Parijs houdt crisisberaad Onderzoek naar spionage Israël York tegen Bush Tienduizenden betogen in New Frankrijk slaat alarm over hondsdolheid Ontvoerders eisen intrekken verbod hoofddoekjes Vredesoverleg Soedan hervat Popzangeres Laura Branigan dood Blair trapt Berlusconi hospitaal in Vader vergeet dochter bij pomp Dochter Neruda herdacht Fourniret bekent aanrandingen Ook explosieven in tweede wrak Beer ontsnapt in zoo Berlijn Lichte bom ontploft in Santiago Kettingbotsing op Franse snelweg eist acht levens Indonesische generaal Murdani overleden maandag 30 augustus 2004 ABUJA - Het Darfur-vre- desoverleg in Abuja is giste ren na een onderbreking van een etmaal hervat. Twee Soedanese rebellenbe wegingen hadden zaterdag de besprekingen met de Soedanese regering in de Nigeriaanse hoofdstad ge durende 24 uur geboycot. De actie was een protest te gen de voortdurende aan vallen van het Soedanese regeringsleger op burgers, aldus een verklaring van de rebellenbewegingen SLM en JEM. „Als gevolg van deze ernstige schendin gen hebben de Soedanese Bevrijdingsbeweging (SLM) en de Recht en Ge lijkheidsbeweging (JEM) besloten de besprekingen voor 24 uur te boycotten", aldus een zaterdag uitgege ven gezamenlijke verkla ring. De Janjaweed-mili- ties zijn niet bij het overleg betrokken. ANP/AFP NEW YORK - De Amerikaanse popzangeres Laura Brani gan, die wereldberoemd werd met de hit 'Gloria', is totaal onverwacht op 47-jarige leeftijd overleden. Amerikaanse media en Bi'anigans officiële website meldden gisteren dat zij donderdag in haar slaap is getroffen door een her senbloeding. Tot Branigans hits behoorden ook 'Self Control', 'Solitai re' en 'The Power Of Love'. Twee jaar geleden speelde zij op Braodway in de musical 'Love, Janis' over zangeres Ja- nis Joplin de titelrol. Ze werd in 1982 wereldberoemd met haar debuutalbum 'Branigan'. ANP LONDEN - De Britse premier Blair heeft zijn Italiaanse ambtgenoot Berlusconi bij een potje voetbal zo hard ge schopt dat deze naar het ziekenhuis moest. Daar bleek dat de meniscus van zijn linkerknie beschadigd was. Een ingreep was niet nodig. Berlusconi had Blair tijdens diens recente logeerpartij in zijn villa op Sardinië voorgesteld een potje te voetballen met teams van medewerkers, meldden Britse media giste ren. ANP/DPA/AFP NEURENBERG - Een man uit de Duitse deelstaat Beie ren is in de nacht van zatërdag op zondag zijn dertienjari ge dochter vergeten tijdens een tankstop in het Oostenrijk se Salzburg. Pas toen hij thuiskwam, merkte hij dat het meisje weg was. Toen de vader stopte om te tanken, lag zijn dochter op de achterbank te slapen. Toen hij aan het betalen was, werd het meisje wakker, stapte uit en ging even bi] de tijdschrif ten in de winkel kijken. Toen ze naar de auto terug wilde, was die verdwenen. ANP/DP A SANTIAGO - De Pablo Neruda Stichting brengt volgen de maand een document uit over Malva Marina Reyes, de enige dochter van de Chileense dichter die in 1943 in Gou da overleed. Dat heeft de directeur van de stichting, Fran cisco Torres, zaterdag bekendgemaakt in de krant La Ter- cera. Volgens Torres wil de stichting daarmee proberen goed te maken dat Neruda zich na het einde van zijn echtschei ding van de Nederlandse Maria Antonia Hagenaar in 1936 niet meer om moeder en dochter bekommerde. Vol gens Torres moet dat worden gezien in de context van Ne- ruda's betrokkenheid bij de Spaanse burgeroorlog en de Tweede Wereldoorlog. Neruda ontving in 1971 de Nobel prijs