»zc &oed jaar voor recreatiesector H Water zonder rooie luusjes Small Sail goed bezocht Deze week bij Omroep Zeeland Radio en TV Noren geïmponeerd door Vlissingse hulp na ramp Mohawk II Paars waait uit {echt weer nauwelijks van invloed erneuzenaar ij vechtpartij ïrug gestoken aldadig gedrag nazomer Ie6tival.nl iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: Inbraak bij Dierenbescherming Dronken man rijdt te langzaam Man aangehouden na geweld Jongen richt vernielingen aan Mannen opgepakt na mishandeling Snorfiets gestolen in Vlissingen nazomer J5e0t1val.nl zeeuwse almanak Weekeinde tie: 0113-315649 jK.pzc.nl r„aj|:redactie@pzc.nl bus 314460 AA Goes tentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■uws-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. jaandag 30 augustus 2004 editie Walcheren lorNadia Berkelder F pDELBURG - Het slechte W heeft nauwelijks invloed aad op het aantal toeristen (afgelopen zomer naar Zee- id is gekomen. Hotels, huisjes jcampings zaten vol. Zelfs ex- iatanten van strandtenten zijn meden over het seizoen. k voorseizoen was goed, zeg- recreatieondernemers. „Het agseizoen kwam een beetje it op gang", concludeert. K.J. ppoolse van camping Ons Bui- in Oostkapelle. „Maar dat jft voornamelijk met de va- ïtiespreiding te maken. De re- zuid heeft volgende week gvakantie, ook een groot aan- Duitsers blijft nog een c." De camping heeft de af lopen weken helemaal vol ge- i, nu is er nog een bezetting 15 procent. Coppoolse ver- art de drukte uit de voorzie- gen die op de camping aan- <ng zijn; een overdekt zwem en een animatieteam. „Als kinderen bezig gehouden wor- i, zijn de ouders ook tevre- Strandpavilj oenhouders reken van een 'normaal' sei- ,De mensen zijn er toch", |tM. Nas, van de paviljoens se en Stenen Toko in Dom- ,En ze moeten natuurlijk m. Het enige dat minder is a vorig jaar is de meeneemver- op, de ijsjes en blikjes. Dom- ig is toch anders dan andere iplaatsen, hier is altijd veel Ik en onze paviljoens liggen SNEUZEN - Een negentien- rige Terneuzenaar liep vrij macht een ingeklapte long Bij een vechtpartij werd hij il een scherp voorwerp in zijn jgestoken. De man is opgeno- in het ziekenhuis. verband met de ruzie zijn i mannelijke verdachten in leeftijd van veertien tot en a eenentwintig jaar aangehou- nTwee personen zijn afkom- i uit Temeuzen, één uit' Bre- en één uit Den Helder. De ge- resteerden zijn ingesloten or nader onderzoek, ruzie is vermoedelijk ont- ian omdat het slachtoffer een osje zou hebben geslagen, n van de vier verdachten, een gentien jarige Terneuzenaar, od later in de nacht aangifte nmishandeling. ae aangifte houdt verband 8 de steekpartij. De man liep haafwonden op aan zijn kouder nadat hij in zijn ge- cht was geslagen en tegen een iiurviel. inleiding was een opmerking het slachtoffer maakte in de lilting van een man die het asje zou hebben geslagen. Die isoon sloeg de Terneuzenaar «arop in zijn gezicht. USSINGEN - In de Walstraat Vlissingen is gisterochtend od kwart voor zeven een ze stienjarige Vlissinger be- «ïrd wegens baldadig gedrag. oman liep hard schreeuwend Dor de Walstraat en gooide een Qrktkraam omver. Hij werd ingehouden en kreeg een be dring, waarna hij naar huis *rd gestuurd. (Advertentie) WU71V. je aug t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 00033 precies langs het dorp. Mis schien is het bij andere pavil joens wel anders." Nee hoor, zegt D. van Doorn van paviljoen Breezand bij Vrou wenpolder. „Het seizoen is nog niet voorbij. Als we nu een mooie september draaien, heb ben we een gewone Hollandse zomer. Het is minder dan vorig jaar, maar dat is niet te vergelij ken. Dat was een abnormale zo mer." Ook in Breezand worden minder blikjes verkocht. „De centjes zijn duur bij de mensen, dat merk je. Gezinnen nemen nu vaker een fles limonade mee in de koelbox. Nee, duur zijn we niet, zeker niet in