PZC Zestig kilometer op polderwegen Water zonder rooie luusjes Deze week bij Omroep Zeeland Radio en TV Weergoden waken over Tragelboottocht Mosselen vliegen weg op Saeftinghefeesten Wegwerkzaamheden tussen Biervliet en Breskens beginnen snel Paars waait uit Gewonde bij steekpartij Automobilist belandt in kanaal Rijbewijs ingevorderd Mishandeling in Hulst nazomer lestival.nl iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: Achtervolging zeeuwse almanak Weekeinde nazomer 'ijfhonderd jaar Philippine (roots gevierd dactie: 0113-315649 ivw.pzc.nl (iiail:redactie@pzc.nl istbus 31, 4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: jord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieuws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. naandag 30 augustus 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN - Een negentienjarige Terneuzenaar heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een ingeklapte long opgelopen. Bij een vechtpartij werd hij met een scherp - voorwerp in zijn rug gestoken. De man is opgenomen in het ziekenhuis. In verband met de ruzie zijn vier mannelij ke verdachten in de leeftijd van 14 tot en met 21 jaar aan gehouden. Twee personen zijn afkomstig uit Terneuzen, één uit Breda en één uit Den Helder. De gearresteerden zijn ingesloten voor nader onderzoek. De ruzie is vermoe delijk ontstaan omdat het slachtoffer een meisje zou heb ben geslagen. Een van de vier verdachten, een negentien jarige Terneuzenaar, deed later in de nacht aangifte van mishandeling. Deze aangifte houdt verband met de steek partij. De man liep schaafwonden op aan zijn schouder nadat hij in zijn gezicht was geslagen en tegen een muur viel. CADZAND - Een 21-jarige man uit de gemeente Sluis is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto in het kanaal langs de Kanaalweg in Cadzand terechtgekomen. De bestuurder raakte door nog onbekende oorzaak in de berm. In een poging weer terug op de rijweg te komen, reed hij zijn auto achteruit het kanaal in. De man zag kans op tijd uit zijn auto te komen, waarna het voertuig onder water verdween. De onfortuinlijke bestuurder is met onderkoelingsverschijnselen en nekklachten overge bracht naar een ziekenhuis in België. AXEL - Een 51-jarige automobilist uit Axel moest vrij dagnacht zijn rijbewijs inleveren wegens rijden onder in vloed. Agenten zagen de man slingerend rijden over de Nieuwendijk in zijn woonplaats. Uit een blaastest bleek dat hij drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hierop werd zijn rijbewijs ingevorderd. Ook werd proces-verbaal opgemaakt. t HULST - In de Gentsestraat in Hulst zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aangehouden op verden king van mishandeling. De twee, een 29-jarige Terneuze naar en een negentienjarige Hulstenaar, zijn ingesloten en verhoord door de politie. Surveillerende agenten zagen dat de daders een onbekende man mishandelden die weer loos op de grond lag. De aanleiding voor de mishandeling is onbekend. De politie gebruikte bij de aanhouding pep- perspray. De zaak wordt verder onderzocht omdat er mo gelijk nog meer verdachten zijn. Advertentie ]o aug t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 'istivalhart Abdij Middelburg BANDA AZUFAIFO Bpeningsparade ^gebruikelijke fanfaremuziek ;na 30 aug 17u00,20u00 en -lu30 Abdijplein 'gratis Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van BlOf en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prof ronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Op het Kanaal van Gent naar Terneuzen vond zaterdag de 23e editie van de Tragelbootttocht plaats. De jaar lijkse boottocht voor de verstan delijk gehandicapten van Stich ting Tragel werd ook nu weer ge organiseerd door Watersportver eniging Neusen uit Terneuzen. Tweehonderd cliënten en hun begeleiders voeren 's middags onder een stralende zon over het kanaal. In konvooi voeren de vijftig plezierboten over het Ka naal van Gent naar Terneuzen. Naast boten van WV Neusen de den er ook boten mee van WV Honte en een paar boten van WV 