Richtlijn voor bermmonumenten Gemeenten bestrijden corruptie onvoldoende PZC Financiering megaprojecten begeeft zich vaak op glad ijs ÏLKj Kritiek op antikoranfilmpje van Hirsi Ali lijkswater staat beoordeelt aanvragen gedenktekens verkeersslachtoffers ibortusschip eist toegang lot Portugal Fortis schrapt tweehonderd Panen in filialen Arnhem krioelt van levende standbeelden Arbeidsongeschikt. Herbeoordeling? OPEN AVOND nu in de winkel! Rellen voor wedstrijd NAC-PSV Querido meeste kans op AKO-prijs Drie Britten komen om op A16 Frontale aanvaring veerboten Monument Marianne Yaatstra 30 augustus 1954 maandag 30 augustus ZUU4 joorThea van Beek van Soest pEN HAAG - 'Een provocatie jie de discussie niet bevordert'. bestempelen de meeste mosli morganisaties het filmpje 'Sub van cineast Theo van Pogh en politica Ayaan Hirsi jii. Het werd gisteren getoond ahet VPRO-tv-programma 'Zo lasten'. Met de film bekritiseren Hirsi Ali en Van Gogh teksten uit de koran die geweld tegen vrouwen goedkeuren. Op de verminkte li chamen van vrouwen werden Arabische koranteksten gekalli grafeerd, die over het lijfelijk straffen van vrouwen gaan. De hoofdrolspeelster was gekleed in een doorzichtige sluier. „Voor de islamitische gemeen schap is dit een stap te ver", rea geert voorzitter A. Maddoe van de Nederlandse Moslim Raad. Zelf vindt hij het beter de hele zaak te negeren. „Laat ze hun vrijheid van meningsuiting be nutten en schenk er weinig aan dacht aan. Anders is het koren op de molen van fanatieke groe pen." Ook organisaties als het Turkse Milli Görüs en de Unie van Marokkaanse Moslim Orga nisaties (Ummon) reageren op soortgelijke wijze. „Als Hirsi Ali een godsdienstoorlog wil voe ren, moet zij dat weten. Ik heb besloten daar niets van te vin den", aldus Haci Karacaer van Milli Görüs. Het PvdA-Kamerlid Khadija Arib, zelf van Marokkaanse af komst, denkt dat moslimvrou wen zich door de film gekwetst zullen voelen. „Het is prima als onderdrukking en geweld tegen vrouwen aan de orde worden ge- steld. De vraag is of dit het juis te middel is. Hirsi Ali is uit op confrontatie en dat is zorge lijk." Binnen de WD is niet juichend gereageerd op de actie van de li berale politica. GPD tan onze redactie binnenland HAAG - Nabestaanden ian verkeersslachtoffers moeten roortaan voldoen aan een aan- |1 voorwaarden als ze een her- fenkingsteken willen plaatsen [ij de plaats van het ongeval. Pat staat in een brief die minis- er Peijs (Verkeer en Water- jaat) vandaag naar de Tweede Jamer stuurt. Een gedenkteken mag geen ge- - Women on Waves EU-lidstaten opgeroepen huk uit te oefenen op Portugal, jmdat dat land het abortus- chip van deze organisatie teert. De groep stelde zaterdag lat de weigering van Portugal n strijd is met internationale «n ven ties. )e Portugese regering ontzegde ,?omen on Waves zaterdag de oegang tot de territoriale wate- ïn. De organisatie wilde het zaterdag in de haven van da Foz afmeren. De or- verstrekt volgens Por- agal medicijnen die in dat land verboden. Women on Waves aan ongewenst zwangere rouwen een 'abortuspil'. .Women on Waves heeft altijd jesteld dat het nooit farmaceu- ische producten aan land zal irengen", verklaarde de organi- atie. ANP - Fortis schrapt in Nederlandse bankfilialen de imctie van baliemedewerker, verdwijnen circa twee- banen bij de For- is-banken. Tweederde van de n totaal zeshonderd baliemede- jrerkers kan in een nieuwe rol )ij de filialen blijven werken. foor de werknemers die moeten lertrekken, is inmiddels een so- üaal plan opgesteld, aldus een «oordvoerder van Fortis zater- De