vergelijking met andere delen van Neder land. We hebben hier altijd een beachvolleybaltoernooi. De deel nemers vertelden dat ze bij pa viljoens in andere provincies vijftig cent moeten betalen voor het vullen van een fles water. Dan ben je als ondernemer ver keerd bezig, denk ik." Vakantie woningen en huisjes zijn goed bezet geweest, meldt het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ). „We mogen niet klagen", zegt een medewerker van Duinpark Het Kustlicht bij Zoutelande. „Het seizoen duurt nog drie we ken en tot die tijd zitten we hele maal vol. Het slechte weer heeft niet tot afzeggingen geleid." Ook bij de camping in Oostka pelle hebben de gasten het slech te weer getrotseerd, vertelt Cop poolse. „Er zijn geloof ik maar twee mensen echt eerder weg ge gaan." Slecht weer is goed voor de dagattracties, zegt E. Angeli- ni van het Arsenaal in Vlissin gen en Miniatuur Walcheren. „Het is drukker dan anders. Ei genlijk is het deze zomer nor maal weer geweest, met tweeën halve week zon. Het heeft wel geregend, maar dat was vooral 's nachts." Of het naseizoen goed wordt, zal wel afhangen van het weer, denkt D.Korte- weg-Maris van het BTZ. „Vorig jaar kwamen mensen op het laat ste moment nog even naar Zee land. Als het zo blijft, besluiten mensen om er maar niet nog een weekje tussenuit te gaan." De wispelturigheid van de vakantie ganger is wel een probleem voor ondernemers, vindt ze. VLISSINGEN - Het maritieme evenement Small Sail trok het afgelopen weekeinde duizenden be zoekers naar Vlissingen. De organisatie schatte het aantal bezoekers op 50.000. Mensen konden een boottocht maken, aan boord van historische schepen stappen of genie ten van een demonstratie van historische beloods- ing met sloepen. Small Sail werd gecombineerd met een braderie, die ook gisteren nog druk is be zocht. foto Lex de Meester 0ZZ3 N3Zn3Nd3i aavA3ino83ai3H3s 0 0 ZZ3 N3ZD3NU31 D3MNVWHWH 0frZ3 N3Zn3NU31 iVVaiSIOOHDS 00Z3 aaooN N0I1V1S 09Z3 N3DNISSI1A iWHisxms 09Z3 oananos-isoo NI31d3fNV80 0513 08Z3 N39NISSI1A iwaiSN3aawd SNVX 9Niai3ia31VW Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de waterleiding. Het waterleidingbedrijf van het Monopoly heet in Zee land tegenwoordig Evides. Ge vestigd in Rotterdam. Jammer dat het spel niet meer met Hol landse florijnen gespeeld wordt. Dat biedt een veel ruimere keus. Elke Zeeuwse regio begon met een eigen drinkwaterleidingbe- drijf. Het automatisme waarmee te genwoordig de kraan wordt open gedraaid, met de zekerheid dat er altijd water uitstroomt, doet vergeten dat de komst van de openbare drinkwatervoorzie ning veel voeten in de aarde had. Regenwater is levend, lei dingwater is dood, riepen de te genstanders om het hardst. Ze doelden ongetwijfeld op de rooie luusjes, die er in groten ge tale in rondzwommen. Pas 120 jaar geleden, in 1884, krijgt Vlissingen als eerste een drinkwaterleiding, vrij snel ge volgd door Middelburg in 1892. Beide duinwaterleidingen; de pompstations bij Biggekerke en Vrouwenpolder (Oranjezon) zijn inmiddels op rust gesteld en die nen als reserve-winplaatsen. Ook op Schouwen-Duiveland zoeken de initiatiefnemers hun heil in de duinen, nadat in 1888 een plan om Zierikzee vanuit Schuddebeurs - waar een zoet waterbei onder de grond zit - van water te voorzien, is afgewe zen. De oprichting van een wa terleidingbedrijf wordt een mar De productielocatie voor leidingwater in Burgh-Haamstede. telgang van Kromme Lindert. Zie maar eens 18 gemeentera den - zoveel telt Schouwen-Dui veland er dan - op één lijn te krijgen. Pas in 1921 kan een NV worden opgericht, maar het geld voor de bouw van een pompstation en leidingnet ont breekt. Na veel gemodder begint in 1928 de aanleg van pompstation De Blinkert. In de duinen bij Haamstede verrijzen witte, tem pelachtige gebouwtjes. Alsof de architect in zijn achterhoofd heeft dat in de buurt ooit een Ro meinse nederzetting