voor literatuur. ANP/EFE PARIJS - De pedofiele seriemoordenaar Michel Fourniret heeft inmiddels bekend tussen 1977 en 1984 nog eens ze ker zestien jonge vrouwen of meisjes te hebben aange rand. Zeker een van hen is verkracht. Dit meldde zaterdag het Franse blad Le Parisien, tlat heeft gesproken met een oud-politieinspecteur. Eerder be kende Fourniret negen gevallen van doodslag in Frank rijk en België. Zeven ervan waren kinderen. ANP/AFP ran onze redactie buitenland jjAGDAD - President Chirac :an Frankrijk heeft gisteren net spoed minister Barnier van jjaitenlandse Zaken naar het Midden-Oosten gestuurd. Die uoet ter plaatse werken aan de uijlating van twee ontvoerde Franse journalisten, Georges Malbrunot (41) van Le Figaro >n Christian Chesnot (37) van Radio France Internationale. 5e ontvoering door Iraakse mili tanten was zaterdag bekendge- sorden via de Arabische tv-zen- der Al Jazeera. De gijzelnemers eisen dat Parijs een eind maakt aan het hoofd doekjesverbod op Franse scho en. dat begin volgende maand ran kracht wordt, frankrijk heeft tot vanavond de ajd om tegemoet te komen aan seis van de ontvoerders. De da- :ers zouden deel uitmaken van MOSKOU - De Russische inlich- lingendienst FSB heeft resten tan explosieven gevonden in ren van de twee vliegtuigen die dinsdag zijn neergestort. Dat ieeft de FSB zaterdag bekendge- naakt. Eerder werden in het an- lere toestel al sporen van explo- jeven aangetroffen. folgens de FSB werd in de Toe- iolev-134, die op weg was naar rolgograd, resten van de stof exogeen gevonden. Vrijdag zei ie FSB dat deze stof ook in het indere verongelukte toestel, een foepolev-154 op weg naar de [warte Zee, was aangetroffen, lieruit concludeerde de inlich- mgendienst dat het om een 'ter roristische daad' ging. Hexo- <een is een zeer krachtige pringstof, die onder meer rordt gebruikt in raketbrand- tof. )e beide vliegtuigen stortten Ünsdagavond vrijwel gelijktij- lig neer, nadat ze uit Moskou varen vertrokken. ANP/RTR les doden bij instorten disco 110 DE JANEIRO - In Guarul- ios, een voorstad van Sao Pau- o, is gisteren de vloer van de weede verdieping van een lachtclub ingestort en op de lansvloer eronder gevallen. ies discogangers werden ge lood; 110 anderen raakten ge- vond. Volgens de Braziliaanse lolitie waren op het moment ;an het ongeluk circa duizend nensen in de nachtclub. De oor aak van het ongeval wordt nog inderzocht. ANP/RTR 5ERLIJN - In de dierentuin van Berlijn is gisteren een beer ont- ®apt. Juan (19), 110 kilo zwaar in twee meter lang. gooide een lak in de gracht rond zijn buiten- Maats. Staande op de tak, hees hij zich- ïelf omhoog aan de twee meter wge omheiningsmuur. Terwijl iuan rondliep in de dierentuin, verden geen nieuwe bezoekers toegelaten. De beer kwam uitein delijk uit op een kinderspeel plaats, waar hij door een dieren- irts werd verdoofd. ANP/DPA van onze redactie buitenland BORDEAUX - Zeker zeven men iën in de omgeving van Bor deaux en Périgueux in het zuid westen van Frankrijk worden ac tief gezocht, omdat ze zijn gebe ten door een jonge hond, die vo rige week is doodgegaan aan jtondsdolheid in een dierenasiel ia Bordeaux. Andere mensen, die in augustus mogelijk met de bastaard-teef kebben gespeeld en/of door kaar zijn gelikt, krijgen het ad- nes zo snel mogelijk contact op te nemen met een ziekenhuis. In ket grote hospitaal van Bor deaux liggen inmiddels driehon derd antidoses klaar. Marokko Begin deze maand heeft een franse jongeman de niet tegen