ïoed jaar voor recreatiesector Burgh-Haamstede worstelt met markten PZC JZC Small Sail goed bezocht Kortere kade voor containers redt duinen Kaloot niet Enquête moet klaarheid brengen Dertienjarige breekt in Gewonde bij steekpartij Man breekt voet tijdens vechten Bedrag opgehaald voor Cliniclowns Auto slapende chauffeur in sloot lan onwel a duiken agenda U7 IV M/ nazomer fieAtival.nl slecht weer nauwelijks van invloed op komst toeristen Verbazing over verschil tarieven drukriolering De markten - op de foto de nachtmarkt - trekken steevast veel publiek. Toch zijn de meningen erover verdeeld. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Burgh-Haam- stede worstelt met de toekomst. De me ningen wat de beste te volgen route is richting die toekomst lopen uiteen. De ondernemersvereniging Burgh-Haam- stede heeft de afgelopen tijd door mid del van een enquête de meningen van zowel middenstanders en marktkooplie den als dorpsbewoners en toeristen ge peild. De uitkomst moet duidelijkheid verschaffen over de te volgen koers. Zaterdagavond. De voor Burgh-Haam- stede zo typerende Noordstraat staat vol kramen. Vanaf het pleintje bij Slot Haamstede klinkt fluitmuziek. Een kind kijkt, met de nog onaangeroerde suikerspin in de hand, gefascineerd naar de als Indianen uitgedoste muzi kanten. Verderop prijst een marktkoop man zijn aardbeien aan. ,,Een euro per bakje dames en hefen." De fleece-truien zijn in de aanbieding en de geur van gegrilde haantjes dringt in de neusgaten. Het straatbeeld biedt een mengelmoes van zomerkledij en regen jas. In het hoogseizoen zijn er de vaste nummers als de wekelijkse Ring Promo tie, de populaire nachtmarkten en een malige rommelmarkten-voor-het-goe- de-doel. Met name de galeriehouders in het dorp - een de laatste jaren gegroeide groep ondernemers - wordt het een beetje te veel van het goede. Galeriehoudster Pe tra van Gent klaagde eerder dit jaar in een brief bij de gemeente over het naar haar idee te grote aantal avondmarkten en braderieën. Niet alleen wordt naar haar overtuiging de kijk- en koopsfeer aangetast, ook de bereikbaarheid van het dorp zou er on der te lijden hebben. Collega-galeriehoudster Willie Kort is evenmin blij met de markten en brade rieën. Dat er veel volk op afkomt zal ze niet ontkennen, maar het wordt haar al lemaal een beetje te massaal. Kort heeft het gevoel dat Haamstede een beetje de grandeur van de groene oase van rust tegenover een druk en hectisch Renesse dreigt kwijt te raken en dat vindt zij spijtig. „Ik heb het idee dat het een beet je de verkeerde kant opgaat met Haam stede." Die conclusie gaat ondernemer Arjan Hoef kens, bestuurslid van de On dernemersvereniging Burgh-Haamste- de, te ver. Wat niet wegneemt dat de on dernemersvereniging niet voor niets tot het houden van een enquête heeft beslo- foto Dirk-Jan Gjeltema ten. „Waar we als ondernemers naar toe willen met Haamstede is een punt van discussie. Wij zien dat de markten druk bezocht worden, maar we horen natuur lijk ook de kritische geluiden. Ik hoor van klanten dat ze de rust van vroeger missen. Je moet dan naar de juiste ba lans gaan zoeken. Om een beeld te krij gen van wat de klanten en de onderne mers willen is die enquête uitgezet. Mis schien moet het wel minder en anders, maar dat is nu nog niet te zeggen." Collega-ondernemer Hans Luijcx sluit zich daarbij aan. „De inzet van de en quête is dat we aan ons produkt willen werken, ons aanbod willen vebeteren. We hebben bijvoorbeeld pas geleden in Haamstede de houthakkers-roadshow gehad. Dat was een groot succes. Mis schien moeten wel meer van dat soort attracties naar Haamstede halen." De ondernemersvereniging Haamstede hoopt binnen enkele weken de uitkomst van de enquête te kunnen presenteren. maandag 30 augustus 2004 s9 TERNEUZEN - De eigenaar van een bedrijf in Zaamslag heeft gistermiddag een dertienjarige