torsele wil garantie woningbouw Kunst als sociaal smeermiddel PZC Kortere kade voor containers redt duinen Kaloot niet Kunstwerkplaats Kipvis Middelburger met drugs betrapt Man verdacht van mishandeling Drankrijder is auto kwijt Bedreiging na geluidsoverlast Duikers naar ziekenhuis Dronken achter het stuur agenda 1jeitival.nl Als vrouw meedoen aan een trekkertrek, dat geeft een kick ïrtienjarige ngen op evenpad meente stelt provincie voorwaarden aan uitbreiding geluidzone W atersportfeesten broodnodig voor vereniging Ellewoutsdijk door Nadia Berkelder SINT LAURENS - Kunstwerkplaats Kipvis in Sint Laurens moet meer wor den dan de zoveelste galerie. Initiatief neemster Caroline Passenier wil dat de ruimte waarin kunst te zien is, ook een sociale functie krijgt in het dorp. Kip vis, gevestigd in de voormalige dorpssu permarkt, moet een ontmoetingsplaats worden. Het eerste project in Kipvis - de naam is afgeleid van de letters van de postco de - verhief nabuurschap tot kunst. Pas senier ging langs de deuren om koffie kopjes te lenen. Die werden vervolgens gefotografeerd, genummerd en geregis treerd op de plattegrond van Sint Lau rens. Elk stipje vertegenwoordigt een bewoner die zijn servies bij Passenier in bewaring gaf. Tijdens de opening van de kunstwerk plaats in juli is iedereen die een kopje in bruikleen had gegeven uitgenodigd. Passenier serveerde hen koffie in hun eigen kopje. Het project 'gratis koffie' is nu ten einde. „Ik ben alle kopjes terug gaan brengen", zegt Passenier. „Dat le verde weer allemaal reacties op. Men sen vinden het tof dat er weer iets ge beurt in het dorp. Sommigen zijn na de opening nog terug geweest. Om het werk van Monique Marijnissen, die hier exposeerde, te zien of om erover te pra ten. Als ik er ben, staat de deur open." De ontmoetingen tussen dorpsbewoners en andere bezoekers van de kunstwerk plaats zijn vastgelegd door fotograaf Mi chael Lehmann. Zaterdag presenteerde hij zijn foto's weer in Kipvis en zo is de ontmoeting zelf een kunstwerk gewor den. „Ik was vooral op zoek naar de che mie tussen mensen", zegt hij. De foto's van ontmoetingen waarbij geen vonk is overgeslagen, heeft hij niet afgedrukt. Jan Boone, bewoner van Sint Laurens hangt er wel tussen. Hij grinnikt een beetje als hij het resultaat bekijkt. Boone vindt Kipvis een aan winst voor het dorp. „Het brengt leven in de brouwerij. Ja, het dorp heeft na tuurlijk wel een verenigingsleven, maar verder is er eigenlijk niets." Passenier wil iets terugdoen voor het dorp, omdat ze het gevoel heeft dat ze de super markt, een belangrijke ontmoetings plaats voor dorpsbewoners, heeft inge pikt. Boone tilt niet zo zwaar aan het verdwijnen van de winkel. „Het is wel jammer, maar het was vooral een win kel voor de vergeten boodschapjes. Daar kan een mens niet van leven. De eigenaar bracht zelfs boodschappen rond bij ouderen die zelf niet naar de winkel konden komen. Voor die mensen is het wel zonde dat de supermarkt weg is." Wat vinden de bewoners van Sint Lau rens van Kipvis? „Ik stond ervan te kij ken hoeveel mensen er bij de opening waren", zegt Boone. „Sint Laurens is toch wel een beetje behoudend, maar zelfs oudere mensen kwamen even langs." Bij de tweede opening van een expositie is de belangstelling uit het dorp wat minder. Cees van Belzen denkt dat de mensen langzaam moeten wennen aan Kipvis. „Het heeft tijd no dig. Je hebt hier in de buurt ook boerde rijgalerie De Osseberg. Dat heeft ook ja ren geduurd, maar nu is die erg succes vol." Boaz komt de foto's van Lehmann bekij ken. Hij is één van de kinderen die mee deden aan het kunstproject dat Passen ier heeft opgezet op de basisschool in het dorp. „We moesten een tekening ma ken en die weer uitgutsen. Het moest over Kipvis gaan, bijvoorbeeld half kip, half vis. Ik heb een kippenhoofd met een vissenstaart gemaakt." Kunst is voor hem niet vreemd. „Mijn moeder schildert zelf ook." Passenier heeft zich verbaasd over de creativiteit van de kinderen. „Ik heb ge vraagd of ze een logo wilden ontwer pen, sommigen wisten er echt iets van te maken." De logo's zijn nog te zien op de vlaggen die aan de gevel van de kunstwerkplaats hangen. „Het project was bedoeld om te kijken wat kinderen van de moderne beeldtaal weten, van daar ook die logo's. Ik wilde weten of ze zich bewust zijn van de beelden die ze zien." maandag 30 augustus 2004 w9 MIDDELBURG - In een café op de Markt in Middelburg is zondagochtend rond kwart voor drie een 22-jarige Mid delburger aangehouden wegens het bezit van harddrugs. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De drugs zijn ïn- beslaggenomen. GOES - Een 28-jarige Goesenaar is gisterochtend rond vijf uur aangehouden in de Sint Jacobsstraat in Goes. Hij wordt ervan verdacht een 32-jarige man uit Goes te heb ben mishandeld. De verdachte verzette zich bij zijn aan houding. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. SCHORE - Een 22-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is gisterochtend in Schore betrapt op dron ken rijden en moest meteen zijn auto inleveren. Toen de politie hem rond half zes aanhield en een blaastest af nam, bleek dat de man tweemaal te veel gedronken had. Daarvoor kreeg hij een bekeuring en een rijverbod van drie uur. Maar omdat tevens bleek dat de man zijn auto voor de derde keer niet verzekerd had, is de wagen inbe- slaggenomen. De man kreeg een extra bekeuring. KAPELLE - Een 30-jarige Kapellenaar is gisterochtend rond half tien aangehouden, omdat hij een 47-jarige man, eveneens uit Kapelle, zou hebben bedreigd. De bedrei ging vond plaats naar aanleiding van een klacht over ge luidsoverlast van de verdachte. Na verhoor door de poli tie is de man weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. YERSEKE - Een 42-jarige duiker uit Etten-Leur en zijn duikbuddy zijn gistermiddag naar het ziekenhuis ge bracht nadat de Etten-Leurenaar keerde na een duik van zestien meter diep over duizeligheid, vermoeidheid en ge voelloze vingers. Hij had al eerder een duik naar veertig meter gemaakt. Aan boord van een schip heeft de duiker zuurstof gekregen, waarna hij naar het ziekenhuis is ge bracht. Het is onbekend of de duikmaat ook klachten had. De waterpolitie heeft de zaak in onderzoek. THOLEN - Een 36-jarige Tholenaar kroop in de nacht van vrijdag op zaterdag achter het stuur, nadat hij te diep in het glaasje had gekeken. Hij werd op de Reimerswaalse- weg in Tholen aangehouden door de politie. Tijdens de blaastest bleek dat hij ruim tweeënhalf keer de toegesta ne hoeveelheid had gedronken. Zijn rijbewijs werd inge vorderd. De nacht daarop betrapte de politie in Tholen een 35-jarige man uit Bergen op Zoom op rijden onder in vloed. Hij had twee keer te veel gedronken en kreeg een rijverbod van vijf uur. In Wilhelminadorp liep in dezelfde nacht een 57-jarige Vlissingse tegen de lamp, toen uit een blaastest bleek dat zij met een glaasje te veel op achter het stuur zat. Zij moest de auto een uur laten staan. door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Een- of tweezijdig inkorten van de Wes- terschelde Container Terminal redt de stuifduinen op de Ka- loot niet van de ondergang. Een tot driehonderd meter de rivier instekende kade en tot zeven me ter hoge kademuren tasten de duinen ernstig aan. Het is zeer de vraag of nog van 'dynami sche duinvorming' sprake zal zijn. Dit stelt de Vereniging Bewo ners Belanghebbenden Bergen op Zoom. Secretaris R. van dei- Pols zet in een brief aan het Pro vinciaal Bestuur grote vraagte kens bij het nieuwe plan voor de WCT, dat uitgaat van een korte re kade, om zo de waardevol ge achte duinen op de Kaloot te sparen. Hij tekent aan dat er on voldoende (waterloopkundig) onderzoek is gedaan (met inbe grip van modelstudies). Niet al leen naar de verhouding tussen de kortere kade en de duintjes, maar ook naar de gevolgen voor de Westerschelde als vaarweg. Volgens Van der Pols ontstaat 'een blokkendoos van enorme af metingen tot aan de vaargeul'. Dat moet wel gevolgen hebben voor het stromingspatroon, meent hij, zeker aan beide ujt- einden van de kade (waar juist de duintjes gespaard moeten blijven). Van der Pols herinnert eraan dat noch het Provinciaal Be stuur, noch havenschap Zeeland Seaports destijds bezwaar aante kenden tegen het voornemen om de Westerschelde tot speciale be schermingzone (zoals aangege ven in de Europese Vogel- en Ha bitatrichtlijnen) aan te wijzen. Hij wil weten in hoeverre dat aanleg van een WCT in de waag schaal heeft gesteld. Ook