't Sas uit Sas van Gent. De boten waren allemaal ver sierd met vlaggetjes en wimpels. Op één van de bootjes voer ook een muziekgezelschap mee om de dolenthousiaste gehandicap ten van een vrolijke muzikale noot te voorzien. De zeeverkenners van de Door- mangroep uit Terneuzen waren net als vorige jaren met een groep jongens en meisjes aanwe zig. Ze hielpen de deelnemers met in- en uitstappen en pakten aan de kade de lijntjes aan van de boten. „Het is geweldig hoe snel dat gaat. Zonder die scouts zou het heel wat langer duren voordat al onze cliënten op de boten zit ten. Petje af voor het werk dat die groep al jaren voor ons ver zet", zei vrijetijdsconsulente W. de Bruijn van Tragel. Om twee uur waren alle boten vanuit de binnenhaven in Ter neuzen vertrokken richting Zandstraat. Rond de klok van vier uur keerden ze terug in de binnenhaven. De cliënten werden op de boten flink verwend. Ze kregen aller lei lekkernijen en genoten van de zwaaiende mensen langs het water en in de haven. Vrijdags werden de mensen van WV Neusen nog doornat bij het opzetten van de feesttent aan de binnenhaven, maar zaterdag was het tijdens de tocht over het water opnieuw schitterend weer. „Het is slecht één keer voorgekomen dat het weer spel breker was en we het moesten af blazen. De weergoden zijn ons gelukkig dit jaar weer goedge-, zind geweest. Het was een. mooie dag voor iedereen", zei- een tevreden voorzitter P. van Driel van WV Neusen. De feestelijke dag werd 's avonds afgesloten met een bar becue voor de schippers, die be langeloos aan het evenement hadden meegewerkt. TERNEUZEN - In de Bel- lamystraat in Terneuzen zijn za terdagavond een zestienjarige brommerrijder uit die plaats en zijn veertienjarige bijrijdster aangehouden na een wilde ach tervolging door de politie. Surveillerende agenten wilden de twee bekeuren omdat zij zon der helm reden. De bromfietser kreeg een stopteken, maar ging er vandoor. De politie volgde de Temeuzense jongen, die gevaar lijke capriolen maakte en daar bij in een bocht onderuit ging. Hierbij raakte hij een auto. Hij en zijn passagiere klaagden over pijnlijke knieën. Onderzoek door ambulancepersoneel wees uit dat ze geen ernstige verwon dingen hadden opgelopen. De bromfiets is in beslag genomen en wordt technisch onderzocht. Tegen de bestuurder werd pro ces-verbaal opgemaakt. Of hij nog iets leuks had mee gemaakt, vroeg de ene collega aan de andere toen ze elkaar na het weekeinde weer ont moetten. „Nou nee", ant woordde hij met schorre stem, en wreef zich nog eens I in de ogen. „Ik ben wel naar een paar j feestjes geweest, maar daar herinner ik me eerlijk gezegd', niks van. éstivalharf Abdij Middelburg ÏSTIVALOPENING door staatssecretaris Yiedy van der Laan ma 30 aug 16u30 Abdijplein openbaar Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de waterleiding. lorRené van Stee SESKENS - Waterschap (euws-Vlaanderen begint in ptember met de inrichting van polderwegen tussen Biervliet I Breskens (noordelijk van ]kswegN61) tot zestig-kilome- rzone. De werkzaamheden, naar verwachting eind dit ar klaar zijn, worden uitge- srd in het kader van Duur- Veilig Verkeer West ieuws-Vlaanderen en hebben doel de verkeersveiligheid ide wegen te vergroten. het hele gebied wordt de aximumsnelheid op de water- hapswegen zestig kilometer iruur. Hiertoe plaatst het jwa- ïap zogenoemde Zo- i-poorten bij - de ingangen in het gebied. Daarnaast wor- n attentieverhogende eri snel- iidsremmende maatregelen ge- men zoals markeringen, pla- aus, reconstructies, bochtaan- ssingen en bermverhardjn- n.De provinciale wegen N677 Advertentie llltUlT. leótival.Ttl ]c aug t/m 12 aept 2004 bel 090033 00033 BILIPPINE - Philippine heeft jjn 28e Mosselfeesten achter de Jg, maar tijd om op adem te ko en is er niet want achter de hermen wordt volop gewerkt in de viering van het vijfhon- :rd jarig bestaan van Philippi- :in 2005. e voormalige vissersplaats :eeg in 1505 stadsrechten, ver end in opdracht van Philips de :hone door Jeronymus Lau- in. Daar draait het allemaal b tijdens de viering. „Het