jongen betrapt bij een inbraak. Hij trof de jongen rond 17 uur aan in zijn bedrijf aan de Bedrijvenstraat en hield hem vast tot de politie arriveer de. Een tweede inbreker kon er vandoor gaan. Bij fouille ring van de dertienjarige, die afkomstig is uit de gemeen te Temeuzen, trof de politie een gsm aan die eerder op de dag bij een autoinbraak was weggenomen. Tegen de jon gen wordt proces-verbaal opgemaakt. TERNEUZEN - Een 19-jarige Terneuzenaar liep vrij dagnacht een ingeklapte long op. Bij een vechtpartij werd hij met een scherp voorwerp in zijn rug gestoken. De man is opgenomen in het ziekenhuis. In verband met de ruzie zijn vier mannelijke verdachten in de leeftijd van 14 tot en met 21 jaar aangehouden. Twee personen zijn afkom stig uit Terneuzen, één uit Breda en één uit Den Helder. De gearresteerden zijn ingesloten voor nader onderzoek. De ruzie is vermoedelijk ontstaan omdat het slachtoffer een meisje zou hebben geslagen. Een van de vier verdach ten, een 19-jarige Terneuzenaar, deed later in de nacht aangifte van mishandeling. Deze aangifte houdt verband met de steekpartij. De man liep schaafwonden op aan zijn schouder nadat hij in zijn gezicht was geslagen en tegen een muur viel. Aanleiding was een opmerking die het slachtoffer maakte in de richting van een nog onbekende man die het meisje zou hebben geslagen. Die persoon kon de opmerking niet waarderen en sloeg de Terneuzenaar in zijn gezicht. Door de klap viel hij tegen een muur en schaafde hij zijn schouder. KORTGENE - In een horecagelegenheid in Kortgerje brak een 29-jarige Amsterdammer vrijdagavond tijdens het vechten zijn voet. Een vriend van de man kreeg ruzie met een andere bezoe ker. Toen de Amsterdammer de ruzie wilde sussen, kreeg hij klappen van drie jongens. De vechters vielen op de grond, waarbij de Amsterdammer zijn voet brak. BORSSELE - Leerlingen van basisscholen in Borsele heb ben met een actie op 14 juli een flink bedrag opgehaald voor de Cliniclowns. Basisschool Franck van Borssele uit Borssele hield toen een circus, waarbij ook andere scholen uit de gemeente waren uitgenodigd. Alle aanwezige kinderen deden mee aan een stunt, door te gaan liggen in de vorm van een clownsgezicht. Bedrijven waren vantevoren aangeschre ven met de vraag of ze een bijdrage wilden geven als de stunt zou lukken. In totaal heeft de actie 795 euro opge bracht. GOES - Doordat hij in slaap viel achter het stuur, reed een 33-jarige Roosendaler zaterdagochtend met zijn auto in de sloot. Dit gebeurde op de A58 in Goes. De man stap te ongedeerd uit, zijn auto raakte beschadigd. RSEKE - Op de Ankerweg in rseke is gistermiddag een jarige duiker uit Etten-Leur rel geworden. man klaagde, nadat hij was pggekeerd van een duik tot meter diep, over duizelig- d, vermoeidheid en gevoello- iingers. j had al eerder op de dag een k naar veertig meter ge lakt. Etten-Leurenaar heeft, een- al aan boord van een schip, eet zuurstof gekregen en is rolgens vervoerd naar het zie- ihuis, evenals zijn buddy. 1 is onbekend of deze ook chten had. waterpolitie onderzoekt hoe duikers in de problemen zijn omen. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Een- of tweezijdig inkorten van de Wes- terschelde Container Terminal redt de stuifduinen op de Ka- loot niet van de ondergang. Een tot driehonderd meter de rivier instekende kade en tot zeven me ter hoge kademuren tasten de duinen ernstig aan. Het is zeer de vraag of nog van 'dynami sche duinvorming' sprake zal zijn. Dit stelt de Vereniging Bewo ners Belanghebbenden Bergen op Zoom. Secretaris R. van der Pols zet in een brief aan het Pro vinciaal Bestuur grote vraagte kens bij het nieuwe plan voor de WCT, dat uitgaat van een korte re kade, om zo de waardevol ge achte duinen op de Kaloot te sparen. Onderzoek Hij tekent aan dat er onvoldoen de (waterloopkundig) onder zoek is gedaan, (met inbegrip van