is Van der Pols benieuwd naar de con tacten met de Europese Commis sie over het nieuwe plan voor de containerterminal. Hij vraagt zich af of het plan voor de inge korte kade aan de Europese Commissie is voorgelegd, en of de bevindingen van de commis sie voor het Statenbesluit (7 ok tober) bekend zijn. De secretaris van de Vereniging Bewoners Belanghebbenden wijst erop dat de stuifduinen op de Kaloot worden aangemerkt als uniek. Van der Pols vindt het een ernstige tekortkoming dat de ontwikkeling van de duinen gedurende de afgelopen twintig jaar niet is onderzocht. Tenslotte vraagt hij aandacht voor de uitstoot van luchtveront reiniging. Bij hét beoordelen daarvan is geen rekening gehou den met de bestaande vervuiling door bedrijven in het Sloege- bied. Van der Pols geeft aan dat sche pen door het gebruik van niet erg schone dieselbrandstof flink bijdragen aan vervuiling, zowel de containerschepen als de bin nenvaartschepen die de contai ners verder vervoeren. Hij stelt dat dit in de onderzoeken niet is meegenomen. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Centrum, hele dag: Toe ristenmarkt; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam me, 14.00 - 17.00 uur: Expositie Trek paard in het gareel, MIDDELBURG Markt, 11.00 - 17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch museum, 10.30 uur: Excursie voor kin deren door de heemtuin olv gids. VLISSINGEN - Open Hof. 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Walk-lnn, 20.00 uur: Bingoavond voor en door bewoners uit het Middenge bied. (Advertentie) WWW. nazomer 30 aug t/m 12 aept 2004 bet 0900 33 000 33 yFreek Janssen EER ABTSKERKE - Wie tt dat trekkertrek alleen mannen is weggelegd, het mis. Dat bewijst Sa- iJoppe uit Scherpenisse. ien met haar man David ze de trekkertrekwedstrij- jn de regio af. Niet David zit achter het stuur tijdens de wedstrijd, maar Saroya. Zater dag was ze met haar sporttrac- tor op de trekkertrek in 's-Heer Abtskerke. Ze rijdt mee in de klasse pro-stock. „Die is nog zwaarder dan de sportklasse", legt ze uit. „Hoe veel pk de tractor heeft? Ze schatten zo'n 600 pk. En dan heeft deze nog maar een blokje van 5,9. De meesten in die klas se hebben een motor van 8,3 li ter." Het begon voor de geboren Yer- sekse ooit met de landbouwklas- se, voor tractoren die ook wor den gebruikt op het land. Toen ze een keer had meegedaan aan de trekkertrek in Tholen, had ze de smaak te pakken. Samen met haar man is ze nu on geveer zes uur in de week met de hobby bezig. Dat wil zeggen, alleen al aan het onderhoud. Als er iets aan de tractor kapot gaat, zijn ze meer tijd kwijt. Hoe voelt het om als vrouw mee te doen aan een trekkertrek? „Stoer." Haar ogen fonkelen. „Het geeft gewoon een kick. Voor mij is het ook een show om op het publiek in te spelen. Als de omroeper zegt dat er een vrouw gaat trekken, zie je ze een beetje la chen. Ze denken: dat wordt toch niks. Maar als het dan wel goed gaat, staan ze mooi te kijken, ha- ha." De trekkertrek in 's-Heer Abts kerke trok zaterdag zo'n 1700 bezoekers. LMSLAG - De eigenaar een bedrijf in het Zeeuws- imse Zaamslag heeft giste- een dertienjarige jongen be tbij een inbraak. trof dè jongen rond vijf uur liddags aan in zijn bedrijf de Bedrijvenstraat. De eige- rhield de jongen vast tot de itie arriveerde. Een tweede reker kon ervandoor gaan. fouillering van de dertienja- die afkomstig is uit de ge- fflte Terneuzen, trof de poli- «1 mobiele telefoon aan. i bleek eerder op de dag bij autoinbraak te zijn gesto ft de jongen wordt pro verbaal opgemaakt. REDACTIE WALCHEREN fuitenruststraat 18 'ostbus 8070 330 EB middelburg 'el: 0118-493000 ax: 0118-493009 -mail: redwalch@pzc.nl to van der Sluis (chef) «adia Berkelder '1ith Ramakers 'iriam van den Broek tonMagnée toen de Vries (sport) centrale redactie 'lationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes fel: (0113)315500 k (0113)315669 bnaijf? redactie@pzc.nl iternet *ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bezorgklachten: 5800-0231231 maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; sterdagstot 12.00 uur In de voormalige supermarkt van Sint Laurens zijn nu foto's te zien van ontmoetingen in de kunstwerkplaats. foto Lex de Meester door Freek