hondsdolheid (rabiës) ingeënte hond illegaal uit Marokko in öjn land gebracht. Het is goed mogelijk dat ook in Spanje men- het Islamitisch Leger van Irak, dat vorige week de Italiaanse journalist Enzo Baldoni ver moordde. De Franse regeling en moslimlei ders in Frankrijk hebben er gis teren bi] de Iraakse ontvoerders op aangedrongen de mannen vrij te laten. De oproep kwam terwijl in Parijs voortdurend cri sisbesprekingen werden gehou den over de eis van het Islamiti sche Leger het hoofddoekjesver- NEVV YORK - Vele tienduizen den mensen hebben gistermid dag in New York City geprotes teerd tegen president Bush. De anti-Bushcoalitie 'United for Peace and Justice' (UPJ) heeft de demonstratie georganiseerd. Een woordvoerster van UPJ zei tegen Amerikaanse tv-zenders dat naar verwachting een kwart miljoen mensen zal betogen. De massademonstratie, volgens Amerikaanse media de grootste sen met het dier in aanraking zijn geweest. Hondsdolheid kan dodelijk zijn. Antidoses zijn zeer effectief. De man heeft in het zuidwesten van Frankrijk met zijn hond veel populaire en lokale festi vals bezocht, waar over het alge meen ook veel toeristen komen. Vandaar dat de Franse ministe ries van Volksgezondheid en van Landbouw alarm hebben ge slagen. Uiteindelijk heeft de eigenaar zijn hond naar een asiel ge bracht, waar hondsdolheid werd geconstateerd. Uit voor zorg zijn hijzelf en twee werkne mers van het asiel al ingeënt. De Europese Commissie heeft al le EU-lidstaten gewaarschuwd wegens het dolle hondje. Vakan tiegangers die uit Zuid-Frank rijk naar huis zijn teruggekeerd moeten alert zijn. Mensen die denken in contact te zijn ge weest met de besmette hond moeten een arts raadplegen. ANP/AFP bod op Franse scholen in te trek ken. Eerder zijn in Irak buitenlan ders ontvoerd uit landen van de internationale coalitie die de Amerikaanse bezetting van Irak steunt. Frankrijk was gekant te gen de Amerikaanse aanval op Irak vorig jaar en doet niet mee aan de bezetting. De belangrijkste soennitische or ganisatie in Irak heeft de gijzel nemers opgeroepen de twee tegen de regering tot dusver, komt aan de vooravond van de Republikeinse conventie in New York. Die zal Bush later in de week formeel aanwijzen als haar presidentskandidaat. De politie was massaal aanwezig. Tijdens eerdere betogingen te gen de Amerikaanse regering, die donderdag al waren begon nen, waren al meer dan 330 ar restaties verricht. De stoet, waarin onder anderen documentairemaker Michael Moore en dominee Jesse Jackson lopen, mocht op last van de politie niet door Central Park gaan. De demonstranten, van milieubeschermers tot reli gieuze fanaten, liepen daarom rond Madison Square Garden. De UPJ is samengesteld uit on geveer negenhonderd kleine en grotere actiegroepen. De meeste deelnemers aan de demonstratie ageerden tegen de oorlog in Irak. Geschiedenis Bush zelf denkt dat de door hem geïnitieerde strijd tegen het in ternationaal terrorisme nog vele jaren een 'ideologisch gevecht' zal blijven. Het Amerikaanse staatshoofd zei in een gisteren verschenen vraaggesprek met het weekblad Time te verwach ten dat hij uiteindelijk 'geschie denis zal schrijven'. Bush vindt dat de 'oorlog tegen terrorisme' eigenlijk een misleidende om schrijving is. „Het zou eigenlijk het gevecht moeten heten tegen een totali tair gedachtengoed dat terreur centraal stelt om de vrije wereld angst aan te jagen." In de visie van Bush, die zich in het inter view profileert als een liefheb