Zeeland heeft goed jaar roerisme Wel zelfstandig maar niet alleen Smeltkroes van culturen op festivals Mosselseizoen kwam toch te vroeg Nieuwe huizen De Okkernoot agenda nazomer f5e6t1val.nl Brandstichting in kantine Dertienjarige breekt in Drankrijders gesnapt Noren blij met hulp voor Mohawk Gewond bij ongeval met auto ruzements leekend rustig lecht weer nauwelijks van invloed op omzet recreatie-ondernemers door René van Stee SCHOONDIJKE - Niet alleen jonge koppels of jongelui die het ouderlijk huis zijn ontgroeid, willen graag op ei gen benen staan. Ook verstandelijk ge handicapten hebben graag een plekje voor zichzelf. Voor acht pupillen van woonvoorziening De Okkernoot in Schoondijke ging die wens onlangs in vervulling. En het is gezellig in de twee nieuwe wo ningen aan de Russchevlietstraat 9 en 11, die elk vier bewoners hebben. „Af en toe plagen we elkaar weieens, maar eigenlijk gebeurt er nooit iets bijzon ders. We kunnen het gelukkig heel goed met elkaar vinden'", zegt Mieke (26) aan tafel van de gezamenlijke woonkeuken. Net als Anneke (18) had zij in het begin heimwee, maar dat is nu helemaal weg. „Ik had nooit verwacht dat het allemaal zo leuk zou zijn", aldus Anneke. In ieder huis zijn vier appartementen met een keukentje, douche en toilet ruimte en een zit- en slaapkamer. Per huis zijn er een gezamenlijke woonkeu ken en een hal waar de bewoners eten of televisiekijken. Een vast team van drie medewerkers van De Okkernoot on dersteunt de mensen 's avonds en in de weekenden. Alles is er op gericht hen zo veel mogelijk zelfstandig te laten func tioneren. Overdag gaan de bewoners -in de leef tijd van 17 tot 35 jaar- naar hun werk, school of bezoeken zij een dagcentrum. Koken doen ze zelf nog niet, maar dat is straks wel de bedoeling. Per toerbeurt wordt de tafel gedekt of afgeruimd en de vaat weggewerkt. Ook doen ze weke lijks boodschappen. De eigen kamers maken de bewoners zelf schoon. Die zien er stuk voor stuk pico bello uit. Ze zijn geheel naar eigen smaak en met be hulp van ouders, familie of vrienden in gericht. Anniek (17) vind haar kamer het mooist van allemaal. Zo trots als een pauw- geeft zij een rondleiding in haar 'huis je', compleet met computer, video en zit hoek. „En ik heb een prinsessenbed. Het slaapt echt heerlijk." Sonja (31) vindt daarentegen alle ka mers even mooi. Het gaat volgens haar vooral om je eigen smaak. „En natuur lijk om de boel goed schoon te houden", zegt zij er achteraan. Voorafgaand aan de officiële opening van de nieuwe woonvoorziening zijn Mi randa (19), Richard (25) en Anniek za terdagochtend een beetje zenuwachtig. „Ik geloof dat er wel honderdvijftig man komt. En er is ook nog een verras sing. Heel spannend dus", zegt Miran da. Sonja maakt het allemaal weinig uit. Als lid van muziekvereniging Axeleran- do is zij gewend om voor een groot pu bliek op te treden. „Jullie hoeven je he lemaal geen zorgen te maken", stelt zij haar medebewoners gerust. Ook Ronald (26) laat alles gelaten over zich heen komen. Alles gaat zijn gange tje. Alleen heeft hij 's morgens wel eens moeite met opstaan. Lachend: „Eén keer maakte de schoonmaakster me zelfs wakker. Soms verslaap ik me wel eens expres. Dan word ik lekker wak- kergekieteld door die meiden." Zoals beloofd is het openingsfeest een daverend spektakel. Muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst uit Schoondij ke trakteert de gasten op een muzikale ontvangst. Daarna nemen de Sluise wet houder Leen Wille en directeur Joop de Rechter van Woongoed Zeeuws-Vlaan- deren, de bouwer van de twee wonin gen, de nieuwe jeu de boulesbaan van De Okkernoot officieel in gebruik. Aan sluitend verzorgt charmezanger Sjakco de Braai een optreden waarbij veel aan wezigen gelukzalig wegzwijmelen. Tij dens barbecue voor de bewoners, perso neel en familie passeren de gebeurtenis sen van de dag nog eens uitgebreid de revue. Ronald, Anneke, Sonja en Brian aan het avondmaal in de nieuwe behuizing van De Okkernoot. foto Camille Schelstraete maandag 30 augustus 2004 door Edy de Witte TERNEUZEN - Kraampjes met uitheemse souvenirs en hapjes en veel zwoele muziek. De Markt in Terneuzen ademde dit weekeind de tropen uit. Dat het weer meezat was meegenomen, maar waar het om ging op het Festival de las Culturas, was