fzc Visser wil ruimte voor innovatie m Water zonder rooie luusjes Deze week bij Omroep Zeeland Radio en TV Voorman noemt vergunningenbeleid Rijk onbegrijpelijk en onverteerbaar Wekenfeest in teken van dierenleven www. nazomer fce6tival.nl Drukbezochte Havendag komt lekkerbekken tegemoet X iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: Paars waait uit Aanhoudingen wegens drugsbezit Opgepakt wegens mishandeling Noorse scouts blij met hulp Inbraak bij dierenbescherming Dorpshuis Nieuwerkerk voorlopig opgeknapt www. nazomer J5e6t1val.nl zeeuwse almanak Weekeinde actie: 0113-315649 pzc.nl ail:redactie@pzc.nl stbus 31, 4460 AA Goes vertentie-exploitatie: ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. ,naandag 30 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland joor Piet Kleemans IERIKZEE - Onbegrijpelijk en nverteerbaar. Visserijvoorman Schot uit Zierikzee heeft «een goed woord over voor het a zijn visie zwalkende rijksbe- eid met betrekking tot de visse- ij, De sector wil niets liever innovatie en duurzame vis- trij die ook op langere termijn an overleven, maar ziet zich de oet dwarsgezet door de rijks- rerheid. fat de vissers willen, beoogde diot zaterdag tijdens de bijeen- omst van Visserij vereniging lelpt Elkander, is ruimte. Ruim- om te vissen op goede perce- n, ruimte om te zoeken naar iuurzame methoden, ruimte om werken aan innovatie. )e rijksoverheid stelt in Schot's isie te vaak verkeerde prioritei- en. Dat moet anders, vindt de isserijvoorman. Steun niet alleen allerlei proe met windmolenzaad en om- edraaide dobbers, maar maak sterk voor een sector die al onderden jaren bestaat, geld in et overheidslaadje brengt en duurzame toekomst wil." !et name het vergunningbeleid in het rijk behoeft naar het iee van Schot dringend bijstel de moeten als sector ver- ueuwend bezig zijn. Dat wordt an ons verwacht. Er wordt een movatieplatform opgericht, «raalf bedrijven dienen plan- ai in, maar slechts een enke- og krijgt vergunning om te ex- erimenteren." e conclusie is duidelijk vol- ens Schot. „Willen bedrijven nek uitsteken, krijgen ze niet kans. Ambtenaren op het mi- iterie durven niet te bewegen IUWERKERK - Konijnen, scha- en, geiten en andere kleine oerderijdieren zijn zaterdag 4 tptember in levende lijve en erbeeld op foto's en schilde- ijen te zien op het derde Kre- enfeest in Ouwerkerk. Het eve- ement staat in het teken van et dierenleven. lezoekers van het evenement unnen meedoen met allerlei ac- viteiten maar kunnen er ook oor kiezen de omgeving te be- ijken. Op de dorpsring lopen ieme - aaibare - boerderijdie- n rond. Op de expositie in het orpshuis - waar Ouwerkerkers loud-Ouwerkerkers hun werk )nen - staat het dierenleven •eneens centraal, befsmid Buteijn uit Wilhelmi- sdorp verzorgt demonstraties o kinderen kunnen ponyrijden, lok op het programma een de- onstratie western-riding. Aan e dorpsring staat een feesttent iet podium en tribune. Vanaf 500 uur zijn daar optredens, langer/entertainer Joop treedt 'P en de jazz-danceleerlingen an Elly Geelhoed tonen om 1700 en 18.30 uur een staaltje an hun kunnen, 's Avonds zor- en achtereenvolgens drum- and Witte van Haemstede en oprock coverbands Frons! en M Hair Day voor muziek, oor de kinderen staat er een anngkussen, lopen clowns ond en is er schmink en een kin- Errommelmarkt. portie vel ingen kunnen jeu-de- oules spelen op de baan aan de mg en wie durft mag abseilen anaf de Ouwerkerkse kerkto on. Verder zijn present Dart- 'ub Smijt Maar Raak en paling oker Van Langeraad. Ook s er breaderie. Advertentie 30 aus t/m 12 dept 2004 bel ogoo 33 000 33 uit angst de verkeerde beweging te maken, wat hun baan kan kos ten." De schelpdiervisserij gaat volgens Schot een zeer onzekere toekomst tegemoet. Of en waar en wanneer op mosselzaad ge vist mag worden is nog niet dui delijk. Ook heeft Schot het ge voel dat de natpurbeweging de schelpdiervissers wil verbannen naar de Noordzee en het buiten land. „Nog veel is onduidelijk en bedreigend. De enige of eigen lijk alle hoop is gevestigd op de tweede kamer, met als trekpaar den onze Zeeuwen Siem Buijs en Jan Geluk." Schot windt er geen doekjes om. Duurzame visserij, inclusief mosselzaadmanagement, moet het uitgangspunt worden voor de vissers. „Anders vrees ik voor een koude sanering. En dat is nog slechter dan de op han den zijnde warme sanering van de kokkelvisserij." Veel kokkel vissers gooien het bijltje er neer. Niet allemaal. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zierikzeese Havendag was er één voor lek kerbekken. Tijdens het zonover goten evenement kon worden ge noten van mosselen, gesmuld op de culinaire boulevard en ge smikkeld van Vlaamse en Zeeuwse streekprodukten als zoete ovenkoek, weggespoeld met een Brugse Straffe Hendrik. Naar schatting 12.000 mensen kwamen op de havendag af. Vrijdag was het nog druilerig weer, maar zaterdag was Plu- vius geheel afwezig en konden bezoekers van de tweede haven dag genieten van de zon. Visserijvoorman C. van Liere was zaterdag te vinden in de feesttent aan het Luitje als jury lid van de mosselkookwedstrijd voor leerlingen van de locatie Pieter Zeeman van de Pon- tes-scholengroep. Hij kreeg on der meer Vlaamse en Thaise mosselen voorgeschoteld en diende daarbij te letten op za ken als receptuur, werkwijze en presentatie. Verderop aan de Nieuwe Haven konden bezoe kers van de havendag zich on der het motto 'Proef het vlakke land' verlustigen aan streekpro dukten als ambachtelijk bereid Breydelspek, de Zeeuwse appel drank Appelaere, zoete ovenkoe ken en - met een alcoholpercen tage van 8,5 - straffe - Straffe Hendrik-biertje. Een zeer ge slaagd onderdeel volgens D. Oostdam van de organiserende Stichting Promotie Havenda gen. „De standhouders waren erg tevreden en het publiek ook. En zo proberen we elk jaar weer nieuwe onderdelen aan het pro gramma toe te voegen." 0!I3 N3Zn3Nd31 aaVA3in083013HDS 0 OH 3 N3Z03NU31 93MNVWHWH 0«3 N3ZR3NU31 1VV81S100HDS 00! 3 auooN NOliVIS 09! 3 N3DNISSI1A iwaiswns 09! 3 Dananos-isoo NI31d3fNVdO 0S13 08! 3 N39NISSI1A maisN3auvvd SNVM 9NIQI31tl3iVM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heep. ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de waterleiding. Het waterleidingbedrijf van het Monopoly heet in Zee land tegenwoordig Evides. Ge vestigd in Rotterdam. Jammer dat het spel niet meer met Hol landse florijnen gespeeld wordt. Dat biedt een veel ruimere keus. Elke Zeeuwse regio begon met een eigen drinkwaterleidingbe- drijf. Het automatisme waarmee te genwoordig de kraan wordt open gedraaid, met de zekerheid dat er altijd water uitstroomt, doet vergeten dat de komst van de openbare drinkwatervoorzie ning veel voeten in de aarde had. Regenwater is levend, lei dingwater is dood, riepen de te genstanders om het hardst. Ze doelden ongetwijfeld op de rooie luusjes, die er in groten ge tale in rondzwommen. Pas 120 jaar geleden, in 1884, krijgt Vlissingen als eerste een drinkwaterleiding, vrij snel ge volgd door Middelburg in 1892. Beide duinwaterleidingen; de pompstations bij Biggekerke en Vrouwenpolder (Oranjezon) zijn inmiddels op rust gesteld en die nen als reserve-winplaatsen. Ook op Schouwen-Duiveland zoeken de initiatiefnemers hun heil in de duinen, nadat in 1888 een plan om Zierikzee vanuit Schuddebeurs - waar een zoet waterbei onder de grond zit - van water te voorzien, is afgewe zen. De oprichting van een wa terleidingbedrijf wordt een mar De productielocatie voor leidingwater in Burgh-Haamstede. telgang van Kromme Lindert. Zie maar eens 18 gemeentera den - zoveel telt Schouwen-Dui veland er dan - op één lijn te krijgen. Pas in 1921 kan een NV worden opgericht, maar het geld voor de bouw van een pompstation en leidingnet ont breekt Na veel gemodder begint in 1928 de aanleg van pompstation De Blinkert. In de duinen bij Haamstede verrijzen witte, tem pelachtige gebouwtjes. Alsof de architect in zijn achterhoofd heeft dat in de buurt ooit een Ro meinse nederzetting lag. In april 1930 kan voor het eerst gezui verd duinwater het leidingnet in worden gepompt. Nog steeds gaat het niet van har te. Afnemers protesteren tegen het vooruit betalen van hun abonnement. Dominee Kersten van de SGP benadert daar met kamervragen de minister van Ar beid over. Hij krijgt nul op het rekest. Tweede Wereldoorlog en