vakbonden willen dat banenreductie zoveel moge- via natuurlijk verloop doorgevoerd, b navolging van de andere gro- banken in Nederland stapt over op een nieuwe aan in de filialen. Daarbij de kasbaliemedewerker door een werknemer te de rol van gastvrouw of gast heer van het filiaal vervult. De- medewerker krijgt een brede re rol en moet klanten ook advie zen kunnen geven. ANP vaar vormen voor de verkeers veiligheid. Daarvan zou sprake kunnen zijn als het bermmonu ment erg dicht bij de weg staat of erg opvallend is. Weggebrui kers kunnen daardoor afgeleid raken. Het onderhoud van het gedenkteken komt voor reke ning van de oprichters, aldus de minister. Peijs wil 'zo veel als mogelijk' toestemming verlenen als men sen bloemen willen leggen of een kruis of een ander herden kingsteken willen plaatsen op de plaats van het ongeval. Dat kan helpen bij de rouwverwer king. Bovendien kunnen gedenk tekens bijdragen aan verhoging van het veiligheidsbesef van de weggebruikers, aldus de be windsvrouw. Een gedenkteken mag geen be lemmering vormen bij wegwerk zaamheden. Bestaande herden kingstekens worden bij dergelij ke werkzaamheden altijd in overleg met de nabestaanden verplaatst naar een andere plek. Alle voorwaarden gelden in eer ste instantie voor de snelwegen, maar Peijs hoopt dat beheerders van andere wegen ze overne men. Weinig plaats Rijkswaterstaat, de beheerder van de snelwegen, gaat de aan vragen voor monumenten beoor delen. Langs een snelweg is vol gens Peijs overigens nauwelijks plaats voor bermmonumenten. Daar zijn immers zelden veilige plekken te vinden. Als alterna tief denkt Peijs aan verzorgings plaatsen langs de snelwegen en parallelwegen bij de plaats waar het dodelijke ongeval ge beurde. Initiatiefnemer van de regeling, PvdA-Tweede-Kamerlid Van Heemst, is bijzonder tevreden met de reactie van Peijs. „Ik ben de minister dankbaar dat ze zo snel actie heeft ondernomen en mijn opvatting deelt dat er een recht moet worden geformu leerd dat de plaatsing van de mo numenten mogelijk maakt", al dus de parlementariër. „Ik bracht deze kwestie aan de orde omdat ik het te gek voor woor den vond dat er, afhankelijk van de verschillende wegbeheer- ders, de ene keer wel een monu ment mag worden neergezet ter wijl het 200 meter verderop vers boden is. Dat terwijl de behoef te aan rouwverwerking in alle gevallen even groot is." ANP ARNHEM - Een boerendanspaar neemt deel aan de NK Living Statues in Arnhem. Zaterdag was het de beurt aan de kinderen. Gisteren streden enkele tientallen vol wassen beelden om het kampioenschap. Elf deelnemers hebben van het stand beeld-staan hun beroep gemaakt. Zij laten in Arnhem elk jaar voor het eerst de nieuwe act zien waarmee ze dan door heel Europa trekken. Broer en zus Hoex uit Arnhem werden met hun voorstelling Sleetje Rijden eerste bij de deelnemers tot 16 jaar. Het professionele standbeeld A. Nierop is kampioen Living Statues 2004 ge worden door in het Delfts-blauw Groeten Uit te laten zien. Het publiek gaf de eer ste prijs aan de Afvalberg met Dure Uitstraling, een groepsvoorstelling van men sen met kleding van zilverkleurige blikjes en doppen. foto Koen Suyk/ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland HILVERSUM - Gemeenten doen weinig aan de bestrijding van fraude en corruptie onder ei gen ambtenaren en bestuurders. De gemeente Amsterdam is een uitzondering, VAM*- MOE-TJE. NIE.V ivi&E 0UJV/6/V R.o/sjpi^pe/^ PAAfL. MOET Ot OWMIPDg/i-£jK.ME^- NAAR, ACCQUUTAMT Dat blijkt uit onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam (VU). De onderzoeksgegevens