dat de Terneuzenaren en de An tilliaanse gemeenschap elkaar beter leerden kennen. „Ook met andere activiteiten timmeren we, met steun van de gemeente, al een jaar aardig aan de weg", zegt Hélène Smekens van de Stichting Antilliaans Be raad Terneuzen. Zo ruimt een groep Antilliaanse mannen we kelijks zwerfvuil op, probeert de band Xplosion met merengue- muziek zijn steentje bij te dra gen en op de lokale radiozender Omroep Terneuzen kunnen An- tillianen hun ei kwijt in een ei- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum 13.30 uur Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; BRESKENS - Grote Kade, 19.00 uur. Fietstocht natuurvereniging 't Duum- pje; Handelshaven, 8.00 uur- Avontuurlijke boottochten naar de Zandplaten; CADZAND-BAD - Winkelgalerij Boule vard de Wielingen, 12.30-21.00 uur: Zo- mermarkt; Parkeerplaats Erasmusbos, 19.00 uur. Zomerexcursie natuurvereniging 't Duumpje; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT t Heike, 13.15 uur: Koers bal en biljarten; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en handwerken; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dansen voor beginners, 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; PAAL - Café In het Zicht der Schelde. 14.30 uur: Schieting; SAS VAN GENT - St. Albert. 14.00 uur: Bingo; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo: ST.JANSTEEN - Café De Kroon. 14.00 uur: Kaarten; De Warande. 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; TERNEUZEN De Veste. 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13 00 uur Koers bal en bowls. gen programma. Disjockey Sid ney Libax van deze omroep ver zorgde de muziek tussen alle op tredens door. In Terneuzen wg- ren tien culturen vertegenwoor digd. Bezoekers lieten zich de hapjes uit landen als Ecuador, Venezuela, Brazilië, Mexico en Aruba goed smaken. De geur van bijvoorbeeld een cocada uit Ecuador, een arepas uit Colom- bia of een welbekende Vietname se loempia trok de mensen als het ware naar de kraampjes toe. Het muzikale gedeelte werd za terdag geopend door een Bel gische djembé-band. De show band New Adventure en de sal sa band Xplosion deden een duit in het zakje. Swingende An- tillianen kregen bijval van festi valbezoekers. Het zondagpro gramma bracht folkloristische Antilliaanse dans en optredens van een gospelkoor en de Steel Electric Dance Showband. Vooral deze laatste groep, be staande uit in Amsterdam woon achtige Surinamers, stal de show. Dj Sydney en Xplosion vulden het avondprogramma in. De Caribbean Days in Axel, die tegelijk met het Festival de las Culturas werden gehouden, kre gen cachet met exotische hapjes en drankjes, een lounge avond, salsamuziek en een limbowed strijd. Verschillende bezoekers speelden met gepaste kledij op het feestje in. De cafés De Pie per en 't Amstelhoekje in de Axelse Weststraat waren aange kleed met palmbomen en flink wat zand. (Advertentie) U/U/u/. 30 aug t/m 12 aept 2004 bel 090033 000 33 SAS VAN GENT - Op het voormalige sportcomplex van voetbalvereniging Corn Boys aan de Schapersweg in Sas van Gent is gisteravond een brandje gesticht. In de oude kantine was een stapel sloophout in brand gestoken. De brandweer van Sas van Gent was snel ter plaatse om het vuur te doven. De schade bleef beperkt tot enkele zwarte plekken op het plafond en de tegelvloer. TERNEUZEN - De eigenaar van een bedrijf in Zaamslag heeft gistermiddag een dertienjarige jongen betrapt bi] een inbraak. Hij trof de jongen rond 17 uur aan in zijn be drijf aan de Bedrijvenstraat en hield hem vast tot de poli tie arriveerde. Een tweede inbreker kon ervandoor gaan. Bij fouillering van de dertienjarige, die afkomstig is uit de gemeente Terneuzen, trof de politie een gsm aan die eerder op de dag bij een auto-inbraak was weggenomen. Tegen de jongen wordt proces-verbaal opgemaakt. SLUIS - Op de N58 in Sluis zijn zaterdagavond drie auto mobilisten betrapt op rijden onder invloed. Een 37-jarige man uit de gemeente Sluis zat met drie keer teveel alco hol op achter het stuur. De blaastest van een 34-jarige man uit Brugge wees uit dat de limiet meer dan één keer was overschreden. Een 49-jarige Gentenaar had de toege stane norm bijna twee keer overschreden. De man uit Sluis kreeg een dagvaarding. Verder moest