Janssen ELLEWOUTSDIJK - De dijk stroomt langzaam vol met toe schouwers, terwijl de brand weer demonstreert hoe je een slachtoffer van een verkeerson geval uil een auto knipt. „U ziet, het duurt lang voordat het slachtoffer uit de auto is ge haald", merkt de omroeper op. Wordt de brandweer hier op de hak genomen? Nee hoor, hij ver volgt even later: „Vroeger wer den mensen zo snel mogelijk uit de auto gehaald, maar toen bleek vaak dat het slachtoffer daardoor meer verwondingen had opgelopen dan toen hij nog rustig in de auto zat." Ondertussen staat een duikteam klaar om tussen de bootjes in de haven van Ellewoutsdijk op zoek te gaan naar een drenke ling. De demonstraties zijn on derdeel van de dertigste Water sportfeesten in Ellewoutsdijk. Secretaris van de organiserende Watersportvereniging Elle woutsdijk, Henk Traas: „De brandweer helpt ons al jaren met het uitbaggeren van de ha ven, dus wij vonden het wel een aardig idee om ze hier een de monstratie te laten doen." De opbrengst van het tweedaag se evenement gaat naar de vere nigingskas. En dat is broodno dig, vertelt Traas: „Wij bekosti gen alles zelf, krijgen niets van de overheid. Om te zorgen dat de contributie niet al te hoog wordt, houden we elk jaar de W atersportfeesten. Sardienenblikje De Opel Kadett wordt flink on der handen genomen door de brandweer. De voorruit ligt er al uit, evenals de portieren en een zijruitje. Met een tang De brandweer stabiliseert een slachtoffer tijdens een demonstratie bij de haven. foto Willem Mieras wordt het dak van de auto open- dag op het programma een gra- een ballonwedstrijd en een piere- geknipt als was het een sardie- tis rondvaart over de Wester- magochelwedstrijd. Daarbij nenblikje. Behalve de brand- schelde, palingroken en stokvis- ging het erom wie het mooiste weerdemonstratie stond zater- knuppelen. Zondag was er nog varende voorwerp had gemaakt. jFreek Janssen 8SSELE - De gemeente Bor- ivil pas akkoord gaan met ireiding van de geluidzone in Sloegebied, als ze er zeker kan zijn dat die uitbreiding toekomstige woningbouw in de weg staat. Ook moe- Ie kosten van onder meer ge- isisolatie betaald worden rde initiatiefnemers: de pro- ieen Zeeland Seaports. college van burgemeester en houders van Borsele heeft brief klaarliggen voor de nncie. Daarin staan zeven waarden waaraan moet den voldaan, wil de gemeen- instemmen met uitbreiding de geluidzone in het Sloege- I Die is nodig, omdat in het iistriegebied 's nachts geen iidruimte meer over is. Nieu- bedrijven die dag en nacht lien, kunnen zich er daar- r niet vestigen. Het Borselse ege ziet in principe wel heil ie uitbreiding. De gemeente ertekende in 2002 het I-convenant. Daarmee be de ze mee te werken aan uit- ding van de geluidzone, woningbouw in de dorpen sele en Nieuwdorp zou wor- gegarandeerd. Die toezeg- jwil ze graag nog een keer stigd zien door de provin- andere voorwaarde is dat iele niet zelf opdraait voor asten die de uitbreiding met imeebrengt. Van 140 wonin- rondom het Sloegebied il worden onderzocht of ze elisolatie moeten krijgen, om er een acceptabel geluidsni- II te. blijven. Verwacht wordt, dat zo'n honderd wonin gen geïsoleerd moeten worden. Kosten: een miljoen euro. Borse le wil zwart op wit hebben dat de provincie en Zeeland Sea ports opdraaien voor die kosten en voor uitgaven zoals het wijzi gen van bestemmingsplannen en het betalen van schade claims. De aanwijzing van de zak van Zuid-Beveland als nationaal landschap mag niet worden aan getast door de uitbreiding. Ook wil Borsele dat de maatregelen om geluidsoverlast van vracht verkeer op de Bernhardweg in Nieuwdorp tegen te gaan, met voorrang worden uitgevoerd. Tenslotte vraagt de gemeente zich af of de plannen wel con creet genoeg en economisch haalbaar zijn en of de initiatief nemers al gekeken hebben of er bij de bestaande bedrijven in het gebied nog geluidruimte te halen is. Voordat de voorwaar den worden opgestuurd naar de provincie, moet de Borselse raad zich er nog over buigen. theater op locatie in Zeeland opera SWEETHEART COME op de Westkappelse Zeedijk ma 30 aug t/m wo 1 sept vr 3 en za 4 sept di 7 en wo 8 sept vrlOen za 11 sept 20u30 Westkapelle Domburg 22,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9