werden zaterdag gepresenteerd in het te levisieprogramma Nova. In 1991 bleek uit onderzoek van de VU dat gemeenten in een jaar tijd 102 keer een onderzoek be gonnen naar fraude of corruptie in de eigen organisatie. Nu is dat 179 keer in een jaar tijd. Die stijging is vrijwel geheel op het conto van de gemeente Amster dam te schrijven, waar fraudebe strijding hoge prioriteit heeft, met onder meer een bureau inte griteit met vijftien formatie plaatsen. Volgens de onderzoekers heb ben sommige grote gemeenten tussen 1998 en 2002 niet één fraudeonderzoek ingesteld. Over alle gemeenten gemeten, werd 61 procent van de meldin gen intern opgelost. Van de ver denkingen werd 39 procent ge meld bij politie of het Openbaar Ministerie. In 1991 werd nog bijna 50 procent van de gevallen gemeld bij de politie. Provincies Volgens de VU pakken niet al leen de grote gemeenten de frau debestrijding onvoldoende se- (Advertentie) Luzac College woensdag 1 september van 19:00 tot 21:00 uur op alle vestigingen Voor meer informatie: Landelijk Secretariaat 070 - 350 84 55 www.luzac.nl rieus op, maar moeten ook wa terschappen en provincies daar nog aan beginnen. Minister Rem- kes van Binnenlandse Zaken sloot zich daarbij aan. Volgens de WD-minister zijn bestuur ders naïef als ze denken dat cor ruptie in hun gemeente een 'ver-van-mijn-bed-show' is. De situatie is in Nederland volgens Remkes 'niet rampzalig', maar het gaat wel om 'alertheid en voortdurende aandacht'. Directeur R. Pans van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) kondigde in Nova aan dat zijn organisatie een bu reau integriteit opricht dat ge meenten zal helpen met het op sporen en bestrijden van corrup tie en fraude. Hij beaamde dat andere gemeenten het voorbeeld van Amsterdam zouden moeten volgen. ANP f. SZW.nl Dan weet u het snel (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG- Toen de Tweede Kamer in 1993 aanvullende ei sen aan de Betuweroute stelde, verzekerde toenmalig premier Lubbers dat er hoogstens enkele honderden miljoenen bij moch ten. Anders zou het kabinet af baken. Van de geraamde ruim 1 miljard euro staat de teller voor deze goederenspoorlijn inmid dels op 6,3 miljard euro. De komende drie weken buigt de onderzoekscommissie onder voorzitterschap van Kamerlid Duivesteijn (PvdA) zich over de vraag hoe de kosten van me gaprojecten als de Betuwelijn of de HSL-Zuid kunnen worden beteugeld. Op de eerste dag, van daag, staat de 'complexiteit van megaprojecten' centraal. Hoogle raar Infrastructuurplanning Flybjerg van de Universiteit van Aalborg geeft een analyse van de plek en rol van overheden in grootscheepse infrastructuur projecten. Ook werpt de commis sie een blik op de risico's en hoe politici en overheid 'verstrikt' BREDA - Tientallen supporters van NAC en PSV zijn za terdagavond voor aanvang van de wedstrijd bij het NAC-stadion met elkaar in gevecht geraakt. Er vielen ver schillende gewonden en cle politie arresteerde zeven NAC-supporters De rellen werden veroorzaakt door een groep van naar schatting vijftig hooligans van PSV, die het feit dat voor deze wedstrijd voor het eerst in jaren geen verplichte bus combi gold met beide handen aangrepen. GPD AMSTERDAM - In de strijd om winst van de AKO-Litera- tuurprijs 2004 heeft uitgeverij Querido drie ijzers in het vuur en is daarmee de grootste kanshebber om aan het langste eind te trekken. Dat bleek zaterdag op de Uit markt in Amsterdam waar de zes genomineerden voor de prijs werden bekendgemaakt. Querido maakt kans met Bernlef ('Buiten is het maan dag'), Pam Emmerik ('Het