hij zijn rijbe wijs inleveren. De bestuurder uit Brugge kreeg een bekeu ring en een rijverbod van twee uur. De Gentenaar kreeg ook een bekeuring. Hij moest zijn auto drie uur laten staan. VLISSINGEN - De inzamelingsactie voor het gezonken Noorse schip Mohawk II heeft ruim,2500 euro opgeleverd. De actie werd gehouden tijdens Small Sail in Vlissingen. De Noorse scouts die op het schip waren toen het zonk, zijn onder de indruk van de inspanningen in Nederland. De zeescouts uit Noorwegen verkochten tijdens Small Sail spullen uit de gezonken boot en ze liepen op straat met collectebussen. Het roestige bestek uit de Mohawk II kost een euro per setje, een zanderige pet veertig euro. Niet alleen in Vlissingen wordt flink gecollecteerd, de scouts zijn in Noorwegen ook hard bezig om geld bij el kaar te krijgen. Dat is nodig, want de scouts moeten niet alleen de rekening van de berging betalen. Als de boot te rug is, moet hij ook nog worden gerepareerd. De Mohawk zonk in juli na een aanvaring met een Arnemuidse viskot- ter. Binnen een paar weken wordt het schip op transport gezet naar Noorwegen. Een Noorse reder die op Antwer pen vaart, zou bereid zijn het vrachtje mee te nemen. WESTDORPE - Een 39-jarige man uit Terneuzen is met onbekende verwondingen in het ziekenhuis opgenomen na een ongeval met zijn auto. De bestuurder raakte op de provinciale weg in Zuiddorpe de macht over het stuUr kwijt. Hij belandde in de rechterberm, waarna de auto op zijn kop in een greppel tot stilstand kwam. [RANCHEMENT - Het ver- it Truzements weekend is ir het slechtere weer niet zo «d bezocht als andere jaren. schilderachtige aanblik van grensdorp was er niet min- om. De meeste huizen en tui- 1 waren feestelijk verlicht en r de historische wallen was wandeling uitgezet met lan- ims. Veel bezoekers gingen ■kijkje nemen bij de tentoon- Jlling ter gelegenheid van het «honderdjarig bestaan van ttranchement. Hans Vercoute- i, Martin van der Sluis en Ri jfde Moor lieten de tijden van ■eer tot leven komen aan de id van oude foto's en kaarten 1 de streek. Ook het bezoe- scentrum bij de standerdmo- was te bezichtigen. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 ac terneuzen Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl Internet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: &SOO-0231231 sp maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door René van Stee PHILIPPINE - Na een aarze lend begin is het dit seizoen toch druk geworden in de mos selrestaurants van Philippine. Desondanks vindt restau ranthouder en voorzitter F. Wis- kerke van de Stichting Mossel feesten dat het seizoen te vroeg is begonnen, omdat de aanvoer van de befaamde Zeeuwse grondmossel beperkt was. Met name Belgische grootwarenhui zen waren de belangrijkste ka pers op de kust. „Half september komt de nieu we oogst. De mosselen zijn met een vleesgewicht van meer dan dertig procent goed gevuld", al dus Wiskerke zaterdagmiddag tijdens de opening van 28e edi tie van de Mosselfeesten. Wiskerke vroeg het gemeentebe stuur van Terneuzen bij de ont wikkeling van nieuwe plannen meer rekening te houden met parkeergelegenheid voor de be zoekers aan Philippine. Ook deed hij de oproep meer werk van te maken van het groenon derhoud, omdat het onkruid vol gens hem welig tiert in de stra ten en plantsoenen van Philippi ne. Die oproep was niet aan do vemansoren gericht. Burgemees ter J. Lonink van Terneuzen, steevast aangekondigd als de burgemeester van Philippine, be nadrukte dat de gemeente er in het kader van het kemenbeleid alles aan gelegen is dit werk zo goed mogelijk te doen. Ook de veelbesproken komst van een woonzorgcomplex in het Spuikompark passeerde de revue. Lonink: „Laten we er voor zorgen dat hierover een goede discussie wordt gevoerd, rekening houdend met de belan gen van alle betrokkenen." Waddenzee De burgemeester vond verder dat de discussie over de toe komst van Philippine breder moet worden gevoerd. „De afwe ging van de belangen tussen bo ren naar gas in de Waddenzee en die van de mosselsector raakt ook Philippine", gaf hij als voor beeld. Lonink vond verder dat de provincie in het kader van de verdieping van de Westerschel- de meer moet doen aan het vei ligstellen van de belangen van de lokale en regionale economie. Volgens