ber van geschiedenisboeken, poogt Al Qaeda niets anders dan landbesturen te overmeeste ren met zijn ideologie. De Amerikaanse president Fransen vrij te laten. De organi satie heeft Frankrijk gevraagd het hoofddoekjesverbod te her overwegen. De Franse minister van Onder wijs, Fillon, had zaterdag nog gewaarschuwd dat zijn land vastberaden is over de nieuwe wetgeving. Die verbiedt het op scholen opvallende religieuze kenmerken of kledingstukken te dragen. Fillon zei in de katholie ke krant La Croix nog een keer vindt dat historici momenteel geen objectief oordeel over hem kunnen vellen. „Ik denk dat op de lange termijn zal blijken dat deze regering veel voor elkaar heeft gekregen in deze verande rende tijden en dal ze het beleid dat de wereldlijk ingestelde re publiek daar beslist geen grap jes over maakt. AlSadr Het geweld in Irak ging in het weekeinde onverminderd door, met zeker twintig doden als ge volg. De uit Najaf verdreven mi litieleider Al Sadr weigert te ontwapenen en vecht op andere plaatsen door. Artsen hebben in middels becijferd dat de afgelo pen weken bij de gevechten in Najaf ongeveer 570 mensen zijn gedood. Bij Amerikaanse aanval len op Fallujah kwamen zeker zes mensen om. In Baquba dood den Iraakse verzetsstrijders zes Iraakse agenten. Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een een daags bezoek gebracht aan Bag dad. Hoofdonderwerp van ge sprek was hoe de EU haar steun aan de wederopbouw van Irak kan uitbreiden. ANP/RTR/AFP tijdig heeft aangepast." Na bijna vier ]aar presidentschap omschrijft Bush politiek Was hington als 'een akelige plek'. Washington is meer dan Bush verwachtte het toneel van belan gengroepen en van partijpoli tiek. „Toen ik nog gouverneur van Texas was had ik een goede relatie met de leiders van beide politieke partijen. We zeiden toen 'laten we dingen voor Texas bewerkstellingen' en dat gebeurde dan ook." ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De FBI onder zoekt of een analist van het Ame rikaanse ministerie van Defen sie geheime stukken heeft door gespeeld aan Israël. Het zou gaan om gegevens over Ameri kaans beleid inzake Iran, die via de Israëlische lobby-organisatie Aipac bij de geheime dienst van Israël terechtgekomen zouden zijn. Zowel de Israëlische regering als Aipac ontkennen de aantij gingen. De verdachte is Iran-spe- cialist Larry Franklin. Het is nog niet duidelijk of hij zal wor den beschuldigd van spionage of een minder ernstig delict zo als het incorrect omgaan met niet-openbare documenten. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. Franklin is volgens Amerikaan se media een oud-medewerker van de inlichtingendienst van defensie (DIA) en zou als reser vist bij de Amerikaanse lucht macht enkele keren kortstondig zijn uitgezonden naar Tel Aviv. Volgens het Pentagon had hij geen positie met veel invloed op het beleid. Het onderzoek van de Ameri- van onze redactie buitenland BORDEAUX - Bij een ketting botsing op de snelweg A63 tussen Bayonne en Bordeaux in het zuidwesten van Frank rijk zijn gisterochtend vroeg acht doden gevallen. Van de 42 personen die gewond raak ten, waren er twaalf gister middag slecht aan toe. Zeven van de doden - zes vol wassenen en een kind - zaten in een touringcar die op weg was van het Portugese Braga naar Parijs. De achtste is een Marokkaan die achter het stuur zat van de bestelwagen die het ongeluk veroorzaakte. De doden uit de bus en een aantal gewonden waren gis termiddag nog niet geïdentifi