modelstudies). Niet alleen naar de verhouding tussen de kortere kade en de duintjes, maar ook naar de gevolgen voor de Westerschelde als vaarweg. Volgens Van der Pols ontstaat 'een blokkendoos van enorme af metingen tot aan de vaargeul'. Dat moet wel gevolgen hebben voor het stromingspatroon, meent hij, zeker aan beide uit einden van de kade (waar juist de duintjes gespaard moeten blijven). Van der Pols herinnert eraan dat noch het Provinciaal Be stuur, noch havenschap Zeeland Seaports destijds bezwaar aante kenden tegen het voornemen om de Westerschelde tot speciale be schermingzone (zoals aangege ven in de Europese Vogel- en Ha bitatrichtlijnen) aan te wijzen. Hij wil weten in hoeverre dat aanleg van een WCT in de waag schaal heeft gesteld. Contacten Ook is Van der Pols benieuwd naar de contacten met de Euro pese Commissie over het nieuwe plan voor de containerterminal. Hij vraagt zich af of het plan voor de ingekorte kade aan de Europese Commissie is voorge legd, en of de bevindingen van de commissie voor het Statenbe sluit (7 oktober) bekend zijn. De secretaris van de Vereniging Bewoners Belanghebbenden wijst erop dat de stuifduinen op de Kaloot worden aangemerkt als uniek. Hij herinnert eraan dat voor een beoordeling van de natuurwaarden, de invoering van de Vogelrichtlijn geldt. Van der Pols vindt het een ernstige tekortkoming dat de ontwikke ling van de duinen gedurende de afgelopen twintig jaar niet is onderzocht. Tenslotte vraagt hij aandacht voor de uitstoot van luchtverontreiniging. Bij het be oordelen daarvan, is geen reke ning gehouden met de bestaan de vervuiling door de bedrijven in het Sloegebied. Van der Pols geeft aan dat schepen door het gebruik van niet erg schone die selbrandstof flink bijdragen aan vervuiling, zowel de container schepen als de binnenvaartsche pen die de containers verder ver voeren. Hij stelt dat dit in de on derzoeken niet is meegenomen. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk. 19.45 - 21.45 uur: Open repetitie christelijk gerefor meerd Eilandenkoor; Gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering Commissie Openbare Ruimte (busines- sparc, Zeeuwse Omgevingsplan). Advertentie ■So aug t/m <2 aept 2004 bel 0900 33 000 33 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland willen terugko men op een eerder genomen be sluit over de vaststelling van de tarieven voor aanleg van druk riolering in het buitengebied. Het onderwerp is op aandrang vanuit de raad als extra punt toegevoegd aan de agenda voor de Commissie Openbare Ruimte die vanavond vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeentehuis in Zierikzee. De gemeenteraad bepaalde in fe bruari dit jaar al dat er verschil in de tarieven moest zijn tussen de aansluitingen voor burger- c.q. recreatiewoningen en voor alle overige bestemmingen. Op dat moment waren echter de be dragen van de tarieven nog niet bekend. Nu wel en het verschil tussen beide tarieven blijkt aan zienlijk hoger dan de raadsle den hadden verwacht. De frac ties voelen zich genoodzaakt tot hernieuwd overleg hierover. De kosten voor aanleg van druk riolering in het buitengebied worden omgeslagen op basis van een vast bedrag per onroe rende zaak en gebaseerd op de bestemming van het gebouw. Zo- krijgen bewoners van een bur ger- of recreatiewoning een ta rief van 1082 euro gepresen teerd. Eigenaren van panden met een andere bestemming moeten het dubbele, dus 2164 betalen. Te gortig De raadsleden vinden dat wat te gortig. Volgens wethouder W. Renden heeft de raad toch zelf bepaald dat er verschil moet zijn in de tarieven voor de verschillende bestemmingen. „Maar toch niet het dübbele?", reageerden sommige fracties enigszins verontwaardigd tij dens de raadvergadering afgelo pen week. De discussie die ver volgens ontstond, resulteerde in het besluit het voorstel terug te nemen en vanavond