cul- iiir-historische element voert is de boventoon", vertelt van Leeuwen van het comité ijfhonderd jaar Philippine, lo is het de bedoeling een to- elspel op te voeren waarin het rhaal rond het verlenen van stadsrechten wordt uitge- eld. We hebben hiervoor spe- Jal een regisseur in de arm ge- men. Er zijn nog veel meer ac- liteiten, zoals een bourgon- sch buffet en volksspelen uit etijd." feestweek wordt gehouden fjuni. Plaatselijke scholen en ïenigmgen, waarvan aantal ilgend jaar ook een jubileum ert, worden benaderd om hun f.entje bij te dragen. Van Leeu- en: „Iedereen die een leuk idee »ft, kan dit inbrengen. Het oet echt een feest voor en door mensen van Philippine wor- 'n. Ook oud-inwoners zullen e benaderen. Uiteindelijk is it de bedoeling het hele jaar »r leuke evenementen te hou- ?n. Het zwaartepunt ligt van- Elfsprekend in juni." Ook de bsselfeesten haken in op de fling. „De editie van volgend ar belooft dus heel speciaal te orden", zegt voorzitter F. Wis- erke van de Stichting Mossel- Eesten. en N678 (Duivelshoekseweg, Westlangeweg, Zuidlangeweg en Hoofdplaatseweg) zijn door gaande wegen. Op deze x-oute van Breskens via Nummer Een en Hoofdplaat naar Driewegen blijft de maximumsnelheid van tachtig kilometer voorlopig ge handhaafd. Langs bedrijventer- i-ein Deltahoek in Breskens, ter hoogte van de afslag met de Wes telijke Dwarsweg en op het ge deelte tussen Driewegen en de afslag met de IJzendijkseweg wordt de maximumsnelheid ech ter wel teruggebracht tot zestig kilometer per uur. Langs de Sas- putseweg en de Westelijke Dwarsweg tussen Schoondijke en boerderij Goede Hope aan de Westlangeweg komt een viïjlig- gend (bi-om)fietspad dat in twee richtingen te berijden is. Ook wordt er vanaf deze boerderij tot aan de bebouwde kom van Breskens (afslag Keerdam) een vrijliggend (brom)fietspad aan gelegd. Dit loopt langs de West langeweg en de Duivelshoekse- steenweg. De bestemming van een gedeelte van de bestaande weg Magereind, pal langs de zee dijk, wordt gewijzigd in (brom)fietspad. De werkzaamhe den beginnen in september. Al- lereerst staat het verleggen van kabels en leidingen op het pro gramma. Daarna begint het gra ven van nieuwe sloten. Het nieu we fietspad wordt op de te dem pen sloten gelegd. Op sommige plekken is dat niet nodig, omdat de benn daar breed genoeg is. Vrijkomende grond wordt afge voerd naar het opslagtei'rein van het waterschap bij Nummer Een. Wegen in het gebied wor den tijdelijk afgesloten voor doorgaand verkeer. Percelen en woningen langs de werken zul len zoveel mogelijk bereikbaar blijven. De busverbinding tus sen Breskens en Hoofdplaat via Nummer Een blijft gehand haafd. (Advertentie) doorOmer Kips PAAL - Dankzij het mooie weer zaterdag en zondag was liet in de jachthaven van Paal weer een drukte van belang. Nooit eerder werden er op zaterdag zo veel mosselen verkocht als dit jaar. Het admiraalzeilen vond plaats onder een heerlijk zonnetje. Van af de zeedijk konden de belang stellenden het schouwspel nauw gezet volgen. Hoewel er wat minder schepen meededen dan voorgaande ja ren, was het toch weer de moei te waard. De formatie Zouterik, Breugeltje en Druoon behaalde de eerste prijs, gevolgd door Scheili, Eeeltje en Weer en wind. Speelman, Deugniet en Carpe Diem hadden de derde prijs. Na het admiraalzeilen ga ven de schepen nog een demon- sti-atie in het kruisen in Het Hol le Gat. 's Avonds was de loods tot de nok toe gevuld met feest vierders. Hetzelfde was trouwens het ge val bij het Zicht der Schelde. De trucks en buggy's kregen ook heel wat belangstelling. Tijdens de eucharistieviering was de zaal geheel vol. Deelnemers aan het Admiraalzeilen maken na afloop hun schip weer op orde. foto Camile Schelstraete Hel waterleidingbedrijf van het Monopoly heet in Zee land tegenwoordig Evides. Ge vestigd in Rotterdam. Jammer dat het spel niet meer met Hol landse florijnen gespeeld wordt. Dat biedt een veel ruimere keus. Elke Zeeuwse regio begon met een eigen drinkwaterleidingbe- drijf. Het automatisme waarmee te genwoordig de kraan wordt open