zijn vriendin staarde. De vriendin was daar niet van gediend en had tegen de verdachte gezegd: „Doe er iets aan". Dat deed hij prompt door het slachtoffer te grazen te nemen. De gedupeerde liep letsel op aan oog en arm. Een 24-jarige man uit Oostkapelle werd voor een mishan deling bestraft met een boete van 150 euro. De Oostkapel - lenaar had in februari iemand in Veere een klap verkocht, omdat hij zich ergerde aan diens gedrag. MIDDELBURG - „Een vervelend mannetje", vond de Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout van een 42-jarige Rotterdammer. De man had 13 februari in Vlissingen geweigerd om een bevel van de politie op te volgen en pleegde verzet bij zijn aanhouding. Een dag la ter bleek hij nog niet te zijn afgekoeld; hij bedreigde een agent en een parketwachter met de dood.De politierech ter veroordeelde de hem bij verstek tot 550 euro boete. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door ewaard Boekhout heeft gisteren een 60-jarige inwoner van Noordwelle voor heling van aanhangwagens duizend euro boete opgelegd. De gestolen aanhangers had hij in 2000 bij een handelaar gestald. Die wist de drie aanhang wagens snel door te verkopen. De opbrengst ging naar de verdachte, de handelaar kreeg een vergoeding. De man zei gisteren niets van deals met gestolen aanhangers te we ten. Tegenover deze ontkenning stonden de verklaringen van de handelaar, diens vrouw en dochter. Dat gaf voor de politierechter de doorslag. VLISSINGEN - De website Goetfoud.nl is genomineerd voor de Nederlandse designprijs, in de categorie interac tief ontwerpen. De internetpagina gaat over huiselijk ge weld en is bedoeld voor kinderen. Goetfoud is gemaakt naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van de Stich ting Blijf van m'n Lijf. De illustraties zijn gemaakt door Vlissinger Wim Hofman. De website is sinds 1 december vorig jaar te raadplegen. De winnaars van de Nederland se Designprijzen worden op 9 september bekendgemaakt. ELLEWOUTSDIJK - De gemeente Borsele wil vijfdui zend euro meebetalen aan een toiletgroep en een nooduit gang in 't Kerkje van Ellesdiek. De stichting die in het voormalige hervormde kerkje van Ellewoutsdijk bijeen komsten organiseert, krijgt het kerkje zo dikwijls hele maal vol, dat extra voorzieningen noodzakelijk zijn. Een extra toiletgroep en een vluchtweg kosten 20.000 euro als het tot de materiaalkosten beperkt blijft en de vrijwilli gers het werk zelf doen. De stichting kwam daarvan nog vijfduizend euro tekort. De gemeente Borsele is nu van plan die bij te passen. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Stadhuis, Markt en Stadskantoor, Kanaalweg, van af 14.00 uur Opening Roosevelt Academy en Stadskantoor door Koningin Beatrix; OOSTKAPELLE Biologisch Museum, Roofvogelshow; Kerkplein. Walacra; VEERE - Historische markt. ZOUTELANDE Markt; 't Winkeltje van Jannetje, 13.30-16.30 uur: Hobbyde monstratie. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Smidschor- repolder, de Koegorspolder en de Autrichepolder zijn in de Kanaalzone de meest ideale locaties voor grootschalige glas tuinbouw. De komst van kassen op driehonderd hectare grond gaat gepaard met vijftienhon derd banen, waarvan ongeveer de helft seizoensgebonden is. De werknemers moeten hoofdzake lijk uit Zeeuws-Vlaanderen ko- Dit zijn de voornaamste conclu sies van een onderzoek naar de beste locaties voor glastuin bouw in de Kanaalzone, dat het havenschap Zeeland Seaports op verzoek van de gemeente Ter- neuzen het uitvoeren door het bureau Witteveen en Bos uit De venter. De raadsleden van Terneuzen kregen gisteren in het ha venschapskantoor uitleg over de uitkomsten van het onderzoek. Het bureau onderzocht zowel westelijk als oostelijk van het Kanaal van Gent naar Terneu zen gelegen locaties. Na het schrappen van gebieden waarop ruimteclaims rusten, bleef ten westen van het kanaal alleen de Oud-Vogelschorpolder over. Die is echter te klein voor grootschalige tuindersactivitei ten. Ruimte Ten oosten van het water is veel meer ruimte. In de Koegorspol der is zestig hectare voor glas tuinbouw voorzien. Daar zou den met name kleinere bedrij ven zich kunnen vestigen. De 'grote jongens' moeten worden gesitueerd in de Smidschorrepol- der. De invulling van deze locatie zien wij als fase één. Daarna komt de Autrichepolder in beeld. Zeeland Seaports wil een direct aan het kanaal grenzend deel van deze polder voorlopig blij ven reserveren voor havengebon den activiteiten, maar sluit ook niet uit dat er ooit glastuinbouw zal plaatsvinden. Daarom stel len wij voor om het totale gebied wel aan een milieueffec- trapportage(MER) te onderwer pen, maar de zestig hectare aan het kanaal nog niet in de bestemmingsplanprocedure mee te nemen, legde hoofd afdeling Havenontwikkeling, F. de Bruij- ne, de raadsleden uit. „Het bestuur van Zeeland Seaports moest eerst over deze constructie beslissen. Mede daarom heeft het langer ge duurd dan gepland, voordat wij de uitslag van het onderzoek konden bekendmaken", aldus De Bruijne. Tussen de kassen en de bestaan de woningen in Westdorpe is een overgangsgebied met water en groen voorzien. Het natuurge bied Westdorpe-Noord wordt met een ecologische zone verbon den met de Zwartenhoekse kreek ten oosten van de Trac- taatweg. Boerderijen Waardevolle dijken en karakte ristieke boerderijen worden zo veel mogelijk ontzien. Lichthin der moet worden tegengegaan met behulp van de nieuwste technische mogelijkheden. „Horizontale lichtaf scherming is al verplicht en de kans ik groot dat dit over twee of drib jaar ook geldt voor dakbedek king. Daar moeten de tuinders zich op voorbereiden", aldus De Bruijne. Het is nu aan de gemeenteraad om wel of niet akkoord te gaan met de startnotitie. In het ver volgtraject krijgen burgers nog vier keer -na verschillende stap pen als de mer-rapportage en het ontwerpbestemmingsplan- de kans om hun visie op de plan nen kenbaar te maken. „In het gunstigste geval is alles eind volgend jaar gereed voor de bouw van de kassen. In het slechtste geval -rekening hou dend met eventuele bezwaarpro cedures- kan het nog twee jaar duren, voordat de spa de grond ingaat." Belangstelling is er genoeg voor het gebied, liet De Bruijne zijn toehoorders weten. „Er is al veel gebeld, door zowel grote als kleine bedrijven. Maar wij hebben de geïnteresseerden bewust nog afgehouden, want eerst is aan de gemeenteraad om te besluiten wel of niet door te gaan met deze plannen." Dat doet de raad op 23 septem ber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11