te bespre ken in de vergadering van de Commissie Openbare Ruimte. VLISSINGEN - Het maritieme evenement Small Sail trok het afgelopen weekeinde duizenden bezoe kers naar Vlissingen. De organisatie schatte het aantal bezoekers op 50.000. Mensen konden een boot tocht maken, aan boord van historische schepen stappen of genieten van een demonstratie van histori sche beloodsing met sloepen. Small Sail werd gecombineerd met een braderie, die ook gisteren nog druk is bezocht. foto Lex de Meester trNadia Berkelder ■JDELBURG - Het slechte Lr heeft nauwelijks invloed Ld op het aantal toeristen Iafgelopen zomer naar Zee- Lis gekomen. Hotels, huisjes Jcampings zaten vol. Zelfs ex itanten van strandtenten zijn «reden over het seizoen. ivoorseizoen was goed, zeg- 1 recreatieondernemers. „Het jgseizoen kwam een beetje top gang", concludeert. K.J. npoolse van camping Ons Bui- 1 in Oostkapelle. „Maar dat 2t voornamelijk met de va- ■tiespreiding te maken. De re- zuid heeft volgende week 2 vakantie, ook een groot aan- Duitsers blijft nog een ?k." De camping heeft de af- ipen weken helemaal vol ge in. nu is er nog een bezetting 85 procent. Coppoolse ver- art de drukte uit de voorzie- gen die op de camping aan eg zijn: een overdekt zwem- ien een animatieteam. „Als kinderen bezig gehouden wor- zijn de ouders ook tevre- 1." Strandpaviljoenhouders reken van een 'normaal' sei- üi. „De mensen zijn er toch", jt M. Nas, van de paviljoens se en Stenen Toko in Dom- rg. „En ze moeten natuurlijk a. Het enige dat minder is 5 vorig jaar is de meeneemver- ip, de ijsjes en blikjes. Dom- rg is toch anders dan andere iplaatsen, hier is altijd veel k en onze paviljoens liggen cies langs het dorp. Mis- aen is het bij andere pavil- aswel anders." snormaie zomer ■e hoor", zegt D. van Doom ipaviljoen Breezand bij Vrou- apolder. „Het seizoen is nog t voorbij. Als we nu een «ie september draaien, heb- a we een gewone Hollandse ner. Het is minder dan vorig r, maar dat is niet te vergelij- i. Dat was een abnormale zo ic in Breezand worden min- r blikjes verkocht. ;,De cent zijn duur bij de mensen, dat merk je. Gezinnen nemen nu va ker een fles limonade mee in de koelbox. Nee, duur zijn we niet, zeker niet in vergelijking met an dere delen van Nederland. We hebben hier altijd een beachvol- leybaltoemooi. De deelnemers vertelden dat ze bij paviljoens in andere provincies vijftig cent moeten betalen voor het vullen van een fles water. Dan ben je als ondernemer verkeerd bezig, denk ik." Vakantiewoningen en huisjes zijn goed bezet geweest, meldt het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ). „We mogen niet klagen", zegt een medewerker van Duinpark Het Kustlicht bij Zoutelande. „Het seizoen duurt nog drie weken en tot die tijd zit ten we helemaal vol. Het slechte weer heeft niet tot afzeggingen geleid." Ook bij de camping in Oostka pelle hebben de gasten het slech te weer getrotseerd, vertelt Cop poolse. „Er zijn geloof ik maar twee mensen echt eerder weg ge gaan." Slecht weer is goed voor de dagattracties, zegt E. Angeli- ni van het Arsenaal in Vlissin gen en Miniatuur Walcheren. „Het is drukker dan anders. Ei genlijk is het deze zomer nor maal weer geweest, met tweeën halve week zon. Het heeft wel geregend, maar dat was vooral 's nachts." Of het naseizoen goed wordt, zal wel afhangen van het weer, denkt D.Korteweg-Maris van het BTZ. „Vorig jaar kwamen mensen op het laatste moment nog even naar Zeeland. Als het zo blijft, besluiten mensen om er maar niet nog een weekje tus senuit te gaan." De wispelturig heid van de vakantieganger is wel een probleem voor onderne mers, vindt ze. theater op locatie in Zeeland opera SWEETHEART'COME op de Westkappelse Zeedijk ma 30 aug t/m wo 1 sept vr 3 en za 4 sept di 7 en wo 8 sept vrlOen za 11 sept 20u30 Westkapelle Domburg 22,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31