lag. In april 1930 kan voor het eerst gezui verd duinwater het leidingnet in worden gepompt. Nog steeds gaat het niet van har te. Afnemers protesteren tegen het vooruit betalen van hun abonnement. Dominee Kersten van de SGP benadert daar met kamervragen de minister van Ar beid over. Hij krijgt nul op het rekest. Tweede Wereldoorlog en Fe- bruariramp 1953 brengen de drinkwatervoorziening in grote problemen. Als de boel weer op orde is, zorgt de stijgende vraag naar drinkwater voor nieuwe. Daar is vooral de sterk toene mende recreatie schuldig aan. foto Marijke Folkertsma De zoetwaterbei in de duinen slinkt; de zoutgrens dringt op, er treedt verdroging op. Water uit het verzoete Haring vliet halen en inlaten in de dui nen biedt een oplossing. Er wor den infiltratievijvers gegraven (Boompjesput, Driehoek en Ha- ringput). De charmante gebouw tjes van de Blinkert worden ge sloopt en in 1980 komt de zake lijke productielocatie Haamste de in gebruik. Vanaf die tijd draait de drinkwa tervoorziening op Schou wen-Duiveland vrijwel onge stoord. Ook bij massaal toeris tenbezoek. Het pompstation en leidingnet kunnen de vraag aan. Paul van den Berg van Evides vertelt dat er een vergunning voor het onttrekken van water is tot 4,5 miljoen kubieke meter per jaar. Het verbruik schom melt rond 3,8 miljoen. De piek ligt doorgaans in juli, tijdens de bouwvakvakantie. Dan is een productie van 13 tot 14 miljoen liter water per et maal normaal. Van den Berg geeft aan dat het record rond 1,2 miljoen liter per uur ligt. De productielocatie Haamstede draait volledig geautomati seerd. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van geïnfil treerd Haringvlietwater, om het natuurlijk duinwater te sparen. „Dat gebruiken we zo min moge lijk", aldus Van den Berg. Het voorgezuiverde water ver blijft zo'n 60 dagen in de dui nen, voordat het wordt opge pompt. De zuivering tot drink water is eenvoudig: het loopt door grintfilters. krijgt een ozon- behandeling voor desinfectie en wordt nagefilterd. Bij het pomp station en de uitkijktoren in de duinen liggen voorraadkelders, goed voor ruim 4200 kubieke meter. Die worden in stille tijden ge vuld. Stijgt het verbruik dan is er zonder drukverliezen altijd genoeg water beschikbaar, legt Van den Berg uit. Aan de Zand weg te Zierikzee bevindt zich nog een zogenaamde 'op jager', die het water in de transportlei dingen richting Bruinisse een extra duwtje geeft. Ook daar lig gen voorraadkelders van totaal 1500 kubieke meter. „Onze leve ringszekerheid ligt rond 99,9 procent", stelt Van den Berg met voldoening vast. Rinus Antonisse (Advertentie) Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van BlOf en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prof ronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl VLISSINGEN- Door een inbraak in het kantoor van de dierenbescherming aan de Alexander Gogelweg in Vlissin gen, was de dierenambulance het afgelopen weekeinde on bereikbaar. De dieven namen in de nacht van vrijdag op zaterdag onderdelen van computers mee en een aantal mo biele telefoons. Bovendien lieten ze een ravage achter in het kantoor. De kantoorpoes bleef ongedeerd. De die renambulance is vermoedelijk vandaag weer bereikbaar. VLISSINGEN - Een 32-jarige dronken automobilist uit Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen de lamp gelopen omdat hij te langzaam reed. De politie zag hem rond vier uur met een gangetje van ongeveer zeven tig kilometer per uur over de A58 rijden. De man had njet alleen te veel gedronken, zijn auto was ook niet verze kerd. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en twee boetes. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 23-jarige Middelburger aangehouden. De man wordt ervan verdacht zijn vriendin te hebben mis handeld. De vrouw hield schaafwonden en bloeduitstor tingen aan de mishandeling over. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een achttienjarige Middelburger aangehou den in een café aan de Markt. De jongen had na een toilet- bezoek een lamp vernield en een spiegel van de muur ge haald. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. HULST - In de Gentsestraat in Hulst zijn zaterdagnacht twee mannen aangehouden op verdenking van mishande ling. Surveillerende agenten zagen dat de twee, een 29-ja- rige Terneuzenaar en een 19-jarige Hulstenaar, een onbe kende man mishandelden die weerloos op de grond lag. De aanleiding is onbekend. De politie gebruikte bij de aanhouding pepperspray. De zaak wordt verder onder zocht omdat er mogelijk nog meer verdachten zijn. VLISSINGEN - In de Nieuwstraat in Vlissingen is zater dagmiddag een snorfiets gestolen. Het gaat om een zwar te Peugeot Viva City. ook nog worden gerepareerd. „De grote schade moeten we la ten repareren, de kleine dinge tjes kunnen we zelf wel. Vrij dag is Per even bij het schip ge weest, en dat viel niet mee. „Het was een treurig gezicht, we heb ben een emotionele band met die boot. Hij is al sinds 1953 in ons bezit." De Mohawk II zonk in juli na een aanvaring met een Arnemuidse viskotter. De scouts konden veilig van boord komen. Rijkswaterstaat heeft het schip geborgen omdat het midden in de vaargeul voor Vlis singen lag. De kosten, die niet verzekerd zijn, mogen in termij nen worden betaald. Daar is vo rige week overeenstemming over bereikt. Binnen een paar weken wordt de Mohawk II op transport gezet naar Noorwe gen. Een Noorse reder die op Antwerpen vaart zou bereid zijn het vrachtje mee te nemen. »N. Peters, voorzitter van het zeeka- dettenkorps, zegt verbaasd te zijn over de medewerking die de Noren krijgen. „Dat is onge kend, dat had ik niet verwacht." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De inzamelings actie voor het gezonken Noorse schip Mohawk II heeft ruim 2500 euro opgeleverd. De actie werd gehouden tijdens Small Sail in Vlissingen. De Noorse scouts die op het schip waren toen het zonk, zijn onder de in druk van de inspanningen in Ne derland. De zeescouts uit Noorwegen ver kopen tijdens Small Sail spullen uit de gezonken boot en ze lie pen op straat met collectebus sen. Het roestige bestek uit de Mohawk II kost een euro per set je. Een zanderige pet veertig eu ro, tien euro meer dan een schoon exemplaar. De Noorse delegatie bestaat uit 22 perso nen, tien van hen waren aan boord van de Mohawk II toen die zonk. Per Gotuus was één van de opvarenden. Hij vindt het leuk om weer in Vlissingen te zijn, vertelt hij. „Het is fijn dat we de gelegenheid krijgen om de gemeenschap hier te be danken. We zijn met van alles geholpen, vanaf het moment dat we gezonken zijn. We werden opgevangen in een hotel, we heb ben kleren gekregen. En nu wordt er weer geld ingeza meld." De inzameling wordt ge houden onder auspiciën van het Vlissingse Zeekadettenkorps. Niet alleen in Vlissingen wordt flink gecollecteerd, de scouts zijn in Noorwegen ook bezig om het bedrag bij elkaar te krijgen. „We hebben sponsors benaderd, we staan bij evenementen zoals dit. En dat is nodig, want de scouts moeten niet alleen de re kening van de berging betalen. Als de boot terug is, moet hij (Advertentie) U71VIV. 30 aug t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg FESTIVALOPENING door staatssecretaris Medy van der Laan ma 30 aug 16u30 Abdijplein openbaar Of hij nog iets leuks had mee gemaakt, vroeg de ene collega aan de andere toen ze elkaar na het weekeinde weer ont moetten. „Nou nee", ant woordde hij met schorre stem, en wreef zich nog eens in de ogen. „Ik ben wel naar een paar feestjes geweest, maar daar herinner ik me eerlijk gezegd niks van. pstivalhart Abdij Middelburg iANDA AZUFAIFO 'oeningsparade gebruikelijke fanfaremuziek 30 aug 17u00,20u00 en ?lu30 Abdijplein gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7