ceerd. De Portugese autoritei- kaanse recherchedienst loopt al meer dan een jaar. Het nieuws erover lekte zaterdagochtend uit via het journaal van zender CBS. Collega's en kennissen van de man lieten zich afgelopen weekeinde ongelovig uit over de affaire, Waarom zou een analist beleidsstukken moeten doorspe len, terwijl Aipac en Israël toe gang hebben tot de hoogste rege ringskringen, zo vroeg men zich af in dagblad Washington Post. Franklin werkt op een afdeling die valt onder topfunctionaris Douglas Feith op het Pentagon. Feith heeft een functie net on der staatssecretaris Paul Wolfo- witz en is verantwoordelijk voor beleidszaken op het Pentagon. Hij wordt er door critici van be schuldigd informatie te hebben gemanipuleerd in de aanloop naar de invasie van Irak om de dreiging van Saddam Hoessein zwaarder aan te zetten. In de jaren tachtig werd mari ne-analist Jonathan Pollard schuldig bevonden aan spionage voor Israël. Hij zit tot op de dag van vandaag vast. Israël ont kent dat er sindsdien dergelijke activiteiten hebben plaatsgevon den. De Verenigde Staten zijn een trouwe bondgenoot van Is raël. GPD ten zeiden dat de zeven allen Portugezen zijn. Onder de ge wonden bevinden zich Span jaarden, Portugezen, Marok kanen en drie Italianen. De politie weet nog niet pre cies hoe het ongeluk is ge beurd. Uit de eerste verklarin gen van getuigen en slachtof fers valt op te maken dat de bij het ongeval betrokken voertuigen - de bestelwagen, de bus en drie auto's - alle in dezelfde richting reden. De volgens getuigen overbela- den bestelwagen zou vlak bi] de gemeente Belin-Beliet een deel van zijn lading hebben verloren. De Portugese bus zou bij een poging de lading te ontwijken van de weg zijn geraakt, waarna hij kantelde. Drie auto's reden op de rava ge in. ANP/AFP/DPA/EFE LA CORUNA - Een explosievenexpert inspecteert de baai van de stad La Coruna, in het noordwes ten van Spanje. In een park in het beroemde Spaanse bedevaartsoord Santiago de Compostela is zaterdag een lichte bom ontploft. Daardoor vie len geen slachtoffers en de schade is gering, meld de het Spaanse ministerie van Binnenlandse Za ken. De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag op geëist. De politie was in een anoniem telefoontje getipt en kon het gebied rond het park evacueren. De anonieme beller zei dat een tweede bom nabij het archeologisch museum in La Coruna zou ont ploffen. Die is echter niet geëxplodeerd. Deskundigen heb ben het explosief gevonden en onschadelijk ge maakt. foto Miguel Vidal/RTR van onze redactie buitenland Staten. Na een lange carrière in de Indonesische strijdkrachten benoemde president Soeharto hem JAKARTA - De Indonesische generaal Benny Mur- in 1983 tot stafchef. Hij was de eerste christen die dani, die leiding gaf aan de invasie op Oost-Timor deze functie bekleedde. In die functie bouwde hij in 1975, is op 71-jarige leeftijd aan de gevolgen de strategische inlichtingendienst van zijn land van een beroerte en longproblemen overleden. op. Later was hij minister van Defensie onder de man Dat heeft zijn familie gisteren laten weten. Murda- die Indonesië van 1966 tot zijn aftreden in 1998 ni volgde een militaire opleiding in de Verenigde als een dictator leidde. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland /iiNirr iHERC.'i Anti-Bushdemonstranten lopen op 7th Avenue ter hoogte van Madison Square Garden in New York. foto Win McNamee/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5