wonder werkt') en Kees 't Hart ('Ter navolging'). De andere genomineerden zijn Hafid Bouazza ('Paravion'), Arnon Grimberg ('De asielzoeker') en Ilja Leonard Pfeijffer ('Het grote baggerboek'). Op 22 oktober wordt bekend wie de winnaar is. ANP RIDDERKERK - Drie Britten zijn in de nacht van zater dag op zondag om het leven gekomen door een ongeval op de snelweg Al 6 (Rotterdam in de richting van Dord recht). De slachtoffers zaten in dezelfde auto. De politie heeft een 47-jarige Schiedammer aangehouden omdat hij met volle vaart op de auto van de Britten is in gereden. Het ongeval gebeurde ter hoogte van Ridderkerk nadat een 20-jarige vrouw uit Rotterdam door nog onbe kende oorzaak tegen de vangrail botste en uiteindelijk in het midden van de rijbaan tot stilstand kwam. Hierdoor ontstond een kettingbotsing waarbij vier auto's waren be trokken. ANP RIDDERKERK - Twee snelle veerboten tussen Rotter dam en Dordrecht zijn zaterdagmiddag op de Nieuwe Maas bij Ridderkerk frontaal op elkaar gebotst. De zeven tig passagiers en bemanningsleden kwamen met de schrik vrij. De twee schepen van de onderneming Fast Ferry botsten rond 15.00 uur met een snelheid van ongeveer 30 kilome ter per uur op elkaar. De veerboten liepen beide aan stuur boord flinke schade op. ANP ZWAAGWESTEINDE - Vijf jaar na de moord op Marian ne Vaatstra komt in haar woonplaats Zwaagwesteinde een monument ter nagedachtenis aan haar. Dat heeft K. Ferwerda van de initiatiefnemende Vereniging Voor Res pect en Solidariteit zaterdag gezegd. De vereniging willigt met het initiatief een wens van de moeder van het vermoorde meisje in. Die bleek graag een plekje in Zwaagwesteinde te hebben dat herinnert aan de moord op haar dochter. Vaatstra werd in 1999 in de nacht na Koninginnedag verkracht en vermoord. ANP KAMERLID - Koos Vorrink heeft ontslag genomen als Ka merlid voor de PvdA. Vorrink legt zijn functie neer vanwege een slepende ziekte. Zijn opvol ger in de Tweede Kamer wordt W. Vermooten uit Amsterdam. GUNSTIG SEIZOEN - De be zetting van de Zeeuwse hotels, pensions en bungalowparken is niet zo slecht als werd ver wacht. De VW voorspelt dat het aantal overnachtingen on danks het matige zomerweer zelfs de cijfers van vorig jaar gaat overtreffen. Vooral kampeerders moesten het ontgelden, omdat veel kam peerterreinen niet bewoon baar waren. Augustus is dank zij het iets fraaiere weer voor de horeca beter geweest dan de maand juli. Van de maand september wordt nog veel ver wacht, omdat een grote groep mensen de vakantie heeft uit gesteld. AANGESPOELD - Bij de staalfabriek in Terneuzen is het stoffelijk overschot aange spoeld van een 36-jarige ma chinist van de kustvaarder Ma- rinus 5. De man, afkomstig uit Gronin gen, werd al sinds maandag vermist. kunnen raken in een miljarden- kostend project. Het financiële risico voor de overheid komt vandaag ter spra ke wanneer naar risicoreserves voor de Betuwelijn en de HSL-Zuid wordt gekeken met oud-minister De Boer (LPF) van Verkeer en Waterstaat. Deze mi nister zette bijna 1 miljard euro opzij om extra kosten te kunnen betalen, maar volgens Duiveste ijn moet al veel eerder, onder het tweede Paarse kabinet, dui delijk geworden zijn dat er veel meer geld nodig was. ANP Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag- 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegencr concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (dbonnementen)administratte en om u te (laten! informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: PZC, le- i. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3