hem wordt nu te veel de nadruk gelegd op natuurcom pensatie. Gilbert de Caluwé (42) uit Phi lippine ontving de traditionele Gouden Mossel uit handen van mosselkoningin Marieke Calon. Hij kreeg het kleinood vanwege zijn grote verdiensten als vrijwil liger van de Mossel feesten, de Liefhebbers van het zwarte goud wachten op hun gratis bakje mosselen in Philippine. foto Camile Schelstraete plaatselijke Raad van Elf tij dens carnaval en het wielerco- mité. Duizenden mensen kwamen af op het feestweekend. Bij de mos- selkraam was het dringen voor een bakje. De markt, kermis, mosselfiets tocht, wandeltocht en diverse optredens werden zeer druk be zocht. Jurgen Verhulst en Suzanne Bosschers van mossel restaurant Place du Marché wonnen de mosselopen- steek-wedstrijd. ptember hoor, zegt D. van Doom paviljoen Breezand bij Vrou- ipolder. „Het seizoen is nog voorbij. Als we nu een 01e septembermaand aien, hebben we een gewone llandse zomer. Het is natuur- minder dan vorig jaar, maar is niet te vergelijken. Dat seen abnormale zomer." Ook Ireezand worden minder blik- verkocht. „De centjes zijn ur bij de mensen, dat merk je. als ondernemer verkeerd bezig, denk ik." Vakantiewoningen en huisjes zijn goed bezet geweest, meldt het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ). „We mogen niet kla gen", zegt een medewerker van Duinpark Het Kustlicht bij Zou- telande. „Het seizoen duurt nog drie weken en tot die tijd zitten we helemaal vol. Het slechte weer heeft niet tot afzeggingen geleid." Ook bij de camping in Oostkapelle hebben de gasten het slechte weer getrotseerd, ver telt Coppoolse. „Er zijn geloof ik maar twee mensen echt eer der weg gegaan." Slecht weer is goed voor de dag attracties, zegt E. Angelini van het Arsenaal in Vlissingen en Mi niatuur Walcheren in Middel- burg. „Het is beduidend druk ker dan anders. Eigenlijk is het deze zomer normaal weer ge weest, met tweeënhalve week zon. Het heeft wel geregend, maar dat was vooral 's nachts." Of het naseizoen goed wordt, zal wel afhangen van het weer, denkt D.Korteweg-Maris van het BTZ. „Vorig jaar kwamen mensen op het laatste moment nog even naar Zeeland. Als het zo blijft, besluiten mensen om er maar niet nog een weekje tus senuit te gaan." De wispelturig heid van de vakantieganger is wel een probleem voor onderne mers, vindt ze. „Mensen wach ten heel lang met beslissen. Het is lastig om daar je personeelsbe leid en inkoop op af te stem men." yNadia Berkelder -IdDELBURG - Het slechte >r heeft nauwelijks invloed jjd op het aantal toeristen i afgelopen zomer naar Zee- •u is gekomen. Hotels, huisjes campings zaten vol. Zelfs ex- slanten van strandtenten zijn reden over het seizoen. ivoorseizoen was goed, zeg- recreatieondernemers. „Het gseizoen kwam een beetje ;óp gang", concludeert. K.J. ppoolse van camping Ons Bui- in Oostkapelle. „Maar dat ft voornamelijk met de va- iliespreiding te maken. De re- zuid heeft volgende week [vakantie, ook een groot aan- Duitsers blijft nog een ek." De camping heeft de af- ipen weken helemaal vol ge in, nu is er nog een bezetting 85 procent. Coppoolse ver- art de drukte uit de voorzie- gen die op de camping aan eg zijn: een overdekt zwem- :en een animatieteam. „Als anderen bezig gehouden wor- i, zijn de ouders ook tevre- l" Strandpaviljoenhouders eken van een 'normaal' sei- n. „De mensen zijn er toch", J M. Nas, van de paviljoens se en Stenen Toko in Dom- g. „En ze moeten natuurlijk n. Het enige dat minder is vorig jaar is de meeneemver- jp, de ijsjes en blikjes. Dom- rg is toch anders dan andere iplaatsen, hier is altijd veel x en onze paviljoens liggen cies langs het dorp. Mis- :en is het bij andere parti es wel anders." Gezinnen nemen nu vaker een fles limonade mee in de koel box. Nee, duur zijn we niet, ze ker niet in vergelijking met an dere delen van Nederland. We hebben hier altijd een beach vol leybaltoernooi. De deelnemers vertelden dat ze bij paviljoens in andere provincies vijftig cent moeten betalen voor het vullen van een fles water. Dan ben je theater op locatie in Zeeland opera SWEETHEART COME op de Westkappelse Zeedijk ma 30 aug t/m wo 1 sept vr 3 en za 4 sept di 7 en wo 8 sept vr 10 en za 11 sept 20u30 Westkapelle Domburg 22,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39