gedraaid, met de zekerheid dat er altijd water uitstroomt, doet vei-geten dat de komst van de openbare diinkwatervoorzie- ning veel voeten in de aarde had. Regenwater is levend, lei dingwater is dood, riepen de te genstanders om het hai'dst. Ze doelden ongetwijfeld op de rooie luusjes, die er in groten ge tale in rondzwommen. Pas 120 jaar geleden" in 1884, krijgt Vlissingen als eerste een drinkwaterleiding, vrij snel ge volgd door Middelburg in 1892. Beide duinwaterleidingen; de pompstations bij Biggekerke en Vrouwenpolder (Oranjezon) zijn inmiddels op i-ust gesteld en die nen als ï-esei've-winplaatsen. Ook op Schouwen-Duiveland zoeken de initiatiefnemers hun heil in de duinen, nadat in 1888 een plan om Zierikzee vanuit Schuddebeurs - waar een zoet waterbei onder de grond zit - van water te voorzien, is afgewe zen. De oprichting van een wa terleidingbedrijf wordt een mar De productielocatie voor leidingwater in Burgh-Haamstede. telgang van Kromme Lindert. Zie maar eens 18 gemeentera den - zoveel telt Schouwen-Dui veland er dan - op één lijn te krijgen. Pas in 1921 kan een NV worden opgericht, maar het geld voor de bouw van een pompstation en leidingnet ont breekt. Na veel gemodder begint in 1928 de aanleg van pompstation De Blinkert. In de duinen bij Haamstede verrijzen witte, tem pelachtige gebouwtjes. Alsof de architect in zijn achterhoofd heeft dat in de buurt ooit een Ro meinse nederzetting lag. In april 1930 kan voor het eerst gezui verd duinwater het leidingnet in worden gepompt. Nog steeds gaat het niet van har te. Afnemers protesteren tegen het vooruit betalen van hun abonnement. Dominee Kersten van de SGP benadei*t daar met kamervragen de minister van Ar beid over. Hij krijgt nul op het rekest. Tweede Wereldoorlog en Fe- bruariramp 1953 brengen de drinkwatervooi'ziening in grote problemen. Als de boel weer op orde is, zorgt de stijgende vraag naar drinkwater voor nieuwe. Daar is vooral de sterk toene mende recreatie schuldig aan. foto Marijke Folkertsma De zoetwatei'bel in de duinen slinkt; de zoutgrens dringt op, er treedt verdroging op. Water uit het verzoete Haring vliet halen en inlaten in de dui nen biedt een oplossing. Er wor den infiltratievijvers gegraven (Boompjesput, Dxïehoek en Ha- ringput). De charmante gebouw tjes van de Blinkert worden ge sloopt en in 1980 komt de zake lijke productielocatie Haamste de in gebruik. Vanaf die tijd draait de diïnkwa- tervoorziening op Schou wen-Duiveland vrijwel onge stoord. Ook bij massaal toeris tenbezoek. Het pompstation en leidingnet kunnen de vraag aan. Paul van den Berg van Evides vertelt dat er een vergunning voor het onttrekken van water is tot 4,5 miljoen kubieke meter per jaar. Het verbruik schom melt rond 3,8 miljoen. De piek ligt doorgaans in juli, tijdens de bouwvakvakantie. Dan is een productie van 13 tot 14 miljoen liter water per et maal normaal. Van den Berg geeft aan dat het record rond 1,2 miljoen liter per uur ligt. De productielocatie Haamstede draait volledig geautomati seerd. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van geïnfil treerd Haringvlietwater, om het natuurlijk duinwater te sparen. „Dat gebruiken we zo min moge lijk" aldus Van den Berg. Het voorgezuiverde water ver blijft zo'n 60 dagen in de dui nen, voordat het wordt opge pompt. De zuivering tot drink water is eenvoudig: het loopt door grintfilters, krijgt een ozon- behandeling voor desinfectie en wordt nagefilterd. Bij het pomp station en de uitkijktoren in de duinen liggen voorraadkelders, goed voor i-uim 4200 kubieke meter. Die worden in stille tijden ge vuld. Stijgt het verbruik dan is er zonder drukverliezen altijd genoeg water beschikbaar, legt Van den Berg uit. Aan de Zand weg te Zierikzee bevindt zich nog een zogenaamde 'opjager', die het water in de transportlei dingen richting Bruinisse een extra duwtje geeft. Ook daar lig gen voorraadkelders van totaal 1500 kubieke meter. „Onze leve- ringszekei'heid ligt rond 99,9 procent", stelt Van den Berg met voldoening vast. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37