Fe- bruariramp 1953 brengen de drinkwatervoorziening in grote problemen. Als de boel weer op orde is, zorgt de stijgende vraag naar drinkwater voor nieuwe. Daar is vooral de sterk toene mende recreatie schuldig aan. foto Marijke Folkertsma De zoetwaterbei in de duinen slinkt; de zoutgrens dringt op, er treedt verdroging op. Water uit het verzoete Haring vliet halen en inlaten in de dui nen biedt een oplossing. Er wor den infiltratievijvers gegraven (Boompjesput, Driehoek en Ha- ringput). De charmante gebouw tjes van de Blinkert worden ge sloopt en in 1980 komt de zake lijke productielocatie Haamste de in gebruik. Vanaf die tijd draait de drinkwa tervoorziening op Schou wen-Duiveland vrijwel onge stoord. Ook bij massaal toeris tenbezoek. Het pompstation en leidingnet kunnen de vraag aan. Paul van den Berg van Evides vertelt dat er een vergunning voor het onttrekken van water is tot 4,5 miljoen kubieke meter per jaar. Het verbruik schom melt rond 3,8 miljoen. De piek ligt doorgaans in juli, tijdens de bouwvakvakantie. Dan is een productie van 13 tot 14 miljoen liter water per et maal normaal. Van den Berg geeft aan dat het record rond 1,2 miljoen liter per uur ligt. De productielocatie Haamstede draait volledig geautomati seerd. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van geïnfil treerd Haringvlietwater, om het natuurlijk duinwater te sparen. „Dat gebruiken we zo min moge lijk", aldus Van den Berg. Het voorgezuiverde water ver blijft zo'n 60 dagen in de dui nen. voordat het wordt opge pompt. De zuivering tot drink water is eenvoudig: het loopt door grintfilters, krijgt een ozon- behandeling voor desinfectie en wordt nagefilterd. Bij het pomp station en de uitkijktoren in de duinen liggen voorraadkelders, goed voor ruim 4200 kubieke meter. Die worden in stille tijden ge vuld. Stijgt het verbruik dan is er zonder drukverliezen altijd genoeg water beschikbaar, legt Van den Berg uit. Aan de Zand weg te Zierikzee bevindt zich nog een zogenaamde 'opjager', die het water in de transportlei dingen richting Bruinisse een extra duwtje geeft. Ook daar lig gen voorraadkelders van totaal 1500 kubieke meter. „Onze leve ringszekerheid ligt rond 99,9 procent", stelt Van den Berg met voldoening vast. Rinus Antonisse (Advertentie) Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van Blof en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prof ronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl Handkokkelvisser F. Praet uit Zierikzee heeft nog wel vertrou wen in de toekomst. Hij hoopt voor het einde van het jaar zijn nieuwe - aluminium - kokkels chip in gebruik te kunnen ne men. Neptunus was ook van de partij tijdens de zeventiende editie van de Zierikzeese Havendagen. Hij zag veel bezoekers en zo mogelijk nog meer zeebanket. foto Dirk-Jan Gjeltema RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse zijn zaterdaga vond vier personen aangehouden op verdenking van het bezit van harddrugs, vermoedelijk XTC en speed. De drugs werden tijdens een controle aangetroffen in een au to. De inzittenden - een 24-jarige man uit de gemeente Oirschot, een 21-jarige man uit Oisterwijk, een 18-jarig meisje uit Tilburg en een 14-jarig meisje uit Goirle - zijn aangehouden. Alle vier zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - Een 19-jarige man uit Zieirkzee is in de nacht van zatei-dag op zondag door de politie aangehou den op verdenking van mishandeling. De Zierikzeeëngar zou een 19-jarige man uit Veere in zijn gezicht hebben ge slagen waardoor het slachtoffer een zwelling bij het oog opliep. De toedracht van het incident is nog niet duide lijk. Diverse getuigen worden nog gehoord door de poli tie. VLISSINGEN - De inzamelingsactie voor het gezonken Noorse schip Mohawk II heeft ruim 2500 euro opgeleverd. De actie werd gehouden tijdens Small Sail in Vlissingen. De Noorse scouts die op het schip waren toen het zonk, zijn onder de indruk van de inspanningen in Nederland. De zeescouts uit Noorwegen verkochten tijdens Small Sail spullen uit de gezonken boot en ze liepen op straat met collectebussen. Het roestige bestek uit de Mohawk II kost een euro per setje, een zanderige pet veertig euro. Niet alleen in Vlissingen wordt flink gecollecteerd, de scouts zijn in Noorwegen ook hard bezig om geld bij el kaar te krijgen. Dat is nodig, want de scouts moeten niet alleen de rekening van de berging betalen. Als de boot te rug is, moet hij ook nog worden gerepareerd. De Mohawk zonk in juli na een aanvaring met een Arnemuidse viskot- ter. Binnen een paar weken wordt het schip op transport gezet naar Noorwegen. Een Noorse reder die op Antwer pen vaart zou bereid zijn het vrachtje mee te nemen. VLISSINGEN- Door een inbraak in het kantoor van de dierenbescherming aan de Alexander Gogelweg in Vlissin gen, is de dierenambulance het afgelopen weekeinde onbe reikbaar geweest. De inbraak vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. De dieven namen onderdelen van computers en een aantal mobiele telefoons mee. Boven dien lieten ze een ravage achter in het kantoor. De kan toorpoes bleef ongedeerd. De dierenambulance is vermoe delijk vandaag weer bereikbaar. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Het dorps huis in Nieuwerkerk kan er, zegt de beherende Stichting Ons Dorpshuis, voorlopig weer even tegen. In afwachting van een be slissing van de gemeente Schou wen-Duiveland over ver- of nieuwbouw is het gebouw opge lapt. Vrijwilligers hebben de verfkwast ter hand genomen en vaklieden hebben zich over het sanitair ontfermd. Het Nieuwerkerkse dorpshuis is dringend aan een stevige renova tie toe. Een paar jaar geleden legde de gemeente Schou wen-Duiveland daar al 450.000 euro voor opzij, maar van een daadwerkelijke renovatie is het nog niet gekomen. Inmiddels is ook het idee gelanceerd het hui dige dorpshuis te slopen en bij senioren-wooncomplex Steen- zwaenshof een nieuw te bou wen. Het gemeentelijk accomo- datiebeleid moet echter nog door de gemeenteraad worden besproken en zolang niet duide lijk is wat de gemeente precies wil met onder meer de dorpshui zen op het eiland, dient het be stuur van Ons Dorpshuis geduld te oefenen. Tijdens een onlangs gehouden dorpsraadsvergadering klonk bezorgheid. De vraag werd te berde gebracht of de gereser veerde 450.000 euro wel 'veilig' is. Daarover hoeven de Nieuwer kerkers zich volgens het bestuur van Ons Dorpshuis geen zorgen te maken. „De 450.000 euro die in de gemeentelijke meerjaren begroting zijn opgenomen voor een algehele renovatie van ons dorpshuis blijft gehandhaafd, zo is ons als bestuur gegaran deerd." De besprekingen omtrent moge lijke nieuwbouw bij Steenzwae- nshof liggen momenteel - onder meer in afwachting van bespre king van het gemeentelijk ac- commodatiebleid - stil. Het be stuur van Ons Dorpshuis houdt echter vertrouwen. „Ons dorpshuis blijft open tot. eventueel een andere locatie ge reed is. We zullen in Nieuwer kerk niet zonder een locatie ko men te zitten." Om het dorpshuis niet verder in het slop te laten geraken zijnde meest noodzakelijke klussen aangepakt. De grote zaal is na een stevige schilderbeurs omge doopt tot groene zaal. Compleet met een groene injectie in de vorm van planten. Blauwe zaal De kleine zaal is zachtblauw ge schilderd en gaat voortaan als blauwe zaal door het leven. Ver der zijn de toiletten voor bezoe kers compleet vernieuwd. Achter het toneel zijn de kleed kamers en toiletten opgeknapt. Wie benieuwd is hoe het Nieu werkerkse dorpshuis er na de op- lapbeurt uitziet kan zaterdag 25 september een kijkje komen ne men. Dan wordt van 14.00 tot 16.00 uur open huis gehouden. (Advertentie) *4 t/m 19 ACDt 2004 30 aus t/m 12 Aept 2004 bel 090033 000 33 festivalhart Abdij Middelburg FESTIVALOPENING door staatssecretaris Medyvan der Laan ma 30 aug 16u30 Abdijplein openbaar Of hij nog iets leuks had mee gemaakt, vroeg de ene collega aan de andere toen ze elkaar na het weekeinde weer ont moetten. „Nou nee", antwoordde hij met schorre slem, en wreef zich nog eens in de ogen. „Ik ben wel naar een paar feestjes geweest, maar daar herinner ik me eerlijk gezegd niks van. festivalhart Abdij Middelburg BANDA AZUFAIFO openingsparade ongebruikelijke fanfaremuziek ma 30 aug 17u00,20u00 en 21u30 Abdijplein gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29